Πρόβλημα με την υπεύθυνη στη δουλειά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    6

    Πρόβλημα με την υπεύθυνη στη δουλειά.

    Καλησπέρα σας, είμαι πάρα πολύ προβληματισμενη και αγχωμένη για σοβαρά θέματα που έχουν προκύψει στη δουλειά μου και προέρχονται όλα από ένα άτομο. Την υπεύθυνη μου. , κάθε φορά είμαστε με τον φόβο τι θα γίνει. .
    Last edited by Μαρινάκι04; 05-02-2020 at 23:20.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    μονο αυτα παιδικη χαρα ειστε οι αλλοι κανουν χειροτερα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Μαρινάκι04 View Post
    Καλησπέρα σας, είμαι πάρα πολύ προβληματισμενη και αγχωμένη για σοβαρά θέματα που έχουν προκύψει στη δουλειά μου και προέρχονται όλα από ένα άτομο. Την υπεύθυνη μου. Να σημειωθεί ότι το καταστημα που εργαζόμαστε δεν ανήκει σε έμας αλλά σε εταιρία, αρκετά γνωστή. 1ον έρχεται καθε μέρα στη δουλειά μισή Ώρα αργότερα πρωί-απόγευμα, 2ον παίρνει διαφορά προϊόντα από το μαγαζί χωρίς να τα πληρώνει και αφού τα χρησιμοποιεί όσες μέρες θέλει είτε τα επιστρέφει είτε τα κρατάει για μήνες μέχρι κάποια στιγμή να τα εξοφλήσει. 3ον αφήνει συνεχώς δικές της δουλειές πίσω μόνο και μόνο επειδή όλη της τη βάρδια τη περνάει στο κινητό της ή στο τηλέφωνο ενώ εμείς δουλεύουμε και μετά υπάρχει η απαίτηση να αναλάβουμε δικές της δουλειές εμείς και αν γίνει λάθος θα τα ακούσουμε κιόλας. 4ον και κυριότερο!!! Παίρνει πολλές φορές λεφτά από το ταμείο, και δεν μιλάμε για 2ή3 ευρώ αλλά για πολλά παραπάνω άλλοτε 100 άλλοτε 200. Εμείς που μένουμε πίσω κάποιες φορές τη καλύπτουμε σε όλα αυτά. Η συμπεριφορά της είναι πολύ ειρωνική γενικά και φέρεται κάποιες φορές σαν να μη συμβαίνει τίποτα απο όλα αυτά, θέλει δλδ τη θέση για το τίτλο αλλά είναι εντελώς ανάξια για αυτή. Εμείς έχουμε καλύψει πάρα πολλά και κάθε φορά είμαστε με τον φόβο τι θα γίνει. Ποια είναι η γνώμη σας? Με έχει αγχώσει τρομερά αυτό το θέμα και μου προκαλεί τοξικό άγχος όπως είναι και το περιβάλλον που εργάζομαι.. Θα ήθελα πολύ τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ.
    Γιατί καλύπτετε όταν παίρνει λεφτά? Δεν υπάρχει κάπου που μπορείτε να απευθυνθείτε;;;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    6
    Μπορούμε, απλά από επιλογή δεν το έχουμε κάνει έως τώρα.. Υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη εκμετάλλευση από μέρους της όμως απέναντι μας ενώ τη καλύπτουμε κιολας. Μας φορτώνει όλη την ώρα δουλειές της έχουμε εξαντληθεί δεν κάνει τπτ ποτέ και έχει και αυτή τη συμπεριφορά. Το ερώτημα είναι τη δίνεις ή το βουλώνει?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Μαρινάκι04 View Post
    Μπορούμε, απλά από επιλογή δεν το έχουμε κάνει έως τώρα.. Υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη εκμετάλλευση από μέρους της όμως απέναντι μας ενώ τη καλύπτουμε κιολας. Μας φορτώνει όλη την ώρα δουλειές της έχουμε εξαντληθεί δεν κάνει τπτ ποτέ και έχει και αυτή τη συμπεριφορά. Το ερώτημα είναι τη δίνεις ή το βουλώνει?
    Από εμπειρία σου μιλάω, κάνε την πάπια. Μπορεί αυτά να τα κάνει με την ανοχή της διεύθυνσης, να έχει γκόμενο το αφεντικό κλπ.
    Η καλύτερη λύση είναι να ψάχνεις παράλληλα για άλλη δουλειά. Υπάρχουν δουλειές καλύτερες, εκεί που είσαι όντως δεν αξίζει

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Μαρινάκι04 View Post
    Μπορούμε, απλά από επιλογή δεν το έχουμε κάνει έως τώρα.. Υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη εκμετάλλευση από μέρους της όμως απέναντι μας ενώ τη καλύπτουμε κιολας. Μας φορτώνει όλη την ώρα δουλειές της έχουμε εξαντληθεί δεν κάνει τπτ ποτέ και έχει και αυτή τη συμπεριφορά. Το ερώτημα είναι τη δίνεις ή το βουλώνει?
    Μόνο αν μιλήσετε όλες μαζί θα βγει κάτι. Απο την στιγμή που δουλεύει εις βάρος σας και σας χαλάει και την ψυχολογία καλό είναι να ενημερώσετε.. ΚΛΈΒΕΙ κιόλας..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    6
    Έχουμε πει πολλά ψέματα για χάρη της και γενικά έχουμε γίνει "δούλες" της γιατί βρίσκει και τα κάνει... Το επιτρέπουμε..
    Last edited by Μαρινάκι04; 05-02-2020 at 23:12.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πως είναι η ιεραρχία στη δουλειά; Είναι υπεύθυνη καταστήματος/τμήματος ή κάτι; Τον πιο πάνω στην ιεραρχία από αυτή τον ξέρετε;Πόσο καιρό δουλεύετε εσείς εκεί και πόσο αυτή; Τους στόχους που βάζει η εταιρεία τους πιάνετε σαν τμήμα/κατάστημα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Επίσης έχετε προσπαθήσει να της μιλήσετε;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    6
    Είναι υπεύθυνη καταστήματος. Την πιο πάνω τη ξέρουμε δεν έχει ιδεα τι της γίνεται μιας και εμείς τα καλύπτουμε πάρα πολύ καλά και τη βγάζουμε ασπροπρόσωπη πάντα.
    Last edited by Μαρινάκι04; 05-02-2020 at 23:13.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    6
    Εγώ δεν έχω πάρει θέση αλλα έχω δείξει κάποιες φορές με το τρόπο μου πως με ενοχλεί. Την έχω στηρίξει κιόλας και είχα αποτρέψει αρχικά την άλλη κοπέλα να μιλήσει στην ανώτερη αλλά έχει ξεφύγει η κατάσταση δεν αλλάζει. δεν έχω ανοίξει αντιπαλότητα γιατί δεν ήθελα να υποστώ τις συνεπείς που θα ήταν αρκετά άσχημες γιατί η άλλη υπάλληλος που το έκανε αρκετές φορές και τσακώθηκε κιόλας αυτό που εξέλαβε είναι πάρα πολύ άσχημη συμπεριφορά.. Σχεδόν bullying.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσωπικά χωρίς ένταση, θα προσπαθούσα πρώτα να κάνω μία κουβέντα με την υπεύθυνη, ιδιαίτερα για το θέμα του ταμείου και του εμπορεύματος που "δανείζεται", ότι σας αγχώνει να είστε μείον μην βγείτε υπόλογες. Επίσης θα της φέρετε πρακτικά παραδείγματα του πως μένει πίσω η δουλειά ή χώνεστε σε πράγματα που δεν είναι της αρμοδιότητάς σας συνεχώς επειδή αυτή δεν τηρεί το ωράριό της. Μην το γυρίσετε σαν επίθεση προσωπική εναντίον της, απλά μιλήστε με όρους δουλειάς.

    Αν αρπαχτεί και εξακολουθήσει να κάνει τα ίδια, μην μπείτε στο τρυπάκι του ξεκατινιάσματος. Απλά θα πιάσετε την πιο πάνω και θα της τα πείτε ήρεμα κι ωραία, πάντα δίνοντας βάση στα της δουλειάς και το "καλό της εταιρείας".

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    6
    Εχει γίνει ήρεμη κουβέντα και έχει καταλαβει οτι μας έχει φορτώσει πάρα πολλά θέματα δουλείας αλλά και προσωπικά της.
    Last edited by Μαρινάκι04; 05-02-2020 at 23:14.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τότε απλά πας στην από πάνω. Καλό είναι βέβαια να μπορείς με κάποιο τρόπο να αποδείξεις και αυτά που λες κι ακόμα καλύτερο να έχεις μία ιδέα τι παίζει.
    Αν έχει η υπεύθυνη δόντι πιο ψηλά κι από την από πάνω της ας πούμε, ή αν είναι κολλητές και δεν το ξέρεις εσύ, το πιθανότερο είναι να βρεις διπλά τον μπελά σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Μαρινάκι04 View Post
    Καλησπέρα σας, είμαι πάρα πολύ προβληματισμενη και αγχωμένη για σοβαρά θέματα που έχουν προκύψει στη δουλειά μου και προέρχονται όλα από ένα άτομο. Την υπεύθυνη μου. Να σημειωθεί ότι το καταστημα που εργαζόμαστε δεν ανήκει σε έμας αλλά σε εταιρία, αρκετά γνωστή. 1ον έρχεται καθε μέρα στη δουλειά μισή Ώρα αργότερα πρωί-απόγευμα, 2ον παίρνει διαφορά προϊόντα από το μαγαζί χωρίς να τα πληρώνει και αφού τα χρησιμοποιεί όσες μέρες θέλει είτε τα επιστρέφει είτε τα κρατάει για μήνες μέχρι κάποια στιγμή να τα εξοφλήσει. 3ον αφήνει συνεχώς δικές της δουλειές πίσω μόνο και μόνο επειδή όλη της τη βάρδια τη περνάει στο κινητό της ή στο τηλέφωνο ενώ εμείς δουλεύουμε και μετά υπάρχει η απαίτηση να αναλάβουμε δικές της δουλειές εμείς και αν γίνει λάθος θα τα ακούσουμε κιόλας. 4ον και κυριότερο!!! Παίρνει πολλές φορές λεφτά από το ταμείο, και δεν μιλάμε για 2ή3 ευρώ αλλά για πολλά παραπάνω άλλοτε 100 άλλοτε 200. Εμείς που μένουμε πίσω κάποιες φορές τη καλύπτουμε σε όλα αυτά. Η συμπεριφορά της είναι πολύ ειρωνική γενικά και φέρεται κάποιες φορές σαν να μη συμβαίνει τίποτα απο όλα αυτά, θέλει δλδ τη θέση για το τίτλο αλλά είναι εντελώς ανάξια για αυτή. Εμείς έχουμε καλύψει πάρα πολλά και κάθε φορά είμαστε με τον φόβο τι θα γίνει. Ποια είναι η γνώμη σας? Με έχει αγχώσει τρομερά αυτό το θέμα και μου προκαλεί τοξικό άγχος όπως είναι και το περιβάλλον που εργάζομαι.. Θα ήθελα πολύ τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ.
    καλημερα.
    δεν μας ξεκαθαρισες αν τις δουλειες που σας φορτωνει τις κανετε στον χρονο του ωραριου, η χρειαζεται να κανετε υπερωριες και αν αυτες οι υπερωριες ειναι απληρωτες.
    απο οσα αναφερεις, τα σοβαρα θεματα ειναι αυτα με τα λεφτα που παιρνει απο το ταμειο και τα "δανεισμενα" προιοντα, και το θεμα της συγκαλυψης.
    εφοσον ειναι υπευθυνη, εκεινη μοιραζει δουλειες και ειναι δικαωμα της να σας φορτωσει δουλειες, αρκει να μην σας υποχρεωνει σε υπερωριες που δεν πληρωνονται.
    ουτε ειναι δικη σας δουλεια η ωρα που ερχεται στην δουλεια. αφορα μονο τον ανωτερο της.
    δικη σας δουλεια ειναι τα κλεμμενα και "δανεισμενα" κι αν την καλυπτετε σε ολα αυτα, ειστε συνενοχες...

    το καλυτερο που θα ειχες να κανεις ειναι να απεχεις. δλδ να μην συγκαλυπτεις αλλα και να μην την καρφωσεις, γιατι ειναι πολυ ευκολο να σε απομακρυνει.
    αν δεν μπορεις να μην συγκαλυπτεις ομως, θα πρεπει να της το πεις. οτι δεν ειναι δικο σου θεμα το πως δουλευει εκεινη, αλλα ψεματα δεν μπορεις να λες.
    δεν μας ειπες αν τα λεφτα απ το ταμειο τα επιστρεφει η τα κλεβει. αυτο ειναι το πιο σοβαρο θεμα κι αν δεν κανετε κατι γι αυτο, μια μερα θα βρειτε τον μπελα σας...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ
    By Dora1982 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 29-07-2018, 23:15
  2. Νέα δουλειά
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-04-2014, 14:20
  3. Πρόβλημα με την δουλεια μου.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 22-11-2012, 23:21
  4. προβλημα με τη δουλειά
    By Marina95 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 19-09-2009, 18:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •