Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 28
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 28 of 57 FirstFirst ... 18262728293038 ... LastLast
Results 406 to 420 of 855
  1. #406
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Συνήθεια εχω και στην συνήθεια αυτή εχω και τα παιδιά μου. Αν δεν υπήρχε ο άλλος μπορεί να μου έβγαζε και αγάπη ερωτική. Υπάρχει όμως και δεν βοηθάει. Πλέον δεν ξέρω εαν φταίει αυτός που αρρωσταίνω ο άλλος ή εγω. Αυτό προσπαθώ να λύσω. Αν δεν το λύσω δεν θα πάρω ποτέ καμία απόφαση. Εαν διώξω τον άλλον θα την πληρώσει ο άντρας μου. Εαν διώξω τον άντρα μου θα την πληρώσω εγω και ο άλλος. Εαν διώξω και τους δυο θα την πληρώσουν τα παιδιά μου. Εγω φταίω που μπήκα σε αυτό το δίλημμα. Δεν θα έπρεπε.
    Αν διωξεις και τους δυο, δεν θα την πληρωσει κανεις..Ο καθενας θα εχει την ζωη του και θα κανει τις επιλογες του.. Δεν μπορω να καταλαβω πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να διωξεις καποιον που δεν θελεις στην ζωη σου.. Εννοειται πως οταν καποιος σκεφτεται τον χωρισμο θα υπαρχει αμφιβολια, φοβος κτλ. Αλλα καποια στιγμη πρεπει να αποφασισεις..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #407
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Αν διωξεις και τους δυο, δεν θα την πληρωσει κανεις..Ο καθενας θα εχει την ζωη του και θα κανει τις επιλογες του.. Δεν μπορω να καταλαβω πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να διωξεις καποιον που δεν θελεις στην ζωη σου.. Εννοειται πως οταν καποιος σκεφτεται τον χωρισμο θα υπαρχει αμφιβολια, φοβος κτλ. Αλλα καποια στιγμη πρεπει να αποφασισεις..
    Ο άντρας μου στην ουσία δεν φταίει. Το ξέρω. Είναι εγωιστικό να χωρίσεις κάποιον που δεν φταίει επειδή στα έφερε έτσι η ζωή. Αυτό δεν μπορώ. Είναι σαν να του λες ήσουνα γκαντεμης. Εμένα δεν θα άρεσε να μου το κάνουν αυτό. Δυστυχώς όμως αυτή είναι η αλήθεια.

  3. #408
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Ο άντρας μου στην ουσία δεν φταίει. Το ξέρω. Είναι εγωιστικό να χωρίσεις κάποιον που δεν φταίει επειδή στα έφερε έτσι η ζωή. Αυτό δεν μπορώ. Είναι σαν να του λες ήσουνα γκαντεμης. Εμένα δεν θα άρεσε να μου το κάνουν αυτό. Δυστυχώς όμως αυτή είναι η αλήθεια.
    Το να μας λες το πρωι οτι φταιει ο αντρας σου και για την τρυπα του οζοντος και το απογευμα οτι δεν φταιει σε τιποτα, παει να πει οτι τα νευρα σου τα εχεις με τον εαυτο σου αλλα ανοιγεις το στομα σου και οποιον παρει ο χαρος.. Ασε για λιγο τον αντρα σου και τον αλλον και πες ΕΣΥ τι θελεις..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #409
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Το να μας λες το πρωι οτι φταιει ο αντρας σου και για την τρυπα του οζοντος και το απογευμα οτι δεν φταιει σε τιποτα, παει να πει οτι τα νευρα σου τα εχεις με τον εαυτο σου αλλα ανοιγεις το στομα σου και οποιον παρει ο χαρος.. Ασε για λιγο τον αντρα σου και τον αλλον και πες ΕΣΥ τι θελεις..
    Να μπορέσω να νιώσω κοντά στον άντρα μου για να μην χωρίσω. Επειδή όμως δεν νιώθω καταρρέω. Δεν με αφήνει η ιστορία μου και τα λάθη που έγιναν. Δεν έχω την δύναμη να προσπαθήσω. Κρίμα είναι να διαλυθούν τόσοι άνθρωποι επειδή έγιναν λάθη που στα έφερε η ζωή. Να θέλω τόσο πολύ και να μην μπορώ. Και όσο δεν μου βγαίνει να τον πληγώνω. Να τον διώχνω όπως με έδιωχνε και εκείνος. Έχω και εγώ κατάθλιψη το ξέρω. Νιώθω πλέον πράγματα με ανθρώπους που δεν με ξέρουν. Φάρμακο για την κατάθλιψη. Τι θα πω. Σε χώρισα επειδή είχα κατάθλιψη και δεν σε ήθελα. Σε χώρισα επειδή ισσοροπω όταν είμαι στα μηνύματα με τον άλλον που δεν με ξέρει? Παραγνωριστηκσμε σαν ζευγάρι μέσα από την ζωή. Βγάλαμε τους χειρότερους εαυτούς μας. Μου λένε ότι οι δυσκολίες φέρνουν τους ανθρώπους κοντά. Μέχρι ένα οριο. Μετά τους διαλύουν.
    Last edited by mariasilk; 17-10-2020 at 11:47.

  5. #410
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μας έχεις ζαλίσει τον έρωτα με το θέλω κάτι που δεν γίνεται, το έχω προσπαθήσει και δεν γίνεται και κάθομαι και μιζεριάζω που δεν γίνεται και μου φταίνε οι πάντες και τα πάντα. Θυμάμαι μία συμμαθήτριά μου καθόταν και έκλαιγε γιατί πάντα πίστευε στις νεράιδες και ήθελε να συναντήσει μία και όταν τις εξηγήσαν ότι είναι κάτι ανύπαρκτο και δεν θα συναντήσει νεράιδες ποτέ, το είχε πάρει πολύ βαριά και έκλαιγε κανα δίμηνο. Αυτό όταν ήταν 6 χρονών όμως. Μετά αποδέχτηκε τα δεδομένα και συνέχισε τη ζωή της. Εσύ επιμένεις να θες κάτι που δεν γίνεται και το βλέπεις ότι δεν γίνεται και επιμένεις πεισματικά ότι μπας και "αφού εγώ το θέλω και γιατί δεν γίνεται" . Ε, δεν γίνεται να νιώσεις πλέον με τον άντρα σου όπως θα ήθελες να νιώσεις. Τα συναισθήματα είτε σου βγαίνουν είτε δεν σου βγαίνουν. Δεν σου βγαίνουν. Τελεία. Το δέχεσαι σαν δεδομένο και βλέπεις πως θα προχωρήσεις στη ζωή σου. Εσύ κάθεσαι σαν το 6χρονο και χτυπιέσαι. Αλλά δεν είσαι 6χρονο, είσαι 50τόσο χρονών γυναίκα πλέον. Σοβαρέψου, στο ξαναείπα.

  6. #411
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Να μπορέσω να νιώσω κοντά στον άντρα μου για να μην χωρίσω. Επειδή όμως δεν νιώθω καταρρέω. Δεν με αφήνει η ιστορία μου και τα λάθη που έγιναν. Δεν έχω την δύναμη να προσπαθήσω. Κρίμα είναι να διαλυθούν τόσοι άνθρωποι επειδή έγιναν λάθη που στα έφερε η ζωή. Να θέλω τόσο πολύ και να μην μπορώ. Και όσο δεν μου βγαίνει να τον πληγώνω. Να τον διώχνω όπως με έδιωχνε και εκείνος. Έχω και εγώ κατάθλιψη το ξέρω. Νιώθω πλέον πράγματα με ανθρώπους που δεν με ξέρουν. Φάρμακο για την κατάθλιψη. Τι θα πω. Σε χώρισα επειδή είχα κατάθλιψη και δεν σε ήθελα. Σε χώρισα επειδή ισσοροπω όταν είμαι στα μηνύματα με τον άλλον που δεν με ξέρει? Παραγνωριστηκσμε σαν ζευγάρι μέσα από την ζωή. Βγάλαμε τους χειρότερους εαυτούς μας. Μου λένε ότι οι δυσκολίες φέρνουν τους ανθρώπους κοντά. Μέχρι ένα οριο. Μετά τους διαλύουν.
    ειλικρινά ξέρεις με τι απορώ μαζι σου?
    Πως τα μαγειρεύεις έτσι ρε συ στο μυαλό σου ώστε να βγαίνεις πάντα λάδι μόνο εσύ και να φταίνε ολοι οι αλλοι....

    Λες τώρα οτι είσαι σε μηνύματά με κάποιον που δεν σε ξέρει....
    Νομιζω έχετε κοιμηθεί μαζί .....Αρα μην λες κατι τετοιο μειωνεις πιο πολυ τον ευατο σου...Δηλαδη εσένα οποιος σου πει δυο λογάκια εισαι ετοιμη να του ανοιξεις τα ποδια σου και να τον ερωτευτής?Στα λέω ετσι χύμα και πρόστυχα αν θες για να καταλάβεις πως εσυ κατατασεις τον ευατο σου εκεί...


    θελεις να νοιωσεις κατι με τον αντρα σου το οποιο παλι μας λες οτι το νοιωθεις ηδη με τον άλλον...ειναι δυνατόν να νοιωθεις τοσο δυνατα συναισθήματα για δυο ανθρώπους ταυτοχρονα ..
    Καρδια νομιζω εχεις οχι αγκινάρα ......
    Τοσο χρονων εισαι ,πότε θα μάθεις οτι το ένα ειναι στάνταρ ενθουσιασμός και όχι πραγματική αγάπη ?

    Τα εχεις κάνει μπάχαλο και ειναι κριμα .....
    Αξιζουν τετοιοι ανθρωποι πραγματική αγάπη,ερωτα και όχι ο άντρας σου?

    Αλλο σ αγαπάω γιατι σε νοιάζομαι και θέλω να είμαι κοντά σου γιατι θέλω μόνο να σε βλέπω να εισαι καλα και άλλο σ αγαπάω γιατι θέλω εσένα ,τα ΠΑΝΤΑ απο εσενα ......

    Αλλαξε οσο ειναι καιρός ....και στην τελικη μην αλλάζεις για εσένα ..ασε τον ευατο σου μια φορα στην ζωη σου στην άκρη και δες μονο την κορη σου..
    Δωστεις την μαμα που πρεπει να εχει ,το οφειλουμε στα παιδια μας σε οποια κατασταση και να είμαστε ...

    Καποιο κάνουν ενα πολυ μεγάλος λαθος ...Κανουν παιδια και τοτε θυμουνται να ζησουν ολα τα απωθημένα τους ...
    Δεν γινεται αυτο ρε φίλε ...ας τα ζουσες πριν απο αυτο ...Και στην τελικη αν δεν σου βγηκε ο γαμος εχε το Θάρρος και παρε την σωστη αποφαση για εσενα και φυσικα για τα παιδια σου..Τι φταινε αυτα να πληρωνουν τις δικες μας ανωριμότητες ?
    Εγω πρωτη απ ολους εδω μεσα λεω οτι το σπιτι σου δεν το χαλας αν υπαρχουν παιδια ,αλλα αν δεν εισαι σε θεση να μεινεις σε ενα γαμο στηριζοντας τον οπως πρέπει βρες την δύναμη και φύγε....

    Στο κατω κατω δωστους όλους δρόμο αφου και οι δυο σου βγάζουν ενοχές ...... αφοσιωσου στα παιδια σου...Αυτο για μια μανα ειναι το κυριαρχο ..... Απο την στιγμη που αποφάσισες να τα φερεις στο κοσμο στηριξε την αποφαση σου αυτη με οποιο κόστος και να έχει..


    Και φτανει πραγματικα μην κλαιγεσαι δεν εχεις δικαιολογίες πλεον ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #412
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Να μπορέσω να νιώσω κοντά στον άντρα μου για να μην χωρίσω. Επειδή όμως δεν νιώθω καταρρέω. Δεν με αφήνει η ιστορία μου και τα λάθη που έγιναν. Δεν έχω την δύναμη να προσπαθήσω. Κρίμα είναι να διαλυθούν τόσοι άνθρωποι επειδή έγιναν λάθη που στα έφερε η ζωή. Να θέλω τόσο πολύ και να μην μπορώ. Και όσο δεν μου βγαίνει να τον πληγώνω. Να τον διώχνω όπως με έδιωχνε και εκείνος. Έχω και εγώ κατάθλιψη το ξέρω. Νιώθω πλέον πράγματα με ανθρώπους που δεν με ξέρουν. Φάρμακο για την κατάθλιψη. Τι θα πω. Σε χώρισα επειδή είχα κατάθλιψη και δεν σε ήθελα. Σε χώρισα επειδή ισσοροπω όταν είμαι στα μηνύματα με τον άλλον που δεν με ξέρει? Παραγνωριστηκσμε σαν ζευγάρι μέσα από την ζωή. Βγάλαμε τους χειρότερους εαυτούς μας. Μου λένε ότι οι δυσκολίες φέρνουν τους ανθρώπους κοντά. Μέχρι ένα οριο. Μετά τους διαλύουν.
    Τωρα εσυ εισαι 50 χρονων η 5?? Ερχεσαι και λες "θελω να ειμαι καλα με τον αντρα μου ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΩΡΙΣΩ" και οχι επειδη το θελεις.. Και στην ηλικια που εισαι, δεν εχεις καταλαβει οτι καποια πραγματα απλα δεν γινονται? Και οταν κατι δεν γινεται δεν καθεσαι να κλαις και να χτυπιεσαι. Το παιρνεις αποφαση οτι δεν γινεται και κανεις το καλυτερο που μπορεις..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #413
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Τωρα εσυ εισαι 50 χρονων η 5?? Ερχεσαι και λες "θελω να ειμαι καλα με τον αντρα μου ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΩΡΙΣΩ" και οχι επειδη το θελεις.. Και στην ηλικια που εισαι, δεν εχεις καταλαβει οτι καποια πραγματα απλα δεν γινονται? Και οταν κατι δεν γινεται δεν καθεσαι να κλαις και να χτυπιεσαι. Το παιρνεις αποφαση οτι δεν γινεται και κανεις το καλυτερο που μπορεις..
    Τον θέλω αλλά το ερωτικό δεν μου βγαίνει. Επειδή για εμένα το ερωτικό είναι εξαιρετικά σημαντικό νιώθω όπως νιώθω.. Φοβάμαι να του κάνω έρωτα πλέον διότι φοβάμαι ότι δεν θα.μου βγεί συναίσθημα και στεναχωριέμαι. Μια χαρά πάμε οπουδήποτε αλλού. Γελάμε, περνάμε καλα, με αγαπάει, είναι ερωτικός μαζί μου κλπ. Εμένα δεν μου βγαίνει. Ερωτεύτηκα πολύ κάποιον άλλον που ούτε αυτόν έχω. Μου λένε πως γίνεται ρε παιδί μου να μην σου βγάζει ερωτικό. Αφού η καρδιά μου έφυγε. Επειδή έχω συνδυάσει και την αγάπη με το ερωτικό κομμάτι πλέον νιώθω πολύ άσχημα γιατί ξέρω ότι τον αγαπάω. Πώς φτιάχνει μια σχέση χωρίς έρωτα που έχει περάσει τα χίλια μύρια. Πώς χάνεις την ζεστασιά ενός ανθρώπου που ξέρεις νότια σε αγαπάει και αγαπάς όταν φεύγει το ερωτικό. Δεν έχω την ζωή μπροστά μου για να πάρω λάθος αποφάσεις. Έχω οικογένεια και παιδιά. Τι να του πω τώρα? Προσπάθησα προσπάθησες είμαστε πάλι μια νορμάλ οικογένεια, έχουμε ηρεμία, περνάμε καλά, μιλάμε για τα πάντα... αλλά εγώ δεν μπορώ διότι μου έχει φύγει το ερωτικό. Επειδή μου έχει φύγει το ερωτικό δεν μπορώ ούτε την αγάπη μου να σου δείξω. Να σε ακουμπήσω και να σε φιλήσω. Να σε αγκαλιάσω. Κάντο εσύ μόνος σου. Ούτε φασαρίες έχουμε ούτε τίποτα. Περνάμε ήρεμα και ωραία. Εκείνος με φιλάει, μου λέει σε αγαπώ, με φροντίζει και με βοηθάει παντού. Πλήρη έλλειψη ερωτικών συναισθημάτων. Πλέον μου φταίνε όλα. Πολλά χρόνια έκανα πράγματα που δεν ήθελα. Δεν είχα μάθει να κάνω την καθαρίστρια. Στερήθηκα πολλά από αυτά που ήθελα και είχα μάθει. Πολλά απωθημένα. Πολλά προβλήματα.

  9. #414
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    ε παρτο αποφαση οτι δεν εισαι ερωτευμενη πλεον με τον ανδρα σου.
    ο ερωτας δεν επανερχεται αν φυγει.

  10. #415
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    [QUOTE=Remedy;1135271]ε παρτο αποφαση οτι δεν εισαι ερωτευμενη πλεον με τον ανδρα σου.
    ο ερωτας δεν επανερχεται αν φυγει.[/QUOTE]

    Πόσο λάθος αυτο!!!

    Φυσικά και επανέρχεται!
    Εξαρτάται απο τον χρόνο ,τον χώρο ,τον τόπο και την ψυχολογική καταστσαση-διαθεση που εισαι τώρα και που ήσουν όταν λες οτι σου έφυγε ή νομίζεις οτι σου έφυγε....
    Μεγαλη κουβεντα με πολλά αν και μήπως!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #416
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ε παρτο αποφαση οτι δεν εισαι ερωτευμενη πλεον με τον ανδρα σου.
    ο ερωτας δεν επανερχεται αν φυγει.
    Πώς να είμαι ότι ερωτεύτηκα κάποιον άλλον όταν ειδικά ήμουνα μόνη μου τελείως? Το θέμα είναι τι απόφαση να πάρω? Χωρίζεις μετά από 30 χρόνια επειδή δεν σου βγαίνει? Μένεις και δεν σου βγαίνει? Διαλύειες μια οικογένεια? Μου λέει η ψυχίατρος είσαι σε μια φάση που δεν μπορείς να πάρεις σωστές αποφάσεις. Χιλιάδες ψυχολογικα, πένθος, ερωτες, αρρώστια και εμμηνόπαυση. Σωστή απόφαση σημαίνει για αυτήν κάτι που κανείς σε σχέση με την ηλικία σου και την οικογένεια σου. Ωραία λέω θα φάμε καμία δεκαριά χρόνια ψυχοθεραπεία για να πάρω απόφαση. Ωραία θα τα έχω όλα και θα νιώθω μόνη μου. Δυστυχώς πλέον όλα τα ρίχνω στον άντρα μου για θεραπεία δική μου. Φταίει για ολα διότι άμα πιάσω που φταίω εγώ θα τα διαλύσω. Λογικό για εσένα μου λέει τον κατηγορείς διότι ξέρεις ότι δεν θα φύγει. Λογικό για σχέση δεν είναι. Στην σχέση η αγάπη και ο έρωτας μας φρενάρουν. Όταν χάνεις το φρένο δημιουργούνται τριβές. Επειδή μαθαίνεις να χάνεις το φρένο στο τέλος το θεωρείς λογικό. Αρχίζουμε τα ετσι είμαι και αν γουστάρεις. Συμβαίνει πάντα. Στην ουσία διαχειρίζεσαι τον θυμό σου ρίχνοντας ευθύνες στους άλλους. Κλασσικό πρόβλημα γυναικών στην ηλικία σου. Προσπαθείς να δημιουργήσεις το έδαφος για να χωρίσεις και να φταίει ο άλλος ώστε να διαχειριστείς τις τύψεις σου. Οι γυναίκες το συνηθίζουν. Η παγίδα μου λέει λέγεται συνήθεια. Η συνήθεια σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μας αφήνει να δούμε τα θετικά. Ακόμα και αν αγαπήσεις ξανά κάποιον άλλον η συνήθεια θα σε στοιχειώνει. Σε 10 χρόνια που θα μπεις στην τρίτη ηλικία και εκεί είναι που θέλουμε κάποιον δίπλα μας θα σου βγούνε νέα ψυχολογικά. Τώρα εσύ δεν μπορείς να ξεπεράσεις την καλή συμπεριφορά του άντρα σου. Εκείνος πιστεύει ότι δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά διότι είχε τρομερό πρόβλημα και κατάθλιψη. Κατανοειτο. Εσύ πιστεύεις ότι δεν μπορούσες να κάνεις διαφορετικά. Κατανοειτο. Υπάρχουν δύο λύσεις. Είτε λες εγώ δεν θέλω να ξεπεράσω τα προβλήματα διότι δεν γουστάρω. Είτε ξεχνάς το πρόβλημα. Στο δεν γουστάρω σου έρχονται τα παιδιά στο μυαλό και το γεγονός ότι ο άντρας σου ξαναγύρισε. Εάν αφήσεις τον εαυτό σου θα ξαναερωτευτεις κάποιον άλλον και θα χωρίσεις. Θα βρεις μια νέα αφορμή. Εάν ξεχάσεις το πρόβλημα .... Θα σου πάρει πολλά χρόνια. Ενδιάμεσα θα πηγαίνεις μπρος πίσω. Εάν με ρωτάς εάν θα γίνω ποτέ ευτυχισμένη ξανά θα σου απαντήσω ότι η ευτυχία έχει να κάνει με την ηλικία. Άλλη ευτυχία καταλαβαίνεις στα 30 άλλη στα 40. Τώρα εσύ προσπαθείς να δεις πως θα ήσουνα ευτυχισμένη στα 30. Έρωτες, σεξ κλπ. Το γεγονός ότι τα έκανες με τον ίδιο άντρα ήταν δική σου επιλογή. Ποτέ δεν κρίνουμε το παρελθόν διότι στα 30 ήσουνα άλλος άνθρωπος. Σήμερα θέλεις με τις εμπειρίες των 50 να γίνεις 30. Νομίζεις ότι αυτο θα σε κάνει ευτυχισμένη. Ανάποδα δουλεύει πάντα.

  12. #417
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάνει κάποιες σωστές διαπιστώσεις για την περίπτωση η ειδικός, αλλά κάνει και πολλές γενικεύσεις και ενώ σου λέει ότι δεν είσαι έτοιμη για αποφάσεις, σαν να πηγαίνει να πάρει αυτή αποφάσεις για εσένα. Τι σου λέει δηλαδή, επειδή είσαι 50 κι έχεις αυτή την ψυχολογία μελλοντικά θα γίνει το ένα και το άλλο και το παράλλο; Τι είναι αυτή, μελλοντολόγος ή η κυρά Κατίνα της γειτονίας που σου λέει κάτσε εκεί στο γάμο μην και μείνεις μόνη στα γεράματα;

  13. #418
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Αφού εγώ της είπα ότι θέλω να με βοηθήσει για να σώσω τον γάμο μου. Εκείνη απλά μου λέει κάποια πράγματα ψυχρά. Αυτό ζήτησα από αυτή.

  14. #419
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    [QUOTE=Marilou;1135279]
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ε παρτο αποφαση οτι δεν εισαι ερωτευμενη πλεον με τον ανδρα σου.
    ο ερωτας δεν επανερχεται αν φυγει.[/QUOTE]

    Πόσο λάθος αυτο!!!

    Φυσικά και επανέρχεται!
    Εξαρτάται απο τον χρόνο ,τον χώρο ,τον τόπο και την ψυχολογική καταστσαση-διαθεση που εισαι τώρα και που ήσουν όταν λες οτι σου έφυγε ή νομίζεις οτι σου έφυγε....
    Μεγαλη κουβεντα με πολλά αν και μήπως!
    Αυτά τα αν με γεμίζουν φοβίες. Αυτό μου επισημαίνει και η ψυχίατρος. Οτι στην ουσία δεν έχω κάνει καμία προσπάθεια να φτιάξω τον γάμο μου επειδή δεν έχω την ψυχολογία που απαιτείται. Μου είναι ευκολότερο να τον κατηγορώ για όλα, να τον κατηγορώ για τα απωθημένα μου, κλπ. Δεν ξέρω αν με παρατήσει πως θα νιώσω. Σίγουρα όμως θα νιώσω οτι δεν προσπάθησε αρκετά. Δεν μπορώ να δεχτώ οτι φταίω και εγω. Το ξέρω αλλά αντιδρώ καθώς όταν θυμάμαι τι έχω περάσει ... δεν φταίω. Δηλαδή το φταις εσύ κατά 90% και εγώ για 10%. Είμαι πολύ εγωίστρια πλέον. Αυτό το 50/50 που λένε δεν με αγγίζει.

    Έχω χάσει το φρένο μου μαζί του. Γενικά το εχω χάσει αλλα δεν έχω κανένα άλλον να κατηγορήσω. Λάθος τραγικό και δείχνει κάτι που δεν ήμουνα αλλά έγινα. Έγινα πλέον κακιά με τον άντρα μου και μια χαρά με τους άλλους. Τον πληγώνω και αδιαφορώ. Με πληγώνει ο γκόμενος και τον συγχωρώ. Γκόμενος δεν είναι βέβαια αλλά θυμάμαι όταν ήτανε που τον συγχωρούσα.

    Πέρασα πολλά και ειλικρινά τώρα δεν πιστεύω οτι άλλη γυναίκα με όλα αυτά θα ήτανε καλύτερα. Ενα λάθος έκανα. Δεν χώρισα όταν είχα την δικαιολογία. Αντίθετα έκανα μια σχέση εκτόνωσης. Παράλογο δεν το λες. Στην φάση που ήμουνα ήτανε φάρμακο. Αυτός πήρε το πήδημα και εγω ενδιαφέρον. Τελικά ερωτεύτηκα πολύ. Σιγά το δύσκολο όπως ήμουνα. Ελα όμως που μας βγήκε και όταν χωρίσαμε ένιωσα χάλια. Είχα βάλει πολλές ελπίδες επάνω του. Ολα αυτά μου έβγαλαν μίσος για τον άντρα μου. Για ολα φταίει εκείνος.

    Ηρεμώ και αντί να αναλαμβάνω ευθύνες .... αντιδρώ. Δεν μπορώ διότι δεν θα ηρεμήσω. Μου λέει μια φίλη μου χωρισμένη. Φύγε και τράβα στον γκόμενο να ηρεμήσεις. Ο πρώην της πολύ μαλάκας. Είχε επί 8 χρόνια παράλληλη σχέση με παιδί. Βέβαια σήμερα της δίνει 5000 ευρώ τον μήνα διατροφή και κάνει την ζωή της. Δεν την εμπιστεύομαι. Δεν είμαι σαν και αυτήν.

    Με ρωτάει η ψυχιατρος πως θα νιώσεις αν φύγει ο άντρας σου ή τον δεις με άλλη? Οτι είναι διπλά μαλάκας. Διότι τώρα που τον έχω ανάγκη δεν είναι δίπλα μου. Με έχουν πιάσει και τα φεμινιστικά μου. Γαμιόμαστε με τα παιδιά, χάνουμε την ζωή μας και στο τέλος παίρνουμε τα πατάρια μας. Δεν φταίνε τα παιδιά αλλά να τα μεγαλώνουμε παρέα. Εκείνος μου λέει όσο μπορούσα ήμουνα κοντά σας αλλά δούλευα 20 ώρες την ημέρα. Χέστηκα ρε φιλε. Να είχες φράγκα να περνάμε καλά. Αμαν με την δικαιολογία οτι επειδή δουλεύεις θα μας γαμήσεις. Δεν μπορείς να ανταποκριθείς ... μην κάνεις οικογένεια. Ειδικά όταν το πάει στα απόλυτα νούμερα μου την δίνει. Εχεις βγάλει ποτέ σε ελεύθερο επάγγελμα 15000 τον μήνα? Τι σημαίνει αυτό? Σιγά ρε φίλε και εγω δουλεύω, μεγαλώνω παιδιά, μαγειρεύω, κλπ. Οκ δεν βγάζω τα δικά σου χρήματα αλλα εσύ ήθελες οικογένεια. Να είχες προνοήσει. Εννοείται οτι αν είχα μυαλό τότε σιγά μην τον έπαιρνα. Με είχε τυφλώσει η αγάπη, η μαλακία και τα πρέπει. Μεγάλη παντρεύτηκα διότι ήμασταν 14 χρόνια παρέα. Την κόρη μου πάντως δεν θα την αφήσω έτσι. Θα της πω ζήσε τις αγάπες και τους έρωτες αλλα μην δοθείς ποτέ. Κράτα πράγματα για τον εαυτό σου. Παντρέψου όταν θα βρεις ένα άντρα διαχειρίσιμο και με λεφτά. Ασε πουλάκι μου τους ιδιαίτερους άντρες. Να τους χαρείς μικρή αλλά να τους πετάξεις. Μου λένε οι κολλητές μου, βρε ηλίθια ουρά θα κάνουν αν τον χωρίσεις. Έχει το πακέτο και δεν το παίζει σαν μερικούς. Το ξέρω και ξέρω οτι μάλλον μόνη μου θα μείνω διότι θα συγκρίνω πάντα μαζί του. Αντε τώρα να βγάλεις άκρη. Απεξάρτηση απο τους άντρες θέλουμε. Χρήσιμα σκουπίδια είναι.

  15. #420
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Ένα θα σου και θα είναι το τελευταίο γιατί δεν ξέρω αν έχει και άλλο κατρακύλα όλο αυτό...

    Είσαι απλά τραγική ...
    Τι απόψεις είναι αυτές Παναγία μου ....
    Κοίτα να φύγεις μακρυά από όλους και από όλα μπας και γλυτώσουν οι άλλοι από εσένα και όχι εσύ από αυτούς ..

    Και κάτι ακόμα ...μην δηλητηριάσεις την ψυχή της κόρη σου με τέτοιες απόψεις γιατί καλώς ή κακώς τα παιδιά είναι ο καθρέπτης μας ...
    Κανόνισε σε λίγα χρόνια να έχεις και την κόρη σου στην ίδια κατάσταση με εσένα .
    Ας την να ζήσει μόνη της ότι είναι να ζήσει από την στιγμή που δεν είσαι σε θέση να την καθοδηγήσεις σωστά ,παρά να φτιάξεις ένα άνθρωπο που το μόνο που θα τον νοιάζουν είναι τα υλικά αγαθά ..
    Τότε σιγουρα θα έχεις μόνο ένα δυστηχισμενο παιδί δίπλα σου ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 28 of 57 FirstFirst ... 18262728293038 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 12:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 21:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 12:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 12:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •