Seroquel +xanax
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Seroquel +xanax

  1. #1

    Seroquel +xanax

    Γειά σας, είχα γράψει και στο παρελθόν ότι ταλαιπωρουμε από σύνδρομο χρονιάς κόπωσης σύμφωνα με τον ειδικό παθολόγο μου και τις ειδικές εκσετασεις που έκανα. Παράλληλα περννω και φαρμακευτική αγωγή από την ψυχίατρο μου 400-600 MG seroquel Kai 3 MG Xanax. O ειδικός παθολόγος μου πρότεινε κάποιες βιταμίνες για να κατά πολεμησω την κόπωση όπως βιταμίνη c. Βήτα καροτινη, μαγνήσιο, εχινακια, σιβεριανιο τζινσενγκ, και τo st. Jon's wort. To σιβεριανιο τζινδενκ και το st John, s wort τα πήρα μόνο 10 μέρες γιατί διάβασα ότι αλληλεπιδράνε με αντυψυχωτικα φάρμακα οπότε φοβήθηκα και τα έκοψα.προσθεσα σελήνιο, b complex, βηταμινηd3 και ομεγα 3.Στην αρχή είχα δει μια ελαφριά διαφορά όσον αφορά το θέμα κούρασης(τα περνώ περίπου 1μιση μήνα) . Ένιωθα λίγο καλύτερα, πηγενα ελαφρύ περπάτημα και κοιμόμουν κάπως καλύτερα αλλά όχι τόσο ποιοτικά. Πρόσφατα πήγα ένα ταξίδι στην Αθήνα για 4 μέρες για κάποια δουλειά που είχα και γενικά απόρυθμιστικά τελειως. Νιώθω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα που ενιωθα στην αρχή που διεγνωστικα με το σύνδρομο χρονιάς κόπωσης. Μηδέν ενέργεια, δεν κοιμάμαι καθόλου καλά, πόνος στα κόκαλα σε όλο το σώμα, ανυσυχια, ζαλάδα, έλλειψη συγκέντρωσηςκαι νευρικότητα, πίεση στο στήθος σαν πλακωμα και πίσω στην πλάτη σαν δυσπνοια. Επίσης νιώθω ότι το xanax kai to seroquel παρόλο που είναι σε υψηλές δόσεις δεν με βοηθάνε καθόλου σε θέμα διάθεσης και υπνου. Ίσα ίσα που με ρίχνουν ακόμα πιο πολύ. Σκέφτομαι να προτείνω να μου αλλάξει φάρμακα η ψυχίατρος ή να τα μειώσω δεν ξερω, έχω απελπιστεί παιδιά. Και οι βιταμίνες επίσης βλέπω ότι δεν βοηθάνε παρόλο που κάνω το τελευταίο ενάμιση μήνα πολύ καλή διατροφη.Επίσης θα επισκεφθω σύντομα και τον ειδικό παθολόγο μου για να του πω πως νιώθω γενικά και για να ξανακάνω ένα check up εξετάσεων που μου είχε πει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by highlander1990 View Post
    Γειά σας, είχα γράψει και στο παρελθόν ότι ταλαιπωρουμε από σύνδρομο χρονιάς κόπωσης σύμφωνα με τον ειδικό παθολόγο μου και τις ειδικές εκσετασεις που έκανα. Παράλληλα περννω και φαρμακευτική αγωγή από την ψυχίατρο μου 400-600 MG seroquel Kai 3 MG Xanax. O ειδικός παθολόγος μου πρότεινε κάποιες βιταμίνες για να κατά πολεμησω την κόπωση όπως βιταμίνη c. Βήτα καροτινη, μαγνήσιο, εχινακια, σιβεριανιο τζινσενγκ, και τo st. Jon's wort. To σιβεριανιο τζινδενκ και το st John, s wort τα πήρα μόνο 10 μέρες γιατί διάβασα ότι αλληλεπιδράνε με αντυψυχωτικα φάρμακα οπότε φοβήθηκα και τα έκοψα.προσθεσα σελήνιο, b complex, βηταμινηd3 και ομεγα 3.Στην αρχή είχα δει μια ελαφριά διαφορά όσον αφορά το θέμα κούρασης(τα περνώ περίπου 1μιση μήνα) . Ένιωθα λίγο καλύτερα, πηγενα ελαφρύ περπάτημα και κοιμόμουν κάπως καλύτερα αλλά όχι τόσο ποιοτικά. Πρόσφατα πήγα ένα ταξίδι στην Αθήνα για 4 μέρες για κάποια δουλειά που είχα και γενικά απόρυθμιστικά τελειως. Νιώθω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα που ενιωθα στην αρχή που διεγνωστικα με το σύνδρομο χρονιάς κόπωσης. Μηδέν ενέργεια, δεν κοιμάμαι καθόλου καλά, πόνος στα κόκαλα σε όλο το σώμα, ανυσυχια, ζαλάδα, έλλειψη συγκέντρωσηςκαι νευρικότητα, πίεση στο στήθος σαν πλακωμα και πίσω στην πλάτη σαν δυσπνοια. Επίσης νιώθω ότι το xanax kai to seroquel παρόλο που είναι σε υψηλές δόσεις δεν με βοηθάνε καθόλου σε θέμα διάθεσης και υπνου. Ίσα ίσα που με ρίχνουν ακόμα πιο πολύ. Σκέφτομαι να προτείνω να μου αλλάξει φάρμακα η ψυχίατρος ή να τα μειώσω δεν ξερω, έχω απελπιστεί παιδιά. Και οι βιταμίνες επίσης βλέπω ότι δεν βοηθάνε παρόλο που κάνω το τελευταίο ενάμιση μήνα πολύ καλή διατροφη.Επίσης θα επισκεφθω σύντομα και τον ειδικό παθολόγο μου για να του πω πως νιώθω γενικά και για να ξανακάνω ένα check up εξετάσεων που μου είχε πει.
    Πόσο καιρός παίρνεις αντικαταθλιπτικά και ζαναξ.Τα ζαναξ είναι τα χειρότερα να μιλήσεις με τον ψυχίατρο να του πεις να στα κόψει κάνει εξάρτηση.Αν τα πέρνεις καιρό τα αντικαταθλιπτικά θέλεις αλλαγή οπωσδήποτε

  3. #3
    Το σεροκουελ δεν είναι αντί καταθλιπτικό, είναι αντιψυχωτικο και το παίρνω από το 2009 αλλα σε μικρότερη τότε δόση 200mg.Τον τελευταίο καιρό μου αύξησε τη δόση λόγω των συμπτωμάτων. Το xanax το περνώ περίπου δύο μήνεςκαι όντως όταν περνάνε κάποιες ώρες και φεύγει η δράση του νιώθω χειρότερα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Asta ,επεσες σε φαρμακοφιλο γιατρο , ελπιζω να μημου το σβησει η διαχειρηση, αλλα το ζαναξ στα 3 mg , ειναι παρα πολυ , και αν προσθεσουμε τις γιγαντιαιες δοσης σεροκουελ, εκει εχουμε φτιαξει μια βομβα ........τον πρωτο λογο εχει παντα ο γιατρος , αλλα δεν ξερω τι σου συμβαινει και παιρνει τετοιες δοσεις ........τι θαλεγες ναλλαξεις γιατρο ?

  5. #5
    Ναι, συμφωνώ μαζί σου, ότι οι δόσεις που περνώ είναι υπερβολικές αλλά και πάλι δεν κοιμάμαι.Λόγω των συμπτωμάτων της χρονιάς κόπωσης μου δίνει αυτές τις δόσεις πιστεύοντας ότι θα με βοηθήσουν στον ψυχολογικό τομέα. Σήμερα ειδικά είμαι ξύπνιος από τις 5μιση το πρωι, νιώθω χάλια στο στομαχι και στο έντερο πολύ πόνο και έχω τάση προς εμετο. Δεν ξέρω από τι προέκυψε αυτό, ίσως επειδή περνώ πολλές βιταμίνες να με επηρεάζουν. Θα πάω στον παθολόγο μου αύριο. Επίσης έχω βγάλει και την χολή. Οσον αφορα τη ψυχιατρο μου ναι έχω σκεφτεί να αλλά ξω γιατρό. Ίσως χρειάζομαι άλλη αγωγή.
    Last edited by highlander1990; 12-02-2020 at 11:42.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Το CFS (Chronic fatigue syndrome), ειναι μια περίπλοκη, δύσκολη κατάσταση του οργανισμού, για την οποία γίνεται διάγνωση από εξειδικευμένο γιατρό, αφού αποκλείσει κάθε άλλο ιατρικό πρόβλημα.
    Εάν γνωρίζεις καλά αγγλικά και θέλεις να ενημερωθείς επαρκώς για αυτή την ασθένεια, και τους τρόπους αντιμετώπισης της, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις το βιβλίο του

    DAN NEUFFER
    CFS UNRAVELED.

    Μπορείς να το αγοράσεις και να το κατεβάσεις στο κινητό σου από την Amazon.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Εγώ πιστεύω πως αν φτιάξεις διατροφή και βιταμίνες θα μειωθεί το άγχος σου. Ποιες πολυβιταμινες πέρνεις;

  8. #8
    YokoChoco
    Guest
    Τι εξετάσεις έκανες για το σύνδρομο χρόνιας κόπωσης;;

  9. #9
    Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα το κοιτάξω.

  10. #10
    Διατροφη κάνω εδώ και ενάμιση μήνα πολύ καλή. Οσον αφορά τις βιταμίνες(Lamberts) , τις αναφέρω παραπάνω. Γενικά όμως δεν έχω δει διαφορά, μόνο στην αρχή είδα μια μικρή διαφορά και μετά το ταξίδι που έκανα Αθήνα, χειροτερεψα παλι.

  11. #11
    Έκανα κάποιες ειδικές εξετάσεις που μου έγραψε ο ειδικός παθολόγος μου. CPK, κορτιζόλη ούρων 24ωρου. Φλοιοεπινεφριδιοτροπος ορμόνη (πρωί). Κορτιζόλη ορου. TSH. FT4. PTH. Αλβουμινη, α1 α2 σφαιρινες, β1 β2 σφαιρινες, γ σφαιρινες. Ανοσοσφαιρινες IgA IgG. Αντιπυρινικά αντισώματα. Αντισώματα κυτταρομεγαλοιου IgG IgM. Αντισώματα epsrein barr IgM IgG. Μετατρεπτικο ένζυμο αγγειοτενσινης. CRP.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    43
    Φίλε παίρνωντας αντιψυχωτικό μη περιμένεις να νοιώθεις ενέργεια και όλα αυτά που νοιώθεις είναι το πιο πιθανό από το αντιψυχωτικό. Επίσης φίλε κάνε εξετάσεις να δεις τον οργανισμό σου κανε να ξερεις και ορμονολογικα γιατι φανταζομαι ο ψυχιατρος ουτε καν σου ζηταει. Καλή δύναμη και ότι μπορείς με διατροφή να σε κρατάει κάπως δυνατό.

  13. #13
    Το ξέρω ότι το ζαναξ και το σεροκουελ επηρεάζει αρνητικά στη κόπωση. Οσον αφορά για αναλύσεις έχω κάνει από το Δεκέμβριο. Ορμονολογικες τιακριβώς εννοείς? Θα ξανακάνω τωρα αναλύσεις. Από διατροφή κανψμω ότι μπορώ

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    43
    Φίλε παίρνωντας αντιψυχωτικό εγώ τουλάχιστον κρίνω σκόπιμο να παρακολουθείς όλες τις τιμές σε όλα. Δεν είμαι γιατρός αλλα φαντάζομαι φτιάχνεις ένα ορμονολογικό προφίλ για τις ορμόνες, δε ξέρω να σου πω ειδικά. Εκτός της κόπωσης και τα άλλα συμπτώματα που αναφέρεις αν όχι όλα πιστεύω σίγουρα το αντιψυχωτικό παίζει ρόλο. Για τη διατροφή η ποιότητα της πρώτης ύλης και ο τρόπος μαγειρέματος είναι μείζων σημασίας.
    Δεν είμαι γιάτρος κάποιες σκέψεις κάνω εμένα μου φένονται προφανοί αυτά για τις εξετάσεις οι γιατροί όμως σχεδόν καθολικά τολμώ να πω δε τις κάνουν ποτέ πριν χορηγήσουν το φάρμακο με αποτέλεσμα να μην ξέρεις πόσο σε επηρεάζει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Το CFS (Chronic fatigue syndrome), ειναι μια περίπλοκη, δύσκολη κατάσταση του οργανισμού, για την οποία γίνεται διάγνωση από εξειδικευμένο γιατρό, αφού αποκλείσει κάθε άλλο ιατρικό πρόβλημα.
    Εάν γνωρίζεις καλά αγγλικά και θέλεις να ενημερωθείς επαρκώς για αυτή την ασθένεια, και τους τρόπους αντιμετώπισης της, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις το βιβλίο του

    DAN NEUFFER
    CFS UNRAVELED.
    .
    Πραματικα Κωστα , καλα τα λες , η chronic fatigue syndrome , εχει παρα πολλες αιτιες , δεν ειναι ευκολο να διαγνωσεις ποιες ευθυνονται γι αυτο, μεχρι κι εγω εχω, λογω της πολυετους κτθλψης .......... μην θορυβηθουνε οι διαβαζοντες αυτο το αρθρο, δεν θελω ναναστατωνω μελη, ουτε κι εσυ φανταζομαι, αλλα θελειπολυ ψαξιμο, ανω του 50% του πληθυσμου πασχει απ αυτην την διαταραχη ......μπορει ναναι απο το τιποτα , οπως εγω με την κτθλψη μου , μεχρι κατι πιο σοβαρο ........χαιρετισμους , φιλε μου ......

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. zanax 0.5 ερωτηση
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 23
    Last Post: 07-05-2019, 22:31
  2. κρίση πανικού ενώ έχω πάρει zanax
    By Pantelhs in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 24-02-2019, 18:47
  3. zanax se event prwti fora.?
    By Magician in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 27-05-2015, 15:16
  4. zanax
    By painkiller2121 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-04-2013, 22:46
  5. SOS ZANAX και αλλα φαρμακα
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-03-2011, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •