ερωτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: ερωτηση

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    37

    ερωτηση

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΕΤΑΞΥ 6-8 ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΑΙΖΑ ΜΕ ΑΓΟΡΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ Η ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΒΓΑΖΑΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΖΟΜΑΣΤΑΝ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝ� � ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΑΓΟΡΙ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ.ΜΕ ΑΚΟΥΜΠΟΥΣΕ ΣΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΣΗΜΕΙΑ,ΕΒΓΑΖΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ .ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΜΕ ΕΚΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΕΝΟΧΕΣ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΜΕ ΕΠΙΑΝΑΝ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ.ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.

    ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ,ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ.....ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΦΤΑΙΓΑ ΤΟΤΕ.

    ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΕΡΕΥΝΟΥΝ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥΣ.

    ΠΑΡΟΛΑ ΤΑΥΤΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΣ ΤΑ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    τα περισσότερα παιδά μη σου πω όλα και φανώ υπερβολική παίζουν τον \"γιατρό\".οπότε γιατί να νιώθεις άσχημα όπως πολύ σωστά είπε και ο ειδικός είναι άκρως φυσιλογικό άλλωστε αυτό υποστηρίζει και ο Ασκητής ο σεξολόγος.
    βέβαια είναι λογικό να νιώθεις δυσφορία όταν τα σκέφτεσαι γιατί στο μυαλό σου δεν το έχεις εμπεδώσει πως είναι φυσιολογικό.δούλεψέ το λίγο κουβέντιασέ το και με άλλους και θα δεις πως έκαναν το ίδιο και τότε θα καταλάβεις πως αυτό απλά γίνεται όχι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο αλλά απλά γίνεται.
    ο Ασκητής επειδή τον παρακολουθώ έχει πει πως το παιδί πρέπει να γνωρίζει το σώμα του και αν αυτό δεν γίνεται με την συμμετοχή άλλου παιδιού καλό είναι να κάθεται μπροστά στον καθρέφτη και να το εξερευνεί μόνο του.
    οπότε μην νιώθεις καμμία ενοχή.είπαμε είναι φυσιολογικό;)
    να είσαι καλά τώρα και για πάντα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλημέρα Έφη μου.
    Όλοι όσοι απευθύνθηκες σου είπαν οτι αυτό που συνέβη τότε με τα άλλα παιδιά ήταν κάτι το φυσιολογικό.
    Εγώ όμως, σε όσα λες, ακούω και κάτι άλλο. Ακούω οτι το παιδί που σε πείραζε ήταν μεγαλύτερο απο σένα. Ακούω οτι ένα απο τα παιδιά ήταν ξάδερφός σου, ένα πρόσωπο που εμπιστευόσουν. Και πάνω απο όλα ακούω οτι εσύ, όταν θυμήθηκες όλα αυτά, αισθάνθηκες ενοχές. Εσένα δεν σου άρεσε όλο αυτό και εξακολουθεί να μην σου αρέσει. Εξακολουθείς να νιώθεις δυσφορία. Νιώθεις ακόμα ενοχές που μάλιστα, παλιότερα, σου προκαλούσαν κλάμματα.
    Αισθάνεσαι οτι εσύ έφταιγες για όλα αυτά κι οτι έχεις κάνει κάτι κακό.
    Ό, τι και να πουν όλοι οι ειδικοί του κόσμου, δεν με νοιάζει. Εσύ ένιωσες και, μετά απο τόσα χρόνια εξακολουθείς να νιώθεις, άσχημα κι αυτό είναι που έχει σημασία.
    Μάκια...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    37
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ,ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΩΣ....ΠΧ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΒΟΛΑ....
    ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΛΑΛΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ, ΕΝΙΩΣΑ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ ΤΟΣΕΣ ΕΝΟΧΕΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΦΤΑΙΓΑ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΗ Η ΦΑΣΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΣΑΝ ΕΝΑ ΤΡΥΜΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    37
    ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ 1 ΜΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΟΥ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΠΑΙΖΑΜΕ.ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Τότε ήταν παιχνίδι για σένα. Μεγαλώνοντας όμως αισθάνεσαι οτι όλο αυτό σου άφησε κάποιο τραύμα μέσα σου, έτσι δεν είναι?
    Μάκια...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    37
    ΣΑΝ ΕΝΟΧΕΣ ΒΑΣΙΚΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΣΧΗΜΑ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Αισθάνεσαι άσχημα, σαν να έφταιξες κάπου, σαν να έκανες κάτι κακό ε?
    Αυτό ακούω και εγώ και το σέβομαι Έφη μου. Μπορεί για τους άλλους να είναι απόλυτα αποδεκτό αυτό που συνέβη, εσύ όμως κουβαλάς ενοχές απο αυτό. Και δεν θα ήθελα να πνίξεις τις ενοχές σου επειδή κάποιοι σου είπαν οτι όλα τα παιδια το κάνουν αυτό. Δικαιούσαι να αισθάνεσαι έτσι όπως αισθάνεσαι, ακόμα κι αν όλοι οι υπόλοιποι δεν συμμερίζονται τα συναισθήματά σου.
    Μάκια...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    37
    ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΔΙΩΞΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΟΧΕΣ??

  10. #10
    Εγώ πάντως όταν ήμουν μικρή είχα φιληθεί με έναν ξαδελφό μου, (και μάλιστα πρώτο), αλλά ποτέ δεν ένιωσα άσχημα γιατί το θέλαμε και οι δυο, δεν έγινε με το ζόρι.
    Το μόνο που πραγματικά μου δημιουργεί πρόβλημα μετά από τόσα χρόνια που έχουν περάσει είναι πως είναι τόσο κοντινός συγγενής που δεν θα μπορέσουμε ποτέ να έχουμε κάτι μαζί.
    Ξέχνα τις ενοχές για κάτι που τότε που το έκανες σου άρεσε και δεν σε πίεσε κανείς....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Δεν ξέρω να σου πω πώς μπορείς να διώξεις τις ενοχές σου. Ξέρω όμως να σου πω για μένα. Όταν έχω ενοχές με ανακουφίζει πολύ να τις ακούω. Να τους δίνω προσοχή και όχι να τις καταπνίγω. Να βρίσκω επίσης απο πού προέρχονται αυτές οι ενοχές, τι έχω κάνει που το βλέπω σαν κάτι τόσο κακό. Κάπως, να τις παίρνω στην αγκαλιά μου, αν θες, και να τις προσέχω.
    Εσύ όμως είσαι ένας άλλος άνθρωπος και δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό που βοηθάει εμένα.
    Μάκια...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    Δεν εκανες κατι κακο παντως..Ενοχες δεν θα επρεπε να αισθανεσαι!!Εαν το συζητησεις με τον ανθρωπο που το κανατε τοτε θα δεις οτι θα το ξεπερασεις,,Κ εγω το σκεφτομουν κι νομιζα οτι ειχα κανει κακο,αλλα τωρα τα συζηταω με τον φιλαρακι μου κ γελαμε!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Originally posted by efi2000a
    ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΔΙΩΞΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΟΧΕΣ??
    Απλά σταμάτα να τις βλέπεις σαν ενοχές!
    Θα αυτοδιωχθούν!
    :)


    (Κι άμα σου δοθεί ποτέ η ευκαιρία, δοκίμασε να πας σε πλαζ γυμνιστών μερικές φορές! Ίσως σε βοηθήσει να συνειδητοποιήσεις ότι η θέα ενός γυμνού σώματος δεν συνδέεται απαραίτητα με το σεξ!!! :D:)
    έτσι... μια πρόταση κάνω... )

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    όταν νιώθουμε ενοχές συνήθως σημαίνει ότι για κάτι που κάνουμε έχει παράπονο η συνείδησή μας.αυτό δεν σημαίνει κατά ανάγκη ότι πρέπει να τις προσέξουμε ούτε όμως ισχύει αυτόματα και το αντίθετο.είναι πολλοί οι παράγοντες που επιδρούν στη συνείδηση του ανθρώπου άλλοι σωστοί και δικαιολογημένοι και άλλοι υπερβολικοί και απαράδεκτοι.όταν η συνείδηση ανιτλειφθεί μέσα μας μια σκέψη ή πράξη που μας υποβιβάζει σαν ανθρώπους τότε ανάβει ένα προειδοποιητικό κόκκινο λαμπάκι, μας δίνει δηλαδή το συναίσθημα της ενοχής.
    εσύ τα έχεις καλά με την συνείδησή σου;αν ναι δεν χρειάζεται να νιώθεις ενοχές κατά την ταπεινή μου γνώμη.αν πάλι νομίζεις πως δεν τα έχεις καλά μαζί της τότε καλό θα ήταν να ακούσεις την συνείδησή σου και να την ακολουθήσεις τότε πιστεύω πως θα σε αφήσει ήσυχη και ελεύθερη να επιλέξεις τι θέλεις.
    καλό θα ήταν να διώξεις όποιες ενοχές έχεις γιατί διαφορετικά θα παραμείνουν μέσα στο υποδυνείδητό σου και θα εκφράζονται άστοχα και παράλογα και σε άλλα θέματα.

    η ταπεινή μου γνώμη.
    να είσαι καλά τώρα και για πάντα..:)

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    37
    ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΣ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΗΣΟΥΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •