Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 32
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 32 of 57 FirstFirst ... 22303132333442 ... LastLast
Results 466 to 480 of 855
  1. #466
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Την βολή μου ... Χμ αν την ήθελα δεν θα τον έκανα να νιώθει έτσι. Τον γκόμενο δεν ξέρω αν τον θέλω διότι κάτι τέτοιο θα διαλύσει τα πάντα. Προφανώς και φοβάμαι.

    Ιδανικά θα ήθελα να ζήσω μακρυά από τον άντρα μου και να δω εάν θα μου έλειπε. Εκείνος δεν το δέχεται. Έχει την λογική ότι όταν θέλεις θέλεις και δεν χρειάζονται τέτοια τέστ. Δεν είμαστε 20 χρόνων. Με παιδιά σκυλιά και υποχρεώσεις πως είναι δυνατόν να θέλεις να τα παρατήσεις όλα για έξι μήνες? Εάν στο ζητούσα εγώ δεν θα έλεγες πάει τρελάθηκε?

    Η αλήθεια είναι όμως ότι τώρα αυτό θέλω. Ούτε παιδιά ούτε σκυλιά, υποχρεώσεις ... Τίποτα. Να μείνω μόνη και να ηρεμησω. Μετά βλέπουμε.

    Τον γκόμενο... Αφού δεν μου φεύγει,? Το έχω συζητήσει με τον άντρα μου και μου λέει καταλαβαίνω ότι το ανεκπλήρωτο δεν φεύγει εύκολα. Πώς να τον αγαπήσω πάλι όταν του λέω τέτοια πράγματα. Αυτό με τον άντρα μου δεν το καταλαβαίνω πλέον.

    Είχε και ο άντρας μου μια περιπέτεια πριν από 8 χρόνια. Μου είπε ότι ήταν ενθουσιασμός αλλά δεν την άγγιξα. Δεν κάνω τέτοια πράγματα εγώ. Ήθελα ναι αλλά δεν σημαίνει αυτό τίποτα. Δεν το άφησα και το έκλεισα διότι δεν γουστάρω τέτοιες καταστάσεις. Μου έχει πει ότι η άλλη σκυλιασε και το ξέρω διότι τον παρενοχλούσε για πέντε χρόνια. Κορίτσι μου μου λέει εγώ τέτοια φάρμακα δεν παίρνω. Δεν παίζω με τους άνθρωπους. Έπαθα κατάθλιψη διότι έφτασα να χρωστάω 1 εκ ευρώ. Στα παπάρια μου τα συναισθήματα και οι έρωτες σε τέτοιες φάσεις.

    Τον αμφισβήτησα και σε αυτό για πολλά χρόνια. Μου φαινόταν πιο λογικό για εμένα να έχει πάει μαζί της παρά να ξεκόβει με τέτοιο τρόπο. Νόμιζα ότι είχε κατάθλιψη για εκείνη. Εκεί τον έχασα. Εκεί τον έκανα να μου βγάλει πλέον μαγκιά και αδιαφορία. Κάποια στιγμή μου είπε ... Κορίτσι μου δεν είσαι η καλύτερη γυναίκα του κόσμου αλλά είσαι η επιλογή μου και σε αγαπώ. Αυτό δεν το κατάλαβα τότε. Είχα κολλήσει ότι την πήδηξε. Βρε παιδί μου άντρας που δεν πηδάει δεν νιώθει τίποτα παραπάνω από ενθουσιασμό. Εγώ είχα φτάσει να τον ρωτάω πως την πηδούσε. Τον εξαγριώνε αυτό.

    Κάποια στιγμή μου πετάει μια σποντα. Άκου κορίτσι μου άντρες που παίζουν με τόσες αγαμητες στο Facebook να πάνε να βάλουν φούστες. Ήθελε να με πληγώσει. Πολύ σκληρός με τον εαυτό του αλλά χαλί με τους ανθρώπους που αγαπά. Τελευταία μου λέει η σύγκριση είναι άδικη. Μπορώ να τα βάλω με τον διάολο και να αντέξω αλλά είναι επιλογή μου. Θέλω να αντέξω να σε δω ξανά κοντά μου διότι σε αγαπώ. Όπλα δεν έχω μάθει να αφήνω και δεν θα έκανα ποτέ για εσένα ή τα παιδιά. Έχουμε και αυτή την λοξά. Για εμένα οικογένεια είσαι εσύ και μετά τα παιδιά. Τα παιδιά είναι το αποτέλεσμα και τα αγαπάμε επειδή τα κάναμε. Εσένα σε αγαπώ από επιλογή.

    Ο άλλος είπαμε έχει την παπατζα που θέλω να ακούσω διότι είμαι ερωτευμένη.

    Το τι θέλω είναι τραγικά δύσκολο για εμένα. Αν αφήσω τον άντρα μου θα νιώθω τύψεις διότι έχει αυτή την κυριλέ μαγκιά, τον θαυμάζουν, όσοι τον ξέρουν εκτός από την περίοδο που ήταν χάλια θα πούνε τα καλύτερα. Ερωτικά όμως δεν μου βγαίνει. Ο γκόμενος αν τον ζήσω ... Θα ήθελα να τον ζήσω κάποια στιγμή θα συγκριθεί. Από λεπτομέρειες μέχρι σοβαρά. Αυτό με φοβίζει.

    Να μείνω μόνη το σκέφτηκα αλλά με θα σου πω ανοιχτά τι πρόβλημα που έχω. Η κόρη μου θα τρελαθεί. Ο γιος μου θα με κρίνει πολύ αυστηρά. Θα χάσω την ζωή μου όπως την ξέρω και τους φίλους μας. Θα ντρέπομαι να τους δω στα μάτια. Το τελευταίο θα έχω χάσει τον άντρα μου που πολεμάει εδώ και 10 χρόνια για εμάς και τώρα μόνο για εμένα. Μου λέει μια ημέρα. Πολλές φορές ήμουνα καλύτερα όταν είχα να παλέψω για τα λεφτά διότι έβλεπα τον εχθρό. Τώρα πολεμάω ενάντια στα συναισθήματα της γυναίκας που αγαπώ και δεν υπάρχει εχθρός.

    Αυτό που θέλω λοιπόν είναι ουτοπία πλέον. Θα ήθελα να μην νιώθω τόσο σκύλα απέναντι στον άντρα μου. Θα ήθελα να μπορώ να του δείξω αγάπη. Θα ήθελα να μην έχω τα τραύματα από τις δικές μου επιλογές. Να μην έχω αρρωστήσει.

    Θα ήθελα να μπορέσω να τον αγαπήσω ξανά. Αυτή είναι η κατάθλιψη μου.

    Γίνεται τίποτα από αυτά που θέλω ή θα ήθελα? Όχι βέβαια.

    Το γράφω καιρό και δεν μπορείτε να καταλάβετε το πρόβλημα. Πώς αφήνεις έναν άνθρωπο μετά από τόσα πολλά χρόνια που σε αγαπάει, που τα ξέρει όλα και σε λατρεύει που σου προσφέρει τα πάντα με αγάπη? Που δεν ζητάει τίποτα από εσένα όταν του το ζητάς? Έχω χάσει όμως αυτό το 50/50 σε σχέση.

    Μου λέει μια ημέρα. Εσύ αυτά τα έξι χρόνια τα ονομάζεις υπομονή. Έγω υπομονή δεν έχω σαν άνθρωπος και το ξέρεις. Εγώ το ονομάζω αγάπη και αφοσίωση.

    Να ακούς τέτοια λόγια και να μην σε αγγίζουν. Το λέω και στην ψυχίατρο. Πλέον της λέω πληρώνει και τα δικά μου λάθη. Αυτό δεν με φέρνει όμως κοντά του. Γιατί έχω φτάσει στο σημείο αυτό δεν ξέρω?

    Μου έφυγε το ξέρω. Αλλά να τον πληγώνω επειδή νιώθω ότι μου κατέστρεψε τον έρωτα με κάνει και νιώθω τύψεις.

    Ξέρεις πως είναι μετά από τόσα χρόνια που τα έχεις πλέον όλα να μην νιώθεις ερωτικά? Να θες και να μην μπορείς. Έκανα το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου με την απιστία μου και μετά με την επιλογή μου να μείνω από ανάγκη για τα παιδιά μου. Εκείνος να προσπαθεί να με κερδίσει και εγώ να σκέφτομαι άλλον. Το ήξερε. Χαζος δεν είναι. Τώρα μετά από τέτοια κατάσταση τι μένει δεν ξέρω. Αφοσίωση που λέτε και αγάπη. Παράξενη αγάπη που σου αδειάζει την ψυχή διότι χωρίς να το κάνει επίτηδες σε τιμωρεί για το λάθος σου.

    Οι νορμάλ ανθρώποι θα το διαλύσουν και μετά θα προσπαθήσουν αν μπορούν από την αρχή. Τον ρωτάει η σύμβουλος γάμου μπροστά μου. Πληγώθηκες που το έμαθες? Προφανώς της λέει αλλά ήτανε σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση με εμένα απών και άρα συμβαίνει. Αναλαμβάνω πλήρως τις ευθύνες και συνεχίζω. Τόσα απλά του λέει. Απλό δεν είναι αλλά όταν αγαπάς συγχωρείς. Της έχεις εμπιστοσύνη? Οι ανεκληρωτοι έρωτες χαράζουν ψυχές. Θα μας πάρει πολλά χρόνια. Πόσα νομίζεις? Μου είναι αδιάφορο της λέει διότι ακόμα στα μάτια της βλέπω την γυναίκα που αγαπώ. Απλά, λιτά και ντόμπρα. Δεν θέλεις την αγάπη της γυναίκας που αγαπάς? Την θέλω αλλά τώρα είναι νωρίς. Μπορεί και να μην γίνει ποτέ.

    Κάγκελο και η σύμβουλος γάμου. Μου λέει δεν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι τον άντρα σου. Είναι ξεκάθαρος. Έχει μια λογική που δεν της λείπει το συναίσθημα. Εσύ έχεις το πρόβλημα. Εσύ δεν νιώθεις και έχεις δίκιο.

    Κάποια στιγμή μου λέει η κολλητή μου. Γελάς περνάς καλά τα έχεις όλα και δεν σου βγαίνει. Κέρατο δεν έφαγες, κέρατο έριξες, δεν θέλεις να χωρίσεις ... Τι σκατα θέλεις? Κατάθλιψη δεν έχεις διότι γελάς και περνάς καλά και δεν είναι έτσι οι καταθλιπτικοί άνθρωπο.

    Να μην ήμουν δειλή και να μην είχα γνωρίσει ποτέ έναν τέτοια άντρα σαν τον άντρα μου. Έναν άντρα φυσιολογικό και ας ήτανε μαλακας. Πιο εύκολα θα μπορούσα να συγχωρέσω κάποιον που με είχε απατήσει κανονικά παρά κάποιον που δεν με απάτησε και έβαλε φρένο επειδή με αγαπάει.

    Ο άντρας μου έχει ένα βασικό μειονέκτημα. Άλλες θα το πούμε προτέρημα. Συναισθηματικός είναι. Ερωτικός ειναι. Εραστής ειναι. Πατέρας ειναι. Σύζυγος είναι. Ενσυναίσθηση έχει και με το παραπάνω. Αυτό όμως το φιλοσοφικό το λίγο στο περίπου στο λίγο πιο ανθρώπινο δεν το έχει. Δεν είναι ψεύτικος. Αληθινός κάργα είναι. Το τι νοιώθει, γιατί το νιώθει και πως αντιδράει όσα χρόνια και να περάσουν δεν το καταλαβαίνω. Δεν θα εκφράσει τα δικά του συναισθήματα. Δεν είναι κλειστός. Εμένα μου τα λέει. Τα φιλτράρει όμως με ένα τρόπο που απλά δείχνουν τόσο λογικά. Μπορεί να σου λέει πεθαίνει η μάνα μου και να σου λέει οκ με στεναχωρεί αλλά αυτά συμβαίνουν. Να τον βλέπεις να κλαίει και την επόμενη να πηγαίνει για δουλειά χαλαρός. Οκ από τα 14 έχει μεγαλώσει μόνος του. Είναι σαν να βλέπεις έναν άνθρωπο που δεν αφήνει το εαυτό του να τον πάρει από κάτω. Με μένα γίνετε κουρέλι. Μου το δείχνει. Τώρα όμως που ξέρει ότι εγώ δεν μπορώ να διαχειριστώ και τα δικά του .. γίνετε κουρέλι μόνος του. Βρε παιδί μου σου έχω πει τα χίλια μύρια... Τι νιώθεις? Σκατα αλλά τι να κάνουμε. Γίνε καλά εσύ. Αυτό είναι το βασικό για εμένα. Εσύ που είσαι ρε φίλε? Σου αμολαει την ατάκα. Τώρα πολεμώ τον δικό σου πόλεμο. Τον δικό μου μετά. Επειδή έχω ήδη κουραστεί τον δικό μου θα τον αναβάλλω επ αόριστον. Μπορεί εμένα να μου πονάει ο κωλος και εκείνου το συκώτι θα σου πει δεν έχω τίποτα πάμε να δούμε τον κωλο σου. Εμένα αυτό με έχει κουράσει.

    Βέβαια ποτέ δεν ήθελα άντρα να του το παίζω μαμά και Πασσα μου. Οπότε βρήκα αυτό που έψαχνα. Σήμερα όμως που κατάλαβα ότι θα μου άρεσε να φροντίζω έναν άντρα με τέτοιο τρόπο ...εδώ ξεκινάει το πρόβλημα. Ο γκόμενος είναι άντρας που γουστάρει το κανακεμα.
    Λοιπόν... Εδώ και κάτι μήνες λες κάθε μέρα και μία άλλη έκδοση. Απορώ πως δεν κουράστηκες. Και κάθε μέρα λες και ένα καινούργιο "ιδανικό" για σένα.

    Το ιδανικό για σένα θα ήταν να σου έλεγε ο άντρας σου "ξέρεις κάτι κορίτσι μου? Αφού σου έχει μείνει αποθημενο το ανεκπλήρωτο, πήγαινε εσύ να το δοκιμασεις, άσε και τα παιδιά σε μένα και αν δεν σου κάνει ο γκόμενος εγώ εδώ είμαι θα σε περιμένω"
    Αυτό θα ήταν το ιδανικό για σένα που δεν το λες ούτε στον εαυτό σου. Γιατί θέλεις τον γκόμενο (που ΔΕΝ σε θέλει) αλλά δεν θέλεις να χασεις και την βολή σου. Και μην ξαναπείς την καραμέλα "κάθομαι για τα παιδιά" γιατί μόλις πιο πάνω είπες ότι θέλεις να είσαι χωρίς παιδιά, σκυλιά και υποχρεώσεις. Τα παιδιά είτε σου αρέσει είτε όχι, τα έκανες εσύ και είναι ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ σου. Για να μην σε πω ανευθυνη σου λέω δεν θέλεις υποχρεώσεις. Αλλά το θυμήθηκες αργά.

    Υ.Γ. Ο άντρας σου αν δεν την πήδηξε την άλλη, τότε ντροπή του. Θα έπρεπε να το κάνει. Για να δεις την γλύκα και να μάθεις και εσύ τι θέλεις.

  2. #467
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Λοιπόν... Εδώ και κάτι μήνες λες κάθε μέρα και μία άλλη έκδοση. Απορώ πως δεν κουράστηκες. Και κάθε μέρα λες και ένα καινούργιο "ιδανικό" για σένα.

    Το ιδανικό για σένα θα ήταν να σου έλεγε ο άντρας σου "ξέρεις κάτι κορίτσι μου? Αφού σου έχει μείνει αποθημενο το ανεκπλήρωτο, πήγαινε εσύ να το δοκιμασεις, άσε και τα παιδιά σε μένα και αν δεν σου κάνει ο γκόμενος εγώ εδώ είμαι θα σε περιμένω"
    Αυτό θα ήταν το ιδανικό για σένα που δεν το λες ούτε στον εαυτό σου. Γιατί θέλεις τον γκόμενο (που ΔΕΝ σε θέλει) αλλά δεν θέλεις να χασεις και την βολή σου. Και μην ξαναπείς την καραμέλα "κάθομαι για τα παιδιά" γιατί μόλις πιο πάνω είπες ότι θέλεις να είσαι χωρίς παιδιά, σκυλιά και υποχρεώσεις. Τα παιδιά είτε σου αρέσει είτε όχι, τα έκανες εσύ και είναι ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ σου. Για να μην σε πω ανευθυνη σου λέω δεν θέλεις υποχρεώσεις. Αλλά το θυμήθηκες αργά.

    Υ.Γ. Ο άντρας σου αν δεν την πήδηξε την άλλη, τότε ντροπή του. Θα έπρεπε να το κάνει. Για να δεις την γλύκα και να μάθεις και εσύ τι θέλεις.

    Πες μου οτι μπορει να πιστέψεις εσυ κάτι τέτοιο?
    Οτι ενας άντρας με τέτοια γυναικα δεν εχει παει με αλλη και καθεται και την παρακαλάει ....

    Θα φαω ειλικρινα τις κοτσιδες που δεν εχω ...........Μονο στην σφαιρα μιας νοσηρης φαντασίας υπαρχουν τετοιες συμπεριφορες ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #468
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Το εχει κανει λιγο σαπουνοπερα γυναικα αν εισαι εσυ τοσα λεφτα ειχαμε οσα εφαγεσ κανε οτι θεσ εισαι καλλυμενη απο μυαλο θα σε κρινουν τα παιδια αυτα απο το μετωπο και να παμε για καφε καποτε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #469
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Ο άντρας μου έκανε δημόσιας έργα. Το ελληνικό δημόσιο από την μια δεν τον πλήρωσε λόγω χρεωκοπιας, του ζητούσε ΦΠΑ και εφορία σε τιμολόγιο που δεν είχε πληρώσει και μετά του έστειλε και κατασχετηριο.
    Δεν βλέπω να έχω γράψει κάτι διαφορετικό τον προηγούμενο Μάρτιο. Το ίδιο πρόβλημα έχω.

    Καπου τα χεις μπερδέψει και εδώ...
    Οταν εχεις να λάβεις τοσο μεγάλα ποσά απο το δημόσιο δεν δηλώνεις χρεωκοπία ..Αυτοματα παραιτησε και τα χανεις σαν εταιρει α...

    Και αν παλι δηλώσεις ,πως σου ζητάει το δημοσιο χρήματα απο την στιγμή που η εταιρεια υπάγεται σε αυτό το καθεστώς.......από ποιον τα ζητάει ?
    Αντε και του εστειλε εξώδικο ...να πάρει τι?
    Σε τετοιες περιπτώσεις δεν έχεις τίποτα στο όνομα σου...Και να χει πριν προχωρήσεις σε τέτοιες ενέργειες καλύπτεις τα νότα σου και φυσικά την οποια περιουσια σου...

    Η κακο λογιστη -δικηγορο- συμβουλο είχατε ή πραγματικα εχεις μαυρα εσανυχτα πως δουλευεουν οι εταιρείες ....

    Και κατι αλλο ,οταν χρωστας 1.000.000 ευρω οπως μας ειπε ,πως τα ξεχρεωσατε αφου εχετε μπει στην μαυρη λιστα απο παντου ....Εκτος και αν ακολουθήσατε αλλες οδούς ..οχι και τοσο νόμιμες ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #470
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Καταλαβαίνω ότι αυτό που λέω είναι δύσκολο για νορμάλ ανθρώπους. Ερωτεύτηκα έναν άνθρωπο που ήτανε για εμένα πάντα το άλλο μου μισό και το εννοώ. Μετά από πολλά χρόνια συγκατοίκησης τον παντρεύτηκα. Κάναμε παιδιά. Περνάμε αρκετές δυσκολίες και στο τέλος εκείνος χάνεται. Είχε πάντα διάφορα ψυχολογικά που έκρυβε. Τα ήξερα. Τον μεγάλωσαν να είναι ρομπότ. Ρομπότ δεν είναι σίγουρα και εμένα ποτέ δεν μου έκρυβε πράγματα. Οκ δεν θα εκνευριστει μαζί σου αν του κάνεις κάτι χαζό. Σου λέει από τα πολύ σοβαρά και επάνω οκ θα τα πάρω. Με χαζομάρες δεν ανακατεύομαι.

    Έξω καρδιά χωρίς εγωισμους. Στην αρχή αυτό μου άρεσε. Μετά το βρήκα δύσκολο. Ένιωσα ότι δεν είναι νορμάλ άνθρωπος. Μπορεί να σου μιλάει για τραύματα από μικρή ηλικία και στο τέλος να σου λέει .. τι να κάνουμε. Φίλοι μας δεν τον καταλαβαίνουν. Βρε μαλακα θα ήμουν στα κλάματα. Αυτός να σου λέει και τι θα αλλάξει. Προχωράμε μπροστά.

    Εμένα μου μιλούσε αλλά ήτανε σαν να αναφέρεται σε τρίτο πρόσωπο. Όλα συμβαίνουν στην ζωή. Όλα φτιάχνονται αν προσπαθήσουμε. Ευαίσθητος με την μαγκιά του άντρα.

    Τελικά κατάλαβα ότι αυτή η συμπεριφορά του κουράζει. Με κούρασε. Οκ δεν έψαχνα άντρα να κανακευω διότι αυτό είχα πάρει απο την μάνα μου. Σε αυτό μοιάζουμε πολύ.

    Το κανακεμα το έζησα με τον γκόμενο. Να μου κάνει βλακείες για τα ψυχολογικά του και εγώ να θέλω να τον αγκαλιάσω και να του κάνω έρωτα. Ποιο νορμάλ άνθρωπος. Παράλογες αντιδράσεις που ξέρω ότι κάποια στιγμή θα με κουραζαν αλλά νορμάλ. Φυγοπονος αλλά άνθρωπος. Να ηρεμεί με την μουσική. Ο άντρας μου είναι πάντα στην τσίτα. Δουλεύω παιδιά σκυλιά δεν κουράζομαι ποτέ κλπ. Αυτό το είμαι κουρασμένος θα το πει αλλά αν του πεις πάμε βόλτα έφυγε.

    Τώρα καταλαβαινω ότι ήθελε να μου πει με τον τρόπο του δώσε μου ένα χάδι και μια αγκαλιά. Δεν το ζητούσε όμως. Εδώ έχουμε τα ψυχολογικά του από μικρός. Δεν μεγάλωσε με αγάπη από τους γονείς του.

    Δεν ένιωθε την ανάγκη μου να ηρεμήσει. Δεν ένιωθα την ανάγκη να το κάνω. Ο γκόμενος ήταν συναισθηματικά απαιτητικός. Δεν θα με ρωτήσεις τι κάνω? Αν θέλεις θα μου πεις. Κάποια στιγμή ένιωσα ότι είναι λογικό να ρωτάς εσύ. Τι κάνεις έχεις κάτι? Εγώ πάντα μιλούσα. Για χαζά πράγματα που δεν είχαν τόσο σημασία για τον άντρα μου. Με άκουγε αλλά με την λογική ότι οκ σιγά βρε παιδί μου τα μεγαλοποιεις. Αλήθεια είναι αλλά δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι σοβαρά προβλήματα. Υπάρχουν και τα αθώα τα καθημερινά. Με τσατισε η τάδε .. οκ να της το πεις. Μα δεν θέλω να το πω θέλω να την καταλάβω. Γιατί? Διότι είναι καλή κοπέλα. Οκ κάνε ότι θέλεις αλλά δίνεις πολύ σημασία. Δεν είναι ότι δεν συζητούσε και με άκουγε. Το έκανε. Μετά μου έλεγε βρε παιδί μου τα πράγματα είναι απλα. Μαλακίες γίνονται.

    Σαν να σου λέει όλα μέσα στην ζωή είναι. Βρε αφού είμαι καλό παιδί γιατί να θέλουν να μου κάνουν κακό? Τι σχέση έχει αυτό να μου λέει. Μα έχει σχέση πως δεν έχει. Δεν έχει. Πολλές φορές τον κατηγορώ ότι είναι ασυναισθητος με τους ανθρώπους. Δεν είναι αυτό μου λέει απλά εμένα με ενδιαφέρει να βγάλω τα έξοδα της οικογένειας και να περνάμε καλά και τα υπόλοιπα απλά συμβαίνουν. Έρωτες χάνονται, άνθρωποι πεθαίνουν, ψυχολογικά υπάρχουν, μιζέρια, γκαντεμια, κλπ. Οκ αυτή είναι η ζωή. Εμείς να είμαστε καλά όσο μπορούμε. Πήγε στην άλλη που την παράτησε ο άντρας της και την έπιασε ο εγωισμός της και το χώρισε σε μια εβδομάδα και της είπε έκανες μαλακια. Έπρεπε να προσπαθήσεις να βρεις τα πρόβληματα και να τα λύσεις. Κομμάτια η άλλη. Μετά από τρείς μήνες μου λέει έχει δίκιο ο άντρας σου. Εκανα μαλακια και τώρα νιώθω χάλια. Της λέω κατάλαβες τι έχω πάθει. Αυτός μπορεί να βγάλει το συναίσθημα και να πάει με την λογική. Συναίσθημα έχει και με το παραπάνω αλλά αν κάνεις λάθος θα στο πει. Δεν θα σου πει αυτό που θέλεις να ακούσεις. Θα σου πει αν γουστάρεις να παίξεις παίξε αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Έμαθε να επιβιώνει με την λογική του. Έμαθε να διαχωρίζει πράγματα. Και θα κλάψει και θα πονέσει αλλά το κάνει πλέον μηχανικά. Την επόμενη ημέρα θα σου πει οκ πάμε παρακάτω. Αυτό το ανθρώπινο που βλέπεις τον άλλον να είναι κομμάτια δεν το έχει πάρα μόνο με εμένα και τα παιδιά.

    Να του λέει η ψυχίατρος εσύ που είσαι σαν άνθρωπος σε όλα αυτά? Δεν έχεις εγωισμό? Τεράστιο αλλά όχι για τους ανθρώπους που αγαπώ. Εγωισμός και αγάπη δεν κολλάνε. Εσύ βρε παιδί μου δεν νιώθεις την ανάγκη να είσαι στεναχωρημένος? Άκου της λέει. Εγώ έχω της *******ς τις υποχρεώσεις. Εγώ γουστάρω να τις έχω. Αν αρχίσω να κλαίγομαι δεν θα κάνουμε δουλειά και μετά θα στεναχωρήσω αυτούς που αγαπάω. Έτσι είναι η ζωή. Κάποιος τραβάει το κουπί ώστε οι άλλοι να είναι καλά. Αν δεν μπορεις να το τραβήξεις κάτσε και κλαιγε. Κάγκελο πάλι η σύμβουλος.

    Κατάλαβες της λέω τι περνάω. Μπορείς να βγάλεις άκρη με ένα τέτοιο άνθρωπο ?

    Βρε να σπασει και να μου τα χωσει δεν έχει. Όχι ότι μου αρέσει να μου λένε τα λάθη μου. Δεν μου αρέσει καθόλου. Αυτό το έκανες λάθος για αυτά και αυτά δεν μπορώ να τα ακούω. Δεν θέλω να νιώθω ότι έχω κάνει λάθη. Προτιμώ να νιώθω ότι οι άλλοι φταίνε. Ο γκόμενος είναι διαφορετικός. Είναι ναρκισσιστης του κερατά. Θέλει κανακεμα. Το γουστάρει να νιώθει αδύναμος. Να περιμένει από εμένα να του δείξω στοργή.

    Ο άντρας μου δεν με έκανε να νιώθω ότι χρειάζεται στοργή και φροντίδα. Λάθος μου διότι στην ουσία αυτό ήθελε πάντα. Μου λέει μια μέρα. Ένα χάδι ήθελα και δεν μου το έδινες. Νόμιζες ότι είμαι ρομπότ και μου φεροσουν ανάλογα. Δικό μου λάθος δεν φταις εσύ.

    Ποτέ δεν φταίω εγώ ή τα παιδιά. Φταίω ρε φίλε αλλά δεν μπορώ να το παραδεχτώ. Τι αλλάζει μου λέει. Πάμε παρακάτω.

    Ο γκόμενος να μου κρατάει μούτρα σε χαζομάρες. Το άλλο άκρο. Βρε γκόμενα είσαι ρε μαλακά ή άντρας? Εκεί όμως τον συγχωρώ. Εκεί το γουστάρω που αντιδρά σαν παιδάκι. Κακομαθημένος του κερατά. Ο άντρας μου το αντίθετο.

    Την δική μου ψυχανάλυση την έχω κάνει με το παραπάνω. Πιο κοντά είμαι στον άντρα μου σαν ψυχολογία ανθρώπου. Σαν γυναίκα όμως είμαι πιο κοντά στον γκόμενο.

  6. #471
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καπου τα χεις μπερδέψει και εδώ...
    Οταν εχεις να λάβεις τοσο μεγάλα ποσά απο το δημόσιο δεν δηλώνεις χρεωκοπία ..Αυτοματα παραιτησε και τα χανεις σαν εταιρει α...

    Και αν παλι δηλώσεις ,πως σου ζητάει το δημοσιο χρήματα απο την στιγμή που η εταιρεια υπάγεται σε αυτό το καθεστώς.......από ποιον τα ζητάει ?
    Αντε και του εστειλε εξώδικο ...να πάρει τι?
    Σε τετοιες περιπτώσεις δεν έχεις τίποτα στο όνομα σου...Και να χει πριν προχωρήσεις σε τέτοιες ενέργειες καλύπτεις τα νότα σου και φυσικά την οποια περιουσια σου...

    Η κακο λογιστη -δικηγορο- συμβουλο είχατε ή πραγματικα εχεις μαυρα εσανυχτα πως δουλευεουν οι εταιρείες ....

    Και κατι αλλο ,οταν χρωστας 1.000.000 ευρω οπως μας ειπε ,πως τα ξεχρεωσατε αφου εχετε μπει στην μαυρη λιστα απο παντου ....Εκτος και αν ακολουθήσατε αλλες οδούς ..οχι και τοσο νόμιμες ...
    2015 το δημόσιο χρεωκοπει. Δεν πληρωνει κανένα εργολάβο. Τους δίνει ομόλογα του δημοσίου. Πετσοκομμενα στο 75%. Από την άλλη οι τράπεζες ζητάνε όλο το δανεισμό που είχες πάρει. Ο συναιτερος του άντρα μου σηκώνει όλα τα λεφτά της εταιρίας και φεύγει σε άλλη χώρα. Το κράτος ζητάει ΦΠΑ και εφορία στο ομόλογό που λήγει μετά από είκοσι χρόνια. Βρεθήκαμε να χρωστάμε 400 χιλιάδες ΦΠΑ και 350000 εφορία. Η τράπεζα ούτε το ομόλογο του δημοσίου έπαιρνε σαν εγγύηση.

  7. #472
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εγώ δεν σου ζήτησα να μου εξηγήσεις την αιτία που χρωστάει δεν με αφορά, απλως ειναι η μοναδική διαφορά που έχω με εκείνον α και το οτι ειμαι αθυροστομος όταν εξοργίζομαι. Λοιπον για πες μου τι απο αυτά που έγραψες εσύ η ίδια τον Μάρτιο δεν σου δίνει ο άντρας σου.
    Οκ τα έχω αυτά τώρα αλλά πλέον δεν με γεμίζουν. Δεν μου βγάζουν ερωτικό

  8. #473
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    2015 το δημόσιο χρεωκοπει. Δεν πληρωνει κανένα εργολάβο. Τους δίνει ομόλογα του δημοσίου. Πετσοκομμενα στο 75%. Από την άλλη οι τράπεζες ζητάνε όλο το δανεισμό που είχες πάρει. Ο συναιτερος του άντρα μου σηκώνει όλα τα λεφτά της εταιρίας και φεύγει σε άλλη χώρα. Το κράτος ζητάει ΦΠΑ και εφορία στο ομόλογό που λήγει μετά από είκοσι χρόνια. Βρεθήκαμε να χρωστάμε 400 χιλιάδες ΦΠΑ και 350000 εφορία. Η τράπεζα ούτε το ομόλογο του δημοσίου έπαιρνε σαν εγγύηση.
    Δυο βασικα στοιχεία ...

    Επίσημη χρεωκοποια της χωρας μας δεν υπαρχει ,τοτε αυτόματα θα ειχαν διαγραφεί τα πάντα απο χρεοι....

    ΚΑΙ...
    Πως ο συναιτερος σήκωσε ολα τα λεφτα χωρίς την υπογραφή του άντρα σου ...Οι εταιρικοί λογαριασμοί δεν λειτουργούν ετσι ...Και αν παλι κατάφερε και το εκανε κυνηγάς την τράπεζα μεχρι να πατήσει μαύρο χώμα και τοτε ελα να μου πεις ποιος θα βγει κερδισμένος απο ολο αυτο....
    Οχι μονο τα ομόλογα θα επερνε ....κολοτουμπες θα εκαναν οι υπαλληλοι που εχουν υπογράψει επανω στα έγγραφα τις τράπεζας που φαίνονται οι αναλήψεις για να καλύψουν την κομπίνα τους ....

    Εξωτερικο εφυγε ...που στη Ζιμπαμπουε?Πλεον με διεθνες ενταλμα τον μπλοκαρεις αυτοματα και μολις κατεβει απο το αεροπλανο τον μπουζουριαζουν αμεσως πριν προλαβει να βγει απο την πορτα του αεροδρομιου....


    Με τετοια ποσα που λες οτι διαχειριζεστε ειναι τελειος παιδικα ολα αυτα και μονο ενας ανιδαιως την παταει ....μην τον υποτιμας τον αντρα σου και στο θεμα της δουλειά τους ..
    Εργολαβος δημοσιων εργων ειναι ...Εκει οι εταιρειες επειδη εχουν να κανουν με δημοσιο και τεραστια ποσα ειναι απολυτα καλυμμένες νομικά ..

    Δες πισω απο τα μεγάλα δημόσια έργα ποιοι κρύβονται και τι οικονομικό υπόβαθρο έχουν ..τυχαίο λες να είναι ?Αυτοι δεν βίωσαν την οικονομικη κριση?

    Σε λαθος ατομο τα λες ....

    Την περιοδο της κρισης εκλεισαν δυο μεγαλες ασφαλιστικες εταρεις οι οποιες μου χρωστουσαν μεγαλα ποσα ...μπορει να έχασα τα λεφτα αλλα οτι αφορούσε σε τιμολογιο και ΦΠΑ εντάχθηκα στο αναλογο καθεστως και απαλλαχτηκα ...

    Εταιρεια εχω και μαλιστα διαχειριζομαι εδω και χρονια πολυ καλά και τα λογιστικα και τα νομικα της ..

    Οταν κανεις τετοια ανοίγματα τον έχεις χειροποδαρα δεμενο τον οποιο συνέταιρο και μετα ελα να μου πεις αν μπορεί να σηκώσει εστω και ενα ευρώ χωρις την υπογραφή σου ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #474
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πες μου οτι μπορει να πιστέψεις εσυ κάτι τέτοιο?
    Οτι ενας άντρας με τέτοια γυναικα δεν εχει παει με αλλη και καθεται και την παρακαλάει ....

    Θα φαω ειλικρινα τις κοτσιδες που δεν εχω ...........Μονο στην σφαιρα μιας νοσηρης φαντασίας υπαρχουν τετοιες συμπεριφορες ...
    Δεν έχει πάει με άλλη γυναίκα. Το ξέρω. Δουλειά, σπίτι και δουλειά. Παιδιά και σπίτι. Είπαμε δεν του βγαίνουν τέτοιες μαλακίες.

  10. #475
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δυο βασικα στοιχεία ...

    Επίσημη χρεωκοποια της χωρας μας δεν υπαρχει ,τοτε αυτόματα θα ειχαν διαγραφεί τα πάντα απο χρεοι....

    ΚΑΙ...
    Πως ο συναιτερος σήκωσε ολα τα λεφτα χωρίς την υπογραφή του άντρα σου ...Οι εταιρικοί λογαριασμοί δεν λειτουργούν ετσι ...Και αν παλι κατάφερε και το εκανε κυνηγάς την τράπεζα μεχρι να πατήσει μαύρο χώμα και τοτε ελα να μου πεις ποιος θα βγει κερδισμένος απο ολο αυτο....
    Οχι μονο τα ομόλογα θα επερνε ....κολοτουμπες θα εκαναν οι υπαλληλοι που εχουν υπογράψει επανω στα έγγραφα τις τράπεζας που φαίνονται οι αναλήψεις για να καλύψουν την κομπίνα τους ....

    Εξωτερικο εφυγε ...που στη Ζιμπαμπουε?Πλεον με διεθνες ενταλμα τον μπλοκαρεις αυτοματα και μολις κατεβει απο το αεροπλανο τον μπουζουριαζουν αμεσως πριν προλαβει να βγει απο την πορτα του αεροδρομιου....


    Με τετοια ποσα που λες οτι διαχειριζεστε ειναι τελειος παιδικα ολα αυτα και μονο ενας ανιδαιως την παταει ....μην τον υποτιμας τον αντρα σου και στο θεμα της δουλειά τους ..
    Εργολαβος δημοσιων εργων ειναι ...Εκει οι εταιρειες επειδη εχουν να κανουν με δημοσιο και τεραστια ποσα ειναι απολυτα καλυμμένες νομικά ..

    Δες πισω απο τα μεγάλα δημόσια έργα ποιοι κρύβονται και τι οικονομικό υπόβαθρο έχουν ..τυχαίο λες να είναι ?Αυτοι δεν βίωσαν την οικονομικη κριση?

    Σε λαθος ατομο τα λες ....

    Την περιοδο της κρισης εκλεισαν δυο μεγαλες ασφαλιστικες εταρεις οι οποιες μου χρωστουσαν μεγαλα ποσα ...μπορει να έχασα τα λεφτα αλλα οτι αφορούσε σε τιμολογιο και ΦΠΑ εντάχθηκα στο αναλογο καθεστως και απαλλαχτηκα ...

    Εταιρεια εχω και μαλιστα διαχειριζομαι εδω και χρονια πολυ καλά και τα λογιστικα και τα νομικα της ..

    Οταν κανεις τετοια ανοίγματα τον έχεις χειροποδαρα δεμενο τον οποιο συνέταιρο και μετα ελα να μου πεις αν μπορεί να σηκώσει εστω και ενα ευρώ χωρις την υπογραφή σου ....

    Οταν εισαι υπεργολάβος δεν ειναι τοσο απλά τα πράγματα. Το συνέταιρο τον γάμησε αλλα λεφτά δεν πήρε πίσω. Εκρεμουν δικαστήρια.

  11. #476
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εγώ δεν σου ζήτησα να μου εξηγήσεις την αιτία που χρωστάει δεν με αφορά, απλως ειναι η μοναδική διαφορά που έχω με εκείνον α και το οτι ειμαι αθυροστομος όταν εξοργίζομαι. Λοιπον για πες μου τι απο αυτά που έγραψες εσύ η ίδια τον Μάρτιο δεν σου δίνει ο άντρας σου.
    Μου τα δίνει ολα αλλα δεν μου βγάζει το ερωτικό

  12. #477
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πες μου οτι μπορει να πιστέψεις εσυ κάτι τέτοιο?
    Οτι ενας άντρας με τέτοια γυναικα δεν εχει παει με αλλη και καθεται και την παρακαλάει ....

    Θα φαω ειλικρινα τις κοτσιδες που δεν εχω ...........Μονο στην σφαιρα μιας νοσηρης φαντασίας υπαρχουν τετοιες συμπεριφορες ...
    Είπα ΑΝ δεν το έχει κάνει.... Που χλωμό το βλέπω να μην το έχει κάνει.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  13. #478
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Δεν έχει πάει με άλλη γυναίκα. Το ξέρω. Δουλειά, σπίτι και δουλειά. Παιδιά και σπίτι. Είπαμε δεν του βγαίνουν τέτοιες μαλακίες.
    Δουλειά, σπίτι και δουλειά. Σωστά!
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #479
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πες μου οτι μπορει να πιστέψεις εσυ κάτι τέτοιο?
    Οτι ενας άντρας με τέτοια γυναικα δεν εχει παει με αλλη και καθεται και την παρακαλάει ....

    Θα φαω ειλικρινα τις κοτσιδες που δεν εχω ...........Μονο στην σφαιρα μιας νοσηρης φαντασίας υπαρχουν τετοιες συμπεριφορες ...
    αυτό δεν λέω. Ο άνθρωπος έχει αξίες που ξεπερνάνε την λογική. Αν ήτανε νορμαλ δεν θα είχα πρόβλημα. Δεν γουστάρει. Δεν εκδικείται και δεν παίζει με τους ανθρώπους. Δηλαδή αυτό που κάνει μια γυναίκα να προσπαθεί να μην τον χάσει δεν στο δίνει. Δεν παίζει. Επειδή μου το έχουν πει πολλές γνωστές που τον ξέρουν. Ωραιος άντρας που απλά δεν παίζει με την καμία. Τον βλέπεις να είναι αυτόνομος. Τρομάζει τις γυναίκες. Αυτό γούσταρα πάντα επάνω του. Εχω κάτσει τυχαία σε μπαρ με φίλες και άκουγα τις διπλανές να μιλάνε για τον άντρα μου. Να λέει η μια ... ασε παιδί μου δεν μας παίρνει. Εσκασα στα γέλια. Δε δίνει διακαιώματα πουθενά. Σαν να σου λέει με βλέπεις να έχω ανάγκη? Φιλικός και κύριος. Αλλα το ερωτικό δεν το βγάζει. νάρκισσος δεν είναι.

  15. #480
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Δουλειά, σπίτι και δουλειά. Σωστά!
    ΝΑΙ τσεκαρισμένο. Ουτε θα βγεί μονος του με φίλους. Ολα με τους οικογενειακούς μας φίλους. Αν αργήσει θα σε πάρει να σου πει έμπλεξα. Το κινητό του το παρατάει παντού ξεκλείδωτο. Εγω το έχω κλειδωμένο ειδικά τώρα. Δεν γουστάρει πως το λένε. Το έχει αποδείξει άλλωστε.

Page 32 of 57 FirstFirst ... 22303132333442 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 12:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 21:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 12:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 12:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •