Δυσπνοια-χασμουρητο-πονακια στο στήθος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 73
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300

    Δυσπνοια-χασμουρητο-πονακια στο στήθος

    Καλησπέρα,
    Έχω περίπου ένα μήνα πια που έχω ένα αίσθημα δυσπνοιας. Δεν ξέρω πως να το. Εξηγήσω ακριβώς, αλλά έχω συνεχώς αίσθημα ότι θέλω να πάρω βαθιά ανάσα ενώ δεν μπορώ να πάρω. Προσπαθώ πολλές φορές και μαγκωνει η ανάσα μου. Όταν τελικά τα καταφέρω κ την πάρω ηρεμώ για λίγα δευτερόλεπτα και πάλι το ίδιο, επίσης από το απόγευμα και μετά χασμουριέμαι συνέχεια ανά 5λεπτο,ακομα κ χωρίς να νυστάζω.
    Είναι δυνατόν η δυσπνοια αυτή να είναι από άγχος;
    Είχα πάει τον Νοέμβριο 2018 σε πνευμονολογο που με έβαλε και φυσηξα και ήταν καλή η εξέταση.
    Επίσης πολλές φορές νιώθω κ μικρο πόνο σε θώρακα και πλάτη κατά την ανάσα.

    Please help

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλησπέρα,
    Έχω περίπου ένα μήνα πια που έχω ένα αίσθημα δυσπνοιας. Δεν ξέρω πως να το. Εξηγήσω ακριβώς, αλλά έχω συνεχώς αίσθημα ότι θέλω να πάρω βαθιά ανάσα ενώ δεν μπορώ να πάρω. Προσπαθώ πολλές φορές και μαγκωνει η ανάσα μου. Όταν τελικά τα καταφέρω κ την πάρω ηρεμώ για λίγα δευτερόλεπτα και πάλι το ίδιο, επίσης από το απόγευμα και μετά χασμουριέμαι συνέχεια ανά 5λεπτο,ακομα κ χωρίς να νυστάζω.
    Είναι δυνατόν η δυσπνοια αυτή να είναι από άγχος;
    Είχα πάει τον Νοέμβριο 2018 σε πνευμονολογο που με έβαλε και φυσηξα και ήταν καλή η εξέταση.
    Επίσης πολλές φορές νιώθω κ μικρο πόνο σε θώρακα και πλάτη κατά την ανάσα.

    Please help
    Δυσπνοια είχα περίπου 3 μήνες.. Κοιμόμουν με ανοιχτό ανεμιστήρα γιατί πιστευα ότι δεν ειχα αρκετό αέρα.. Ακόμη και έξω στην φύση που ήμουν ένιωθα ότι δεν είχα αρκετό οξυγόνο...

    Πρέπει να βρεις την αιτία του Ψυχοσωματικου. Τι σε αναστάτωσε? Κάποιος που σε αδίκησε και τώρα νιώθεις ότι πνίγεσαι? Ή ένα γεγονός που δεν μπορείς να αλλάξεις? Μόνο έτσι ξεπερνάς ένα Ψυχοσωματικο. Να βρεις την αιτία

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Δεν μπορώ να καταλάβω αλήθεια, και είναι κάτι που πάει κ έρχεται η δυσπνοια αυτή. Και σκέφτομαι ότι για να το παθαίνω ξανά και ξανά μήπως έχω κάτι... Γιατί έχω κ πόνο μπροστά κ πίσω στο θώρακα ρε συ.. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ αλήθεια. Ξαπλώνω και έχω δυσπνοια, κοιμάμαι, και ξυπνάω μέσα στον ύπνο μου για να κάτσω καθιστή να πάρω ανάσα. Μέσα στον ύπνο μου να είναι από άγχος;;

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Δεν μπορώ να καταλάβω αλήθεια, και είναι κάτι που πάει κ έρχεται η δυσπνοια αυτή. Και σκέφτομαι ότι για να το παθαίνω ξανά και ξανά μήπως έχω κάτι... Γιατί έχω κ πόνο μπροστά κ πίσω στο θώρακα ρε συ.. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ αλήθεια. Ξαπλώνω και έχω δυσπνοια, κοιμάμαι, και ξυπνάω μέσα στον ύπνο μου για να κάτσω καθιστή να πάρω ανάσα. Μέσα στον ύπνο μου να είναι από άγχος;;
    Το πρωτο πράγμα που κανουμε είναι να βλέπουμε αν ενα πρόβλημα ειναι σωματικό.. Αν θες πήγαινε σε ένα γιατρό να σε εξετάσει.. Να αποκλίσεις το σωματικό.. Και μετά ασχολήσου με το ψυχικό.

    Εννοείται ότι και στον ύπνο σου μπορεί να έχεις άγχος.. Το μυαλό δουλεύει κανονικά.

    Κάθε φορά που θα εμφανίζεται ένα Ψυχοσωματικο "πρόβλημα" θα πρέπει να βρίσκεις την αιτία. Εγώ έτσι κατάφερα να μην επηρεάζομαι πλέον. Δεν δινω σημασία. Λέω έγινε αυτό κι αυτό ένιωσα αυτό κι αυτό.. Γιαυτό τωρα νιώθω έτσι..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Αυτό που λες το είχα και εγώ απτο ανχος και την αγχώδη διαταραχήπου ειχα δεν μπορούσα να πάρω βαθιά ανάσα.Πρωτα να το ψάξεις παθολογικά και αν δεν βρεις τίποτα είναι ψυχολογικό

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το πρωτο πράγμα που κανουμε είναι να βλέπουμε αν ενα πρόβλημα ειναι σωματικό.. Αν θες πήγαινε σε ένα γιατρό να σε εξετάσει.. Να αποκλίσεις το σωματικό.. Και μετά ασχολήσου με το ψυχικό.

    Εννοείται ότι και στον ύπνο σου μπορεί να έχεις άγχος.. Το μυαλό δουλεύει κανονικά.

    Κάθε φορά που θα εμφανίζεται ένα Ψυχοσωματικο "πρόβλημα" θα πρέπει να βρίσκεις την αιτία. Εγώ έτσι κατάφερα να μην επηρεάζομαι πλέον. Δεν δινω σημασία. Λέω έγινε αυτό κι αυτό ένιωσα αυτό κι αυτό.. Γιαυτό τωρα νιώθω έτσι..
    Με ποιο τρόπο να το ψάξω; είχα πάει σε πνευμονολογο και σε καρδιολόγο έχω πάει πρόσφατα, επίσης προ μηνός έκανα εξετάσεις αίματος και θυροειδους υπέρηχο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Αυτό που λες το είχα και εγώ απτο ανχος και την αγχώδη διαταραχήπου ειχα δεν μπορούσα να πάρω βαθιά ανάσα.Πρωτα να το ψάξεις παθολογικά και αν δεν βρεις τίποτα είναι ψυχολογικό
    Είχες κ πόνους στο θώρακα κ πλάτη; σου συνεβενε και στον ύπνο; πως το ξεπεράσεις;

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Πόνοι στην πλάτη, θώρακα και δύσπνοια είναι συχνά συμπτώματα της οισοφαγίτιδας. Τα βιώνω και τα βίωνα και παλαιότερα. Με την αγωγή για το στομάχι είμαι καλύτερα αλλά η παλινδρόμηση είναι χρόνια. Όταν ήταν σε έξραση η οισοφαγίτιδα (έλκη στον οισοφάγο επί της ουσίας) πονούσα και στο κέντρο του στήθους πολύ.

    Δεν λεω ότι έχεις το ίδιο, αλλά αν δεν περιγράψεις σωστά τα συμπτώματα σου στο γιατρό, εύκολα θα το ρίξουν στο άγχος. Εγώ έφτασα να μην μπορώ να φάω για να πάω στο γανστρεντερολόγο.


    Και από το άγχος βέβαια μπορούν να συμβούν αυτά τα συμπτώματα, αλλά αν εχεις κι άλλα που μπορεί να σε βάζουν σε σκέψεις για το στομάχι, κοίταξε το. Δύσπνοια εγώ νιώθω κι όταν είμαι κουρασμένος ή όταν έχω θέματα με το έντερο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πόνοι στην πλάτη, θώρακα και δύσπνοια είναι συχνά συμπτώματα της οισοφαγίτιδας. Τα βιώνω και τα βίωνα και παλαιότερα. Με την αγωγή για το στομάχι είμαι καλύτερα αλλά η παλινδρόμηση είναι χρόνια. Όταν ήταν σε έξραση η οισοφαγίτιδα (έλκη στον οισοφάγο επί της ουσίας) πονούσα και στο κέντρο του στήθους πολύ.

    Δεν λεω ότι έχεις το ίδιο, αλλά αν δεν περιγράψεις σωστά τα συμπτώματα σου στο γιατρό, εύκολα θα το ρίξουν στο άγχος. Εγώ έφτασα να μην μπορώ να φάω για να πάω στο γανστρεντερολόγο.


    Και από το άγχος βέβαια μπορούν να συμβούν αυτά τα συμπτώματα, αλλά αν εχεις κι άλλα που μπορεί να σε βάζουν σε σκέψεις για το στομάχι, κοίταξε το. Δύσπνοια εγώ νιώθω κι όταν είμαι κουρασμένος ή όταν έχω θέματα με το έντερο.
    Τι ακριβώς είναι η οισοφαγιτιδα, σε ρωτάω γιατί αν το googlaρω δεν ξέρω τι θα μου βγάλει... Έχω και αρκετή καουρα και ρεψιματα τελευταία, τα κάνει αυτά η οισοφαγιτιδα; και πάντα έχω δυσπνοια ενώ τρώω, το κάνει κ αυτό;

  10. #10
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Με ποιο τρόπο να το ψάξω; είχα πάει σε πνευμονολογο και σε καρδιολόγο έχω πάει πρόσφατα, επίσης προ μηνός έκανα εξετάσεις αίματος και θυροειδους υπέρηχο.
    Αφού πηγες σε γιατρούς και είσαι εντάξει.. Θα πρέπει να ασχοληθείς με το ψυχολογικο κομμάτι.
    Θεωρώ λάθος να αρχίσεις να πηγαίνεις από το ένα γιατρό στον άλλον.. Θα γίνεις χειρότερα.. Δεν θα βγεις ποτέ από αυτό. Θα φτάσεις στο σημείο να ανοίγεις κάθε μέρα θέμα στο φόρουμ με νέο πρόβλημα.. Με καινούργιο πόνο. Έχεις αναφέρει ξανά ότι είχες αλλά προβλήματα.. Πράγμα που δείχνει ότι είσαι άτομο που ταλαιπωρειται με Ψυχοσωματικα. Ή θα μάθεις να τα διαβάζεις και να τα αντιμετωπίζεις ή θα ακούς τους γιατρούς του φόρουμ που θα σε στέλνουν δεξιά κι αριστερά. Η απόφαση είναι δική σου.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Nαι.

    Η οισοφαγίτιδα είναι μικρά έλκη του οισοφάγου που προκαλούνται από παλινδρόμηση. Και να μην έχεις οισοφαγίτιδα, μπορεί να έχεις απλή παλινδρόμηση, καούρα, ρεψίματα και δύσπνοια μετά το φαγητό είναι συχνά συμπτώματα. Εγώ δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία στην παλινδρόμηση που είχα, είχα κάνει γαστροσκόπηση πριν επτά χρόνια, είχα πάλι άγχος τότε, μου είχε πει ο γιατρός ότι έχω παλινδρόμηση, μου πέρασε το άγχος και σταμάτησα να δίνω σημασία στα συμπτώματα γιατί δεν το θεώρησα σοβαρό και πέρυσι τον Νοέμβρη άρχισαν πάλι πολύ έντονα συμπτώματα σε σημείο να μην μπορώ να φάω, έκανα πάλι γαστροσκόπηση και αυτή τη φορά είχα και οισοφαγίτιδα. Με την αγωγή έχω βοηθηθεί κάπως αλλά πολλές φορές έχω τέτοια συμπτώματα που περιγράφεις. Έχω και άγχος βέβαια, απλώς το άγχος μπορεί πχ να πάρει κάποιο από τα συμπτώματα και να το διογκώσει.

    Από κει και πέρα και το έντερο μου κάνει τέτοια συμπτώματα, γιατι έχω ευερέθιστο έντερο.

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Δεν είναι λάθος να πηγαίνει από τον έναν γιατρό στον άλλο, είναι λάθος να μην πηγαίνει στον σωστό γιατρό. Όταν κάποιος έχει πολλά άτυπα συμπτώματα το πιο σωστό βήμα είναι να πάει αρχικά σε έναν γενικό ιατρό ή έναν παθολόγο και εκείνος θα κατευθύνει αν χρειάζεται να πάει σε άλλον γιατρό. Αυτό θα πρέπει να είναι το πρώτο βήμα όλων, από το να παίρνουν πρωτοβουλίες να πηγαίνουν σε καρδιολόγους κλπ μόνοι τους. Αυτό γίνεται και στο εξωτερικό. Το ότι δεν έχει καρδιολογικό πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι μπορεί να μην έχει πρόβλημα με το στομάχι ούτε ο καρδιολόγος μπορεί να εξετάσει κάτι άλλο εκτός της καρδιάς.

    Θεωρώ πάντως πως πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στις συμβουλές που δίνουμε. Όχι γιατί αποκλείεται να είναι άγχος, αλλά είναι σαν να της λέτε, τρέξε σε έναν ψυχολόγο, κάνε συνεδρίες και αν δεν της περάσει θα της πείτε "θέλει χρόνο, δεν βρήκες τον σωστό ψυχολόγο κλπ" ενώ μπορεί κάλλιστα όλα αυτά να είναι και θέμα στομαχιού. Και το κακό ξέρετε ποιο είναι; Ότι η παλινδρόμηση, η ταχυκαρδίες που οφείλονται σε σύνδρομα κλπ, είναι χρόνιες και άρα πολλές φορές πάνε πακέτο με ψυχολογικα θέματα που δημιουργούν ή κάνουν χειρότερα. Είναι όμως ζωτικό να ξέρεις πως "α, έχω παλινδρόμηση και μου κάνει άσχημα συμπτώματα και κάποιες φορές πονάω στο στήθος λόγω αυτού" από το να ζεις μες στην αβεβαιότητα και στο γενικόλογο "'αγχος είναι".

    Σίγουρα μπορεί να είναι και άγχος, απλώς ακόμα και η ιατρική δεν έχει ξεκαθαρισμένο πώς και γιατί το άγχος σωματοποιείται. Η δική μου γνώμη είναι πως το άγχος παίρνει ήδη υπαρκτά προβλήματα και τα μεγενθύνει αρκετές φορές.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Είχες κ πόνους στο θώρακα κ πλάτη; σου συνεβενε και στον ύπνο; πως το ξεπεράσεις;
    Εκείνη την περίοδο είχα πολλά. Εκτος απτο οτι δεν μπορουσα να παρω ειχα πόνους σε πλάτη ,στήθος ,χέρια , ταχυκαρδιες,παθαινα κρίσεις πανικού στον ύπνο δεν μπορούσα και να κοιμηθώ απ τον φόβο ειχα διαφορα .Οποτε ήταν ένα σύνολο συμπτωμάτων.Δεν ήξερα τι έχω και πήγαινα στα επείγοντα κάθε μέρα εκεί με πήραν χαμπάρι βέβαια.Εμενα τα ψυχοσωματικά ήταν πολύ έντονα οπότε μόλις κατάλαβα ότι είναι αυτό πήγα κατευθείαν σε ψυχίατρο και ξεκίνησα αντικαταθλιπτικά σε δύο βδομάδες απλά έφυγαν όλα.

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Ευτυχώς δηλαδή που δεν έγραφα στο φόρουμ όταν ξεκίνησα να έχω θέματα με το στομάχι. Γιατί θα άνοιγα τόπικ "έχω βάρος, δύσπνοια, πόνο στην πλάτη και στο κέντρο του στήθους, δεν μπορώ να φάω και αγχώνομαι πάρα πολύ, νιώθω ότι έχω καρδιά" και θα μου λέγατε "είναι καθαρά ψυχολογικό, άγχος, πήγαινε σε ψυχολόγο". Δεν θα έκανα γαστροσκόπηση και δεν θα είχε βρεθεί η οισοφαγίτιδα. Η οποία ξύπνησε τις κρίσεις πανικού μετά από επτά χρόνια που δεν είχα βιώσει καμία, χωρίς να έχω κάνει ψυχανάλυση ή να έχω πάρει χάπια. Γιατί το σωματικό πρόβλημα εντείνει το άγχος. Και από την οισοφαγίτιδα ξεκίνησε και η καρδιοφοβία που ανέπτυξα. Την είχα για μήνες και δεν είχα πάει στο γιατρό.

    Ναι, είναι μπερδεμένα όλα αυτά, γιατί σαφώς εδώ μέσα δεν είναι ιατρικό φόρουμ, αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είναι καθόλου απίθανο κάποιος όντως να έχει πρόβλημα και να έχει παράλληλα κάποια ψυχική νόσο ή γενική αγχώδη διαταραχή. Εγώ δεν θα πάρω ποτέ την πρωτοβουλία να πω "μην πας σε γιατρό" Αυτό ούτε η ψυχολόγος μου δεν το έκανε σε μένα. Μόνο οι ίδιοι ξέρουμε το σώμα μας σίγουρα.

    Από κει και πέρα, παλινδρομηση πχ, είναι πάρα πολύ συχνή στον γενικό πληθυσμό και στα άτομα με αγχώδεις διαταραχές. Και βοηθάει πάρα πολύ να ξέρεις ότι το έχεις για να προσέχεις τι τρως και να παίρνεις κάποια βοηθήματα. Βελτιώνει το επίπεδο ζωής και μειώνει και κάπως το άγχος το να προσέχεις.

    Αν έχω δυσπεψία προσωπικά, είναι λες και έχω καρδιά. Και δεν είμαι μόνο εγώ. Μου έχει πει και ο καρδιολόγος μου ότι έχει τύχει να μην ξέρουν οι γιατροι σε πρώτη φάση αν κάτι είναι καρδιά ή παλινδρόμηση αν είναι σε έντονο βαθμό. Στην κλινική εικόνα δλδ, όταν ένας ασθενής περιγράφει τα συμπτώματα της παλινδρόμησης ή της οισοφαγίτιδας, ομοιάζουν πάρα πολύ με θέματα καρδιάς.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν είναι λάθος να πηγαίνει από τον έναν γιατρό στον άλλο, είναι λάθος να μην πηγαίνει στον σωστό γιατρό. Όταν κάποιος έχει πολλά άτυπα συμπτώματα το πιο σωστό βήμα είναι να πάει αρχικά σε έναν γενικό ιατρό ή έναν παθολόγο και εκείνος θα κατευθύνει αν χρειάζεται να πάει σε άλλον γιατρό. Αυτό θα πρέπει να είναι το πρώτο βήμα όλων, από το να παίρνουν πρωτοβουλίες να πηγαίνουν σε καρδιολόγους κλπ μόνοι τους. Αυτό γίνεται και στο εξωτερικό. Το ότι δεν έχει καρδιολογικό πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι μπορεί να μην έχει πρόβλημα με το στομάχι ούτε ο καρδιολόγος μπορεί να εξετάσει κάτι άλλο εκτός της καρδιάς.

    Θεωρώ πάντως πως πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στις συμβουλές που δίνουμε. Όχι γιατί αποκλείεται να είναι άγχος, αλλά είναι σαν να της λέτε, τρέξε σε έναν ψυχολόγο, κάνε συνεδρίες και αν δεν της περάσει θα της πείτε "θέλει χρόνο, δεν βρήκες τον σωστό ψυχολόγο κλπ" ενώ μπορεί κάλλιστα όλα αυτά να είναι και θέμα στομαχιού. Και το κακό ξέρετε ποιο είναι; Ότι η παλινδρόμηση, η ταχυκαρδίες που οφείλονται σε σύνδρομα κλπ, είναι χρόνιες και άρα πολλές φορές πάνε πακέτο με ψυχολογικα θέματα που δημιουργούν ή κάνουν χειρότερα. Είναι όμως ζωτικό να ξέρεις πως "α, έχω παλινδρόμηση και μου κάνει άσχημα συμπτώματα και κάποιες φορές πονάω στο στήθος λόγω αυτού" από το να ζεις μες στην αβεβαιότητα και στο γενικόλογο "'αγχος είναι".

    Σίγουρα μπορεί να είναι και άγχος, απλώς ακόμα και η ιατρική δεν έχει ξεκαθαρισμένο πώς και γιατί το άγχος σωματοποιείται. Η δική μου γνώμη είναι πως το άγχος παίρνει ήδη υπαρκτά προβλήματα και τα μεγενθύνει αρκετές φορές.
    Καμια φορα όμως υπάρχουν οι πόνοι που παθολογικά δεν εξηγούνται εγώ π.χ είχα πόνους με στομάχι και έντερο σε σημείο να μην μπορούσα να φάω και αφού νοσηλευτικά 3 μέρες και δεν βρήκαν τίποτα πήρα αντικαταθλιπτικα και δεν ξανά έκανα πόνους.Θελω να πω πως υπάρχει και το μόνο άγχος χωρίς παθολογικό. Γιατί ούτε φυσιολογικό είναι καθημερινά να σκεφτόμαστε μήπως έχω καρδιά μήπως θα πεθάνω από αυτό η από αυτό αυτό δεν είναι φυσιολογικό.Υπαρχουν άνθρωποι που πραγματικά είναι βαριά άρρωστοι και πάλι δεν το συζητάνε καθημερινά βλέπουν τα πράματα με αισιοδοξία και δεν φοβούνται.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συνεχόμενο χασμουρητό και πίεση στην πλάτη
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-11-2019, 15:25
  2. Πόνος στο στήθος δύσπνοια .. οισοφάγο; η ψυχολογικό ;
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 18-04-2018, 16:50
  3. δυσπνοια
    By katpir29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-08-2015, 13:58
  4. Πονάκια παντου.
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 20-09-2010, 11:10
  5. χασμουρητο
    By secret in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-01-2007, 16:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •