Δυσπνοια-χασμουρητο-πονακια στο στήθος - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 73 of 73
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Στο τελευταίο κομμάτι του post σου είναι σαν να με βλέπω. Έχω κάνει ακριβώς τα ιδια (άπειρες επισκεψεις σε γιατρούς) και κάνω ακριβώς τις ίδιες σκέψεις. Ειχα κι εγω πόνους στο στηθος.Πήγα σε δύο καρδιολογους..Πίστευα οτι κατι δεν εδειξε καλα το triplex..Ότι κατι δεν ειδαν..ότι κατι τους ξεφευγει..Όπως και τώρα με την δυσπνοια πάρα την αξονικη θωρακος και την σπιρομετρηση που βγήκαν οκ σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω και κάποια άλλη εξέταση.Μήπως δεν το ψάχνουν σε βάθος..
    Είναι τόσο βασανιστικο αυτό το συναίσθημα να μην μπορείς να ανασανεις όπως "παλια".!
    Είναι δύσκολο να πιστέψω ότι έχει εγκατασταθεί πλέον στο σώμα μου μια δυσπνοια λόγω άγχους.
    Σε καταλαβαίνω πολύ καλά, και αν δνε είχες κάνει τις εξετάσεις θα σου έλεγα κι όμως σχεδόν σίγουρα απ αυτό είναι. Αλλά τώρα που τα έχεις κάνει αυτά, στο λέω πίστεψε με είναι άγχος, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση, και επειδή κ εγώ τα κάνα όλα 2 και 3 φορές και όταν έκανα το ποστ ήμουν έτοιμη να ξαναπάω σε ονευμονολογο αλλά ευτυχώς έγινε αυτό που ήθελα να καταφέρω να το αποφύγω..
    . Είναι κάτι που σε σκάει, κάτι που σε τρώει κάτι που σε πιέζει και δεν μπορείς να είσαι ο εαυτός σου ή κάτι που πιέζεις εσύ μέσα σου και δεν το αφήνεις να βγει από φόβο.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    @ joker, ναι υπαρχουν ορισμένες ακομα εξετάσεις για την αναπνοή και το σύστημα αυτό. Είναι μη ιονίζουσες , όποτε δεν σε επιβαρύνουν. Για το θέμα των πνευμόνων θα πρότεινα τον γιατρό αυτο, απο καθαρά δική μου εκτίμηση , αξίζει.
    Οπως και μένα, ολη αυτή η ταλαιπωρία της δύσπνοιας σε καταβάλει και ψυχολογικά πολυ! Γενικα ειναι κάτι αντιμετωπισιμο, ιασιμο πλήρως, αλλά μεχρι να ρυθμιστεί χαλάει την ποιότητα της ζωής.
    Τελος αναπόσπαστο ειναι διακοπή καπνίσματος!!!! Και λιγο περπάτημα , γυμναστήριο οσο μπορείς. Διατροφή καλυτερη.

  3. #63
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Σε καταλαβαίνω πολύ καλά, και αν δνε είχες κάνει τις εξετάσεις θα σου έλεγα κι όμως σχεδόν σίγουρα απ αυτό είναι. Αλλά τώρα που τα έχεις κάνει αυτά, στο λέω πίστεψε με είναι άγχος, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση, και επειδή κ εγώ τα κάνα όλα 2 και 3 φορές και όταν έκανα το ποστ ήμουν έτοιμη να ξαναπάω σε ονευμονολογο αλλά ευτυχώς έγινε αυτό που ήθελα να καταφέρω να το αποφύγω..
    . Είναι κάτι που σε σκάει, κάτι που σε τρώει κάτι που σε πιέζει και δεν μπορείς να είσαι ο εαυτός σου ή κάτι που πιέζεις εσύ μέσα σου και δεν το αφήνεις να βγει από φόβο.
    Σίγουρα είναι κάτι από αυτά που λες..έχω τα θέματα μου και από άγχος φουλ!πάντα ήμουν αγχωδης και παλεύω με κρίσεις πανικού τα τελευταία 14 χρόνια..από ψυχοσωματικα άλλο τίποτα, έχω περάσει σχεδόν τα παντα (κρίσεις,ταχυκαρδιες,πόνου� �,ζαλαδες,στομαχι).Και τώρα αυτό με την δυσπνοια που είναι και το πιο ψυχοφθορο αφού είναι πλέον μόνιμο και δεν φεύγει.
    Αυτό που με νευριαζει πολύ είναι ότι για κάθε συναίσθημα,άγχος, ανησυχία, στεναχωρια, υπάρχει αυτή η σωματοποιηση ντε και καλα!Άλλοι άνθρωποι περνάνε τα ίδια και πιο σοβαρά αλλά δεν το σωματοποιουν, δεν αρρωσταινουν όπως εμείς.

  4. #64
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    @ joker, ναι υπαρχουν ορισμένες ακομα εξετάσεις για την αναπνοή και το σύστημα αυτό. Είναι μη ιονίζουσες , όποτε δεν σε επιβαρύνουν. Για το θέμα των πνευμόνων θα πρότεινα τον γιατρό αυτο, απο καθαρά δική μου εκτίμηση , αξίζει.
    Οπως και μένα, ολη αυτή η ταλαιπωρία της δύσπνοιας σε καταβάλει και ψυχολογικά πολυ! Γενικα ειναι κάτι αντιμετωπισιμο, ιασιμο πλήρως, αλλά μεχρι να ρυθμιστεί χαλάει την ποιότητα της ζωής.
    Τελος αναπόσπαστο ειναι διακοπή καπνίσματος!!!! Και λιγο περπάτημα , γυμναστήριο οσο μπορείς. Διατροφή καλυτερη.
    Η μόνη επιπλέον εξέταση που μου πρότεινε ο πνευμονολογος η οποία όπως λέει θα δείξει και το παραμικρό παθολογικα αιτιο (αν υπαρχει) είναι η εργοσπειρομετρηση. Εσύ ποιες άλλες λες?μπορείς να τις κατονομασεις?Φυσικά και το τσιγάρο παίζει ρόλο καθώς και ο πιο υγιεινος τροπος ζωης (άσκηση, διατροφη)απλα αν όλο αυτό είναι καθαρά ψυχολογικο και μιλάμε για έναν υγιή άνθρωπο η λύση είναι μάλλον αλλού.
    Ο ίδιος είπες ότι όλο αυτό προκλήθηκε από στρες στη δουλειά έτσι δεν είναι?

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Εργοστειρομετρηση εκανα, μετα εκανα μια αλλη ανταλλαγής αερίων και κανα 2 ακόμα που δεν θυμαμε.
    Ναι απο ξαφνικό και έντονο στρες πυροδοτήθηκε , αλλά κατι προϋπήρχε σίγουρα.
    Εφοσον τελικά ειναι ψυχολογικό νομίζω οτι υποκρύπτει και φάσμα ασπεγκερ.
    Εννοω το να ψάχνουμε συνεχώς συμπτώματα και να φοβόμαστε συνεχως μπορεί να ειναι ενδειξη φασματος αυτισμου.
    Μιλαω γενικά μην παρεξηγηθώ, ετσι.

  6. #66
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    γιατρος δεν ειμαι το λεω καιτο τονιζω!!!!!!!!! απο προσωπικο μου ομως προβλημα και χτυπημα στον εγκεφαλο οπου ειχα πριν χρονια - ισως εκει οφειλεται και οι βλακειες που γραφω καμια φορα ,χαχα- χασμουριομουν συνεχως, το αποτελεσμα ηταν οτι ο εγκεφαλος μου δεν οξυγονοταν επαρκος!! θα σου ελεγα να το δεις ! διοτι το οξυγωνο εχει περιεργα συμπτωματα οπου δεν παιρναει απο το μυαλο μας οτι οφειλετε σε αυτο!

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αν ξέραμε τι γίνεται ακριβώς μετά τον θάνατο.. Θα ήμασταν ήρεμοι. Μάλλον.. Υπάρχει περίπτωση το σενάριο να είναι και άσχημο.
    Αλλα γιατί να ζεις με το άγχος για κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις?
    Ή θα ζεις.. Ή θα μείνεις στάσιμη. Είναι απόφαση δική σου αυτή..
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Ο Λόγος του Θεού λέει ότι όταν κοιμηθεί (πεθάνει) ο άνθρωπος το σώμα του καταλήγει από εκεί που δημιουργήθηκε,δηλαδή στο χώμα και η ψυχή του πηγαίνει σε ένα μέρος κοντά στο Θεό περιμένοντας την Ανάσταση των νεκρών. Ουσιαστικά ο θάνατος είναι σαν τον ύπνο μα ακριβώς όμως. Γι'αυτό να μην φοβηθούμε τον θάνατο γιατί ο χρόνος μετά τον θάνατο θα διαρκέσει όσο ένα ανοιγόκλειμα των ματιών μας. Το καλύτερο σενάριο που δυστυχώς δεν το λέει ή μάλλον δεν το διδάσκει ποτέ η Εκκλησία είναι η Δευτέρα Παρουσία η λεγόμενη βασιλεία του Θεού. Να έρθει ο Θεός και επί της γης να ελευθερώσει όλη την ανθρωπότητα από την δυστυχία που ζούμε. Να επικρατήσει η παγκόσμια ειρήνη και να βασιλεύει η αγάπη στους αιώνες των αιώνων. Να μην ξανά πονέσει ποτέ κανένας άνθρωπος ούτε να ζει με αμφιβολίες και με άγχος γιατί μέσα στην βασιλεία του Θεού θα υπάρχει μόνο το αγαθό. Το λέει και το Πάτερ ημών, που από το δημοτικό το λέγαμε,καθημερινά αλλά ποτέ δεν μπήκαμε ή δεν μας έβαλαν στην διαδικασία να μάθουμε το τι λέει.

    Ελθέτω η βασιλεία Σου,να γίνει το θέλημά Σου,όπως στον ουρανό έτσι και στην γη.

    Συγγνώμη αν ξέφυγα αλλά είναι μια ευκαιρία για όλη την ανθρωπότητα να ζητήσει από τον Θεό να έρθει να ιδρύσει την βασιλεία του. Το πότε θα το κάνει μόνο αυτός το ξέρει. Κλείνοντας είμαι κι εγώ παθών με ψυχοσωματικά χροοοονια τώρα. Κρίσεις πανικού ευαίσθητο έντερο παλινδρομήσεις καουρες ζαλάδες χασμουρητά και όλα αυτά τα όμορφα συμπτώματα. Έχω πάει σε γιατρούς αλλά δεν βρέθηκε κάτι παθολογικό και καταλήξαμε ότι έχω κατάθλιψη με αγχώδη διαταραχή. Πηγαίνω σε ψυχολόγο και παράλληλα παίρνω seropran 20.Υπάρχει μεγάλη βελτίωση αλλά χρειάζεται και προσωπικός αγώνας. Το καλύτερο σενάριο βέβαια θα ήταν η βασιλεία του Θεού ώστε όλοι μας,μα όλοι μας να μην ξανά βιώναμε παρόμοιες καταστάσεις. Καλή δύναμη σε όλους μας και μια προσευχουλα στον Θεό δεν πάει ποτέ χαμένη. Και που ξέρεις,μπορεί στο επόμενο δευτερόλεπτο να έρθει. Παντοδύναμος είναι,όλα τα μπορεί. Φιλιά πολλά συναγωνιστές των παθών μας.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Καλησπέρα!
    Υποφέρω κι εγώ από δυσπνοια εδώ και 3 μηνες..έχω κάνει αξονικη θωρακος σπειρομετρηση triplex όλα καθαρά..έχω όμως αυτό το μόνιμο αίσθημα ότι δεν μπορώ να πάρω όσο αέρα χρειάζομαι..είναι καθημερινό και ολοήμερο..έχω απελπιστει πραγματικά
    Καλησπέρα,αν είσαι ακόμα εδώ, βρήκες κάποιον τρόπο αντιμετώπισης που νασ ε βοηθήσει;το έχεις ακόμα ;

    Εγώ από τότε ξαναπήγα σε πνευμονολογο τον Αύγουστο που μας πέρασε έκανα σπειρομετρηση ήταν καλή,έκανα ακτινογραφία θωρακος κανενα εύρημα στην γνωμάτευση .
    Συνεχίζω και το έχω όμως ,μου δυσκολεύει τη ζωή σε μεγαλο βαθμό.
    Βασικά όλη μέρα κάνω πράγματα για να αποδείξω στον εαυτό μου ότι μπορώ να αναπνεύσω και πάλι δεν φτάνει,το παραμικρό που κάνω αν σκύψω να πάρω κάτι από το ψυγείο ή το ντουλάπι με το που σηκωθώ ,πρέπει να πιαστώ από κάπου και να πάρω βαθειά ανάσα που θα με χορτάσει.
    Πάω κάθε μέρα για περπάτημα τουλάχιστον 5 χιλιόμετρα για να αποσυμφοριζεται το στρες και το άγχος επίσης το έχω ,στην δουλειά είναι φρικτά γιατί επί 8ωρεε νιώθω πως η κάθε μου ανάσα είναι η τελευταία ,στο σπίτι το ίδιο.
    Κοιμάμαι το βράδυ κανονικά και με το που ξυπνήσω το πρωί ,κάνω αυτό το πράγμα με την ανάσα μου.
    Λόγω κοβιντ αφού ανάρρωσα πήγα σε καρδιολόγο και παθολόγο όπως πρέπει ,η καρδιά μου μια χαρά ο παθολόγος μου είπε δεν χρειάζεται καν να κάνω ακτινογραφία γιατί δεν άκουγε τίποτα απολύτως και οι μετρήσεις με το οξυμετρο που κάναμε κατά τον κοβιντ καθημερινά ήταν πολλές.
    Κι όμως φοβάμαι,λέω στον εαυτό μου το έχεις τόσα χρόνια ,αν ήταν κάτι κακό κάπου θα είχε φανεί , και ομως δεν με ανακουφίζει σαν ιδέα,γιατί προσπαθώ τόσο πολύ με νύχια και με δόντια να το ξεπεράσω και να μου αποδείξω ότι είμαι καλά κι όμως δεν γίνεται.

    Είμαι σε απόγνωση,διαβάζω κάθε μέρα ξανά και ξανά τα θέματα που έχω αναρτήσει και έχουν αναρτηθεί στο site για αυτό το θέμα και δεν βρίσκω κανέναν να το έχει όλη μέρα ακριβώς όπως εγώ τόσο καιρό συνεχόμενα .

    Πραγματικά δεν ξέρω πως να με βοηθήσω και δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι ψυχοσωματικό ή κάτι σπάνιο που δεν βρίσκεται ...

  9. #69
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλησπέρα,αν είσαι ακόμα εδώ, βρήκες κάποιον τρόπο αντιμετώπισης που νασ ε βοηθήσει;το έχεις ακόμα ;

    Εγώ από τότε ξαναπήγα σε πνευμονολογο τον Αύγουστο που μας πέρασε έκανα σπειρομετρηση ήταν καλή,έκανα ακτινογραφία θωρακος κανενα εύρημα στην γνωμάτευση .
    Συνεχίζω και το έχω όμως ,μου δυσκολεύει τη ζωή σε μεγαλο βαθμό.
    Βασικά όλη μέρα κάνω πράγματα για να αποδείξω στον εαυτό μου ότι μπορώ να αναπνεύσω και πάλι δεν φτάνει,το παραμικρό που κάνω αν σκύψω να πάρω κάτι από το ψυγείο ή το ντουλάπι με το που σηκωθώ ,πρέπει να πιαστώ από κάπου και να πάρω βαθειά ανάσα που θα με χορτάσει.
    Πάω κάθε μέρα για περπάτημα τουλάχιστον 5 χιλιόμετρα για να αποσυμφοριζεται το στρες και το άγχος επίσης το έχω ,στην δουλειά είναι φρικτά γιατί επί 8ωρεε νιώθω πως η κάθε μου ανάσα είναι η τελευταία ,στο σπίτι το ίδιο.
    Κοιμάμαι το βράδυ κανονικά και με το που ξυπνήσω το πρωί ,κάνω αυτό το πράγμα με την ανάσα μου.
    Λόγω κοβιντ αφού ανάρρωσα πήγα σε καρδιολόγο και παθολόγο όπως πρέπει ,η καρδιά μου μια χαρά ο παθολόγος μου είπε δεν χρειάζεται καν να κάνω ακτινογραφία γιατί δεν άκουγε τίποτα απολύτως και οι μετρήσεις με το οξυμετρο που κάναμε κατά τον κοβιντ καθημερινά ήταν πολλές.
    Κι όμως φοβάμαι,λέω στον εαυτό μου το έχεις τόσα χρόνια ,αν ήταν κάτι κακό κάπου θα είχε φανεί , και ομως δεν με ανακουφίζει σαν ιδέα,γιατί προσπαθώ τόσο πολύ με νύχια και με δόντια να το ξεπεράσω και να μου αποδείξω ότι είμαι καλά κι όμως δεν γίνεται.

    Είμαι σε απόγνωση,διαβάζω κάθε μέρα ξανά και ξανά τα θέματα που έχω αναρτήσει και έχουν αναρτηθεί στο site για αυτό το θέμα και δεν βρίσκω κανέναν να το έχει όλη μέρα ακριβώς όπως εγώ τόσο καιρό συνεχόμενα .

    Πραγματικά δεν ξέρω πως να με βοηθήσω και δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι ψυχοσωματικό ή κάτι σπάνιο που δεν βρίσκεται ...
    Τώρα είδα και την απάντηση εδώ.Εντωμεταξυ ακριβώς όμως ακριβώς τα ίδια.Περασα κι εγώ Covid άσχημα με πάρα πάρα πολύ δυσπνοια φυσικά.Εκανα κι εγώ triplex ακτινογραφία θώρακος εξετάσεις αίματος και όλα καλά μου είπε ο παθολόγος.Σε πνευμονολογο πήγα δύο φορές πέρυσι,οι σπειρομετρησεις κανονικές.Παντα στο μυαλό μου η ίδια σκέψη με σένα αν είναι μόνο το αγχος ή έχω κάτι που δεν φαίνεται και δεν το βρίσκουν.Δεν ξέρω αν ανακουφίζομαι η λυπάμαι που περνάει ένας άνθρωπος ακριβώς το ίδιο με μένα.Πραγματικα εύχομαι απλά μια μέρα να περάσει έτσι απλά.Παιρνεις κάποια αγωγή?Εννοώ αγχολυτικη αντικαταθλιπτική?

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Τώρα είδα και την απάντηση εδώ.Εντωμεταξυ ακριβώς όμως ακριβώς τα ίδια.Περασα κι εγώ Covid άσχημα με πάρα πάρα πολύ δυσπνοια φυσικά.Εκανα κι εγώ triplex ακτινογραφία θώρακος εξετάσεις αίματος και όλα καλά μου είπε ο παθολόγος.Σε πνευμονολογο πήγα δύο φορές πέρυσι,οι σπειρομετρησεις κανονικές.Παντα στο μυαλό μου η ίδια σκέψη με σένα αν είναι μόνο το αγχος ή έχω κάτι που δεν φαίνεται και δεν το βρίσκουν.Δεν ξέρω αν ανακουφίζομαι η λυπάμαι που περνάει ένας άνθρωπος ακριβώς το ίδιο με μένα.Πραγματικα εύχομαι απλά μια μέρα να περάσει έτσι απλά.Παιρνεις κάποια αγωγή?Εννοώ αγχολυτικη αντικαταθλιπτική?
    Σου έστειλα και στο άλλο ποστ πριν λίγο ,όχι . Είχα δοκιμάσει ψυχοθεραπεια, έκανα δύο φορές την εβδομάδαεοι ενάμιση χρόνο,είχε πολύ άσχημη εξέλιξη δεν είχα καθόλου καλή εμπειρία με την συγκεκριμένη γενικά ,και προσπαθουσα να προχωρήσω πολύ γιατί θεωρούσα ότι είναι ο εαυτός μου που με σταματάει,και συνέχιζα να προσπαθώ.τοτς ήμουν πολύ χάλια,είχα φουλ κρίσεις πανικού ανά ώρες .. και το βράδυ δεν κοιμόμουν από αυτό με τη δύσπνοια ,ξυπναγα στον ύπνο μου και προσπαθουσα να πάρω ανάσα.δεν παίρνω κάτι ,όχι ούτε έχω πάρει στο παρελθόν.
    Έχω πάει κ εγώ σε δύο πνευμονολογους και έκανα σπειρομετρηση και σπειρομετρησβ με αερολιν ,αυτός όταν φυσαγα μου ελεγε έχεις αέρα φουλ , εγώ ένιωθα ότι θα σκάσω. Και το κακο με το κοβιντ είναι ότι πήραμε οξυμετρο και τώρα κάτι μέρες βάζω κ αν βγάλει 96 φρικαρω πολύ
    Κι εγώ έτσι ακριβώς παλεύω να πιστέψω ότι είναι το άγχος αλλά δεν τα καταφέρνω ...
    Επίσης κι εγώ λυπάμαι απίστευτα γ αυτό που περνάς ,αλλά είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που μου λέει κάποιος ότι έχει το ίδιο με εμένα ρε συ ,και ένα μικρό ποσοστό ανακουφιστηκα γιατί έχουμε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα όπως καταλαβαίνω και το ίδιο τουρ σε γιατρούς...

  11. #71
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Σου έστειλα και στο άλλο ποστ πριν λίγο ,όχι . Είχα δοκιμάσει ψυχοθεραπεια, έκανα δύο φορές την εβδομάδαεοι ενάμιση χρόνο,είχε πολύ άσχημη εξέλιξη δεν είχα καθόλου καλή εμπειρία με την συγκεκριμένη γενικά ,και προσπαθουσα να προχωρήσω πολύ γιατί θεωρούσα ότι είναι ο εαυτός μου που με σταματάει,και συνέχιζα να προσπαθώ.τοτς ήμουν πολύ χάλια,είχα φουλ κρίσεις πανικού ανά ώρες .. και το βράδυ δεν κοιμόμουν από αυτό με τη δύσπνοια ,ξυπναγα στον ύπνο μου και προσπαθουσα να πάρω ανάσα.δεν παίρνω κάτι ,όχι ούτε έχω πάρει στο παρελθόν.
    Έχω πάει κ εγώ σε δύο πνευμονολογους και έκανα σπειρομετρηση και σπειρομετρησβ με αερολιν ,αυτός όταν φυσαγα μου ελεγε έχεις αέρα φουλ , εγώ ένιωθα ότι θα σκάσω. Και το κακο με το κοβιντ είναι ότι πήραμε οξυμετρο και τώρα κάτι μέρες βάζω κ αν βγάλει 96 φρικαρω πολύ
    Κι εγώ έτσι ακριβώς παλεύω να πιστέψω ότι είναι το άγχος αλλά δεν τα καταφέρνω ...
    Επίσης κι εγώ λυπάμαι απίστευτα γ αυτό που περνάς ,αλλά είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που μου λέει κάποιος ότι έχει το ίδιο με εμένα ρε συ ,και ένα μικρό ποσοστό ανακουφιστηκα γιατί έχουμε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα όπως καταλαβαίνω και το ίδιο τουρ σε γιατρούς...
    Καλά γέλασα πολύ όταν διάβασα αυτό με το οξυμετρο γιατί και πάλι ακριβώς το ίδιο κάνω κι εγώ.Καθε μέρα μετράω το οξυγόνο..Συνήθως είναι 98 αλλά κάτι φορές που έχει πάει 96 με πιάνει και μένα κατευθείαν πανικός.Παντως κάτω από 95 είναι πρόβλημα οπότε προφανώς κακώς φρικαρουμε.Σε απάντηση στο άλλο ποστ σου να σου πω ότι κι εγώ όταν νιώθω ότι δεν "κατεβαίνει" η ανάσα μέχρι εκεί που πρέπει(καταλαβαίνεις τι εννοώ) συνήθως πιανομαι κι εγώ από κάπου και καμιά φορά πετυχαίνει άλλες πάλι όχι.Σου λέω αισθανόμαστε ακριβώς το ίδιο.Σε νευρολόγο δεν έχω πάει.Εκανα παλιότερα ψυχοθεραπεία 2 χρόνια κι εγώ.Γενικοτερα παλεύω με ΓΑΔ 15 χρόνια τώρα από τα 20.Εχω περάσει ολβν των ειδών τα ψυχοσωματικα(πόνους στο στήθος και πλάτη καθημερινά,στομάχι,έντερο,� �ονοκεφάλους,μουδιάσματα, ζαλάδες,εννοείται κρισαρες πανικού κτλ)Εχω πάρει αρκετές αγωγές και τώρα ξεκίνησα πάλι μπας και φτιάξει η κατάσταση.Δεν ήθελα καθόλου βέβαια γιατί προσπαθώ και για παιδί εδώ και 7 μήνες.Ισως και αυτό έχει προσθέσει έξτρα άγχος σε μένα αν και πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα χημείας εγκεφάλου σε μένα προσωπικά.Ειμαι πάρα πάρα πολύ αγχωδης από παιδί.Φυσικα έχουν παίξει ρόλο και βιώματα που είχα και τα έχω αναγνωρίσει και αποδεχτεί στις συνεδρίες με την ψυχίατρο.Εσυ δεν συνεχίζεις συνεδρίες όπως κατάλαβα.Δεν έχεις σκεφτεί ποτέ για αγωγή?Πιστεύω θα σε ανακουφίσει χωρίς βέβαια να σε προτρέπω.Παντα με καθοδήγηση ειδικού.
    Μακάρι ρε κορίτσι μου να απαλλαγούμε κάποια στιγμή.Και απο την δυσπνοια και από όλα τα ψυχοσωματικα μας.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Καλά γέλασα πολύ όταν διάβασα αυτό με το οξυμετρο γιατί και πάλι ακριβώς το ίδιο κάνω κι εγώ.Καθε μέρα μετράω το οξυγόνο..Συνήθως είναι 98 αλλά κάτι φορές που έχει πάει 96 με πιάνει και μένα κατευθείαν πανικός.Παντως κάτω από 95 είναι πρόβλημα οπότε προφανώς κακώς φρικαρουμε.Σε απάντηση στο άλλο ποστ σου να σου πω ότι κι εγώ όταν νιώθω ότι δεν "κατεβαίνει" η ανάσα μέχρι εκεί που πρέπει(καταλαβαίνεις τι εννοώ) συνήθως πιανομαι κι εγώ από κάπου και καμιά φορά πετυχαίνει άλλες πάλι όχι.Σου λέω αισθανόμαστε ακριβώς το ίδιο.Σε νευρολόγο δεν έχω πάει.Εκανα παλιότερα ψυχοθεραπεία 2 χρόνια κι εγώ.Γενικοτερα παλεύω με ΓΑΔ 15 χρόνια τώρα από τα 20.Εχω περάσει ολβν των ειδών τα ψυχοσωματικα(πόνους στο στήθος και πλάτη καθημερινά,στομάχι,έντερο,� �ονοκεφάλους,μουδιάσματα, ζαλάδες,εννοείται κρισαρες πανικού κτλ)Εχω πάρει αρκετές αγωγές και τώρα ξεκίνησα πάλι μπας και φτιάξει η κατάσταση.Δεν ήθελα καθόλου βέβαια γιατί προσπαθώ και για παιδί εδώ και 7 μήνες.Ισως και αυτό έχει προσθέσει έξτρα άγχος σε μένα αν και πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα χημείας εγκεφάλου σε μένα προσωπικά.Ειμαι πάρα πάρα πολύ αγχωδης από παιδί.Φυσικα έχουν παίξει ρόλο και βιώματα που είχα και τα έχω αναγνωρίσει και αποδεχτεί στις συνεδρίες με την ψυχίατρο.Εσυ δεν συνεχίζεις συνεδρίες όπως κατάλαβα.Δεν έχεις σκεφτεί ποτέ για αγωγή?Πιστεύω θα σε ανακουφίσει χωρίς βέβαια να σε προτρέπω.Παντα με καθοδήγηση ειδικού.
    Μακάρι ρε κορίτσι μου να απαλλαγούμε κάποια στιγμή.Και απο την δυσπνοια και από όλα τα ψυχοσωματικα μας.
    Εμένα κάτι φορές δείχνει και 95,και 94 για πολύ λίγο αλλά δεν σταθεροποιειται. Την περισσότερη ώρα δείχνει 97 ,αλλά σκέφτομαι ποιο είναι το σωστό το 94 ή το 96; Από την άλλη έχω τον άντρα μου που μου λέει ,περάσαμε κορωνοιο και σε εξετασαν καρδιά και πνευμονες ,δεν μπορεί να μην είχε ακούσει κάτι ο γιατρός αν ήταν ή να μην σου είχε κάνει κάτι σοβαρό στον κοβιτν. αν ήταν
    Αλλά είχα πάει πνευμονολογο πριν ούτε ένα χρόνο,και είχα κάνει και σειρογραφημα απλό και μετα μου χορήγησε αερολιν και είκοσι λεπτά αργότερα έκανα και σπειρογραφημρ αερολιν μήπως ήταν κάποιο αλλεργικό άσθμα και τίποτα.

    Και του έλεγα μα γίνεται ,ναι φυσαω αλλά νιώθω πως δεν έχω αέρα μέσα μου νιώθω ότι θα σκάσω . Και μου είπε κ αυτός αν είναι και η ακτινογραφία καθαρή είναι μόνο άγχος , και τον είχα ρωτήσει αν μπορεί να είναι κάτι νευρολογικό και μου είπε όχι .

    Η ψυχοθεραπεία σε είχε βοηθήσει να το ξεπεράσεις; Εγω τώρα σε αυτή τη φάση είμαι που προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να ξεκινήσω πάλι , αλλά παίζει όλη την ώρα στο μυαλό μου μήπως είναι κάτι οργανικό..

    Το έχεις συνέχεια όλη την ημέρα; Υπάρχει ξέρω γωωρα της μερας που να είναι πιο ήπιο ; Η έχεις παρατηρήσει αν όταν κάνεις κάτι συγκεκριμένο δεν το έχεις και τόσο έντονα ή δεν το έχεις τόσο συχνά ή και καθόλου ;

  13. #73
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Εγώ το έχω κάθε μέρα όλη μέρα επί ένα χρόνο έγραψα και στο δικό μου οι γιατροί σε παιρνιυν για τρελή ανχος ανχος η φάρμακα η τιποτα χωρίς όμως να σου πουν τι δε είναι και πως θα φτιαξει

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Συνεχόμενο χασμουρητό και πίεση στην πλάτη
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-11-2019, 15:25
  2. Πόνος στο στήθος δύσπνοια .. οισοφάγο; η ψυχολογικό ;
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 18-04-2018, 16:50
  3. δυσπνοια
    By katpir29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-08-2015, 13:58
  4. Πονάκια παντου.
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 20-09-2010, 11:10
  5. χασμουρητο
    By secret in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-01-2007, 16:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •