Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 57
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 57 of 57 FirstFirst ... 747555657
Results 841 to 855 of 855
  1. #841
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Έγινε για εμένα ένα ιατρικό λάθος. Το παιδί είχε πολύ μεγάλο κεφάλι για να βγεί. Αυτό δεν το είχαν μετρήσει σωστά διότι ήταν κρυμμένο. Μόνο όταν πήρε θέση το μέτρησαν με τον υπέρηχο. Σε δύο λεπτά είχε χτυπήσει την πύελο και έχανε οξυγόνο. Είχε τον ομφάλιο λώρο τυλιγμένο στον λαιμό του και είχε κολλήσει. Εάν δεν υπήρχε το εξειδικευμένο προσωπικό θα είχαμε πεθάνει και οι δύο. Εγώ το μόνο που θυμάμαι εινσι να ξυπνάω στην εντατική μετά από 14 ώρες με τρελούς πόνους.
    Θυμάσαι και πόσο είχε περίμετρο καφαλης? 38 cm είχε η κόρη μου. ΚΑΙ κόλλησε, ΚΑΙ είχε ομφάλιο λώρο ΔΎΟ φορές τυλιγμένο, ΚΑΙ καμιά μας δεν πέθανε. 28 ράμματα έκανα.
    Στα λέω αυτά γιατί απαξιωνεις κάθε τι ελληνικό. ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΌ!
    Δεν είναι το παν η Αμερική σου. Μάλλον χεσμενα τα έχουν όλα.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #842
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    43 με βάρος 4640 και 78εκ. Είναι καθαρά θέμα πώς θα κατέβει. Τίποτε άλλο. Κατέβηκε πολύ απότομα και γρήγορα. Εγώ δεν είχα συσπάσεις σωστές. Ήμουνα στα τρια λεπτά και το μωρό έβγαινε. Οπότε το έπνιγα και εγώ.

  3. #843
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    43 με βάρος 4640 και 78εκ. Είναι καθαρά θέμα πώς θα κατέβει. Τίποτε άλλο. Κατέβηκε πολύ απότομα και γρήγορα. Εγώ δεν είχα συσπάσεις σωστές. Ήμουνα στα τρια λεπτά και το μωρό έβγαινε. Οπότε το έπνιγα και εγώ.
    78 εκατοστά ε? Οκ. Να το γράψεις το βιβλίο.

    Υ.Γ. Έχω 2 παιδιά, 2 ανίψια, και είμαστε 23 πρώτα ξαδέρφια με τουλάχιστον από 2 παιδιά ο καθένας. Απλά το αναφέρω. Γιατι μαλλον σου έδωσα την εντύπωση ότι μόλις κατέβηκα από άλλο πλανήτη.
    Ας μην τρελαθούμε, έτσι?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #844
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    43 με βάρος 4640 και 78εκ. Είναι καθαρά θέμα πώς θα κατέβει. Τίποτε άλλο. Κατέβηκε πολύ απότομα και γρήγορα. Εγώ δεν είχα συσπάσεις σωστές. Ήμουνα στα τρια λεπτά και το μωρό έβγαινε. Οπότε το έπνιγα και εγώ.
    Οι τιμές της περιμέτρου του κεφαλιού, πάντα κατά προσέγγιση και αφορώντας στο μέσο όρο των παιδιών, είναι:
    Κατά τη γέννηση: 35 εκατοστά
    3 μηνών: 40 εκατοστά
    6 μηνών: 42.5 εκατοστά
    12 μηνών: 45 εκατοστά


    Ένα φυσιολογικό τελειόμηνο μωρό γεννιέται με μήκος περίπου 50 με 52 εκατοστά.


    Δεν θα πω τιποτε αλλο γιατι πραγματικα εισαι απο αλλο κοσμο και παντελώς ασχετη ..
    Σου ειπα κατι ομως μας διαβαζουν γυναικες που θελουν να κανουν παιδι και ειδικα εδω μεσα η τρομοκρατια σε τετοια θεματα δεν βοηθαει


    100 ραμματα????Τι έραψε βρε Μαρια ?τον κολπο του Θερμαϊκού ..ημαρτον δηλαδη, τι φαντασια ...


    Αλεξια πραγματικα νομιζεις οτι αξιζει ολη αυτη η συζητηση?
    Αν ναι καλο κουραγιο εγω πλεον δεν εχω να πω κατι αλλο με την Μαρια ..

    Καλη συνεχεια και πραγματικα ΜΗΝ γράφεις αερολογιες ....καλυτερα να μιλησεις για τον αντρα σου ή τις μηχανες σου, τα αυτοκινητα σου ,οτιδηποτε τελοσπαντων που δεν επηρεαζει την ψυχολογια καποια γυναικας.. ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #845
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οι τιμές της περιμέτρου του κεφαλιού, πάντα κατά προσέγγιση και αφορώντας στο μέσο όρο των παιδιών, είναι:
    Κατά τη γέννηση: 35 εκατοστά
    3 μηνών: 40 εκατοστά
    6 μηνών: 42.5 εκατοστά
    12 μηνών: 45 εκατοστά



    Δεν θα πω τιποτε αλλο γιατι πραγματικα εισαι απο αλλο κοσμο και παντελώς ασχετη ..
    Σου ειπα κατι ομως μας διαβαζουν γυναικες που θελουν να κανουν παιδι και ειδικα εδω μεσα η τρομοκρατια σε τετοια θεματα δεν βοηθαει


    100 ραμματα????Τι έραψε βρε Μαρια ?τον κολπο του Θερμαϊκού ..ημαρτον δηλαδη, τι φαντασια ...


    Αλεξια πραγματικα νομιζεις οτι αξιζει ολη αυτη η συζητηση?
    Αν ναι καλο κουραγιο εγω πλεον δεν εχω να πω κατι αλλο με την Μαρια ..

    Καλη συνεχεια και πραγματικα ΜΗΝ γράφεις αερολογιες ....καλυτερα να μιλησεις για τον αντρα σου ή τις μηχανες σου, τα αυτοκινητα σου ,οτιδηποτε τελοσπαντων που δεν επηρεαζει την ψυχολογια καποια γυναικας.. ...
    Φιλενάδα δεν κατάλαβες καλά. 78 εκατοστά εννοούσε το ύψος του παιδιού!!!!!
    Μάλλον το πήγε από το μαιευτήριο στο παιδικό σταθμό!
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #846
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Φιλενάδα δεν κατάλαβες καλά. 78 εκατοστά εννοούσε το ύψος του παιδιού!!!!!
    Μάλλον το πήγε από το μαιευτήριο στο παιδικό σταθμό!
    Δες! δεν ειχε παρει και το υψος ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #847
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Στο βιβλίο που λες θα βάλω και την αναφορά του νοσοκομείου. Εγώ 183 ο πατέρας του 192 τι ήθελες να βγει? Ο γιος μου σήμερα είναι 2.02. Η κόρη μου 176 στα 11 με 43 νούμερο παπούτσι.

    Κάτσε όμως να καταλάβεις την λογική και της Αμερικής. Η γέννα έχει νομικές προεκτάσεις. Όταν επιλέγεις νοσοκομείο επιλέγεις την δυνατότητα να ανταποκριθεί σε επιπλοκές γέννας. Αυτό είναι στατιστικό στοιχείο. Εγώ πήγα σε ένα που μπορούσε να ανταποκριθεί στην πιθανότητα 1 προς 5000. Αν πέθαινα εγώ ή το παιδί και ήμουνα εντός των 5000 τότε παίρνεις τα χρήματα από την ασφαλιστική και η ασφαλιστική από το νοσοκομείο. Εάν είσαι πχ 1 προς 12000 γέννες δεν σε καλύπτει κανένας. Δεν δικαιούσαι αποζημίωση. Υπάρχουν κλινικές που καλύπτουν μέχρι 1 προς 8000 γέννες. Ελάχιστες. Όταν μπαίνεις να γεννήσεις έχεις ήδη υπογράψει ένα χαρτί συναίνεσης. Σε αυτά είναι πολύ οργανωμένα. Όλα αυτά τα στατιστικά μεταφράζονται σε προσωπικό και εξοπλισμό. Επειδή το έψαξα και στη. Ελλάδα μάλλον θα ήμουνα μια στατιστική και τίποτα παραπάνω ακόμα και στο Ιατρικό. Στο λέω ξεκάθαρα. Ήμουνα τυχερή στην ατυχία μου. Και στην Ελλάδα το ίδιο ισχύει. Όταν επιλέγεις μαιευτήριο επιλεφεις εκτός από τον γιατρό και την υπόλοιπη υποδομή. Αυτό το πληρώνεις. Εάν πχ έχεις μια επιπλοκή και χρειαστείς χειρουργιο και εντατική θα την πληρώσεις. Εάν η κλινική δε μπορεί να ανταπεξέλθει πεθαίνεις. Τα πράγματα είναι απλά. Η θνησιμότητα στις γέννες αγγίζει το 0.02%. Οι σοβαρές επιπλοκές το 0.07%. Αυτό σημαίνει δύο θάνατοι στις 10000 γέννες. Εάν βάλουμε 50,000,000 αποζημίωση ανά θάνατο τότε μια κλινική που κάνει 10000 γέννες σε ένα χρόνο θέλει να έχει ασφαλιστεί στα κατ ελάχιστον 100,000,000. Άμα βάλουμε και τις επιπλοκές μιλάμε για ασφάλειες πάνω από 500,000,000 ετησίως. Αυτό σημαίνει ασφάλιστρα περίπου 10,000,000 τον χρόνο. Μαζί με τις νομικές υπηρεσίες μιλάμε για 20,000,000. Εάν μια γέννα επιφέρει καθαρό εισόδημα στην κλινική πχ 10000 τότε απλά περίπου 2000 γέννες μετατρέπονται σε κόστος λειτουργίας. Στην Ελλάδα άμα το ψάξεις δεν υπάρχει καμία κάλυψη ούτε ασφαλιστική. Έχω γνωστή μου που έφυγε με 80000 ευρώ χρέη από το μαιευτήριο. Προφανώς και δεν είχε να τα πληρώσει και ακόμα και σήμερα πληρώνουν δόση.

    Οπότε μην μου λες για την Αμερική. Σε αυτά και εφόσον έχεις την δυνατότητα δεν πιάνονται.

    Μην βλέπουμε τα πράγματα από τον μικρόκοσμο της Ελλάδας και μέσα από αυτό κρίνουμε τον πλανήτη όλο. Στην κόρη μου είχα πάλι επιπλοκές. Έκανα καισαρική αλλά είχα αιμορραγία. Γενικά δεν το έχω με τις γέννες.

    Η πλαστική που έκανα τότε δεν την έκαναν στην Ελλάδα. Δεν έχουμε τέτοιους νευροχειρουργούς. Αυτό το πλήρωσα ιδιωτικά. Στην Ελλάδα απλά παίρνεις απόφαση ότι σταματάς τον οργασμό. Τον ξεχνάς. Όλα έχουν συνέπειες βέβαια.

  8. #848
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Στο βιβλίο που λες θα βάλω και την αναφορά του νοσοκομείου. Εγώ 183 ο πατέρας του 192 τι ήθελες να βγει? Ο γιος μου σήμερα είναι 2.02. Η κόρη μου 176 στα 11 με 43 νούμερο παπούτσι.

    Κάτσε όμως να καταλάβεις την λογική και της Αμερικής. Η γέννα έχει νομικές προεκτάσεις. Όταν επιλέγεις νοσοκομείο επιλέγεις την δυνατότητα να ανταποκριθεί σε επιπλοκές γέννας. Αυτό είναι στατιστικό στοιχείο. Εγώ πήγα σε ένα που μπορούσε να ανταποκριθεί στην πιθανότητα 1 προς 5000. Αν πέθαινα εγώ ή το παιδί και ήμουνα εντός των 5000 τότε παίρνεις τα χρήματα από την ασφαλιστική και η ασφαλιστική από το νοσοκομείο. Εάν είσαι πχ 1 προς 12000 γέννες δεν σε καλύπτει κανένας. Δεν δικαιούσαι αποζημίωση. Υπάρχουν κλινικές που καλύπτουν μέχρι 1 προς 8000 γέννες. Ελάχιστες. Όταν μπαίνεις να γεννήσεις έχεις ήδη υπογράψει ένα χαρτί συναίνεσης. Σε αυτά είναι πολύ οργανωμένα. Όλα αυτά τα στατιστικά μεταφράζονται σε προσωπικό και εξοπλισμό. Επειδή το έψαξα και στη. Ελλάδα μάλλον θα ήμουνα μια στατιστική και τίποτα παραπάνω ακόμα και στο Ιατρικό. Στο λέω ξεκάθαρα. Ήμουνα τυχερή στην ατυχία μου. Και στην Ελλάδα το ίδιο ισχύει. Όταν επιλέγεις μαιευτήριο επιλεφεις εκτός από τον γιατρό και την υπόλοιπη υποδομή. Αυτό το πληρώνεις. Εάν πχ έχεις μια επιπλοκή και χρειαστείς χειρουργιο και εντατική θα την πληρώσεις. Εάν η κλινική δε μπορεί να ανταπεξέλθει πεθαίνεις. Τα πράγματα είναι απλά. Η θνησιμότητα στις γέννες αγγίζει το 0.02%. Οι σοβαρές επιπλοκές το 0.07%. Αυτό σημαίνει δύο θάνατοι στις 10000 γέννες. Εάν βάλουμε 50,000,000 αποζημίωση ανά θάνατο τότε μια κλινική που κάνει 10000 γέννες σε ένα χρόνο θέλει να έχει ασφαλιστεί στα κατ ελάχιστον 100,000,000. Άμα βάλουμε και τις επιπλοκές μιλάμε για ασφάλειες πάνω από 500,000,000 ετησίως. Αυτό σημαίνει ασφάλιστρα περίπου 10,000,000 τον χρόνο. Μαζί με τις νομικές υπηρεσίες μιλάμε για 20,000,000. Εάν μια γέννα επιφέρει καθαρό εισόδημα στην κλινική πχ 10000 τότε απλά περίπου 2000 γέννες μετατρέπονται σε κόστος λειτουργίας. Στην Ελλάδα άμα το ψάξεις δεν υπάρχει καμία κάλυψη ούτε ασφαλιστική. Έχω γνωστή μου που έφυγε με 80000 ευρώ χρέη από το μαιευτήριο. Προφανώς και δεν είχε να τα πληρώσει και ακόμα και σήμερα πληρώνουν δόση.

    Οπότε μην μου λες για την Αμερική. Σε αυτά και εφόσον έχεις την δυνατότητα δεν πιάνονται.

    Μην βλέπουμε τα πράγματα από τον μικρόκοσμο της Ελλάδας και μέσα από αυτό κρίνουμε τον πλανήτη όλο. Στην κόρη μου είχα πάλι επιπλοκές. Έκανα καισαρική αλλά είχα αιμορραγία. Γενικά δεν το έχω με τις γέννες.

    Η πλαστική που έκανα τότε δεν την έκαναν στην Ελλάδα. Δεν έχουμε τέτοιους νευροχειρουργούς. Αυτό το πλήρωσα ιδιωτικά. Στην Ελλάδα απλά παίρνεις απόφαση ότι σταματάς τον οργασμό. Τον ξεχνάς. Όλα έχουν συνέπειες βέβαια.
    Ε τι να σου πούμε και εμείς από το μικρόκοσμο τότε. Δεν μιλάμε.
    Αλλά μη νομίζεις ότι σε πιστεύουμε κιόλας και προπαντός ΜΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙΣ ΚΟΠΈΛΕΣ ΠΟΥ ΘΈΛΟΥΝ ΚΆΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΉ ΝΑ ΓΕΝΝΉΣΟΥΝ. ΕΊΣΑΙ ΣΕ ΈΝΑ ΦΌΡΟΥΜ ΣΤΟ ΟΠΟΊΟ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΆΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ
    ΦΟΒΟΎΝΤΑΙ ΤΗΝ ΌΛΗ ΦΆΣΗ ΜΕ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΊΑ.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #849
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δες! δεν ειχε παρει και το υψος ....
    Θα σου εξηγήσω να καταλάβεις. Στην Ελλάδα το μέσο ύψος είναι 58.5εκ. Ένα 12% όμως βγαίνει μέχρι και 80εκ. Αν και δεν έχουμε γενικά μεγάλο μέσο όρο ύψους υπάρχει υψηλη στατιστικη απόκλιση από τον μέσο όρο. Στον Καναδά έχουν μεγάλο μέσο ύψος. Στα παραπάνω πρέπει να βάλουμε και τα στατιστικά της πυέλου. Στην Ελλάδα μέχρι το 80 είχαμε γενικά ανοικτές γυναίκες. Μετά απότομα μειώθηκε η πύελος. Σήμερα έχουμε δυσαναλογία σοβαρή. Σε κάποιο βαθμό εξηγεί και τις πολλές καισαρικές. Επιπλέον τα ράμματα μπορούν να δημιουργήσουν επιπλοκές και αυτά. Δηλαδή να πάθεις κάποια λοίμωξη και με τα αντιβιοτικά να σου κοπεί το γάλα. Μετά πάμε σε μαστίτιδα. Η μαστίτιδα αυξάνει το ποσοστό του καρκίνου του μαστού.

    Τέτοιες μαλακίες έκανα στην δουλειά. Για καράβια βέβαια αλλά στην ίδια λογική.

    Εμείς σαν μητέρες νιώθουμε μοναδικές και κοιτάμε την υγεία του παιδιού μας και μετά την δική μας. Για μια κλινική όμως είμαστε ένα προϊόν στην γραμμή παραγωγής. Δηλαδή όπως σε μια επιχείρηση προσπαθείς να μην χάσεις χρήματα το ίδιο είναι και οι κλινικές. Διαφορετικά κλείνεις το μαγαζί.

    Αφού πιάσαμε το θέμα. Στην Αμερική έχουν μεγάλο πρόβλημα με τις μουσουλμάνες. Αυτές δεν κάνουν καισαρική λόγω θρησκείας. Αυξάνουν αυτόματα τον κίνδυνο αποζημίωσης. Μπορεί πχ μια ιδιωτική κλινική να αρνηθεί.
    Έχει κάθε δικαίωμα. Τα πράγματα είναι πολύπλοκα.

  10. #850
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ε τι να σου πούμε και εμείς από το μικρόκοσμο τότε. Δεν μιλάμε.
    Αλλά μη νομίζεις ότι σε πιστεύουμε κιόλας και προπαντός ΜΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙΣ ΚΟΠΈΛΕΣ ΠΟΥ ΘΈΛΟΥΝ ΚΆΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΉ ΝΑ ΓΕΝΝΉΣΟΥΝ. ΕΊΣΑΙ ΣΕ ΈΝΑ ΦΌΡΟΥΜ ΣΤΟ ΟΠΟΊΟ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΆΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ
    ΦΟΒΟΎΝΤΑΙ ΤΗΝ ΌΛΗ ΦΆΣΗ ΜΕ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΊΑ.
    Δεν βλέπω την τρομοκρατία πουθενά. Δεν μπορούμε να αγνοήσουμε την πραγματικότητα. Αυτή είναι. Πρέπει να το γνωρίζουν. Επιλογή είναι η γέννα. Δεν είναι υποχρεωτική. Όπως όταν οδηγείς το αμάξι κάνεις επιλογή. Εάν τρακάρεις τότε παίζεις με τις πιθανότητες. Τα πάντα είναι επιλογή.

  11. #851
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ε τι να σου πούμε και εμείς από το μικρόκοσμο τότε. Δεν μιλάμε.
    Αλλά μη νομίζεις ότι σε πιστεύουμε κιόλας και προπαντός ΜΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙΣ ΚΟΠΈΛΕΣ ΠΟΥ ΘΈΛΟΥΝ ΚΆΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΉ ΝΑ ΓΕΝΝΉΣΟΥΝ. ΕΊΣΑΙ ΣΕ ΈΝΑ ΦΌΡΟΥΜ ΣΤΟ ΟΠΟΊΟ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΆΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ
    ΦΟΒΟΎΝΤΑΙ ΤΗΝ ΌΛΗ ΦΆΣΗ ΜΕ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΊΑ.
    Γενικά αυτό που έμαθαν στην ζωή μου είναι ότι τα πράγματα διέπονται από έναν παράγοντα τύχης. Η τύχη είναι στατιστικο στοιχείο. Δηλαδή θνησιμότητα στην γέννα αυξάνει με την ηλικία. Άλλο πόσοστο στα 25 και άλλο στα 35. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να μπορεί να καταλάβει κάθε γυναίκα. Δεν έχουμε απλά ένα βιολογικό ρολόι. Έχουμε και πιθανότητες θανάτου. Ελάχιστες βέβαια αλλά υπάρχουν. Άρα το μένω έγγυος και κάνω παιδιά είναι καθαρά επιλογή προσωπική. Δεν είναι του ζευγαριού. Της γυναίκας είναι. Περίπου 120 γυναίκες στις 1000 εμφανίζουν κάποια συμπτώματα που αλλάζουν την ζωή τους σοβαρά και ιατρικά. Είναι μεγάλο ποσοστό. Οι άντρες με την σειρά τους έχουν αλλά προβλήματα. Ακόμα και σε ένα διαζύγιο η μητέρα θα πρέπει να προσαρμοστεί πιο δύσκολα. Δεν είναι εύκολες διαδικασίες. Να το πω διαφορετικά. Δίνουμε ζωή και χάνουμε ζωή. Απλά η φύση μας επιτρέπει να κάνουμε αυτή την υπέρβαση και να πάρουμε το ρίσκο. Η φυση βέβαια της κάθε γυναίκας είναι διαφορετική. Εδώ χρειάζεται σοβαρή σκέψη και να είσαι προετοιμασμένος για όλα. Συνταγές δεν υπάρχουν. Παίζουμε σε ένα καζίνο. Αυτό πρέπει να το καταλάβουν οι άντρες. Η δική μας αγάπη εμπεριέχει ένα κομμάτι αυτοθυσίας. Παίρνουμε ρίσκα που πολλές φορές δεν αναλογούν στην ψυχοσύνθεση μας αλλά μόνο στην φύση μας. Αλλάζουμε εύκολα λόγω ορμονών. Αλλάζει η συμπεριφορά μας. Το κορμί μας κλπ. Θα πρέπει όσο δύσκολο και εάν είναι να το κατανοήσουν. Πατέρας για εμένα δεν έχει να κάνει με το παιδί αλλά με την μητέρα βασικά.

  12. #852
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Θα το κλείσω όμως διότι το κουρασαμε και δεν έχει νόημα. Βρήκα κάποιον που για εμένα ήταν τέλειος. Στατιστικά πάντα και για πολλές ακόμα γυναίκες. Μου έφυγε στα 15 χρόνια. Δεν είχα την δύναμη τότε να πάρω την απόφαση να χωρίσω. Είναι πολύ πολύπλοκη κατάσταση και απόφαση. Ήμουνα 33 ζούσα υπέροχα για εμένα και με αγαπούσε τρέλα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα ουσιαστικό. Κάπου ένιωσα και ενοχη να τον αφήσω. Δεν μου είχε κάνει τίποτα κακό. Αντίθετα. Τι θα του έλεγα σε αφήνω έτσι απλά γιατί μου τελείωσε. Δύσκολο να το πεις διότι υπηρχε ο μεγάλος έρωτας, τα 15 χρόνια, η αγάπη και η δική μου κλπ. Επιπλέον όσο και αν ακούγεται εγωιστικό σκέφτηκα. Άντε και βρήκα τον έπομενο εάν με ρωτήσει γιατί χώρισα θα έπρεπε να πω ψέματα. Τι να πω ότι τα είχε όλα με αγαπούσε, ήταν καλός εραστής, μια χαρά άντρας και μου τελείωσε. Θα έφευγε τρέχοντας. Εξαρχής λοιπόν ένιωθα καμένη.

    Ήθελα να κάνω οικογένεια. Δεδομένο ότι θα ήταν πολύ καλός σύζυγος για εμένα. Δεν είχα καμία αμφιβολία. Ήτανε και καλός σύζυγος και καλός πατέρας. Δεν έχω να τον αδικήσω σε κάτι. Ήξερα ότι ακόμα και αν χωρίσουμε θα είναι πάντα δίπλα μου να με αγαπάει. Για τα παιδιά δεν το συζητώ. Κομμάτια γίνεται.

    Αυτή την απόφαση δεν την πήρα ποτέ σωστά. Ποσο εύκολα παίρνεις μια τέτοια απόφαση δεν ξέρω. Δεν θα μάθω. Μπορεί στην πορεία να μου είχε βγει καλύτερα. Δεν μου βγήκε. Είναι δύσκολο να αποφασίσεις για την τύχη δύο ανθρώπων. Θα μου πείτε θα το ξεπερνούσαμε σιγά σιγά. Κάνεις δεν το ξέρει. Για εκείνον πιστεύω ότι θα ήταν πιο δύσκολο. Είχε δώσει πολλά, είχε ήδη περάσει πολλά και δεν έχει τον εγωισμό που έχουν άλλοι. Μου φάνηκε πολύ βαρύ το φορτίο. Φοβόμουν και εγώ. Δηλαδή αυτό το ξυπνάω, μαζεύω τα ρούχα μου, φεύγω και αφήνω ένα μήνυμα συγνώμη μου φάνηκε πολύ βαρύ.

    Στην πορεία μας έσκασαν και χιλιάδες προβλήματα και μας αποτελείωσαν. Τόσο απλά. Ψυχικά κάναμε μεγάλη ζημιά. Εκείνος τελικά δεν άντεξε. Τι να αντέξει ο χριστιανός. Όλα στραβά πήγαιναν. Μου λέει μερικές φορές δούλεψα για δέκα ζωές και με γάμησαν για άλλες δέκα. Τελικά όλα λάθος έγιναν. Είναι 52 με την ψυχή ανθρώπου 100 ετών. Ποια φάρμακα και μαλακίες μου λέει. Τίποτα δεν μου κάνουν. Δεν τρελάθηκα. Γαμηθηκα. Θυμάμαι κάποια ημέρα μου λέει δεν είχα κατάθλιψη. Πόνο είχα. Έπρεπε να ζω με μια γυναίκα που δεν με αγαπούσε, που με απάτησε, κλπ. Του λέω εγώ δεν θα άντεχα ένα ήμουν άντρας. Το να σου πω μου λέει ούτε εγώ άντεξα αλλά το έκανα. Το γιατί το ξέρω εγώ. Απλά εσυ δεν το βλέπεις ... το ξέχασες.

    Πλέον δεν μιλάω με κόσμο για αυτά τα πράγματα. Δεν ξέρω τίποτα τους λέω. Ακούω και δεν μιλάω. Τι να πω στις 50αρες που κάνω παρέα?

  13. #853
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Αφου χώρισα και συνέχισα την ψυχοθεραπεία κατάλαβα οτι δεν τον αγάπησα ποτέ. Σήμερα είμαι προφανώς σε χειρότερη κατάσταση καθώς νιώθω μόνη, νιώθω ότι κορόιδευα έναν άνθρωπο που με αγαπά πολύ για πολλά πολλά χρόνια. Νιώθω οτι έχασα και τα δικά μου χρόνια. Ο άντρας μου δυστυχώς για εκέινον βέβαια συνεχίζει να με αγαπά. Οικονομικά μας παρέχει τα πάντα και ακόμα παραπάνω. Αποφάσισε να ζήσει κοντά μας σε ενα μικρό σπίτι με χαμηλό νοίκι ώστε να μην ξοδευει χρήματα. Τρέχει για τα παιδία, για εμένα και μετά φευγει. Αυτό με γεμίζει τύψεις. Δυστυχώς έκανα λάθος με την ψυχοθεραπεία. Δεν με βοήθησε. Δεν βοήθησε κανέναν. Ολοι δυστυχισμένοι γύρω μου και πλέον νιώθω οτι φταιω εγω. Δεν ξέρω τι θα κάνω απο δω και πέρα. Μάλλον τα γάμησα όλα.

  14. #854
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Με τον χωρισμό μας κατάλαβα οτι έχασα έναν άνθρωπο που απλά με αγαπούσε ενώ εγώ είχα σταματήσει να τον αγαπώ εδώ και πολλά χρόνια. Μου έλειψε και μου λείπει αλλα δεν ένιωσα την ανάγκη να του δείξω κάτι. Εκεί κατάλαβα το λάθος που έκανα τόσα χρόνια. Κρίμα και για εμένα και για εκείνον. Κρίμα διότι θα μπορούσαμε να είμαστε καλύτερα και οι δύο. Δεν είχα την ωριμότητα να βάλω πίσω τον εγωισμό μου και να παλέψω για την σχέση μου. Δεν είχα την δύναμη να βάλω πίσω τα απωθημένα μου. Σημερα στα 54 πλέον απλά ευχομαι να μπορούσα να αλλάξω. Δεν μπορώ όμως. Νιώθω ένοχη για εκείνον. Για την προσπάθεια που έκανε και κάνει. Για την αγαπη που μου έδωσε χωρίς να ζητάει τίποτα πίσω. Δυστυχώς όμως και αυτό είναι το μαθημά μου ... εμαθα πόσο οτι μερικές φορές πρέπει να βάζουμε τον εγωισμό μας πίσω όσο και αν μας χαρακτηρίζει. Κρίμα για εκείνον. Κρίμα γιατί άξιζε πολλά περισσότερα σαν άνθρωπος. Ξέρω οτι τον έχω τελείώσει, οτι του έχω στερήσει την χαρά. Κρίμα αλλα δεν έφταιγα και εγω.

  15. #855
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Ο άντρας, πρώην μάλλον πέθανε από έμφραγμα. Μόνος του σε ένα άθλιο σπίτι για να μπορούμε εμείς να είμαστε καλά. Νιώθω ότι με τον τρόπο μου τον σκότωσα. Έναν άνθρωπο που απλά με αγάπησε πολύ και μετά σταμάτησε και μετά ξεκίνησε πάλι να με κάνει χαρούμενη. Ένα παιδί που απλά δεν ήξερε να αγαπά λιγότερο. Συγνώμη.

Page 57 of 57 FirstFirst ... 747555657

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 13:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 22:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 13:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 16:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 13:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •