Βια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Βια

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161

    Βια

    Πέστε μου σας παρακαλώ πολύ. Αν ένας στενός συγγενής έχει σχιζοφρένεια και θεωρείται αμεα είναι φυσιολογικό να ασκεί βία; Και να το λέει και αυτός; Δηλαδή εγώ είμαι αμεα και δεν καταλαβαίνω τι κάνω να έχετε υπομονη όταν σας χτυπάω. Δηλαδή πρέπει οι φυσιολογικοί άνθρωποι να ανεχτούμε την βια επειδή ο άλλος είναι σχιζοφρενής;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,512
    οχι φυσικα στη μπουζου αν δερνει

  3. #3
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Πέστε μου σας παρακαλώ πολύ. Αν ένας στενός συγγενής έχει σχιζοφρένεια και θεωρείται αμεα είναι φυσιολογικό να ασκεί βία; Και να το λέει και αυτός; Δηλαδή εγώ είμαι αμεα και δεν καταλαβαίνω τι κάνω να έχετε υπομονη όταν σας χτυπάω. Δηλαδή πρέπει οι φυσιολογικοί άνθρωποι να ανεχτούμε την βια επειδή ο άλλος είναι σχιζοφρενής;
    Καλημέρα.. Την έχετε φύγει από το ίδρυμα?

  4. #4
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Πέστε μου σας παρακαλώ πολύ. Αν ένας στενός συγγενής έχει σχιζοφρένεια και θεωρείται αμεα είναι φυσιολογικό να ασκεί βία; Και να το λέει και αυτός; Δηλαδή εγώ είμαι αμεα και δεν καταλαβαίνω τι κάνω να έχετε υπομονη όταν σας χτυπάω. Δηλαδή πρέπει οι φυσιολογικοί άνθρωποι να ανεχτούμε την βια επειδή ο άλλος είναι σχιζοφρενής;
    Καλημέρα Στέλλα. Φαντάζομαι μιλάς για την αδερφή σου.. Βγήκε από το ψυχιατρείο; μας είχες πει ότι νοσηλεύτηκε πριν λίγο καιρό από ότι θυμάμαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Βγήκε πολύ πιο νωρίς. Κ έγινε ακομά πιο άγρια έξω

  6. #6
    george1520
    Guest
    Δεν τους κρατάνε εκεί για ένα διάστημα μέχρι να γίνουν "καλά".. Δεν ξέρω πως λειτουργούν αυτά..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Δυστυχώς την έβγαλαν οι δικοί μου.

  8. #8
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Βγήκε πολύ πιο νωρίς. Κ έγινε ακομά πιο άγρια έξω
    Της άλλαξαν την αγωγή; τι σας είπαν οι γιατροί μόλις βγήκε;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Της άλλαξαν αλλά δεν βλέπω να γίνεται καλά παιδιά. Ειναι πιο χάλια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Stella τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές, αν κάποιος είναι επικίνδυνος για τους άλλους και μάλιστα έχει αποδειχτεί αυτό και έχει ασκήσει βία, δεν είναι ότι το λέει πάνω στα νεύρα του, μπαίνει φυλακή. Αν δεν έχει σώας τα φρένας μπαίνει στο ψυχιατρείο και η κατάστασή του επαναξιολογείται καθημερινά. Αν έχει κάποιο ψυχιατρικό πρόβλημα και κρίνεται επικίνδυνος, μένει μέσα. Αν βελτιωθεί και κριθεί κατάλληλος και ακίνδυνος να ζήσει έξω στην κοινωνία κάποια στιγμή, βγαίνει.

    Θα σου πω ένα παράδειγμα που συνέβη πριν λίγα χρόνια σε ένα μέρος κοντά στο δικό μου. Ένας άνθρωπος είχε σχιζοφρένια και γινόταν πάρα πολύ επιθετικός και συχνά βαιοπραγούσε στη μητέρα του. Αυτή ούτε να το διανοηθεί να τον βάλει σε κλινική. Πηγαίναν από την ψυχιατρική μονάδα μία φορά το 15ημερο εκεί για επίσκεψη, γράφαν κανένα φάρμακο, η μητέρα απέκρυπτε πολλά περιστατικά βίαια μηβν και της τον πάρουν με το ζόρι και γιατί το έβλεπε συναισθηματικά (λάθος) και για το τι θα πει η κοινωνία (ακόμα πιο λάθος). Αν οι κοινωνικές υπηρεσίες λειτουργούσαν όπως πρέπει στη χώρα μας, θα είχαν πάει και θα τον είχαν πάρει σηκωτό μέσα, αλλά βλέπεις, Ελλαδάρα είμαστε, η χώρα του δε βαριέσαι και μετά όλοι πέφτουμε από τα σύννεφα. Από ότι μου λέγανε οι παλιότεροι μέχρι και τα παϊδια της είχε σπάσει κάποια στιγμή όταν ακόμα ζούσε ο άντρας της και πήγε αλλού στο νοσοκομείο μην και το μάθει ο κόσμος και προσπαθούσαν μόνοι τους να βάλουν το γιό σε σειρά. Όταν πέθανε και ο άντρας της γυναίκας, ήταν πολύ δύσκολο πρακτικά να υπερασπιστεί τον εαυτό της απέναντι σε 40 χρονων μαντράχαλο. Απλά περνούσαν κάποιες φάσεις που ο άνθρωπος ήταν πιο ήρεμος και πιανόταν από αυτές η μάνα για να εθελοτυφλεί και να μην βλέπει την αλήθεια.

    Η κατάληξη ξέρεις ποια ήταν; Κάποια στιγμή ο γιός έπαθε τόσο άσχημο επεισόδιο που της έβγαλε τα μάτια! Η γυναίκα χαροπάλευε κάποιον καιρό και τελικά τη γλίτωσε, αλλά έμεινε τυφλή για πάντα. Και φυσικά τον γι'ο της τον κλείσαν σε κλινική. Τι κατάλαβε αυτή η μάνα; Νόμιζε ότι έκανε κάτι καλό και στην πραγματικότητα τον εαυτό της κατέστρεψε και ούτε τον γιο της βοήθησε να γιατρευτεί ούτε και θα μπορέσει ποτέ να το κάνει. Αν από την αρχή ήταν δεκτική και είχε νοσηλευτεί νωρίτερα το παιδί μπορεί και να το είχε ξεπεράσει σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα και να ήταν λειτουργικός. Ή έστω να μην φτάνανε σε αυτό το σημείο. Από τα 60τόσα τελικά κλείστηκε κι αυτή σε γηροκομείο τελευταία φορά που άκουσα για αυτή, διότι δεν υπήρχαν συγγενείς να μπορούν να τη φροντίσουν με τα πολλά προβλήματα που εμφάνησε στην πορεία πέρα της τυφλότητας και ψυχολογικά και σωματικά.

    Εσείς τι περιμένετε δεν ξέρω... Θυμάμαι ήθελες να σβήσεις τα παλιά σου μηνύματα, οπότε δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για την περίπτωσή σας, αλλά για σκέψου τι μπορεί να γίνει αν συνεχίσετε έτσι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Έχεις δίκαιο Σόνια. Στην τελική σκεφτομαι να εξαφανιστω γιατί κουράστηκα

  12. #12
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Συμφωνώ τόσο πολύ με την Σονια, γνωρίζω και εγώ μια παρόμοια ιστορία που η μαμά αρνιόταν να μπει για νοσηλεία ο γιος της ενώ ήταν σχιζοφρενής με βίαια ξεσπάσματα μέχρι που σε μια κρίση βίας την μαχαίρωσε.. Ο γιος από όσο ξέρω εδώ και 2 χρόνια νοσηλεύεται σε ψυχιατρική νοσοκομείου και βγαίνει κάποιες φορές τον μήνα. Και η κατάσταση του είναι πολύ καλύτερη.

    Οι γονείς αγαπάνε τα παιδιά τους και θέλουν το καλό τους, αλλά εθελοτυφλωντας σε τέτοιες καταστάσεις δεν κερδίζετε τίποτα..η αδερφή σου δεν θέλει "νταντεμα".. Χρειάζεται αγωγή και ψυχιατρική παρακολούθηση.

  13. #13
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Δυστυχώς την έβγαλαν οι δικοί μου.
    Οι δικοί σου γιατί την έβγαλαν? Μέσα όσο ήταν πως ηταν η συμπεριφορά της?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    [QUOTE=stellagla89;1090986]Έχεις δίκαιο Σόνια. Στην τελική σκεφτομαι να εξαφανιστω γιατί κουράστηκα[/QUOTE

    Αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με τους γονείς σου και να πατήσεις πόδι σε αυτό το θέμα, να εξαφανιστείς. Πολύ καλά θα κάνεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Μέσα στην άθλια ζωή μου μου ήρθε προσωρινή πολύ καλή δουλειά κ ένα αγόρι. Θα χαρώ την ζωή μου. Αλλά του χρόνου θα φύγω. Δεν μπορώ άλλο. Θα ρίξω μαύρη πετρα

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •