Δίπλωμα Οδήγησης, ζάλη, υπνηλία, κόπωση, διαταραχές όρασης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    YokoChoco
    Guest

    Δίπλωμα Οδήγησης, ζάλη, υπνηλία, κόπωση, διαταραχές όρασης

    Σκέφτομαι να βγάλω διπλωμα οδήγησης, αλλά λόγω χρόνιας υπότασης, υπνικής άπνοιας, πολλών αλλεργιών και της οριακής κτλ έχω συχνά πονοκεφάλους, ζαλάδες, υπνηλίες, χρόνια κόπωση κτλ και φοβάμαι ότι δεν μπορώ να ανταποκριθώ στην οδήγηση.
    Πχ όταν υπάρχει σκόνη στον χώρο ζαλίζομαι πάρα πολύ κοντεύω να πέσω κάτω, επίσης έχω πίεση πολλές φορές στο 9.0 κ επίσης ζαλίζομαι τρώω αλάτι 2 κουταλάκια για να συνέλθω. Τωρα ξεκίνησα να φοράω CPAP αλλά μου κάνει πονοκεφάλους κ θα πάω πάλι στην πνευμονολόγο να μου πει γιατί.
    Γενικά έχω πολλά θέματα και αν και θέλω αυτοκίνητο φοβάμαι να οδηγήσω.
    Επίσης δυσκολεύομαι να δώ στο πολύ φώς(φωτοφοβία) και στο σκοτάδι(νυχταλωπία) γενικά έχω δύσκολη προσαρμογή σ'αυτό.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα.. Αρκετά από αυτά που λες ότι έχεις είναι Ψυχοσωματικα. Κανείς ψυχοθεραπεία? Γενικά τι σε αγχώνει όσο αφορά την οδήγηση?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσωπική μου άποψη είναι σε μία φάση που αισθάνεσαι καλά, να πας να βγάλεις το δίπλωμα. Μάθε τέχνη κι άστηνε...
    Ρώτα και τη γνώμη του γιατρού που σε παρακολουθεί για το αν τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή ή όχι.
    Δεν ξέρω τι χρήση ακριβώς θέλεις να κάνεις στο αυτοκίνητο, το λογικό είναι να χρησιμοποιείς την κρίση σου και να προσαρμόζεσαι ανάλογα.
    Όταν είσαι σε φάση που σε έχουν ξετινάξει οι αλλεργίες ή έχεις χαμηλή πίεση και ζαλάδες, καλό είναι να απέχεις από το τιμόνι. Επίσης λογικά ξέρεις τον εαυτό σου, οπότε θα μπορείς να σταθμίζεις αν εκεί που οδηγείς έχεις πρόδρομα συμπτώματα κάποιας ζαλάδας ή πονοκεφάλου ή υπότασης που έρχεται, σωστά; Άρα κάνεις στην άκρη και σταματάς και παίρνεις ταξί, φωνάζεις βοήθεια ή περιμένεις να σου περάσει αν δεν είναι κάτι σοβαρό.
    Σε φάσεις που είσαι γενικά καλά, το θεωρώ χαζό να θες πραγματικά να οδηγήσεις, να είναι μία λύση που θα σε βόλευε και να μην μπορείς να το κάνεις γιατί δεν έχεις δίπλωμα. Αν μπορείς, να πας να το πάρεις κι ας μην το χρησιμοποιήσεις για χρόνια μετά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Αφού φοβάσαι ότι δεν μπορείς να ανταποκριθείς στην οδήγηση τότε μη βγάλεις δίπλωμα

  5. #5
    YokoChoco
    Guest
    O ψυχίατρος κρίνει ότι ψυχολογικά είμαι καλά και μπορώ να οδηγήσω. Το ίδιο λέει και ο ψυχολόγος. Όμως επειδή υπάρχουν συμπτώματα υπνηλίας, χρόνιας κόπωσης και ημικρανιών, λόγω υπνικής άπνοιας και αλλεργιών είμαι σε εύλογο προβληματισμό. Θα ήθελα ένα μικρό 1000αρακι, αλλά εάν δεν καταφέρω να λύσω το πρόβλημα εγώ προσωπικά κρίνω ότι καλύτερα να απέχω. Όλα αυτά τα χρόνια κινούμαι με ποδήλατο, λεωφορείο και με φίλους όλα καλά. Απλά ένα αμάξι θα ήταν καλό για κανένα Σ/Κ να πάω καμιά βόλτα. Ένας φίλος με συμβούλεψε να μην βιαστώ και βλέποντας και κάνοντας, αν βελτιωθεί το πρόβλημα υγείας τότε να προχωρήσω εάν όχι ας το αφήσω. Πάντως όταν του είπα ότι έχω αυξημένο το αίσθημα ευθύνης και γι αυτό δεν θέλω να βγάλω δίπλωμα μου είπε μπράβο και ότι αυτό ειναι το σωστό.
    Δεν είναι κάτι που με βιάζει, θα το δώ πάντως.

  6. #6
    YokoChoco
    Guest
    Σίγουρα και το πρόβλημα όρασης δλδ κάποιες φορές η δυσκολία να προσαρμοστώ στην αλλαγή φωτεινότητας νομίζω είναι αποτρεπτικός παράγοντας. Πρέπει να κοιτάμε τα πράγματα μέσω του κοινού καλού και όχι ιδιοτελώς. Στην παρούσα φάση μάλλον δεν θα κοιτάξω για δίπλωμα, αλλά θα το δώ ξανά σε 1-2 χρόνια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μην τα αναφερεις αυτα ...................εκτος αν δεν νομιζςις οτι μπορεις να οδηγεις με ασφαλεια ......
    Last edited by Macgyver; 02-02-2020 at 22:14.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι πολύ καλό να έχεις αίσθημα κοινωνικής ευθύνης. Δεν νομίζω να σε προέτρεψε κάποιος εδώ να κάνεις κάτι ανεύθυνο που θα βάλει σε κίνδυνο τη ζωή κάποιου.

    Στα μαθήματα θα δεις και στην πράξη πως πάει αυτό με την φωτεινότητα και όλα αυτά. Το να έχεις το δίπλωμα και την γνώση να οδηγείς σίγουρα είναι κάτι πολύ χρήσιμο πάντως.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Είναι πολύ καλό να έχεις αίσθημα κοινωνικής ευθύνης. Δεν νομίζω να σε προέτρεψε κάποιος εδώ να κάνεις κάτι ανεύθυνο που θα βάλει σε κίνδυνο τη ζωή κάποιου.

    Στα μαθήματα θα δεις και στην πράξη πως πάει αυτό με την φωτεινότητα και όλα αυτά. Το να έχεις το δίπλωμα και την γνώση να οδηγείς σίγουρα είναι κάτι πολύ χρήσιμο πάντως.
    Πολυ σωστα Σονια , αμα ειναι να θεσεις σε κινδυνο την ζωη αλλου , καλυτερα μην οδηγεις .......... το λεω απο βιωμα , που μεχουν χτυπησει με την μηχανη μου το 2009 ενας παππους που ειχε γυαλια σε μεγεθος αλεξισφαιρου, μου ζητησε συγγνωμη, την δεχτηκα , αλλα αν δεν αντιδρουσα σωστα , μπορει ναταν πολυ χειροτερα τα πραματα ......... επειδη , ως επι το πλειστον, κυκλοφορω Αθηνα με μηχανη, οταν αναψει πρασινο, δεν περναω , πρωτα ελεγχω αριστερα - δεξια , και μετα περναω , αυτο λεει η πειρα των 41 ετων οδηγησης μηχανης ......

  10. #10
    YokoChoco
    Guest
    Εδώ και 8-9 μερες χρησιμοποιώ την συσκεύη CPAP για την υπνική άπνοια και έχω δεί μικρές διαφορές. Έχει λίγο ελαττωθεί η υπνηλία αλλά για κάποιο λόγο επιμένει.
    Επειδή παιρνω καθημερινά SOLIAN 100mg και LEXOTANIL 1/2 χαπάκι ΑΛΛΑ ταυτόχρονα πίνω κάθε μέρα 1 σφηνάκι Κονιάκ ή Ρακί ή Ρακόμελο υπάρχει περίπτωση να αλληλεπιδρούν τα φάρμακα με το αλκοόλ και να συνεχίζεται η υπνηλία;;
    Οι πονοκέφαλοι που είχα στην αρχική χρήση CPAP έφυγαν τελείως, ήταν αρχική παρενέργεια της συσκεύης, οπότε οκ με αυτό, ενώ επίσης και η έντονη ξηροστομία έχει ελαττωθεί αρκετά, είναι πιο υγρό το στόμα μου τώρα :)

    Λέτε η υπνηλία να επιμένει λόγω αλκοόλ(έστω 1 σφηνάκι) και φαρμάκων;;

  11. #11
    YokoChoco
    Guest
    Πάντως έχω μιλήσει με τον γιατρό μου και οταν βρεθούμε θέλω να κάνω χρήση 25mg Lyrica, πιστεύω ότι θα μου κάνει καλό λίγη σταθεροποίηση. Γιατί ακόμα συνεχίζονται οι εφιάλτες και ο κακός-κάκιστος ύπνος, όλο ξυπνάω την νύχτα, νοιώθω ένα κρούψιμο(σίγουρα φταίνε και οι άπνοιες) παρά την CPAP.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post

    Λέτε η υπνηλία να επιμένει λόγω αλκοόλ(έστω 1 σφηνάκι) και φαρμάκων;;
    Αγαπητε yoko-choko, εγω εκ πειρας κακης λεω ναι, επηρρεαζει ...........χωρις καμμια αμφιβολια πλεον .....

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    32
    Ίδια συσκευή χρησιμοποιεί και ο πατέρας μου εδώ και 1χρονο.
    Στη αρχή χρειαστηκε 2-3 φορές προσαρμογή ανάλογα με τις ανάγκες.
    Εάν έχεις και παραπάνω κιλά θα βοηθήσει αρκετά το να χάσεις στη υπνηλία
    Όσο για το αλκοόλ καλό θα ήταν να μην το μπερδεύεις με τα φάρμακα.

  14. #14
    YokoChoco
    Guest
    Kανονικός είμαι 1.82 και 82 κιλά, αν και νομίζω πρέπει να χάσω 2-3...
    Η συσκεύη με ταλαιπωρεί την φοράω 01:00 και ξυπνάω 03:30 και την βγάζω δεν την αντέχω για κάποιο λόγο. Μετά ξανακοιμάμαι έως τις 10:00..
    Είναι δυσκολο να προσαρμοστεί κανείς στην cpap.
    Το αλκοόλ το έκοψα τελείως.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Kανονικός είμαι 1.82 και 82 κιλά, αν και νομίζω πρέπει να χάσω 2-3...
    Η συσκεύη με ταλαιπωρεί την φοράω 01:00 και ξυπνάω 03:30 και την βγάζω δεν την αντέχω για κάποιο λόγο. Μετά ξανακοιμάμαι έως τις 10:00..
    Είναι δυσκολο να προσαρμοστεί κανείς στην cpap.
    Το αλκοόλ το έκοψα τελείως.
    Μήπως είναι θέμα της μάσκας γιατί εμείς τη αλλάξαμε τη πρώτη φορά ; Υπάρχουν 2 είδη , η πρώτη μάσκα τον ενοχλούσε . Πλέον κοιμάται κανονικά με τη συσκευή.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ
    By YokoChoco in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 25
    Last Post: 29-09-2020, 20:22
  2. Κοπωση και υπνηλία απο ζολοφτ;;
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 22-08-2019, 22:24
  3. Δίπλωμα οδήγησης
    By GiwrgosLxs in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-07-2018, 23:07
  4. Διπλωμα οδηγησης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 27-07-2014, 00:43
  5. Δίπλωμα οδήγησης
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-04-2014, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •