Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 57 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 16 to 30 of 855
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, αλλά αυτό το όταν είναι σπάνιο. Λες ότι νοιώθεις να σε πιέζει. Μπορεί να μην είναι αυτή η πρόθεσή του, αλλά εσύ έτσι νοιώθεις. Άρα δεν τον θες, θα τον ήθελες ΑΝ...

  2. #17
    ntinti
    Guest
    Εγώ θα σου πω ένα απλό ....
    δώσε χρόνο στον ευατο σου .....Είσαι σε μια περιεργει φάση τώρα και το μυαλό σου δεν σου επιτρέπει να πάρεις σωστές αποφασίσεις.....

    Ξεκαθάρισε πρώτα απ'όλα τι πραγματικά θες ,καθάρισε και ηρέμησε το μυαλό σου κα τότε οι απαντήσεις θα έρθουν από μονές τους...

    Δεν σε πιέζει κανένας να πάρεις ΤΩΡΑ μια απόφαση. ....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ναι, αλλά αυτό το όταν είναι σπάνιο. Λες ότι νοιώθεις να σε πιέζει. Μπορεί να μην είναι αυτή η πρόθεσή του, αλλά εσύ έτσι νοιώθεις. Άρα δεν τον θες, θα τον ήθελες ΑΝ...
    θα τον ήθελα αν μπορούσαμε να είμαστε και οι 2 καλά

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Εγώ θα σου πω ένα απλό ....
    δώσε χρόνο στον ευατο σου .....Είσαι σε μια περιεργει φάση τώρα και το μυαλό σου δεν σου επιτρέπει να πάρεις σωστές αποφασίσεις.....

    Ξεκαθάρισε πρώτα απ'όλα τι πραγματικά θες ,καθάρισε και ηρέμησε το μυαλό σου κα τότε οι απαντήσεις θα έρθουν από μονές τους...

    Δεν σε πιέζει κανένας να πάρεις ΤΩΡΑ μια απόφαση. ....

    δεν με αφήνει και εκείνος. Τον πληγώνω καθημερινά. Πάει και αυτός σε ψυχιάτρο και του λένε οτι δεν έχει εκείνος πρόβλημα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Εχω πολλά προβλήματα και απωθημένα. Ημουνα απο πλούσια οικογένεια και έζησα με στερήσεις. Δεν έκανα τα πράματα που ήθελα στην ζωή μου. Ακολουθούσα την ζωή των άλλων. Σήμερα δεν θέλω ούτε να μαγειρευω ούτε να πλένω. βαρέθηκα την ζωή μου και θέλω να ζήσω. Ο άντρας μου πλέον με βοηθάει παντού. Με τα παιδιά, με την δουλειά μου, στο σπίτι, κλπ. Ειναι καλός πατέρας, σύζυγος και εραστής. Απλά εγω έχω τόσα μαζεμένα μέσα μου που με έχουν κάνει απόμακρη και σε άμυνα. Δεν ξέρω τι αμαρτίες πληρώνω πλέον. Η ψυχοθεραπεύτρια μου λέει να δω τι έχω σήμερα στην ζωή μου και να προσπαθήσω να ζυγίσω σωστά τα πράματα. Εγω δεν μπορώ όμως. Εγώ ψάχνω πλέον να κάνω πράματα για εμένα. Ξέρω οτι αν χωρίσω θα χάσω πολλά πράματα που σήμερα θεωρώ δεδομένα. Θα χάσω έναν άντρα που με αγαπάει και έχει δείξει τρομερή αντοχή μαζί μου. θα χάσω την ποιότητα στην ζωή μου και ενδεχομένως θα μείνω μόνη μου στα γεράματα. Ο άντρας μου θα βρει σίγουρα διότι πάντα βρίσκουν εύκολα. Νιώθω λοιπόν οτι είμαι η μεγάλη χαμένη επειδή αγάπησα και ήμουνα σωστή σύζυγος και μάνα. Απλά είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να βάλω πίσω μου που μου δημιουργούν ακόμα μεγαλύτερη πίεση. Η θεραπεία μου δεν βοηθά ιδιαίτερα

  6. #21
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Εχω πολλά προβλήματα και απωθημένα. Ημουνα απο πλούσια οικογένεια και έζησα με στερήσεις. Δεν έκανα τα πράματα που ήθελα στην ζωή μου. Ακολουθούσα την ζωή των άλλων. Σήμερα δεν θέλω ούτε να μαγειρευω ούτε να πλένω. βαρέθηκα την ζωή μου και θέλω να ζήσω. Ο άντρας μου πλέον με βοηθάει παντού. Με τα παιδιά, με την δουλειά μου, στο σπίτι, κλπ. Ειναι καλός πατέρας, σύζυγος και εραστής. Απλά εγω έχω τόσα μαζεμένα μέσα μου που με έχουν κάνει απόμακρη και σε άμυνα. Δεν ξέρω τι αμαρτίες πληρώνω πλέον. Η ψυχοθεραπεύτρια μου λέει να δω τι έχω σήμερα στην ζωή μου και να προσπαθήσω να ζυγίσω σωστά τα πράματα. Εγω δεν μπορώ όμως. Εγώ ψάχνω πλέον να κάνω πράματα για εμένα. Ξέρω οτι αν χωρίσω θα χάσω πολλά πράματα που σήμερα θεωρώ δεδομένα. Θα χάσω έναν άντρα που με αγαπάει και έχει δείξει τρομερή αντοχή μαζί μου. θα χάσω την ποιότητα στην ζωή μου και ενδεχομένως θα μείνω μόνη μου στα γεράματα. Ο άντρας μου θα βρει σίγουρα διότι πάντα βρίσκουν εύκολα. Νιώθω λοιπόν οτι είμαι η μεγάλη χαμένη επειδή αγάπησα και ήμουνα σωστή σύζυγος και μάνα. Απλά είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να βάλω πίσω μου που μου δημιουργούν ακόμα μεγαλύτερη πίεση. Η θεραπεία μου δεν βοηθά ιδιαίτερα
    Εκτός από ψυχοθεραπεία πέρνεις και αγωγή?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    δεν παίρνω καμία αγωγή. Οταν είμαι μακρυά απο το σπίτι μου είμαι μια χαρά. Εχω φίλους, προσωπική ζωή και γενικά περνάω καλά. Ο άντρας μου, υποστηρίζει ότι ενδεχομένως να χρειάζομαι επιπλέον βοήθεια αλλα θεωρώ οτι κάτι τέτοιο δεν ισχύει

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Γενικά έχω πει πολλά στον άντρα μου που μάλλον δεν θα τα άντεχαν πολλοί. Μερικές φορές τον λυπάμαι και νιώθω τύψεις. Το έχω πει πράματα που δεν εννοούσα. Άλλα που εννοούσα. Του έχω πει την αλήθεια. Κάθε φορά που έχω να κάνω την ένεση για την ψωρίαση μου βγάζει θυμό εναντίον του. Μετά ηρεμώ για λίγο μέχρι να μου κάνει κάτι χαζό και να βρω νέα αφορμή να ξεσπάσω. Εκείνος κάθεται και με ακούει χωρίς να αντιδράει ιδιαίτερα. Στεναχωριέται το ξέρω. Ξέρω ότι τον πληγώνω πολύ. Ξέρω ότι κάποια στιγμή δεν θα αντέξει. Αντέχει όμως 8 μήνες και είναι δυστυχώς τέλειος. Πονεμένος και εκείνος με χιλιάδες θέματα στην ζωή του. Τα οικονομικά, τα παιδιά την δουλειά του και εμένα. Αυτό με γεμίζει όμως ενοχές. Μου λέει ότι με αγαπάει και ότι είναι ερωτευμένος μαζί μου. Το πιστεύω διότι τον ξέρω. Απλά εγώ δεν νιώθω το ίδιο. Οι μέρες περνάνε και εγώ δεν νιώθω καλύτερα. Νιώθω εγκλωβισμένη στον ίδιο μου τον εαυτό. Εχω κολλήσει και με το facebook.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Εγώ θα σου πω ένα απλό ....
    δώσε χρόνο στον ευατο σου .....Είσαι σε μια περιεργει φάση τώρα και το μυαλό σου δεν σου επιτρέπει να πάρεις σωστές αποφασίσεις.....

    Ξεκαθάρισε πρώτα απ'όλα τι πραγματικά θες ,καθάρισε και ηρέμησε το μυαλό σου κα τότε οι απαντήσεις θα έρθουν από μονές τους...

    Δεν σε πιέζει κανένας να πάρεις ΤΩΡΑ μια απόφαση. ....
    Δεν μπορώ αυτή την στιγμή και δεν ξέρ
    Last edited by mariasilk; 14-02-2020 at 17:59.

  10. #25
    ntinti
    Guest
    Έχεις ένα βραχο -στήριγμα δίπλα σου που παρα τα δικα του θεματα προσπαθει να νοιωσεις και εσυ καλα γιατι ξερει μαλλον ακριβως τι περνας ,μιας και ο ιδιος περασε απο τετοιες φασεις και κατεληξε να περνει αγωγη και απ ότι φαινεται τον βοηθησε για να μπορει να αντιδρα ετσι....

    Να σου πω και κάτι ?την ζωή σου έτσι πως την περιγράφεις τώρα θα την ζήλευαν πολλοί ...
    Γιατί έχεις όλα αυτά που θέλει μια οικογένεια πάνω κάτω για να είναι ευτυχισμένη...

    Εγώ θα σου ελεγα να συζητήσεις και με τον ψυχολόγο σου το ενδεχόμενο για λίγο διάστημα να μπεις σε αγωγή μέχρι να μπορέσεις να μπεις σε μια λογική σειρά και το κυριοτερο μέχρι να σου δινει το κίνητρο να σηκωθείς από το κρεβατι και να κάνεις πράγματα με όρεξη .....ουσιαστοκα και δημιουργικα πράγματα....

    Γιατί κακά τα ψέματα η αγωγή αν αρχίσει και δουλεύει όχι ότι σου λύνει τα προβλήματα σου αλλά σου δίνει το κίνητρο ναβγεις επιτέλους από το σπίτι ,να εχεις την όρεξη να σχεδιάσεις πράγματα και το κυριοτερο σου ηρεμεί το μυαλό ώστε να σκέφτεσαι πιο λογκκα και Ν πέρνεις σωστές αποφάσεις...
    Last edited by Aeon; 14-02-2020 at 16:40.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    αν δεν παρεισ αγωγη θα χασεισ τα παντα ρωτα τισ μικρεσ δεν εχει αντρεσ πλεον ξεχνα τη μαλακια τησ γυναικειασ φυσησ ειναι ρεζιλικια πραγματα στα 50 ολεσ ιδιεσ ειστε κι οι καλεσ κι οι κακεσ πηγαινε σε ψυχολογο η ζωη αν δεν προσαρμοζεσαι σε καθε ηλικια εχειισιιθθ παγιδεσ πρεπει να τα βρεισ με τον εαυτο σου και τι θα κανεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    αλλεσ παλευουν να αποτιναξουν τη γυναικεια φυση κι αλλεσ το δεχονται πωσ το δεχεσαι με τι μυαλο οπωσ μαθεισ ειναι εγω εμαθα μικροσ οτι πρεπει να δουλευω δουλευει κανεισ αλλοσ εγω το μαθα δεν το ξεμαθαινω οπωσ εσυ δεχτηκεσ τα δικα σου ετσι κι εγω εχω τσιπακι να δουλευω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    οταν μεγαλωνεισ ενα παιδι μεσα στο προγραμμα ειναι να του δωσεισ αερα μεσα στο προγραμμα δεν ειναι η γυναικεια φυση ουτε φυσικα να δουλευει στο μεγαλωμα το σωστο τα αφηνεισ ελευθερο τραβα σε ψυχολογο εισαι παλαιων αρχων δεν κανεισ ευτιχισμενα παιδια ετσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Έχεις ένα βραχο -στήριγμα δίπλα σου που παρα τα δικα του θεματα προσπαθει να νοιωσεις και εσυ καλα γιατι ξερει μαλλον ακριβως τι περνας ,μιας και ο ιδιος περασε απο τετοιες φασεις και κατεληξε να περνει αγωγη και απ ότι φαινεται τον βοηθησε για να μπορει να αντιδρα ετσι....

    Να σου πω και κάτι ?την ζωή σου έτσι πως την περιγράφεις τώρα θα την ζήλευαν πολλοί ...
    Γιατί έχεις όλα αυτά που θέλει μια οικογένεια πάνω κάτω για να είναι ευτυχισμένη...

    Εγώ θα σου ελεγα να συζητήσεις και με τον ψυχολόγο σου το ενδεχόμενο για λίγο διάστημα να μπεις σε αγωγή μέχρι να μπορέσεις να μπεις σε μια λογική σειρά και το κυριοτερο μέχρι να σου δινει το κίνητρο να σηκωθείς από το κρεβατι και να κάνεις πράγματα με όρεξη .....ουσιαστοκα και δημιουργικα πράγματα....

    Γιατί κακά τα ψέματα η αγωγή αν αρχίσει και δουλεύει όχι ότι σου λύνει τα προβλήματα σου αλλά σου δίνει το κίνητρο ναβγεις επιτέλους από το σπίτι ,να εχεις την όρεξη να σχεδιάσεις πράγματα και το κυριοτερο σου ηρεμεί το μυαλό ώστε να σκέφτεσαι πιο λογκκα και Ν πέρνεις σωστές αποφάσεις...
    Μετά την απιστία έσπασε μέσα μου το δέσιμο με τον άντρα μου. Δεν χρειάζομαι φ
    Last edited by mariasilk; 14-02-2020 at 17:59.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    γιατι δεν εκανες τα πραγματα που ηθελες στην ζωη σου; σε παντρεψαν με το ζορι με τον φτωχο βιοπαλαιστη; αν δεν ηθελες να μην τον παντρευοσουν.
    απο την ηλικια των παιδιων, βλεπω οτι δεν παντρευτηκες και κοριτσακι. ωριμη γυναικα ησουν. ας μην τον παντρευοσουν αν ηθελες πλουτη.
    κι αν μετανιωσες, γιατι δεν χωρισες αντι να δηλητηριαζεις καθε μερα τα παιδια σου (που ταχα σκεφτεσαι); χιλιαδες χωριζουν και ζουνε μια χαρα μετα.
    ΕΠΙΛΟΓΕΣ εκανες. αυτες που ηθελες, τοτε.
    μην κανεις τον οσιομαρτυρα.
    δεν ειναι οτι δεν εκανες αυτο που πραγματικα ηθελες, ειναι οτι τα θελεις ολα δικα σου και χωρις κοπο.
    αυτο ειναι που σε μπερδευει.
    σε τι ησουν σωστη συζυγος, οταν τον απατησες αντι να μιλησεις ειλικρινα η να χωρισεις;
    στο οτι ο ανθρωπος προσπαθουσε να σωσει το σπιτι σας κι εσυ εψαχνες γκομενο;
    ουτε τα παιδια σε κρατανε πισω , ουτε τιποτε. αυτες ειναι δικαιολογιες. τα παιδια θα ειναι καλυτερα εξω απο το καταθλιπτικο τοπιο που τους εχετε φιαξει.
    αυτο που σε κραταει ειναι ο φοβος μην χασεις το βολεμα σου, εναν να σε παρακαλαει και γερασεςι μονη σου.
    τιποτε αλλο δεν σε κραταει.

    κοιτα γυρω σου για να καταλαβεις εστω και στα 50 οτι η γη δεν γυριζει γυρω απο εσενα.
    μακαρι να σε αφησει μπας και εσυ παρεις την ζωη σου στα χερια σου, και εκεινος βρει μια να τον αγαπαει.
    Last edited by Aeon; 14-02-2020 at 16:40.

Page 2 of 57 FirstFirst 12341252 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 13:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 22:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 13:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 16:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 13:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •