Προβλημα στην οραση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    23

    Προβλημα στην οραση

    Γεια σας παιδια,
    Εχω εδω και μηνες αγχώδης διαταραχές με κρισεις πανικού πανικού και πολλα ψυχοσωματικά θεματα (ζαλάδες, προβλημα συγκέντρωσης, αποπροσωποιηση, κόπωση κ.α) και ενωβειχα καλυτερέψει, "επεσα" παλι πολυ και ειμαι νομιζω χειροτερα απο ποτε και επισης εχω ενα θεμα με την όραση μου: βλεπω θολα και δεν ξερω πως να το εξηγήσω, απλα περίεργα. Ο οφθαλμίατρος μου ειπε οτι τα ματια μου ειναι μια χαρα και ουτε κατι νευλογικο εχει βρεθει.
    Εχει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα με μενα;
    Γιατι σπάνια εχω ακουσει προβληματα στην όραση ως σύμπτωμα ψυχικού προβλήματος.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Μary91 View Post
    Γεια σας παιδια,
    Εχω εδω και μηνες αγχώδης διαταραχές με κρισεις πανικού πανικού και πολλα ψυχοσωματικά θεματα (ζαλάδες, προβλημα συγκέντρωσης, αποπροσωποιηση, κόπωση κ.α) και ενωβειχα καλυτερέψει, "επεσα" παλι πολυ και ειμαι νομιζω χειροτερα απο ποτε και επισης εχω ενα θεμα με την όραση μου: βλεπω θολα και δεν ξερω πως να το εξηγήσω, απλα περίεργα. Ο οφθαλμίατρος μου ειπε οτι τα ματια μου ειναι μια χαρα και ουτε κατι νευλογικο εχει βρεθει.
    Εχει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα με μενα;
    Γιατι σπάνια εχω ακουσει προβληματα στην όραση ως σύμπτωμα ψυχικού προβλήματος.
    Πάρε μια γνώμη και από άλλο οφθαλμίατρο. Τι συμπτώματα έχεις με τη όραση; Φοράς ήδη γυαλιά ή φακούς;
    Γιατί έτσι είχα εμπιστοσύνη και εγώ και εντελώς τυχαία πηγαί και ανακάλυψα πάθηση στα μάτια σε πολύ προχωρημένο σταδιο, και υποβλήθηκα σε επεμβαση

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    23
    Ναι εχω παει σε 2 διαφορετικούς και μου ειπαν ειναι ενταξει.
    Φοραω γυαλια μυωπίας αλλα δεν εχω πολυ.
    Βλεπω συνεχεια σαν χιλιαδεςμικρα λαμπάκια που αναβοσβήνουν και καποιες φορες θολά

  4. #4
    YokoChoco
    Guest
    Και'γω παθαίνω διάφορα, έχω βέβαια αστιγματισμό και φοράω γυαλιά, αλλά έχω και επιπεφυκίτιδα, πολλές αλλεργίες και με την Οριακή + υπνική άπνοια ολα μαζί νομίζω δημιουργούν πρόβλημα,πχ έχω φωτοευαισθησία σε φώς της ημέρας και το βράδυ δυσκολία προσαρμογής στο σκοτάδι, επίσης πονοκεφαλους, ζάλη και κόπωση όπως και υπνηλία σχεδόν 15 χρόνια, έχω ταλαιπωρηθεί πολύ. Προ 3,5 μήνες έκανα και σπονδυλοδεσία άστα ένα ερείπιο είμαι, σαραβάλιασα 40 χρονών βρέφος :)
    Πιθανόν να έχεις και κάποια άλλη υποβόσκουσα πάθηση και να μην την έχεις βρει, θέλει πολύ ψάξιμο, οι γιατροί ναι μεν εξειδικεύονται σε μία ειδικότητα, αλλά πολλές φορές δεν βρίσκουν τις παθήσεις άλλων ειδικοτήτων είμαι παθών σ'αυτό. Έλεγα παλιά ''πονάω στην σπονδυλική στήλη'' κ μου λέγανε ''εχεις άγχος'' αλλά τελικά είναι εκφυλιστική νόσος και έκανα χειρουργείο 8 λάμες έβαλα, κλάψ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    16
    Παθαίνω το ιδιο ακριβως πραγμα με εσενα. Διαφορα «λαμπάκια» ξαφνικα εμφανίζονται και δεν μπορω να δω «ολοκληρωμένα»... ειναι δυσκολο σύμπτωμα για να το εξηγήσω αλλα πιστευω πως αφου το παθαίνεις και συ θα καταλαβεις. Ωστόσο δεν νομιζω πως εχει να κανει με τα ματια γιατι και γω εχω παει οφθαλμίατρο και εχω πολυ μικρο βαθμο αστιγματισμού και με λιγα λογια δεν εχει να κανει καμια σχεση με αυτο που παθαινω στην όραση
    Επισης οταν μου συμβαίνει ακολουθείται απο έντονο πονο στο κεφαλι και κυριως στου κροτάφους και ναυτία.
    Επειδη το έψαξα κατέληξα στο συμπερασμα πως εχω ημικρανίες οι οποίες περιέχουν ολα αυτα τα συμπτώματα (ναυτία, πονοκέφαλο και δυσκολία στην όραση) και στην περίπτωση μου εχει να κανει σχεση με τις ορμόνες καθως το παθαινω οταν ειναι να μου ερθει περίοδος.
    Οποτε σε συμβουλεύω να παρατηρήσεις αν το προβλημα στην όραση ακολουθείται και απο αλλα συμπτώματα γιατι μπορει να ειναι ημικρανία... τωρα, αν ειναι οντως ημικρανία μπορει να ειναι ειτε λόγω ορμονών (σαν την δίκη μου περίπτωση) ή μπορει να ειναι λόγω του άγχους σου. Δεν εχω ψάξει και πολυ τις αιτίες που προκαλούν ημικρανία, να πω την αληθεια, αλλα μπορεις να το γκουγκλαρεις

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Έχεις μάλλον visual snow (googlare to)

    Επίσης στην δικιά σου περίπτωση το παθαίνεις όταν έχεις ημικρανία.

    Εγώ το έχω συνέχεια.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μαλον γενηθηκες ετσι οπως εγω γενηθηκα κουφος η αληθεια ειναι οτι δε το εχω πολυ στο να ακουω τους αλλους αρα και εσυ δε το εχεις και σε πολυ το να βλεπεις αν σκεφτω το ακριβως αναποδο

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Εχει και ενα αλλο παιδι το ιδιο συμπτωμα αλλα και αυτος το ψαχνει το θεμα του ειναι εγκεφαλομιχλη

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Αλέξανδρε, εγώ το έπαθα μετά από την πρώτη και μοναδική δόση που πήρα από effexor.

    Τα μάτια μου ήταν τέλεια πριν από εκείνη την μέρα.

    Επίσης,συμμετείχα σαν ασθενής στην νοσοκομείακη ομάδα του Kings college του Λονδίνου κάτω από έναν καθηγητή νευρολογίας που ηγείται των ερευνών διεθνώς πάνω στο visual snow.

    Πέρα από από το χιονι(η σαν πολύ λεπτή βροχή)σου εμφανίζει αρκετές φωτόψιες και μυγάκια και ευαισθησία στο φως.

    Αυτό μπορεί να το πάθεις από :

    - αντιβίωση
    - αντισταμινικα
    -από αντικαταθλιπτικά
    -ναρκωτικά
    -μετά από εγχείρηση
    -μετά από τραύμα στο κεφάλι
    -εκ γέννητης
    -Μετά από έντονη κρίση πανικού

    Οι ειδικοί γιατροί για αυτό είναι νευρολόγος και νευροοφθαλμιατρος

    Τα μάτια σας είναι μια χαρά, στον εγκέφαλο είναι το πρόβλημα.

    Όταν πάτε στον γιατρό πείτε του να κοιτάξει για visual snow syndrome γιατί πιθανότατα δεν θα το ξέρει.Ακόμη στην Ελλάδα δεν είναι τόσο γνωστό στην ιατρική κοινότητα.

    Υπάρχει μια ομάδα με ανθρώπους στο Facebook που το έχουν και είμαστε και Έλληνες εκεί.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Aliki009 View Post
    Παθαίνω το ιδιο ακριβως πραγμα με εσενα. Διαφορα «λαμπάκια» ξαφνικα εμφανίζονται και δεν μπορω να δω «ολοκληρωμένα»... ειναι δυσκολο σύμπτωμα για να το εξηγήσω αλλα πιστευω πως αφου το παθαίνεις και συ θα καταλαβεις. Ωστόσο δεν νομιζω πως εχει να κανει με τα ματια γιατι και γω εχω παει οφθαλμίατρο και εχω πολυ μικρο βαθμο αστιγματισμού και με λιγα λογια δεν εχει να κανει καμια σχεση με αυτο που παθαινω στην όραση
    Επισης οταν μου συμβαίνει ακολουθείται απο έντονο πονο στο κεφαλι και κυριως στου κροτάφους και ναυτία.
    Επειδη το έψαξα κατέληξα στο συμπερασμα πως εχω ημικρανίες οι οποίες περιέχουν ολα αυτα τα συμπτώματα (ναυτία, πονοκέφαλο και δυσκολία στην όραση) και στην περίπτωση μου εχει να κανει σχεση με τις ορμόνες καθως το παθαινω οταν ειναι να μου ερθει περίοδος.
    Οποτε σε συμβουλεύω να παρατηρήσεις αν το προβλημα στην όραση ακολουθείται και απο αλλα συμπτώματα γιατι μπορει να ειναι ημικρανία... τωρα, αν ειναι οντως ημικρανία μπορει να ειναι ειτε λόγω ορμονών (σαν την δίκη μου περίπτωση) ή μπορει να ειναι λόγω του άγχους σου. Δεν εχω ψάξει και πολυ τις αιτίες που προκαλούν ημικρανία, να πω την αληθεια, αλλα μπορεις να το γκουγκλαρεις
    Εχω τα ίδια συμπτώματα και είναι ιμηκρανια μα αύρα ! Από άγχος στρες

Similar Threads

  1. ξανα ο φοβος για την οραση
    By giannhs82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 79
    Last Post: 15-04-2020, 00:54
  2. Επιπτώσεις του άγχους και στην όραση???
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 12-04-2020, 21:30
  3. προβλημα στην οικογενεια
    By georider in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-05-2013, 12:41
  4. θολη οραση....
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2012, 15:21
  5. Θολή όραση
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-08-2009, 02:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •