Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 26
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 26 of 57 FirstFirst ... 16242526272836 ... LastLast
Results 376 to 390 of 855
  1. #376
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μονο μια παγωμενη?

    Αυτό που είπα να προλάβεις πριν χειροτερέψουν τα πράματα το έχεις πάθει ήδη ...
    Είναι φυσικό επακόλουθο να νοιωθεις έτσι για τον ίδιο σου τον ευατο από την στιγμή που ουσιαστικά ήσουν συμμέτοχος στην ίδια κακοποίηση που δέχτηκες από τον άντρα σου...
    Γιατί για εμένα κακοποιηση είναι η αντίδραση του να σου κάνει έρωτα (έχει χάσει και το νόημα της η λέξη εδώ) μετά την ανακοίνωση σου για τον άλλων...
    Είναι αυτό που λέω, πως μια γυναίκα όταν αποφασίσει να απατήσει τον άντρα της συνειδητά δεν υπάρχει γυρισμος μετά ..Συνειδητά όμως, έχει μεγάλη σημασία ...
    Τελείωσε ..το μόνο που καταφέρνει είναι να κακοποιεί τον ίδιο της τον ευατο σε σημείο που να φτάσει να τον απεχθάνεται ...
    Μετατρέπεται μια τόσο όμορφη και ξεχωριστή πράξη για ένα ζευγάρι σε αγκαρια και κακομεταχείριση και μετά ζητάς να νοιώσεις όμορφα συναισθήματα ..ε όχι αυτό δεν γίνεται όσους ψυχολόγους και να αλλάξεις ...

    Όσα χρόνια και να περάσουν αυτό που κρατάει τον γάμο ζωντανό είναι ο έρωτας όσο και να θέλουμε να το παραβλέπουμε ..Όταν το κρεβάτι σου να στο πω χύμα δεν γεμίζει ηδονή ακόμα και μετά από τόσα χρόνια κάτι αρχίζει και σπάει και αργά ή γρήγορα θα έρθει και η απιστία ...Δεν υπάρχει αγκαρια σε αυτό το κομμάτι..Αν δεν είσαι καλά εκεί και είσαι νέος άνθρωπος που το κορμί σου φωνάζει για έρωτα υπάρχει τρόπος να τον ανακαλύψεις ακόμα και πενήντα χρόνια να περάσουν (λέω τώρα...)
    Τι παραπάνω δηλαδή θα έχει ο άλλος ?
    Θες να ακούσεις λογια (όμορφα ,άσχημα )θες να ζήσεις τρυφερότητα περισσότερο ένταση ,οτιδήποτε ?Ζητά το από τον άντρα σου και όχι από αλλού ...Μιλάς,ζητάς αθυο που λαχταρας εκείνη την στιγμή ...αν δεν μιλάς και χάνεσαι αλλού καλύτερα σήκω φύγε με το κεφάλι ψηλά ...Ούτε απιστίες ούτε τίποτα ...
    Δεν έχει λόγο για απιστίες μετά ..ούτε εσύ ούτε ο άντρας σου ....

    Και εντάξει στην τελική σε καμία δεν αξίζει αυτό ότι και να έχει κανει.......έχω θυμώσει πολλές φορές με εσένα με αυτά που γράφεις άλλα πραγματικά και αυτό που έκανε ο άντρα σου για εμέναα θα είχε σβήσει οριστικά ..
    Τι να ξανανοιωσεις μετά ρε συ για τον "βιαστη' της ψυχής σου ???

    Μου τον πενευεις αλλά ως ενα σημείο..
    Ωραία τιμωρία διάλεξε ?
    Τι εκανε με αυτό ?επιβεβαιώθηκε ο αντρισμος του περισσότερο?
    Ξέρει πολύ καλά ότι και την ώρα που είσαι μαζί του τον άλλον σκέφτεσαι ...
    Αυτά είναι γελοία ρε συ ...δεν το χωράει ο νους μου πως δύο άνθρωποι σε τέτοιες ηλικίες αντιδρούν σαν παιδαρουδια...


    Συνέλθετε και οι δύο μαζί όχι μόνο εσύ ...
    Δεν είναι αντιδράσεις αυτές για ώριμους ανθρώπους που έχουν ζήσει τόσα χρόνια μαζί..που έχουν κάνει παιδιά και που πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ο στοιχειώδες σεβασμός μέσα σε ένα σπίτι...Ζει μέσα στο σπίτι σας ένα 12 χρόνο κορίτσι ..Τι παραδείγματα παίρνει από την μάνα?
    Και μην μου πεις δεν ξέρει...εγώ σου λέω ότι αν δεν ξέρει θα μάθει ..
    Και να είσαι σίγουρη πως τότε θα σε μισήσει σίγουρα ...
    Δείξε τουλάχιστον στην κόρη σου τι σημαίνει γυναικείος σεβασμός ...

    Εσείς τα ισοπεδωσατε ολα....

    Είπες ότι δουλεύεις ...σήκω και φύγε από αυτό τον γάμο μπας και σωθεί και κάτι ..αν απέμεινε δηλαδή..

    Εμένα η καλοπερασει δεν μου λέει τίποτα..

    Και εγώ μια ζωή τα είχα όλα δόξα το Θεό αλλά αν τύχει κάτι δεν θα φτάσω σε αυτό τον εξευτελισμό για να μην χάσω την βολή μου...

    Γιατί τον ευατο σου σκέφτεσαι και δεν φεύγεις ..τα παιδιά σου θα τα έχουν όλα όσο και να το αρνείσαι.
    Μου έκανε έρωτα για να βοηθήσει εμένα καθώς την ημέρα εκείνη του είπα οτι θέλω να τα βρούμε πάλι. Επεσα στην αγκαλιά του και έκλαιγα. Νομιζα οτι τον ειχα ξαναβρεί. Εκλαιγα επάνω του σαν κοριτσάκι. Μιλήσαμε του εξήγησα με συγχώρεσε αλλα τελικά εγω ήμουνα πολύ ερωτευμένη και όσο προσπαθούσα να το αφήσω το έκανα χειρότερα. Με τον καιρό δεν κατάφερα να κάνω πράξη την επαναφορά μαζί του. Του φερόμουνα πολύ άσχημα. Σιχάθηκα τον εαυτό μου. Ηξερα οτι έπεσα στην αγκαλια του άλλου διότι ειχε πεθάνει η μάνα μου και ήμουνα κομμάτια. Ο άντρας μου τότε δεν μου στάθηκε όπως ήθελα. Επι δυο μήνες τα είχε παρατήσει όλα και έτρεχε με τα παιδιά. Οικονομικά σκατά. Ειχε σταματήσει να δουλευει. Έχασε πάνω απο 50000Ευρώ. Έπεφτε πάλι σε κατάθλιψη. Είχε νεύρα πλέον. Τα χρέη να μαζεύονται πάλι. Εγω το μυαλό μου στον γκόμενο. Σωτηρία ψυχής. Δεν με ενδιέφερε ο αγώνας του. Εγω στον γκόμενο.

    Οταν τα σκέφτηκα λογικά τα έβαλα με τον εαυτό μου. Αυτό με πήγε πολύ πίσω πάλι. Ένιωθα ένοχη. Πολύ ένοχη. Οι ενοχές πλέον δεν με αφήνουν να δω καθαρά διότι δεν τις αντέχω. Δεν μπορώ να τις διαχειριστώ. Ενοχές για κάτι που δεν έφταιγα. 6 χρόνια αδιαφορίας είναι πολλά σε ένα γάμο. Δεν του στάθηκα όπως θα ήθελε διότι δεν κατάλαβα τι περνούσε εκείνος. Δεν το κατάλαβα διότι είχα μεγαλώσει πάντα άνετα. Το έβγαλα γκρίνια και θυμό. Αντέδρασε και εκείνος άσχημα. Έφτασα να ξεσπάω επάνω του με κλωτσιές. Εκείνος να με σπρώχνει. Μετά παρατήθηκα. Εμεινα μόνη στο κόσμο μου.

    Πλέον νιώθω οτι εγω τα έχω γαμήσει όλα διότι τα 6 χρόνια υπομονής τελικά δεν κατάφερα να τα δεχτώ σαν δική μου απόφαση. Ένιωθα εγκλωβισμένη. Αφέθηκα, ερωτεύτηκα, αρρώστησα και διαλύθηκα. Άλλες μισούν τους άντρες τους επειδή είναι μαλάκες. Το καταλαβαίνω. Να μισείς όμως τον άντρα σου τόσο όταν στην ουσία δεν φταίει ... πάει πολύ. Εκεί έφτασα. Αυτό με φοβίζει. Αυτό με διαλύει. Σήμερα προσπαθώ να δικαιολογήσω τον εαυτό μου απο ασήμαντα πράγματα που μου έκανε πριν απο 25 χρόνια και τα χτυπάω. Μιλάμε για ασήμαντα πράγματα κυριολεκτικά.

  2. #377
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Πλέον νιώθω οτι εγω τα έχω γαμήσει όλα διότι τα 6 χρόνια υπομονής τελικά δεν κατάφερα να τα δεχτώ σαν δική μου απόφαση. Ένιωθα εγκλωβισμένη. Αφέθηκα, ερωτεύτηκα, αρρώστησα και διαλύθηκα. Άλλες μισούν τους άντρες τους επειδή είναι μαλάκες. Το καταλαβαίνω. Να μισείς όμως τον άντρα σου τόσο όταν στην ουσία δεν φταίει ... πάει πολύ. Εκεί έφτασα. Αυτό με φοβίζει. Αυτό με διαλύει. Σήμερα προσπαθώ να δικαιολογήσω τον εαυτό μου απο ασήμαντα πράγματα που μου έκανε πριν απο 25 χρόνια και τα χτυπάω. Μιλάμε για ασήμαντα πράγματα κυριολεκτικά.
    Ναι, αλλά το νοιώθεις ότι είναι δικαιολογίες. Τα λες μία έτσι μία αλλιώς. Κοιτάς τα γύρω γύρω κι όχι το προφανές ότι σας έχει τελειώσει. Εδώ μας λές ότι πέσανε βρισίδια και κλωτσιές και μετά προσπαθείς να μας πείσεις ότι ειναι καλό να μείνετε ζευγάρι για τα παιδιά. Σοβαρέψου!

  3. #378
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by mariasilk;1134995[B
    ]Ποιος σου είπε ότι εγώ δεν παραξενεύτηκσ [/B]με τον έρωτα μετά την απιστία. Στην ουσία μετά κατάλαβα ότι δεν με βοήθησε και απλά ήταν μια πράξη χειραγώγησης. Μου έβγαλε τύψεις. Σαν τιμωρία. Μπορεί να μην είχε τέτοια πρόθεση και να τον έκανε για εμένα αλλά εγώ ήμουν πολύ ερωτευμένη με κάποιον άλλον. Σου είπα ούτε με την προσπάθεια που έκανε για τα οικονομικά δεν μου βγάζει σεβασμό διότι κατέστρεψε εμένα. Αδιαφόρησε για εμένα και επαθε
    καταθλιψη. Έχει φοβερά χαρακτηριστικά αλλά δεν μου δημιουργούν πλέον τίποτα το ερωτικό. Όλα αυτά που λες τα προσπαθώ και δεν μου βγάζουν τίποτα. Ακόμα και σήμερα θεωρώ ότι εκείνος έχει ψυχολογικά προβλήματα και όχι εγώ. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι με την απιστία μου εγώ δεν μπορώ να είμαι πίσω μαζί του όπως ήμουνα. Θες να είναι τύψεις, θες να είναι εγωισμός, ψυχολογικά κλπ. Δεν ξέρω. Ξέρω ότι όταν μια γυναίκα σαν και εμένα απιστήσει δεν υπάρχει γυρισμος. Όταν απιστησα σου είπα το έκανα για να φύγω.
    Σαν γυναίκα έχω φύγει και όσο και αν τον θέλω και τον θέλω διότι είναι καλός άντρας και με αγαπάει εγώ έχω φύγει σαν καρδιά. Δυστυχώς και το ξέρω δεν μπορώ να τον δω ερωτικά πλέον και είναι πολύ ερωτικός. Με ρώτησε και ο ψυχολόγος το ίδιο. Μέσα μου του είπα δεν μπορώ επειδή έφυγα στην ουσία πολύ μακρυα του να ξαναγυρίσω. Ερωτεύτηκα εξαιρετικά πολύ. Ένιωθα ελεύθερη. Ένιωθα γεμάτη. Όσο ήμουν ερωτευμένη και πολλούς μήνες μετά που χώρισα ένιωθα μίσος για τον άντρα μου. Ένιωθα μίσος που έφτασα σε τέτοια χάλια.

    Όλο αυτό το μίσος του το έβγαλα. Τον διέλυσα. Εμένα δεν με ενδιέφερε τι ένιωθε. Τον είχα ξεχάσει. Ήμουνα εγώ πληγωμένη από τον άλλον και ξεσπουσα στον άντρα μου. Τον μισούσα που μου φερόταν καλά διότι με έκανε να νιώθω τύψεις. Έκανα έρωτα με τον άντρα μου και σκεφτόμουν τον άλλον. Ένιωθα ότι με βιάζει ο άντρας μου.

    Αυτά τα βιώματα που δεν μπορώ να ξεχάσω πως να με κάνουν να νιώσω ερωτικά μαζί του? Ξέρεις πως είναι να βλέπεις τον άντρα σου που σε αγαπάει και να νιώθεις ότι δεν είσαι πλέον κοντά του με αυθορμητισμό. Ξέρεις πως νιώθεις όταν θέλεις να τον φιλήσεις και δεν σε αφήνουν οι τύψεις σου. Ακόμα και σήμερα νιώθω έναν ανεκπλήρωτο έρωτα διότι το έχω συνδυάσει με κάτι που ήθελα και δεν έγινε. Που έγινε και ταυτόχρονα με έδιωξε από τον άντρα μου. Που πλέον δεν έχω τίποτα συναισθηματικά. Που νιώθω τόσο κουρασμένη πλέον με χιλιάδες προβλήματα. Το χειρότερο είναι να ξέρεις ότι κάποιος σε λατρεύει, είναι αυτός που σε στηρίζει, που είναι εξαιρετικός άντρας και εσύ κάθεσαι θεατής της ζωής χωρίς συναίσθημα.

    Με ρώτησες τι έχει μείνει μετά από τόσα χρόνια σχέσης. Μια γυναίκα παγωμένη χωρίς συναίσθημα.
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Μου έκανε έρωτα για να βοηθήσει εμένα καθώς την ημέρα εκείνη του είπα οτι θέλω να τα βρούμε πάλι. Επεσα στην αγκαλιά του και έκλαιγα. Νομιζα οτι τον ειχα ξαναβρεί. Εκλαιγα επάνω του σαν κοριτσάκι. Μιλήσαμε του εξήγησα με συγχώρεσε αλλα τελικά εγω ήμουνα πολύ ερωτευμένη και όσο προσπαθούσα να το αφήσω το έκανα χειρότερα. Με τον καιρό δεν κατάφερα να κάνω πράξη την επαναφορά μαζί του. Του φερόμουνα πολύ άσχημα. Σιχάθηκα τον εαυτό μου. Ηξερα οτι έπεσα στην αγκαλια του άλλου διότι ειχε πεθάνει η μάνα μου και ήμουνα κομμάτια. Ο άντρας μου τότε δεν μου στάθηκε όπως ήθελα. Επι δυο μήνες τα είχε παρατήσει όλα και έτρεχε με τα παιδιά. Οικονομικά σκατά. Ειχε σταματήσει να δουλευει. Έχασε πάνω απο 50000Ευρώ. Έπεφτε πάλι σε κατάθλιψη. Είχε νεύρα πλέον. Τα χρέη να μαζεύονται πάλι. Εγω το μυαλό μου στον γκόμενο. Σωτηρία ψυχής. Δεν με ενδιέφερε ο αγώνας του. Εγω στον γκόμενο.

    Οταν τα σκέφτηκα λογικά τα έβαλα με τον εαυτό μου. Αυτό με πήγε πολύ πίσω πάλι. Ένιωθα ένοχη. Πολύ ένοχη. Οι ενοχές πλέον δεν με αφήνουν να δω καθαρά διότι δεν τις αντέχω. Δεν μπορώ να τις διαχειριστώ. Ενοχές για κάτι που δεν έφταιγα. 6 χρόνια αδιαφορίας είναι πολλά σε ένα γάμο. Δεν του στάθηκα όπως θα ήθελε διότι δεν κατάλαβα τι περνούσε εκείνος. Δεν το κατάλαβα διότι είχα μεγαλώσει πάντα άνετα. Το έβγαλα γκρίνια και θυμό. Αντέδρασε και εκείνος άσχημα. Έφτασα να ξεσπάω επάνω του με κλωτσιές. Εκείνος να με σπρώχνει. Μετά παρατήθηκα. Εμεινα μόνη στο κόσμο μου.

    Πλέον νιώθω οτι εγω τα έχω γαμήσει όλα διότι τα 6 χρόνια υπομονής τελικά δεν κατάφερα να τα δεχτώ σαν δική μου απόφαση. Ένιωθα εγκλωβισμένη. Αφέθηκα, ερωτεύτηκα, αρρώστησα και διαλύθηκα. Άλλες μισούν τους άντρες τους επειδή είναι μαλάκες. Το καταλαβαίνω. Να μισείς όμως τον άντρα σου τόσο όταν στην ουσία δεν φταίει ... πάει πολύ. Εκεί έφτασα. Αυτό με φοβίζει. Αυτό με διαλύει. Σήμερα προσπαθώ να δικαιολογήσω τον εαυτό μου απο ασήμαντα πράγματα που μου έκανε πριν απο 25 χρόνια και τα χτυπάω. Μιλάμε για ασήμαντα πράγματα κυριολεκτικά.

    Διάβασε μόνο αυτά που σου υπογράμμισα , γιατι τα υπόλοιπα τα ξέρεις ...
    Για πες μου εσυ τωρα τι κάνεις με αυτό τον τροπο?
    Απο την μια κατηγορείς και τον ευατο σου και εκείνον και από την άλλη δικαιολογείς τις πράξεις σας....

    Δεν υπάρχει η λεξη έρωτας ,σεβασμός και γενικα δεν υπαρχει τίποτα πλεον....ισα ισα αν επεφτες στην αγκαλιά του και έκλαιγες και του ζητούσες έρωτα ,εκείνος σαν πραγματικός άντρας που θα σε νοιαζόταν και ξέροντας οτι η γυναίκα του εκεινη την ωρα ειναι αλλού δεν θα σου έκανε ......
    Παρηγοριά ήθελες εκείνη την ώρα και λογια στήριξης ...αυτος αν ήθελε και ένοιωθε πραγματικά θα σου προσέφερε ....έρωτας εκεινη την ωρα δεν υπάρχει απο την μεριά του ..μονο οργή απο ενα θιγμένο αντρικό εγωισμο...Ο άντρας μπορει να ξενοπηδαει και να γυρνάει στην γυναίκα του σαν να μην συμβαίνει τιποτα και φυσικα χωρις να το ξερει αυτή ,αλλα αν αγγιξει καποιος άλλος την δικη του την γυναικα τελειωσε για εκείνων ...σπανια θα σε ξαναδει οπως πριν...και παντα θα το κουβαλαει...σεβασμός τέλος, παει χάθηκε ...

    Ελα ρε συ τώρα ...πραγματικα με τρελαίνεις ....δεν μπορει να μιλαω με μια γυναικα 50 χρονων...Ειματε σε ηλικιες πλεον που διαβαζουμε πολυ καλα τους αντρες και ξερουμε τι γίνεται...δεν χρειάζεται να έχεις πια τις εμπειριες για να τους καταλαβαινεις ...τοσα χρονια μαζι τους ειναι υπερ αρκετα ...άνετα καταλαβαινεις πότε ο άλλος σου προσφέρει αυτα που θες γιατί νοιώθει και οχι επειδη πρέπει....
    Ειδες τον άλλων μπορει να σου προσφέρει αυτα που θες ,αλλά κατάλαβες οτι ο τυπος ειναι καλα διαβασμένος στο μπα μπλα ....


    Εσυ νομιζεις οτι με αυτη την λογικη θα αντιμετωπισεις τα οποια προβληματα σας?
    Θα καταφερεις να βγεις απο ολο αυτο?

    Εγω θα σου πω οτι τα εχετε γαμησει και ΟΙ ΔΥΟ ...ο καθενας απο την πλευρά του..
    Ποιος σου ειπε οτι κάποιος που εχει κατάθλιψη μπορει και βγαίνει απο αυτη καποια στιγμή...Κανενας δεν βγαινει να εισαι βέβαιη..
    Απλα μαθαινεις να διαχειριζεσαι καταστασεις και συναισθήματα και επιβιώνεις ...
    Σε ολο αυτο ομως συμβαλει και το οικογενειακό περιβάλλον ...να ειναι ήρεμο ,να σε υποστηρίζει και να σε ενθαρρύνει...Βλεπεις εσυ να υπάρχει κατι τέτοιο?
    Αυτα επρεπε να τα ξερεις εφοσον εχετε παει και οι δυο σε ψυχολόγους ...
    Δυσκολα ενα ζευγάρι μπορεί να επιβιωση αν ένας απο τους δυο δεν πατάει γερα στα πόδια του και στο λεω εγω που εχω περασει απο πολλα και αν δεν ηταν διπλα μου ο αντρας μου χωρις κανένα θεμα το μόνο σιγουρο ειναι οτι μπορει να τα ειχα δυαλυσει και εγώ ολα ...οχι γιατι δεν υπάρχει αγάπη αλλα γιατί ενα άτομο που εχει τέτοια θεματα δεν μπορεί αρχικα να δει οτι το πρόβλημα ξεκινάει απο τον ίδιο και εχει την τάση να κατηγορεί τους παντες και τα πάντα πλην τον ευατο του....

    Να σου πω ολη αυτη η συζήτηση σε βοηθάει καθόλου?
    Ξεσπάς?
    Καταλαβαινεις οτι δικαιολογείς τα δικαιολογητα και οτι πλέον δεν μπορει να σωθεί τιποτα αφου και οι δυο σας εχετε σοβαρα θεματα?
    Εχετε πάει ποτε σε συμβουλο γάμου?Οταν το ζευγάρι εχει τόσα θεματα και προσπαθεί ακομα μόνο μια κοινή αντιμετώπιση μπορει να κάνει κατι ....Αφήστε τους ξεχωριστούς ψυχολόγους ..
    Αφου το δοκιμάσατε και δεν βγάζει πουθενα ...
    Πατε κάπου μαζί ...να υπαρχει ενα άτομο ουδέτερο και εκεί βγάλτε ολα σας τα απωθημένα ,τα τραύματα τα πάντα ..
    Καθίστε να σας πει ένας ειδικός ποιος φταίει και αν φταίει να λυθεί και να λήξει...τουλάχιστον το καμματι του καταλογίζω ευθύνες ο ενας στον άλλων να λυθει ...μονο ετσι θα μπορέσετε να κάνετε μια αρχη...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #379
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,628
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ναι, αλλά το νοιώθεις ότι είναι δικαιολογίες. Τα λες μία έτσι μία αλλιώς. Κοιτάς τα γύρω γύρω κι όχι το προφανές ότι σας έχει τελειώσει. Εδώ μας λές ότι πέσανε βρισίδια και κλωτσιές και μετά προσπαθείς να μας πείσεις ότι ειναι καλό να μείνετε ζευγάρι για τα παιδιά. Σοβαρέψου!
    τα "παιδια", παιζει να ειναι και 30 χρονων, εν τω μεταξυ...

  5. #380
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα "παιδια", παιζει να ειναι και 30 χρονων, εν τω μεταξυ...
    12 ειναι η κορη της....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #381
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,628
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    12 ειναι η κορη της....
    τα υπολοιπα; 34 χρονια γαμος, τα μεγαλυτερα ειναι σιγουρα ενηλικα.. αν και δεν ειναι εκει το ουσιαστικο θεμα..

  7. #382
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα υπολοιπα; 34 χρονια γαμος, τα μεγαλυτερα ειναι σιγουρα ενηλικα.. αν και δεν ειναι εκει το ουσιαστικο θεμα..
    Ακριβως Rem!
    Αλλα αν διαβάζεις η συζήτηση γινεται μόνο γυρω απο την κορη,οχι τα υπόλοιπα .....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #383
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Διάβασε μόνο αυτά που σου υπογράμμισα , γιατι τα υπόλοιπα τα ξέρεις ...
    Για πες μου εσυ τωρα τι κάνεις με αυτό τον τροπο?
    Απο την μια κατηγορείς και τον ευατο σου και εκείνον και από την άλλη δικαιολογείς τις πράξεις σας....

    Δεν υπάρχει η λεξη έρωτας ,σεβασμός και γενικα δεν υπαρχει τίποτα πλεον....ισα ισα αν επεφτες στην αγκαλιά του και έκλαιγες και του ζητούσες έρωτα ,εκείνος σαν πραγματικός άντρας που θα σε νοιαζόταν και ξέροντας οτι η γυναίκα του εκεινη την ωρα ειναι αλλού δεν θα σου έκανε ......
    Παρηγοριά ήθελες εκείνη την ώρα και λογια στήριξης ...αυτος αν ήθελε και ένοιωθε πραγματικά θα σου προσέφερε ....έρωτας εκεινη την ωρα δεν υπάρχει απο την μεριά του ..μονο οργή απο ενα θιγμένο αντρικό εγωισμο...Ο άντρας μπορει να ξενοπηδαει και να γυρνάει στην γυναίκα του σαν να μην συμβαίνει τιποτα και φυσικα χωρις να το ξερει αυτή ,αλλα αν αγγιξει καποιος άλλος την δικη του την γυναικα τελειωσε για εκείνων ...σπανια θα σε ξαναδει οπως πριν...και παντα θα το κουβαλαει...σεβασμός τέλος, παει χάθηκε ...

    Ελα ρε συ τώρα ...πραγματικα με τρελαίνεις ....δεν μπορει να μιλαω με μια γυναικα 50 χρονων...Ειματε σε ηλικιες πλεον που διαβαζουμε πολυ καλα τους αντρες και ξερουμε τι γίνεται...δεν χρειάζεται να έχεις πια τις εμπειριες για να τους καταλαβαινεις ...τοσα χρονια μαζι τους ειναι υπερ αρκετα ...άνετα καταλαβαινεις πότε ο άλλος σου προσφέρει αυτα που θες γιατί νοιώθει και οχι επειδη πρέπει....
    Ειδες τον άλλων μπορει να σου προσφέρει αυτα που θες ,αλλά κατάλαβες οτι ο τυπος ειναι καλα διαβασμένος στο μπα μπλα ....


    Εσυ νομιζεις οτι με αυτη την λογικη θα αντιμετωπισεις τα οποια προβληματα σας?
    Θα καταφερεις να βγεις απο ολο αυτο?

    Εγω θα σου πω οτι τα εχετε γαμησει και ΟΙ ΔΥΟ ...ο καθενας απο την πλευρά του..
    Ποιος σου ειπε οτι κάποιος που εχει κατάθλιψη μπορει και βγαίνει απο αυτη καποια στιγμή...Κανενας δεν βγαινει να εισαι βέβαιη..
    Απλα μαθαινεις να διαχειριζεσαι καταστασεις και συναισθήματα και επιβιώνεις ...
    Σε ολο αυτο ομως συμβαλει και το οικογενειακό περιβάλλον ...να ειναι ήρεμο ,να σε υποστηρίζει και να σε ενθαρρύνει...Βλεπεις εσυ να υπάρχει κατι τέτοιο?
    Αυτα επρεπε να τα ξερεις εφοσον εχετε παει και οι δυο σε ψυχολόγους ...
    Δυσκολα ενα ζευγάρι μπορεί να επιβιωση αν ένας απο τους δυο δεν πατάει γερα στα πόδια του και στο λεω εγω που εχω περασει απο πολλα και αν δεν ηταν διπλα μου ο αντρας μου χωρις κανένα θεμα το μόνο σιγουρο ειναι οτι μπορει να τα ειχα δυαλυσει και εγώ ολα ...οχι γιατι δεν υπάρχει αγάπη αλλα γιατί ενα άτομο που εχει τέτοια θεματα δεν μπορεί αρχικα να δει οτι το πρόβλημα ξεκινάει απο τον ίδιο και εχει την τάση να κατηγορεί τους παντες και τα πάντα πλην τον ευατο του....

    Να σου πω ολη αυτη η συζήτηση σε βοηθάει καθόλου?
    Ξεσπάς?
    Καταλαβαινεις οτι δικαιολογείς τα δικαιολογητα και οτι πλέον δεν μπορει να σωθεί τιποτα αφου και οι δυο σας εχετε σοβαρα θεματα?
    Εχετε πάει ποτε σε συμβουλο γάμου?Οταν το ζευγάρι εχει τόσα θεματα και προσπαθεί ακομα μόνο μια κοινή αντιμετώπιση μπορει να κάνει κατι ....Αφήστε τους ξεχωριστούς ψυχολόγους ..
    Αφου το δοκιμάσατε και δεν βγάζει πουθενα ...
    Πατε κάπου μαζί ...να υπαρχει ενα άτομο ουδέτερο και εκεί βγάλτε ολα σας τα απωθημένα ,τα τραύματα τα πάντα ..
    Καθίστε να σας πει ένας ειδικός ποιος φταίει και αν φταίει να λυθεί και να λήξει...τουλάχιστον το καμματι του καταλογίζω ευθύνες ο ενας στον άλλων να λυθει ...μονο ετσι θα μπορέσετε να κάνετε μια αρχη...
    Εκείνος δεν πάει πλέον σε ψυχολόγο διότι του είπαν οτι δεν έχει πρόβλημα. Εμένα μου είπαν ότι δεν θα μου βγει ποτέ και απλά θα πρέπει να συμβιβαστώ με αυτά που έχω διότι αν μείνω θα νιώθω χάλια αν φύγω πάλι θα νιώθω χάλια και το έχω κάψει. θα πρέπει να διαχειριστώ τον θυμό μου. Εκείνος δεν μου καταλογίζει καμία ευθύνη. Μου λέει έτσι ένιωθες έτσι έκανες και πάμε από εδώ και πέρα.

    Ανασφάλεια τον έχω γεμίσει και με το δίκιο του. Σεβασμός υπάρχει από την πλευρά του. Σύμβουλος γάμου? πόσους θες? Μαλάκες μένουν.

    Κάνετε έρωτα? ΝΑΙ
    Πάτε βόλτες? ΝΑΙ
    Μοιράζεστε συναισθήματα? ΝΑΙ
    Περνάτε ωραία? ΝΑΙ
    Είστε αυθόρμητοι? Εγω όχι
    Νιώθεις οτι έχετε μέλλον? Εγω δεν ξέρω
    θα ήθελες να έχεις μέλλον? ΝΑΙ αλλά δύσκολο
    Έχετε προσωπικό χώρο και χρόνο? ΝΑΙ
    Λείπετε ο ένας στον άλλον? ΝΑΙ
    Τσακώνεστε? ΌΧΙ ιδιαίτερα αλλά εμένα μου βγαίνει θυμός απο μαλακίες.
    Φιλιέστε? Μόνο εκείνος
    Αγκαλιάζεστε? Μόνο εκείνος
    Μετά το σεξ νιώθετε καλά? εγώ ΟΧΙ
    Σκέφτεσαι το γκόμενο? Μερικές φορές για να ξεδώσω και να νιώσω καλύτερα.
    Σκέφτεσαι άλλη γυναίκα (στον άντρα μου)? ΟΧΙ δεν μου βγαίνει
    Σκέφτεσαι να χωρίσεις (εμένα)? Δεν μπορώ να το διαχειριστώ τώρα και δεν ξέρω.
    Σκέφτεσαι να χωρίσεις (αντρας)? ΟΧΙ.
    Τι σου αρέσει στην γυναίκα σου? Γράφει ένα κατεβατό πράγματα
    Τι σου αρέσει στον άντρα σου? Γράφω και εγώ 10 πράγματα.
    Τι δεν σου αρέσει στην γυναίκα σου ? οτι δεν μιλάει και γκρινιάζει χωρίς να μου εξηγεί τους λόγους. Τα μαζεύει μέσα της και μετά ξεσπάει. Αυτό με τρελαίνει.
    Τι δεν σου αρέσει στον άντρα σου? Οτι καταλαβαίνει πολλά για εμένα. Αυτό δεν είναι θετικό? ΟΧΙ διότι θέλω να ζω μόνη μου.
    Οταν την δεις στεναχωρημένη τι θα κάνεις (αντρας)? Θα προσπαθήσω να την κάνω να γελάσει και να συζητήσω μαζί της. Θα την πάω να κάνει ότι την ευχαριστεί.
    Οταν τον δεις στεναχωρημένο τι θα κάνεις (εγω)? Θα προσπαθήσω να μάθω τι έχει. Αν έχει πρόβλημα με την δουλειά του θα αδιαφορήσω. Γενικά δεν μπορώ να ακούω προβλήματα.
    Οταν είχε ο άντρας σου καταθλιψη πως αντέδρασες (εγω)? Εκανα υπομονη για τα παιδιά μου. Ειχα και την μάνα μου άρρωστη, με δυο μικρά παιδιά. Γενικά έφυγα απο κοντά του για να σωθώ.
    Οταν είχες κατάθλιψη πως αντέδρασες? Δεν ειχα χρόνο να φτύσω. 750000 πλήρωσα σε 5 χρόνια. Γιατί ? διότι αν χάναμε το σπίτι μας θα με χώριζε. Ένιωσες ανίκανος? Ρομποτ
    Το πρόβλημα στύσης πως το ένιωσες? Δεν μπορούσα να την ικανοποιήσω και εκείνη νόμιζε οτι δεν την θέλω. Λογικό δεν λέω αλλά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα άλλο. Δούλευα 20 ώρες την ημέρα για 5 χρόνια.
    Εδω έχει πλάκα
    Ρωτάει τον άντρα μου ο σύμβουλος/ψυχολόγος... Γιατί δεν πήγες σε ένα γιατρό για την κατάθλιψη που είχες? Τα παίρνει ο άντρας μου και του λέει .... ρε μαλάκα ξέρεις πως είναι να χρωστάς 750000 επειδή σου χρωστάει το κράτος , να έχεις δανειστεί απο τοκογλύφους και να μην σου σηκώνεται? Οχι απαντάει ο ψυχολόγος. Τράβα ρε φιλαράκι να ζήσεις τις ζωές των άλλων πρώτα που μου κάθεσαι στο γραφείο και μου το παίζεις αυθεντία. Σηκωθήκαμε και φύγαμε. Γελάγαμε 2 ημέρες.

    Το κακό με τον άντρα μου και του το έχουν πει οι ψυχίατροι είναι ότι είναι υπερβολικά έξυπνος και ξέρει από ζωή. Δεν τον παλεύουν. Ένας μάλιστα του είπε ότι οι έξυπνοι άνθρωποι γιατρεύονται δύσκολα. Δεν τον βάζεις σε κουτάκια. Εμένα αυτό μου άρεσε πάντα σε αυτόν. Κοίτα γενικά ο άντρας μου έχει δυο βασικά μειονεκτήματα που μπορεί να φαντάζουν πλεονεκτήματα άλλα είναι καταστροφικά για μια γυναίκα. Εχει τρομερή ενσυναισθηση, καταλαβαίνει τι έχει παιχτεί και ξέρει να το διαχειρίζεται. Ρομπότ δεν είναι. Τρομερά ευαίσθητος άνθρωπος με όσους αγαπάει. Απλά επειδή καταλαβαίνει τα πάντα σε ρωτάει τι έχεις? Αν πεις ψέματα θα το καταλάβει.

  9. #384
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Εκείνος δεν πάει πλέον σε ψυχολόγο διότι του είπαν οτι δεν έχει πρόβλημα. Εμένα μου είπαν ότι δεν θα μου βγει ποτέ και απλά θα πρέπει να συμβιβαστώ με αυτά που έχω διότι αν μείνω θα νιώθω χάλια αν φύγω πάλι θα νιώθω χάλια και το έχω κάψει. θα πρέπει να διαχειριστώ τον θυμό μου. Εκείνος δεν μου καταλογίζει καμία ευθύνη. Μου λέει έτσι ένιωθες έτσι έκανες και πάμε από εδώ και πέρα.

    Ανασφάλεια τον έχω γεμίσει και με το δίκιο του. Σεβασμός υπάρχει από την πλευρά του. Σύμβουλος γάμου? πόσους θες? Μαλάκες μένουν.

    Κάνετε έρωτα? ΝΑΙ ----οχι δεν ειναι ερωτας αυτός ...λειτουργική ανάγκη του άντρα σου είναι και εσύ απλα την εκπληρώνεις
    Πάτε βόλτες? ΝΑΙ
    Μοιράζεστε συναισθήματα? ΝΑΙ
    Περνάτε ωραία? ΝΑΙ--οταν δεν πλακωνόμαστε
    Είστε αυθόρμητοι? Εγω όχι
    Νιώθεις οτι έχετε μέλλον? Εγω δεν ξέρω -Ναι και γι αυτο μενεις και προσπαθεις
    θα ήθελες να έχεις μέλλον? ΝΑΙ αλλά δύσκολο
    Έχετε προσωπικό χώρο και χρόνο? ΝΑΙ
    Λείπετε ο ένας στον άλλον? ΝΑΙ -οχι για εμενα απο την στιγμη που μου λες οτι μολις τον βλεπεις σου βγαινει θυμος,τι σου λειπει δηλαδη ?
    Τσακώνεστε? ΌΧΙ ιδιαίτερα αλλά εμένα μου βγαίνει θυμός απο μαλακίες. ---τι οχι ρε συ ..εδω μας ειπες οτι τον κλωτσουσες ,εστω και μια φορα ειναι σημαντικο...
    Φιλιέστε? Μόνο εκείνος
    Αγκαλιάζεστε? Μόνο εκείνος
    Μετά το σεξ νιώθετε καλά? εγώ ΟΧΙ
    Σκέφτεσαι το γκόμενο? Μερικές φορές για να ξεδώσω και να νιώσω καλύτερα. -και παντα κατα την διαρκεια του σεξ για να λειτουργησεις ....
    Σκέφτεσαι άλλη γυναίκα (στον άντρα μου)? ΟΧΙ δεν μου βγαίνει
    Σκέφτεσαι να χωρίσεις (εμένα)? Δεν μπορώ να το διαχειριστώ τώρα και δεν ξέρω.
    Σκέφτεσαι να χωρίσεις (αντρας)? ΟΧΙ.
    Τι σου αρέσει στην γυναίκα σου? Γράφει ένα κατεβατό πράγματα
    Τι σου αρέσει στον άντρα σου? Γράφω και εγώ 10 πράγματα.
    Τι δεν σου αρέσει στην γυναίκα σου ? οτι δεν μιλάει και γκρινιάζει χωρίς να μου εξηγεί τους λόγους. Τα μαζεύει μέσα της και μετά ξεσπάει. Αυτό με τρελαίνει.
    Τι δεν σου αρέσει στον άντρα σου? Οτι καταλαβαίνει πολλά για εμένα. Αυτό δεν είναι θετικό? ΟΧΙ διότι θέλω να ζω μόνη μου.
    Οταν την δεις στεναχωρημένη τι θα κάνεις (αντρας)? Θα προσπαθήσω να την κάνω να γελάσει και να συζητήσω μαζί της. Θα την πάω να κάνει ότι την ευχαριστεί.
    Οταν τον δεις στεναχωρημένο τι θα κάνεις (εγω)? Θα προσπαθήσω να μάθω τι έχει. Αν έχει πρόβλημα με την δουλειά του θα αδιαφορήσω. Γενικά δεν μπορώ να ακούω προβλήματα.
    Οταν είχε ο άντρας σου καταθλιψη πως αντέδρασες (εγω)? Εκανα υπομονη για τα παιδιά μου. Ειχα και την μάνα μου άρρωστη, με δυο μικρά παιδιά. Γενικά έφυγα απο κοντά του για να σωθώ.
    Οταν είχες κατάθλιψη πως αντέδρασες? Δεν ειχα χρόνο να φτύσω. 750000 πλήρωσα σε 5 χρόνια. Γιατί ? διότι αν χάναμε το σπίτι μας θα με χώριζε. Ένιωσες ανίκανος? Ρομποτ
    Το πρόβλημα στύσης πως το ένιωσες? Δεν μπορούσα να την ικανοποιήσω και εκείνη νόμιζε οτι δεν την θέλω. Λογικό δεν λέω αλλά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα άλλο. Δούλευα 20 ώρες την ημέρα για 5 χρόνια.
    Εδω έχει πλάκα
    Ρωτάει τον άντρα μου ο σύμβουλος/ψυχολόγος... Γιατί δεν πήγες σε ένα γιατρό για την κατάθλιψη που είχες? Τα παίρνει ο άντρας μου και του λέει .... ρε μαλάκα ξέρεις πως είναι να χρωστάς 750000 επειδή σου χρωστάει το κράτος , να έχεις δανειστεί απο τοκογλύφους και να μην σου σηκώνεται? Οχι απαντάει ο ψυχολόγος. Τράβα ρε φιλαράκι να ζήσεις τις ζωές των άλλων πρώτα που μου κάθεσαι στο γραφείο και μου το παίζεις αυθεντία. Σηκωθήκαμε και φύγαμε. Γελάγαμε 2 ημέρες.

    Το κακό με τον άντρα μου και του το έχουν πει οι ψυχίατροι είναι ότι είναι υπερβολικά έξυπνος και ξέρει από ζωή. Δεν τον παλεύουν. Ένας μάλιστα του είπε ότι οι έξυπνοι άνθρωποι γιατρεύονται δύσκολα. Δεν τον βάζεις σε κουτάκια. Εμένα αυτό μου άρεσε πάντα σε αυτόν. Κοίτα γενικά ο άντρας μου έχει δυο βασικά μειονεκτήματα που μπορεί να φαντάζουν πλεονεκτήματα άλλα είναι καταστροφικά για μια γυναίκα. Εχει τρομερή ενσυναισθηση, καταλαβαίνει τι έχει παιχτεί και ξέρει να το διαχειρίζεται. Ρομπότ δεν είναι. Τρομερά ευαίσθητος άνθρωπος με όσους αγαπάει. Απλά επειδή καταλαβαίνει τα πάντα σε ρωτάει τι έχεις? Αν πεις ψέματα θα το καταλάβει.
    Καταρχήν διάβασε τις δικες μου απαντήσεις βάση με αυτά που μας έχει πει εσύ η ίδια ...σε μερικα φυσικά...

    Στο σύμβουλο οταν πάμε λέμε αλήθειες?Ξεβρακωνομαστε ...δεν πάμε για καφέ και για να συμπληρώσουμε ενα ερωτηματολογιο θαρρείς και κάνουμε δημοσκόπηση για να βγάλουμε συμπέρασμα τι ποσοστό παντρεμένων τα πανε καλά μέσα στο γάμο τους....
    Γιατι έμενα κατι τέτοιο μου φάνηκε απο τις απαντήσεις σας ....

    Μας λες κάτι ποσά (75000 ευρω) θαρρείς και ειναι εξωφρενικά ...Για εμενα δεν ειναι να το ξέρεις ...Υπαρχουν οικογενειες που διαχειριζονται πολλα περισσότερα ..που μπορει να εχασαν τα τριπλασια ...ειναι ομως ακομα πιο δεμενες ...
    Θελω να σου πολλά πανω σε αυτο αλλα δεν μπορω ειμαστε σε δημόσιο φορουμ ...Μονο και μονο για να καταλάβεις οτι και αυτο που αναφερεις ειναι ασήμαντο μπροστα στην λεξη γάμος ....

    Που είναι οι αλήθειες ????Που είναι οι ευθύνες που του καταλογίζεις για την χρεωκοπία,για την μη προσφορά του στις ανέσεις σου και ότι άλλο αρνητικό σου έχει κάνει?
    Που ειναι ολα αυτα τα θεματα που σου βγάζουν θυμο και οργή...
    Τα είπες αυτά στον σύμβουλο?
    Σας ειδε να διαφωνείτε και εσυ να εξοργίζεσαι?Και αυτος να κάθεται σαν άβουλο ον (ελα ρε συ τον μειώνεις με αυτα που λες ....)Τέτοιον αντρα με συνχωρεις αλλα χάρισμα σου θα σου πει όποια και να ρωτησεις ...
    Αντρα χρειαζόμαστε δίπλα μας όχι μαριονέτα ...Που ειναι οι τυψεις σου για τα παιδια σου?
    Και ενα σωρό άλλα που δεν μπορεί να μην τα βλέπεις ...απλα τα δικαιολογείς και νομίζεις οτι ετσι τα έχεις λυση...
    Βρήκατε την αρχικη πηγη ολου αυτού του θυμου σου?

    Τι πήγατε δηλαδή να πείτε τι ήρωας που είναι και κατάφερε και ξεχρεώσατε και όλα τα άλλα και μάλιστα επειδη ο άνθρωπος δεν ειχε δανειστεί απο τοκογλύφους και δεν του σηκωνεται τον ακυρωσατε σαν επιστημονα και γελουσατε απο πάνω?
    θαρρεις και διαβάζω 15χρονη ρε συ ...ενταξει κανουμε πλακα ,χαβαλε ,εχουμε χιουμορ αλλα οχι σε τετοια θεματα ...τι διχασμός ειναι αυτός ?

    ρε συ τι αλλο να πω πια ....
    Τον αντρα σου τον βλέπεις εσύ ξύπνιο ?Αν ήταν ξύπνιος θα σε εχει φέρει στα νερά του με τον τρόπο του...Μαριονέτα τον εχεις καταντήσει τον άνθρωπο...Χτυπάς το ντέφι εσύ και εκείνος χορεύει στο ρυθμό σου..
    Αυτο ειναι .......και πραγματικα κριμα για τον πατερα των παιδιων σου.... δεν τους ισοπεδώνουμε ετσι ,οτι και να μας έχουν κανει ,απλα φεύγουμε αν δεν μας κανει...δεν το αξίζει κανενας οσο καλόψυχος και να είναι ...
    Δεν το σέβεσαι εσύ αυτή την στιγμή ...περιμενεις αργοτερα να τον σεβαστούν τα παιδια ?
    Η κορη σου θα περάσει εφηβεία ...εκει πρεπει να έχετε κοινη πορεία για να μπορεσετε να την κοντρολάρετε ,θα θυμωνει με τον ενα θα πηγαινει στον αλλον μπας και περασει αυτο που θελει ...Ο ενας πρεπει να στηριζει την αποφαση του αλλου ,εσεις πως θα το κανετε ?
    με τον θυμο που κουβαλάς ή με τα γέλια?


    Πεσμου τελικα ξεσπας με αυτο τον τροπο?
    Ετσι που συζηταμε ?

    Ξαναδιαβαζεις ολα αυτα που γραφεις ?
    Δεν καταλήγεις οτι για όλα εχεις μια δικαιολογία αλλα ο θυμός παραμένει ?Μηπως αναγνωριζεις και εσυ οτι η καλοσύνη του μπορεί να ειναι και η πηγή του εκνευριμσου σου?
    Αν ειχες εναν αντρα που σου ελεγε τα πραγματα με το ονομα τους και σε εφερνε αντιμέτωπη με τις δικές σου ευθύνες που ειναι παρα πολλές αντιδρουσες διαφορετικά?
    Και φυσικα δεν μιλαω για νταηλικια και αντρισμους παρεμφερεις με τετοιες συμπεριφορες?
    Μιλαμε για αντιδρασεις που θα ειχε καθε αντρας που σεβεται την αξιοπρπεια του ,που πατάει γερά στα ποδια του ....

    Δίνεις ειλικρινείς απαντήσεις σε όλα αυτά που σε ρωτάω στον ευατο σου?Γιατι μονο εκει πρεπει να δωσεις εξηγήσεις οχι σε εμάς εδώ....


    Και κάτι αλλο.....
    Σε ρωταω ευθέως ...εχεις μπει στην κλιμακτήριο?εχεις σημάδια ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #385
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Ξέρω οτι τα πράγματα είναι δύσκολα πολύ. Αλλα σκεφτείτε κάτι που αναγκαστικά σκέφτομαι στην ηλικία που είμαι και σαν μάνα.
    Εμένα μου έφυγε τελείως. Μακάρι να μην μου είχε φύγει. Με τα προβλήματα υγείας και την ψυχολογία μου δεν βλέπω να μου βγαίνει. Του έχω πει επάνω στα νεύρα μου πράγματα τραγικά. Εγκληματικά τραγικά. Ήθελα να τον κάνω να πονέσει. Προσπάθησα να να τον εμπιστευτώ αλλά δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου πλέον. Εκείνος μένει επειδή με αγαπάει πραγματικά. Ήξερε για τον γκόμενο 3 μήνες πριν του το πω εγω. Το είχε καταλάβει. Οπότε όταν μου έκανε έρωτα το έκανε επειδή γνώριζε και ήθελε να με βοηθήσει. Κάποια στιγμή μου λέει πάρε τον τηλέφωνο και συνεχίστε απο εκεί που το αφήσατε. θα φύγω από το σπίτι. Εγω δεν ήθελα. Μου το έχει προτείνει άλλες 3 φορές. Εγώ εκεί δεν θέλω για τα παιδιά μας. Είναι ο μοναδικός άνθρωπος που έχω στην ζωή μου. Δεν μπορώ καν να διανοηθώ οτι θα βρω κάποιον καλύτερο. Το ερωτικό λοιπόν το έχω αποκλείσει. Δεν μπορώ να κοροϊδεύω κανένα. Οκ μπορεί να ερωτευτώ ξανά αλλά αν αρχίσω και του λέω για την ζωή μου και τι έχω νοιώσει ο καλύτερος άνθρωπος θα φύγει τρέχοντας. Οπότε στο κομμάτι αυτό καμμένη.

    Πάμε στα παιδιά. Μόνο εκείνος τα παλεύει. Εγω είμαι πολύ κουρασμένη και άρρωστη.

    Πάμε σε εκείνον. Προφανώς και φοβάμαι μην φύγει διότι είναι ο άνθρωπος της ζωής μου. Προφανώς και δεν θέλω να τον δω με άλλη γυναίκα. Προφανώς θα καταρρεύσω αν φύγει.

    Το ξαναλέω είναι πολύ ιδιαίτερος άνθρωπος που ή λατρεύεις ή μισείς ή και τα δυο. Απλός άνθρωπος δεν με παλεύει συναισθηματικά. Μακάρι να είχα μάθει με απλούς ανθρώπους. Δεν έμαθα όμως. Έμαθα με δύσκολους, πολύπλοκους και έξυπνους. Τους απλούς τους βαριέμαι τρελά.

    Στην τρέλα αυτή τα πράγματα είναι απλά. Αν χωρίσουμε θα δυστυχήσουμε και οι δυο και τα παιδιά μας. Αν μείνουμε θα δυστυχήσουμε λιγότερο. Την δυστυχία όμως την έχουμε δεδομένη. Δεν είμαι ηλίθια και πλέον δεν είμαι μπερδεμένη. Ξεκάθαρη είμαι για το μέλλον μου. Τραγικό το ξέρω αλλά αυτό έχω.

    Μια συμβουλή έχω να δώσω στις γυναίκες. Μην ερωτεύεστε ανθρώπους που είναι πολύπλοκοι και έξυπνοι. θα σας κάψουν. Είναι εξαιρετικά ερωτικοί, δεν βαριέσαι, αγαπάνε αληθινά, ζεις πραγματικά έντονα, σε λατρεύουν αλλά σε καταστρέφουν όταν κάτι χαλάσει. Σήμερα στην κόρη μου αυτό θα έλεγα. Γελάω με τα διάφορα κοριτσάκια που τα ζητάνε όλα αυτά και δεν καταλαβαίνουν ότι όταν αυτό χαλάσει για οποιοδήποτε λόγο θα σε διαλύσει. Δεν έχασα τα 60 απο τα 100 που χάνουν άλλες γυναίκες διότι δεν έχουν ζήσει τα υπόλοιπα 40. Χάνεις και τα 100 και μετά μένεις κενή. Οταν δεν έχεις ζήσει και τα 100 πιστεύεις οτι θα τα βρεις κάπου αλλού. Ελπίδα. Οταν τα χάνεις όμως δεν συμβιβάζεσαι και καίγεσαι.

  11. #386
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καταρχήν διάβασε τις δικες μου απαντήσεις βάση με αυτά που μας έχει πει εσύ η ίδια ...σε μερικα φυσικά...

    Στο σύμβουλο οταν πάμε λέμε αλήθειες?Ξεβρακωνομαστε ...δεν πάμε για καφέ και για να συμπληρώσουμε ενα ερωτηματολογιο θαρρείς και κάνουμε δημοσκόπηση για να βγάλουμε συμπέρασμα τι ποσοστό παντρεμένων τα πανε καλά μέσα στο γάμο τους....
    Γιατι έμενα κατι τέτοιο μου φάνηκε απο τις απαντήσεις σας ....

    Μας λες κάτι ποσά (75000 ευρω) θαρρείς και ειναι εξωφρενικά ...Για εμενα δεν ειναι να το ξέρεις ...Υπαρχουν οικογενειες που διαχειριζονται πολλα περισσότερα ..που μπορει να εχασαν τα τριπλασια ...ειναι ομως ακομα πιο δεμενες ...
    Θελω να σου πολλά πανω σε αυτο αλλα δεν μπορω ειμαστε σε δημόσιο φορουμ ...Μονο και μονο για να καταλάβεις οτι και αυτο που αναφερεις ειναι ασήμαντο μπροστα στην λεξη γάμος ....

    Που είναι οι αλήθειες ????Που είναι οι ευθύνες που του καταλογίζεις για την χρεωκοπία,για την μη προσφορά του στις ανέσεις σου και ότι άλλο αρνητικό σου έχει κάνει?
    Που ειναι ολα αυτα τα θεματα που σου βγάζουν θυμο και οργή...
    Τα είπες αυτά στον σύμβουλο?
    Σας ειδε να διαφωνείτε και εσυ να εξοργίζεσαι?Και αυτος να κάθεται σαν άβουλο ον (ελα ρε συ τον μειώνεις με αυτα που λες ....)Τέτοιον αντρα με συνχωρεις αλλα χάρισμα σου θα σου πει όποια και να ρωτησεις ...
    Αντρα χρειαζόμαστε δίπλα μας όχι μαριονέτα ...Που ειναι οι τυψεις σου για τα παιδια σου?
    Και ενα σωρό άλλα που δεν μπορεί να μην τα βλέπεις ...απλα τα δικαιολογείς και νομίζεις οτι ετσι τα έχεις λυση...
    Βρήκατε την αρχικη πηγη ολου αυτού του θυμου σου?

    Τι πήγατε δηλαδή να πείτε τι ήρωας που είναι και κατάφερε και ξεχρεώσατε και όλα τα άλλα και μάλιστα επειδη ο άνθρωπος δεν ειχε δανειστεί απο τοκογλύφους και δεν του σηκωνεται τον ακυρωσατε σαν επιστημονα και γελουσατε απο πάνω?
    θαρρεις και διαβάζω 15χρονη ρε συ ...ενταξει κανουμε πλακα ,χαβαλε ,εχουμε χιουμορ αλλα οχι σε τετοια θεματα ...τι διχασμός ειναι αυτός ?

    ρε συ τι αλλο να πω πια ....
    Τον αντρα σου τον βλέπεις εσύ ξύπνιο ?Αν ήταν ξύπνιος θα σε εχει φέρει στα νερά του με τον τρόπο του...Μαριονέτα τον εχεις καταντήσει τον άνθρωπο...Χτυπάς το ντέφι εσύ και εκείνος χορεύει στο ρυθμό σου..
    Αυτο ειναι .......και πραγματικα κριμα για τον πατερα των παιδιων σου.... δεν τους ισοπεδώνουμε ετσι ,οτι και να μας έχουν κανει ,απλα φεύγουμε αν δεν μας κανει...δεν το αξίζει κανενας οσο καλόψυχος και να είναι ...
    Δεν το σέβεσαι εσύ αυτή την στιγμή ...περιμενεις αργοτερα να τον σεβαστούν τα παιδια ?
    Η κορη σου θα περάσει εφηβεία ...εκει πρεπει να έχετε κοινη πορεία για να μπορεσετε να την κοντρολάρετε ,θα θυμωνει με τον ενα θα πηγαινει στον αλλον μπας και περασει αυτο που θελει ...Ο ενας πρεπει να στηριζει την αποφαση του αλλου ,εσεις πως θα το κανετε ?
    με τον θυμο που κουβαλάς ή με τα γέλια?


    Πεσμου τελικα ξεσπας με αυτο τον τροπο?
    Ετσι που συζηταμε ?

    Ξαναδιαβαζεις ολα αυτα που γραφεις ?
    Δεν καταλήγεις οτι για όλα εχεις μια δικαιολογία αλλα ο θυμός παραμένει ?Μηπως αναγνωριζεις και εσυ οτι η καλοσύνη του μπορεί να ειναι και η πηγή του εκνευριμσου σου?
    Αν ειχες εναν αντρα που σου ελεγε τα πραγματα με το ονομα τους και σε εφερνε αντιμέτωπη με τις δικές σου ευθύνες που ειναι παρα πολλές αντιδρουσες διαφορετικά?
    Και φυσικα δεν μιλαω για νταηλικια και αντρισμους παρεμφερεις με τετοιες συμπεριφορες?
    Μιλαμε για αντιδρασεις που θα ειχε καθε αντρας που σεβεται την αξιοπρπεια του ,που πατάει γερά στα ποδια του ....

    Δίνεις ειλικρινείς απαντήσεις σε όλα αυτά που σε ρωτάω στον ευατο σου?Γιατι μονο εκει πρεπει να δωσεις εξηγήσεις οχι σε εμάς εδώ....


    Και κάτι αλλο.....
    Σε ρωταω ευθέως ...εχεις μπει στην κλιμακτήριο?εχεις σημάδια ?
    750,000 και μετά απο δυο χρόνια άλλα 400,000

  12. #387
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καταρχήν διάβασε τις δικες μου απαντήσεις βάση με αυτά που μας έχει πει εσύ η ίδια ...σε μερικα φυσικά...

    Στο σύμβουλο οταν πάμε λέμε αλήθειες?Ξεβρακωνομαστε ...δεν πάμε για καφέ και για να συμπληρώσουμε ενα ερωτηματολογιο θαρρείς και κάνουμε δημοσκόπηση για να βγάλουμε συμπέρασμα τι ποσοστό παντρεμένων τα πανε καλά μέσα στο γάμο τους....
    Γιατι έμενα κατι τέτοιο μου φάνηκε απο τις απαντήσεις σας ....

    Μας λες κάτι ποσά (75000 ευρω) θαρρείς και ειναι εξωφρενικά ...Για εμενα δεν ειναι να το ξέρεις ...Υπαρχουν οικογενειες που διαχειριζονται πολλα περισσότερα ..που μπορει να εχασαν τα τριπλασια ...ειναι ομως ακομα πιο δεμενες ...
    Θελω να σου πολλά πανω σε αυτο αλλα δεν μπορω ειμαστε σε δημόσιο φορουμ ...Μονο και μονο για να καταλάβεις οτι και αυτο που αναφερεις ειναι ασήμαντο μπροστα στην λεξη γάμος ....

    Που είναι οι αλήθειες ????Που είναι οι ευθύνες που του καταλογίζεις για την χρεωκοπία,για την μη προσφορά του στις ανέσεις σου και ότι άλλο αρνητικό σου έχει κάνει?
    Που ειναι ολα αυτα τα θεματα που σου βγάζουν θυμο και οργή...
    Τα είπες αυτά στον σύμβουλο?
    Σας ειδε να διαφωνείτε και εσυ να εξοργίζεσαι?Και αυτος να κάθεται σαν άβουλο ον (ελα ρε συ τον μειώνεις με αυτα που λες ....)Τέτοιον αντρα με συνχωρεις αλλα χάρισμα σου θα σου πει όποια και να ρωτησεις ...
    Αντρα χρειαζόμαστε δίπλα μας όχι μαριονέτα ...Που ειναι οι τυψεις σου για τα παιδια σου?
    Και ενα σωρό άλλα που δεν μπορεί να μην τα βλέπεις ...απλα τα δικαιολογείς και νομίζεις οτι ετσι τα έχεις λυση...
    Βρήκατε την αρχικη πηγη ολου αυτού του θυμου σου?

    Τι πήγατε δηλαδή να πείτε τι ήρωας που είναι και κατάφερε και ξεχρεώσατε και όλα τα άλλα και μάλιστα επειδη ο άνθρωπος δεν ειχε δανειστεί απο τοκογλύφους και δεν του σηκωνεται τον ακυρωσατε σαν επιστημονα και γελουσατε απο πάνω?
    θαρρεις και διαβάζω 15χρονη ρε συ ...ενταξει κανουμε πλακα ,χαβαλε ,εχουμε χιουμορ αλλα οχι σε τετοια θεματα ...τι διχασμός ειναι αυτός ?

    ρε συ τι αλλο να πω πια ....
    Τον αντρα σου τον βλέπεις εσύ ξύπνιο ?Αν ήταν ξύπνιος θα σε εχει φέρει στα νερά του με τον τρόπο του...Μαριονέτα τον εχεις καταντήσει τον άνθρωπο...Χτυπάς το ντέφι εσύ και εκείνος χορεύει στο ρυθμό σου..
    Αυτο ειναι .......και πραγματικα κριμα για τον πατερα των παιδιων σου.... δεν τους ισοπεδώνουμε ετσι ,οτι και να μας έχουν κανει ,απλα φεύγουμε αν δεν μας κανει...δεν το αξίζει κανενας οσο καλόψυχος και να είναι ...
    Δεν το σέβεσαι εσύ αυτή την στιγμή ...περιμενεις αργοτερα να τον σεβαστούν τα παιδια ?
    Η κορη σου θα περάσει εφηβεία ...εκει πρεπει να έχετε κοινη πορεία για να μπορεσετε να την κοντρολάρετε ,θα θυμωνει με τον ενα θα πηγαινει στον αλλον μπας και περασει αυτο που θελει ...Ο ενας πρεπει να στηριζει την αποφαση του αλλου ,εσεις πως θα το κανετε ?
    με τον θυμο που κουβαλάς ή με τα γέλια?


    Πεσμου τελικα ξεσπας με αυτο τον τροπο?
    Ετσι που συζηταμε ?

    Ξαναδιαβαζεις ολα αυτα που γραφεις ?
    Δεν καταλήγεις οτι για όλα εχεις μια δικαιολογία αλλα ο θυμός παραμένει ?Μηπως αναγνωριζεις και εσυ οτι η καλοσύνη του μπορεί να ειναι και η πηγή του εκνευριμσου σου?
    Αν ειχες εναν αντρα που σου ελεγε τα πραγματα με το ονομα τους και σε εφερνε αντιμέτωπη με τις δικές σου ευθύνες που ειναι παρα πολλές αντιδρουσες διαφορετικά?
    Και φυσικα δεν μιλαω για νταηλικια και αντρισμους παρεμφερεις με τετοιες συμπεριφορες?
    Μιλαμε για αντιδρασεις που θα ειχε καθε αντρας που σεβεται την αξιοπρπεια του ,που πατάει γερά στα ποδια του ....

    Δίνεις ειλικρινείς απαντήσεις σε όλα αυτά που σε ρωτάω στον ευατο σου?Γιατι μονο εκει πρεπει να δωσεις εξηγήσεις οχι σε εμάς εδώ....


    Και κάτι αλλο.....
    Σε ρωταω ευθέως ...εχεις μπει στην κλιμακτήριο?εχεις σημάδια ?
    Εχω μπει σε κλημακτήριο εδω και 2 χρονια. Αβολος δεν είναι. Πως θα με φέρει στα νερά του όταν εγω δεν θέλω. Αν μου έλεγε τα πράγματα με το όνομά τους .... μου τα έχει πει. Αδιάφορο μου ήταν.

    Εγω το ζητάω να κάνουμε έρωτα και εκείνος ποτέ.

    Δεν πλακωνόμαστε όπως νομίζεις

    Νιώθεις οτι έχετε μέλλον? Εγω δεν ξέρω -Ναι και γι αυτο μενεις και προσπαθεις δεν μου βγαίνει όμως ακόμα και έχουν περάσει σχεδόν δυο χρόνια

    σκέφτεσαι το γκόμενο? Μερικές φορές για να ξεδώσω και να νιώσω καλύτερα. -και παντα κατα την διαρκεια του σεξ για να λειτουργησεις .... ΟΧΙ ειλικρινά. Μου είναι αδιάφορος στο κομμάτι αυτό. Αναμνήσεις εχω μόνο. Παλαιότερα ΝΑΙ

    Ο θυμός μου βγαίνει διότι κατάντησα άρρωστη και σωματικά και ψυχικά. Εγω διαλύθηκα και όχι εκείνος. Εγω ειμαι δυστυχισμένη και όχι εκείνος.

    Δεν διαφωνήσαμε στον σύμβουλο και δεν είναι άβολος. Ξέραμε και οι δυο τι λέγαμε. Αλήθεια είπαμε. Δεν είχαμε τίποτα να τσακωθούμε. Γενικά δεν τσακωνόμαστε πλέον. Οτι τον χτύπησα το ξέρω οτι δεν είναι σωστό αλλα με τόσα προβλήματα που έχω περάσει δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ.

  13. #388
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άρα δεν είσαι μπερδεμένη όπως λέει ο τίτλος του θέματός σου. Έχεις πάρει τις αποφάσεις σου και θα μείνεις σε αυτόν τον γάμο να τρώτε ο ένας τις σάρκες του άλλου και να δυστυχείτε, σωστά;

    Άρα προς τι τόσες σελίδες επι σελίδων;

  14. #389
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Οι ψυχολόγοι δεν θεωρό οτι μπορούν να λύσουν τα πολύπλοκα προβλήματα και ουτε να σε βοηθήσουν. Οταν ρωτάνε τον άντρα μου βλακείες του τύπου γιατί μπήκες σε κατάθλιψη για 750000 και γιατί δεν σου σηκώνονταν ειναι λογικό να αντιδράσεις έτσι. Του είπε και εκείνος οτι αν και εσυ χρώσταγες τόσα θα ήσουν χειρότερα. Δεν γελάσαμε μπροστά του. Αλλα ήμαρτον. Ειναι δυνατόν να σου λέει ο άλλος χρώσταγα 750000 και μπήκα σε κατάθλιψη και εσυ να τον ρωτάς γιατί μπήκες σε κατάθλιψη? Πρέπει να είσαι ηλιθιος. Τον θυμό τον ξέρω γιατί μου βγαίνει. Εχασα την ζωή μου, την υγεία μου, την ψυχή μου, τον άντρα μου και τον γκόμενο. Τι θες να μου βγει? χαρά δεν μου βγαίνει. Τρέχω συνέχεια στους γιατρούς, πονάω παντού, έχω κόπωση, έχω και γυναικολογικά προβλήματα σοβαρά και έχω και τα άλλα.

    Θέλω να μου βγει αλλά δεν με αφήνει ο θυμός μου. πλέον κουράστηκα να προσπαθώ και ας θέλω. Μπορεί να μην προσπάθησα το ξέρω αλλα αν σκεφτείς τι πέρασα και πολλά έκανα. Αυτό μπορούσα να κάνω και έκανα. Δεν θέλω άλλη προσπάθεια. Δεν θέλω άλλον θυμό.

    Οταν όμως έχει τέτοια προβλήματα μόνο ο θυμός σε βοηθάει να ξεσπάσεις. Σιωπή και θυμός. Τι να μου κάνει ο άντρας μου να με φέρει στα νερά του όταν νιώθω έτσι? Το μόνο που θα μπορούσε να με σώσει ήταν ο γκόμενος και μια καινούργια αρχή χωρίς να ξέρει την ιστορία μου. Έτσι το είδα τότε. Σωστό ή λάθος δεν ξέρω αλλά έτσι το ένιωσα. Οταν τραβήχτηκε πίσω κατέρρευσα διότι έχασα την ευκαιρία μου.

    και στον σύμβολο γάμου τα είπα και τι έγινε? ουτε εκείνος πίστευε οτι τα λέω αυτά μπροστά στον άντρα μου. Μου το είπε. Τι να μου πει ο άντρας μου τότε που ήξερε ότι η γυναίκα του δεν είναι καλά. Υπομονή έκανε και κάνει. Εχω φτάσει να του πω οτι όταν ηρεμήσω μπορεί να σε χωρίσω. Μου λέει Οκ στο χρωστάω και θα σε βοηθήσω. Ειλικρινής είναι μαζί μου και με όλους. Τι μου χρωστάει ακριβώς? αυτά που εγώ τον κάνω να μου χρωστάει επειδή εκμεταλλεύομαι την αγάπη του. Πλάκα δεν έχει?

    Τον έχω χτυπήσει, τον έχω βρίσει, τον έχω κοροιδευσει που δεν του σηκώνονταν επάνω στα νευρα μου και στον θυμό μου. Αν φύγει πάλι θα του τα χρεώσω. Γιατί? δεν ξέρω πλέον. Διότι δεν μπορώ να ισορροπήσω. Διότι διαλύθηκα απο τα 8 αυτά χρόνια. 8 χρόνια σφαλιάρες και το μηχάνημα κλάταρε. Δεν έχω άλλες δυνάμεις. Δεν ειναι άβουλος. Προσπαθεί να διαχειριστεί ολα τα προβλήματα μόνος του. Κουρασμένος είναι και αυτός και ειλικρινά δεν ξέρω που βρίσκει την δύναμη.

    Βλέπεις που και εσύ προσπαθείς να μας βάλεις στα λογικά κουτάκια των καθημερινών ανθρώπων. Αυτό κάνουν και οι ψυχολόγοι και μπλοκάρουν. Την κόρη μου την κακομαθαίνω εγώ. Εκείνος αντιδρά και φωνάζει αλλα εγω παίρνω το μέρος της διότι ξέρω οτι το παιδάκι αυτο πέρασε 6 χρόνια με φασαρίες και χωρίς πατέρα.

    Εχω φτάσει σε σημείο να μισώ τον εαυτό μου που κατάντησε έτσι. Να χτυπάω τον άντρα μου, να τον βρίζω, να τον υποτιμώ, να μην με νοιάζει συναισθηματικά τι νιώθει, να με εκνευρίζει σε ότι κάνει. Βαρέθηκα την καλοσύνη του. Κουράστηκα την αγάπη του. Αδιαφορώ για την ζωή του. Κατάντια πλήρης.

    Μετά ηρεμώ και πλέον σκέφτομαι μου έπεσαν όλα αυτά παρέα και έσπασα έτσι.

  15. #390
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Ξέρω οτι τα πράγματα είναι δύσκολα πολύ. Αλλα σκεφτείτε κάτι που αναγκαστικά σκέφτομαι στην ηλικία που είμαι και σαν μάνα.
    Εμένα μου έφυγε τελείως. Μακάρι να μην μου είχε φύγει. Με τα προβλήματα υγείας και την ψυχολογία μου δεν βλέπω να μου βγαίνει. Του έχω πει επάνω στα νεύρα μου πράγματα τραγικά. Εγκληματικά τραγικά. Ήθελα να τον κάνω να πονέσει. Προσπάθησα να να τον εμπιστευτώ αλλά δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου πλέον. Εκείνος μένει επειδή με αγαπάει πραγματικά. Ήξερε για τον γκόμενο 3 μήνες πριν του το πω εγω. Το είχε καταλάβει. Οπότε όταν μου έκανε έρωτα το έκανε επειδή γνώριζε και ήθελε να με βοηθήσει. Κάποια στιγμή μου λέει πάρε τον τηλέφωνο και συνεχίστε απο εκεί που το αφήσατε. θα φύγω από το σπίτι. Εγω δεν ήθελα. Μου το έχει προτείνει άλλες 3 φορές. Εγώ εκεί δεν θέλω για τα παιδιά μας. Είναι ο μοναδικός άνθρωπος που έχω στην ζωή μου. Δεν μπορώ καν να διανοηθώ οτι θα βρω κάποιον καλύτερο. Το ερωτικό λοιπόν το έχω αποκλείσει. Δεν μπορώ να κοροϊδεύω κανένα. Οκ μπορεί να ερωτευτώ ξανά αλλά αν αρχίσω και του λέω για την ζωή μου και τι έχω νοιώσει ο καλύτερος άνθρωπος θα φύγει τρέχοντας. Οπότε στο κομμάτι αυτό καμμένη.

    Πάμε στα παιδιά. Μόνο εκείνος τα παλεύει. Εγω είμαι πολύ κουρασμένη και άρρωστη.

    Πάμε σε εκείνον. Προφανώς και φοβάμαι μην φύγει διότι είναι ο άνθρωπος της ζωής μου. Προφανώς και δεν θέλω να τον δω με άλλη γυναίκα. Προφανώς θα καταρρεύσω αν φύγει.

    Το ξαναλέω είναι πολύ ιδιαίτερος άνθρωπος που ή λατρεύεις ή μισείς ή και τα δυο. Απλός άνθρωπος δεν με παλεύει συναισθηματικά. Μακάρι να είχα μάθει με απλούς ανθρώπους. Δεν έμαθα όμως. Έμαθα με δύσκολους, πολύπλοκους και έξυπνους. Τους απλούς τους βαριέμαι τρελά.

    Στην τρέλα αυτή τα πράγματα είναι απλά. Αν χωρίσουμε θα δυστυχήσουμε και οι δυο και τα παιδιά μας. Αν μείνουμε θα δυστυχήσουμε λιγότερο. Την δυστυχία όμως την έχουμε δεδομένη. Δεν είμαι ηλίθια και πλέον δεν είμαι μπερδεμένη. Ξεκάθαρη είμαι για το μέλλον μου. Τραγικό το ξέρω αλλά αυτό έχω.

    Μια συμβουλή έχω να δώσω στις γυναίκες. Μην ερωτεύεστε ανθρώπους που είναι πολύπλοκοι και έξυπνοι. θα σας κάψουν. Είναι εξαιρετικά ερωτικοί, δεν βαριέσαι, αγαπάνε αληθινά, ζεις πραγματικά έντονα, σε λατρεύουν αλλά σε καταστρέφουν όταν κάτι χαλάσει. Σήμερα στην κόρη μου αυτό θα έλεγα. Γελάω με τα διάφορα κοριτσάκια που τα ζητάνε όλα αυτά και δεν καταλαβαίνουν ότι όταν αυτό χαλάσει για οποιοδήποτε λόγο θα σε διαλύσει. Δεν έχασα τα 60 απο τα 100 που χάνουν άλλες γυναίκες διότι δεν έχουν ζήσει τα υπόλοιπα 40. Χάνεις και τα 100 και μετά μένεις κενή. Οταν δεν έχεις ζήσει και τα 100 πιστεύεις οτι θα τα βρεις κάπου αλλού. Ελπίδα. Οταν τα χάνεις όμως δεν συμβιβάζεσαι και καίγεσαι.

    Πραγματικά σταματά αυτή την καραμέλα .

    Τον προσβάλεις ρε συ τον άντρα σου με αυτά που λες ...ήξερε και δεν μίλαγε γιατί σ αγαπάει..
    Τι αγαπάει μπορείς να μου πεις ?
    Το κέρατο?
    Μια γυναίκα που δεν του στάθηκε στην δύσκολη οικονομική κατάσταση που περνούσατε σαν οικογένεια γιατί έχασε την βολή της ?
    Μια γυναίκα που δεν φροντίζει τα παιδιά της ?
    Μια γυναίκα που δεν χάνει ευκαιρία να του επιτεθείτε
    Μια γυναίκα που χειροδίκησε ?
    Αν ήσουν άντρας αυτή την στιγμή και έλεγες ότι σήκωσες χέρι στη γυναίκα σου θα είχε πέσει το μισό φόρουμ να σε φάει ...
    Να ξέρεις ότι η χειροδικία για εμένα είναι μια ..
    είτε αυτό συμβαινει από άντρα είτε από γυναίκα ..

    Πεσμου ένα καλό λόγο για να μου δικαιολογεί αυτό τον άντρα στην συγκεκριμένη απόφαση..
    Μ αρέσει που λες αν φύγεις θα καταστραφεί?
    Περισσότερο δεν νομίζω ...
    Πόση καταπιέσει τρώει ..και μου λες ότι περνάτε καλά ..
    Τι ουτοπία έχεις φτιάξει στο μυαλό σου αλήθεια?

    Και όσο γράφεις και επιμένεις θα επιμένω και εγώ..
    Ο άντρας σου είναι μια μαριονέτα και πολύ κρίμα ..

    Τις συμβουλές αστες ..καηκες ...δεν είσαι σε θέση να τις δώσεις γιατί ούτε ο άντρας σου είναι ο ιδανικός συζηγος που παρουσιάζεις ούτε εσύ η γυναίκα που μπορεί να στηρίξεις έναν άντρα χωρίς να του προσπαπτεις ευθύνες ...

    Είσαι δύο χρόνια στην κλιμακτηριο και αυτό μπορεί να δικαιολογήσει άνετα αυτή την τρελλα που έχεις αυτή την στιγμή ..
    Αυτό τον θυμό την οργή ...αυτό που δεν ξέρεις πραγματικά τι θες και τι σε ενοχλεί ..

    Κοινός δεν ξέρεις που πατάς και που βρίσκεσαι ...

    Αφού λοιπόν πήρες την απόφαση να μείνεις και να δέχεσαι όλα αυτά καντω σωστά αλλιώς μια ζωή θα τυραννιεται γιατί η κλιμακτηριος αν δεν προσέξεις αλλάζει πολύ τις γυναίκες και την συμπεριφορά τους ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 26 of 57 FirstFirst ... 16242526272836 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 12:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 21:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 12:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 12:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •