Άγχος και ομίχλη εγκεφάλου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    17

    Άγχος και ομίχλη εγκεφάλου

    Γεια σας παιδιά. Εχω διαγνωστεί με γενική αγχώδη διαταραχή και εσωτερικευω το άγχος μου. Δεν παθαίνω κρίσης πανικού κτλ αλλα νιώθω εντελώς χαμένος. Η ομίχλη εγκεφάλου είναι συνεχόμενη εδω και πολλούς μήνες και με κάνει να νιώθω σαν να ειμαι εξω απο το σώμα μου.
    Είχε κάνεις κάποια παρόμοια εμπειρία; Και πως το αντιμετωπίσατε.Ευχαριστώ

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Panos8 View Post
    Γεια σας παιδιά. Εχω διαγνωστεί με γενική αγχώδη διαταραχή και εσωτερικευω το άγχος μου. Δεν παθαίνω κρίσης πανικού κτλ αλλα νιώθω εντελώς χαμένος. Η ομίχλη εγκεφάλου είναι συνεχόμενη εδω και πολλούς μήνες και με κάνει να νιώθω σαν να ειμαι εξω απο το σώμα μου.
    Είχε κάνεις κάποια παρόμοια εμπειρία; Και πως το αντιμετωπίσατε.Ευχαριστώ
    Ίσως εγώ.. Στην αρχή της κατάθλιψης μου. Εξήγησε όμως τι εννοείς.. Δώσε παραδείγματα..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ίσως εγώ.. Στην αρχή της κατάθλιψης μου. Εξήγησε όμως τι εννοείς.. Δώσε παραδείγματα..
    Το μυαλό μου είναι μόνιμα γεμάτο και εχω μια θολούρα απο στην στιγμή που ξυπνάω μέχρι να κοιμηθώ. Μου ειναι πολυ δύσκολο να συγκεντρωθώ και νιώθω. Αυτη η θολούρα ειναι σαν να με απομακρύνει απο την πραγματικότητα και να μου ρουφάει ολη την ενέργεια. Μεσα στην μερα δεν εχω πολυ ενέργεια παρόλο που μπορεί να εχω κοιμηθεί πολύ.
    Το συναίσθημα αυτο είναι περίεργο. Είναι σαν να μου επηρεάζει την όραση μου και να τα βλέπω όλα κάπως αποστασιοποιημένα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by Panos8 View Post
    Το μυαλό μου είναι μόνιμα γεμάτο και εχω μια θολούρα απο στην στιγμή που ξυπνάω μέχρι να κοιμηθώ. Μου ειναι πολυ δύσκολο να συγκεντρωθώ και νιώθω. Αυτη η θολούρα ειναι σαν να με απομακρύνει απο την πραγματικότητα και να μου ρουφάει ολη την ενέργεια. Μεσα στην μερα δεν εχω πολυ ενέργεια παρόλο που μπορεί να εχω κοιμηθεί πολύ.
    Το συναίσθημα αυτο είναι περίεργο. Είναι σαν να μου επηρεάζει την όραση μου και να τα βλέπω όλα κάπως αποστασιοποιημένα.
    Το παθαινω και γω καμία φορά αυτό.. Κ να νιώθω κούραση ενώ έχω κοιμηθεί ή είμαι ξεκούραστη γενικά

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Αυτό που έχεις είναι brain fog καθώς επίσης και derealisation. Αίσθημα αποπραγματοποιησης.

    Σαν να είσαι σε όνειρο/ταινία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Και εγω αυτο εχω..και πως θεραπευτε αυτο?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Αυτό το είχα για χρόνια.

    Καλή διαστροφή,γύμναστικη κυρίως αερόβια, καλός ύπνος, αρκετό νερό και αποδοχή ότι δεν είναι κάτι κακό. Οσο το αποδέχεσαι και σιγά σιγά το αγνοείς τόσο αυτό θα ελαττώνεται

Similar Threads

  1. Brain fog...Ομιχλη στο μυαλο
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 30-12-2018, 19:36
  2. Καψιμο εγκεφαλου απο ψυχοφαρμακα
    By Mrgilleas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 24-10-2018, 04:23
  3. Μαγνητική Εγκεφάλου
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-09-2013, 16:35
  4. Τέστ εγκεφάλου
    By elli1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2013, 08:19
  5. ξερετε τι ειναι το αστροκυτωμα εγκεφαλου;
    By boubourina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-09-2009, 18:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •