λάθος ψυχίατρος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130

    λάθος ψυχίατρος?

    Ειμαι χαλιά νομίζω ότι εδώ κ 5 χρόνια πάω λάθος ψυχίατρο .... έχω κάνει προόδους αλλα δν ξέρω το τελευταίο διάστημα δεν είμαι σίγουρη οτι βοήθεια... έκανα τν αλλαγή πήγα αλλού με κορόιδευαν έτρεχα νοσοκομείο με.λαθος χάπια!! Κ ξαναγύρισα σ αυτόν ...αλλα διάφορα δεν έχω δεί του ειπ για ψυχοθεραπεία δν θέλει ... ενώ στο νοσοκομείο είπανε να κάνω!!δεν ξέρω ποια να πάω αλλού?? Είναι κ πολλά τα λεφτά κ κρατικούς ψυχιάτρους ψυχολόγους εχει φουλλ αναμονή... έχω Αλλάξει κ πόλους!! Περνώ κ χάπια!! Σκέφτηκα για μια που πάει η κολλητή μ αλλα φοβάμαι τν αλλαγή!! ... είμαι σε απόγνωση....

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλημέρα και καλό μήνα. Ο ψυχίατρος σου όμως κάνει και ψυχοθεραπεία? Τα χάπια από μόνα τους δεν θα κάνουν θαύματα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Παω οποτε έχω λεφτά κ το κακό είναι έχει γιατρό τ ώρες που δουλεύω 2 φορές την βδομάδα οποτε πρέπει να παρω άδεια κ να μην πληρώνουν....Κ δεν με καλύπτει ...μ λει τα ίδια μ τα ίδια .... ότι δεν κάνω δουλειά εγώ φταίω ... ενώ προσπαθώ έχω φουλ ανχος κ ψυχοσωματικά....ολη τν ώρα !!

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Παω οποτε έχω λεφτά κ το κακό είναι έχει γιατρό τ ώρες που δουλεύω 2 φορές την βδομάδα οποτε πρέπει να παρω άδεια κ να μην πληρώνουν....Κ δεν με καλύπτει ...μ λει τα ίδια μ τα ίδια .... ότι δεν κάνω δουλειά εγώ φταίω ... ενώ προσπαθώ έχω φουλ ανχος κ ψυχοσωματικά....ολη τν ώρα !!
    Δεν πας εκεί για να σου πει "α έχεις άγχος, εσύ φταις".. Πας για να φύγεις από πάνω σου όλα αυτά που σε βασανίζουν.
    Θεωρώ υπερβολή 2 φορές την εβδομάδα.

    Στον ίδιο πας για ψυχοθεραπεία ? Σε αυτόν που σου δίνει και τα χάπια?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Ο ίδιος μ δίνει χάπια. . Λάθος.συγνώμη αλλά είμαι άυπνη...γτ εκανα εμετους απο το ανχος... εννοούσα παω οπότε μπορώ γτ συμπίπτει το ωράριο δουλειάς

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Ο ίδιος μ δίνει χάπια. . Λάθος.συγνώμη αλλά είμαι άυπνη...γτ εκανα εμετους απο το ανχος... εννοούσα παω οπότε μπορώ γτ συμπίπτει το ωράριο δουλειάς
    Πιο πάνω είπες ότι δεν θέλει ψυχοθεραπεία.. Ενώ τωρα λες ότι πας.. Χάθηκα..

  7. #7
    Καλήμερα,στις περισσοτερες ψυχικές διαταράχες δεν υπαρχουν αποτελεσματα μονο με τα φαρμακα,ουσιαστικα χρειαζεται και ψυχοθεραπεια.Πολλες φορες τα φαρμακα αντιμετωπιζουν προσωρινα το συμπτωμα,ειναι απαραιτητη η ψυχοθεραπεια για να γινει και να διατηρηθει η βελτιωση.Εγω εχω κοινωνικο αγχος και ισως και κατι αλλα θεματα,βελτιωθηκα παρα πολυ με την ψυχοθεραπεια,φαρμακα δεν πηρα ποτε,δεν ειμαι εναντιον των φαρμακων ισα ισα μπορει σε καποιες περιπτωσεις να βοηθανε αλλα πιστευω πως χρειαζεται και ψυχοθεραπεια.Αν ο ψυχιατρος σου δεν δεχεται να σου κανει ψυχοθεραπεία τότε ίσως θα πρέπει να αλλάξεις ψυχίάτρο η να πας σε καποιον ψυχολογο.Η ψυχοθεραπεια ειναι παρα πολυ σημαντικη,και αυτο θα πιστευουν και στο νοσοκομειο για να στο προτειναν,το βρισκω πολυ αντιεπαγγελματικο απο τον ψυχιατρο σου να σου αρνηθει κατι τετοιο.Αν δεν ειναι ειδικευμενος στην ψυχοθεραπεια θα επρεπε να σε παραπεμψει σε καποιον αλλον.Παντως μην φοβασαι την αλλαγη,δεν ταιριαζουμε ολοι με ολους τους ψυχολογους.Εγω αλλαξα 4 και μονο ενας απο αυτους ηταν πραγματικα καλος και ταιριαζε σε εμενα.Ξερω ειναι δυσκολο στην αρχη μεχρι να εμπιστευτεις τον ειδικο,να πεις την ιστορια σου ξανα απο την αρχη ... αλλα μπορει να βρεις καποιον που πραγματικα να μπορει να σε βοηθησει.Εμενα με βοηθησε πολυ η γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια,ειναι καταλληλη για τα περισσοτερα προβληματα πχ αγχωδεις συναισθηματικες διαταραχες.Τωρα οσον αφορα το οικονομικο οντως στις δομες του δημοσιου υπαρχει πολυ αναμονη και τις περισσοτερες φορες περιορισμενος αριθμος συνεδριων η και περιορισμενο ενδιαφερων απο την πλευρα του ειδικου αλλα αν δεν υπαρχει καποια αλλη λυση κατι ειναι και αυτο απο το τιποτα.Απο την αλλη μπορεις να βρεις και πιο οικονομικους ψυχολογους.Εγω πηγαινω σε εναν που με εχει βοηθησει παρα πολυ,αν θες μπορω να σου στειλω το ονομα του.Μην απογοητευεσαι,θα βρεις καποια στιγμη τον καταλληλο ειδικο που μπορει να σε βοηθησει
    Last edited by ariana; 01-02-2020 at 18:38.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Δεν θέλει ..παω κ συζήταμε απλα

  9. #9
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Δεν θέλει ..παω κ συζήταμε απλα
    Ή αλλάζεις ψυχιατρο ο οποίος κάνει και ψυχοθεραπεία.. Ή τον κρατάς για να πηγαίνεις εκεί μόνο για τα χάπια και ταυτόχρονα κάνεις και ψυχοθεραπεία με ένα ψυχολόγο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Ειναι πολλα τ έξοδα..κ δεν θα το δεχτεί ...σας ευχαριστώ για τν βοήθεια
    ariana άμα είναι Αθήνα στείλε μνμ κ τηλ

  11. #11
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Ειναι πολλα τ έξοδα..κ δεν θα το δεχτεί ...σας ευχαριστώ για τν βοήθεια
    ariana άμα είναι Αθήνα στείλε μνμ κ τηλ
    Γιατί δεν θα το δεχτεί. Μαζι τα πληρώνετε?? Μαζί ζησατε την ζωή σου? Μαζί αγχωνεστε? Τι είσαστε συγκρότημα? Εμένα πάντως αν μου έλεγε δεν δέχομαι θα εφευγα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Έκλεισα ραντεβού μ ψυχολόγο τελικά

  13. #13
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Έκλεισα ραντεβού μ ψυχολόγο τελικά
    Καλά έκανες. Η μαμά πότε φεύγει?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Έφυγε τώρα πετάει

  15. #15
    george1520
    Guest
    Εσύ πως είσαι τώρα οσο αφορά αυτό το κομμάτι?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Όλα λάθος
    By nikiii in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2014, 21:22
  2. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 23:35
  3. Oλα λαθος ......
    By Ntina-Thessaloniki in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2011, 11:13
  4. ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΜΑΣ...
    By elenh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-10-2010, 15:39
  5. λαθος και δουλεια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 10-10-2009, 13:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •