Αγχος, αυχενας και γρομπαλακι στον λαιμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40

    Αγχος, αυχενας και γρομπαλακι στον λαιμο

    Καλησπερα παιδια. What else in new? Ξανα εδω με νεο προβλημα της αρρωστοφοβικης σας φιλης.
    Έπαθα πριν περιπου δυο βδομαδες μια τρελη κριση αγχους και επεσε το ανοσοποιητικο μου και περασα μια ιωση για αρκετες μερες, καθως αρνηθηκα να παρω αντιβιωση αμεσως (I know). Ειχε πρηστει ο λαιμος μου αλλα μετα το γυρισε σε φαρυγγιτιδα. Προσπαθησα παρα πολυ να μην παθω αμυγδαλιτιδα καθως το παθαινω συχνα πυκνα λογω διαφραγματος. Να μην πολυλογω, περασα την ιωση αλλα παρατηρησα απο τις πρωτες κιολας μερες οτι λιγο πιο κατω απο το αυτι μου εχει εμφανιστει ενα γρομπαλακι.
    Το ψαχνω και μου βγαζει οτι προκειται για πρησμενο λεμφαδενα οπου ειναι λογω ιωσης και θα φυγει μεσα στο χρονο. Δεν ποναει εκεινο στο σημειο που ειναι το γρομπαλακι αλλα ωστοσο εχω ενα περιεργο πιασιμο στον αυχενα απο αριστερα μονο οπου βρισκεται κ ο πρησμενος λεμφαδενας (εχω ευθειασμο btw). Ανησυχω λιγο μηπως δεν ειναι λογω ιωσης αυτο και εχει παιχτει κατι κ με χτυπαει εκει. Ωστοσο πολυ πιθανον να το δημιουργει το αγχος μου. Πλιζ θα με βοηθησει καθε αποψη. Θενκιου για τον χρονο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    να μην ψαχνεις στο ιντερνετ τοσο απλο.......

    απαντησες παντως μονη σου σε ολα...

    respect..!!!

  3. #3
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by chryssa990 View Post
    Καλησπερα παιδια. What else in new? Ξανα εδω με νεο προβλημα της αρρωστοφοβικης σας φιλης.
    Έπαθα πριν περιπου δυο βδομαδες μια τρελη κριση αγχους και επεσε το ανοσοποιητικο μου και περασα μια ιωση για αρκετες μερες, καθως αρνηθηκα να παρω αντιβιωση αμεσως (I know). Ειχε πρηστει ο λαιμος μου αλλα μετα το γυρισε σε φαρυγγιτιδα. Προσπαθησα παρα πολυ να μην παθω αμυγδαλιτιδα καθως το παθαινω συχνα πυκνα λογω διαφραγματος. Να μην πολυλογω, περασα την ιωση αλλα παρατηρησα απο τις πρωτες κιολας μερες οτι λιγο πιο κατω απο το αυτι μου εχει εμφανιστει ενα γρομπαλακι.
    Το ψαχνω και μου βγαζει οτι προκειται για πρησμενο λεμφαδενα οπου ειναι λογω ιωσης και θα φυγει μεσα στο χρονο. Δεν ποναει εκεινο στο σημειο που ειναι το γρομπαλακι αλλα ωστοσο εχω ενα περιεργο πιασιμο στον αυχενα απο αριστερα μονο οπου βρισκεται κ ο πρησμενος λεμφαδενας (εχω ευθειασμο btw). Ανησυχω λιγο μηπως δεν ειναι λογω ιωσης αυτο και εχει παιχτει κατι κ με χτυπαει εκει. Ωστοσο πολυ πιθανον να το δημιουργει το αγχος μου. Πλιζ θα με βοηθησει καθε αποψη. Θενκιου για τον χρονο σας.
    Καλημέρα Χρύσα. Το Google ποτέ μα ποτέ δεν είναι καλός σύμβουλος, ειδικά για αρρωστοφοβικους..
    Θυμάμαι λίγο μετά το καλοκαίρι είχα βγάλει κάτι σπυράκια μπαίνω στο Google να πάρω μια ιδέα τι είναι και μου έβγαλε από σταφυλοκοκο μέχρι aids.. Εκείνη την στιγμή κατευθείαν έκλεισα ραντεβού με δερματολόγο όχι επειδή τρομοκρατηθηκα αλλά γιατί κατάλαβα πόσο μεγάλο λάθος έκανα.. Τελικά ήταν από ένα μαλακτικό στα ρούχα που χρησιμοποιουσα..
    Περιμένε λίγες μέρες μήπως είναι όντως τελικά από την ίωση, συνήθως ναι πρηζοντςι οι λεμφαδένες μας αμα αρρωστησουμε..
    Αν δεν έχει φύγει, επισκέψου έναν γιατρο για να γίνει διάγνωση..

  4. #4
    Ο πρησμενος λεμφαδενας μπορει να μην εχει κ καμια σχεση με το πιασιμο. Μπορει να κοιμηθηκες στραβα, μπορει λογω του αγχους, πολλα μπορει κ απλα να χρειαζεσαι μαλαξη για να χαλαρωσεις ή να διορθωθει καποιος μυικος σπασμος απο καποιον φυσικοθεραπευτη που θα σου κανει απλα μαλαξη. Ο πρησμενος αδενας μπορει οντως να υποχωρησει με το περας της φλεγμονης που ειχες.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Δυστυχως συμβαινουν ολα μαζι σχετικα και τρομοκρατηθηκα οπως παντα. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια. Goal για το 2020 να μην ξαναψαξω παθησεις στο google. Oof

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by chryssa990 View Post
    Δυστυχως συμβαινουν ολα μαζι σχετικα και τρομοκρατηθηκα οπως παντα. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια. Goal για το 2020 να μην ξαναψαξω παθησεις στο google. Oof
    ειμαι σιγουρος...... :P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Από χθές εντόπισα κ εγώ ένα πρησμένο λεμφαδένα πίσω από το λαιμό κ έχω πανικοβληθεί όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκα έτρεμα από το φόβο για το τί μπορεί να σημαίνει.. έπαθα τρελό πανικό.. βέβαια με περιτριγυρίζει μια ίωση έχω όλα τα συμπτώματα αλλά εννοείται ότι δεν μπορω να σκεφτώ λογικά..θα πάω σε παθολόγο σήμερα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Πως το καταλαβαίνεται για τον πρησμένο αδενα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Εγώ το ψηλάφησα έπιασα κάτι που έμοιαζε με μπαλάκι... τελικά μου είπε πως πρήστηκαν λόγω φαρυγγίτιδας ,μου έκανε λοίμωξη για αυτό..
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Πως το καταλαβαίνεται για τον πρησμένο αδενα;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Vaso σου είπε πόσο καιρό περίπου μένει; Εγώ δεν πήγα γιατί δεν πονάει αλλά still here. :S Ελπίζω να φύγει μέσα στο μήνα, πάει αυτόματα το χέρι εκεί.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Δεν μου είπε αλλά μου είπε το εξής: όσο το πειράζεις άλλο τόσο ερεθίζεται κ μεγαλώνει.. πρέπει να το αφήσεις να φύγει μόνο του..εγω μέσα σε ένα βράδυ από τον πανικό μου το έπιανα συνέχεια,το πατούσα κ το κάνα 3πλασιο από αυτό που αρχικά έπιασα.. πιθανόν να πέρασες κάποια λοιμωξη κ εσύ κ θέλει το χρόνο του να φύγει..
    Quote Originally Posted by chryssa990 View Post
    Vaso σου είπε πόσο καιρό περίπου μένει; Εγώ δεν πήγα γιατί δεν πονάει αλλά still here. :S Ελπίζω να φύγει μέσα στο μήνα, πάει αυτόματα το χέρι εκεί.

Similar Threads

  1. Νιωθω οτι κατι εχω στον λαιμο
    By Katerina4545 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 31-01-2024, 23:50
  2. Σφίξιμο στον λαιμό
    By Comfortablynumb in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-02-2019, 02:26
  3. Γρουμπαλάκι στον λαιμό
    By Yaqox in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-2018, 16:44
  4. Κομπος στον λαιμο- Αισθημα δυσκαταποσιας
    By lolipopheart in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 22-11-2017, 11:20
  5. Προβλημα στον Λαιμο
    By UlownGuy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 13-03-2012, 09:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •