Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 40
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 40 of 57 FirstFirst ... 30383940414250 ... LastLast
Results 586 to 600 of 855
  1. #586
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Δεν υπάρχει εραστής παρά μόνο στο μυαλό μου. Θέλω τον άντρα μου αλλά δεν μου βγαίνει. Είμαι σε μια φάση της ζωής μου που πρέπει να αποφασίσω αν θα είμαι μαζί του αλλά πραγματικά σαν γυναίκα ή όχι. Χεστηκα για τα λεφτά. Απλά έχω παιδιά και δεν θέλω να ζήσουν μίζερα. Εγώ δεν μπορώ να τα βοηθήσω. Θα πω κάτι και ας ακουστεί τρελό. Αυτό τον άνθρωπο τον αγαπάω αλλά όχι ερωτικά. Μακάρι να μην το είχα χάσει αυτό. Μακάρι να μου γύριζε. Μακάρι να μπορούσα να τον δω διαφορετικά και να είναι ευτυχισμένη. Δεν μπορώ όμως. Δεν μπορώ διότι όταν το κάνω μου βγάζει κρίσεις πανικού. Πώς είναι δυνατόν να μην θέλεις έναν άντρα που θες. Τον έχω παλαβωσει. Να χωρίσω δεν θέλω. Φοβάμαι. Φοβάμαι να μείνω μόνη και να έχω έναν άντρα που με λατρεύει. Όταν γυρνάει το μυαλό δεν ξέρω πως επανέρχεται.
    Πραγματικα και εμενα μαζι με ολα αυτα που νιωθεις...

    πηγαινε σε ειδικο..... ξανα και ξανα ....παράλληλα με τα χάπια ισως γινει δουλεια..Ασε και τον καιρο να περασει να καταλαγιασει και ολη αυτη η αναταραχή που συμβαινει μεσα σου με τα ορμονικά σου και ίσως βρεις κάποιες ισορροπίες ....
    Ολος αυτος ο θυμος ,τα νευρα και ολα τα αλλα ειναι κλασικα σημαδια και της εμμηνόπαυσης ...

    θελει ομως πολυ δουλεια,υπομονη και επιμονη.....τιποτα αλλο στη παρουσα φαση δεν θα σε βοηθεισει δυτηχως...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #587
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Παω σε ειδικό και δεν με βοηθάει ψυχολογικά. Ο νούμερο 7. Ο καιρός περνάει δυστυχώς. Χαλαρή είμαι γενικά εκτός από το συναίσθηματικο διαζύγιο που έχω πάρει με τον άντρα μου. Πώς θα ζήσω έτσι? Πώς αγαπάς έναν άνθρωπο ξανά μετά από τόσα που έχουν γίνει? Πώς βάζεις πράγματα πίσω τόσο εύκολα. Ο ψυχίατρος επιμένει ότι είμαι ακόμα στην αρχή και βιάζομαι. Αυτά παίρνουν χρόνια για να φτιάξουν και δεν υπάρχουν εγγυήσεις. Πρώτα τα βάζεις στην άκρη, μετά ηρεμείς και μετά αρχίζεις μια προσπάθεια επανασύνδεσης. Δηλαδή του λέω 8 χρόνια σκατα και άλλα οκτώ η διαδικασία αυτή πιάσαμε τα εξήντα. Γελάει.

  3. #588
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Παω σε ειδικό και δεν με βοηθάει ψυχολογικά. Ο νούμερο 7. Ο καιρός περνάει δυστυχώς. Χαλαρή είμαι γενικά εκτός από το συναίσθηματικο διαζύγιο που έχω πάρει με τον άντρα μου. Πώς θα ζήσω έτσι? Πώς αγαπάς έναν άνθρωπο ξανά μετά από τόσα που έχουν γίνει? Πώς βάζεις πράγματα πίσω τόσο εύκολα. Ο ψυχίατρος επιμένει ότι είμαι ακόμα στην αρχή και βιάζομαι. Αυτά παίρνουν χρόνια για να φτιάξουν και δεν υπάρχουν εγγυήσεις. Πρώτα τα βάζεις στην άκρη, μετά ηρεμείς και μετά αρχίζεις μια προσπάθεια επανασύνδεσης. Δηλαδή του λέω 8 χρόνια σκατα και άλλα οκτώ η διαδικασία αυτή πιάσαμε τα εξήντα. Γελάει.
    Σήμερα εχω αποκτήσει εγωισμό απέναντί του. Δεν με νοιάζει να πεθαίνει η μάνα του, δεν με νοιάζει αν μου αγοράζει δώρα. Τρελός εγωισμός. Νομίζω ότι είμαι η καλύτερη στον πλανήτη και απλά ατύχησα. Ξέρω τα λάθη μου αλλά εκείνος μου τα θυμίζει συνέχεια σαν παρουσία. Δεν μπορώ να βρω ηρεμία μέσα στον θυμό μου που έφαγα την ζωή μου. Δεν ξέρω σε τι φάση είμαι αλλά θα ήθελα να ήμουνα 20 χρόνια νεότερη. Δεν μπορώ να ξεπεράσω την ζωή μου. Την βλέπω και μισώ τον εαυτό μου που έδωσα τόσα πολλά και πήρα τόσα λίγα. Σε αυτή την φάση που είμαι πλέον δεν με νοιάζει τίποτα.

  4. #589
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Κάθε ημέρα καταλαβαινω πόσο ερωτευμένη είμαι με τον άλλον. Έχω φτάσει στο σημείο να διώχνω τον άντρα μου παρα πολύ. Άμυνα έχω. Δεν νιώθω τίποτα πλέον. Δεν μπορώ. Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι η ψυχούλα μου πονάει καθημερινά. Σκέφτομαι να χωρίσω και μετά σκέφτομαι ότι θα χάσω την οικογένειά μου. Έναν άντρα που με αγαπάει. Έναν καλό πατέρα. Τις συνήθειες 35 ετων. Την χαρά στο σπίτι μας και τις καθημερινές συνήθειες. Αυτός ο καφές μαζί του, τις εκδρομές μας, την βοήθεια που μου παρέχει και την ασφάλεια. Μέσα μου όμως θέλω να φτιάξω την ζωή μου ξανά. Να γίνω μια γυναίκα που νιώθει έρωτα και αγάπη για έναν άντρα. Αυτό μου έχει λείψει τόσα χρόνια. Σκοτώνω την αγάπη του για να φύγω μακρυά του. Προσπαθώ να τον αναγκάσω να φύγει εκείνος. Αχ αυτά τα απωθημένα μου. Αχ αυτά που τόσα χρόνια καταπιεζα. Η χειρότερη περίοδος της ζωής μου.

  5. #590
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το μονο που σκεφτεσαι ειναι ο εαυτουλης σου, οχι η ψυχουλα σου... μην χασεις καποιον που σε αγαπαει, αλλα δεν τον αγαπας, που σε φροντιζει αλλα δεν τον φροντιζεις, μην χασεις την βολή σου, μην χασεις ο,τι σου προσφερουν, ενω δεν προσφερεις τπτ, μην ρισκαρεις την απορριψη απο εναν γκομενο που ειναι ηδη φευγατος και μεινεις μονη σου, ενα ατελειωτο ΕΓΩ που φοβασαι μην χασει κατι απο τα κεκτημενα του...

  6. #591
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Κάθε ημέρα καταλαβαινω πόσο ερωτευμένη είμαι με τον άλλον. Έχω φτάσει στο σημείο να διώχνω τον άντρα μου παρα πολύ. Άμυνα έχω. Δεν νιώθω τίποτα πλέον. Δεν μπορώ. Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι η ψυχούλα μου πονάει καθημερινά. Σκέφτομαι να χωρίσω και μετά σκέφτομαι ότι θα χάσω την οικογένειά μου. Έναν άντρα που με αγαπάει. Έναν καλό πατέρα. Τις συνήθειες 35 ετων. Την χαρά στο σπίτι μας και τις καθημερινές συνήθειες. Αυτός ο καφές μαζί του, τις εκδρομές μας, την βοήθεια που μου παρέχει και την ασφάλεια. Μέσα μου όμως θέλω να φτιάξω την ζωή μου ξανά. Να γίνω μια γυναίκα που νιώθει έρωτα και αγάπη για έναν άντρα. Αυτό μου έχει λείψει τόσα χρόνια. Σκοτώνω την αγάπη του για να φύγω μακρυά του. Προσπαθώ να τον αναγκάσω να φύγει εκείνος. Αχ αυτά τα απωθημένα μου. Αχ αυτά που τόσα χρόνια καταπιεζα. Η χειρότερη περίοδος της ζωής μου.
    Ζεις στο συννεφάκι σου ..
    Ποιος γκόμενος σ¨αγαπαει?Αν σ αγαπούσε θα είχες ηδη φύγει μαζι του να εισαι σίγουρη...Θα ειχες φυγει μαζι με το παιδι σου γιατι θα ειχε δεχτει και εκεινο μαζι με εσενα .....
    Ανθρωπο που αγαπαμε πραγματικά και παντρεμενος να είναι αν δουμε οτι δεν ειναι ευτυχισμένος τον έχουμε πάρει μακρυα και του προσφέρουμε τοσο αγάπη που δεν τον αφήνουμε να εχει τέτοιες σκεψεις ..
    Απλα ο γκομενος, αν θυμάσαι πολυ πολυ καλα γιατι εσυ το ειπες, οτι ξερει πολυ καλά να παίζει με τις γυναίκες ...

    Απορω σε τέτοια ηλικια πως δεν έχεις καταλάβει οτι αυτό που σε κραταει στον γάμο σου ειναι η ανασφάλεια για το αν ο γκόμενος είναι μόνο μαζί σου...
    Αν δεν υπήρχε η αυταπάτη αυτού του ανθρώπου θα είχες κανει προσπάθεια και θα τα είχες βρε με τον αντρα σου...


    Απωθημένο είχες να πας με αυτόν ...ωραια πήγες ...τι κατάλαβες ?
    Εσυ την πάτησες και αυτός ειναι αλλού οτι και να λες ...αλλιως θα εισασταν μαζί τωρα ή τουλάχιστον δεν θα σε αφηνε να εισαι σε τέτοια κατάσταση ....

    Φοβάσαι να αφήσεις τα δεδομένα για κάποιον που σε ένα μήνα μπορει να σε αντικαταστησει με καποια άλλη και να βρεθείς στον αερα ...
    Αντρας που μπλεκει με παντρεμενες ξέρει τι κανει ...παει όπου δεν μπορει να εχει μονιμότητα και φυσικά δεν τον εμποδιζει κανένας και τίποτα να εχεις και άλλες τόσες απο πίσω ..
    Ανοιξε τα ματια σου και δες καθαρά και μην ονειροπολείς σαν κάνα 15χρονο...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #592
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ζεις στο συννεφάκι σου ..
    Ποιος γκόμενος σ¨αγαπαει?Αν σ αγαπούσε θα είχες ηδη φύγει μαζι του να εισαι σίγουρη...Θα ειχες φυγει μαζι με το παιδι σου γιατι θα ειχε δεχτει και εκεινο μαζι με εσενα .....
    Ανθρωπο που αγαπαμε πραγματικά και παντρεμενος να είναι αν δουμε οτι δεν ειναι ευτυχισμένος τον έχουμε πάρει μακρυα και του προσφέρουμε τοσο αγάπη που δεν τον αφήνουμε να εχει τέτοιες σκεψεις ..
    Απλα ο γκομενος, αν θυμάσαι πολυ πολυ καλα γιατι εσυ το ειπες, οτι ξερει πολυ καλά να παίζει με τις γυναίκες ...

    Απορω σε τέτοια ηλικια πως δεν έχεις καταλάβει οτι αυτό που σε κραταει στον γάμο σου ειναι η ανασφάλεια για το αν ο γκόμενος είναι μόνο μαζί σου...
    Αν δεν υπήρχε η αυταπάτη αυτού του ανθρώπου θα είχες κανει προσπάθεια και θα τα είχες βρε με τον αντρα σου...


    Απωθημένο είχες να πας με αυτόν ...ωραια πήγες ...τι κατάλαβες ?
    Εσυ την πάτησες και αυτός ειναι αλλού οτι και να λες ...αλλιως θα εισασταν μαζί τωρα ή τουλάχιστον δεν θα σε αφηνε να εισαι σε τέτοια κατάσταση ....

    Φοβάσαι να αφήσεις τα δεδομένα για κάποιον που σε ένα μήνα μπορει να σε αντικαταστησει με καποια άλλη και να βρεθείς στον αερα ...
    Αντρας που μπλεκει με παντρεμενες ξέρει τι κανει ...παει όπου δεν μπορει να εχει μονιμότητα και φυσικά δεν τον εμποδιζει κανένας και τίποτα να εχεις και άλλες τόσες απο πίσω ..
    Ανοιξε τα ματια σου και δες καθαρά και μην ονειροπολείς σαν κάνα 15χρονο...
    Ο γκόμενος με περιμένει. Μιλάμε και το ξέρω. Ξέρει οτι έκανε λάθος που με άφησε. Τώρα όμως δεν τον εμπιστεύομαι και αυτόν. Ιδανικά πρέπει να εμπιστευτώ τον άντρα μου πάλι. Αυτό ειναι το δύσκολο διοτι απαιτεί το ερωτικό στοιχείο. Χωρίς αυτό δεν μπορώ να ανοίξω ξανά την καρδιά μου. Ναι τον έχω συγχωρέσει για τις χιλιάδες φορές που με έχει πληγώσει αλλα δεν νιώθω ερωτικά. Το μυαλό μου θέλει να είναι μαζί του αλλα η καρδιά μου δεν μπορεί. Σαν τι να είμαι μαζί του? Σαν αδερφάκι? Είναι κρίμα διότι νιώθω ακόμα νέα. Ειναι κρίμα να τον βλέπω να με προσέχει και να με αγαπάει και εγω να μην μπορώ.

    Του έχω μιλήσει. Τα ξέρει ολα. Ξέρει οτι ειμαι ακόμα ερωτευμένη με τον γκόμενο στην φαντασίωση μου. Τον πληγώνω και δεν ξέρω το γιατί. Τα ρίχνω όλα επάνω του και έχω δίκιο σε πολύ μεγάλο μέρος. Παρατημένη με είχε για 6 χρόνια. Αντέδρασα και είναι φυσιολογικό. ΝΑΙ σήμερα φοβάμαι διπλά. Φοβάμαι να χάσω την αγάπη του, την οικογένειά μου όπως την ξέρω, την καθημερινότητα, κλπ. Φοβάμαι και θυμώνω με τον εαυτό μου. Νεύρα και πόνος. Μια διαλυμένη ψυχή και καρδιά.

  8. #593
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Ο γκόμενος με περιμένει. Μιλάμε και το ξέρω. Ξέρει οτι έκανε λάθος που με άφησε. Τώρα όμως δεν τον εμπιστεύομαι και αυτόν. Ιδανικά πρέπει να εμπιστευτώ τον άντρα μου πάλι. Αυτό ειναι το δύσκολο διοτι απαιτεί το ερωτικό στοιχείο. Χωρίς αυτό δεν μπορώ να ανοίξω ξανά την καρδιά μου. Ναι τον έχω συγχωρέσει για τις χιλιάδες φορές που με έχει πληγώσει αλλα δεν νιώθω ερωτικά. Το μυαλό μου θέλει να είναι μαζί του αλλα η καρδιά μου δεν μπορεί. Σαν τι να είμαι μαζί του? Σαν αδερφάκι? Είναι κρίμα διότι νιώθω ακόμα νέα. Ειναι κρίμα να τον βλέπω να με προσέχει και να με αγαπάει και εγω να μην μπορώ.

    Του έχω μιλήσει. Τα ξέρει ολα. Ξέρει οτι ειμαι ακόμα ερωτευμένη με τον γκόμενο στην φαντασίωση μου. Τον πληγώνω και δεν ξέρω το γιατί. Τα ρίχνω όλα επάνω του και έχω δίκιο σε πολύ μεγάλο μέρος. Παρατημένη με είχε για 6 χρόνια. Αντέδρασα και είναι φυσιολογικό. ΝΑΙ σήμερα φοβάμαι διπλά. Φοβάμαι να χάσω την αγάπη του, την οικογένειά μου όπως την ξέρω, την καθημερινότητα, κλπ. Φοβάμαι και θυμώνω με τον εαυτό μου. Νεύρα και πόνος. Μια διαλυμένη ψυχή και καρδιά.
    ποια φαντασιωση σου;;;
    αφου λες οτι εχετε συχνη επικοινωνια και μαλιστα "σε περιμενει". φαντασιωση ειναι αυτο;;;
    ποια "ολα" ξερει ο συζυγος;; το ξερει οτι εχετε επικοινωνια; το ξερει οτι θελεις να φυγεις μαζι του, αλλα φοβασαι μην σε παρατησει και μενεις για την ασφαλεια σου;;

    οπως διαστρεφεις τις απλες εννοιες "στην φαντασιωση μου", ετσι διαστρεφεις και την πραγματικοτητα.
    η πραγματικοτητα ειναι οτι θα εφευγες στο δευτερολεπτο αν ησουν σιγουρη οτι σε θελει και δεν θα αλλαξει γνωμη η δεν εχει/θα εχει αλλες/σε παρατησει.
    η αληθεια ειναι οτι κανεναν ανδρα δεν αγαπας, αγαπας το βολεμα που σου προσφερει ο γαμος σου, ενω δεν προσφερεις απολυτως τπτ εσυ σε αυτον.
    πες την αληθεια μια φορα, εστω στον εαυτο σου. οσο παραμυθιαζεσαι με αυτες τις διαστρεβλωσεις που σε παρουσιαζουν σαν θυμα ενω εισαι θυτης, τοσο περισσοτερο θα μπερδευεσαι..

  9. #594
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Ο γκόμενος με περιμένει. Μιλάμε και το ξέρω. Ξέρει οτι έκανε λάθος που με άφησε. Τώρα όμως δεν τον εμπιστεύομαι και αυτόν. Ιδανικά πρέπει να εμπιστευτώ τον άντρα μου πάλι. Αυτό ειναι το δύσκολο διοτι απαιτεί το ερωτικό στοιχείο. Χωρίς αυτό δεν μπορώ να ανοίξω ξανά την καρδιά μου. Ναι τον έχω συγχωρέσει για τις χιλιάδες φορές που με έχει πληγώσει αλλα δεν νιώθω ερωτικά. Το μυαλό μου θέλει να είναι μαζί του αλλα η καρδιά μου δεν μπορεί. Σαν τι να είμαι μαζί του? Σαν αδερφάκι? Είναι κρίμα διότι νιώθω ακόμα νέα. Ειναι κρίμα να τον βλέπω να με προσέχει και να με αγαπάει και εγω να μην μπορώ.

    Του έχω μιλήσει. Τα ξέρει ολα. Ξέρει οτι ειμαι ακόμα ερωτευμένη με τον γκόμενο στην φαντασίωση μου. Τον πληγώνω και δεν ξέρω το γιατί. Τα ρίχνω όλα επάνω του και έχω δίκιο σε πολύ μεγάλο μέρος. Παρατημένη με είχε για 6 χρόνια. Αντέδρασα και είναι φυσιολογικό. ΝΑΙ σήμερα φοβάμαι διπλά. Φοβάμαι να χάσω την αγάπη του, την οικογένειά μου όπως την ξέρω, την καθημερινότητα, κλπ. Φοβάμαι και θυμώνω με τον εαυτό μου. Νεύρα και πόνος. Μια διαλυμένη ψυχή και καρδιά.
    Και γιατί εισαι ακόμα στο σπίτι σου?
    Γιατι κάθεσαι με τον ΄¨αδελφο σου?" .Όπως λες αν και αργά ζεις τον απόλυτο έρωτα ,αυτο που κάθε γυναικα ονειρεύεται ...Αυτο που κάνει το κορμί σου να νοιώθει και πάλι ζωντανό...
    Νομίζεις οτι μια γυναικά που τα νοιώθει ολα αυτά κάθεται με τον άντρα της για όλους του λόγους που μας έχεις αναφέρει?
    Τον " αδελφο σου" μπορεις να τον αγαπας και να τον φροντίσεις ακομα και αν ζειται σε αλλα σπιτια.....εφοσον ξερει οτι ανήκεις αλλού καιρός να πας ...

    Οχι καλή μου ,μια γυναίκα σε όποια ηλικια και αν ειναι αυτο θέλει ...οσα χρόνια και να περάσουν αυτό αναζητά ..Μεσα απο αυτο ζεις και οσες λενε εμένα δεν με νοιάζει ή οτιδήποτε αλλο ,να ξερεις οτι μόνο το σώμα τους και η καρδούλα τους το ξέρει....
    Να εισαι σιγουρη πως οποια το ζει δεν διστάζει να χαλάσει το σπιτι της ..
    Και φυσικα δεν θα την κατηγορήσει κανένας ,απλά να προχωρήσει σε όλο αυτο όταν θα είναι ξεκάθαρη απέναντι στον άντρα της και δεν τον προσβάλει με τον χειρότερο τροπο.

    Γιατι ακομα και αυτο τον γκομενο τον επηρεάζει να το ξερεις ....παντα θα υπαρχει στο πισω μερος του μυαλου του η εικονα οτι η γυναίκα του πλεον,μπορεί να τον προδωσει με καποιον αλλον οπως εκανε καποτε με αυτον ....
    Προσεχε ομως μην το καταλάβεις αυτο όταν είναι ηδη αργα ..όταν θα είσαι μαζι του και αρχίζει και σου βγάζει τρελλες ζηλειες και παράλογες απαιτησεις ...τοτο θα καταλάβεις τι εστι γκόμενος ....

    Δυστηχως δεν οριζουμε ουτε την καρδιά μας ουτε το μυαλο μας ..Αν ερθει και θελουμε να το ζησουμε ,το ζουμε ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #595
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Masturbation goes cloud
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #596
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και γιατί εισαι ακόμα στο σπίτι σου?
    Γιατι κάθεσαι με τον ΄¨αδελφο σου?" .Όπως λες αν και αργά ζεις τον απόλυτο έρωτα ,αυτο που κάθε γυναικα ονειρεύεται ...Αυτο που κάνει το κορμί σου να νοιώθει και πάλι ζωντανό...
    Νομίζεις οτι μια γυναικά που τα νοιώθει ολα αυτά κάθεται με τον άντρα της για όλους του λόγους που μας έχεις αναφέρει?
    Τον " αδελφο σου" μπορεις να τον αγαπας και να τον φροντίσεις ακομα και αν ζειται σε αλλα σπιτια.....εφοσον ξερει οτι ανήκεις αλλού καιρός να πας ...

    Οχι καλή μου ,μια γυναίκα σε όποια ηλικια και αν ειναι αυτο θέλει ...οσα χρόνια και να περάσουν αυτό αναζητά ..Μεσα απο αυτο ζεις και οσες λενε εμένα δεν με νοιάζει ή οτιδήποτε αλλο ,να ξερεις οτι μόνο το σώμα τους και η καρδούλα τους το ξέρει....
    Να εισαι σιγουρη πως οποια το ζει δεν διστάζει να χαλάσει το σπιτι της ..
    Και φυσικα δεν θα την κατηγορήσει κανένας ,απλά να προχωρήσει σε όλο αυτο όταν θα είναι ξεκάθαρη απέναντι στον άντρα της και δεν τον προσβάλει με τον χειρότερο τροπο.

    Γιατι ακομα και αυτο τον γκομενο τον επηρεάζει να το ξερεις ....παντα θα υπαρχει στο πισω μερος του μυαλου του η εικονα οτι η γυναίκα του πλεον,μπορεί να τον προδωσει με καποιον αλλον οπως εκανε καποτε με αυτον ....
    Προσεχε ομως μην το καταλάβεις αυτο όταν είναι ηδη αργα ..όταν θα είσαι μαζι του και αρχίζει και σου βγάζει τρελλες ζηλειες και παράλογες απαιτησεις ...τοτο θα καταλάβεις τι εστι γκόμενος ....

    Δυστηχως δεν οριζουμε ουτε την καρδιά μας ουτε το μυαλο μας ..Αν ερθει και θελουμε να το ζησουμε ,το ζουμε ....

    Δεν μπορείς να το κάνεις όταν έχεις παιδιά. Αυτό δεν το αλλάζω σαν μάνα. Παράπονο απλά με πιάνει που δεν μπορώ πλέον να δω τον άντρα μου διαφορετικά. Δεν ξέρω αν θα την παλέψω. Φοβάμαι ότι θα φτάσω σε ένα σημείο που θα καταστραφω. Είναι τεράστιος πόνος. Δεν είναι απλά τα πράγματα. Δεν ελέγχουμε τα συναισθήματα. Δυστυχώς για εμένα. Δυστυχώς που θα έπρεπε να νιώθω τόσο καλά και δεν νιώθω. Να τα έχεις όλα και να είσαι μόνη. Να κάνω τι? Να τα γκρεμίσω όλα μετά από 35 χρόνια και να ζήσω από την αρχή? Χωρίς να σκέφτομαι τις επιπτώσεις στα παιδιά και στον άντρα μου? Δεν μπορώ. Το χειρότερο είναι να ακούς τον άντρα σου να σου λέει σε αγαπώ, να σε φροντίζει και εσύ να είσαι μόνη.

  12. #597
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Δεν μπορείς να το κάνεις όταν έχεις παιδιά. Αυτό δεν το αλλάζω σαν μάνα. Παράπονο απλά με πιάνει που δεν μπορώ πλέον να δω τον άντρα μου διαφορετικά. Δεν ξέρω αν θα την παλέψω. Φοβάμαι ότι θα φτάσω σε ένα σημείο που θα καταστραφω. Είναι τεράστιος πόνος. Δεν είναι απλά τα πράγματα. Δεν ελέγχουμε τα συναισθήματα. Δυστυχώς για εμένα. Δυστυχώς που θα έπρεπε να νιώθω τόσο καλά και δεν νιώθω. Να τα έχεις όλα και να είσαι μόνη. Να κάνω τι? Να τα γκρεμίσω όλα μετά από 35 χρόνια και να ζήσω από την αρχή? Χωρίς να σκέφτομαι τις επιπτώσεις στα παιδιά και στον άντρα μου? Δεν μπορώ. Το χειρότερο είναι να ακούς τον άντρα σου να σου λέει σε αγαπώ, να σε φροντίζει και εσύ να είσαι μόνη.

    Αλήθεια ?
    Τι δεν μπορείς να κάνεις όταν έχεις παιδιά?
    Τι νομίζεις ότι κανείς με τον τρόπο που μένεις ?

    Προσβάλεις τον πατέρα τους με τον χειρότερο τρόπο..τον μειώνεις με τον χειρότερο τρόπο..
    Τον ξευτιλιζεις ..θες και άλλα ?
    Τι παραπάνω θα κάνεις δηλαδή αν θα φύγεις που δεν το έχεις κάνει?
    Ποια να γκρεμίσεις ?
    Αυτά που τα έχετε γκρεμίσει και οι δύο εδώ και χρόνια ?
    Αξίες ,αξιοπρεπειες ?

    Το μόνο που έχεις κρατήσει είναι ο εγωισμός σου και η καλοπεραση σου ....

    Άσε την καραμέλα για τα παιδιά σου και τα 35 χρόνια και ανέλαβε τις ευθύνες σου ...

    Το μόνο που μπορώ να σε δικαιολογήσω είναι ότι δεν μπορείς να αφήσεις τα παιδιά σου...
    Γιατί γκόμενος και παιδιά δεν πάνε μαζί ...κανένας γκόμενος δεν δέχεται μια παντρεμένη με τα παιδιά της ..
    Αν τα δεχοταν θα ήσουν τώρα εκεί μαζί του ....
    Όλα τα άλλα τα έχουμε πει...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #598
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συχνά σε αυτό το φόρουμ με λένε κυνική και σκληρή κι ότι είναι φόρουμ ψυχολογίας άρα πρέπει να είμαστε όλο στοργή και προδέρμ κι ας γράφει ο καθένας ότι εξοργιστική, εξωφρενική κουλαμάρα του έρχεται στο κεφάλι. Εγώ λοιπόν θα τα πω χύμα κι ας μου το διαγράψουν το μήνυμα, διότι έχουμε φτάσει 40 σελίδες κι εσύ απλά παίζεις μονόλογο το δράμα που έχεις φτιάξει στο κεφάλι σου και δεν ακούς πραγματικά οτιδήποτε σου έχουμε πει ως τώρα.

    Μέχρι και η ψυχολόγος με τον τρόπο της σου είπε ότι θα σου πάρει πολλά χρόνια να είσαι σε θέση να πάρεις μία απόφαση. Γιατί; Γιατί μέχρι και η ψυχολόγος έχει καταλάβει ότι 50 χρονών έχεις ωριμότις 0, nada, zero. Ωριμότητα και υπευθυνότητα είναι να αναλαμβάνεις ευθύνες και τις ευθύνες των πράξεών σου και να είσαι έτοιμος να αναλάβεις και το ρίσκο αν κάτι δεν πάει όπως το περίμενες. Κι όταν κάτι σε χαλάει να προσπαθείς να το αλλάξεις κι όχι να μένεις στάσιμη. Κι αν δεν αλλάζει, να αξιολογείς αν μπορείς να ζήσεις με αυτό ή όχι και να παίρνεις τις αποφάσεις σου.

    Εσύ έχεις τόσες σελίδες που μας γράφεις ότι σε είχαν οι γονείς στα πούπουλα, στην αρχή σε είχε ο άντρας σου στα πούπουλα και μετά όταν ήρθαν τα δύσκολα έπαθε κατάθλιψη κι εσύ σήκωσες τα χέρια ψηλά. Σε άφησε μόνη σου με τα παιδιά λες κι αυτός σκιζόταν στη δουλειά. Κι εσύ λοιπόν πως ύψωσες ανάστημα να στηρίξεις τον άνθρωπό σου και να σώσεις την σχέση σας τότε, που όλο κατηγορείς αυτόν; Εσύ μερίδιο ευθύνης δεν είχες για αυτά τα 6 χρόνια που το λες και το ξαναλές; Όσο είμαστε χαχαχα και χαχαχου, ταξίδάκια και καβλάντα κι όλα χαλαρά στη ζωή και τις μεγαλύτερες ευθύνες τις φορτώνεται άντρας μας καλά είναι, όταν έπρεπε να πάρεις εσύ κάποιες πρωτοβουλίες και μεγάλες αποφάσεις πάλι αυτός φταίει; Εσύ που έβλεπες να βουλιάζετε σαν ζευγάρι αυτά τα 6 χρόνια τι έκανες; Τίποτα δεν έκανες, πουθενά δεν πήγες να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου και να αναλάβεις ότι μερίδιο ευθύνης σου αναλογεί. Να το προσπαθούσατε, να του στεκόσουν στα δύσκολα ψυχολογικά, να τον σήκωνες εσύ. Κι αν αυτό δεν γινόταν και δεν σου άρεσε η κατάσταση, ας χώριζες. Δεν σε κάνει ούτε θύμα ούτε καμια ηρωίδα η κατάσταση που περιγράφεις ξανά και ξανά και το κοπανάς συνέχεια. Ανώριμη σε κάνει. Κι όταν έκατσε ο γκόμενος αφού λες ότι είχε να σου δώσει αυτό που σου έλειπε σε έναν ήδη διαλυμένο γάμο, πάλι αν είχες τα κάκαλα θα πήγαινες με τον γκόμενο και θα διεκδικούσες μία καινούρια πραγματικότητα. Με κάποιο ρίσκο, για να έρθουν αυτά που εσύ θεωρείς καλύτερα. Αλλά ουτε εκεί τολμάς να πάρεις αποφάσεις και την ευθύνη των πράξεών σου. Αν πάλι για τον Α ή Β λόγο έχεις πάρει απόφαση ότι μένεις με τον άντρα σου γιατί έτσι θεωρείς σωστό (που απλά ανώριμος βολεψάκιας είσαι, δεν είναι σωστο), γιατί μας πρήζεις 40 σελίδες ότι ζεις 'ενα δράμα. Απόφασή σου δεν είναι; Αν είναι συνειδητή και σταθερή απόφαση γιατί δεν προσαρμόζεσαι σε αυτή λοιπόν και κάθεσαι και κλαίγεσαι και αντί να δεις πως θα πορευτείς με αυτή κάθυεσαι και μας λες πάλι για τον άλλο και για το χυμένο γάλα τα χρόνια τα παλιά; Αφού έχεις πάρει την απόφασή σου, αυτά είναι περσινά ξυνά σταφύλια. Δική σου είναι η απόφαση, με αυτήν θα ζήσεις, γιατί ζητάς και τα ρέστα όλη την ώρα;

    Έχουμε γεμίζει με ανθρώπους που και καλά ζουν σενάρια Φώσκολου όλη την ώρα λες και είναι οι μοναδικοί που ένας γάμος δεν πήγε καλά, που μπορεί να συναισθήματά τους να αλλάξαν, που μπορεί να αντιμετωπίζουν δυσκολίες στη ζωή τους, που μπορεί να βρέθηκαν μπροστά σε δύσκολες καταστάσεις. Ναι, δεν έχει ξανασυμβεί στην ιστορία της ανθρωπότητας να βρεθεί κάποιος προ δύσκολων αποφάσεων, τι να σου πω! 50 χρονών γυναίκα και ρίχνεις παντού ευθύνες και κλαίγεσαι, αλλά τις δικές σου αρνείσαι να τις αναλάβεις. Τι περιμένεις να σου πούμε, να σου δώσουμε παράσημο για το δράμα που ζεις; Εσύ φταις όσο κι αν λες ότι φταίνε άλλοι. Αν δεν σου αρέσει ας το άλλαζες! Τι άλλο περιμένεις να ακούσεις εδώ μέσα, μετά από τόσες σελίδες, ειλικρινά;

  14. #599
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Περασε πασοκ η γυναικα τι να λεμε τωρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #600
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Οχι δεν εχει ευθυνη δεν ζει κανονικα ζει ακομα το πασοκ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 40 of 57 FirstFirst ... 30383940414250 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 13:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 22:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 13:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 16:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 13:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •