Υπαρχει ζωη χωρις κοινωνικοποιηση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    5

    Υπαρχει ζωη χωρις κοινωνικοποιηση?

    Καλησπερα,
    Είμαι 25 ετων και πριν ενα χρονο περιπου διαγνωστηκα με καταθλιψη. Απο τοτε αρχισα να παιρνω αντικαταθλιπτικα, τα οποια κατεστειλαν τα βαρια συμπτωματα (κρισεις πανικου, αυπνια, ξεσπασμα σε λυγμους εν ωρα δουλειας). Εκεινη την βρισκομουν στο εξωτερικο, οππυ και προσφατα ειχα βιωσει ερωτικη απόρριψη. Απο εκεινο το σημειο αρχισα να παρατηρω οτι ατομα αρχισαν να απομακρυνονται. Η συγκατοικος μου, ατομα απο δουλεια. Αυτο συνεχιζω να το παρατηρω μεχρι και τωρα που γυρισα Ελλαδα. Ατομα με τα οποια εκανα παρεα παλια, τωρα με αποφευγουν. Νιωθω οτι εχω χασει τελειως το τρενο. Οτι ποτέ δεν θα βρω ξανα τον εαυτο μου, την ανεμελια μου. Ξαφνικά δεν εχω τιποτα να πω οταν βρισκομα με οικείους, νιωθω απειρως βαρετη και ντρεπομαι γιατι νιωθω απομονωμενη απο την κοινωνια, χωρις φιλους, ερωτικο συντροφο, σαν να εχω στιγμα. Είναι αυτο αποτελεσμα της καταθλιψης, ή η κατάθλιψη είναι αποτελεσμα της αναξιοτητας μου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Το ένα φέρνει το άλλο και υπάρχει μια δόση αλήθειας και στα δύο που λες. Δηλαδή ίσως να μην ήταν η αιτία αυτό, αλλά σίγουρα συνέβαλε όταν χάθηκες με άτομα, είχες ερωτική απογοήτευση κτλ στο να εμφανίσεις κατάθλιψη. Το ότι έχεις κατάθλιψη σε κάποιο βαθμό επηρεάζει τη σχέση σου με τους άλλους, διότι κάπου κι ο άλλος κουράζεται να ακούει κάποιον συνεχώς να μιζεριάζει και να τα βλέπει όλα μαύρα. Κι αν δεν ξέρει ο άλλος ότι έχεις κατάθλιψη ή δεν έχει περάσει ο ίδιος είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει τι περνάς και τι είναι αυτό.

    Αλλά σε μεγάλο βαθμό νομίζω ότι κ κατάθλιψη σε κάνει να τα βλέπεις πολύ χειρότερα από ότι είναι τα πράγματα. Λες ας πούμε σε βλέπουν χωρίς ερωτικό σύντροφο, χωρίς πολλές παρέες, ότι είσαι βαρετή κτλ. Σοβαρά βρε παιδί μου τώρα; Δηλαδή στα 25 όλοι είναι με γκόμενους και party animals τη σήμερον ημέρα και με τους κολλητούς τους από το δημοτικό; Διότι το αντίθετο εγώ βλέπω να συμβαίνει συνήθως και είναι και λογικό. Όλοι ψάχνονται για δουλειά, άλλοι αφήνουν τον τόπο σπουδών και πάνε στον τόπο καταγωγής τους, άλλοι αφήνουν τον τόπο καταγωγής τους και πάνε αλλού να σπουδάσουν κάτι επιπλέον, άλλοι πάνε εξωτερικό, άλλοι φεύγουν για σεζόν, άλλοι δεν πάνε πουθενά και είναι στην κοσμάρα τους γιατί δεν έχουν 1 ευρώ αν τους γυρίσεις ανάποδα και τους έχει πιάσει απελπισία και κάθονται στους τοίχους του σπιτιού. Γενικά είναι μία πολύ μεταβατική φάση και εποχή αστάθειας και ανασφάλειας και είναι λογικό οι άνθρωποι να αλλάζουν προτεραιότητες, να έχουν άλλες ανάγκες, να αλλάζουν χαρακτήρα και έτσι οι παλιοί φίλοι να χάνονται ή να απομακρύνονται κάπως.
    Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγική η δική σου περίπτωση, ούτε μοναδική, ούτε τόσο τραγική, ούτε ότι είσαι βαρετή, απλά κάποιες φορές η ζωή απομακρύνει τους ανθρώπους. Εσύ τι κάνεις για να αλλάξεις ψυχολογία και να πλησιάσεις τους ανθρώπους; Αν περιμένεις να έρθουν αυτοί από μόνοι τους χωρίς να προσπαθήσεις κι εσύ λίγο, δεν γίνεται δουλειά!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    5
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τη γρηγορη ανταποκριση.
    Εχω αποκτησει κοινωνικη φοβια και φοβαμαι πολυ να προσεγγισω ανθρωπους. Το ξέρω οτι ακούγεται μοιρολατρικο και οτι δεν υπαρχει κανεις να με βοηθησει σε αυτο, αλλα φοβαμαι πολυ την απόρριψη. Κοινωνικη και ερωτικη. Την περιμενω σαν να την αξιζω. Καποιες μερες είμαι ψυχραιμη και συμβιβασμενη και αλλα βυθιζομαι σε απελπισία, σαν να βρισκομαι σε ενα σκοτεικο τουνελ και εξω απο αυτο να κινουνται οι ζωες των αλλων. Κι εγω να μην εχω το δικαιωμα να βγω απο εκει. Την εντονη περιοδο πριν ξεκινησω αγωγη με επιαναν τα κλαματα στη δουλεια γιατι σκεφτομουν οτι εχει τελειωσει η ζωη μου κι οτι ο, τι εζησα εζησα. Επιστρεφουν συχνα αυτες οι σκεψεις και με στοιχειωνουν, απλα χωρις τις κρισεις πανικου. Εχω μαθει να ζω με αυτες πλέον.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όπως το βλέπω εγώ, αυτά ξεπερνιούνται με πάρα πολύ δουλειά με τον εαυτό μας. Ζορίζοντας τον να πειραματιστεί σε καταστάσεις που αισθάνεται άβολα, κοιτόντας τις φοβίες στα μάτια και κάνοντας κάθε μέρα μικρά βήματα και αλλαγές. Αν για καιρό βλέπουμε ότι μένουμε στάσιμοι στον τρόπο σκέψης μας και στην καθημερινότητά μας, ζητάμε βοήθεια ειδικού. Η αγωγή είναι μία βοήθεια και πιθανόν μέρος της λύσης, αλλά δεν είναι η λύση από μόνα τους τα φάρμακα. Στην φάση που είσαι, νομίζω ότι θα σε βοηθούσε πάρα πολύ κάποια ψυχοθεραπεία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο καθενας οπως την βλεπει, δεν υπαρχουν κανονες ......

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    15
    Το ξέρω πως είναι δύσκολο αυτό που περνάς και αλλα το σίγουρο είναι πως τα πάντα μπορούν να φτιάξουν. Το πιο σημαντικό είναι να καταλάβεις ότι τα περισσότερα από αυτά που σκέφτεσαι είναι στο μυαλό. Το ότι σε απογεύγουν όλοι μπορεί να είναι αλήθεια, αλλά σε απογεύγουν κυρίως γιατί τους διώχνεις εσύ η ίδια. Και όταν λέω τους διώχνεις εσυ, εννοώ ότι πιθανόν να φοβάσαι οτι θα σε απορρίψουν τόσο πολύ που καταστρέφεις την σχέση. Η άποψη μου είναι ότι πρέπει να ξεπεράσεις τα όρια σου τώρα. Άρχισε να μιλάς με ανθρώπους καινούργιους. Μπες σε μια ομάδα πχ θέατρο , μουσική , αθλητισμό. Πρόσπαθησε να τους γνωρίσεις , δεν θα είναι εύκολο και το ξέρεις , γιατί η κοινωνική φοβία είναι ύπουλη. Με την συνεχή τριβή με νέους ανθρώπους θα βελτιωθείς αρκετά. Επίσης άρχισε να κάνεις ότι έχεις στο μυαλό σου, μην αναβάλεις πράγματα, δραστηριότητες που θα σου δώσουν αυτοπεποίθηση(γυμναστική). Πχ αν θες τελικά να πας σε καποια ομάδα άρχισε σήμερα κιολας να ψαχνεις. Τα βιβλία αυτοβελτίωσης βοηθάνε επίσης πολύ( πχ How to influence people and make friends, obstacle is the way, και αλλα). Όταν κάνεις πολλά πράγματα και διαφορετικά δεν έχει χρόνο να νιώσεις άσχημα. Ξεκίνα την διαδικασία θα είναι επίπονη σίγουρα, αλλά θα αρχίσεις να βλέπεις φως στο τούνελ. Είμαι και ο ίδιος παθών και έχω βελτιωθέι σημαντικά σε ελάχιστον καιρό από όταν ξεκίνησα. Πρέπει να το δεις σαν παιχνίδι , θα γίνω καλύτερη στην πιστα "κοινωνικοποίηση". Πως? κάνοντας εξάσκηση. και αν απορρίφθω? Στα @@ , εγω θα παίξω με τους δικούς μου κανόνες και σε όποιον αρέσω. Τέλος το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα λυθεί από τον καναπέ. Καλή λευτεριά.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    5
    Ποσο ακομα? Είναι στιγμες απογνωσης που δεν παλευονται. Παρολο που κανω προσπαθειες να αλλαξω τα πραγματα και αρχισα ψυχοθεραπεια, νιωθω ολο και χειρότερα. Δεν μπορώ να σηκωθω απο το κρεβατι εκτός αν προκειται για δουλειά, βιωνω τη μια απορριψη μετα την αλλη, ντρεπομαι να βλεπω τις φιλες μου γιατι νιωθω ένα τιποτα μπροστα τους. Δεν μπορω να συγκεντρωθω να δω ουτε μια σειρά. Σκέφτομαι συνεχεια την αυτοκτονια, αλλα απο την άλλη σκέφτομαι ποσο πονο θα προκαλεσω στην οικογενεια μου και το αποκλειω. Και τοτε αρχίζει η απελπισια, το αδιεξοδο, η ματαιοτητα, ο εγκλωβισμος. Σε τι ωφελεί να ζω μια τέτοια ζωη που δεν θελω? Που είναι το νοημα, η θεληση για ζωη, που είμαι εγω?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έρχονται συνεχώς όλα στη ζωή όπως τα θέλουμε. Έχει τα πάνω της και τα κάτω της. Αν είναι να αυτοκτονούσαμε όσοι ζούμε μία ζωή που δεν την θέλαμε κάποια στιγμή, τότε δεν θα είχε μείνει άνθρωπος στον πλανήτη! Η ψυχοθεραπεία θέλει χρόνο και πρέπει κι εσύ να προσπαθείς, όχι να περιμένεις να αλλάξουν τα πράγματα από τη μία στιγμή στην άλλη. Θέλει να δώσεις τις μάχες σου. Είσαι πολύ πιο δυνατή από όσο νομίζεις, μη παραδίδεις τα όπλα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ελια εφοσον εχεις επιμονες σκεψεις για την αυτοκτονια θα πρεπει να επισκευτεις εκ νεεου τον ψυχιατρο σου. Σε παρακολουθει ακομα ο γιατρος που σου εδωσε τη διαγνωση και την αγωγη; Αυτου του ειδους οι σκεψεις συχνα χρειαζονται και ενα βοηθημα παραπανω για να καταλαγιασουν. Το οτι δεν ειναι φυσιολογικες αυτες οι σκεψεις δε σημαινει οτι εισαι κατα καποιον τροπο ελαττωματικη ουτε πως φταις που τις εχεις. Για την ακριβεια περισσοτερο βλεπω αυτομομφη και χαμηλη αυτοεκτιμηση στα γραφομενα σου, που αμφοτερες ειναι συχνες στην καταθλιψη.
    Last edited by oboro; 11-03-2020 at 11:26.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν έρχονται συνεχώς όλα στη ζωή όπως τα θέλουμε. Έχει τα πάνω της και τα κάτω της. Αν είναι να αυτοκτονούσαμε όσοι ζούμε μία ζωή που δεν την θέλαμε κάποια στιγμή, τότε δεν θα είχε μείνει άνθρωπος στον πλανήτη! Η ψυχοθεραπεία θέλει χρόνο και πρέπει κι εσύ να προσπαθείς, όχι να περιμένεις να αλλάξουν τα πράγματα από τη μία στιγμή στην άλλη. Θέλει να δώσεις τις μάχες σου. Είσαι πολύ πιο δυνατή από όσο νομίζεις, μη παραδίδεις τα όπλα.
    Sonia: Επειδη βλεπω το επαναλαμβανεις απο θρεντ σε θρεντ με καθε ευκαιρια, αυτου του ειδους οι "συμβουλες" δεν βοηθανε κανεναν που εχει αυτοκτονικο ιδεασμο. Για την ακριβεια το "αν ολοι που ειχαμε προβληματα" ειναι για μια απο τις κλασσικες ατακες προς αποφυγην συμφωνα με τους ειδικους. Η αυτοκτονικοτητα δεν ειναι θεμα λαϊφσταϊλ. Ευχαριστως να παραθεσω συνδεσμους αν επιθυμεις να αντιπαραβαλεις την επισημη θεση της επιστημονικης κοινοτητας για το θεμα με την "αποψη" σου.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είμαστε φόρουμ ,δεν γράφουμε μόνο επιστήμονες εδώ μέσα, τις απόψεις του γράφει ο καθένας και κάνουμε συζήτηση. Για την επιστημονική βοήθεια πας στους επιστήμονες. Αυτού του είδους οι συμβουλές όταν τις έχει ήδη χωνέψει κάποιος έχουν βοηθήσει και εμένα και τουλάχιστον 2 άτομα που ξέρω που είχαν θέματα, αλλά πράγματι όχι αυτοκτονικό ιδεασμό.Αν θεωρείς ότι κάνουν κακό, οκ, πάω πασό. Λένε οι επιστήμονες ότι βλάπτουν τέτοιες συμβουλές; Αν ναι, δεν το ήξερα, συγγνώμη. Αν όχι, που είναι το πρόβλημα;
    Αλλά έχεις μια τάση να λογοκρίνεις το οτιδήποτε δεν έρχεται με καμια 15αρια παραπομπές σε επιστημονικούς φορεις. Αν κάτι δεν πάει αντίθετα στα ανθρώπινα δικαιώματα, δεν προτρέπει προς μισαλλοδοξία και δεν βλάπτει τον άλλον, μπορεί κάποιος παρακάτω να τα αντικρούσει και να κάνουμε συζήτηση. Όχι να προτρέπεις να μην τα λέμε καν. Δεν γίνεται συζήτηση έτσι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Σορρυ αλλα επειδη σε φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης ειμαστε, και οχι κοσμοπολιταν η αλλης ποικιλλης υλης περιοδικο, κι επειδη γραφουν σε ενα τετοιο φορουμ ακριβως πολυ ευαλωτοι ανθρωποι, αυτος ο διαχωρισμος μεταξυ επιστημονων και μη ειναι τελειως παραλογος και τεχνητος. Βολικος επισης. Η καλη ενημερωση γυρω απο τα θεματα ψυχικης υγειας ειναι κεντρικη για την αντιμετωπιση τους - αν ειναι δυνατον εν δυναμει επικινδυνες συμβουλες να μοιραζονται απλοχερα απο εδω κι απο εκει υπο τη σημαια του δικαιωματος της "αποψης". Ξερετε, "αποψη" γυρω απο την επιστημονικη αληθεια δεν υπαρχει. Αποψη ειναι να λες το μπεζ δεν παει με το γκρι, οχι το αν οι δηθεν συμβουλες που φορτωνουν με ενοχικοτητα εναν αυτοκτονικο κανουν κακο η ειναι ασφαλεις. Αμα ειναι ετσι, εγω εχω την "αποψη" οτι τα σωματα αν αφεθουν πεφτουν προς τον ουρανο και οχι προς τη γη. Τι λετε, να το θεσουμε σε δημοσια διαβουλευση; Ημαρτον...

    Α, κατι ακομα: το φορουμ με την απαγορευση τηλεδιαγνωσεων και διαφημισης ιδιοτητας, απαγορευει ουσιαστικα στα μελη να δινουν συμβουλες αυτοπροσδιοριζομενοι ως ειδικοι. Με τη λογικη τη δικη σου λοιπον, καμια εμπεριστατωμενη επιστημονικα αποψη δεν εχει θεση εδω μεσα. Εμ ελα ομως που η ψυχολογικη υποστηριξη δεν ειναι ουτε νεο κονσεπτ, ουτε θεμα χαλαρης κουβεντας μονο για κανα φεϊσμπουκ γκρουπ... Ειναι αρκετα σοβαρη υποθεση, πως να το κανουμε. Και ναι, φυσικα ξεμπροστιαζω οσους με τις "αποψεις" τους υπονομευουν την ψυχολογικη υποστηριξη, ειτε προκειται για ομοφοβικα/μισογυνικα/τρανσφοβικα ποστ ειτε για επικινδυνη ασχετοσυνη. Ολα αυτα δεν ειναι για "συζητηση" επειδη ακριβως ψυχιατρικη/ψυχολογια εχουν επισημη θεση, αλλα ουτε και "για τους επιστημονες", επειδη ακριβως προκειται για φορουμ με συγκεκριμενο και ευαισθητο αντικειμενο και οχι καφενειο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για αυτό και καλά κάνεις και γράφεις από κάτω και δίνεις και παραπομπές. Με το να διαγράφονται τα πάντα όμως, ή να λες να μην γράφει κάποιος κάτι που θεωρεί ότι θα βοηθήσει, δεν το εμπεδώνει ο άλλος το που μπορεί να έχει λάθος ή συχνά μπερδεύονται χειρότερα οι θεματοθέτες ή οι άλλοι που δεν έχουν παρακολουθήσει. Ενώ μέσω διαλόγου συνήθως φτάνεις πιο εύκολα στα σωστά συμπεράσματα. Δεν μπορεί να λογοκρίνονται συνεχώς όλοι σε ένα φόρουμ ή να αυτολογοκρίνονται. Για αυτό είμαι υπερ της διαγραφής μόνο σε ακραία ποστ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ακραια ειναι και αυτα που λες εσυ Σονια..

    https://www.speakingofsuicide.com/20...at-not-to-say/

    Δε διαφωνω οτι υπαρχει διακριση μεταξυ των κακοβουλων ποστερ και οσων απλα δεν εχουν ενημερωση. Υπαρχουν ομως και καποιες αλλες διαχωριστικες γραμμες... Πχ οσων δεν ξερουν, αλλα δε σκοτωνονται και να μαθουν (για θεματα αλλων). Η πχ μεταξυ θεματων ζωης και θανατου η μη. Η, εξισου κρισιμα, μεταξυ των ποστ που ειναι διατεθιμενη να λογοκρινει η διαχειριση και αυτων που αγνοει.

    Δεν ανεφερα τυχαια τα ομοφοβικα/τρανσφοβικα/κλπ ποστ πιο πριν. Η διαχειριση ειναι κυριως απουσα. Ακομα και ποστ με γιατροσοφια η επικινδυνες ανακριβεις γυρω πχ τον HPV παραμανουν αναλλοιωτα. Δυστυχως ουτε σε θεματα γυρω απο την αυτοκτονια δεν ειναι αρκετα καλα τα αντανακλαστικα τους, εκτος κι αν υπαρχουν απ' ευθειας προτροπες η απειλες. Επισης η βαση του φορουμ εχει αποψιλωθει την τελευταια δεκαετια κι εχει παρει μαζι της και τους περισσοτερο ενημερωμενους χρηστες. Ναι, παλια και κραζαν ακομα ακραιες τοποθετησεις γυρω απο την ψυχικη υγεια... Συνεβαινε και εδω
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Οπότε η λύση για την λειτουργία ενός φόρουμ ποια είναι θεωρείς; Να προσπαθεί να επιβάλει ο καθένας το πως νομίζει ότι πρέπει να λειτουργεί ή να το αφήνει στην διαχείρηση; Εγώ κάνω (σπάνια) report και αφήνω την διαχείρηση να κρίνει και λέω αυτό που νομίζω από κάτω, δεν πάω να απαγοεύσω ή να υπαγορεύσω στον καθέναν πως θα λειτουργεί.
    Αν θέλει να γράψει ότι τον παρακολουθούν εξωγήινοι ή οι άνθρωποι πάνε από τον ουρανό στη γη ή ότι ο αυνανισμός τυφλώνει, ας το γράψει κι ας το αντικρούσω από κάτω αν θέλω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δυσκολεύομαι στη κοινωνικοποίηση
    By Mary93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 17-12-2019, 23:23
  2. Κοινωνικοποιηση
    By Darkflame in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 27-11-2019, 22:16
  3. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ;
    By στελιος66 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 4
    Last Post: 05-05-2014, 14:24
  4. Replies: 37
    Last Post: 17-05-2012, 19:50
  5. Replies: 2
    Last Post: 13-09-2011, 23:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •