Διακοπη ψυχοφαρμακων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    10

    Διακοπη ψυχοφαρμακων

    Υπαρχει κανεις που να εχει κοψει αντικαταθλιπτικα/αγχολυτικα που μπορει να με βοηθησει; (Εδω και ενα μηνα εχει φυγει η καταθλιψη μου και για το αγχος μου εχω αποφασισει οτι δεν θελω να παιρνω φαρμακα για αυτο γιατι την παλευω χωρις φαρμακα) Εχω ηδη μειωσει τα φαρμακα, στο Efexor πηγα απο τα 225 στα 75mg, στο Milithin απο τα 900 στα 600mg, και παιρνω Geodon 40mg. Το θεμα ειναι οτι ο ψυχιατρος μου δεν θα μου μειωσει τα φαρμακα γιατι με αναγκαζει να τα παιρνω (με εισαγγελεα μαλιστα). Οταν προσπαθησα να κοψω το Geodon μαχαιρι δεν κοιμηθηκα καθολου, ειχα μονιμη ταχυκαρδια σαν να ειχα πιει ενεργειακο ποτο και εγινα επιθετικη. Η ερωτηση μου ειναι υπαρχει τροπος να κοψω τα 75mg Efexor και 40mg Geodon με λιγο πιο ανωδυνο τροπο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    δεν κοβονται τα φαρμακα θα παρεισ οτι σ λεει συν καποια συμπληρωματα και θα εισαι καλα υπαρχουν λυσεισ μην τρελενεσαι τσαμπα οι μισοι απο οσουσ ξερεισ παιρνουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    βρε μεγαλε τετοιες ερωτησης της κανεις σε ψυχιατρο οχι σε εμας, πηγαινε σε εναν αλλο (οχι αυτον που σε βλεπει) και θεσε του το ερωτημα αν μπωρεις να τα κοψεις.......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 11-02-2020 at 18:41.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εκοψατο εφεξορ ευκολα , τα αλλα δεν τα γνωριζω ......τωρα ο εισαγγελεας τι δουλεια εχει ? κατι τρεχει εδω περα ......

  7. #7
    ntinti
    Guest
    Το εφεξορ κόβεται πολύ εύκολα αν εισαι οντως καλα....αλλά για να επιμένει ο γιατρός σου και Ν παίζει θέμα με εισαγγελέα τότε μόνο με τον γιατρό σου πρέπει να μηλησεις και με κανέναν άλλον....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θυμάμαι το αρχικό σου μήνυμα και λυπάμαι πάρα πολύ για ότι έχεις περάσει. Έχεις πολύ άσχημες εμπειρίες από τον συγκεκριμένο γιατρό και καλό θα είναι όπως σου είπα να ζητήσεις νομική συμβουλή και να δεις άλλο γιατρό. ΌΜΩΣ! Μην φτάσεις στο άλλο άκρο να τον βγάλεις 100% άχρηστο και να κάνεις πειράματα με τα φάρμακα από μόνη σου. Θα αποσυντονίσεις τον οργανισμό σου πολύ χειρότερα. Αυτές οι καταστάσεις θέλουν τον χρόνο τους. Μπορεί ας πούμε να αισθάνεσαι εδώ και ένα μήνα καλύτερα, αλλά δεν σημαίνει ότι ξεπέρασες εντελώς την κατάθλιψη, θα είναι κρίμα να έχεις κανένα μεγάλο πισωγύρισμα επειδή κάνεις από μόνη σου πειράματα με την αγωγή. Είδες κάτι έκοψες κι έγινες επιθετική. Δυστυχώς δεν υπάρχει φάρμακο χωρίς παρενέργειες ή που να ταιριάζει σε όλους αμέσως.
    Ένας καλός γιατρός θα τα παρακολουθεί αυτά και θα σε βοηθήσει να ρυθμίσεις την αγωγή όπως σου ταιριάζει σιγά σιγά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Μπορώ να σε βοηθήσω αν θέλεις, αλλά δεν μπορώ να τα πω δημόσια.... δυστυχώς... ενα πράγμα θα πω η μείωση πρέπει να γίνει πολύ σταδιακά και σε βάθος χρόνου...
    Ευτυχως που υπαρχει ο περιορισμος των 50 ποστ για προσωπικα μηνυματα, Dr House, και ετσι δεν μπορεις να "συμβουλεψεις" κανεναν για μειωση αντιψυχωσικου κοντρα σε εισαγγελικη εντολη...


    Spider: η οποια αλλαγη στη δοση σου μπορει να γινει μονο αν κρινει ο ψυχιατρος σου οτι ειναι στα πλαισια της βελτιωσης σου. Μονο με τον καιρο θα φανει αυτο και μονο με τον γιατρο σου μπορει να γινει. Ηδη εχει υπαρξει μια ενθαρρυντικη μειωση, κανε λιγη υπομονη ακομα να δειτε πως προσωραει το πραγμα.
    Last edited by oboro; 11-02-2020 at 12:41.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    43
    Το Geodon δεν είναι αγχολυτικο-αντικαταθλιπτικό φάρμακο. Πραγματικά με έχεις συγκινήσει δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει πάντως να είσαι επιφυλακτική με όποιον θέλει να σε βοηθήσει και ας λέγεται χαμόγελο του παιδιού η οτιδήποτε άλλο όποιος σου δίνει φάρμακα να είσαι επιφυλακτικός μαζί του. Είναι αποκαρδιωτικό αυτό που σου έχει συμβεί, εγω αυτό που έχω να σου πω είναι να προσπαθήσεις να μη δίνεις δικαιώματα είσαι πολύ μικρή και έχεις ελπίδα αρκεί να δεις τη ζωή αλλιώς και να προσπαθήσεις να ξεχάσεις όχι για πάντα αλλά μέχρι να δυναμώσεις και άλλη μια γνώμη ότι και να σου πει αυτός ο ψυχίατρος που σε κουραρει μη του πας κοντρα απαντατου με τη λεξη ναι αν οχι με τη λεξη μαλιστα γιατι θα του φανει ειρωνικο το μαλιστα. Οι ψυχιατροι δε πανε κοντρα στο συναδελφο ειδικά αμα εισαι 16 χρονων με 2 νοσηλειες απο ενα μηνα και να σου χουν βαλει ολα αυτα τα αντιψυχωτικά στις φλεβες και οι δικηγοροι. Φανταζομαι δε σου εχουν κάνει καν εξετασεις για την υγεια σου η αν σου εχουν κανει σου εχουν κανει μονο τα εντελως βασικα, μη το ζητησεις γιατι θα τους νευριασεις μικρη εισαι αντεχεις. Προσπαθησε να εισαι γαλληνια και σιγα σιγα να δεις πως να ξεαρρωστησεις γιατι τωρα εχεις μπλεξει ασχημα εχεις καταλαβει τι παθαινεις αμα βρεθεις στο ψυχιατρειο απορω πως δε το σκεφτηκες και ηθελες να ρισκαρεις και δευτερη νοσηλεια. Ο ψυχιατρος κανει τη δουλεια του σου δινει φαρμακα για τον εγκεφαλο και σε αφηνει να παιξεις μπαλα μονη σου δε σε βοηθαει αλλιως μη περιμενεις. Να σου πω να διαβαζεις πραγματικα δε ξερω μπορει και να μπορεις αλλα μη περιμενεις. Μη σου πω πανε βρες δουλεια και μαζευε τα λεφτα ολα μασουρι να εχεις λεφτα τουλαχιστον γιατι εισαι δυσκολα.

Similar Threads

  1. Χρονος ημιζωης ψυχοφαρμακων
    By savatage in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 25-08-2017, 16:29
  2. Θετικά και αρνητικά ψυχοφαρμάκων
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2015, 22:49
  3. ΓΕΝΟΣΗΜΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-05-2013, 20:27
  4. Παρενεργειες των ψυχοφαρμακων
    By Karol in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 87
    Last Post: 03-06-2011, 17:22
  5. Διαφήμιση ψυχοφαρμάκων
    By ΜΕΘ in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 19
    Last Post: 22-05-2010, 06:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •