Οριακοί όλου του κόσμου ενωθείτε! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    φοιβη ευχαριστω.νομιζω ειναι πολυ τραγικη κατασταση.
    να βλεεπις τους δικους σου κ να τους θεωρεις ξενους να μη σου προκαλουν χαρα να μη νιωθεις τιποτα επειδη απαλ δεν τους γνωριζεις.μακαρι θεε μου να γινω καλα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    παραδόξως όμως από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είμαι χωμένη στα σκατα.... πόσο περίεργο.....

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by donald_girl
    παραδόξως όμως από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είμαι χωμένη στα σκατα.... πόσο περίεργο.....
    Τί ακριβώς σου φαίνεται περίεργο?
    σαν να μην μπορείς να διακρίνεις το \"μη σκατά\"?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by kyknos25
    φοιβη ευχαριστω.νομιζω ειναι πολυ τραγικη κατασταση.
    να βλεεπις τους δικους σου κ να τους θεωρεις ξενους να μη σου προκαλουν χαρα να μη νιωθεις τιποτα επειδη απαλ δεν τους γνωριζεις.μακαρι θεε μου να γινω καλα.
    θα τα καταφέρεις να σε κάνεις καλά.
    ΥΠΟΜΟΝΗ.
    Δεν υπάρχει μαγικό κλικ.
    Η διαδικασία της ανάρρωσης, θέλει κι αυτή το χρόνο της.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #35

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Donald girl
    έχω να σου κάνω μια πρόταση.
    Αντί να καταφεύγεις σε εξωτερικές περιγραφές του πως αισθάνεσαι, πχ. σε βιντεάκια που μιλούν για άτομα που πάσχουν απο την διαταραχή σου,
    χρησιμοποίησε εσωτερικές περιγραφές, του μέσα σου.
    Μην μου δίνεις μια εικόνα ή ένα κειμενο και μου λες, αυτό είμαι.
    Μίλα ΕΣΥ για ΣΕΝΑ γιατί
    δεν είσαι αυτό.
    Είσαι πολλά παραπάνω και ιδιαίτερα διαφορετικά πράγματα.
    Αλήθεια, τι εννοείς \"Πάντα ήμουν μέσδα στα σκατά\"? Οτι δεν θυμάσαι άσπρες μέρες?Στιγμές?
    Δυναμης, χαράς, λάμψης;
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by kyknos25
    ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ποια η διαφορα καταθλιπτικου με οριακου?
    Η κατάθλιψη θεωρείται διαταραχή συναισθήματος ενώ λέμε Οριακή διαταραχή στην προσωπικότητα.Μπορεί να είσαι καταθλιπτικός χωρίς να έχεις οριακή διαταραχή προσωπικότητας και οριακός χωρίς να είσαι καταθλιπτικός..Συνήθως αν είσαι οριακός έχεις και κατάθλιψη.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by weird
    Donald girl
    έχω να σου κάνω μια πρόταση.
    Αντί να καταφεύγεις σε εξωτερικές περιγραφές του πως αισθάνεσαι, πχ. σε βιντεάκια που μιλούν για άτομα που πάσχουν απο την διαταραχή σου,
    χρησιμοποίησε εσωτερικές περιγραφές, του μέσα σου.
    Μην μου δίνεις μια εικόνα ή ένα κειμενο και μου λες, αυτό είμαι.
    Μίλα ΕΣΥ για ΣΕΝΑ γιατί
    δεν είσαι αυτό.
    Είσαι πολλά παραπάνω και ιδιαίτερα διαφορετικά πράγματα.
    Αλήθεια, τι εννοείς \"Πάντα ήμουν μέσδα στα σκατά\"? Οτι δεν θυμάσαι άσπρες μέρες?Στιγμές?
    Δυναμης, χαράς, λάμψης;
    Ε πιστεύω ότι η Donaldgirl θέλει να μας βοηθήσει να δούμε λίγο τον κόσμο της που δυσκολεύεται η ίδια να εκφράσει.Είναι πιο εύκολο να μιλάς μέσα από ένα βίντεο.Και μην ξεχνάμε ότι οι οριακοί ψάχνουν για ταυτότητα και σχηματίζονται μέσα από περιγραφές ακόμα και από την περιγραφή της διαταραχής τους!!!Πιστεύω ότι με τον καιρό,όπως και εγώ,θα πετάξει από μόνη της αυτή την ταμπέλα.Προς στιγμήν την χρειάζεται.Όπως είχα πει καλύτερα να λες (από μέσα σου):\"είμαι οριακός και αντιδρώ εσφαλμένα\" παρά να αντιδράς αυτοκαταστροφικά.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by weird
    Originally posted by Kassi
    Originally posted by weird
    Για μένα παιδιά, η σωστή λέξη είναι η ΑΠΟΣΤΑΣΗ.
    Η έλλειψη ορίων, οδηγεί στη σύγχηση.
    Κάποιος άνθρωπος που πάσχει απο μπερδεμα στα όρια, διψά για έξωθεν σταθερότητα.
    Αυτό ίσως τον βοηθήσει να βρει τα δικά του όρια, που τόσο απεγνωσμένα ψάχνει.
    Συνήθως πιστεύω, κάποιος που έχεισυγκεχυμένη αίσθηση της ταυτότητάς του, μένει \"άμορφος\" καιάρα ευπλαστος και άρα μεταβητός και υπό την θετική έννοια προσαρμοστικός.
    Γι αυτό δεν με ξενίζει Κάσσι που λες οτι τα άτομα αυτά, \"αντιγραφουν\" αυτόν που έχουν δίπλα του. Ετσι, αν αντιγράψουν και τα όρια, θα οδηγηθούν σε μια ισορροπία.
    Ελλειψη ορίων=> συγχηση=> ταύτιση με τον άλλο.
    Κι εδώ χρειάζεται απαραίτητα η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ( Δεν είναι τυχαίο που ο Νίστε είπε \"ελευθερία είναι η απόσταση που με χωρίζει απο τους άλλους\").
    Το οριακό άτομο, ΧΑΝΕΙ τον εαυτό του,μεσα στον άλλο, δεδομένου οτι πολύ συχνά είναι εξαρτητικό ωστε να καλύψει το δικό του εσωτερικό κενό μέσα απο τον άλλο.
    Αρα, παίρνοντας απόσταση απο τον άλλο,
    βλέπει καλύτερα τα όρια, και νιωθει πιο πολύ τον εαυτό του( σταματα να καθρεπτίζει τον άλλο).
    Το πιο σημαντικό όμως βήμα, είναι να μάθει ό άνθρωπος αυτός, να παιρνει ΑΠΟΣΤΑΣΗ απο τον ίδιο του τον εαυτό.
    Απο τα έντονα συναισθήματα , όταν τα νιώθει και τις παρορμητικές σκέψεις.
    Μπορεί λοίπόν να δει και το ευρύτερο μέλλον, άρα τις συνέπειες της συμπεριφοράς του,
    και να σπάσει τον κύκλο( παρορμητικό συναίσθημα=> παρορμητική συμπεριφορά).
    Μεσα απο την απόσταση γεννιέται ο έλεγχος,γιατί εντέλειδεν υοιθετώ κάθε παρορμητική μου σκέψη και συναίσθημα με μορφή δράσης, ούτε χάνω το εγώ μου ταυτιζόμενος με την παρόρμηση μου αλλά περιμένω.
    Και δρω, αργότερα...
    Να άλλο ένα μεγάλο επίτευγμα..
    Το να δίνεις χρόνο,
    υπομονή.
    ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.
    Δυσκολο για αυθορμητους ή παρορμητικούς ανθρώπους αλλά όχι ακατόρθωτο:)
    Αυτό σου το μήνυμα ήταν πραγματικά τέλειο..Μπράβο.Πραγματικά μπράβο.Κατανόησες καλά πως αισθάνεται κάποιος με αυτή τη διαταραχή...


    Ω! Σ ευχαριστώ...δεν το κατανόησα τυχαία, έχω κι εγώ ένα κομμάτι μέσα μου που είναι οριακό. Δεν εκτείνεται σε όλο το είναι μου η οριακότητα, ευτυχώς έχω αναπτύξει μη οριακές δομές που μου δίνουν τη δυνατότητα να κατέχω μια σε γενικές γραμμές συγκροτημένη προσωπικότητα και ζωή... Ωστόσο, όταν το οριακό κομμάτι παίρνει τον έλεγχο, τα πράγματα ξεφεύγουν λίγο.. αυτόν τον καιρό το παρατηρώ και έχω κάνει γενικώς πάρα πολλή δουλειά μαζί του... Του μαθαίνω πως να βλέπει το γκρι, να δίνει χρόνο και να κρατά απόσταση, να ξέρει να ζει χωρίς ταύτιση, ανατροφοδοτούμενο απο το ίδιο του το κέντρο που βρίσκεται μέσα του... Πολλοί δεν θα καταλάβουν, αλλά νιώθω σαν να \"μεγαλώνω\" αυτό το κομμάτι μου, σαν να του μαθαίνω κάποια πράγματα απο την αρχή, να είμαι ο παιδαγωγός του.
    Αισθάνομαι ευάλωτη όντως..Παλιά αισθανόμουν περισσότερο.Τώρα έχω βελτιωθεί..Και ευάλωτη εννοώ πως η προσωπικότητά μου σπάει..

    Μα κοπέλα μου, είναι ΛΟΓΙΚΟ να μην νιώθεις στέρεα και συμπαγή την προσωπικότητά σου, εφόσον αυτο αμφισβητείσαι εύκολα. Και το κάνεις αυτό διότι, όταν ο εαυτός σου αποτελείται απο ένα σύνολο γκρι ή μικτών στοιχείων, αλλά για σένα κάθετι που δεν είναι απόλυτα άσπρο ή μαυρο αναιρείται ως αναληθές, ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ... και σε ψαχνεις πάλι απο την αρχη. Πας να σε κατανοησεις σε μια βαση ασπρο μαυρο, αν και είσαι μόνο γκρι ( ασχέτως που εσύ νιώθεις ( υπερβολή στο συναίσθημα που κινείται οριακά) σε κλιμακα άσπρου μαύρου, καθώς ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΝΙΩΘΟΥΜΕ, όπως έχω γράψει και στα quotes)... γι αυτό δεν μπορείς να σε ΔΕΙΣ.
    Την μία μέρα πίστευα αυτό για τον εαυτό μου την άλλη το άλλο.Επίσης κάθε σχόλιο που μου έκαναν για εμένα δεν το φίλτραρα και κυμαινόμουν βάσει το τι πίστευαν οι άλλοι.

    Κλασσική περίπτωση εξω- κεντρικού ατόμου, που δηλαδή το κέντρο του, δεν είναι μέσα τουαλλά έξω του.. διορθώνεται :))))

    Τώρα όλα αυτά τα κάνω σε ελάχιστο βαθμό αλλά παλιά αισθανόμουν μια διάλυση στην προσωπικότητά μου!!!Απαίσιο αίσθημα!!
    Είσαι σε καλό δρόμο! Φαίνεται πως κάνεις δουλειά όλα θα πάνε μια χαρά!
    Thnx..Πολύ καλά γενικά τα σχόλια που μου έγραψες!!!Και εσύ δείχνεις ότι έχεις κάνει δουλειά!Νομίζω πως αυτό που μου λείπει είναι η χρυσή τομή ανάμεσα στο να αποστασιοποιούμαι και να δρω παρορμητικά.Δηλαδή σε πόσο χρόνο να αντιδράσω για να μην παρθεί ως παρορμητικό;Στη συμπεριφορά μου προσπαθώ να το κάνω.(η εμπειρία είναι ο καλύτερος σύμμαχος.)Όμως η παρόρμηση για την κατανάλωση πολλών γλυκών βουλιμικά είναι δύσκολα αντιστάσιμη.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Kassi μου,
    δεν είναι τοσο θέμα χρόνου και δευτερολέπτων ή ωρών.
    Θα σου πω τι μεβοήθησε εμένα.
    Συχνά υπέθετα μέσα μου, ερμηνεύοντας μία κατάσταση, μάλλον συμβαίνει ή το ένα ή το άλλο.
    Πχ. Η εκείνος έχει δίκιο κι εγώ άδικο
    ή εγώ έχω δίκιο και εκείνος άδικο.
    Εβλεπα τις δύο εκδοχές και έλεγα.
    Χρυσή τομή = μεσότητα.
    Δεν είναι ούτε έτσι, ούτε αλλιώς, η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση κι όχι εκεί που μου λέει το συναίσθημά μου ή το συμππέρασμα του μυαλού μου ή ο άλλος.
    Αρα είναι μάλλον και λίγο έτσι και λίγο αλλιώς
    Το δεύτερο βήμα είναι να βρω, σε ποιά έσφαλα εγώ και σε ποιά ο άλλος, δεδομένου οτι έχω δεχτεί οτι σφάλλαμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ.
    Σου έδωσα ένα πχ.

    Παρόρμηση και αποστασιοποήση...
    Αν δράσεις τελείως παρορμητικά μετά ( για μένα τουλάχιστον) έρχεται η μετάνοια ή η τύψη.
    Αν δράσεις εντελώς ψύχραιμα και αποστασιοποιημένα μετά νιώθεις οτι κάπου, δεν σε εξέφρασες, κάπου σε έριξες...
    Οπότε. Περιμένω. Βλέπω πού με ωθεί η παρόρμηση.
    Μετά βλέπω που καταλήγω όταν το βλέπω πιο ψύχραιμα. Τέλος αποφασίζω να δράσω διαλέγοντας στοιχεία και απο το ένα και απο το άλλο.

    Βουλιμία.
    Γενικά οι αιτίες της βουλιμίας, σίγουρα συνέχονται με την οριακότητά σου, αλλά πιστεύω μερικές είναι και ανεξάρτητες απο αυτην.
    Θα σου πρότεινα, επειδή κι εγώ παλιά έκανα κάποια λίγα βέβαια βουλιμικά επεισόδια, να μην προσπαθήσεις να ελέγξεις τόσο το σύμπρωμα ( την υπρφαγία) όσο τη ρίζα του...
    Αστο να συμβαίνει και παρατήρησε... πότε, γιατί....
    Μετά δούλεψε στην βαθύτερη αιτιολογία ( βγάζω τον θυμό μου στον εαυτό μου, νιώθω κενό και γεμίζω μέσα απο το φαγητό, η μέρα μου είναι κενη απο δραστηριότητες, τρώω για λόγους συνισθηματικούς, τί ρόλο παίζι η φαρμακευτική αγωγή σε όλο αυτόκτλ). Βρες εναλλακτικά μέσα. Για να εκφράζεις τον θυμό, να γεμίζεις την μέρα σου, να εκφράζεις το συνίσθημά σου αλλιώς κτλ.
    Ετσι έκανα και είδα οτι σιγά σιγά εξαφανίστηκε το σύπμτωμα.

    Γενικώς, ακόμα κι αν υπάρχουν τομείς όπου δεν μπορείς να εντοπίσεις τον μεταβλητή \"χρυσή τομή\", δεν πειράζει, θα έρθει στην ώρα του... εστιασε σε άλλες περιοχές όπου μπορείς να εντοπίζεις και να εφαρμόζεις την μεσότητα.

    Καμία φορά το να περιμένεις είναι το μαγικό κλικ.
    Διακρίνεις τα δύο άκρα και επιλέγεις να δράσεις συνδυάζοντας τα στοιχεία τους...
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Επίσης θέλω να σου πω οτι πιστεύω ακράδαντα οτι οι διακυμάνσεις στο συναίσθημά σου θα διορθωθουν με σωστή ψυχοθεραπευτική δουλειά, οπότε κάποια μέρα σίγουρα δεν θα υπερβάλλεις τα πράγματα, ούτε συναισθηματικά ούτε νοητικά, αλλά θα τα βλέπεις, νιώθεις και βιώνεις στη σωστή τους διάσταση... και χωρίς τη φαρμακευτική αγωγή.. που εντάξει, είναι ένα στήριγμα για κάποιο ( όσο χρειάζεται) διάστημα.
    Αρκεί να μπορέσετε να βρείτε μαζί με την ψ τις βαθύτερες αιτίες της κυκλοθυμίας σου.
    Καλή εξέλιξη εύχομαι... κι εγώ στην πορεία ( που κάπου περνά κι απο αυτά τα μονοπάτια της οριακότητας)είμαι και το ξέρω, είναι δύσκολα.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2
    Καλησπέρα!είμαι νέα στο φόρουμ, αν και κατ\' ακρίβεια θα έλεγα νέα στο θέμα \'\'οριακής διαταραχής προσωπικότητας\'\'.Χθες η ψυχολόγος μου, μου είπε πώς έχω οριακή διαταραχή προσωπικότητας.με παρακολουθεί εδώ και 1,5 χρόνο περίπου..στην αρχή όπως μου είπε δεν ήθελε να το πιστέψει, δεν ήταν σίγουρη αλλά τώρα πλέον δεν υπάρχει αμφιβολία.σε τέτοιες περιπτώσεις συμβάλλει το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσες για να εκδηλωθεί κάτι τέτοιο.. τα παιδικά μας χρόνια.στους γονείς μου δεν μπορώ να το πω με τίποτα!ξέρω το χαρακτήρα τους και ξέρω πως αν τους έλεγα κάτι τέτοιο θα είχαν ενοχές για μια ζωή και θα το έπαιρναν πολύ ρατσιστικά.. θα νόμιζαν πως η κόρη τους είναι τρελή κ άλλα τέτοια παρόμοια..είμαι σχεδόν 23 σε 2 μήνες.. ξέχασα να το αναφέρω απ\' την αρχή.το θέμα είναι πως η ψυχολόγος μου είπε πως πρέπει να παίρνω χάπια για 2 χρόνια το πολλή.εξαρτάται πως θα τα πάω κατά τη διάρκεια της θεραπείας.γενικά είμαι πολύ κατά των χαπιών.. πιστεύω πως τα φάρμακα=φαρμάκι..ξέρω φυσικά πως στην προκειμένη περίπτωση αν δεν πάρω τα χάπια δεν θα έχω ζωή δε θα προχωρήσω..απλά φοβάμαι για πιθανές παρενέργειες που μπορεί να έχουν.. είναι για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα που θα χορηγούνται..
    Απ\'την άλλη σκέφτομαι... αν δεν έχω οριακή διαταραχή προσωπικότητας? αν έχει κάποιο προσωπικό ή επαγγελματικό ή οικονομικό κέρδος και μου το είπε αυτό? ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω... ως συνήθως δηλαδή αλλά εντάξει το συνήθισα πλέον...αν εθίζεσαι σε αυτού του είδους χάπια?αλλά μου είπε πως δεν είναι έτσι για να τα πάρω? ειλικρινά είμαι χαμένη εντελώς όμως... :( ψες δεν κοιμήθηκα καθόλου και δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι άλλο... 1 στα 100 άτομα κ κυρίως γυναίκες εκδηλώνουν αυτού του είδους διαταραχή προσωπικότητας απ\' ότι έχω διαβάσει..

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    9

    έχω διαγνωσθεί με οριακή και διπολικη

    Quote Originally Posted by donald_girl View Post
    Λοιπόν...

    ναι όπως σας έχω ξαναπεί είμαι οριακή... Η κατάθλιψη που πέρασα ήταν απλώς ένα σύμπτωμα...
    Η αλήθεια είναι ότι δεν με χαλάει, δεν αλλάζει κάτι με το να το ξέρω.... Πάλι εγώ είμαι! Το θέμα είναι πως θα σταματήσω να υποφέρω.... Είναι πολύ βαρύ το φορτίο μας! Και ίσως είναι δύσκολο γιατί δυστυχώς δεν μπορεί να μας γιατρέψει κανένα χάπι (είπαμε δεν έχω πια κατάθλιψή, αλλά τα χάπια μπορούν να δουν το δέντρο που καίγεται κ όχι το δάσος...).
    Τι κάνουμε; Τα γαμημένα παιδικά μυ χρόνια φταίνε .... Αλλά ξέρετε κάτι ; Το διαρκή πόνο αυτό δεν τον αντέχω άλλο!

    Ας βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο και ο καθένας τον εαυτό του. Η ψυχοθεραπεία δεν αρκεί, θέλω να κάνω κ κάτι επιπλέον και να γλιτώσω όσο πιο γρήγορα γίνεται.

    Κουβαλάμε ένα σταυρό.
    Και ας μας λένε ανισσόροπους....
    Λίγες μέρες μετά τη δεύτερη απόπειρα έχω κάνει σκοπό ζωής να δείξω στον κόσμο να καταλάβει τι σημαίνει αυτό που περνάμε. Διάβασα σε διάφορα φορουμ απο συντρόφους οριακών ότι σπάμε μπάλες. Το ίδιο μου είπε και η πρώην μου λίγο πριν τη δεύτερη μου απόπειρα. Δεν το πίστευε ότι θα το κάνω.Εκεί που είχα πρόοδο μια αλλόκοτη μου συμπεριφορά τα κατέστρεψε όλα. Εγώ θέλω απλά να μοιραστώ κάτι που έχω φτιάξει μαζί σας και θα χαρώ πολύ αν απαλύνει έστω και λίγο τον πόνο μας απο τις τύψεις και όλη αυτή την τιμωρία.https://e-mache-mou-me-ten-oriake-di...pztkQiioaxccBg εδώ παραθέτω κάποια πράγματα που έχω γράψει.Καλη συνέχεια

  14. #44

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    9
    όλοι οι οριακοί εδώ τσεκάρετε σύντροφοι και όχι άλλες απόπειρες μας αγαπάμε

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •