Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 25
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 25 of 57 FirstFirst ... 15232425262735 ... LastLast
Results 361 to 375 of 855
  1. #361
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Με τον άλλον στην ουσία δεν υπάρχει επαφή πάρα μόνο μέσω μηνύματος. Απιστία και αυτό το ξερω.

    Απλά με τον άντρα μου δεν μου βγαίνει στο ερωτικό. Οι καλύτεροι φίλοι, περνάμε καλά, μιλάμε πολύ, εκφραζομαστε συναισθηματικά μου βγαίνει και λίγο σεξ με το ζόρι αλλά οκ. Αυτή την στιγμή με αυτά που του έχω πει για την απιστία μου αλλά και τα νεύρα που του έχω βγάλει και βλακείες που του έχω πει ... Βαριά πράγματα ... δεν θεωρώ ότι θα έχουμε τίποτα νορμάλ πλέον. Τον έχω κάψει εγώ στα μάτια μου για να ξεσπω. Με την συμπεριφορά μου αποκλείεται να καταφέρει να με εμπιστευτεί ξανά εκτός και να περάσουν πολλά χρόνια..

    Όταν με άφησε ο άλλος για πρώτη φορά ένιωσα προδομένη. Σκέψου ότι σχεδόν την ίδια ημέρα αλλάζει ο άντρας μου. Με ρωτάς για τώρα.

    Τώρα θα σου πω. Ο άλλος μου άνοιξε τα μάτια που είχα κλειστά για έξι χρόνια. Πλέον έχω γίνει τόσο εγωιστρια που δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου. Θυμός τεράστιος. Τον βλέπω κουρασμένο και του φωνάζω να βγάλει τα σκουπίδια. ..

    Δεν εμπιστεύομαι κανενα πλέον. Σκέφτομαι λοιπόν. Έκανα τον μαλακά έξι χρόνια. Ερωτεύομαι και θέλω να χωρίσω. Αφορμή. Αλλάζει ο άντρας μου. Έχω χάσει την μάνα μου και ο πατέρας μου είναι στα πρόθυρα και αυτός. Έχω χάσει τον άντρα μου. Έχω χάσει τον γκόμενο ή έναν έρωτα. Στο τέλος θα με μισήσουν και τα παιδιά μου. Έχω ψωρίαση και εμμηνόπαυση. Είμαι 52. Θα χάσω την βολή μου με την καλή έννοια. Θα χάσουν τα παιδιά μου την ποιότητα ζωής τούς. Ο άντρας μου θα τρελαθεί.

    Πάω στους ψυχολόγους και τα λέω και μένουν μαλακές. Βάλε λέει αποστάσεις και όρια. Άσε τον γκόμενο ο άλλος. Πάρε φάρμακα ο άλλος. 7 οι μαλακές μέχρι στιγμής και 3000 ευρώ πεταμένα.

    Αν μείνω έχω κρίσεις πανικού. Σιγά μην γίνω καλά με τον άντρα μου ποτέ διότι έχω την ψωρίαση που κατηγορώ εκείνον που την έπαθα. Χάπι να τα ξεχάσεις όλα δεν υπάρχει. Ο γκόμενος απλά μου δίνει λίγο χαρά για να συνερχομαι. Μια χαρά όλα.

    Που θα καταλήξω ... Δεν ξερω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι χαμένη θα είμαι σίγουρα.
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Mr Perfect αλλά πλέον εμένα μου έχει φύγει. Να σου πω και την αλήθεια που μου λένε και οι φίλες μου. Τρομερός άντρας στο 1%.και.μετα από 34 χρόνια θα έπρεπε να μπορώ και εγώ εύκολα. Έλα όμως που δεν μπορώ. Ξέρω ότι αν χωρίσω θα μου λείψουν πολύ όλα αυτα που έχει. Δεν είμαι εύκολη γυναίκα. Θέλω πολλά και είμαι εγωιστρια. Θα συγκρίνω πάντα μαζί του και θα κερδίζει. Εγω όμως δεν μπορώ. Πολλά τραύματα μαζεμένα. Έχω και έναν μαλακά ψυχίατρο που μου λέει ότι πρέπει να ηρεμήσω. Καλά κρασιά. Αφού πλέον εγώ νιώθω πιεσμένη χωρίς λόγο και απλά κλαίω ή του φέρομαι άσχημα.

    Γιατί τον έχω γσμησει? Διότι πλέον θέλω εγώ να ηρεμησω. Τον στεναχωρώ και δεν με νοιάζει. Η πλάκα είναι ότι δεν ειναι ήρεμος άνθρωπος γενικά και δε ενέχεται πολλά. Με την οικογένεια του όμως σκυλάκι. Πλέον τον εκμεταλευομαι και το ξέρω για να γίνω εγώ.καλα. Μετά μπορεί να τον αφήσω. Είδες πόσο κακια έχω γίνει. Δεν περνάει ημέρα που να μην του γκρινιάζω για κάτι χωρίς λόγο. Μπορεί να θέλω να τον διώξω. Μπορεί να μην ξέρω τι μου γίνεται. Μπορεί να τον αγαπώ και να.φοβαμαι να το δείξω. Σε κάθε περίπτωση θα τον διαλύσω και δεν νιώθω ότι φταίω εγώ.
    Ποσο θυμο κρυβεις μεσα σου αλήθεια ...
    Καταρχην θα σου πω ότι και ο ψυχολογος σου και ας ακουγεται κοινότυπο..
    ΗΡΈΜΗΣΕ οσο μπορείς ,οσο ειναι δυνατον..

    Οσο είσαι σε αυτή την κατάσταση δεν πρόκειται να βρεις ούτε λύση, ουτε δύναμη να αντιμετωπισεις αυτο που σου συμβαίνει ..
    Σταματα να χαρακτηριζεις τον ευατο σου ...ωραια βρηκες γκόμενο ,εγινε τωρα αυτό ....κοιτας να το διορθώσεις ,προσπαθείς με οποιο τροπο αλλα δεν βγαινει τι να κανουμε ....
    Δεν σου κρυβω οτι στην αρχη νομιζα οτι μπλοφαρισες ...αλλα μετα τα τελευταια σου μηνυματα δεν νομιζω ...τετοια λογια δεν βγαινουν ευκολα ...

    Το πραγμα εχει τελειώσει με τον γαμο σου οσο και να προσπαθήσεις ..
    Ειπες καποια πραγματα που επειδη και εγω ειμαι παντρεμενη 20 χρονια ξερω πολυ καλα οτι οταν συμβούν αυτο θα είναι το τέλος και δυστηχως και γυρισμος να υπαρχει ,δεν θα μπορέσει να ειναι ξανα το ιδιο..και εγω θα προτιμήσω να δοθεί τέλος με όποιο τίμημα...

    Εχει χαθει ο σεβασμός ,η εκτίμηση ...ειστε δυο συναισθηματικα εχθροι μεσα στο ιδιο σας το σπίτι ...Το μονο που εχει μεινει ειναι οτι μπορουμε να εχουμε και με ενα φιλο μας ...προς το παρον φυσικα ...κινδυνεύει να χαθεί και αυτο αν συνεχίσεις ετσι...
    Σε καθε σας καυγα θα βγαινουν πολλα στην επιφάνεια και παλι ο παρονομαστής θα είναι ο ιδιος ..
    Και κάθε φορα ολο αυτο θα ειναι πιο δυσκολο και σιγουρα με λόγια πολυ βαριά...Δεν ειναι διατεθημενος να τα αφησει πισω κανενας σας , αν καταλαβα καλα απο τα λογια σου...
    Δεν φαίνεται να μπορει να σε συνχωρεσει ο αντρας σου σε βαθμο που να μην επηρεάζεστε πλεον...
    Εδω που τα λεμε κανενας αντρας δεν μπορει να δεχτεί κατι τέτοιο για την γυναικα του οσο και να θέλει ...παντα θα τον τρωει και παντα κατι μπορει να του το θυμίζει ..Η εμπιστοσυνη πλεον χάθηκε ...Τι ζωη μετα θα έχεις ?Με την παραμικρή αφορμή καυγαδες και φασαρίες ...που πηγες ,με ποιον πηγες ,τι εκανες?
    Και οχι αδικα ...

    Το αντεχεις ρε συ αυτο ?
    Ειναι πολυ ψυχοφθόρο και φαινεται αλλωστε απο την κατασταση που σε εχει φέρει....
    Πνίγεσαι αυτη την στιγμή και φαινεται σε καθε σου λεξη....
    Πολλα μετωπα ανοιχτα και αν δεν ηρεμησεις να τα βαλεις σε μια σειρα δεν θα τα λυσεις ...

    Πρεπει να εισαι διατεθειμένη να θυσιάσεις και κάποια πράγματα για να απόλαυσης καποια άλλα...
    Καλως ή κακώς δεν μπορούμε να τα έχουμε ολα ,δεν γινεται...


    Λες οτι αν φυγεις θα βυθιστει στην καταθλιψη ...τωρα δηλαδη ειναι καλα?Δεν νομιζω ...ποιος αντέχει αυτη την συμπεριφορα απο την γυναικα του και ειναι καλά ...συμβιβάστηκε και απλα προσπαθεί .....αλλα δεν βγαινει...

    Γιατι επειμενεις οτι αν εσυ φύγεις θα χάσουν τα παιδια την ανεση τους?
    Τι ηλικιες εχουν τα παιδιά σας ,δεν ειναι μεγάλα πλεον?
    Το γεγονος οτι θα αλλάξετε σπιτια, γιατι ουσιαστικά χωρισμένοι ειστε δεν σημαίνει οτι θα σταματήσετε να τα στηρίζεται ....
    Οικογένεια θα ειστε πάλι αλλά για το καλό ολων σας πρεπει να μείνετε χωρια ...

    Δηλαδη μου λες αυτη την στιγμη οτι τα παιδια σου θα σε μισήσουν επειδη θα αφησεις τον πατερα τους και οχι αν μαθουν τι κατάσταση επικρατει μεσα στο σπιτι και με τι θυμό και οργη του φερε σε ....Δεν νομιζω ρε συ ...
    Εκατσες καμια φορα μαζι τους να τους πεις πως εχουν τα πραγματα ?
    Εγω τους γονεις μου τους θελω καλά ...Αν μετα απο τοσο χρονια γαμου αποφάσιζαν οτι δεν θέλουν να ειναι μαζί αυτο τι σημαινει οτι δεν θα με αγαπουν και θα με στηριζουν λιγοτερο?
    Αν βιωνουν μια τετοια κατάσταση μολις κλεισει η πορτα του σπιτιου τους θα επιμενω να ειναι μαζι?Θα αρρωστήσουν και οι δυο ...Κανενα παιδι δεν νομιζω να το θελει αυτο ,γιατι να το θελουν τα δικα σου παιδια?
    Ενταξει είναι ζορι αλλα προτιμότερο να ειναι χόρια παρα αυτη η άρρωστη κατάσταση...

    Λες οτι μιλας με τον αλλον ....τι εννοεις? λετε τα νεα σας (λεω εγω τώρα)ή υπαρχει και το ερωτικο παιχνιδι μεσω μηνυμάτων?
    Και ασε τις ενοχες οτι απιστια ειναι και αυτο...ενταξει το ξερουμε ,αλλα πλεον και η σκεψη που μπορει να κανουμε βλεποντας εναν ωραιο αντρα απιστια του μυαλου θεωρειται ..
    Δεν θα μας ριξουν και στον Καιαδα κιολλας γι αυτο...Μακαρι ολες οι αμαρτιες μας τετοιες να ηταν ....
    Μην φορτώνεσαι και αλλο με ενοχές ,εχεις ηδη αρκετές ...

    δεν ξερω πολλες ερωτησεις μου ερχονται στο μυαλο ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #362
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Καβγάδες τους δημιουργώ εγώ. Εκείνος κάθεται και ακούει. Στεναχωριεται αλλά δεν το δείχνει. Γενικά όμως δεν καυγαδιζουμε. Ακόμα χειρότερα λοιπόν. Η κόρη μου είναι μικρη στα 12. Μου βγαίνει πάλι το ερωτικό με τον γκόμενο αλλά θα σου πω γιατί. Δεν ξέρει τα προβλήματα μου και άρα είμαι ήρεμη. Μέσα μου δεν θέλω να χωρίσω αλλά να ηρεμήσω. Βέβαια όπως πάει δεν ηρεμώ. Πώς θα είμαι καλά με έναν άνθρωπο που με αρρώστησε. Προφανώς φταίει και ο θάνατος της μάνας μου και ο γκόμενος αλλά φταίει και εκείνος που άλλαξε. Το μυαλό μου λοιπόν θέλει τον άντρα μου να φταει για όλα. Ο άντρας που λάτρεψα, που πλέον είναι τρομερά στοργικός με εμένα να τον νιώθω εχθρό μου. Τα παιδιά μου θα διαλυθούν διότι έχουν μάθει να περνάνε καλά και όπως όλα τα παιδιά έχουν εγωισμό.

  3. #363
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Καβγάδες τους δημιουργώ εγώ. Εκείνος κάθεται και ακούει. Στεναχωριεται αλλά δεν το δείχνει. Γενικά όμως δεν καυγαδιζουμε. Ακόμα χειρότερα λοιπόν. Η κόρη μου είναι μικρη στα 12. Μου βγαίνει πάλι το ερωτικό με τον γκόμενο αλλά θα σου πω γιατί. Δεν ξέρει τα προβλήματα μου και άρα είμαι ήρεμη. Μέσα μου δεν θέλω να χωρίσω αλλά να ηρεμήσω. Βέβαια όπως πάει δεν ηρεμώ. Πώς θα είμαι καλά με έναν άνθρωπο που με αρρώστησε. Προφανώς φταίει και ο θάνατος της μάνας μου και ο γκόμενος αλλά φταίει και εκείνος που άλλαξε. Το μυαλό μου λοιπόν θέλει τον άντρα μου να φταει για όλα. Ο άντρας που λάτρεψα, που πλέον είναι τρομερά στοργικός με εμένα να τον νιώθω εχθρό μου. Τα παιδιά μου θα διαλυθούν διότι έχουν μάθει να περνάνε καλά και όπως όλα τα παιδιά έχουν εγωισμό.
    το μυαλο σου θελει ολους τους αλλους να φταινε και ποτε, εσενα. γι αυτο βραχυκυκλωνεις.
    αρνεισαι να δεις τις δικες σου ευθυνες και να τις αναλαβεις. τσαλαβουτας σε αυτα που πιστευεις ως ευθυνες των αλλων για να βολευεσαι..
    τι ηλικιες εχουν τα παιδια σου;

  4. #364
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Καβγάδες τους δημιουργώ εγώ. Εκείνος κάθεται και ακούει. Στεναχωριεται αλλά δεν το δείχνει. Γενικά όμως δεν καυγαδιζουμε. Ακόμα χειρότερα λοιπόν. Η κόρη μου είναι μικρη στα 12. Μου βγαίνει πάλι το ερωτικό με τον γκόμενο αλλά θα σου πω γιατί. Δεν ξέρει τα προβλήματα μου και άρα είμαι ήρεμη. Μέσα μου δεν θέλω να χωρίσω αλλά να ηρεμήσω. Βέβαια όπως πάει δεν ηρεμώ. Πώς θα είμαι καλά με έναν άνθρωπο που με αρρώστησε. Προφανώς φταίει και ο θάνατος της μάνας μου και ο γκόμενος αλλά φταίει και εκείνος που άλλαξε. Το μυαλό μου λοιπόν θέλει τον άντρα μου να φταει για όλα. Ο άντρας που λάτρεψα, που πλέον είναι τρομερά στοργικός με εμένα να τον νιώθω εχθρό μου. Τα παιδιά μου θα διαλυθούν διότι έχουν μάθει να περνάνε καλά και όπως όλα τα παιδιά έχουν εγωισμό.
    Έχεις την τάση μια να τον κατηγορείς και μια να τον δικαιολογεις...
    Αν διαβάσεις ότι έχεις γράψει θα δεις ότι τον θεωρείς υπεύθυνο για την τωρινή σου κατάστάση και τον εκδίκισε κατά κάποιο τρόπο με του να του φέρεσε με μίσος ...
    Λάθος ...τον εαυτό σου ταλαιπωρεις έτσι...εκείνος λες κάθεται και ακούει....δηλαδή για εμένα και αυτός μαζεύει μέσα του ...Δεν αντιδρά να τα βγάλει...νομίζεις και αυτό είναι καλό?
    Αργά η γρήγορα θα κάνει και αυτός το μπαμ και τότε τρέχα να μαζέψεις τα συντρίμμια..
    Μετά έλα να μου πεις αν μέσα σε αυτά δεν είναι και τα παιδιά...
    Και ξέρεις κάτι ?τότε θα είναι πιο δύσκολο να τους εξηγήσεις τι περνάς τόσο καιρό...να καταλάβουν τι έκανε η μαμά τους ...

    Η κόρη σου είναι μικρή αλλά όχι σε ηλικία που να μην καταλαβαίνει τι γίνεται μέσα στο σπίτι...
    Δηλαδή το πρωί που λείπουν τα παιδιά είναι πεδίο μάχης το σπίτι και από το μεσημέρι και μετά που γυρίζουν βάζετε τις μάσκες σας και αρχίζει το θέατρο μια ευτυχισμένης οικογένειας,?
    Νομίζω αργά ή γρήγορα θα καταλάβει πολλά γιατί αυτό δεν γίνεται να συνεχιστεί ..
    Δεν έχει καταλάβει δηλαδή ότι η μαμά της δεν είναι καλά?

    Λρς ότι ο άλλος αυτή την στιγμή σε ηρεμεί....Σου προσφέρει αυτό που χρειάζεσαι...οκ μπορώ να το καταλάβω εν μέρη..
    Είσαι σίγουρη όμως ότι δεν σε πιέζει όλη αυτή η κατάσταση περισσότερο και όλη αυτή η ενοχή σου βγάζει ακόμα χειρότερες αντιδράσεις απέναντι στον άντρα σου?
    Όταν μας ηρεμεί κάτι έχουμε μετά την ψυχική δυναμη να αντιμετωπίσουμε καταστάσεις χωρίς μίσος και κατάλοιπα ...
    Ηρεμεί η ψυχή μας και μας κάνει να σκεφτόμαστε με την λογική ...
    Γιατί δεν θεωρείς υπεύθυνο αυτόν για την κατάσταση που είσαι σήμερα ?
    Εγώ νομίζω αν δεν ήταν αυτός να σε ξεσηκώσει σήμερα δεν θα κατηγορούσε τον άντρα σου ...μπορεί να μην ήταν όλα ρόδινα αλλά τουλάχιστον θα ήσουν πιο ήρεμη...

    Υπάρχουν τόσες ασχολίες που μας προσφέρουν ηρεμία .Γιατί δεν την αναζητάς άλλου.
    Αφού φαίνεται ότι πήρες την απόφαση σου και ας μην την θες καταβαθος.
    Γιατί δεν τον κόβεις τελείως?
    Βρες αλλού την ηρεμία και όχι στην εύκολη λύση...
    Λες ότι τον έχεις ερωτευτεί ..οκ !δεν γίνεται όμως να συνεχίσεις έτσι...
    Τι ηλικία έχει αυτός ?Δεν θέλει να προχωρήσει στην ζωή του?
    Αφού δεν έχεις σκοπό να χωρίσεις γιατί τον κρατάς και δεν τον αφήνεις και αυτόν να βρει κάτι άλλο...
    Αυτή δεν είναι αγάπη ...εγωισμός είναι ..
    Πάλι εδώ τον ευατο σου σκέφτεσαι και προσπαθείς να τον δικαιολογήσεις...

    Αν μου έλεγες εγώ τον θέλω και περιμενω να τελειώσει ο γάμος μου για να είμαστε μαζί ,εκεί οκ!είμαι μαζί σου..
    Να κρατάς επαφές και να σε ηρεμεί...
    Τώρα όμως τι νόημα έχει ..όλο αυτό περισσότερο κακό σου κάνει γιατί δεν το βλέπεις?

    Καταρχήν πρέπει να καταλάβεις ότι δεν γίνετε να τους έχεις και τους δύο με αυτό τον τρόπο..όσο συντηρείς αυτή την άρρωστη κατάσταση τόσο πιο χάλια θα γίνεσαι ...μην περιμένεις να βρεις λύση..

    Αποτραβηξου από τον άλλον όσο δυνατόν πιο γρήγορα ..Στην αρχή θα είναι ακόμα πιο δύσκολα αλλά με τον καιρό θα καταλαγιάσει...
    Τότε ίσως μπορέσεις και δεις τι μπορείς να κάνεις με τον γάμο σου ,αφού είναι η απόφαση που πήρες ..

    Να θυμάσαι την απόφαση αυτή την πήρες για εσένα ...ούτε για τα παιδιά σου ούτε για κανέναν άλλον...
    Τον ευατο σου θέλεις να προστατεύσεις αλλά για εμένα διάλεξες λάθος δρόμο.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #365
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Έχεις την τάση μια να τον κατηγορείς και μια να τον δικαιολογεις...
    Αν διαβάσεις ότι έχεις γράψει θα δεις ότι τον θεωρείς υπεύθυνο για την τωρινή σου κατάστάση και τον εκδίκισε κατά κάποιο τρόπο με του να του φέρεσε με μίσος ...
    Λάθος ...τον εαυτό σου ταλαιπωρεις έτσι...εκείνος λες κάθεται και ακούει....δηλαδή για εμένα και αυτός μαζεύει μέσα του ...Δεν αντιδρά να τα βγάλει...νομίζεις και αυτό είναι καλό?
    Αργά η γρήγορα θα κάνει και αυτός το μπαμ και τότε τρέχα να μαζέψεις τα συντρίμμια..
    Μετά έλα να μου πεις αν μέσα σε αυτά δεν είναι και τα παιδιά...
    Και ξέρεις κάτι ?τότε θα είναι πιο δύσκολο να τους εξηγήσεις τι περνάς τόσο καιρό...να καταλάβουν τι έκανε η μαμά τους ...

    Η κόρη σου είναι μικρή αλλά όχι σε ηλικία που να μην καταλαβαίνει τι γίνεται μέσα στο σπίτι...
    Δηλαδή το πρωί που λείπουν τα παιδιά είναι πεδίο μάχης το σπίτι και από το μεσημέρι και μετά που γυρίζουν βάζετε τις μάσκες σας και αρχίζει το θέατρο μια ευτυχισμένης οικογένειας,?
    Νομίζω αργά ή γρήγορα θα καταλάβει πολλά γιατί αυτό δεν γίνεται να συνεχιστεί ..
    Δεν έχει καταλάβει δηλαδή ότι η μαμά της δεν είναι καλά?

    Λρς ότι ο άλλος αυτή την στιγμή σε ηρεμεί....Σου προσφέρει αυτό που χρειάζεσαι...οκ μπορώ να το καταλάβω εν μέρη..
    Είσαι σίγουρη όμως ότι δεν σε πιέζει όλη αυτή η κατάσταση περισσότερο και όλη αυτή η ενοχή σου βγάζει ακόμα χειρότερες αντιδράσεις απέναντι στον άντρα σου?
    Όταν μας ηρεμεί κάτι έχουμε μετά την ψυχική δυναμη να αντιμετωπίσουμε καταστάσεις χωρίς μίσος και κατάλοιπα ...
    Ηρεμεί η ψυχή μας και μας κάνει να σκεφτόμαστε με την λογική ...
    Γιατί δεν θεωρείς υπεύθυνο αυτόν για την κατάσταση που είσαι σήμερα ?
    Εγώ νομίζω αν δεν ήταν αυτός να σε ξεσηκώσει σήμερα δεν θα κατηγορούσε τον άντρα σου ...μπορεί να μην ήταν όλα ρόδινα αλλά τουλάχιστον θα ήσουν πιο ήρεμη...

    Υπάρχουν τόσες ασχολίες που μας προσφέρουν ηρεμία .Γιατί δεν την αναζητάς άλλου.
    Αφού φαίνεται ότι πήρες την απόφαση σου και ας μην την θες καταβαθος.
    Γιατί δεν τον κόβεις τελείως?
    Βρες αλλού την ηρεμία και όχι στην εύκολη λύση...
    Λες ότι τον έχεις ερωτευτεί ..οκ !δεν γίνεται όμως να συνεχίσεις έτσι...
    Τι ηλικία έχει αυτός ?Δεν θέλει να προχωρήσει στην ζωή του?
    Αφού δεν έχεις σκοπό να χωρίσεις γιατί τον κρατάς και δεν τον αφήνεις και αυτόν να βρει κάτι άλλο...
    Αυτή δεν είναι αγάπη ...εγωισμός είναι ..
    Πάλι εδώ τον ευατο σου σκέφτεσαι και προσπαθείς να τον δικαιολογήσεις...

    Αν μου έλεγες εγώ τον θέλω και περιμενω να τελειώσει ο γάμος μου για να είμαστε μαζί ,εκεί οκ!είμαι μαζί σου..
    Να κρατάς επαφές και να σε ηρεμεί...
    Τώρα όμως τι νόημα έχει ..όλο αυτό περισσότερο κακό σου κάνει γιατί δεν το βλέπεις?

    Καταρχήν πρέπει να καταλάβεις ότι δεν γίνετε να τους έχεις και τους δύο με αυτό τον τρόπο..όσο συντηρείς αυτή την άρρωστη κατάσταση τόσο πιο χάλια θα γίνεσαι ...μην περιμένεις να βρεις λύση..

    Αποτραβηξου από τον άλλον όσο δυνατόν πιο γρήγορα ..Στην αρχή θα είναι ακόμα πιο δύσκολα αλλά με τον καιρό θα καταλαγιάσει...
    Τότε ίσως μπορέσεις και δεις τι μπορείς να κάνεις με τον γάμο σου ,αφού είναι η απόφαση που πήρες ..

    Να θυμάσαι την απόφαση αυτή την πήρες για εσένα ...ούτε για τα παιδιά σου ούτε για κανέναν άλλον...
    Τον ευατο σου θέλεις να προστατεύσεις αλλά για εμένα διάλεξες λάθος δρόμο.
    μα δεν τσακωνόμαστε και δεν φοράμε μάσκες. Εγω του μιλάω άσχημα και εκείνος κάθεται. Και πλάκα θα κάνουμε, και για καφέ θα πάμε, για ψώνια, κλπ. Πως είναι να έχεις δίπλα σου έναν άντρα που σε προσέχει και σε βάζει προτεραιότητα επειδή σε αγαπάει. Να σου πω όμως τι φοβάμαι και με κάνει κομμάτια.

    Χάνεις έναν άντρα που θα ήθελαν πολλές και μετά απο 34 χρόνια επειδή απλά σου έφυγε το συναίσθημα? Εναν άντρα που σε αγαπάει πραγματικά και αντέχει τρελά? Εναν άντρα που σε φροντίζει και σου στέκεται δίπλα σου? θα σου πω και τα υπόλοιπα. Οταν συγκρίνω τον γκόμενο με τον άντρα μου στην ερωτική βάση κερδίζει ο γκόμενος διότι ο έρωτας σε κάνει να μην βλέπεις πράγματα. Οταν όμως βλέπω ... κερδίζει ο άντρας μου. Αν το πάρω λογικά θα έπρεπε να λέω δόξα τον θεό που έχω έναν τέτοιο άντρα. Ελα όμως που δεν μου βγαίνει. Πάμε τώρα στα παιδιά. Αντε να τους εξηγήσεις οτι τώρα που ο πατέρας τους με λατρεύει εμένα μου έφυγε. Καλά θα μου πούνε 6 χρόνια άντεξες και τώρα δεν αντέχεις που σε αγαπάει? Πλάκα δεν έχει? Εδω οι φιλενάδες μου λένε οτι στα 52 με αυτά που έχω θα έπρεπε να είμαι καλά και οτι έξω υπάρχει μεγάλη σαβούρα.

    Αντε τώρα να πω οτι. Αλλαξε και έγινε αυτό που αγάπησα. Αλλαξε με τεράστιο κόστος για εκείνον. Σήμερα τα έχω όλα. Δεν μου φέρεται άσχημα. Με αγαπάει αλλά εγω κρατάω απωθημένα πριν απο 8 χρόνια που δεν μπορώ να ξεπεράσω. Πως χωρίζεις με έναν άντρα που ταιριάζετε, περνάς καλά, σε φροντίζει, τρέχει για όλους, έχει το πακέτο και το ξέρω αλλα εσύ νιώθεις άδεια?

    Εγωίστρια θα με πούνε και όχι διαλυμένη. Έχω φτάσει στο σημείο να μισώ την αλλαγή του διότι μου μεταφέρει τύψεις. Αν θα σκάσει μια μέρα? Δεν ξέρω αλλά δεν πιστεύω. Ειναι γομάρι αντοχής και το έχει αποδείξει οταν επι 4 χρόνια δούλευε για να πληρώνει την δόση και το σπίτι στα 15000Ε κάθε μήνα και με κατάθλιψη και στυτικά προβλήματα. Μου το λέει μερικές φορές με παράπονο αλλα εμένα δεν με αγγίζει. Ας πρόσεχες του λέω διότι ξέρω στον κύκλο μας ανθρώπους που δεν χρεοκόπησαν. Εδω μου βγαίνουν τα απωθημένα που ήμουνα απο πολύ πλούσια οικογένεια και κατέληξα να ζω στην μιζέρια. Αρχίζω και σκέφτομαι πλέον οτι τι και αν σε αγάπησα πολύ. Μου βγαίνουν συμπλέγματα πλέον. Με τον εαυτό μου τα έχω πλέον.

  6. #366
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    μα δεν τσακωνόμαστε και δεν φοράμε μάσκες. Εγω του μιλάω άσχημα και εκείνος κάθεται. Και πλάκα θα κάνουμε, και για καφέ θα πάμε, για ψώνια, κλπ. Πως είναι να έχεις δίπλα σου έναν άντρα που σε προσέχει και σε βάζει προτεραιότητα επειδή σε αγαπάει. Να σου πω όμως τι φοβάμαι και με κάνει κομμάτια.

    Χάνεις έναν άντρα που θα ήθελαν πολλές και μετά απο 34 χρόνια επειδή απλά σου έφυγε το συναίσθημα? Εναν άντρα που σε αγαπάει πραγματικά και αντέχει τρελά? Εναν άντρα που σε φροντίζει και σου στέκεται δίπλα σου? θα σου πω και τα υπόλοιπα. Οταν συγκρίνω τον γκόμενο με τον άντρα μου στην ερωτική βάση κερδίζει ο γκόμενος διότι ο έρωτας σε κάνει να μην βλέπεις πράγματα. Οταν όμως βλέπω ... κερδίζει ο άντρας μου. Αν το πάρω λογικά θα έπρεπε να λέω δόξα τον θεό που έχω έναν τέτοιο άντρα. Ελα όμως που δεν μου βγαίνει. Πάμε τώρα στα παιδιά. Αντε να τους εξηγήσεις οτι τώρα που ο πατέρας τους με λατρεύει εμένα μου έφυγε. Καλά θα μου πούνε 6 χρόνια άντεξες και τώρα δεν αντέχεις που σε αγαπάει? Πλάκα δεν έχει? Εδω οι φιλενάδες μου λένε οτι στα 52 με αυτά που έχω θα έπρεπε να είμαι καλά και οτι έξω υπάρχει μεγάλη σαβούρα.

    Αντε τώρα να πω οτι. Αλλαξε και έγινε αυτό που αγάπησα. Αλλαξε με τεράστιο κόστος για εκείνον. Σήμερα τα έχω όλα. Δεν μου φέρεται άσχημα. Με αγαπάει αλλά εγω κρατάω απωθημένα πριν απο 8 χρόνια που δεν μπορώ να ξεπεράσω. Πως χωρίζεις με έναν άντρα που ταιριάζετε, περνάς καλά, σε φροντίζει, τρέχει για όλους, έχει το πακέτο και το ξέρω αλλα εσύ νιώθεις άδεια?

    Εγωίστρια θα με πούνε και όχι διαλυμένη. Έχω φτάσει στο σημείο να μισώ την αλλαγή του διότι μου μεταφέρει τύψεις. Αν θα σκάσει μια μέρα? Δεν ξέρω αλλά δεν πιστεύω. Ειναι γομάρι αντοχής και το έχει αποδείξει οταν επι 4 χρόνια δούλευε για να πληρώνει την δόση και το σπίτι στα 15000Ε κάθε μήνα και με κατάθλιψη και στυτικά προβλήματα. Μου το λέει μερικές φορές με παράπονο αλλα εμένα δεν με αγγίζει. Ας πρόσεχες του λέω διότι ξέρω στον κύκλο μας ανθρώπους που δεν χρεοκόπησαν. Εδω μου βγαίνουν τα απωθημένα που ήμουνα απο πολύ πλούσια οικογένεια και κατέληξα να ζω στην μιζέρια. Αρχίζω και σκέφτομαι πλέον οτι τι και αν σε αγάπησα πολύ. Μου βγαίνουν συμπλέγματα πλέον. Με τον εαυτό μου τα έχω πλέον.

    Φυσικα και ο έρωτας σε κάνει να βλέπεις διαφορετικά ,γι αυτο σε τέτοιες περιπτώσεις συζητάς με ανθρώπους που σε ξέρουν πολύ καλα προσωπικά και τους εμπιστεύεσαι ,για να σε κάνουν να σκεφτείς αυτά που εσύ δεν εισαι σε θέση ...
    Δεν ειναι μόνο ο έρωτας ..Ο ερωτας καλώς ή κακώς ειναι μεγαλη παγίδα....Το ξέρεις φαντάζομαι ,δεν μιλάω με κανα κοριτσάκι ...
    Με το γκόμενο ζεις μόνο τα θετικά ,τα όμορφα...σε κάνει να νοιωθεις αυτό που θέλεις ,μοναδική....και ειδικά για μια γυναικα που βρίσκεται στην θέση σου ο τύπος ήξερε πολύ καλά να σου πουλήσει αυτο που αναζητούσες ....Αν του τα έλεγες και όλα ,τότε ησουν" πέσε πιτα να σε φάω" στην κυριολεξία γι αυτον...
    Του δοθηκες με συγκεκριμενες οδηγίες χρήσεως για επιτυχής λειτουργια όλου αυτού....Θα ηταν παραλογο αν δεν τον ειχες ερωτευτεί ..Η ψευδαίσθηση που αναζητουσες ήρθε και με το παραπάνω,ηταν αυτό που σε έκανε να αντέξεις την ολη κατάσταση του αντρα σου....γι αυτο ασε αυτό το κομμάτι και τις ενοχές του ,έγινε τι να κάνουμε ...λάθος ή σωστό ?το θεμα ήταν να μην γινόταν....
    Τωρα πλεον πρέπει να δεις πως θα σωθεί ολο αυτο....

    Εφοσον λοιπον ερωτεύτηκες, έπεσες και στην παγιδα ολου αυτού...Δεν ζεις την καθημερινοτητα μαζι του ,δεν εισαι σε ενα σπιτι να αντιμετωπιζεται καθημερινά τα προβλήματά σας απο κοινού..
    Εκει πραγματικά γνωριζεις τον άλλων...Εκει βλέπεις αν ολα αυτα που στα λεει στις δυο ωρες που θα συναντηθειται μπορούν να παραμείνουν παρ ολα τα καθημερινά θεματα που προκύπτουν....

    Τοτε μόνο εισαι σίγουρη για τα βήματα σου...Τοτε μονο κάνεις σκέψεις για να διαλύσεις το σπίτι σου...
    Ολοι τον πρώτο καιρό ειμαστε αγάπες και λουλούδια ,οταν μπαίνουν ομως τα καθημερινά αλλάζουμε ....εκει μπορεί να βγάλουμε ενα τελειως άλλο ευατο και να βρεθούμε προ εκπλήξεως οταν ειναι ηδη πολύ αργά..
    Οταν πραγματικά εκτιμησουμε αυτο που ειχαμε αλλά ,παει πεταξε του πουλάκι...
    Αρα εσυ δεν ερωτευτικες εναν αντρα που μπορει να σου προσφερει πολλα για να συνεχισεις να ζεις όμορφα ...το κρεβάτι και τα λογια του ερωτεύτηκες...

    Ετσι δεν ειναι?Γι αυτο λες αξιζει να ρισκαρεις να χαλασεις το σπιτι σου?

    Γιατι δεν θα αντεξεις οσο υπομονή και να κάνεις ...Αν καταλάβει οτι διατηρείς ακομα επαφές δεν νομίζω να κρατηθεί μετά ....
    Ποσο καιρό νομίζεις οτι θα κάνετε σεξ με το ζόρι...δεν γίνεται αυτό το πραγμα ,οσα χρόνια και να έχεις ζησει με τον άλλον...θα συχαθεις και τον ίδιο σου τον ευατο στο τέλος...

    Για πες μου καταρχην εισαι σε θεση να ξεκοψεις απο τον άλλον ...να προσπαθησεις να βρεις ενα αλλο τροπο να περνας καλα αυτες τις ελαχιστες ωρες ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #367
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Φυσικα και ο έρωτας σε κάνει να βλέπεις διαφορετικά ,γι αυτο σε τέτοιες περιπτώσεις συζητάς με ανθρώπους που σε ξέρουν πολύ καλα προσωπικά και τους εμπιστεύεσαι ,για να σε κάνουν να σκεφτείς αυτά που εσύ δεν εισαι σε θέση ...
    Δεν ειναι μόνο ο έρωτας ..Ο ερωτας καλώς ή κακώς ειναι μεγαλη παγίδα....Το ξέρεις φαντάζομαι ,δεν μιλάω με κανα κοριτσάκι ...
    Με το γκόμενο ζεις μόνο τα θετικά ,τα όμορφα...σε κάνει να νοιωθεις αυτό που θέλεις ,μοναδική....και ειδικά για μια γυναικα που βρίσκεται στην θέση σου ο τύπος ήξερε πολύ καλά να σου πουλήσει αυτο που αναζητούσες ....Αν του τα έλεγες και όλα ,τότε ησουν" πέσε πιτα να σε φάω" στην κυριολεξία γι αυτον...
    Του δοθηκες με συγκεκριμενες οδηγίες χρήσεως για επιτυχής λειτουργια όλου αυτού....Θα ηταν παραλογο αν δεν τον ειχες ερωτευτεί ..Η ψευδαίσθηση που αναζητουσες ήρθε και με το παραπάνω,ηταν αυτό που σε έκανε να αντέξεις την ολη κατάσταση του αντρα σου....γι αυτο ασε αυτό το κομμάτι και τις ενοχές του ,έγινε τι να κάνουμε ...λάθος ή σωστό ?το θεμα ήταν να μην γινόταν....
    Τωρα πλεον πρέπει να δεις πως θα σωθεί ολο αυτο....

    Εφοσον λοιπον ερωτεύτηκες, έπεσες και στην παγιδα ολου αυτού...Δεν ζεις την καθημερινοτητα μαζι του ,δεν εισαι σε ενα σπιτι να αντιμετωπιζεται καθημερινά τα προβλήματά σας απο κοινού..
    Εκει πραγματικά γνωριζεις τον άλλων...Εκει βλέπεις αν ολα αυτα που στα λεει στις δυο ωρες που θα συναντηθειται μπορούν να παραμείνουν παρ ολα τα καθημερινά θεματα που προκύπτουν....

    Τοτε μόνο εισαι σίγουρη για τα βήματα σου...Τοτε μονο κάνεις σκέψεις για να διαλύσεις το σπίτι σου...
    Ολοι τον πρώτο καιρό ειμαστε αγάπες και λουλούδια ,οταν μπαίνουν ομως τα καθημερινά αλλάζουμε ....εκει μπορεί να βγάλουμε ενα τελειως άλλο ευατο και να βρεθούμε προ εκπλήξεως οταν ειναι ηδη πολύ αργά..
    Οταν πραγματικά εκτιμησουμε αυτο που ειχαμε αλλά ,παει πεταξε του πουλάκι...
    Αρα εσυ δεν ερωτευτικες εναν αντρα που μπορει να σου προσφερει πολλα για να συνεχισεις να ζεις όμορφα ...το κρεβάτι και τα λογια του ερωτεύτηκες...

    Ετσι δεν ειναι?Γι αυτο λες αξιζει να ρισκαρεις να χαλασεις το σπιτι σου?

    Γιατι δεν θα αντεξεις οσο υπομονή και να κάνεις ...Αν καταλάβει οτι διατηρείς ακομα επαφές δεν νομίζω να κρατηθεί μετά ....
    Ποσο καιρό νομίζεις οτι θα κάνετε σεξ με το ζόρι...δεν γίνεται αυτό το πραγμα ,οσα χρόνια και να έχεις ζησει με τον άλλον...θα συχαθεις και τον ίδιο σου τον ευατο στο τέλος...

    Για πες μου καταρχην εισαι σε θεση να ξεκοψεις απο τον άλλον ...να προσπαθησεις να βρεις ενα αλλο τροπο να περνας καλα αυτες τις ελαχιστες ωρες ?
    Το σπίτι μου το χάλασε ο άντρα μου. Να ξεκόψω προσπαθώ αλλά δεν είναι εύκολο διότι λειτουργεί σαν ναρκωτικό. Εγώ πιέζω τον εαυτό μου να κάνω έρωτα στον άντρα μου. Τεστάρω τον εαυτό μου. Κάνω πολλά πράγματα που περνάω καλά. Του έχω πει ότι διατηρώ φιλικές επαφές διοτι δεν μπορώ να ξεκόψω εύκολα με κάποιον που ερωτεύτηκα πολύ. Έγινε έξαλλος και με το δίκιο του αλλά δεν φταίω εγώ που ερωτεύτηκα. Ψέμματα δεν λέω. Του λέω ακριβώς όπως νιώθω και τον στεναχωρώ. Όσο ηρεμώ με τον καιρό μου βγαίνουν και άλλα απωθημένα. Βασικά τον γάμησα τον άντρα μου

    Πάμε απο την αρχή. 6 χρόνια σκατά γάμος + θάνατος μάνας + ερωτας που με άφησε + αντρας που επανέρχεται + ψωρίαση + κλιμακτήριος + παιδιά + οικονομικά + πατέρας μόνος που κλαίει κάθε ημέρα + κόρη στην εφηβεία + τα δικά μου ψυχολογικά και απωθημένα + προβλήματα γυναικολογικά. Για αυτό σου λέω γαμησέ τα.

  8. #368
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Θα σου μιλήσω ειλικρινά. Αν δεν είχα κάνει την απιστία μου θα ήμουνα καλά.με τον άντρα μου. Δυστυχώς όμως και την έκανα και ερωτεύτηκα και έφτασα στον σημείο να την χρεώσω στον άντρα μου. Θα σου πω τι μου είπε ένας ψυχολόγος που λόγο κόστους δεν μπορώ να πηγαίνω. Επειδή ακριβώς ξέρω ότι ο άντρας μου δεν θα με αφήσει επειδή με αγαπάει του χρεώνω τα πάντα. Απλά έχω ξεπεράσει τα όρια και πλέον οι δικές μου ενοχές δεν με αφήνουν. Συνεχίζει... Την ερωτική σου σχέση εσυντην χάλασες με τον άντρα σου διότι χρησιμοποίησες την απιστία για να σταματήσεις να τον αγαπάς. Άλλοθι βρήκες. Δεν περίμενες βεβαια ότι θα αλλάξει και είναι λογικό. Τώρα όμως δεν έχεις εσύ την δύναμη να αλλάξεις διότι η δική σου αλλαγή σου δημιουργεί στρες. Το κακό είναι ότι αγαπάς τον άντρα σου χωρίς την δύναμη να του το πεις. Απλά δεν αντέχεις να τον αγαπάς διότι αυτόματα προδίδεις τον εαυτό σου. Έχεις βάλει τον εγωισμό σου ασπίδα. Με τον τρόπο αυτό θα τα κάψεις όλα. Λύση στην περίπτωση σου δεν υπάρχει καμία. Δεν φταις εσύ. Έπεσαν πολλά μαζεμένα. Τώρα ή θα μαζέψεις τα κομμάτια του γάμου σου και θα φτιάξεις κάτι πολύ μικρότερο αλλά καλό ή θα τα πετάξεις
    Σε καμία περίπτωση δεν είσαι σε θέση να διαχειριστείς τίποτα καλύτερο. Μου είπε επίσης ότι είπες στον άντρα σου για την απιστία διότι ήξερες ότι δεν θα σε αφήσει. Διότι ήδη είχε αλλάξει και σε έκανε να είσαι πιο κοντά μαζί του. Εάν ήταν μακρυά σου δεν θα το έλεγες. Με την απιστία όμως συνειδητοποίησες ότι είχες εσύ φύγει μακρυά. Με το εαυτό σου τα έχεις πάνω από όλα. Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθόλου καθώς δεν υπάρχει λύση και θα είναι επικίνδυνο για την ψυχική σου υγεία να πειραματιστω σε νερά που δεν ξέρω. Θα ηρεμήσεις με το ζόρι διότι είναι φυσική διαδικασία. Απλά όταν ηρεμήσεις θα έχεις χάσει τόσα πράγματα που πλέον δεν θα σε γεμίζει τίποτα. Θα έχεις χάσει την δυνατότητα να αγαπάς. Είσαι σαν τους στρατιώτες που γυρνάνε από τον πόλεμο και σκέφτονται γιατί έζησαν.

    Ότι καλύτερο μου έχουν πει οι διάφοροι. Με προσγείωσε και μου ευχήθηκε καλή τύχη. Έκλαιγα δύο ημέρες για την κατάντια μου.

  9. #369
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    [QUOTE=mariasilk;1134942]Θα σου μιλήσω ειλικρινά. Αν δεν είχα κάνει την απιστία μου θα ήμουνα καλά.με τον άντρα μου. Δυστυχώς όμως και την έκανα και ερωτεύτηκα και έφτασα στον σημείο να την χρεώσω στον άντρα μου. Θα σου πω τι μου είπε ένας ψυχολόγος που λόγο κόστους δεν μπορώ να πηγαίνω. Επειδή ακριβώς ξέρω ότι ο άντρας μου δεν θα με αφήσει επειδή με αγαπάει του χρεώνω τα πάντα. Απλά έχω ξεπεράσει τα όρια και πλέον οι δικές μου ενοχές δεν με αφήνουν. Συνεχίζει... Την ερωτική σου σχέση εσυντην χάλασες με τον άντρα σου διότι χρησιμοποίησες την απιστία για να σταματήσεις να τον αγαπάς. Άλλοθι βρήκες. Δεν περίμενες βεβαια ότι θα αλλάξει και είναι λογικό. Τώρα όμως δεν έχεις εσύ την δύναμη να αλλάξεις διότι η δική σου αλλαγή σου δημιουργεί στρες. Το κακό είναι ότι αγαπάς τον άντρα σου χωρίς την δύναμη να του το πεις. Απλά δεν αντέχεις να τον αγαπάς διότι αυτόματα προδίδεις τον εαυτό σου. Έχεις βάλει τον εγωισμό σου ασπίδα. Με τον τρόπο αυτό θα τα κάψεις όλα. Λύση στην περίπτωση σου δεν υπάρχει καμία. Δεν φταις εσύ. Έπεσαν πολλά μαζεμένα. Τώρα ή θα μαζέψεις τα κομμάτια του γάμου σου και θα φτιάξεις κάτι πολύ μικρότερο αλλά καλό ή θα τα πετάξεις
    Σε καμία περίπτωση δεν είσαι σε θέση να διαχειριστείς τίποτα καλύτερο. Μου είπε επίσης ότι είπες στον άντρα σου για την απιστία διότι ήξερες ότι δεν θα σε αφήσει. Διότι ήδη είχε αλλάξει και σε έκανε να είσαι πιο κοντά μαζί του. Εάν ήταν μακρυά σου δεν θα το έλεγες. Με την απιστία όμως συνειδητοποίησες ότι είχες εσύ φύγει μακρυά. Με το εαυτό σου τα έχεις πάνω από όλα. Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθόλου καθώς δεν υπάρχει λύση και θα είναι επικίνδυνο για την ψυχική σου υγεία να πειραματιστω σε νερά που δεν ξέρω. Θα ηρεμήσεις με το ζόρι διότι είναι φυσική διαδικασία. Απλά όταν ηρεμήσεις θα έχεις χάσει τόσα πράγματα που πλέον δεν θα σε γεμίζει τίποτα. Θα έχεις χάσει την δυνατότητα να αγαπάς. Είσαι σαν τους στρατιώτες που γυρνάνε από τον πόλεμο και σκέφτονται γιατί έζησαν.

    Ότι καλύτερο μου έχουν πει οι διάφοροι. Με προσγείωσε και μου ευχήθηκε καλή τύχη. Έκλαιγα δύο ημέρες για την κατάντια μου.[/QUOTE]


    Επιτέλους είπες αυτό που περίμενα να ακούσω .. .

    Ήμουν σίγουρη ότι αν δεν υπήρχε ο γκόμενος στη μέση τίποτε πλέον δεν θα συζητούσα με από όλα αυτά που έχεις πει.
    Ναι μπορεί να υπήρχαν θεματακια αλλά δεν θα φεροσουν έτσι ούτε θα είχες φτάσει σε αυτή την ψυχολογική κατάσταση...
    Τι να σε κάνει ο ψυχολόγος από την στιγμή που είσαι με έναν άνθρωπο ερωτευμένη και συνάμα θέλεις να διατηρήσεις και την βολή σου μέσα στον γάμο.

    Να σου πει ότι δεν γίνονται και τα δύο?
    Δεν είναι προφανές?
    Δεν είναι πρέπων να διαλέξεις?

    Και σταματά να λες ότι φταίει ο άντρας σου ...Δεν φταιει , έφταιξε...έχει μεγάλη σημασία...
    Μπορεί να ήταν η αιτία να βρεις κάποιο άλλων αλλά πλέον δεν έχεις λόγο να διατηρείς και τα δύο...

    Πρέπει να διαλέξεις ...και η μια επιλογή και η άλλη έχουν κάποιο τίμημα αυτό να το ξέρεις..
    Το θέμα είναι εσυ πιο μπορείς να επομιστεις ...

    Εφόσον ξέρει ο άντρας σου αυτό είναι ακόμα χειρότερο ...Άλλοι μπορεί να μην τον έλεγαν καλό άλλοι μπορεί να τον έλεγαν μαλακά...
    Συγνώμη αλλά αν μαθαυτει κάτι τέτοιο έτσι θα τον λένε...Αντέχεις τον άνθρωπο που ζήσατε τόσα χρόνια μαζί ,τον πατέρα τον παιδιών σου να τον αποκαλούν έτσι?
    Είναι ότι χειρότερο ...πως να τον δεις αυτό τον άνθρωπο ξανά ερωτικά ,να μπορέσεις να τον σεβαστείς ?
    Έλα τώρα σε παρακαλώ είσαι τόσο χρόνων σκέψου λογικά μέσα σε όλη αυτή την παράνοια που ζεις και βάλε ένα τέλος μπας και μπορέσεις και σωσεις λιγάκι την αξιοπρέπεια σας ...
    Πολύ καλά σκέφτεσαι τα παιδιά σου ...είναι μικρά αλλά οι πράξεις σου αλλά δείχνουν..

    Δεν μου είπες ..είσαι διατεθημενη να σταματήσεις με τον άλλον...να κόψεις κάθε επαφή?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #370
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Εγώ που φταίω που είμαι κομμάτια? Βρε τον αφήνω τον άλλον. Σε κάθε περίπτωση δεν μου λέει πλέον τίποτα. Θα φτιάξει τίποτα? Τίποτα απλά πρέπει να πάρω απόφαση ότι θα ζω μια ζωή μόνη και χωρίς αγάπη. Θα χάσω και τον άντρα μου στο τέλος. Με λίγα λόγια πέρασα όλα αυτά και στο τέλος θα είμαι μόνη μου και δυστυχισμένη. Ποσο δυνατός πρέπει να είναι ένας άνθρωπος που μετά όλα αυτά τα προβλήματα να μην ερωτεύτει ώστε να μην χαλάσει έναν γάμο που ήταν διαλυμένος? Θα σου πω κάτι ομως. Ο άντρας μου καταλαβαίνει και δεν μασάει. Τον νοιάζει μόνο η οικογένεια του. Έχει αναλάβει ευθύνες για όλα. Καλός ή μαλακας δεν ξέρω αλλά αυτόν έχω. Μερικές φορές σου είπα ότι βλέπω την αγάπη του και φοβάμαι να την χάσω. Τύψεις, φοβος, θυμός παρέα. Δύσκολο να το εξηγήσω σε γυναίκα. Ο άντρας μου είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο. Ανήκει στο ποσοστό των ανθρώπων που δεν βρίσκεις εύκολα. Έχει δουλέψει για 10 ζωές και έχει ζήσει για άλλες 10. Απλά τον έχασα δύο φορές. Μια από τα οικονομικά μας και μια από εμένα. Θα σου πω κάτι τραγικό. Όταν του είπα για την απιστία με πήρε και μου έκανε έρωτα. Το έκανε για εμένα και το ξέρω. Πόσους ξέρεις που θα αντιδρούσαν έτσι? Έχει μάθει να πολεμάει μια ζωή και να προσφέρει. Βλέπεις λοιπόν πόσο εύκολα η ******* η ζωή καταστρέφει τέτοιους ανθρώπους. Ο γκόμενος να στο πω αλλιώς. Έχει κάνει διδακτορικό στο να ρίχνει γκόμενες με προβλήματα. Δεν τον κατηγορώ.

    Πάμε παρακάτω. Ερωτικές.εμπειριες δεν έχω ιδιαίτερες. Οπότε δεν έχω μάθει να κρίνω σχέσεις και ανθρώπους. Βλέπω όμως άλλους άντρες πως συμπεριφέρονται και να σου πω την αλήθεια με ξενερώνουν. Ο άλλος βγάζει 1500€ και κάθεται ενώ ξέρει ότι δεν βγαίνει έτσι η ζωή. Ο άλλος βαριέται να κάνει απλές δουλειές. Άλλοι δεν ξέρουν να φερθούν σε μια γυναίκα. Ο άντρας μου στέκεται παντού. Δεν μπορώ να σου πω διότι είναι γνωστός στον χώρο του. Από τα μπουζούκια στα υπουργεία και δεν μασάει. Καθηγητής σε πολλά πανεπιστήμια, σύμβουλος σε κυβερνήσεις, κλπ. Αναγκάστηκα συγκρίνω διότι στην ηλικία αυτή νιώθεις βλέπεις και το συμφέρον. Μου την πέφτουν διάφοροι. Μαλακοπιτουρες με κεφαλαίο Μ. Δεν είναι κακοί άνθρωποι αλλά εγώ έχω μάθει αλλιώς. Έλα όμως που δεν.μου βγαίνει. Έλα όμως που αν με αφήσει δεν θα καταλάβω ότι τον θέλω διότι θα τον έχω χάσει τρείς φορές και δεν μπορώ άλλο.

    Στο φινάλε θα σου πω τι έχω καταλάβει. Εγώ θέλω περίπου 10 χρόνια να συνέλθω. Θα φτάσω στα +60. Έχετε γεια βρυσούλες. 10 χρόνια εάν αντέξω και δεν τα διαλύσω στα νεύρα μου.

    Συμπερασμα. Δεν ερωτευόμαστε ιδιαίτερους ανθρώπους. Πρώτα χωρίζουμε και.μετα απιστουμε. Δεν αφήνουμε τα πράγματα να συσσωρεύουν και δεν είμαστε γκαντεμηδες να μας πέσουν όλα παρέα.

  11. #371
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν άντρας που να έκανε έρωτα στην γυναίκα του ενώ τον είπε ότι τον κερατωσε...
    Όλοι μα όλοι όσοι έχουμε συζητήσει κατα καιρους για διάφορα περιστατικά είναι κάθετοι σε αυτό το θέμα ..

    Ακόμα και εγώ ...έχουμε συζητήσει με τον άντρα μου ότι αν τύχει ποτέ να μας την βαρεσει και να ερωτευτούμε άλλους ανθρώπους θέλουμε και οι δύο πρώτα να το συζητήσουμε και μετά να κάνουμε κινήσεις ...
    Άνθρωποι είμαστε, μπορεί να τύχει δεν ξέρεις, αν και πιστεύω πως αν η καρδιά σου είναι γεμάτη τέτοιους είδους αγάπη δεν μπορείς να την μοιρασεις..μπορεί να αγαπάς ένα άλλον άντρα να νοιάζεσαι για αυτον αλλά όχι ερωτικά ...
    Καλώς η κακώς εγώ έτσι το βλέπω ...από την στιγμή που θα πάει με άλλη ο άντρας μου τελείωσε όπως και εκείνος αν κάνω κάτι εγώ....είναι ο μόνος λόγος που δεν θα δωθεί δεύτερη ευκαιρία στο γάμο μας ...είναι άγραφος νόμος για εμάς και έχει ξεκαθαριστεί εδώ και πολλά χρόνια ....δεν μπορώ να λειτουργήσω μόνο και μόνο στην ιδέα ,τι λες τώρα ...
    Γι αυτό πριν από οτιδήποτε ξεκαθαρίζεις την κατάσταση..ξέρεις μου την βαρεσει θέλω άλλων ..τελος μεταξύ μας ..ούτε άρρωστες καταστάσεις ,ούτε προσβολές ούτε τίποτα...
    Αναλαμβάνεις ευθύνες ...άλλωστε το απαιτεί και η ηλικία μας πλέον όλο αυτό τον χειρισμό.. Υποτίθεται έχουμε περάσει και έχουμε δει αρκετά ώστε να ενεργούμε με ωριμότητα πλέον και όχι όπως κάποιοι σε μικρότερες ηλικίες...

    Να σου πω και κάτι άλλο ..στο οικονομικό θέμα είσαι λάθος ...και πολύ μάλιστα ...τι πάει να πει δηλαδή επειδή έπεσε έξω με την δουλειά και τα οικονομικά έπρεπε να τον έχεις απέναντι σου και όχι να είσαι δίπλα του?
    Αυτό είναι ο γάμος για εσένα ?
    Στα εύκολα.μαζι και στην πρώτη στραβή γεια σας επειδή χάνουμε την καλοπέραση μας ?
    Δεν είναι έτσι και έχεις άδικο σε αυτό ...
    Αυτή η στιγμή η μισή Ελλάδα έπρεπε να είχε διαλύσει το σπίτι της με τέτοιο οικονομικό πλήγμα που δέχτηκαν κάποιες οικογένειες ...
    Ίσα ίσα του αναγνωρίζεις ότι παρ όλο την οικονομική σας καταστροφή δεν το έβαλε κάτω..
    Έκανε τόσες δουλειές για να μπορεσετε να επανορθώσετε ...Αυτό ρε συ και μόνο εκτός από περηφάνια έπρεπε να σε γεμίσει ακόμα πιο πολύ αγάπη για εκείνων...


    Ξέρεις τι με τρελλενει πραγματικα σε εσένα ...
    Πως γίνεται να περιγράφεις έτσι τον άντρα σου και να μην μπορείς να ξανανοιωσεις κάτι θετικό για αυτόν ..

    Δεν γίνεται ,έχεις θέμα και πρέπει να το λύσεις ...και υπάρχει λύση δεν μπορεί ....
    Δεν είπα ότι έχεις έναν μαλακά ...είπα πως μπορεί να τον δουν οι άλλοι αν μάθουν τι γίνεται ...
    Γιατί έτσι θα τον δουν όσο και να χτυπιέται να είσαι σίγουρη...
    Και ένας τέτοιος άντρας δεν αξίζει τέτοια ταπείνωση...
    Βασικά κανένας δεν αξίζει...είτε είναι άντρας είτε είναι γυναίκα ...

    Ο κύριος ήταν σίγουρο ότι έχει διδακτορικό και αφού το αναγνωρίζεις καντων πέρα ..να πάει αλλού να παίξει εσύ πλέον δεν είσαι για τέτοια...
    Έτσι φεύγει και ενα εμπόδιο αυτόματα για τον δρόμο που διάλεξες ..γιατί σε επηρεάζει και πολύ μάλιστα ..
    Τουλάχιστον το χρωστάς στον άντρα σου αφού του αναγνωρίζεις όλα αυτά τα θετικά ...

    Ξεκινά από κάπου ..κόψε κάθε επικοινωνία μαζί του και ξεκινά να βρεις τρόπο να καταλαγιάσει όλος αυτός ο θυμός που νοιωθεις για εκείνων ..
    Τέλος ...ότι έγινε, έγινε παλιά ...τι νόημα έχει ρε συ να επαναφέρεις παλιές καταστάσεις που σου βγάζουν αρνητικά συναισθήματα ..
    Πήρες μια απόφαση να μείνεις μαζί του.
    Διώξε ότι άσχημο έχει γίνει ,διέγραψε το και κρατα μονο τα καλά που λες ...είναι υπέρ αρκετο οχι για να το ξαναερωτευτεις αλλά τουλάχιστον να διώξεις τον θυμό σου...
    Μετά μπορεί να αρχίσεις να βλέπεις αλλιώς τα πράγματα ..
    Ένα ένα πρέπει να τα πάρεις ...Εσύ αυτή την στιγμή πνιγεσαι ανάμεσα σε παλιά και καινούργια γεγονότα ..
    Δεν βγάζεις ακρη έτσι ...Ξεκινά από κάπου τουλάχιστον ..


    Τι λες αντέχεις να τον στείλεις τον άλλον για αρχή και να αρχίσεις σιγά σιγά κάθε φορά που σου έρχεται μια σκέψη για κάποιο αρνητικό γεγονός αυτόματα να την σκεπαζεις με κάτι θετικό και όμορφο που έχετε ζήσει ?

    Μάθε να χειρίζεσαι εσύ το μυαλό σου και όχι εκείνο εσένα ...παίξε αλλιώς το παιχνίδι γιατί όλα από εκεί ξεκινάνε ..
    Ήρθαν οι καλές σκέψεις ...αυτόματα κάτι όμορφο όσο χαζό και να ακούγεται αυτό που σου λέω ...καντω για τα παιδιά σου στο κάτω κάτω ..
    Τους χρωστάτε δυο καλά ψυχικά γονείς να έχουν δίπλα τους αφού το έχετε επιλέξει και οι δύο..
    Εφόσον το κατάφερε εκειυνος καντω και εσύ ..
    Προσπάθησε όμως ...
    Σταμάτα όλες αυτές τις σκέψεις, τις ενοχές ,τα πρέπει ,τα μην και γενικά βγάλε από το λεξιλόγιο σου κάθε λέξη που προκαλεί άρνηση και αυτόματα θυμό...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #372
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Ποιος σου είπε ότι εγώ δεν παραξενεύτηκσ με τον έρωτα μετά την απιστία. Στην ουσία μετά κατάλαβα ότι δεν με βοήθησε και απλά ήταν μια πράξη χειραγώγησης. Μου έβγαλε τύψεις. Σαν τιμωρία. Μπορεί να μην είχε τέτοια πρόθεση και να τον έκανε για εμένα αλλά εγώ ήμουν πολύ ερωτευμένη με κάποιον άλλον. Σου είπα ούτε με την προσπάθεια που έκανε για τα οικονομικά δεν μου βγάζει σεβασμό διότι κατέστρεψε εμένα. Αδιαφόρησε για εμένα και επαθε
    καταθλιψη. Έχει φοβερά χαρακτηριστικά αλλά δεν μου δημιουργούν πλέον τίποτα το ερωτικό. Όλα αυτά που λες τα προσπαθώ και δεν μου βγάζουν τίποτα. Ακόμα και σήμερα θεωρώ ότι εκείνος έχει ψυχολογικά προβλήματα και όχι εγώ. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι με την απιστία μου εγώ δεν μπορώ να είμαι πίσω μαζί του όπως ήμουνα. Θες να είναι τύψεις, θες να είναι εγωισμός, ψυχολογικά κλπ. Δεν ξέρω. Ξέρω ότι όταν μια γυναίκα σαν και εμένα απιστήσει δεν υπάρχει γυρισμος. Όταν απιστησα σου είπα το έκανα για να φύγω.
    Σαν γυναίκα έχω φύγει και όσο και αν τον θέλω και τον θέλω διότι είναι καλός άντρας και με αγαπάει εγώ έχω φύγει σαν καρδιά. Δυστυχώς και το ξέρω δεν μπορώ να τον δω ερωτικά πλέον και είναι πολύ ερωτικός. Με ρώτησε και ο ψυχολόγος το ίδιο. Μέσα μου του είπα δεν μπορώ επειδή έφυγα στην ουσία πολύ μακρυα του να ξαναγυρίσω. Ερωτεύτηκα εξαιρετικά πολύ. Ένιωθα ελεύθερη. Ένιωθα γεμάτη. Όσο ήμουν ερωτευμένη και πολλούς μήνες μετά που χώρισα ένιωθα μίσος για τον άντρα μου. Ένιωθα μίσος που έφτασα σε τέτοια χάλια.

    Όλο αυτό το μίσος του το έβγαλα. Τον διέλυσα. Εμένα δεν με ενδιέφερε τι ένιωθε. Τον είχα ξεχάσει. Ήμουνα εγώ πληγωμένη από τον άλλον και ξεσπουσα στον άντρα μου. Τον μισούσα που μου φερόταν καλά διότι με έκανε να νιώθω τύψεις. Έκανα έρωτα με τον άντρα μου και σκεφτόμουν τον άλλον. Ένιωθα ότι με βιάζει ο άντρας μου.

    Αυτά τα βιώματα που δεν μπορώ να ξεχάσω πως να με κάνουν να νιώσω ερωτικά μαζί του? Ξέρεις πως είναι να βλέπεις τον άντρα σου που σε αγαπάει και να νιώθεις ότι δεν είσαι πλέον κοντά του με αυθορμητισμό. Ξέρεις πως νιώθεις όταν θέλεις να τον φιλήσεις και δεν σε αφήνουν οι τύψεις σου. Ακόμα και σήμερα νιώθω έναν ανεκπλήρωτο έρωτα διότι το έχω συνδυάσει με κάτι που ήθελα και δεν έγινε. Που έγινε και ταυτόχρονα με έδιωξε από τον άντρα μου. Που πλέον δεν έχω τίποτα συναισθηματικά. Που νιώθω τόσο κουρασμένη πλέον με χιλιάδες προβλήματα. Το χειρότερο είναι να ξέρεις ότι κάποιος σε λατρεύει, είναι αυτός που σε στηρίζει, που είναι εξαιρετικός άντρας και εσύ κάθεσαι θεατής της ζωής χωρίς συναίσθημα.

    Με ρώτησες τι έχει μείνει μετά από τόσα χρόνια σχέσης. Μια γυναίκα παγωμένη χωρίς συναίσθημα.

  13. #373
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάθεσαι τόσες σελίδες και ουσιαστικά μας λες ένα σωρό πράγματα που θα έπρεπε να είναι παράσημο για τον άντρα σου σαν άνθρωπο και για εσένα είναι λόγος αποστροφής. Τα αισθήματα δεν τα ελέγχεις, οπότε είναι απόλυτα σεβαστό ότι καλώς ή κακώς ξενέρωσες κι όσο καλός και να είναι, πλέον σαν ζευγάρι δεν λειτουργείτε... Με το ζόρι δεν μπορείς να ερωτευτείς κάποιον, είτε σου βγαίνει είτε δεν σου βγαίνει. Ως εκεί σεβαστό.

    Από εκεί και πέρα ότι έχει κολλήσει το κεφάλι σου σαν 12χρονο να ρίχνεις συνεχώς ευθύνες για κάτι που έγινε, να μην αναλαμβάνεις την ευθύνη του εαυτού σου και να τρώγεσαι με τα ρούχα σου δεν το καταλαβαίνω. Μεγάλωσες σαν κακομαθημένο σε πλούσια οικογένεια λες, μετά μάλλον φορτώθηκες στον άντρα σου, όταν ξενέρωσες μόνο με τη στήριξη του γκόμενου θα έφευγες από τη βόλεψή σου, σε παράτησε ο γκόμενος και πάλι κάθεσαι σε ένα γάμο που χαλιέσαι και αναλύεις σελίδες επι σελίδων να καλύψεις με φτηνές δικαιολογίες ότι 50τοσο χρονών γομάρα δεν μπορείς να πάρεις αποφάσεις και να αναλάβεις την ευθύνη του εαυτού σου και των πράξεών σου. Τι περιμένεις να ακούσεις από εμάς, κανένα μπράβο, βρε η οσιομάρτυρας τι τραβάει; Ξενερωσε με τον άντρα της, ξενοπηδήχτηκε, δήλιασε να την κάνει με τον γκόμενο, τώρα ο άντρας της την κοιτάει στα μάτια κι αυτή τον βρίζει και θεωρεί κι ότι γίνεται και θυσία για τα παιδιά της με όλες αυτές τις καμμενίλες; Σε τελική ανάλυση αν αποφάσισες να ζήσεις το υπόλοιπο της ζωής σου έτσι, γιατί παραπονιέσαι; Επιλογή σου είναι.

    Για προσπάθησε και δες το πιο αντικειμενικά σαν λογικός άνθρωπος, απ΄έξω, πέρα από όλα αυτά τα κουλά που μας λες.

  14. #374
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    .....

    Ξέρω ότι αν τον αφήσω σήμερα μετά από την προσπάθεια που έχει κάνει θα τον διαλύσω τελείως. Για ίδρυμα τον βλέπω. Έχουν φτάσει οι ψυχολόγοι να μου το λένε εμένα. Θα έχεις τύψεις και τα παιδιά θα σε μισήσουν. Τον έχω γσμησει κυριολεκτικά. Τον κακοποιώ πλέον εγω. Το ξέρω. Εκείνος να έρχεται πάλι με το γελαστό πρόσωπο και εγώ να τον διώχνω. Δεν θα αντέξει πολύ το ξέρω. Τραγικές καταστάσεις. Λες και το κάνει επιτηδες για να μου βάλει ενοχές. Ερωτεύτηκα διότι ένιωθα μόνη. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι περνάμε καλά. Εγώ απλά είμαι παγωμένη. Σκατα.
    η μας δουλευεις, η πας σε λαθος ψυχολογο.
    ΠOTE ο ψυχολογος δεν θα σου πει να μενεις σε μια σχεση, απο λυπηση η απο εκβιασμο, ακομα κι αν ο αλλος απειλει οτι θα πηδηξει απ το μπαλκονι. ειδικα, τοτε.. αν το προβλημα ειναι οτι ο ανδρας σου δεν θα αντεχε εναν χωρισμο, χρειαζεται γιατρο, οχι λυπηση. αλλα δεν μενεις γι αυτο. μενεις για τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.
    και γιατι μιλας συνεχως για τα παιδια σαν να ειναι μωρα; αν εισαι 50+ και 34 χρονια στον γαμο σου, τα παιδια κατα πασα πιθανοτητα ειναι ενηλικα.
    δικαιολογιες βρισκεις για να μην αναλαβεις αυθυνες και παρεις αποφασεις.

  15. #375
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Ποιος σου είπε ότι εγώ δεν παραξενεύτηκσ με τον έρωτα μετά την απιστία. Στην ουσία μετά κατάλαβα ότι δεν με βοήθησε και απλά ήταν μια πράξη χειραγώγησης. Μου έβγαλε τύψεις. Σαν τιμωρία. Μπορεί να μην είχε τέτοια πρόθεση και να τον έκανε για εμένα αλλά εγώ ήμουν πολύ ερωτευμένη με κάποιον άλλον. Σου είπα ούτε με την προσπάθεια που έκανε για τα οικονομικά δεν μου βγάζει σεβασμό διότι κατέστρεψε εμένα. Αδιαφόρησε για εμένα και επαθε
    καταθλιψη. Έχει φοβερά χαρακτηριστικά αλλά δεν μου δημιουργούν πλέον τίποτα το ερωτικό. Όλα αυτά που λες τα προσπαθώ και δεν μου βγάζουν τίποτα. Ακόμα και σήμερα θεωρώ ότι εκείνος έχει ψυχολογικά προβλήματα και όχι εγώ. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι με την απιστία μου εγώ δεν μπορώ να είμαι πίσω μαζί του όπως ήμουνα. Θες να είναι τύψεις, θες να είναι εγωισμός, ψυχολογικά κλπ. Δεν ξέρω. Ξέρω ότι όταν μια γυναίκα σαν και εμένα απιστήσει δεν υπάρχει γυρισμος. Όταν απιστησα σου είπα το έκανα για να φύγω.
    Σαν γυναίκα έχω φύγει και όσο και αν τον θέλω και τον θέλω διότι είναι καλός άντρας και με αγαπάει εγώ έχω φύγει σαν καρδιά. Δυστυχώς και το ξέρω δεν μπορώ να τον δω ερωτικά πλέον και είναι πολύ ερωτικός. Με ρώτησε και ο ψυχολόγος το ίδιο. Μέσα μου του είπα δεν μπορώ επειδή έφυγα στην ουσία πολύ μακρυα του να ξαναγυρίσω. Ερωτεύτηκα εξαιρετικά πολύ. Ένιωθα ελεύθερη. Ένιωθα γεμάτη. Όσο ήμουν ερωτευμένη και πολλούς μήνες μετά που χώρισα ένιωθα μίσος για τον άντρα μου. Ένιωθα μίσος που έφτασα σε τέτοια χάλια.

    Όλο αυτό το μίσος του το έβγαλα. Τον διέλυσα. Εμένα δεν με ενδιέφερε τι ένιωθε. Τον είχα ξεχάσει. Ήμουνα εγώ πληγωμένη από τον άλλον και ξεσπουσα στον άντρα μου. Τον μισούσα που μου φερόταν καλά διότι με έκανε να νιώθω τύψεις. Έκανα έρωτα με τον άντρα μου και σκεφτόμουν τον άλλον. Ένιωθα ότι με βιάζει ο άντρας μου.

    Αυτά τα βιώματα που δεν μπορώ να ξεχάσω πως να με κάνουν να νιώσω ερωτικά μαζί του? Ξέρεις πως είναι να βλέπεις τον άντρα σου που σε αγαπάει και να νιώθεις ότι δεν είσαι πλέον κοντά του με αυθορμητισμό. Ξέρεις πως νιώθεις όταν θέλεις να τον φιλήσεις και δεν σε αφήνουν οι τύψεις σου. Ακόμα και σήμερα νιώθω έναν ανεκπλήρωτο έρωτα διότι το έχω συνδυάσει με κάτι που ήθελα και δεν έγινε. Που έγινε και ταυτόχρονα με έδιωξε από τον άντρα μου. Που πλέον δεν έχω τίποτα συναισθηματικά. Που νιώθω τόσο κουρασμένη πλέον με χιλιάδες προβλήματα. Το χειρότερο είναι να ξέρεις ότι κάποιος σε λατρεύει, είναι αυτός που σε στηρίζει, που είναι εξαιρετικός άντρας και εσύ κάθεσαι θεατής της ζωής χωρίς συναίσθημα.

    Με ρώτησες τι έχει μείνει μετά από τόσα χρόνια σχέσης. Μια γυναίκα παγωμένη χωρίς συναίσθημα.
    Μονο μια παγωμενη?

    Αυτό που είπα να προλάβεις πριν χειροτερέψουν τα πράματα το έχεις πάθει ήδη ...
    Είναι φυσικό επακόλουθο να νοιωθεις έτσι για τον ίδιο σου τον ευατο από την στιγμή που ουσιαστικά ήσουν συμμέτοχος στην ίδια κακοποίηση που δέχτηκες από τον άντρα σου...
    Γιατί για εμένα κακοποιηση είναι η αντίδραση του να σου κάνει έρωτα (έχει χάσει και το νόημα της η λέξη εδώ) μετά την ανακοίνωση σου για τον άλλων...
    Είναι αυτό που λέω, πως μια γυναίκα όταν αποφασίσει να απατήσει τον άντρα της συνειδητά δεν υπάρχει γυρισμος μετά ..Συνειδητά όμως, έχει μεγάλη σημασία ...
    Τελείωσε ..το μόνο που καταφέρνει είναι να κακοποιεί τον ίδιο της τον ευατο σε σημείο που να φτάσει να τον απεχθάνεται ...
    Μετατρέπεται μια τόσο όμορφη και ξεχωριστή πράξη για ένα ζευγάρι σε αγκαρια και κακομεταχείριση και μετά ζητάς να νοιώσεις όμορφα συναισθήματα ..ε όχι αυτό δεν γίνεται όσους ψυχολόγους και να αλλάξεις ...

    Όσα χρόνια και να περάσουν αυτό που κρατάει τον γάμο ζωντανό είναι ο έρωτας όσο και να θέλουμε να το παραβλέπουμε ..Όταν το κρεβάτι σου να στο πω χύμα δεν γεμίζει ηδονή ακόμα και μετά από τόσα χρόνια κάτι αρχίζει και σπάει και αργά ή γρήγορα θα έρθει και η απιστία ...Δεν υπάρχει αγκαρια σε αυτό το κομμάτι..Αν δεν είσαι καλά εκεί και είσαι νέος άνθρωπος που το κορμί σου φωνάζει για έρωτα υπάρχει τρόπος να τον ανακαλύψεις ακόμα και πενήντα χρόνια να περάσουν (λέω τώρα...)
    Τι παραπάνω δηλαδή θα έχει ο άλλος ?
    Θες να ακούσεις λογια (όμορφα ,άσχημα )θες να ζήσεις τρυφερότητα περισσότερο ένταση ,οτιδήποτε ?Ζητά το από τον άντρα σου και όχι από αλλού ...Μιλάς,ζητάς αθυο που λαχταρας εκείνη την στιγμή ...αν δεν μιλάς και χάνεσαι αλλού καλύτερα σήκω φύγε με το κεφάλι ψηλά ...Ούτε απιστίες ούτε τίποτα ...
    Δεν έχει λόγο για απιστίες μετά ..ούτε εσύ ούτε ο άντρας σου ....

    Και εντάξει στην τελική σε καμία δεν αξίζει αυτό ότι και να έχει κανει.......έχω θυμώσει πολλές φορές με εσένα με αυτά που γράφεις άλλα πραγματικά και αυτό που έκανε ο άντρα σου για εμέναα θα είχε σβήσει οριστικά ..
    Τι να ξανανοιωσεις μετά ρε συ για τον "βιαστη' της ψυχής σου ???

    Μου τον πενευεις αλλά ως ενα σημείο..
    Ωραία τιμωρία διάλεξε ?
    Τι εκανε με αυτό ?επιβεβαιώθηκε ο αντρισμος του περισσότερο?
    Ξέρει πολύ καλά ότι και την ώρα που είσαι μαζί του τον άλλον σκέφτεσαι ...
    Αυτά είναι γελοία ρε συ ...δεν το χωράει ο νους μου πως δύο άνθρωποι σε τέτοιες ηλικίες αντιδρούν σαν παιδαρουδια...


    Συνέλθετε και οι δύο μαζί όχι μόνο εσύ ...
    Δεν είναι αντιδράσεις αυτές για ώριμους ανθρώπους που έχουν ζήσει τόσα χρόνια μαζί..που έχουν κάνει παιδιά και που πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ο στοιχειώδες σεβασμός μέσα σε ένα σπίτι...Ζει μέσα στο σπίτι σας ένα 12 χρόνο κορίτσι ..Τι παραδείγματα παίρνει από την μάνα?
    Και μην μου πεις δεν ξέρει...εγώ σου λέω ότι αν δεν ξέρει θα μάθει ..
    Και να είσαι σίγουρη πως τότε θα σε μισήσει σίγουρα ...
    Δείξε τουλάχιστον στην κόρη σου τι σημαίνει γυναικείος σεβασμός ...

    Εσείς τα ισοπεδωσατε ολα....

    Είπες ότι δουλεύεις ...σήκω και φύγε από αυτό τον γάμο μπας και σωθεί και κάτι ..αν απέμεινε δηλαδή..

    Εμένα η καλοπερασει δεν μου λέει τίποτα..

    Και εγώ μια ζωή τα είχα όλα δόξα το Θεό αλλά αν τύχει κάτι δεν θα φτάσω σε αυτό τον εξευτελισμό για να μην χάσω την βολή μου...

    Γιατί τον ευατο σου σκέφτεσαι και δεν φεύγεις ..τα παιδιά σου θα τα έχουν όλα όσο και να το αρνείσαι.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 25 of 57 FirstFirst ... 15232425262735 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 13:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 22:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 13:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 16:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 13:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •