Οριακοί όλου του κόσμου ενωθείτε!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462

    Οριακοί όλου του κόσμου ενωθείτε!

    Λοιπόν...

    ναι όπως σας έχω ξαναπεί είμαι οριακή... Η κατάθλιψη που πέρασα ήταν απλώς ένα σύμπτωμα...
    Η αλήθεια είναι ότι δεν με χαλάει, δεν αλλάζει κάτι με το να το ξέρω.... Πάλι εγώ είμαι! Το θέμα είναι πως θα σταματήσω να υποφέρω.... Είναι πολύ βαρύ το φορτίο μας! Και ίσως είναι δύσκολο γιατί δυστυχώς δεν μπορεί να μας γιατρέψει κανένα χάπι (είπαμε δεν έχω πια κατάθλιψή, αλλά τα χάπια μπορούν να δουν το δέντρο που καίγεται κ όχι το δάσος...).
    Τι κάνουμε; Τα γαμημένα παιδικά μυ χρόνια φταίνε .... Αλλά ξέρετε κάτι ; Το διαρκή πόνο αυτό δεν τον αντέχω άλλο!

    Ας βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο και ο καθένας τον εαυτό του. Η ψυχοθεραπεία δεν αρκεί, θέλω να κάνω κ κάτι επιπλέον και να γλιτώσω όσο πιο γρήγορα γίνεται.

    Κουβαλάμε ένα σταυρό.
    Και ας μας λένε ανισσόροπους....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Aν δεν κανω λαθος οι οριακοι δεν επιθυμουν κατι σταθερο στη ζωη τους και εσυ δεν εισαι τετοια. Σωστα;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    αντίθετα, οι οριακοί επιθυμούν κάτι σταθερό στη ζωή τους, άλλα έχουν τρελές μεταπτώσεις στο πως βλέπουν τους γυρω, και πιστεύουν πως κανείς δεν μπορεί να τους παρέχει σταθερότητα. Φυσικα εξαρτόμαστε από τους άλλους και θεωρούμε πως όλοι μας εγκαταλείπουν.... αυτό είμαι λοιπόν.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αχ πολύ μ άρεσε αυτός ο τίτλος του θέματος.Ήθελα να βγάλω κι εγώ παρόμοιο θέμα..Θα συμφωνήσω πως οι οριακοί βαθιά μέσα τους επιθυμούν διακαώς τη σταθερότητα αλλά έχουν θέμα με τις μεταπτώσεις της διάθεσής τους και τη μία μέρα ο σύντροφος είναι ιδανικός την άλλη όχι...Μπέρδεμα.Επίσης λόγω διάχυσης της ταυτότητάς τους (δεν ξέρουν τι θέλουν και ποιοι είναι) οι οριακοί δεν έχουν σταθερούς στόχους άρα δεν μπορούν να ξέρουν αν θέλουν αυτό τον σύντροφο ή όχι..Και πίσω από όλα αυτά υπάρχει φόβος εγκατάλειψης.Υπάρχει όντως φοβερή εξάρτηση που άλλοι την δείχνουν άλλοι όχι.Λένε επίσης πως οι οριακοί δανείζονται την ταυτότητα του άλλου που είναι μαζί τους.Δεν εμπιστεύονται εύκολα τους ανθρώπους-παρατηρείται και στις θεραπευτικές τους σχέσεις(την μία μέρα εμπιστεύονται τον γιατρό τους και την άλλη έχουν ξεχάσει αυτό το συναίσθημα).Ένα τελευταίο που μ είπε η γιατρός μου.Οι οριακοί αν και δεν έχουν όρια κατά βάθος διψάνε για όρια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Το παρακάτω άρθρο με περιγράφει απόλυτα.
    Kernberg\'s Borderline Personality Organization
    Diagnoses of BPO are based on three categories of criteria. The first, and most important, category, comprises two signs:

    the absence of psychosis (i.e., the ability to perceive reality accurately)
    impaired ego integration - a diffuse and internally contradictory concept of self. Kernberg is quoted as saying, \"Borderlines can describe themselves for five hours without your getting a realistic picture of what they\'re like.\"
    The second category is termed \"nonspecific signs\" and includes such things as low anxiety tolerance, poor impulse control, and an undeveloped or poor ability to enjoy work or hobbies in a meaningful way.

    Kernberg believes that borderlines are distinguished from neurotics by the presence of \"primitive defenses.\" Chief among these is splitting, in which a person or thing is seen as all good or all bad. Note that something which is all good one day can be all bad the next, which is related to another symptom: borderlines have problems with object constancy in people -- they read each action of people in their lives as if there were no prior context; they don\'t have a sense of continuity and consistency about people and things in their lives. They have a hard time experiencing an absent loved one as a loving presence in their minds. They also have difficulty seeing all of the actions taken by a person over a period of time as part of an integrated whole, and tend instead to analyze individual actions in an attempt to divine their individual meanings. People are defined by how they lasted interacted with the borderline.

    Other primitive defenses cited include magical thinking (beliefs that thoughts can cause events), omnipotence, projection of unpleasant characteristics in the self onto others and projective identification, a process where the borderline tries to elicit in others the feelings s/he is having. Kernberg also includes as signs of BPO chaotic, extreme relationships with others; an inability to retain the soothing memory of a loved one; transient psychotic episodes; denial; and emotional amnesia. About the last, Linehan says, \"Borderline individuals are so completely in each mood, they have great difficulty conceptualizing, remembering what it\'s like to be in another mood.\"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    και επίσης αυτό:
    Their lives may be a chaotic landscape of job losses, interrupted educational pursuits, broken engagements, hospitalizations.

    Όσο για την γιατρειά..Προσωπικά δεν έχω βρει τρόπο να ελέγχω τις μεταπτώσεις της διάθεσής μου χωρίς χάπια.Η ψυχοθεραπεία με βοήθησε στο να καταλάβω πως αυτό που σκέφτομαι ή θέλω παρορμητικά να κάνω πρέπει να το δω και με τις συνέπειές του στο ευρύτερο μέλλον και να μην υποκύψω στο κάλεσμα της διαταραχής μου και του συναισθηματικού της ξεσπάσματος.Με την ψυχοθεραπεία λοιπόν μειώνεται η παρορμητικότητα,η τάση να τα βλέπεις όλα τόσο απόλυτα και αυξάνονται οι αντοχές σου με τον κοινωνικό περίγυρο και η προσαρμοστικότητά σου σε αυτόν.Καλή προσπάθεια donald girl!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Για μένα παιδιά, η σωστή λέξη είναι η ΑΠΟΣΤΑΣΗ.
    Η έλλειψη ορίων, οδηγεί στη σύγχυση.
    Κάποιος άνθρωπος που πάσχει απο μπερδεμα στα όρια, διψά για έξωθεν σταθερότητα.
    Αυτό ίσως τον βοηθήσει να βρει τα δικά του όρια, που τόσο απεγνωσμένα ψάχνει.
    Συνήθως πιστεύω, κάποιος που έχεισυγκεχυμένη αίσθηση της ταυτότητάς του, μένει \"άμορφος\" καιάρα ευπλαστος και άρα μεταβητός και υπό την θετική έννοια προσαρμοστικός.
    Γι αυτό δεν με ξενίζει Κάσσι που λες οτι τα άτομα αυτά, \"αντιγραφουν\" αυτόν που έχουν δίπλα του. Ετσι, αν αντιγράψουν και τα όρια, θα οδηγηθούν σε μια ισορροπία.
    Ελλειψη ορίων=> συγχυση=> ταύτιση με τον άλλο.
    Κι εδ΄ψ χρειάζεται απαραίτητα η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ( Δεν είναι τυχαίο που ο Νίστε είπε \"ελευθερία είναι η απόσταση που με χωρίζει απο τους άλλους\").
    Το οριακό άτομο, ΧΑΝΕΙ τον εαυτό του,μεσα στον άλλο, δεδομένου οτι πολύ συχνά είναι εξαρτητικό ωστε να καλύψει το δικό του εσωτερικό κενό μέσα απο τον άλλο.
    Αρα, παίρνοντας απόσταση απο τον άλλο,
    βλέπει καλύτερα τα όρια, και νιωθει πιο πολύ τον εαυτό του( σταματα να καθρεπτίζει τον άλλο).
    Το πιο σημαντικό όμως βήμα, είναι να μάθει ό άνθρωπος αυτός, να παιρνει ΑΠΟΣΤΑΣΗ απο τον ίδιο του τον εαυτό.
    Απο τα έντονα συναισθήματα , όταν τα νιώθει και τις παρορμητικές σκέψεις.
    Μπορεί λοίπόν να δει και το ευρύτερο μέλλον, άρα τις συνέπειες της συμπεριφοράς του,
    και να σπάσει τον κύκλο( παρορμητικό συναίσθημα=> παρορμητική συμπεριφορά).
    Μεσα απο την απόσταση γεννιέται ο έλεγχος,γιατί εντέλειδεν υοιθετώ κάθε παρορμητική μου σκέψη και συναίσθημα με μορφή δράσης, ούτε χάνω το εγώ μου ταυτιζόμενος με την παρόρμηση μου αλλά περιμένω.
    Και δρω, αργότερα...
    Να άλλο ένα μεγάλο επίτευγμα..
    Το να δίνεις χρόνο,
    υπομονή.
    ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.
    Δυσκολο για αυθορμητους ή παρορμητικούς ανθρώπους αλλά όχι ακατόρθωτο:)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by weird
    Για μένα παιδιά, η σωστή λέξη είναι η ΑΠΟΣΤΑΣΗ.
    Η έλλειψη ορίων, οδηγεί στη σύγχηση.
    Κάποιος άνθρωπος που πάσχει απο μπερδεμα στα όρια, διψά για έξωθεν σταθερότητα.
    Αυτό ίσως τον βοηθήσει να βρει τα δικά του όρια, που τόσο απεγνωσμένα ψάχνει.
    Συνήθως πιστεύω, κάποιος που έχεισυγκεχυμένη αίσθηση της ταυτότητάς του, μένει \"άμορφος\" καιάρα ευπλαστος και άρα μεταβητός και υπό την θετική έννοια προσαρμοστικός.
    Γι αυτό δεν με ξενίζει Κάσσι που λες οτι τα άτομα αυτά, \"αντιγραφουν\" αυτόν που έχουν δίπλα του. Ετσι, αν αντιγράψουν και τα όρια, θα οδηγηθούν σε μια ισορροπία.
    Ελλειψη ορίων=> συγχηση=> ταύτιση με τον άλλο.
    Κι εδ΄ψ χρειάζεται απαραίτητα η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ( Δεν είναι τυχαίο που ο Νίστε είπε \"ελευθερία είναι η απόσταση που με χωρίζει απο τους άλλους\").
    Το οριακό άτομο, ΧΑΝΕΙ τον εαυτό του,μεσα στον άλλο, δεδομένου οτι πολύ συχνά είναι εξαρτητικό ωστε να καλύψει το δικό του εσωτερικό κενό μέσα απο τον άλλο.
    Αρα, παίρνοντας απόσταση απο τον άλλο,
    βλέπει καλύτερα τα όρια, και νιωθει πιο πολύ τον εαυτό του( σταματα να καθρεπτίζει τον άλλο).
    Το πιο σημαντικό όμως βήμα, είναι να μάθει ό άνθρωπος αυτός, να παιρνει ΑΠΟΣΤΑΣΗ απο τον ίδιο του τον εαυτό.
    Απο τα έντονα συναισθήματα , όταν τα νιώθει και τις παρορμητικές σκέψεις.
    Μπορεί λοίπόν να δει και το ευρύτερο μέλλον, άρα τις συνέπειες της συμπεριφοράς του,
    και να σπάσει τον κύκλο( παρορμητικό συναίσθημα=> παρορμητική συμπεριφορά).
    Μεσα απο την απόσταση γεννιέται ο έλεγχος,γιατί εντέλειδεν υοιθετώ κάθε παρορμητική μου σκέψη και συναίσθημα με μορφή δράσης, ούτε χάνω το εγώ μου ταυτιζόμενος με την παρόρμηση μου αλλά περιμένω.
    Και δρω, αργότερα...
    Να άλλο ένα μεγάλο επίτευγμα..
    Το να δίνεις χρόνο,
    υπομονή.
    ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.
    Δυσκολο για αυθορμητους ή παρορμητικούς ανθρώπους αλλά όχι ακατόρθωτο:)
    Αυτό σου το μήνυμα ήταν πραγματικά τέλειο..Μπράβο.Πραγματικά μπράβο.Κατανόησες καλά πως αισθάνεται κάποιος με αυτή τη διαταραχή...Αισθάνομαι ευάλωτη όντως..Παλιά αισθανόμουν περισσότερο.Τώρα έχω βελτιωθεί..Και ευάλωτη εννοώ πως η προσωπικότητά μου σπάει..Την μία μέρα πίστευα αυτό για τον εαυτό μου την άλλη το άλλο.Επίσης κάθε σχόλιο που μου έκαναν για εμένα δεν το φίλτραρα και κυμαινόμουν βάσει το τι πίστευαν οι άλλοι.Τώρα όλα αυτά τα κάνω σε ελάχιστο βαθμό αλλά παλιά αισθανόμουν μια διάλυση στην προσωπικότητά μου!!!Απαίσιο αίσθημα!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    τι να πω.... εγώ είμαι την μία έτσι την άλλη αλλιώς.... την μία λατρεύω, την άλλη μισώ θανάσιμα, χτυπάω τους άλλους κ εύχομαι να πεθάνουν.... μετά ξαφνικά ηρεμώ και τους λέω πως τους αγαπάω.... μετά εξαφανίζομαι και μετά εμφανίζομαι ξανά.... μπλα μπλα μπλα....

    το μόνο που με τρομάζει είναι ο άπειρος πόνος και ο φόβος μου πως μπορεί καμια φορά από αυτες που θολώνω να συμβεί κάτι και τσουπ ......... στο τρελάδικο!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Kassi
    Originally posted by weird
    Για μένα παιδιά, η σωστή λέξη είναι η ΑΠΟΣΤΑΣΗ.
    Η έλλειψη ορίων, οδηγεί στη σύγχηση.
    Κάποιος άνθρωπος που πάσχει απο μπερδεμα στα όρια, διψά για έξωθεν σταθερότητα.
    Αυτό ίσως τον βοηθήσει να βρει τα δικά του όρια, που τόσο απεγνωσμένα ψάχνει.
    Συνήθως πιστεύω, κάποιος που έχεισυγκεχυμένη αίσθηση της ταυτότητάς του, μένει \"άμορφος\" καιάρα ευπλαστος και άρα μεταβητός και υπό την θετική έννοια προσαρμοστικός.
    Γι αυτό δεν με ξενίζει Κάσσι που λες οτι τα άτομα αυτά, \"αντιγραφουν\" αυτόν που έχουν δίπλα του. Ετσι, αν αντιγράψουν και τα όρια, θα οδηγηθούν σε μια ισορροπία.
    Ελλειψη ορίων=> συγχηση=> ταύτιση με τον άλλο.
    Κι εδώ χρειάζεται απαραίτητα η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ( Δεν είναι τυχαίο που ο Νίστε είπε \"ελευθερία είναι η απόσταση που με χωρίζει απο τους άλλους\").
    Το οριακό άτομο, ΧΑΝΕΙ τον εαυτό του,μεσα στον άλλο, δεδομένου οτι πολύ συχνά είναι εξαρτητικό ωστε να καλύψει το δικό του εσωτερικό κενό μέσα απο τον άλλο.
    Αρα, παίρνοντας απόσταση απο τον άλλο,
    βλέπει καλύτερα τα όρια, και νιωθει πιο πολύ τον εαυτό του( σταματα να καθρεπτίζει τον άλλο).
    Το πιο σημαντικό όμως βήμα, είναι να μάθει ό άνθρωπος αυτός, να παιρνει ΑΠΟΣΤΑΣΗ απο τον ίδιο του τον εαυτό.
    Απο τα έντονα συναισθήματα , όταν τα νιώθει και τις παρορμητικές σκέψεις.
    Μπορεί λοίπόν να δει και το ευρύτερο μέλλον, άρα τις συνέπειες της συμπεριφοράς του,
    και να σπάσει τον κύκλο( παρορμητικό συναίσθημα=> παρορμητική συμπεριφορά).
    Μεσα απο την απόσταση γεννιέται ο έλεγχος,γιατί εντέλειδεν υοιθετώ κάθε παρορμητική μου σκέψη και συναίσθημα με μορφή δράσης, ούτε χάνω το εγώ μου ταυτιζόμενος με την παρόρμηση μου αλλά περιμένω.
    Και δρω, αργότερα...
    Να άλλο ένα μεγάλο επίτευγμα..
    Το να δίνεις χρόνο,
    υπομονή.
    ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.
    Δυσκολο για αυθορμητους ή παρορμητικούς ανθρώπους αλλά όχι ακατόρθωτο:)
    Αυτό σου το μήνυμα ήταν πραγματικά τέλειο..Μπράβο.Πραγματικά μπράβο.Κατανόησες καλά πως αισθάνεται κάποιος με αυτή τη διαταραχή...


    Ω! Σ ευχαριστώ...δεν το κατανόησα τυχαία, έχω κι εγώ ένα κομμάτι μέσα μου που είναι οριακό. Δεν εκτείνεται σε όλο το είναι μου η οριακότητα, ευτυχώς έχω αναπτύξει μη οριακές δομές που μου δίνουν τη δυνατότητα να κατέχω μια σε γενικές γραμμές συγκροτημένη προσωπικότητα και ζωή... Ωστόσο, όταν το οριακό κομμάτι παίρνει τον έλεγχο, τα πράγματα ξεφεύγουν λίγο.. αυτόν τον καιρό το παρατηρώ και έχω κάνει γενικώς πάρα πολλή δουλειά μαζί του... Του μαθαίνω πως να βλέπει το γκρι, να δίνει χρόνο και να κρατά απόσταση, να ξέρει να ζει χωρίς ταύτιση, ανατροφοδοτούμενο απο το ίδιο του το κέντρο που βρίσκεται μέσα του... Πολλοί δεν θα καταλάβουν, αλλά νιώθω σαν να \"μεγαλώνω\" αυτό το κομμάτι μου, σαν να του μαθαίνω κάποια πράγματα απο την αρχή, να είμαι ο παιδαγωγός του.
    Αισθάνομαι ευάλωτη όντως..Παλιά αισθανόμουν περισσότερο.Τώρα έχω βελτιωθεί..Και ευάλωτη εννοώ πως η προσωπικότητά μου σπάει..

    Μα κοπέλα μου, είναι ΛΟΓΙΚΟ να μην νιώθεις στέρεα και συμπαγή την προσωπικότητά σου, εφόσον αυτο αμφισβητείσαι εύκολα. Και το κάνεις αυτό διότι, όταν ο εαυτός σου αποτελείται απο ένα σύνολο γκρι ή μικτών στοιχείων, αλλά για σένα κάθετι που δεν είναι απόλυτα άσπρο ή μαυρο αναιρείται ως αναληθές, ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ... και σε ψαχνεις πάλι απο την αρχη. Πας να σε κατανοησεις σε μια βαση ασπρο μαυρο, αν και είσαι μόνο γκρι ( ασχέτως που εσύ νιώθεις ( υπερβολή στο συναίσθημα που κινείται οριακά) σε κλιμακα άσπρου μαύρου, καθώς ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΝΙΩΘΟΥΜΕ, όπως έχω γράψει και στα quotes)... γι αυτό δεν μπορείς να σε ΔΕΙΣ.
    Την μία μέρα πίστευα αυτό για τον εαυτό μου την άλλη το άλλο.Επίσης κάθε σχόλιο που μου έκαναν για εμένα δεν το φίλτραρα και κυμαινόμουν βάσει το τι πίστευαν οι άλλοι.

    Κλασσική περίπτωση εξω- κεντρικού ατόμου, που δηλαδή το κέντρο του, δεν είναι μέσα τουαλλά έξω του.. διορθώνεται :))))

    Τώρα όλα αυτά τα κάνω σε ελάχιστο βαθμό αλλά παλιά αισθανόμουν μια διάλυση στην προσωπικότητά μου!!!Απαίσιο αίσθημα!!
    Είσαι σε καλό δρόμο! Φαίνεται πως κάνεις δουλειά όλα θα πάνε μια χαρά!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by donald_girl
    τι να πω.... εγώ είμαι την μία έτσι την άλλη αλλιώς.... την μία λατρεύω, την άλλη μισώ θανάσιμα, χτυπάω τους άλλους κ εύχομαι να πεθάνουν.... μετά ξαφνικά ηρεμώ και τους λέω πως τους αγαπάω.... μετά εξαφανίζομαι και μετά εμφανίζομαι ξανά.... μπλα μπλα μπλα....

    το μόνο που με τρομάζει είναι ο άπειρος πόνος και ο φόβος μου πως μπορεί καμια φορά από αυτες που θολώνω να συμβεί κάτι και τσουπ ......... στο τρελάδικο!!!!!
    συναισθήματα ανάμικτα και σε μεγάλη ένταση. Μίσος και αγάπη, ανακατεμένα,διαδεχόμενα το ένα το άλλο , αναμιγνυόμενα το ένα με το άλλο, σε μπερδεύουν. Και τα νιώθεις στον υπέρτατο βαθμό, έντονα, στα ΑΚΡΑ, στα όρια.
    Μην φοβάσαι κοπέλα μου,
    αυτοί που θόλωσαν κι έχασαν τον έλεγχο εν βρασμώ που λέμε,ήταν καθόλα φυσιολογικοί άνθρωποι που όυτε το υποψιάζονται οτι μια μέρα θα ξεφύγουν.
    Εσύ έχεις άίσθηση του φόβου απώλειας ελέγχου κι αυτή είναι η δύναμή σου!
    Μην ξεχνάς ποτέ, είσαι πιο δυνατή απο την παρόρμησή σου και μπορείς να την ελέγχεις.
    Θέμα θέλησης είναι να βρεις τον τρόπο.
    Εχεις αρχίσει θεραπεία?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by donald_girl
    αντίθετα, οι οριακοί επιθυμούν κάτι σταθερό στη ζωή τους, άλλα έχουν τρελές μεταπτώσεις στο πως βλέπουν τους γυρω, και πιστεύουν πως κανείς δεν μπορεί να τους παρέχει σταθερότητα. Φυσικα εξαρτόμαστε από τους άλλους και θεωρούμε πως όλοι μας εγκαταλείπουν.... αυτό είμαι λοιπόν.....
    Παιδιά μην αφήνετε μια ταμπέλα διαταραχής να σας καθορίζει! Να σας δίνει την ταυτότητα ( που τόσο α πεγνωσμένα βέβαια ψάχνετε).
    Δεν είσαι μόνο αυτό.
    Είσαι ΚΑΙ αυτό.
    Να το θυμάσαι.
    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου και πίστεψέ το όσο πιο βαθιά μπορείς.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Δεν είσαι ΜΟΝΟ οριακός.
    Φυσικά και έχεις την παθολογία σου ως άνθρωπος, αλλα έχεις μέσα σου και στοιχεία ΥΓΙΗ.
    Δες το αυτό,κατάλαβέ το να πάρει, μηντα βαφτίζεις όλα μαύρο ή άσπρο.
    Εντόπισε τα υγιή σου στοιχεία και γνώρισέ τα όσο πιο καλά μπορείς.
    Γιατί θα είναι οι σύμμαχοί σου.
    Θα σε βοηθούν στον αγώνα να έχεις έλεγχο πάνω στα πιο παθολογικά κομμάτια, να τα ΠΛΑΙΣΙΩΣΕΙΣ...
    Εσυ ο ίδιος μπορείς να κάνεις πολλή περισσότερη δουλειά απο ένα χάπι.
    ΠΙΣΤΕΨΕ.
    Αυτή είναι η δύναμη, η ΠΙΣΤΗ.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Thank you weird :-)
    Νομίζω πως έγραψες πράγματα τα οποία είναι πολύ σημαντικά για όλους εμάς.... και δυστυχώς είναι δύσκολο, αλλά πρέπει να καταλάβουμε πως έχουμε και υγιή κομμάτια.
    Όσο για τη θεραπεία, να κάνω και είμαι αυτή τη στιγμη στη πιο δύσκολή και επώδυνη φαση της .... γυρνώντας πίσω για να καταλάβω τι σχέση έχει το πριν με το παρόν και όσα βιώνω.... και πονάει πολυ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Τι μπορούμε να πούμε για κάποιον που η επιστήμη βολεύεται να αποκαλεί \"οριακό\" προκειμένου να τον εντάσσει σε μια κλινική κατηγορία περιπτώσεων( ασχετο, εχω μιλήσει με ενα αξιολογοτατο κατ εμε ψυχίατρο που αρνείται να χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη ταμπέλα όπως και άλλες ταμπέλες - διαταραχές προσωπικότητας).
    Είναι σαν να έχεις μέσα σου αντιθέσεις,έντονα αντιθετικά στοιχεία
    και παράλληλα να σε χαρακρητίζει μια ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ στον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι, επεξεργάζεσαι, κατανοείς και αισθάνεσαι τα πράγματα....
    Δύσκολο ε?
    χεχε...πολύ΄.
    Αδυναμία σύνθεσης των αντιθέτων, λόγω.....
    χμμμ τον λόγο πρέπει ο καθένας να τον βρει για τον ευατό του,
    γιατί για τον καθένα είναι διαφορετικός.. είναι η προσωπική του ιστορία και η προσωπική του προσωπικότητα,
    που όσα στοιχεία κοινά κι αν έχει με άλλες \"οριακές\"προσωπικότητες, έχει και άλλες τόσες διαφορές και ιδιαιτερότητες...
    Πάντως, αξίζει, ο αγώνας.
    ΚΟΥΡΑΓΙΟ σε όλους :))
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •