Ζαλη-Λιποθυμια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Ζαλη-Λιποθυμια

    Γεια σας παιδια, εχω παρατηρησει πως τις τελευταιες φορες που εχω βρεθει αναμεσα σε πολυ κοσμο με συνωστισμο οπως σε καποια μεγαλη αιθουσα ή σε καποια εκθεση, με πιανει μια ζαλη και ταση για λιποθυμια ενω δεν αισθανομαι αγχος ή φοβο ή οτιδηποτε αλλο. Με πιανουν μονο αυτα τα δυο κ νιωθω οτι θα πεσω. Το διαχειριζομαι λεγοντας οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πεσω γιατι δεν ειναι τοσο σοβαρο. Τι μπορει να ειναι για να ξερω προς τα που θα απευθυνθω

  2. #2
    george1520
    Guest
    Προφανώς το γεγονός ότι βρίσκεσαι ανάμεσα σε κόσμο σου προκαλεί όλο αυτό.. Το είχα για μια μικρή περίοδο.. Ημουν ανάμεσα σε κόσμο και ένιωθα ότι θα λιποθυμησω και έψαχνα την έξοδο. Θα πρέπει όμως εκείνη την ώρα που σου συμβαίνει να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι ακριβώς σε ενοχλεί. Ο θόρυβος; ο κόσμος γενικα; Νιώθεις ότι όλοι σε κοιτανε; Αναρωτιέσαι τι γυρεύεις εσύ εκεί; για να μπορέσεις να ξεπεράσεις μια φοβία θα πρέπει να την αναλύσεις και να τη γνωρίσεις..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    εφόσον σε πιάνει μόνο όταν βρίσκεσαι ανάμεσα σε πολύ κόσμο, μπορεί να είναι αγοραφοβία. Εγώ το παθαίνω καμιά φορά όταν μπαίνω σε σούπερ μάρκετ, αλλά όχι στο μετρό ή το λεωφορείο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Και εγώ το παθαίνω σε σουπερμάρκετ,είναι ο χειρότερος χώρος που υπάρχει για μένα...αυτό ειναι συμπτωμα αγοραφοβίας που έχεις πάντως...Με ψυχολογο μπορεί να αντιμετωπιστεί.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  5. #5
    Απλα ρωταω απο περιεργια διοτι εκεινη την ωρα δεν εχω καποιο συναισθημα φοβου ή αγχους, απλα μου ερχεται μια τρομερη ζαλη και ταση λιποθυμιας και μια δυο τρεις παρατηρησα οτι συμβαινει σε χωρους με πολυ κοσμο και δεν το θεωρω τυχαιο πλεον

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Theshotgun View Post
    Απλα ρωταω απο περιεργια διοτι εκεινη την ωρα δεν εχω καποιο συναισθημα φοβου ή αγχους, απλα μου ερχεται μια τρομερη ζαλη και ταση λιποθυμιας και μια δυο τρεις παρατηρησα οτι συμβαινει σε χωρους με πολυ κοσμο και δεν το θεωρω τυχαιο πλεον
    Ίσως η εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου να παίζει σημαντικό ρόλο για όλο αυτό που νιώθεις όταν βρίσκεσαι ανάμεσα σε κοσμο

Similar Threads

  1. Ζαλη ξαφνικη
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-11-2019, 17:34
  2. ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΖΑΛΗ
    By rose45 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 11-06-2019, 23:28
  3. Αδυναμία,ζάλη,τάση για λιποθυμία!!
    By AlxX_GGMU3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 89
    Last Post: 06-03-2018, 20:18
  4. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  5. ζάλη
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 28-06-2013, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •