Στιγμιαίο μούδιασμα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228

    Στιγμιαίο μούδιασμα!

    Πάλι εδώ ... αντιμετωπίζει κανείς σας περιστασιακά μουδιάσματα?? Έχω εδώ κ καμιά βδομάδα νιώθω μούδιασμα στο κεφάλι.. γενικά έχω τρομερό άγχος κ σήμερα έπαθα μια καραμπινατη κρίση πανικού γιατί με τρόμαξε το μούδιασμα..μου χε φύγει αλλά το άγχος μου είναι στα ύψη κ μου ξανασυνεβη..μου μπήκαν ιδέες να κάνω μαγνητική ωστόσο έκανα πρίν ενάμιση χρόνο κ ήταν οκκ... Τι έχετε να πείτε??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Απ'το άγχος όλα ....γΓια να σου φύγουν τα ψυχοσωματικά στον ψυχολόγο πρέπει να πας και ψυχίατρο θα σου πρότεινα ίσως να πρέπει και αγωγή να πάρεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Πάντα αυτή η ιδέα όμως μήπως κ ΔΕν είναι ψυχοσωματικο... αυτή είναι πάντα η παγίδα που με πάει πίσω..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    23
    Το μούδιασμα το εχω και εγω ειναι απο την ημικρανία παρα πολυ έντονο. Μηπως να κοιτάξεις και σε καποιον νευρολόγο αλλα πολυ πιθανόν να ειναι και απο το ανχος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Το έχεις μόνιμα η στιγμιαία?? Επισκέφτηκα νευρολογο πριν ενάμιση χρόνο τελευταία φορά κ όχι έναν αλλά 3..τα τοτε συμπτώματα μου που ήταν τσιμπήματα κυρίως κλπ σε όλο το σώμα κ κεφάλι αποδόθηκαν από όλους στο άγχος.. για αυτό αναρωτιέμαι θα έπρεπε να ξαναπάω η να προσπαθήσω να ηρεμήσω??

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Πάλι εδώ ... αντιμετωπίζει κανείς σας περιστασιακά μουδιάσματα?? Έχω εδώ κ καμιά βδομάδα νιώθω μούδιασμα στο κεφάλι.. γενικά έχω τρομερό άγχος κ σήμερα έπαθα μια καραμπινατη κρίση πανικού γιατί με τρόμαξε το μούδιασμα..μου χε φύγει αλλά το άγχος μου είναι στα ύψη κ μου ξανασυνεβη..μου μπήκαν ιδέες να κάνω μαγνητική ωστόσο έκανα πρίν ενάμιση χρόνο κ ήταν οκκ... Τι έχετε να πείτε??
    Κάτι παρόμοιο αντιμετώπισα πριν 6 μήνες.
    Πέρασα μια περίοδο από απότομες μεταβολές και αγχος.
    Στη αρχή δεν πολύ έδωσα σημασία.
    Μούδιασμα είχα τις βραδυνές κυρίως ώρες στα πόδια και στα χέρια.
    Πήγα σε ενδροκρινολογο αφού ρώτησα .
    Είχε απορυθμιστει τελείως ο οργανισμός . Χαμηλή βιταμίνη B12 και υψηλη κορτιζόλη από άγχος και στρες. Ακολουθώ μια αγωγή εδώ και 3 μήνες .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τι ρωτάς να πας σε νευρολόγο ή να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις; Να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις θα σου γράψω, αλλά αφού προσπαθείς να ηρεμήσεις μόνη σου και δεν μπορείς και αρνείσαι να πας σε ειδικό, πως θα ηρεμήσεις; Τόσους μήνες λέμε ότι είναι άγχος όλα αυτά, κατά βάθος το ξέρεις και η ίδια και λες να δεις νευρολόγο, παθολόγο, ομοιοπαθητικό, αστρολόγο και ξέρω κι εγώ τι, αντί για ψυχολόγο που είναι η κατάλληλη ειδικότητα να δεις για αρχή,ή μετέπειτα ψυχίατρο.
    Είναι σαν να λες έσπασα το πόδι μου, αλλά αφού από το σπάσιμο και τον πόνο που δεν το κοιτάω τόσο καιρό έχω εμφανίσει πονοκεφάλους και πυρετό, τρέχω σε παθολόγους και ομοιοπαθητικούς και θα δω και ΩΡΙΛΑ γιατί με ενοχλεί λίγο και το αυτί μου, αλλά να γυρνάς τόσο καιρό με σπασμένο πόδι και να αρνείσαι να πας σε ορθοπεδικό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Σόνια ευχαριστώ για τη "σφαλιάρα" κ που μου το λες έτσι έντονα αλήθεια με βοηθάει..έχω αποφασίσει ήδη τέλος του μήνα να πάω η αλήθεια είναι, απλά παλεύω με την αμφιβολία πάντα περί τίνος πρόκειται όπως κάθε αρρωστοφοβικος..
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τι ρωτάς να πας σε νευρολόγο ή να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις; Να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις θα σου γράψω, αλλά αφού προσπαθείς να ηρεμήσεις μόνη σου και δεν μπορείς και αρνείσαι να πας σε ειδικό, πως θα ηρεμήσεις; Τόσους μήνες λέμε ότι είναι άγχος όλα αυτά, κατά βάθος το ξέρεις και η ίδια και λες να δεις νευρολόγο, παθολόγο, ομοιοπαθητικό, αστρολόγο και ξέρω κι εγώ τι, αντί για ψυχολόγο που είναι η κατάλληλη ειδικότητα να δεις για αρχή,ή μετέπειτα ψυχίατρο.
    Είναι σαν να λες έσπασα το πόδι μου, αλλά αφού από το σπάσιμο και τον πόνο που δεν το κοιτάω τόσο καιρό έχω εμφανίσει πονοκεφάλους και πυρετό, τρέχω σε παθολόγους και ομοιοπαθητικούς και θα δω και ΩΡΙΛΑ γιατί με ενοχλεί λίγο και το αυτί μου, αλλά να γυρνάς τόσο καιρό με σπασμένο πόδι και να αρνείσαι να πας σε ορθοπεδικό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι πολύ σπαστικό πράγμα η αρρωστοφοβία, ωστόσο το καλό είναι ότι ενώ υπάρχει μια αμφιβολία πάντα, κατά βάθος το συνειδητοποιεί κανείς το πραγματικό πρόβλημα. Άρα κάποια στιγμή πρέπει να κάνει μία αρχή προς την σωστή κατεύθυνση. Είναι πολύ κρίμα να ταλαιπωριέται κανείς για μήνες και χρόνια επειδή δεν μπορεί να πειθαρχήσει τον εαυτό του να κάνει ένα πρώτο βήμα να δει ειδικό. Μπορεί μετά να υπάρχουν πισωγυρίσματα ή να πάρει καιρό να έρθει κανείς στα ίσα του, αλλά άμα γίνει η αρχή, έγινε ήδη η μισή δουλειά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Έχεις δίκιο...θα πρέπει να το πάρω αλλιώς γιατί στο τέλος θα το χάσω ... έχω πάψει να χαίρομαι τα ωραία πράγματα που μου συμβαίνουν κ να σκέφτομαι μόνο καταστροφικά... θέλω να βάλω φρένο επιτέλους!!!!
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Είναι πολύ σπαστικό πράγμα η αρρωστοφοβία, ωστόσο το καλό είναι ότι ενώ υπάρχει μια αμφιβολία πάντα, κατά βάθος το συνειδητοποιεί κανείς το πραγματικό πρόβλημα. Άρα κάποια στιγμή πρέπει να κάνει μία αρχή προς την σωστή κατεύθυνση. Είναι πολύ κρίμα να ταλαιπωριέται κανείς για μήνες και χρόνια επειδή δεν μπορεί να πειθαρχήσει τον εαυτό του να κάνει ένα πρώτο βήμα να δει ειδικό. Μπορεί μετά να υπάρχουν πισωγυρίσματα ή να πάρει καιρό να έρθει κανείς στα ίσα του, αλλά άμα γίνει η αρχή, έγινε ήδη η μισή δουλειά.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Το έχεις μόνιμα η στιγμιαία?? Επισκέφτηκα νευρολογο πριν ενάμιση χρόνο τελευταία φορά κ όχι έναν αλλά 3..τα τοτε συμπτώματα μου που ήταν τσιμπήματα κυρίως κλπ σε όλο το σώμα κ κεφάλι αποδόθηκαν από όλους στο άγχος.. για αυτό αναρωτιέμαι θα έπρεπε να ξαναπάω η να προσπαθήσω να ηρεμήσω??
    Στιγμιαια κραταει κανα 20 λεπτο σε πολυ εντονο βαθμο μουδιαζει το κεφαλι μου και καποιες φορες ακομα και η γλωσσα μου δεν μπορω να μιλησω και το ενα χερι, συνήθως το αριστερό. Και μετα για λίγες ωρες ενα απαλό μούδιασμα που σχεδον δεν με ενοχλει πια. Καλα το να ηρεμήσεις ετσι κ αλλιως πρεπει γιατι ακομα και η ημικρανία για παραδειγμα μπορει να προέλθει απο το στρες. Επισης το μούδιασμα μπορει να ειναι και απο κριση πανικού επισης απο το ανχος μπορει να την παθεις. Οσο το αγνοείς αυτο θα φευγει κανε πραγματα ευχάριστα ώστε να σε αποσπούν απο την σκεψη οτι δεν εισαι καλα. Διαβασε κανενα βιβλιο ειναι πολυ χαλαρωτικό η κανε λιγη γυμναστικουλα θα δεις θα νιώσεις καλυτερα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Ακούγεται τρομακτικό κ τό δικό Σου [emoji51] εύχομαι να σου περάσει το συντομότερο.. ξέρεις τί το προκαλεί??
    Quote Originally Posted by Μary91 View Post
    Στιγμιαια κραταει κανα 20 λεπτο σε πολυ εντονο βαθμο μουδιαζει το κεφαλι μου και καποιες φορες ακομα και η γλωσσα μου δεν μπορω να μιλησω και το ενα χερι, συνήθως το αριστερό. Και μετα για λίγες ωρες ενα απαλό μούδιασμα που σχεδον δεν με ενοχλει πια. Καλα το να ηρεμήσεις ετσι κ αλλιως πρεπει γιατι ακομα και η ημικρανία για παραδειγμα μπορει να προέλθει απο το στρες. Επισης το μούδιασμα μπορει να ειναι και απο κριση πανικού επισης απο το ανχος μπορει να την παθεις. Οσο το αγνοείς αυτο θα φευγει κανε πραγματα ευχάριστα ώστε να σε αποσπούν απο την σκεψη οτι δεν εισαι καλα. Διαβασε κανενα βιβλιο ειναι πολυ χαλαρωτικό η κανε λιγη γυμναστικουλα θα δεις θα νιώσεις καλυτερα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Κ άλλη κατρακύλα παιδιά..ναι έχω κανονίσει τέλος τού μήνα έχω κλείσει σε ψυχολόγο.. ωστόσο δεν μπορώ να ηρεμήσω εκεί που το παίρνω απόφαση εκεί γίνεται πάλι.. αυτό το μούδιασμα με έχει αρρωστήσει... σκέφτομαι τα χειρότερα ότι έχω όγκο ότι πεθαίνω ότι ότι.. εκεί που ηρεμώ μόλις συμβεί τρελαίνομαι αρρωσταίνω.. νομίζω δεν θα γλιτώσω πάλι το νευρολογο... νιώθω ότι είμαι σε αδιέξοδο... Επισκέφτηκα πριν κάποιες μέρες έναν σε δημόσιο ο οποίος δεν με εξέτασε κάν, μου είπε από τα λεγόμενα μου ότι είναι αγχωδης διαταραχή σχεδόν του έτρωγα το χρόνο ένιωθα..αλλά εγώ γτ δεν ηρεμώ ρε παιδιά???

  14. #14
    Elenia781
    Guest
    αυτο το μουδιασμα στις παλαμες και στα πελματα τι να πω? μου συμβαινει πλεον εκτος απο τον υπνο και τα απογευματα παιρναει αλλα δεν το ειχα

Similar Threads

  1. Ψυχοφαρμακα μουδιασμα
    By Ορέστης in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 05-03-2019, 22:39
  2. Μούδιασμα στο κεφάλι
    By Nikoss12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 29-05-2016, 05:32
  3. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ
    By fleur* in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 15-01-2016, 16:54
  4. ''στιγμιαιο λαθος''
    By soking in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 16-04-2014, 15:23
  5. Μούδιασμα..
    By Phoenix.S in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-11-2011, 16:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •