Υπάρχει άλλος που δεν έκανε ποτέ ψυχοθεραπεία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Υπάρχει άλλος που δεν έκανε ποτέ ψυχοθεραπεία;

    Γεια σας! Αναρωτιέμαι αν είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα που δεν έκανε ποτέ θεραπεία σε ψυχολογο/ψυχίατρο.. Πάσχω από ιδψ πολλά χρόνια, πλέον έχω σαρανταρισει και έχω συμβιβαστεί ότι θα έχω αυτό το πρόβλημα για πάντα. Η μόνη επαφή που είχα με ψυχολογο ήταν όταν έγινε η διάγνωση μου με ιδψ και ήπια κατάθλιψη. Δεν έκανα ποτέ συνεδρίες ψυχοθεραπείας αφενός γιατί δεν είχα λεφτά (χρειάζονται πολλά) αφετέρου ζω σε μια μικρή κοινωνία που γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας και ντρεπόμουν να ζητήσω βοήθεια. Οπότε έμεινα έτσι με το πρόβλημα να παραμένει με περιόδους αύξησης και ύφεσης. Απ αυτά που διαβάζω όμως, το πρόβλημα μας δεν θεραπευεται ποτέ, άλλοι πάνε σε ψυχολόγους και δεν βλέπουν προκοπή, άλλοι ξαναπεφτουν μετά από καιρό.. Τελικά, κέρδισα η έχασα που δεν έκανα θεραπεία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Εγώ είχα κάνει και δε με βοήθησε καθόλου

  3. #3
    Κι εγώ από αυτά που διαβάζω έχω καταλάβει ότι δεν ξεπερνιέται αυτό το πράγμα... Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μάθουμε να το διαχειριζομαστε..Εκτός κι αν κάποιος ζητήσει βοήθεια στο πολύ ξεκίνημα της διαταραχής.. Κάτι που δεν συμβαίνει δυστυχώς στην πλειοψηφία

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εκανα ποτε , και για κακη μου τυχη εμπλεξα με ψυχιατρους , που μονο φαρμακα ξερουν να δινουν ....δλδ αχρηστα δηλητηρια , παντα αναφερομαι στην κτθλψη , δεν γνωριζω απο αλλες ασθενειες .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    166
    δεν ειναι απλα παω σε ψυχολογο πρεπει να πας στον καταλληλο ψυχολογο που θα κανει γνωσιακη και θα το εννεοει..οσον αφορα αυτο που λες οτι μενεις σε κλειστη κοινωνια πλεον με συνεδριες μεσω σκαιπ γινεται πιο ευκολο...

  6. #6
    YokoChoco
    Guest
    Η ΙΔΨ μπορεί να αντιμετωπιστεί με ήπια φαρμακευτική αγωγή και Γνωσιακή Συμπεριφοριστική ή Συνθετική ψυχοθεραπεία(αυτά είναι τα δύο αποτελεσματικότερα μοντέλα θεραπείας). Βοηθάει επίσης η Γιόγκα, το Ταί Τσί και η πολύ υγιεινή διατροφή. Η θεραπεία πρέπει να γίνεται ολιστικά, όχι κομμάτι κομμάτι.
    Grazie

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Η ΙΔΨ μπορεί να αντιμετωπιστεί με ήπια φαρμακευτική αγωγή και Γνωσιακή Συμπεριφοριστική ή Συνθετική ψυχοθεραπεία(αυτά είναι τα δύο αποτελεσματικότερα μοντέλα θεραπείας). Βοηθάει επίσης η Γιόγκα, το Ταί Τσί και η πολύ υγιεινή διατροφή. Η θεραπεία πρέπει να γίνεται ολιστικά, όχι κομμάτι κομμάτι.
    Grazie
    Σωστος.........

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    8
    Γειά. Δυστυχώς ούτε εγώ έχω κάνει θεραπεία λόγω οικονομικών προβλημάτων. Μέχρι στιγμής αντιμετωπίζω το πρόβλημα με τα λίγα πράγματα που έχω διαβάσει και έχω καταλάβει από μόνη μου μεσα σε τόσα χρόνια. Όμως ο μεγαλύτερος παράγοντας αύξηση ή ύφεσης του προβλήματος είναι οι εξωτερικές συνθήκες, οπότε εγώ δεν μπορώ να έχω μεγάλη επιρροή στην εξέλιξη του. Γι αυτό το λόγο θα ήθελα να δοκιμάσω φαρμακευτική θεραπεία κάποια στιγμή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Η μόνη επαφή που είχα με ψυχολόγο ήταν στον στρατό θα είναι η πρώτη κ η τελευταία διότι δεν βοηθάνε καθόλου κ είμαι άτομο που δεν μπορώ να λέω τι έχω κ τι με απασχολεί σε κάποιον άλλον

  10. #10
    Quote Originally Posted by aria19032 View Post
    Γι αυτό το λόγο θα ήθελα να δοκιμάσω φαρμακευτική θεραπεία κάποια στιγμή.
    σε παρόμοια φαση είμαι κι εγώ... Έφτασα σ ένα σημείο κάποια στιγμή που δεν πήγαινε άλλο με τους ψυχαναγκασμους, αποφάσισα μια μέρα να προσπαθήσω μόνος μου να σταματήσω τα τελετουργικα αλλά δεν κατάφερα πολλά πράγματα... Στην αρχή ίσως αισθάνθηκα λίγο καλά αλλά μετά ένιωθα χάλια πάλι... Κατάθλιψη δεν έχω απ την άποψη ότι είμαι λειτουργικός, μπορώ και γυμναστική να κάνω αλλά με βαριά καρδιά συνέχεια... Φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι απ το άγχος κάποια στιγμή

Similar Threads

  1. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 19:29
  2. Υπαρχει κανεις αλλος εκτος απο εμενα?
    By Dark Elf in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 19
    Last Post: 03-09-2011, 03:00
  3. Τι θα σας έκανε ευτυχισμένους;
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 94
    Last Post: 01-08-2011, 12:09
  4. υπαρχει κανεισ αλλος;
    By αγγ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2009, 20:58
  5. Υπαρχει κανεις αλλος με αυτη τη διαταραχη;
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2008, 21:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •