Πόνος στον αυχένα. Ίλιγγος Φοβάμαι πολύ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408

    Πόνος στον αυχένα. Ίλιγγος Φοβάμαι πολύ

    Παιδιά φοβάμαι πολύ τον ίλιγγο θέσεως που έχω. Δηλαδή όταν πλαγιάζω όλα γυρνάνε. Κάνω κάποιες ασκήσεις που μου έδειξαν αλλά πλέον δεν περνάει. Μόνο με τον ύπνο.

    Φοβάμαι συνεχώς ότι θα επανέλθει και αυτό μου δημιουργεί περισσότερο άγχος και φόβο.

    Έχω την αίσθηση ότι κάποια στιγμή θα λιποθυμήσω από τη ζαλάδα (όταν κάνω τις ασκήσεις) αλλά δεν έχω ακούσει ότι ο ίλιγγος φέρνει λιποθυμία.

    Επίσης είμαι 26 χρόνων και φοβάμαι μην εξελίσσετε χειρότερα όσο μεγαλώνω.

    Όταν όμως είμαι καλά ψυχολογικά δεν με πιάνει. Αν και από αύριο θα μπω σε εξέτασεις να το ψάξω ... Το μόνο που ξέρω ήδη είναι ότι έχω ευθιασμο αυχένα.

    Έχει κάποιος άλλος ίλιγγο ;; Αν ναι πως το ξεπερνάρε;
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    george1520
    Guest
    Έχω πάθει αρκετές φορές ιλιγγο.. Ομολογώ είναι από τα χειρότερα που έχω περάσει. Να μην έχεις τον ελεγχο.. Να κινούνται όλα.. Να κλείνεις τα μάτια και να συνεχίζουν τα κινούνται..
    Την τελευταία φορά που έπαθα κράτησε 2 βδομάδες. Ξύπνησα η ώρα 3 το πρωί με ζαλάδα.. Εκανα 6 μήνες να κοιμηθώ ξανά ήρεμος. Ξυπνούσα συνέχεια για να μην ξανά πάθω στον ύπνο μου.
    Είχα ορθοστατικο ιλιγγο (έτσι τον είπε αν θυμάμαι καλά ο γιατρός). Όταν περπατούσα ήμουν εντάξει.. Οταν ήμουν ακίνητος ήταν το θέμα. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ ανάσκελα σε ευθεία γραμμή, ούτε πλάι.. Κοιμόμουν καθιστός.

    Ήταν η αρχή της κατάθλιψης μου αυτό. Ο ίλιγγος. Συνέβησαν πολλά και ξέσπασε το σώμα έτσι..
    Για 6 μήνες άκουγα τις λέξεις ζάλη, ίλιγγος και τρομαζα.. Από τότε κοιμάμαι με 2 μαξιλάρια.

    Εγω πέρα από τα χάπια του ιλίγγου δεν έκανα κάτι άλλο.. Και υπομονή

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Ακόμα πιο δύσκολο αυτό που πέρασες... Και όντως πολύ τρομακτικό...
    Ελπίζω να περάσει μια για πάντα
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έχω πάθει αρκετές φορές ιλιγγο.. Ομολογώ είναι από τα χειρότερα που έχω περάσει. Να μην έχεις τον ελεγχο.. Να κινούνται όλα.. Να κλείνεις τα μάτια και να συνεχίζουν τα κινούνται..
    Την τελευταία φορά που έπαθα κράτησε 2 βδομάδες. Ξύπνησα η ώρα 3 το πρωί με ζαλάδα.. Εκανα 6 μήνες να κοιμηθώ ξανά ήρεμος. Ξυπνούσα συνέχεια για να μην ξανά πάθω στον ύπνο μου.
    Είχα ορθοστατικο ιλιγγο (έτσι τον είπε αν θυμάμαι καλά ο γιατρός). Όταν περπατούσα ήμουν εντάξει.. Οταν ήμουν ακίνητος ήταν το θέμα. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ ανάσκελα σε ευθεία γραμμή, ούτε πλάι.. Κοιμόμουν καθιστός.

    Ήταν η αρχή της κατάθλιψης μου αυτό. Ο ίλιγγος. Συνέβησαν πολλά και ξέσπασε το σώμα έτσι..
    Για 6 μήνες άκουγα τις λέξεις ζάλη, ίλιγγος και τρομαζα.. Από τότε κοιμάμαι με 2 μαξιλάρια.

    Εγω πέρα από τα χάπια του ιλίγγου δεν έκανα κάτι άλλο.. Και υπομονή
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  4. #4
    ntinti
    Guest
    Μια φορά στην ζωή μου πέρασα ίλιγγο που κράτησε 2 μέρες και πραγματικά δεν το εύχομαι ούτε στον χειρότερο εχθρό μου......
    Εμφανίστηκε έτσι ξαφνικά σε μια περίοδο ης ζωής μου που ήμουν μια χαρά μόλις είχα γεννήσει κιόλας και θυμάμαι ξάπλωνα και μέχρι και η ντουλάπα του υπνοδωμάτιο μου γυρνούσε γύρω γύρω....
    Είχαμε φωνάξει γιατρό στο σπίτι μου έκανε μια ένεση ,πήρα και μετά 2 μέρες κάτι χάπια που μου έδωσε και δόξα το Θεό από τότε δεν ξανά εμφανίστηκε...

  5. #5
    george1520
    Guest
    Τότε που έπαθα τον ιλιγγο ήξερα ότι ηταν ψυχολογικο. Είχα μια πολύ άσχημη περίοδο και δυστυχώς ξεσπασε έτσι το σωμα μου.. Κράτησε 2 βδομάδες. Δεν ξέρω πως άντεξα. Ξέρω πως εξαιτίας όλου αυτού έπεσα κι άλλο ψυχολογικά.. Δεν ξέρεις και πως να ηρεμήσεις. Ούτε με κλειστά μάτια δεν ηρεμεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Ακριβως! Παρηγοριά μηδέν...
    Περνεις και τους γιατρούς σβαρνα και σου λένε όλα καλά... Αν έλα που δεν είναι όλα καλά
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τότε που έπαθα τον ιλιγγο ήξερα ότι ηταν ψυχολογικο. Είχα μια πολύ άσχημη περίοδο και δυστυχώς ξεσπασε έτσι το σωμα μου.. Κράτησε 2 βδομάδες. Δεν ξέρω πως άντεξα. Ξέρω πως εξαιτίας όλου αυτού έπεσα κι άλλο ψυχολογικά.. Δεν ξέρεις και πως να ηρεμήσεις. Ούτε με κλειστά μάτια δεν ηρεμεις.
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Ειμαι 40 χρονων ,εχω 3 κηλες στον αυχενα,η μια ειναι πιο σοβαρη με πιεση νευρου(α6 ριζοπαθεια)...αν και καποιοι γιατροι δεν το δεχονται οι κηλες στον αυχενα μπορουν να κανουν ιλιγγους...ο μηχανισμος δεν ειναι σαφης.Εγω φροντιζω την κατακοιτη μητερα μου και την σηκωνω καθε μερα,εχω θεμα και στη μεση.Δοκιμασε εμπλαστρα,θερμαντικες αλοιφες,και vertigo vomex για τον ιλιγγο εαν ειναι εντονος.Αυτο που πρεπει να προσεχουμε ολοι οι αυχενοπαθεις ειναι να μην φτασουμε στην αυχενικη μυελοπαθεια οπου εκει πλεον εχουμε μυικη αδυναμια ακρων και ειναι μια εποκινδυνη κατασταση που θελει χειρουργειο.

Similar Threads

  1. Ιδρώτας το βραδυ στον αυχενα οταν κοιμαμαι και λιγη φαγουρα
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-07-2019, 23:37
  2. Πονος, φούσκωμα στο στομάχι και πολυ άγχος!
    By Maya29 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-2015, 09:39
  3. Eυθειασμό στον αυχένα.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 26-01-2015, 19:51
  4. πονος στον λαιμο και δυσκολια στην καταποση
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-04-2013, 21:04
  5. ΠΟΝΟΙ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.....!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2011, 05:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •