Χρόνια Δυσθυμία - Ένταση & τρέμουλο όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Χρόνια Δυσθυμία - Ένταση & τρέμουλο όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι

    Καλησπέρα παιδιά !
    Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ.
    Σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα αν και λίγο πολύ σχεδόν τα πάντα έχουν συζητηθεί εδώ μέσα όλα αυτά τα χρόνια λειτουργίας του φόρουμ.
    Είμαι ενας άνδρας 40+ ετών, με μόνιμη εργασία και μένω σε περιοχή της Αττικής.
    Είχα διαγνωστεί με δυσθυμία από 4 γιατρούς στο παρελθόν. Ο πρώτος μου είχε δώσει Zoloft, αλλά παράλληλα Xanax. Θυμάμαι όμως όταν ξεκίνησα αυτή την αγωγή τα ψυχοσωματικά μου ειδικά το σφιγμένο στομάχι μετά τις 2 πρώτες εβδομάδες να χαλαρώνει και είχα και πολύ καλό ύπνο. Μόνος μου μετά από 6 μήνες διέκοψα την αγωγή γιατί αισθανόμουν καλύτερα. Μετά από 1 χρόνο παθαίνω μια ήπια κατάθλιψη λόγω μυϊκού προβλήματος στην αριστερή ωμοπλάτη που με ταλαιπώρησε πολύ και μου χάλασε την διάθεση ιδιαίτερα μέσα στο καλοκαίρι. Μπαίνω σε αγωγή με την βοήθεια 2ου γιατρού με Cymbalta, βελτιώθηκε κάπως η διάθεση και ελάχιστα το μυϊκό πρόβλημα. Πάω σε 3ο γιατρό, συστημένο από παλικάρι εδώ μέσα , καλός άνθρωπος ο γιατρός, μου δίνει Efexor, για 1 χρόνο περίπου, αλλά χωρίς αποτέλεσμα ειδικά στα ψυχοσωματικά και στον ύπνο.
    Ο 4ος γιατρός ήταν υπέρ της CBD ουσίας της κάνναβης. Δοκίμασα ένα μήνα αλλά την σταμάτησα γιατί το στομάχι μου ήταν πιο σφιχτό πριν αρχίσω την αγωγή.

    Λάθος μου τότε η διακοπή της άσκησης διότι αδυνάτισαν οι μυς μου αρκετά.

    Για να μην τα πολυλογω έντονη άσκηση με βάρη, τρέξιμο, ποδήλατο, δεν μπορώ να κάνω στην παρούσα φάση λόγω μετρίου βαθμού δισκοκήλης αλλά και του μυϊκού προβλήματος που ευτυχώς και τα 2 έχουν βελτιωθεί αρκετά σε σχέση με πριν 1 και 5 χρόνια αντίστοιχα που εμφανίστηκαν.

    Αυτό που θα ήθελα είναι κάποιον με παρόμοια κατάσταση: Δυσθυμία, Ήπια Κατάθλιψη, να μου πει πως το αντιμετώπισε κι αν θέλει να μου προτείνει γιατρό εντός Αττικής στέλνοντας μου εδώ πμ.

    Ο τελευταίος που μου προτάθηκε έδειχνε καλός στην αρχή, αλλά έπειτα κατάλαβα ότι πρώτον επιδίωκε πολλές συνεδρίες και δεν είχε επιτυχία στην επιλογή φαρμάκου στην περίπτωση μου. Μάλιστα όταν του πρότεινα να αλλάξουμε γιατί ταλαιπωρουμε φάνηκε να αιφνιδιάζεται και να δέχεται την πρόταση μου να πάμε από το εφεξορ στο Cymbalta, που εν τέλει δεν βοήθησε ούτε αυτό. Κατά καιρούς έβλεπα και ιατρικούς επισκέπτες στο γραφείο του πράγμα που με έκανε να καταλάβω ότι αδιαφορούσε για το αν θα κατάφερνε να βοηθήσει τον ασθενή του.

    Θέλω λοιπόν έναν γιατρό που να ενδιαφέρεται για τον καθένα χωριστά και να μην σκέπτεται μόνο το χρήμα που θα πάρει από τον ίδιο τον ασθενή και από τις φαρμακευτικές εταιρείες των οποίων τα σκευάσματα προωθεί.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που διαθέσατε να διαβάσετε το μήνυμα μου.
    Ελεύθερα ρωτήστε με ότι θέλετε.
    Last edited by vigor; 04-02-2020 at 18:30. Reason: Διορθώσεις στο κείμενο του μηνύματος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.

    Δεν μας λες κάτι για ψυχολόγο ή ψυχοθεραπεία. Εγώ έχω καταλήξει ότι μόνο με αγωγή δεν τα ξεπερνάς ποτέ αυτά τα προβλήματα, δεν είναι απλά κάτι οργανικό, έχει να κάνει με τον τρόπο σκέψης σου και/ή κάποιο συμβάν ή κάτι άλλο που σε έχει επηρεάσει. Αν δεν αλλάξεις λοιπόν τρόπο σκέψης και ψυχισμό, τα φάρμακα μπορεί να σε βοηθήσουν προσωρινά και μετά από λίγο θα έχεις τα ίδια μια ζωή. Είναι απαραίτητη η ψυχοθεραπεία αν δεν έχεις βρει μόνος σου μία άκρη στο που οφείλεται η δυσθυμία και τι μπορείς να κάνεις για να την διώξεις εκτός από τα χάπια.

Similar Threads

  1. Δυσπνοια, ταχυκαρδια οταν πεφτω στο κρεβατι.
    By jim7 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 21-07-2017, 00:09
  2. πως εξελισσεται η χρονια δυσθυμια;
    By jim7 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-2017, 00:38
  3. Χρόνια δυσθυμία
    By Cath in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 11-11-2016, 02:46
  4. Όταν οι σύντροφοι γίνονται «αδελφάκια» στο κρεβάτι
    By Diana1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 10-06-2014, 01:56
  5. Όταν η κοπέλα των ονείρων σου, χωρίζει απο 7 χρόνια σχέση...
    By just.steve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 03-10-2010, 14:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •