Ή ΕΙΣΑΙ ΟΡΙΑΚΟΣ Ή ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217

    Ή ΕΙΣΑΙ ΟΡΙΑΚΟΣ Ή ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ

    Ή ΕΙΣΑΙ ΟΡΙΑΚΟΣ Ή ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ



    Αυτό το θέμα το ανοίγω για να βρω και άλλους με διάγνωση οριακής διαταραχής και να ανταλλάξω απόψεις για το πως διαχειρίζονται τα αδύναμά τους σημεία όπως συχνές αλλαγές στον εργασιακό χώρο,διακοπές στην εκπαιδευτική τους πορεία,(κοινώς αστάθεια στόχων),συχνές αλλαγές στη διάθεσή τους,μη προσαρμοστικότητα στο εκάστοτε κοινωνικό περιβάλλον κ.α.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    kassi to kalutero pou exeis na kaneis einai na kaneis sumperiforistikh psuxanalhsh
    s agapaw k sto lew
    to kanw k sto lew
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Μου φαίνεται πως μερικοί διαγνώσκουν πολύ εύκολα της \"οριακή διαταραχή\". Μπορεί δηλαδή απλά κάποιος να έχει ιδιάζουσα η εκκεντρική προσωπικότητα και μερικοί ψυχολόγοι και ψυχίατροι αμέσως να κολλήσουν την ταμπέλα. Τα πράγματα δεν είναι έτσι όμως, τα κριτήρια είναι πολύ ποιο αυστηρά...μια ματιά στο wikipedia...


    Frantic efforts to avoid real or imagined abandonment. [Not including suicidal or self-mutilating behavior covered in Criterion 5]

    A pattern of unstable and intense interpersonal relationships characterized by alternating between extremes of idealization and devaluation.

    Identity disturbance: markedly and persistently unstable self-image or sense of self.

    Impulsivity in at least two areas that are potentially self-damaging (e.g., promiscuous sex, eating disorders, binge eating, substance abuse, reckless driving). [Again, not including suicidal or self-mutilating behavior covered in Criterion 5]

    Recurrent suicidal behavior, gestures, threats, or self-mutilating behavior such as cutting, interfering with the healing of scars (excoriation) or picking at oneself.

    Affective instability due to a marked reactivity of mood (e.g., intense episodic dysphoria, irritability, or anxiety usually lasting a few hours and only rarely more than a few days).

    Chronic feelings of emptiness, worthlessness.
    Inappropriate anger or difficulty controlling anger (e.g., frequent displays of temper, constant anger, recurrent physical fights).

    Transient, stress-related paranoid ideation, delusions or severe dissociative symptoms


    Τα κριτήρια είναι πολύ σοβαρά και μάλιστα ο λόγος που ονομάστηκε έτσι είναι επειδή οι πρώτοι ψυχίατροι πίστευαν ότι βρίσκεται στο μετάιχμιο/όριο μεταξύ νευρώσεων και ψυχώσεων.


    Μάλιστα βασικό κριτήριο είναι ο αυτοκτονικός ιδεασμός και ο αυτο-τραυματισμός. Έχει ας πούμε κανείς εδώ μέσα τέτοια συμπτώματα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Thnx Joe..I\'ll keep it in mind!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by PETRAN
    Μου φαίνεται πως μερικοί διαγνώσκουν πολύ εύκολα της \"οριακή διαταραχή\". Μπορεί δηλαδή απλά κάποιος να έχει ιδιάζουσα η εκκεντρική προσωπικότητα και μερικοί ψυχολόγοι και ψυχίατροι αμέσως να κολλήσουν την ταμπέλα. Τα πράγματα δεν είναι έτσι όμως, τα κριτήρια είναι πολύ ποιο αυστηρά...μια ματιά στο wikipedia...
    --- Μου του διέγνωσαν δύο ψυχίατροι ---


    Frantic efforts to avoid real or imagined abandonment. [Not including suicidal or self-mutilating behavior covered in Criterion 5]- ---Η αλήθεια είναι ότι αν και φοβάμαι την εγκατάλειψη δεν κυλήστηκα στα χώματα για κάποιον.Κοινώς δεν με άφησα να χάσω την αξιοπρέπειά μου...Απλά εγκατέλειπα πριν με αφήσουν...----

    A pattern of unstable and intense interpersonal relationships characterized by alternating between extremes of idealization and devaluation. - Το έχω---

    Identity disturbance: markedly and persistently unstable self-image or sense of self. -Αυτό κι αν το έχω----

    Impulsivity in at least two areas that are potentially self-damaging (e.g., promiscuous sex, eating disorders, binge eating, substance abuse, reckless driving). [Again, not including suicidal or self-mutilating behavior covered in Criterion 5] -----έχω και κάτι από αυτά------

    Recurrent suicidal behavior, gestures, threats, or self-mutilating behavior such as cutting, interfering with the healing of scars (excoriation) or picking at oneself. ------δεν το έχω--------

    Affective instability due to a marked reactivity of mood (e.g., intense episodic dysphoria, irritability, or anxiety usually lasting a few hours and only rarely more than a few days). -----το έχω----

    Chronic feelings of emptiness, worthlessness.
    Inappropriate anger or difficulty controlling anger (e.g., frequent displays of temper, constant anger, recurrent physical fights). ----το παραείχα στην αρχή της θεραπείας μου---

    Transient, stress-related paranoid ideation, delusions or severe dissociative symptoms ---έχουμε κάτι και από αυτό----


    Τα κριτήρια είναι πολύ σοβαρά και μάλιστα ο λόγος που ονομάστηκε έτσι είναι επειδή οι πρώτοι ψυχίατροι πίστευαν ότι βρίσκεται στο μετάιχμιο/όριο μεταξύ νευρώσεων και ψυχώσεων.


    Μάλιστα βασικό κριτήριο είναι ο αυτοκτονικός ιδεασμός και ο αυτο-τραυματισμός. Έχει ας πούμε κανείς εδώ μέσα τέτοια συμπτώματα?
    Από αυτοκτονικό ιδεασμό κατά καιρούς καλά πάμε...Κοίτα Petran...Για να δηλώνουμε οριακοί κάτι θα έχουμε στα υπ\'όψη..Είμαι soft version οριακής αλλά ναι διαγνώστηκα οριακή....Η Ιωάννα από πάνω το παλεύει καιρό και δυνατά...Λογικά κάτι από τα παραπάνω που ανέφερες θα έχει...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    γεια σας, η οριακη διαταραχη (αν οντως εχεις αυτη και εγινε σωστη διαγνωση) εχει 4 σταδια βαρυτητας. ο ανθρωπος που υποφερει απο οριακη διαταραχη χρειαζεται ισορροπημενη υποστηριξη και δυνατοτητα εκφρασης για να μπορεσει να επανακτησει πλευρες του εαυτου του που εχουν αποκυρηχτει η προβληθει αλλου. ο ανθρωπος που κανει ψυχοθεραπεια για οριακη διαταραχη πρεπει πρωτα απο ολα να καθιερωσει σε συμφωνια με τον ψυχολογο/ψυχιατρο του συνθηκες και ορους που να καθιστουν την ψυχοθεραπεια βιωσιμη γιατι λογω του συναισθηματος του χαους που νιωθει ο ανθρωπος θα πρεπει να τεθουν σταθερες αρχες και ορια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Μου φαίνεται πως μερικοί διαγνώσκουν πολύ εύκολα της \"οριακή διαταραχή\". Μπορεί δηλαδή απλά κάποιος να έχει ιδιάζουσα η εκκεντρική προσωπικότητα και μερικοί ψυχολόγοι και ψυχίατροι αμέσως να κολλήσουν την ταμπέλα. Τα πράγματα δεν είναι έτσι όμως, τα κριτήρια είναι πολύ ποιο αυστηρά...μια ματιά στο wikipedia...


    Frantic efforts to avoid real or imagined abandonment. [Not including suicidal or self-mutilating behavior covered in Criterion 5] το εχει σε υπερβολικο βαθμο νομιζω

    A pattern of unstable and intense interpersonal relationships characterized by alternating between extremes of idealization and devaluation. ουυυυυ καργααααααααα

    Identity disturbance: markedly and persistently unstable self-image or sense of self. αυτο δεν το ξερω σιγουρα, νομιζω οτι εχει σχετικα καλη εικονα με το τι ταλεντα εχει, αλλα οτιδηποτε αλλο, η σχεση της με τους αλλους, τα συναισθηματα της, νομιζω οτι ειναι blurred

    Impulsivity in at least two areas that are potentially self-damaging (e.g., promiscuous sex, eating disorders, binge eating, substance abuse, reckless driving). [Again, not including suicidal or self-mutilating behavior covered in Criterion 5] πινει πολυ, αλλα οχι συχνα, ας πουμε 1 φορα το μηνα μπορει να μεθυσει, και οχι παντα, λιγο χορτο κανει που και που, ειναι της υγιεινης διατροφης, σεξ κανει με αρκετους αλλα φανταζομαι με προφυλαξεις, και εχει τρακαραει μια φορα

    Recurrent suicidal behavior, gestures, threats, or self-mutilating behavior such as cutting, interfering with the healing of scars (excoriation) or picking at oneself. Απειλει οτι θα αυτοκτονησει, και οταν εμπλεκετε σε καυγαδες κανει ακραια πραγματα που βαζουν σε κινδυνο τη ζωη της (γροθια σε τζαμαρια, να ανοιγει την πορτα του αυτοκινητου στην εθνικη και πολλα αλλα)

    Affective instability due to a marked reactivity of mood (e.g., intense episodic dysphoria, irritability, or anxiety usually lasting a few hours and only rarely more than a few days). Ναι, ειδικα αμα εχει πιει

    Chronic feelings of emptiness, worthlessness. Δεν το ξερω
    Inappropriate anger or difficulty controlling anger (e.g., frequent displays of temper, constant anger, recurrent physical fights). ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Transient, stress-related paranoid ideation, delusions or severe dissociative symptoms Νομιζει οτι ολοι την αντιγραφουν, την ζηλευουν, ασχολουνται μαζι της και την κακολογουν και την σαμποταρουν, οτι κανεις δεν την αγαπαει, οτι μονο αυτη δινει και αγαπαει, και αυτηνης δεν της δινει κανεις τιποτα


    Τα κριτήρια είναι πολύ σοβαρά και μάλιστα ο λόγος που ονομάστηκε έτσι είναι επειδή οι πρώτοι ψυχίατροι πίστευαν ότι βρίσκεται στο μετάιχμιο/όριο μεταξύ νευρώσεων και ψυχώσεων.


    Μάλιστα βασικό κριτήριο είναι ο αυτοκτονικός ιδεασμός και ο αυτο-τραυματισμός. Έχει ας πούμε κανείς εδώ μέσα τέτοια συμπτώματα?
    Βρε πετραν τη βοηθεια σου πλιζ, και οποιος αλλος μπορει να βοηθησει.. ξερω μια κοπελα, η οποια ταιραιζει πολυ καλα σε αυτες τις περιγραφες, εχει κανει ανω κατω δυο σογια, ολη την οικογενεια της δηλαδη με τη συμπεριφορα της. Τσακωνεται με το παραμικρο, ειδικα αν εχει πιει, της φταινε ΟΛΟΙ για ΟΛΑ εκτος απο αυτην, πιανεται στα χερια με φιλους γνωστους, αγνωστους και συγγενεις, μια φορα το μηνα περιπου θα σπασει κατι, πορτα, παραθυρο βαζο, τα μουτρα καποιου αλλου, φιλες δεν εχει, ολες την ζηλευουνε και την αντιγραφουνε, και φιλους δυσκολα στεριωνει, αφου σταματαει να κανει παρεα με ατομα επειδη την στησανε δεκα λεπτα ή τους λειπει ενα δοντι! Απαιτει την τελειοτητα και τα παντα απο τον αλλον και να την αγαπανε απιστευτα, ενω αυτη δεν μπορει να τα προσφερει αυτα, απαταει, στηνει, βριζει, χειροδικει, ταπεινωνει. Εχει τελειωσει φιλια ετων επειδη ενας περασε απο το σπιτι της χωρις να την ειδοποιησει πριν, τον εκανε σκουπιδι και τον στολισε με τα χειροτερα. Σχεση φυσικα δε μπορει να στεριωσει, ουτε δουλεια πανω απο μηνα. Δεν ηταν ετσι μεχρι τα 23 της, απο τοτε αρχισανε ολα που γυρισε σπιτι της. Απειλει οτι θα αυτοκτονησει συχνα, και οι δικοι της φοβουνται οτι θα την βρουν καμια μερα να επιπλεει στη θαλασσα. Ειναι ακραια, μπορει να ειναι μες στις γλυκες και τα καλοπιασματα, και επειδη ξερω γω δεν της εφερες σαντουτιτς να φαει ενω εσυ τρως να μη σου ξαναμιλησει ποτε. Παιρνει κατι βαλεριανες απο μονη της γιατι λεει οτι εχει αγχος και αισθανεται χαλια, παλιοτερα ειχε παθει και κατι κρισεις πανικου και της ξεπερασε με βαλεριανα και με υποστηριξη απο τον τοτε φιλο της. Μπορει να ειναι και γονιδιακο το θεμα, γιατι και οι δυο γονεις της (χωρισμενοι), με ψυχοφαρμακα ειναι. Αυτη δε θελει ουτε να ακουσει για ψυχολογο και ψυχοφαρμακα.
    Ο λογος που ρωταω ειναι να μου πειτε τι μπορει να γινει στην περιπτωση της.....
    Last edited by carrie; 14-04-2011 at 18:33.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Μου φαίνεται πως μερικοί διαγνώσκουν πολύ εύκολα της \"οριακή διαταραχή\". Μπορεί δηλαδή απλά κάποιος να έχει ιδιάζουσα η εκκεντρική προσωπικότητα και μερικοί ψυχολόγοι και ψυχίατροι αμέσως να κολλήσουν την ταμπέλα. Τα πράγματα δεν είναι έτσι όμως, τα κριτήρια είναι πολύ ποιο αυστηρά...μια ματιά στο wikipedia...


    Frantic efforts to avoid real or imagined abandonment. [Not including suicidal or self-mutilating behavior covered in Criterion 5]

    A pattern of unstable and intense interpersonal relationships characterized by alternating between extremes of idealization and devaluation.

    Identity disturbance: markedly and persistently unstable self-image or sense of self.

    Impulsivity in at least two areas that are potentially self-damaging (e.g., promiscuous sex, eating disorders, binge eating, substance abuse, reckless driving). [Again, not including suicidal or self-mutilating behavior covered in Criterion 5]

    Recurrent suicidal behavior, gestures, threats, or self-mutilating behavior such as cutting, interfering with the healing of scars (excoriation) or picking at oneself.

    Affective instability due to a marked reactivity of mood (e.g., intense episodic dysphoria, irritability, or anxiety usually lasting a few hours and only rarely more than a few days).

    Chronic feelings of emptiness, worthlessness.
    Inappropriate anger or difficulty controlling anger (e.g., frequent displays of temper, constant anger, recurrent physical fights).

    Transient, stress-related paranoid ideation, delusions or severe dissociative symptoms


    Τα κριτήρια είναι πολύ σοβαρά και μάλιστα ο λόγος που ονομάστηκε έτσι είναι επειδή οι πρώτοι ψυχίατροι πίστευαν ότι βρίσκεται στο μετάιχμιο/όριο μεταξύ νευρώσεων και ψυχώσεων.


    Μάλιστα βασικό κριτήριο είναι ο αυτοκτονικός ιδεασμός και ο αυτο-τραυματισμός. Έχει ας πούμε κανείς εδώ μέσα τέτοια συμπτώματα?
    Βασικα θα συμφωνησω με τον φιλο με αυτο που εγραψε..........πολλες φορες ταμπελωνεται καποιος <<ως οριακος>> χωρις να πληρει κριτηρια οριακου...δεν ξερω αν υπαρχει soft or hard version of borderline dissorder.....το γραφω αυτο επειδη και σε μενα καποτε(χρονια πριν) διαγνωστηκε αυτο σαν πιθανοτητα και καποια εποχη το ειχα τσιμπησει....σημερα απλα γελαω (οσον αναφορα εμενα).........
    Ο λογος που ονομαστηκε ετσι ειναι πολυ σωστα οπως εγραψε ο φιλος για το μεταιχμιο/οριο μεταξυ νευρωσεων και ψυχωσεων....νευρωσεις εχουμε ολοι λιγο πολυ.......σημασια ομως εχει ποσο βαρος δινουμε σε κατι που μας εχουν διαγνωσει και ποσο στεκομαστε στο να δουλευτουν τα συμπτωματα........ δλδ εμενα η γνωμη μου ειναι να δουλευουμε τα συπτωματα και να μην ασχολουμαστε στην ονομασια(ταμπελωμα) αυτου που μας εχουν πει....οι ονομασιες ειναι για να συννενοουνται μεταξυ τους οι γιατροι εμας δεν μας αφορουν και τοσο......
    δλδ κασσιε θα ημθελα να γραψεις για το αν φευγεις απο τις δουλειες,ποιοι ειναι οι λογοι που σε αναγκαζουν να φυγεις,για την συναισθηματικη ασταθεια που εχεις και οτιδηποτε αλλο σου συμβαινει και εχεις εσυ δει στον εαυτο σου........για να σου πω και εγω πως ειναι για μενα!!!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    17
    ερχομαι να συνεπικουρησω την αποψη περι ευκολιας στην διαγνωση μ/οδπ,εγω ειχα νοσηλευτει στο αιγινητειο με αυτη τη διαγνωση και στην συνεχεια αλλοι ψυχιατροι που με εξετασαν απεκλεισαν αυτο το ενδεχομενο.σωστα ο φιλος "ανεμος" επισημαινει οτι καλυτερα να μην εμμενει καποιος στην ορολογια.ειναι ενα εργαλειο συννενοησης μεταξυ των ειδικων και ειναι διαρκως μεταβαλλομενο,επαναξεταστ� �ο και ανανεωσιμο και ειναι δυσκολο να το ακολουθεις κατα ποδας.και πολυ πιθανον να μπερδευτεις.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    kassi το να εισαι οριακος ειναι μια χαρα και στο κατω κατω δεν λεει και τιποτα. τα σκαμπανεβασματα ειναι μανικι συγουρα αλλα ολοι τα εχουν λιγο πολλυ και ειδικα στις μερες μας και στο κατω κατω ολοι κατι εχουμε και κανενας δεν καλα με την απολυτη σημασια της λεξης. Ακομα και ο ψυχιατρος σου κατι εχει. και οπως μου ειχε πει και μια ψυχολογος ο καθενας μας εχει τη δικια του ψυχοπαθολογια.(την πρωτη φορα που πηγα σε ψυχολογο και μου ειπε οτι εχω καταθλιψη της λεω ωραια εγω εχω καταθλιψη εσυ τι εχεις?)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Ωχ!!! Λέτε να πάσχω από οριακή διαταραχή;;; τα έχω αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις Kassi.... έχει γούστο.... από κάτι υποφέρω πάντως....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •