Πονος αριστερά λίγο πιο κάτω απο τον ωμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Πονος αριστερά λίγο πιο κάτω απο τον ωμο

    Τον έχω μια βδομαδα τώρα,δεν σταματάει. Πιεζω και δεν ποναω. Εκαναν καρδιογραφημα προχθες και με είδε ο γιατρός μου εχθες.

    Μου ειπε μήπως είναι απο την σπλήνα αλλά έχω κανει υπερηχο. Τώρα που οδηγουσα το πατινι με επιασε συνεχης πονος και μκυδιασε και το αριστερό χέρι για δυο λεπτα. Μετά ζαλιζομουν. Απο την παλινδρόμηση μου ειπαν αποκλειεται να είναι. Τι μπορει να είναι; Σωματοποιηση; Εντερο; Μοιάζει με μυϊκός αλλά δεν ειναι γιατί δεν ποναω όταν το πιεζω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μπορει να φοραγες κατι στενο και να μη κυκλοφορουσε καλα το αιμα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ρε συ Αντωνη , ολο κατι εχεις .........μαλλον δεν εχεις τιποτα .....λεω γω .....

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Μπα, δεν φοραω στενά.


    Συνεχιζει ο πονος και κάτι σαν δυσπνοια. Σκέφτομαι μηπως ειναι απο την οισοφαγιτιδα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Εν το μεταξύ πάντα αριστερά ρε γμτ τέτοιες ενοχλήσεις. Που να ηρεμήσει το μυαλό. Θα μου πεις αυτό τα κάνει όλα. Φαύλοι κύκλοι δυστυχώς
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ρε συ Αντωνη , ολο κατι εχεις .........μαλλον δεν εχεις τιποτα .....λεω γω .....
    Θα συμφωνήσω

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Παιδιά,ο θανατος του Ευζωνα πέρυσι πώς εξηγείται; Δεν είχε οργανικό πρόβλημα στην καρδιά. Ίσως ήταν ορθοστατική ταχυκαρδία. Έχω αγχωθει. Πήρα στο προεδρικό μέγαρο και τους είπα ότι γράφω σχετικό άρθρο κι αν ξέρουν εντέλει την αιτία θανάτου και μου είπαν ότι είχε οργανικό προβλήμα,αλλά δεν γράφει κάτι τέτοιο κανένα άρθρο. Λένε ότι δεν βρέθηκε οργανικό πρόβλημα. Τυπικά σηκώθηκε από τον ύπνο και κατέρρευσε. Άρα θα μπορούσε να είναι ορθοστατική ταχυκαρδία.

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Παιδιά,ο θανατος του Ευζωνα πέρυσι πώς εξηγείται; Δεν είχε οργανικό πρόβλημα στην καρδιά. Ίσως ήταν ορθοστατική ταχυκαρδία. Έχω αγχωθει. Πήρα στο προεδρικό μέγαρο και τους είπα ότι γράφω σχετικό άρθρο κι αν ξέρουν εντέλει την αιτία θανάτου και μου είπαν ότι είχε οργανικό προβλήμα,αλλά δεν γράφει κάτι τέτοιο κανένα άρθρο. Λένε ότι δεν βρέθηκε οργανικό πρόβλημα. Τυπικά σηκώθηκε από τον ύπνο και κατέρρευσε. Άρα θα μπορούσε να είναι ορθοστατική ταχυκαρδία.
    Αυτός είχε ενοχλήσεις κάπου? Πόνο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Πρεπε ι να ηρεμήσεις λίγο τι τα ψάχνεις όλα;όλοι το ίδιο λουκι περνάμε.. Ο πατέρας τ παιδιου είχε πει σε συνέντευξη τ ότι το παιδί επαθε ανευρισμα αορτής π προκλήθηκε από ένα πρόβλημα π όντως δν ήξεραν ότι είχε το παιδί έπαιζε μπάσκετ έκανε πολυ προχειρους ελέγχους κ για αυτό δν είχε βρεθεί είναι εξάλλου σπάνιο αυτό π είχε... Ορθοστατική ταχυπαλμία έχω κ εγώ κ χαμηλή πίεση απλά μαθαίνεις να ζεις με αυτό...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Στο κάτω κάτω δεν πεθαίνει κάποιος μόνο από παθολογικά αίτια τόσα ατυχήματα συμβαίνουν χαλάρωσε απόλαυσε την ζωή δεν ξέρουμε πότε από που θα μας ερθει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Κ όμως από παθολογικά αίτια πέθανε..το είχαν πει οι δημοσιογράφοι τότε αλλά δεν ποτέ δεν ανάφεραν τι ήταν αυτό.Παιδια όσο ξαφνικά γίνεται σε έναν άνθρωπο ένας τέτοιος θάνατος πάντα υπάρχει κάτι από πίσω .. πάντα.Δεν λέω,υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων που δεν έχουν απολύτως τίποτα και όμως τους συμβαίνει.Αλλα αυτό συμβαίνει 1:400.000.Δεν ξέρουμε τι κληρονομικό ιστορικό είχε αυτό το παιδί,μπορεί να είχε κάτι κληρονομικο που δεν είχε φανεί ακόμα,μπορεί να παραζορισε την καρδιά του με το μπάσκετ και την ορθοστασία μιας και ήταν εύζωνας το παλικαρι (η πολύ έντονη άθληση σε συνδιασμό με άλλες δραστηριότητες μπορεί να επιφέρει τα αντίθετα αποτελέσματα σε σχέση με την ήπια άσκηση) Δεν λέω όλοι να κατσουμε σε έναν καναπέ αλλά και η άσκηση θέλει μέτρο.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Αντώνη τα είδα όλα εδώ και 10 μέρες από τότε που πρωτοέγραψα στο Thread σου. Παρατηρούσα όντως μεγάλη αλλαγή στην καρδιακή μου συχνότητα στο όρθιο συγκριτικά με το ξαπλωτό. Πολλές φορές ήταν +25 χτύποι. Στους +30 όπως ξέρεις έχεις διάγνωση POTS.
    Μέχρι προχθές όλα αυτά που αποφάσισα να πιω παραπάνω νερό διοτί γενικώς πίνω πολύ λίγο νερό ημερησίως. Παίζει να πίνω και κάτω από 800ml ημερησίως. Πλέον έχω 72 περίπου ξαπλωμένος και άντε να πάνε 80-82 όταν σηκώνομαι όρθιος. Οπότε στην περίπτωση μου ήταν λόγω αφυδάτωσης! Να πίνεις και συ πολύ νερό φίλε,ενδεχομενώς να μειωθούν οι χτύποι σου στο όρθιο!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Αντώνη τα είδα όλα εδώ και 10 μέρες από τότε που πρωτοέγραψα στο Thread σου. Παρατηρούσα όντως μεγάλη αλλαγή στην καρδιακή μου συχνότητα στο όρθιο συγκριτικά με το ξαπλωτό. Πολλές φορές ήταν +25 χτύποι. Στους +30 όπως ξέρεις έχεις διάγνωση POTS.
    Μέχρι προχθές όλα αυτά που αποφάσισα να πιω παραπάνω νερό διοτί γενικώς πίνω πολύ λίγο νερό ημερησίως. Παίζει να πίνω και κάτω από 800ml ημερησίως. Πλέον έχω 72 περίπου ξαπλωμένος και άντε να πάνε 80-82 όταν σηκώνομαι όρθιος. Οπότε στην περίπτωση μου ήταν λόγω αφυδάτωσης! Να πίνεις και συ πολύ νερό φίλε,ενδεχομενώς να μειωθούν οι χτύποι σου στο όρθιο!
    Ισχύει όντως αυτό που λες με το νερό.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Ενδιαφερον Σταυρο. Βοηθαει σιγουρα το νερο, αλλα άλλοι είναι οι λογοι της δυσαυτονομιας και έχει και συμπτώματα οπως ναυτία, στομαχικες διαταραχες,ζάλη ,χαμηλή πιεση κλπ. Το νερό βοηθάει σε όλες τις παθήσεις και η καλή ενυδάτωση σίγουρα βοηθάει και την καρδιά.

    Εγω πινω σίγουρα 3 λίτρα υγρά την ημερα (νερό ηλεκτρολύτες και τσαι). Αν τυχει και δεν πιω νερό, ανεβαίνουν και άλλο οι παλμοι,οποτε σίγουρα βοηθάει,αλλά δυστυχώς δεν γιατρευει την ορθοστατιη. Και οι καρδιολογοι αυτό προτεινουν όταν δεν υπαρχει η δυνατότητα να ληφθούν b blockers, πολλα υγρα,αύξηση του αλατιού και ηλεκτρολύτες.

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Κ όμως από παθολογικά αίτια πέθανε..το είχαν πει οι δημοσιογράφοι τότε αλλά δεν ποτέ δεν ανάφεραν τι ήταν αυτό.Παιδια όσο ξαφνικά γίνεται σε έναν άνθρωπο ένας τέτοιος θάνατος πάντα υπάρχει κάτι από πίσω .. πάντα.Δεν λέω,υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων που δεν έχουν απολύτως τίποτα και όμως τους συμβαίνει.Αλλα αυτό συμβαίνει 1:400.000.Δεν ξέρουμε τι κληρονομικό ιστορικό είχε αυτό το παιδί,μπορεί να είχε κάτι κληρονομικο που δεν είχε φανεί ακόμα,μπορεί να παραζορισε την καρδιά του με το μπάσκετ και την ορθοστασία μιας και ήταν εύζωνας το παλικαρι (η πολύ έντονη άθληση σε συνδιασμό με άλλες δραστηριότητες μπορεί να επιφέρει τα αντίθετα αποτελέσματα σε σχέση με την ήπια άσκηση) Δεν λέω όλοι να κατσουμε σε έναν καναπέ αλλά και η άσκηση θέλει μέτρο.
    Απο τι ομως; Τι θα πει παθολογικα αιτια; Και πως ξέρουμε και οι υπόλοιποι αν δεν παραζοριζουμε την καρδιά μας;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πονοι αριστερά.
    By Antonis8 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2019, 19:02
  2. Αν κοιμηθειτε στα αριστερά
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-04-2019, 01:30
  3. κατω κατω
    By Mauroslosk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 17-09-2017, 18:37
  4. πανω κατω ανω κατω
    By ria18 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-09-2013, 13:32
  5. Κάτω
    By raphsssodos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 136
    Last Post: 23-04-2008, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •