Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 57 FirstFirst ... 8910111220 ... LastLast
Results 136 to 150 of 855
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ε, αυτό έγραψα και πιο πάνω και δεν το δέχεσαι και απαντάς άλλα αν΄άλλα. Ότι (μάλλον) θες αλλά δεν μπορείς. Δεν αρκεί η θέληση για να σου βγει το συναίσθημα.
    Και τι κάνεις? Χωρίζεις ή μένεις και περιμένεις? Χωρίζεις και χάνεις ότι έχεις και διαλύεις μια οικογένεια? ή περιμένεις και ζεις ενδεχόμενος με κάποιον που δεν αγαπάς σαν τον άντρα σου?

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Χωρίζεις και μένεις μόνη σου για όσο χρειαστεί μέχρι να σταθείς στα πόδια σου, να τα βρεις με τον εαυτό σου και να ισορροπήσεις σαν άτομο. Και μετά αν βρεθεί κάποιος που να σε καλύπτει σε όλα τα επίπεδα, το κοιτάς για σχέση.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Χωρίζεις και μένεις μόνη σου για όσο χρειαστεί μέχρι να σταθείς στα πόδια σου, να τα βρεις με τον εαυτό σου και να ισορροπήσεις σαν άτομο. Και μετά αν βρεθεί κάποιος που να σε καλύπτει σε όλα τα επίπεδα, το κοιτάς για σχέση.
    Έχεις παιδιά και πόσο χρονών είσαι?

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όχι δεν έχω παιδιά κι ούτε θέλω να κάνω. 38 είμαι. Γιατί ρωτάς;

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Όχι δεν έχω παιδιά κι ούτε θέλω να κάνω. 38 είμαι. Γιατί ρωτάς;
    Διότι δεν μπορείς να καταλάβεις μια μάνα και ούτε μια γυναίκα 52 ετών

  6. #141
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Διότι δεν μπορείς να καταλάβεις μια μάνα και ούτε μια γυναίκα 52 ετών
    Εγώ είμαι παιδί γονιών που έπρεπε να χωρίσουν και έκαναν τους καραγκιόζηδες.. Μπορώ να καταλάβω μια μάνα που κάνει το ίδιο πράγμα με τους γονείς μου?

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Όχι δεν έχω παιδιά κι ούτε θέλω να κάνω. 38 είμαι. Γιατί ρωτάς;
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πρέπει να ξέρουν από αγάπη? Ενδιαφέρον.. Διάβασε σε παρακαλώ οοοολο το θέμα και πες μου αν το θέμα που έχεις εσύ σαν άνθρωπος είναι η αγάπη..
    Δεν ξέρεις τι θες.. Μια λες αυτό, μια λες το άλλο. Μια λες πως όταν κάνετε σεξ είναι σαν και σε βιάζει, μια λες ότι κάνετε έρωτα. Μια λες ότι σε ενοχλεί που είναι στοργικός μια λες ότι αυτό που σε κάνει να κάνεις έρωτα μαζί του είναι η τρυφερότητα του. Μια λες δεν αντέχεις την αγάπη του μια λες πως αυτή σε κρατάει. Και πιστεύεις πως ένας ψυχολόγος που δεν ξέρει τι είναι αγάπη δεν μπορεί να σε βοηθήσει;
    Αυτά τα 6 χρόνια τα επέλεξες για να τα ζήσεις. Δεν σου έβαλε το όπλο στο κεφάλι και σου είπε "μείνε". Μη ρίχνεις τις ευθύνες σε αυτόν. Αυτός ήταν όπως ήταν.. Εσύ όμως τι έκανες? Το ανεχτηκες!!!!!
    Θεωρώ λάθος που χτυπάς συνέχεια αυτό που έγινε τα 6 χρόνια την ώρα που ο άντρας σου έγινε αυτό που ήθελες ΤΌΤΕ.
    Αν δεν σ αρέσει η ιδέα του ψυχολόγου τότε χώρισε και άφησε τον άνθρωπο ήσυχο. Προσπαθεί!!! Σε νοιάζεται. Σου προσφέρει. Βελτιώνεται!!! Εσύ τι κάνεις? Α ναι κλαις αυτά τα 6 χρόνια..
    6 χρόνια είναι πολλά. Έφυγα από κοντά του. Έφυγα τελείως. Ζήτησα διαζύγιο. Εκείνος άλλαξε και προσπαθεί. Προσπαθώ και εγώ όσο μπορώ. Δεν ξέρω ανά μου λείπει πλέον διότι είναι κοντά μου. Θα έπρεπε να ζήσουμε μακρυά για να δω. Αυτό όμως δεν γίνεται με τα παιδιά. Εκείνος απλά με λατρεύει όπως παλιά. έχω το πένθος μου. Έχω τα απωθημένα μου. Έχω τα παιδιά μου. Έχω ένα σπίτι. Μια οικογένεια. Μια κοινή ζωή 30 ετών. Νιώθω μερικές φορές ότι ζητάω πολλά. Άλλες έχουν λιγότερα και είναι ευτυχισμένες. Έκανα μαλάκια που του είπα για την απιστία μου. Το ξέρω ότι τον πλήγωσα αλλά πάνω από όλα γέμισα τον εαυτό μου τύψεις. Τώρα νιώθω κομμάτια. Προσπαθώ να είμαι ειλικρινής μαζί του. Του λέω τα δικά μου αισθήματα. Τον πληγώνω αλλά δεν θέλω να νομίζει λάθος πράγματα. Του λέω ότι θέλω χρόνο και ότι σήμερα δεν νιώθω αγάπη για εκείνον. Δεν του δείχνω τρυφερότητα. Κάνουμε έρωτα. Τον θέλω αλλά εκτός κρεβατιού δεν είμαι τρυφερή μαζί του. Είμαι απόμακρη από άμυνα στα συναισθήματα μου. Δεν ξέρω αν μου έφυγε ή απλά φοβάμαι να μην πληγωθώ πάλι. Εκείνος να υπομένει καθημερινά και να μου λέει ότι δεν μπορεί να κρύβει τα δικά του συναισθήματα. Μου τα δείχνει. Με ποθεί και μου δίνει αγάπη. Με φιλάει τρυφερά και με ακουμπάει. Εγώ παγωμένη διότι δεν είμαι ο εαυτός μου. Όταν το μυαλό μου ξεχνάει είμαι και εγώ τρυφερή μαζί του.

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Διότι δεν μπορείς να καταλάβεις μια μάνα και ούτε μια γυναίκα 52 ετών
    Άι καλά, τότε να γράφει σε κάθε θέμα όποιος είναι σε εντελώς ίδια κατάσταση με τον θεματοθέτη (και μάλλον απλά να συμπάσχει αντί να προσπαθεί να βοηθήσει να δει κάποιος τα πράγματα πιο καθαρά και να βαλτώνουνε χεράκι χεράκι).

    10 σελίδες παράνοια. Έχεις δίκιο, μία μάνα 52 ετών με ωριμότητα 12χρονου δεν την καταλαβαίνω. Επιχειρήματα ανύπαρκτα πουθενά και βρήκες να πεις τώρα αυτό όταν ακούς κάτι που δεν σου αρέσει. Βάλε το κεφάλι σου μέσα στην άμμο και μίλα για τον άδικο κόσμο που δεν σε καταλαβαίνει. Δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ 50αρες μάνες με παιδιά να χωρίζουν επειδή τα έχουν κάνει σκατά στο γάμο τους. Ούτε να μένουν στα σκατά και να καταστρέφουν και τα παιδιά τους....

    Κρίμα τα παιδιά σου, αυτό έχω να πω μοναχά. Τελευταίο ποστ μου εδώ.

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εγώ είμαι παιδί γονιών που έπρεπε να χωρίσουν και έκαναν τους καραγκιόζηδες.. Μπορώ να καταλάβω μια μάνα που κάνει το ίδιο πράγμα με τους γονείς μου?
    εμεις δεν έχουμε τέτοια προβλήματα. Δεν τσακωνόμαστε, τα παιδιά έχουν έναν πατέρα και μια μάνα μια χαρά, περνάμε ποιοτικό χρόνο με τον άντρα μου, πάμε βόλτες και με τα παιδιά. Το πρόβλημα το έχω εγώ με τον άντρα μου. Βέβαια απο την άλλη και σεξ κάνουμε και υπάρχει επικοινωνία μεταξύ μας. Απλά εγώ είμαι παγωμένη μαζί του. Δεν θα τον φιλήσω, δεν θα τον αγκαλιάσω απο μόνη μου. Το κάνει αυτός για εμένα. Μπορεί να τον τιμωρώ για τα 6 χρόνια.

  10. #145
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    εμεις δεν έχουμε τέτοια προβλήματα. Δεν τσακωνόμαστε, τα παιδιά έχουν έναν πατέρα και μια μάνα μια χαρά, περνάμε ποιοτικό χρόνο με τον άντρα μου, πάμε βόλτες και με τα παιδιά. Το πρόβλημα το έχω εγώ με τον άντρα μου. Βέβαια απο την άλλη και σεξ κάνουμε και υπάρχει επικοινωνία μεταξύ μας. Απλά εγώ είμαι παγωμένη μαζί του. Δεν θα τον φιλήσω, δεν θα τον αγκαλιάσω απο μόνη μου. Το κάνει αυτός για εμένα. Μπορεί να τον τιμωρώ για τα 6 χρόνια.
    Δηλαδή έχεις την εντύπωση πως αν εσύ φέρεσαι έτσι στον άντρα σου όπως λες.. Τα παιδιά σου δεν πήραν χαμπάρι.

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δηλαδή έχεις την εντύπωση πως αν εσύ φέρεσαι έτσι στον άντρα σου όπως λες.. Τα παιδιά σου δεν πήραν χαμπάρι.
    δεν έχω εντύπωση. Το ξέρω. τα βλέπω ευτυχισμένα και χαρούμενα. Ειναι πολύ καλύτερα απο ότι πριν μερικά χρόνια. Ήρεμα, χαρούμενα, δέχονται αγάπη και φροντίδα. Έχουν μια καλή ζωή με βόλτες, φίλους, καλά σχολεία. Με τον άντρα μου αν μας δεις είμαστε μια χαρά. Εγω δεν μπορώ να του δείξω αυθόρμητα συναισθήματα. Εγώ έχω το πρόβλημα και κανένας άλλος. Για τον λόγο αυτό νιώθω την πίεση. Εκείνος μια χαρά άνθρωπος είναι πλέον. Καλός σύζυγός, πατέρας και εραστής. Άνθρωπος δυναμικός, εξαιρετικός στην δουλειά του, τον σέβονται χιλιάδες κόσμου, με ήθος και αρχές. Ξέρω οτι πέρασε 6 χρόνια κατάθλιψη αβοήθητος στην ουσία. Μάλιστα τώρα μπορώ να τον καταλάβω καλύτερα που και εγώ είμαι έτσι. Εγω όμως έφυγα από κοντά του και έσπασα. Δυστυχώς πιέζομαι και εγώ διότι ξέρω ότι αν συνεχίσω έτσι θα τον χάσω. Ξέρω βέβαια μέσα μου οτι έχει τρομερή δύναμη και αγάπη μέσα του. Απλά δεν μπορώ να την δείξω και εγω διότι δεν με αφήνουν τα απωθημένα μου και οι άσχημες καταστάσεις που έζησα. Εχω το πένθος μου, εχω τα προβλήματα υγείας, κρίση μέσης ηλικίας και έχω και μια σχέση με τεράστια φθορά. Ολα πακέτο.

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Η τέλεια οικογένεια είστε τελικά. Όλα τέλεια. Κανένα πρόβλημα. Να μόνο που δεν τον θες και τόσο... δεν πειράζει, κάνε υπομονή θα σου ξαναρθει.

    Απορώ γιατί αρρωστήσατε κι οι δύο σας σε αυτή την οικογένεια. Από την πολλή ευτυχία θα το πάθατε. Αλλά τα παιδιά ευτυχισμένα ε;;; Σε άλλη οικογένεια ζουν αυτά;

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Η τέλεια οικογένεια είστε τελικά. Όλα τέλεια. Κανένα πρόβλημα. Να μόνο που δεν τον θες και τόσο... δεν πειράζει, κάνε υπομονή θα σου ξαναρθει.

    Απορώ γιατί αρρωστήσατε κι οι δύο σας σε αυτή την οικογένεια. Από την πολλή ευτυχία θα το πάθατε. Αλλά τα παιδιά ευτυχισμένα ε;;; Σε άλλη οικογένεια ζουν αυτά;
    Δεν είμαστε η τέλεια οικογένεια αλλά πολύ καλύτερα από πολλές άλλες που γνωρίζω. Ο άντρας μου φέρεται πάντα σωστά και με αγάπη. Εγώ απλά είμαι λίγο απότομη. Δεν θα του μιλήσω άσχημα. Έχω την δουλειά και εκείνος την δική του. Τρέχουμε με τα παιδιά, περισσότερα εκείνος βέβαια, έχω κάνω αυτά που θέλω για εμένα. Από εκεί και πέρα σεξουαλικά δεν έχουμε θέμα. ΟΚ δεν έχουμε την διαχυτικοτητα μπροστά στα παιδιά μας αλλά δεν την είχαμε ποτέ ιδιαίτερα. Δεν ξέρω πολλές οικογένειες που οι γονείς να είναι διαχυτικοι. Το σπάσιμο μέσα μου μπορεί να βγαίνει στα παιδιά αλλά όχι στον βαθμό που να τα επηρεάζει. Η κόρη μου είναι ιδιαίτερα εγωιστρια και δεν την πολύ νοιάζει. Το ίδιο και ο γιος μου. Εκείνος θα παίξει μαζί της και θα κάνει πλάκα στον γιο μας. Εγώ απλά έχω κουραστεί και έχουν πέσει οι δυνάμεις μου. Δεν θέλω πλέον να κάνω παρά τις ελάχιστες δουλειές. Δεν πειράζει πάντα πίστευα ότι και οι άντρες θα πρέπει να έχουν πολλούς ρόλους. Δεν φτάνει να δουλεύουν. Αν δεν έχουν τα χρήματα ώστε να παρέχουν στην σύζυγό τους βοήθεια θα πρέπει να το κάνουν εκείνοι. Κάποτε τα έκανα όλα και πλέον κουράστηκα και βαρέθηκα. Τον ρόλο μου τον έκανα χρόνια και σωστά. Σήμερα κλαταρα και θέλω να ζήσω όσο καλύτερα μπορώ.

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Δεν είμαστε η τέλεια οικογένεια αλλά πολύ καλύτερα από πολλές άλλες που γνωρίζω. Ο άντρας μου φέρεται πάντα σωστά και με αγάπη. Εγώ απλά είμαι λίγο απότομη. Δεν θα του μιλήσω άσχημα. Έχω την δουλειά και εκείνος την δική του. Τρέχουμε με τα παιδιά, περισσότερα εκείνος βέβαια, έχω κάνω αυτά που θέλω για εμένα. Από εκεί και πέρα σεξουαλικά δεν έχουμε θέμα. ΟΚ δεν έχουμε την διαχυτικοτητα μπροστά στα παιδιά μας αλλά δεν την είχαμε ποτέ ιδιαίτερα. Δεν ξέρω πολλές οικογένειες που οι γονείς να είναι διαχυτικοι. Το σπάσιμο μέσα μου μπορεί να βγαίνει στα παιδιά αλλά όχι στον βαθμό που να τα επηρεάζει. Η κόρη μου είναι ιδιαίτερα εγωιστρια και δεν την πολύ νοιάζει. Το ίδιο και ο γιος μου. Εκείνος θα παίξει μαζί της και θα κάνει πλάκα στον γιο μας. Εγώ απλά έχω κουραστεί και έχουν πέσει οι δυνάμεις μου. Δεν θέλω πλέον να κάνω παρά τις ελάχιστες δουλειές. Δεν πειράζει πάντα πίστευα ότι και οι άντρες θα πρέπει να έχουν πολλούς ρόλους. Δεν φτάνει να δουλεύουν. Αν δεν έχουν τα χρήματα ώστε να παρέχουν στην σύζυγό τους βοήθεια θα πρέπει να το κάνουν εκείνοι. Κάποτε τα έκανα όλα και πλέον κουράστηκα και βαρέθηκα. Τον ρόλο μου τον έκανα χρόνια και σωστά. Σήμερα κλαταρα και θέλω να ζήσω όσο καλύτερα μπορώ.
    Σχεδόν τέλεια λοιπόν. Απλά εσύ είσαι λίγο απότομη αλλά κατα τα άλλα όλα καλά.

    Τι γράφεις και ξαναγράφεις τόσες μέρες λοιπόν αφού όλα είναι τόσο καλά; Κι αν είσαι λίγο απότομη, σιγά δεν πειράζει, κανείς δεν είναι τέλειος. Γιατί γράφεις τόσες μέρες;

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Σχεδόν τέλεια λοιπόν. Απλά εσύ είσαι λίγο απότομη αλλά κατα τα άλλα όλα καλά.

    Τι γράφεις και ξαναγράφεις τόσες μέρες λοιπόν αφού όλα είναι τόσο καλά; Κι αν είσαι λίγο απότομη, σιγά δεν πειράζει, κανείς δεν είναι τέλειος. Γιατί γράφεις τόσες μέρες;
    Οταν έχω τα νεύρα μου και νιώθω ψυχολογικά χαμηλά και εκείνος βγάζει τις δικές του ανασφάλειες με εμένα, τότε θέλω να χωρίσω. Γενικά δεν μπορώ να βρω την ηρεμία μου διότι πιέζομαι. Δεν πάω σε ψυχίατρο καθώς δεν νιώθω οτι πρέπει να πάρω αγωγή εγώ. Δεν έκανα τίποτα κακό σε κανένα. Εμένα με διέλυσαν οι άλλοι. Απλά οταν δεν είμαι καλά δεν βρίσκω χαρά στην σχέση μου. Δεν μπορεί να με κάνει χαρούμενη. Εχω πολλά απωθημένα απο το παρελθόν που δεν με αφήνουν

Page 10 of 57 FirstFirst ... 8910111220 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 12:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 21:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 12:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 12:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •