Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 38
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 38 of 57 FirstFirst ... 28363738394048 ... LastLast
Results 556 to 570 of 855
  1. #556
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Η αγαπη ειναι δυναμη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #557
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #558
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Τα λόγια του ήταν απλά. Πολλές φορές αποφασίζεις να διαλύσεις το δικό σου μισό για να σώσεις το άλλο. Δεν υπάρχουν επιλογές στην ζωή. Η καρδιά επιλέγει. Δυστυχώς πλέον του κάνω έρωτα χωρίς φιλιά και αγκαλιές. Η καρδιά μου έχει φύγει. Είναι κάπου αλλού. Με φοβίζει να του δείξω πλέον συναισθήματα. Δεν μου βγαίνουν. Κάθε φορά που του κάνω έρωτα κλαίω επειδή δεν έχω συναισθήματα. Κλαίω και σκέφτομαι τότε που ήθελα τόσο πολύ αυτόν τον άνθρωπο. Δεν ξέρω αν είναι φάση που περνάει. Ξέρω ότι έχουμε έναν λευκό γάμο όχι χωρίς σεξ αλλά χωρίς ερωτικό συναίσθημα. Αυτό και αν τον πληγώνει. Η ψυχίατρος μου λέει ότι είτε φοβάμαι να αποδεχτώ συναίσθημα είτε πρέπει να παραδεχτώ ότι είμαι ακόμη ερωτευμένη και τα έχω μπλέξει. Και τα δύο ισχύουν. Το μυαλό είναι με τον άντρα μου και η καρδιά με κάποιον άλλον.

  4. #559
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Ο άντρας μου έμεινε χωρίς μητέρα απο τα 12 μέχρι τα 17. Η μάνα του έφυγε απο το σπίτι. Ο άντρας μου στα 12 αναγκάστηκε να κάνει και την νοικοκυρά και να μαγειρεύει. Οταν γύρισε η μάνα του είχε και απαιτήσεις η κυρία. Το άντρας μου πιέστηκε και απο εμένα να την αποδεχτεί. Κάπου στα 30 κατάλαβε οτι δεν μπορεί. Εχουν τυπικές σχέσεις, θα τρέξει για εκείνη αλλα δεν την νιώθει μαμα. Εγω περίπου στην ίδια ηλικία χάνω την μάνα μου. Παθαίνει καρκίνο, βγάζει όλα τα γυναικολογικά με εγχείρηση και πέφτει σε κατάθλιψη. Γνωρίζω τον άντρα μου και ένιωσα οτι βρήκα ενα στήριγμα. Εκείνος με τα δικά του προβλήματα να πολεμάει απο μικρός. Αν αναλογιστεί κανείς απο που ξεκίνησε και που έφτασε θα πρέπει να του βγάλουμε το καπέλο. Πολεμιστής μέχρι αηδίας. Με την χρεωκοπία κατέρρευσε για πρώτη φορά στην ζωή του. Το απόλυτο μηδέν. Εγινε κάτι διαφορετικό. Εγω έχασα την μπάλα. Ο άντρας μου είναι ένας στρατιώτης που πολεμάει μόνιμα στην ζωή του. Κάπου τον πίεζα και εγω. Τις δικές μου ανασφάλειες τις έβγαζα επάνω του. Τον κατηγορούσα οτι δεν είναι καλός πατέρας, συζυγος, κλπ. Είχα συνηθίσει τον αγώνα του. Με τον θάνατο της μάνας μου έσπασα. ερωτεύτηκα και έφυγα. Εφυγα σαν καρδιά απο κοντά του. Μπορεί να ωρίμασα απότομα και να αναζητούσα κάτι νορμαλ που πλέον να νιώθω ισότιμη. Μέσα μου ξέρω οτι ο άντρας μου στην ουσία έκανε άπειρα πραγματα για εμένα. Ακόμα και σήμερα πολεμάει την δική μου μάχη. Πολεμάει να με κάνει ευτυχισμένη μέσα στην δυστυχία του.

    Εγω πλέον δεν θέλω τα φιλιά του αλλα δεν φεύγω διότι λυπάμαι ολα αυτά που έκανε για εμένα. Τι να του πω τώρα οτι σε ευχαριστώ για τα 35 χρόνια, για την οικογένεια, τα παιδιά, τους αγώνες σου, το γεγονός οτι με φιλάς όταν σε έχω απατήσει όταν πλέον δεν θέλω τα φιλιά σου και την αγάπη σου διότι ερωτεύτηκα κάποιον άλλον?

    Εκείνος πάλι δυνατός. 5 φορές μου είπε να χωρίσουμε. Γίνε ευτυχισμένη μου λέει. Δεν αντέχω να σε βλέπω έτσι. Ασε με εμένα θα τα καταφέρω. Στα παιδιά θα πούμε ψέμματα. Θα τους πω οτι εγώ γνώρισα μια άλλη γυναίκα. Δεν πρέπει να χάσουν την μάνα τους. Εγώ ερωτευμένη και μακρυά του. Εγω να του κάνω έρωτα χωρίς φιλιά. Λέω στην ψυχίατρο οτι ακόμα και αν τον αφήσω δεν θα με αφήσουν οι τύψεις να γίνω ευτυχισμένη. Αυτό το παιδί αγάπησα. Τον αν έχει αντρικό εγωισμό που ρωτάτε? Μπα ... δεν έχει. τα έχει ξεπεράσει αυτά πλέον. Δεν τα είχε ποτέ του μαζί μου εκτός των 6 αυτών χρόνων. Ποιος άνθρωπος να με βοηθήσει τα ξεπεράσω αυτα τα βιώματα? Ο γκόμενος? Μπορεί για κανενα τρίμηνο. Την αφοσίωση και την αγάπη που έλαβα και λαμβάνω δεν θα τον αφήσω να μου την δώσει ποτέ. Πάντα θα είμαι παντρεμένη με τον άντρα μου στο μυαλό μου και στην ψυχή μου.
    Last edited by mariasilk; 29-10-2020 at 14:49.

  5. #560
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Ο άντρας μου έμεινε χωρίς μητέρα απο τα 12 μέχρι τα 17. Η μάνα του έφυγε απο το σπίτι. Ο άντρας μου στα 12 αναγκάστηκε να κάνει και την νοικοκυρά και να μαγειρεύει. Οταν γύρισε η μάνα του είχε και απαιτήσεις η κυρία. Το άντρας μου πιέστηκε και απο εμένα να την αποδεχτεί. Κάπου στα 30 κατάλαβε οτι δεν μπορεί. Εχουν τυπικές σχέσεις, θα τρέξει για εκείνη αλλα δεν την νιώθει μαμα. Εγω περίπου στην ίδια ηλικία χάνω την μάνα μου. Παθαίνει καρκίνο, βγάζει όλα τα γυναικολογικά με εγχείρηση και πέφτει σε κατάθλιψη. Γνωρίζω τον άντρα μου και ένιωσα οτι βρήκα ενα στήριγμα. Εκείνος με τα δικά του προβλήματα να πολεμάει απο μικρός. Αν αναλογιστεί κανείς απο που ξεκίνησε και που έφτασε θα πρέπει να του βγάλουμε το καπέλο. Πολεμιστής μέχρι αηδίας. Με την χρεωκοπία κατέρρευσε για πρώτη φορά στην ζωή του. Το απόλυτο μηδέν. Εγινε κάτι διαφορετικό. Εγω έχασα την μπάλα. Ο άντρας μου είναι ένας στρατιώτης που πολεμάει μόνιμα στην ζωή του. Κάπου τον πίεζα και εγω. Τις δικές μου ανασφάλειες τις έβγαζα επάνω του. Τον κατηγορούσα οτι δεν είναι καλός πατέρας, συζυγος, κλπ. Είχα συνηθίσει τον αγώνα του. Με τον θάνατο της μάνας μου έσπασα. ερωτεύτηκα και έφυγα. Εφυγα σαν καρδιά απο κοντά του. Μπορεί να ωρίμασα απότομα και να αναζητούσα κάτι νορμαλ που πλέον να νιώθω ισότιμη. Μέσα μου ξέρω οτι ο άντρας μου στην ουσία έκανε άπειρα πραγματα για εμένα. Ακόμα και σήμερα πολεμάει την δική μου μάχη. Πολεμάει να με κάνει ευτυχισμένη μέσα στην δυστυχία του.

    Εγω πλέον δεν θέλω τα φιλιά του αλλα δεν φεύγω διότι λυπάμαι ολα αυτά που έκανε για εμένα. Τι να του πω τώρα οτι σε ευχαριστώ για τα 35 χρόνια, για την οικογένεια, τα παιδιά, τους αγώνες σου, το γεγονός οτι με φιλάς όταν σε έχω απατήσει όταν πλέον δεν θέλω τα φιλιά σου και την αγάπη σου διότι ερωτεύτηκα κάποιον άλλον?

    Εκείνος πάλι δυνατός. 5 φορές μου είπε να χωρίσουμε. Γίνε ευτυχισμένη μου λέει. Δεν αντέχω να σε βλέπω έτσι. Ασε με εμένα θα τα καταφέρω. Στα παιδιά θα πούμε ψέμματα. Θα τους πω οτι εγώ γνώρισα μια άλλη γυναίκα. Δεν πρέπει να χάσουν την μάνα τους. Εγώ ερωτευμένη και μακρυά του. Εγω να του κάνω έρωτα χωρίς φιλιά. Λέω στην ψυχίατρο οτι ακόμα και αν τον αφήσω δεν θα με αφήσουν οι τύψεις να γίνω ευτυχισμένη. Αυτό το παιδί αγάπησα. Τον αν έχει αντρικό εγωισμό που ρωτάτε? Μπα ... δεν έχει. τα έχει ξεπεράσει αυτά πλέον. Δεν τα είχε ποτέ του μαζί μου εκτός των 6 αυτών χρόνων. Ποιος άνθρωπος να με βοηθήσει τα ξεπεράσω αυτα τα βιώματα? Ο γκόμενος? Μπορεί για κανενα τρίμηνο. Την αφοσίωση και την αγάπη που έλαβα και λαμβάνω δεν θα τον αφήσω να μου την δώσει ποτέ. Πάντα θα είμαι παντρεμένη με τον άντρα μου στο μυαλό μου και στην ψυχή μου.
    Ολα αυτα ειναι ικανα να μπορέσεις να ξαναγαπησεις τον ανθρωπο σου ,αρκει να μπορέσεις να διωξεις αυτο που νοιωθεις μεσα σου .

    Εδω ενας φίλος μας φετετε αδικα και μετα απο καποιες μερες ,αφου ξεσπασουμε ειμαστε σε θεση να του δωσουμε ακομη μια ευκαιρια να ξαναμπει στην ζωη μας ,οχι τωρα ο άνθρωπος σου.

    Οταν εναν ανθρωπο του δωσουμε αγάπη οποια ειναι αυτη πάντα στο τελος αγαπη μενει, οτι και να γινει ,αρκει να ειμαστε σε θεση να δουμε τι μενει !

    Αυτο το συναισθημα ειναι τοσο δυνατο !!!!!!!το καταλαβαινεις μονο οταν δεν αντεχεις να χασεις τον αλλον.....οτι και να σου κανει εσυ τον θες στην ζωη σου ...

    Πιστευω με λιγο υπομονη θα καταφέρεις να βρεις αυτο που εχεις χάσει ή εστω να συμβιμβαστεις με ολο αυτο και να ξεθυμάνει τουλάχιστον ο θυμος που κουβαλας!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #561
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ολα αυτα ειναι ικανα να μπορέσεις να ξαναγαπησεις τον ανθρωπο σου ,αρκει να μπορέσεις να διωξεις αυτο που νοιωθεις μεσα σου .

    Εδω ενας φίλος μας φετετε αδικα και μετα απο καποιες μερες ,αφου ξεσπασουμε ειμαστε σε θεση να του δωσουμε ακομη μια ευκαιρια να ξαναμπει στην ζωη μας ,οχι τωρα ο άνθρωπος σου.

    Οταν εναν ανθρωπο του δωσουμε αγάπη οποια ειναι αυτη πάντα στο τελος αγαπη μενει, οτι και να γινει ,αρκει να ειμαστε σε θεση να δουμε τι μενει !

    Αυτο το συναισθημα ειναι τοσο δυνατο !!!!!!!το καταλαβαινεις μονο οταν δεν αντεχεις να χασεις τον αλλον.....οτι και να σου κανει εσυ τον θες στην ζωη σου ...

    Πιστευω με λιγο υπομονη θα καταφέρεις να βρεις αυτο που εχεις χάσει ή εστω να συμβιμβαστεις με ολο αυτο και να ξεθυμάνει τουλάχιστον ο θυμος που κουβαλας!
    Μακάρι αλλά δεν το βλέπω να γίνεται. Δεν μπορώ να ξεπεράσω την απιστία μου. Έχω γίνει εμμονικη. Έχω κλειστεί στον εαυτό μου και τα ρίχνω όλα στον άντρα μου. 1.5 χρόνος έχει περάσει. Έκανα το λάθος να πιέσω τον εαυτό μου με τον άντρα μου επειδή τότε ήθελα τον γκόμενο και να φύγω. Έκανα έρωτα με τον άντρα μου από ανάγκη και αυτό μου δημιούργησε τραύματα. Αρρώστησα στην περίοδο αυτή και δεν με βοηθάει.

    Σου είπα τώρα νιώθω μόνη μου. Εμμονικη με την μοναξιά μου. Φοβάμαι να δείξω συναισθήματα πλέον. Υπομονή κάνω και προσπαθώ αλλά δεν μου βγαίνει. Με τον εαυτό μου τα έχω διότι ήξερα τα προβλήματα του άντρα μου και έμεινα μαζί του.

    Νιώθω ότι η ζωή μου έχει τελειώσει. Σκέφτομαι καθημερινά τι έχω περάσει και πέφτω ψυχολογικά. Χάπια παίρνω αλλά δεν βοηθάνε με τα τραύματα που έχω. Αν μου συμβεί το παραμικρό άσχημο το παίρνω κατάκαρδα. Τα χώνω στον άντρα μου.

    Τον θέλω στην ζωή μου αλλά ταυτόχρονα μου θυμίζει τα τραύματα μου. Θα μου πεις δικό σου λάθος να προσπαθήσεις την στιγμή εκείνη. Δεν ήθελα να αποδεχτώ ποσο ερωτευμένη ήμουνα. Τα έχω κάνει μαντάρα.

    Ξεχνάει κάτι χαζό και του φωνάζω λες και έγινε τίποτα σοβαρό. Θυμός στο μεγαλείο του. Καλά μου λέει τι σου έκανα? Θα θυμηθώ πράγματα που έγιναν πριν χρόνια. Δεν τον έχω συγχωρέσει για πολλά πράγματα.

    Αντί να τα αφήνω πίσω τα φέρνω μπροστά. Βρίσκω πλέον αφορμές για να τσσκωθω και να νιώσω χάλια. Έχει σταματήσει πλέον να μου λέει τα λάθη μου διότι με βλέπει ότι αντιδρώ.

    Ξυπνάω με μούτρα και κακή ψυχολογία. Όλα μου φταίνε. Όλα του τα χρεώνω. Ναι τον λατρεύω αλλά δεν αφήνω τον εαυτό μου να ξεπεράσει τον θυμό. Η ψυχίατρος μου λέει ότι αν μείνουμε τώρα χωριστά δεν είμαι σε κατάσταση να καταλάβω αν μου λείπει διότι είμαι σε θυμό.

    Εγωισμός και θυμός παρέα. Ναι αξίζει να προσπαθήσω αλλά δεν ξέρω αν θα βγεί. Για να προσπαθήσεις όμως πρέπει να αποδεχτείς πράγματα. Να αποδεχτώ ότι τραυματίστηκα και αρρώστησα και τι να κάνουμε συμβαίνουν και αυτά. Αυτό δεν μπορώ να διαχειριστώ σήμερα και μου βγαίνει θυμός.

    Δεν αντέχω να ακούω τίποτα άσχημο.
    Δεν θέλω αλλά προβλήματα. Μην μου μιλάς για οικονομικά, μην μου λες για προβλήματα φίλων μας, κλπ. Μην μου λες ότι η δουλειά δεν πάει καλά. Δεν μπορώ να διαχειριστώ τίποτα. Είσαι τοξικός του λέω διότι είσαι μόνιμα μέσα στο άγχος. Τι να κάνω μου λέει εχω δύο χιλιάδες σοβαρά προβλήματα που πρέπει να διαχειριστώ χωρίς να διαλυθω. Στην ουσία αυτός ξέρει να διαχειρίζεται το άγχος του απλά θέλει να τα μοιραστεί μαζι.μου. Κράτα τα για την πάρτη σου του λέω.

    Απωθημένα του κερατά, τραύματα και αρρώστια. Ναι ξέρω πόσο τον αγαπαω. Ναι ξέρω πόσο με αγαπάει και την υπομονή που κάνει ....πρέπει να διαχειριστώ τον θυμό μου. Με τρώει ο θυμός.

  7. #562
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Εχεις εντοπίσει και ξέρεις αυτα που πρέπει να δουλεψεις για να μπορέσεις να προχωρήσεις ...

    τα χαπια απο μονα τους δεν κάνουν δουλεια ...ουτε ο ψυχολογος, αν εσύ δεν εισαι σε θέση να αλλάξεις και να δεις κάποια πράγματα παραπάνω...

    Εκανες το μεγαλύτερο λαθος που μπορεί να κανει μια γυναίκα ...να πας με εναν άντρα ακομα και αν αυτός είναι ο αντρας σου με το ζόρι...
    γι αυτο αισθανεσαι ετσι ,αυτο μπορω να φανταστώ σαν γυναικά οτι ειναι δυσκολο να ξεπεραστεί...

    δεν ξερω καν αν αντέχετε ,γιατι συνεχίζεις και το κανεις?
    ο ερωτας ειναι συναισθηματικη ανάγκη και οχι τοσο σωματική ειδικα μετα απο χρόνια ...αυτο ειναι που τον κραταει ζωντανω ενα γαμο, κακα τα ψεματα ...ασε τι λενε αυτοι που ειναι εξω απο τον χορο ,οτι καλυπτεις μονο την σωματικη αναγκη ...δεν ισχυει ,αλλιώς θα είχαμε σιχαθεί ο ένας τον άλλον.....
    αφου ξερει πως εχει η κατάσταση και λες οτι σε καταλαβαινει , γιατι δεν του λες να περιμενει λιγο καιρο μηπως και καταφερεις να ηρεμήσεις απο αυτο το κομμάτι...
    Γιατι θελει και εκεινος να κανει ερωτα σε ενα άδειο σώμα ?

    Κάτσε βάλτε σε μια σειρα τα θέματα σας εφόσον τα ξέρετε .
    Σε καποια αφου θελετε να συνεχίσετε μαζι καντε παραχωρήσεις ,σε άλλα συμβιμβαστειτε και αλλα αφηστε τελειως στην ακρη ..
    μονο ετσι θα μπορέσεις να πας παρακάτω...κανε ενα βήμα την φορά ,οχι ολα μαζί ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #563
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Το πρόβλημα είναι ότι και εγώ θέλω να του κάνω έρωτα από ανάγκη. Μια φορά κάθε μήνα χωρίς φιλιά. Δεν με πιέζει εκείνος. Εγώ προσπαθώ να βρω ισορροπία στην σχέση μας αλλά δεν βγαίνει. Ψυχολόγοι και χάπια άστα δεν βγαίνει πουθενά.

    Τιποτα δεν έχουμε βρει διότι δεν μπορώ να το κάνω. Εκείνος πάλι προσπαθεί για εμένα με το σεξ αλλά τι να σου πω? Δεν ξέρω πλέον αν βαρεθεί.

    Παραχωρήσεις δεν μπορώ να κάνω με τόσο θυμό. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω σε μερικά χρόνια αν αντέξω αλλά σύντομα δεν το βλέπω. Μετατραυματικό στρες μου λενε. Οκ λέω μετά τι κάνουμε?Όσο ζεις με το πρόβλημα δεν φεύγει. Ωραία αλλά το πρόβλημα είναι ο άντρας μου και τον αγαπώ.

    Εγώ τα έκανα μαντάρα. Το ξέρω. Λύγισα και ερωτεύτηκα. Ερωτεύτηκα και έκανα έρωτα στον άντρα μου που μισούσα. Τι να του πω όταν προσπαθούσε να σώσει τον γάμο μας. Έκλεινα τα μάτια για πολλούς μήνες και ένιωθα ότι ο άνθρωπος που μου φέρεται καλά με αγαπάει μου κάνει έρωτα και με φροντίζει είναι ο γκόμενος. Άνοιγα τα μάτια και έπεφτα σε κατάθλιψη. Διπλή κατάθλιψη. Τύψεις και για τους δύο.

    Νομιζα ότι ο άντρας μου κάνει αυτό που πρέπει από την πλευρά του. Το έβλεπα να προσπαθεί σαν τρελός να με κάνει να τον αγαπήσω ξανά. Δεν άκουσα την καρδιά μου τότε αλλά το μυαλό μου.

    Όταν ηρέμησαν τα πράγματα και μας πήρε έξι μήνες ένιωθα ότι έπρεπε να νιώθω και εγώ. Δεν ένιωθα όμως διότι είχα τραυματιστεί. Μετά το γυρνάω σε θυμό.

    Αυτό τον θυμό πρέπει να ξεπεράσω. Αυτό είναι το δύσκολο.

    Διαλυθηκα κυριολεκτικά. Έχω συναισθήματα ακόμα αλλά τα σκοτώνω με τον θυμό μου. Τα καίω πλέον. Καίω τον εαυτό μου και ταυτόχρονα τον άντρα μου. Δεν ξέρω πόσο χαμηλά θα φτάσω. Φοβάμαι ότι αντί να βελτιώνω τα πράγματα τα καίω και τα κάνω χειρότερα. Αν μου φύγει ο θυμός θα τα έχω κάψει όλα και μετά δεν θα έχω τίποτα να με κρατάει.

    Που φταίει ο άντρας μου και τα παιδιά μου,? Τύψεις και ενοχές.

  9. #564
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    λες τα ιδια και τα ιδια εδω και 38 σελιδες. καμια νεα σκεψη, καμια νεα πληροφορια.
    σαν να προσπαθεις να παραμεινεις μεσα στο προβλημα, να μην αναλαβεις τις ευθυνες που εχεις, να μην παρεις αποφασεις.
    που βοηθαει αυτο;

  10. #565
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Αποφάσεις ??? Την έχω πάρει αλλά δεν μου βγαίνει. Να χωρίσω δεν μου βγαίνει. Να μείνω δεν μου βγαίνει. Η λογική μου λέει κάτσε και η καρδιά φύγε. Η λογική έχει μέσα τα παιδιά, τον άντρα μου την ζωή μου τα οικονομικά μου και η καρδιά μου λέει πάρε το μεγαλο ρίσκο να γίνεις ευτυχισμένη με κάποιον άλλον. Ευτυχισμένη πάλι όμως δεν θα γίνω. Η μόνη απόφαση που μου μένει είναι να αποδεχτώ την μοίρα μου. Να πω τι να κάνουμε έτσι είναι η ζωή. Αυτό ζω. Τι να κάνουμε θα ζούμε άρρωστη, χωρίς συναίσθημα, χωρίς να νιώθεις έναν άνθρωπο δικό σου απλά για να περνάς όσο μπορείς καλύτερα, να μεγαλώσουν τα παιδιά και στο τέλος να φτάσεις και εσύ στα γεράματα.

  11. #566
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Να γινεισ ευτυχισμενη θελουμε μπορεισ να φυγεισ οποτε θελεισ γτ δε φευγεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #567
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Διότι δεν υπάρχει καμία καλή λύση. Το μόνο που μου μένει είναι να διαχειριστώ κάποια πράγματα μέσα μου να ηρεμήσω πρώτα εγώ και μετά να δω αν έχω συναισθήματα για τον άντρα μου που μπορώ να εξωτερικευσω. Τώρα με τον κορωνοιο, υποχρεώσεις στον Θεό, με ένα πατέρα στα τελευταία του, με τα παιδιά με τεράστια έξοδα κλπ δεν με βοηθάει το περιβάλλον. Δεν υπάρχει χρονικός προσδιορισμός να πεις ποτέ ξεπερνάς κάποια πρόβλημα. Μπορεί ποτέ. Σίγουρα αν τα συναισθήματα για τον άντρα μου ήταν πιο δυνατά να μπορούσα πιο γρήγορα. Δεν είναι όμως και δεν ξέρω αν φταίει εκείνος, εγώ με την απιστία μου και τα τραύματα που έχω, με την ψωρίαση, κλπ. Δεν ξέρω αν είναι πραγματική αγάπη ή υποχρέωση πλέον για όλα αυτά που έκανε για εμένα. Το απόλυτο κενό. Αυτό τον αγαπάω και τον συγχωρώ δεν μου βγαίνει σήμερα. Φτάνω στο σημείο να ρωτάω μήπως δεν τον αγάπησα πραγματικά,,? Μήπως τελικά ήθελα κάτι άλλο εδώ και πολλά χρόνια? Είμαι εγωιστρια το ξέρω. Δεν ανέχομαι εύκολα τα λάθη μου. Έχω κολλήσει στο γεγονός ότι ήμουνα το μεγάλο κελεπουρι και ατύχησα. Στην πραγματικότητα ημιυνα. Όμορφη γυναίκα, από πλούσια οικογένεια, συναισθηματική, δοτική, χαρούμενη και πιστη. Τα έχασα όλα αυτά. Έμπλεξα από μικρή σε προβλήματα άλλων. Τότε τον αγαπούσα και τον είχα πολύ ψηλά. Θεό τον είχα. Εκείνος το δικό μου στήριγμα. Είχα πολλά ψυχολογικά και επειδή είχε και εκείνος είχα βρει κάποιον να με καταλαβαίνει. Ήταν δυνατός και μπορούσα να βασιστώ επάνω του. Μπορεί να ήθελα έναν ερωτικό πατέρα. Δεν ξέρω βρε παιδιά τι ήθελα. Ποτέ μου δεν ήξερα. Μακάρι να είχα βρει τότε έναν άνθρωπο να με βοηθήσει να ωριμάσω σωστά.

    Οι γονείς μου για να κρύψουν τα δικά τους προβλήματα με είχαν στα Ώπα ώπα. Μετά από πολλά χρόνια κατάλαβα ότι δεν με είχαν μάθει να πολεμώ για τα θέλω μου. Ένιωθα πάντα ότι με στηριζαν οικονομικά στις αποφάσεις μου.

    Τελικά με ωρίμασαν οι συνθήκες της ζωής μου. Έμεινα στο εξωτερικό πολλά χρόνια ενώ δεν ήθελα. Έκανα οικογένεια σε μια φάση της ζωής μου που δεν ήθελα επειδή μετά από 15 χρόνια σχέσης είναι λογικό. Ήμουνα ήδη 34 και λέω οκ γιατί όχι. Γυρίσαμε στην Ελλάδα λίγο πριν την κρίση και γαμηθηκαμε. Με τις καλύτερες προδιαγραφές και διαλύθηκε το σύμπαν. Χάνω ένα παιδί, κάνω την κόρη μου στα 41 και μετά λες και φάγαμε μούντζα. Τίποτα δεν πήγαινε καλα. Η μάνα μου στο νοσοκομείο, ο άντρας μου να έχει τρελαθεί με τα προβλήματα, τα οικονομικά μας χάλια. Το πήδημα της αρκούδας. Έσπασα μέσα μου χιλιάδες φορές. Εκεί έχασα τον άντρα μου. Χάνει τον πατέρα του και την δουλειά του και αρχίζει από την αρχή. Ειλικρινά σε μια ημέρα άλλαξε δουλειά το έριξε σε ελεύθερο επάγγελμα με πολύ κόπο και τα κατάφερε. Μετά τρώμε την χρεοκοπία α. Ανοίγει ένα μικρό εργοστάσιο που έκανε εξαγωγές στην Ιορδανία. 320000 € ΦΠΑ με μην επιστρέφεται στην.ωρα του. Το εργοστάσιο κλείνει. Επειδή είναι εξαιρετικός στην.δουλεια κάνει μια.μεγαλη εργολαβία στα ΕΛΠΕ. Χάνει από εκεί 750000. Δικαστήρια χαμος. Ιδαίτερη περίπτωση τα ΕΛΠΕ. Ειδική νομοθεσία. Ξανά από την αρχή. Παθαίνει κατάθλιψη. Να δουλεύει για να μας ζήσει μόνος του. Στύση καμία. Να με διώχνει. Εκεί σπάω και εγώ. Χάνω την μάνα μου και πλέον απιστω. Φάρμακο έψαχνα και στήριγμα. Ερωτεύομαι πάρα πολύ την ιδέα της ευτυχίας. Τα υπολοιπα γνωστά. Θα μου πείτε προσπάθησε, πολέμησε, δεν χάσαμε το σπίτι μας, τα παιδιά σε ιδιωτικό σχολείο, ότι μπορούσε μας πρόσφερε. Τι άλλο θέλεις?

    Αυτό που θέλω να ειναι να ξεκουραστώ επιτέλους. Να ζήσω ανθρώπινα. Ο γκόμενος αυτό μου προσφέρει στην φαντασίωση. Την δύναμη του έρωτα. Ψεύτικη το ξέρω διότι τελειώνει. Ψεύτικη διότι δεν είναι αληθινή αλλά φάρμακο. Σαν να τραβάς κόκα για να την παλέψεις.

    Αποφάσεις? Χιλιάδες δεν βλέπετε. Όπου κα να το πιασω είναι σκατα. Άντε τώρα να.χωρισω ... Τώρα που τον βρήκα πάλι αλλά εμένα δεν μου βγαίνει. Είπαμε γαμηθηκα και γαμηθηκε. Εκείνος σαν άντρας είναι πιο δυνατός. Δεν ξέρω πως αντέχει. Εγώ όμως δεν μπορώ πλέον να τον βοηθήσω ψυχολογικά. Να του σταθώ. Αντίθετα του θυμώνω και τον διώχνω.

    Το μυαλό διελυμενο, η καρδιά διελυμενη, το κορμί διελυμενο. Ψυχίατροι να έχουν σηκωσει τα χέρια ψηλά. Φάρμακα κολοκύθια.
    Η λέξη ευτυχία εμπεριέχει την λέξη τύχη.

    Οπότε λες είμαι γκαντεμα είναι και εκείνος γκαντεμης και την έχουμε γσμησει γενικώς. Η κόρη μου στην εφηβεία να μας βγάζει τρελή κακία. Ο γιος μου στην κορμάρα του να θέλει να ζήσει την ζωή του. Βλέπει τον πατέρα του σαν ΑΤΜ. Αντρική σχέση μεταξύ τους. Τα χώνει ο ένας στον άλλον και είναι μια χαρά. Η κόρη μου πήρε από εμενα. Εγωιστρια και συναισθηματικα απαιτητική.

    Μου λέει μια.ημερα ο άντρας μου. Αγαπώ μια γυναίκα που δεν ξέρει αν με θέλει. Ζει έναν ανεκπλήρωτο έρωτα. Περνάει κρίση μέσης ηλικίας, έχει απωθημένα και για ολα φταίω εγώ. Εχω μια δουλειά που κυνηγάς να πληρωθείς. Έχω 5000ευρω έξοδα τον μήνα. Έχω μια.κορη που δεν με θέλει και της φταίω για όλα, έναν γιο που θέλει να ζήσει μόνος του και μια μάνα που πεθαίνει από καρκινο. Ωραία περνάω και δεν μπορώ να ξαναμπώ σε κατάθλιψη. Ακόμα και η κατάθλιψη είναι πολυτέλεια για εμένα.
    Αυτή είναι η ζωή μας. Άντε τώρα εσύ να πάρεις αποφάσεις.

  13. #568
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Δεν ειναι πυρινικη φυσικη αφου η κορη του δεν τον θελει ουτε εσυ τον αγαπασ ο αλλοσ θελει τα λεφτα αν θεσ φευγεισ αν θεσ μενεισ για τα λεφτα οτι θεσ πρεπει να κανεισ μια επιλογη λεφτα η αγαπη αυτοσ διαλεξε διαλεξε κι εσυ αυτα απο το μετωπο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #569
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Είμαι αδύναμη σαν άνθρωπος να δεχτώ ότι για να γίνω εγώ καλά πρέπει να χωρίσω. Πλέον έχω πάψει να προσπαθώ και να πιέζω τον εαυτό μου. Θέλω να ηρεμήσω. Άσε με ρε φίλε στην ησυχία μου αφού δεν μου βγαίνει. Άσε με να ηρεμήσω και βλέπουμε. Δεν είμαστε ζευγάρι. Εγώ το ερωτικό το έχω κάψει. Κάνουμε έρωτα από ανάγκη. Δεν μπορώ να τα βάλω πίσω. Έχω τα παιδιά μου και κάθομαι. Δεν μου κάνει τίποτα. Αντίθετα θα έλεγα. Εγώ όμως δεν θελω.

  15. #570
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Το πρόβλημα είναι ότι και εγώ θέλω να του κάνω έρωτα από ανάγκη. Μια φορά κάθε μήνα χωρίς φιλιά. Δεν με πιέζει εκείνος. Εγώ προσπαθώ να βρω ισορροπία στην σχέση μας αλλά δεν βγαίνει. Ψυχολόγοι και χάπια άστα δεν βγαίνει πουθενά.

    Τιποτα δεν έχουμε βρει διότι δεν μπορώ να το κάνω. Εκείνος πάλι προσπαθεί για εμένα με το σεξ αλλά τι να σου πω? Δεν ξέρω πλέον αν βαρεθεί.

    Παραχωρήσεις δεν μπορώ να κάνω με τόσο θυμό. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω σε μερικά χρόνια αν αντέξω αλλά σύντομα δεν το βλέπω. Μετατραυματικό στρες μου λενε. Οκ λέω μετά τι κάνουμε?Όσο ζεις με το πρόβλημα δεν φεύγει. Ωραία αλλά το πρόβλημα είναι ο άντρας μου και τον αγαπώ.

    Εγώ τα έκανα μαντάρα. Το ξέρω. Λύγισα και ερωτεύτηκα. Ερωτεύτηκα και έκανα έρωτα στον άντρα μου που μισούσα. Τι να του πω όταν προσπαθούσε να σώσει τον γάμο μας. Έκλεινα τα μάτια για πολλούς μήνες και ένιωθα ότι ο άνθρωπος που μου φέρεται καλά με αγαπάει μου κάνει έρωτα και με φροντίζει είναι ο γκόμενος. Άνοιγα τα μάτια και έπεφτα σε κατάθλιψη. Διπλή κατάθλιψη. Τύψεις και για τους δύο.

    Νομιζα ότι ο άντρας μου κάνει αυτό που πρέπει από την πλευρά του. Το έβλεπα να προσπαθεί σαν τρελός να με κάνει να τον αγαπήσω ξανά. Δεν άκουσα την καρδιά μου τότε αλλά το μυαλό μου.

    Όταν ηρέμησαν τα πράγματα και μας πήρε έξι μήνες ένιωθα ότι έπρεπε να νιώθω και εγώ. Δεν ένιωθα όμως διότι είχα τραυματιστεί. Μετά το γυρνάω σε θυμό.

    Αυτό τον θυμό πρέπει να ξεπεράσω. Αυτό είναι το δύσκολο.

    Διαλυθηκα κυριολεκτικά. Έχω συναισθήματα ακόμα αλλά τα σκοτώνω με τον θυμό μου. Τα καίω πλέον. Καίω τον εαυτό μου και ταυτόχρονα τον άντρα μου. Δεν ξέρω πόσο χαμηλά θα φτάσω. Φοβάμαι ότι αντί να βελτιώνω τα πράγματα τα καίω και τα κάνω χειρότερα. Αν μου φύγει ο θυμός θα τα έχω κάψει όλα και μετά δεν θα έχω τίποτα να με κρατάει.

    Που φταίει ο άντρας μου και τα παιδιά μου,? Τύψεις και ενοχές.
    Δεν υπάρχει έρωτας από ανάγκη ...

    Με τρελλενεις ρε συ ,θαρρείς και μιλάω με καμία πιτσιρικα που δεν ξέρει τι πάει να πει ερωτας και τι σεξ..
    Τα έχεις κάνει ένα κουβάρι στο μυαλό σου ...
    Ο θυμός σου σε έχει κάνει να μην ξεχωρίζεις ποια ούτε το τι νιώθεις πραγματικά .

    Έρωτας και ζόρι δεν πάνε ...Θες και το κάνεις ...όσο και να μην το παραδέχεσαι κάτι υπάρχει ..

    Αλλιώς να θες και μετά να σιχαίνεσαι τον ευατο σου δεν στέκουν....

    Βάλε τον γκόμενο στην άκρη...Οκ μπορεί να νιώθεις όμορφα αλλά άστο ...κράτα το όμορφο μόνο και βαλτω στην άκρη ..
    Δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά ....εσύ διάλεξες αυτό τον δρόμο ...συμβιμβασου τουλαχιστον

    Κανένας δεν φταίει στην παρούσα φάση μόνο εσύ και αυτό γιατί δεν βάζεις στην άκρη τον θυμό σου..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 38 of 57 FirstFirst ... 28363738394048 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 12:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 21:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 12:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 12:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •