Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 57 FirstFirst ... 6141516171826 ... LastLast
Results 226 to 240 of 855
  1. #226
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ο άντρας σου ήταν δίπλα στα παιδιά σου όταν περνούσες αυτό με την μητέρα σου και εσύ το θεωρείς λίγο? Ξέρεις πόσοι άντρες δεν ασχολούνται καθόλου με τα παιδιά τους? Ακόμη κι όταν είναι η μοναδική επιλογή να ασχοληθεί ο πατέρας?

    Κάνε μια λίστα για το πως θες να είναι ο άντρας που θα είναι δίπλα σου.. Γιατί σίγουρα έχεις στο μυαλό σου μια τεράστια λίστα. Θες να σου φέρεται κάθε μέρα σαν και ερωτευτήκατε χθες, να κάνει δουλειές του σπιτιού, να ασχολείται με τα παιδιά, να του μιλάς άσχημα αλλά να μην αντιδραει, να σου δίνει συνέχεια σημασία, να κάνετε σεξ συνέχεια, να σε στηρίζει σε κάθε δυσκολία, να φέρνει λεφτά στο σπίτι, να του λες για γκομενους και να μην τον πειράζει, να μην του προσφέρεις τίποτα συναισθηματικο αλλά να έχεις την απαίτηση να το κάνει αυτός κτλ.
    Όταν τελειώσεις αυτή την λίστα θα πρέπει να αποφασίσεις. Ή θα καταλάβεις πως οι άνθρωποι είναι έτσι όπως είναι και πρέπει να τους αποδεχτείς χωρίς να απογοητευεσαι από τις προσδοκίες που έχεις για αυτούς ή μένεις με την λίστα και βρίσκεις 3-4 γκομενους ταυτόχρονα και όλοι μαζί να είναι η λίστα που θες. Γιατί άνθρωπος που να μπορεί να καλύψει ότι ανάγκες και προσδοκίες που έχουμε.. Δεν υπάρχει!!!
    Τους ανθρώπους που είναι στην ζωή μας πρέπει να τους σεβόμαστε και μετά να απαιτούμε να μας σεβαστούν. Για να μην τους χάσουμε. Πόσο μάλλον έναν άνθρωπο που μας προσφέρει αγάπη, σημασία, κατανόηση. Αυτοί οι άνθρωποι κάποια στιγμή κουράζονται. Κι όταν κουραστουν επιστροφή δεν υπάρχει.

    Πήγαινε σε ένα ψυχολόγο να συζητήσεις αλλά κυρίως να ακούσεις μπας και ξυπνήσεις και αρχίσεις να εκτιμάς την ζωή και τους ανθρώπους. Να μάθεις πως δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και κυρίως ότι δεν μπορούμε να παίζουμε με τις ζωές των άλλων. Είτε είναι ο άντρας σου, ο γκομενος, τα παιδιά σου. Θα σταματήσεις να το παίζεις θύμα και θα δεις ότι το μερίδιο μοιράζεται πολλές φορές και δεν το έχει μόνο ένας.

    Τωρα αν όλο αυτό είναι ένα παραμύθι δικό σου.. Γιατί πολλά που λες αναιρούν προηγούμενα .. Δεν πειράζει.. Καλα να μαστε.
    θα σου πω τι ήθελα απο τον συντροφό μου με βάσει αυτά που έχω μεγαλώσει

    1. Συναισθηματική ασφάλεια και αγάπη.
    2. Οικονομική ασφάλεια διότι έχουμε παιδιά.
    3. Μια βοήθεια στο σπίτι. Δεν είναι τραγικό να μην νιώθεις δούλα και να έχεις μια γυναίκα να σε βοηθάει
    4. Να μην αναγκάζομαι να μεγαλώνω παιδιά μόνη χωρίς βοήθεια
    5. Να μην ξεσπάνε τα νεύρα τους επάνω μου
    6. Να με σέβονται για τον κόπο μου.
    7. να μου δείχνουν οτι είμαι γυναίκα
    8. να με φροντίζουν σαν γυναίκα

    3.

  2. #227
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    θα σου πω τι ήθελα απο τον συντροφό μου με βάσει αυτά που έχω μεγαλώσει

    1. Συναισθηματική ασφάλεια και αγάπη.
    2. Οικονομική ασφάλεια διότι έχουμε παιδιά.
    3. Μια βοήθεια στο σπίτι. Δεν είναι τραγικό να μην νιώθεις δούλα και να έχεις μια γυναίκα να σε βοηθάει
    4. Να μην αναγκάζομαι να μεγαλώνω παιδιά μόνη χωρίς βοήθεια
    5. Να μην ξεσπάνε τα νεύρα τους επάνω μου
    6. Να με σέβονται για τον κόπο μου.
    7. να μου δείχνουν οτι είμαι γυναίκα
    8. να με φροντίζουν σαν γυναίκα

    3.
    Στον άλλον τι είσαι διατεθειμενη να δώσεις?

  3. #228
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Στον άλλον τι είσαι διατεθειμενη να δώσεις?
    Την ζωή μου όλη.

  4. #229
    george1520
    Guest
    Πως θα σου δείξει ένα άντρας την αγάπη του? Πες μου παραδείγματα.

  5. #230
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,834
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    εγωισμός που σκέφτομαι 3 ανθρώπους? Αν ήμουνα εγωίστρια θα είχα χωρίσει. Δεν έχω εγωισμό. Εχω σοβαρό πρόβλημα επιλογής. Αν ήμουνα εγωίστρια θα είχα χωρίσει. Κάθομαι όμως και περιμένω με τον καιρό να αλλάξω τα συναισθήματα για τον άντρα μου. Απλά με τον άλλον παίρνω δύναμη. Απο την μία είμαι μάνα που θέλω να σώσω την οικογένειά μου και απο την άλλη έχω πληγωθεί πολύ απο τον άντρα μου. 2 χρόνια ζούσα μόνη μου. Εμαθα να ζω μόνη μου. Άνοιξαν τα μάτια και ενιωσα έστω και για λίγο τι σημαίνει να αγαπάς κάποιον άντρα. 2 χρόνια δεν αγαπούσα τον άντρα μου. Αυτός αλλάζει μετά που του ζητάω διαζύγιο διότι έχασε το δεδομένο. Εγω όμως νιώθω πληγωμένη και θυμωμένη και με την ζωή μου. Μπορώ να τον εμπιστευτώ ξανά όταν δεν μου βγάζει αυτό το δέσιμο? 4 μήνες έχουν περάσει μόνο που νιώθω λίγο καλύτερα. Περιμένω να δω αν με τον χρόνο θα αλλάξουν τα πράματα. Υπάρχει μια βελτίωση αλλα εκτός σπιτιού. Μέσα στο σπίτι νιώθω εγκλωβισμένη. Ο άλλος απλά είναι η ψυχολογική βοήθεια. Το δήθεν. Ξέρεις πως είναι να σου λένε σε αγαπώ και να σε αγκαλιάζουν και εσύ να κάθεσαι παγωμένη συναισθηματικά. Ειναι φόβος για μια ακόμα δέσμευση με τον ίδιο άνθρωπο που λέει η λογική? Ειναι παγωμάρα που θα φτιάξει με τον καιρό? Ειναι παγωμάρα που θα μείνει για πάντα? Εξω απο το σπίτι νιώθω πολύ κοντά του. Τον πιάνω απο το χέρι και τον αγκαλιάζω. Στο σπίτι όμως μου έρχονται όλες οι κακές αναμνήσεις και κατεβάζω ρολά. θέλω να βάλω ολο το παρελθόν πίσω ώστε να δω καθαρά. Δεν μπορώ όμως εύκολα. Ολοι οι ψυχοθεραπευτές μου λένε γιατί δεν χώρισες τόσο χρόνια πριν? Δεν μπορούσα με τα παιδιά μικρά και χωρίς οικονομική βοήθεια. Οταν έχει κάνει πλέον τόσα πράματα για εμένα, όταν ακόμα και μετά την απιστία μου κάθεται κοντά μου, όταν τον βλέπω να λιώνει καθημερινά περιμένοντας εμένα, όταν ξέρω ότι θα διαλυθεί και εκείνος αν χωρίσουμε και μαζί τα παιδιά μου. Οταν του είπα για την απιστία μου, την ίδια ημέρα και του είπα τους λόγους, με πήρε απο το χέρι και κάναμε έρωτα. Τον αγκάλιασα σφιχτά και έκλαιγα. Πόσοι άντρες θα αντιδρούσαν έτσι? Εχει μια τεράστια ψυχική δύναμη. Ξέρω οτι με λατρεύει. Ξέρω οτι εκανε τα πάντα για την οικογένειά του. Ξέρω οτι δεν του στάθηκα όταν εκείνος ήταν σε κατάθλιψη. Εχω κάνει τα λάθη μου και εγω. Τώρα όμως έχω παγώσει απο φόβο. Απο φόβο οτι αν ανοιχτώ ξανά θα χάσω πλέον την ζωή μου σε ένα αβέβαιο μέλλον. Αβέβαιο το να μείνω μόνη μου και να διαλύσω την οικογένειά μου. Αβέβαιο να μείνω μαζί του διότι δεν ξέρω αν δεν θα αλλάξει πάλι. Με μία κόρη στα 10. Μια ζωή σχετικά καλή. Ενα μεγάλο παιδί στα 18. Εγώ στα 52 και το μυαλό μου αλλού. Χάλασε το συννεφάκι που ζούσα και που ζουν πολλές μητέρες. Χάλασε και πλέον βλέπω πολλούς δρόμους αλλά κανέναν ξεκάθαρα. Το βάρος να εισαι μητέρα και ταυτόχρονα άνθρωπος και γυναίκα σε ένα σταυροδρόμι σε μεγάλη ηλικία. Ξέρω οτι οι περισσότεροι μου την πέφτουν για να με πηδήξουν. ξέρω οτι είμαι ωραία γυναίκα. Νομίζεις οτι μου φτάνει? Ξέρω οτι αν χωρίσω επειδή είμαι μητέρα θα νιώθω πάντα μόνη μου καθώς δεν θα ανοιχτώ συντροφικά με κανένα άλλον. Ξέρω οτι στην ηλικία μου έχουν μείνει μόνο οι μαλάκες και οι πληγωμένοι εκει έξω. Δεν είναι εγωισμός να θέλεις να γίνεις ευτυχισμένη. Πως θα είμαι ευτυχισμένη οταν τα παιδιά θα ψάχνουν τον πατέρα τους που τον θέλουν καθημερινά? Πώς θα τους κάνω κάτι τέτοιο ειδικά τώρα που άλλαξε και τον αγαπούν. Πως θα πω στον κόσμο οτι άφησα έναν άνθρωπο μετά απο 33 χρόνια που άλλαξε και που με στήριξε και με στηρίζει? Πως θα αφήσω κάποιον που μου λέει σε αγαπώ και το εννοεί? Που τον θέλω όταν είμαστε έξω και περνάμε καλά? Οταν όλοι οι φίλοι μας και συγγενείς νομίζουν οτι είμαστε καλά? να πω τι ακριβώς? Θα με περάσουν για τρελή. Ναι έχω τρελαθεί διότι μου έπεσαν πολλά (θάνατος μάνας, απουσία άντρα για 2 χρόνια, έρωτας και απιστία, ψωριάση επαναφορά άντρα, πάγωμα δικό μου). Αλλες γυναίκες μπορεί να τα έβλεπαν διαφορετικά και να έλεγαν τι να κάνουμε όλα συμβαίνουν και πάμε να δούμε την καλύτερη λύση. Εγω όμως πάγωσα ακόμα περισσότερο μετά την απιστία μου. Εκανα το λάθος και του την είπα και μάλιστα με λεπτομέρειες εξαιρετικά δύσκολες για έναν άντρα. Εκατσε τις άκουσε και με συγχώρεσε. Ανέλαβε τις ευθύνες του. Ξέρω οτι του έχω δημιουργήσει ανασφάλεια. Ξέρω οτι προσπαθεί και εκείνος χωρίς εγώ να του παρέχω συναισθηματική ασφάλεια διότι έχω παγώσει. Πάγωσα όταν κατάλαβα οτι εγώ ένιωσα διαφορετικά. Οτι εγώ ξύπνησα μέσα μου και είδα πράματα που δεν ήθελα να δω τόσα χρόνια. Δεν ειμαι εγωίστρια όπως λες. Απλά δεν είμαι καλά και κανένας δεν μπορεί να με βοηθήσει. Εχω πάει σε ψυχοθεραπευτες και μου λένε τα ίδια πράματα. Εχει μπερδευτεί πολύ. Το ξέρω βρε παιδιά αλλα πως να αλλάξω την ζωή μου Πως να γίνω πάλι νορμάλ άνθρωπος? Να πάρω αγωγή για να κάνω τι ακριβώς? να καταφέρω να βρω ευτυχία όταν το δίλημμα παραμένει.
    ναι, εγωισμος ειναι.
    μα δεν σκεφτεσαι 3 ανθρωπους, το λες ξεκαθαρα παρακατω.
    τον εαυτο σου σκεφτεσαι. δεν θα ησουν εγωιστρια αν χωριζες. οσοι δεν ταιριαζουν πλεον η θελουν αν ζησουν με αλλους ανθρωπους, χωριζουν.
    εγωισμος ειναι που τον κρατας ομηρο τον ανδρα σου λεγοντας ψεματα οτι η απιστια ειναι παρελθον, ενω στην πραγματικοτητα συνεχιζεται, για να αποφασισεις πως θα εισαι καλυτερα ΕΣΥ βολεμενη.αυτο ειναι εγωισμος. ας καει ο κοσμος ολος κι ας περιμενει τις αποφασεις σου μη τυχον χασεςι κατι εσυ.
    φοβασαι μη μεινεις μονη σε αυτην την ηλικια και χασεις την οικονομικη στηριξη και την ωραια σου ρουτινα.
    φοβασαι οτι αν δεν χωρισεις, θα νοσταλγεις τον εραστη και δεν θα ξαναβρεις το ερωτικο ενδιαφερον με τον ανδρα σου.

    μας λες οτι σε συγχωρεσε.
    για ποιο πραγμα σε συγχωρεσε; για την παλια την απιστια η για την τωρινη;
    το ξερει οτι η σχεση με τον εραστη συνεχιζεται;; και εξακολουθει να σε συγχωρει;
    μηπως απλα δεν το ξερει οτι συνεχιζεις με τον εραστη σου;

    οπως ειπες, κι εσυ δεν του σταθηκε στις δυσκολιες του κι εκεινος εκανε το ιδιο . μην κλαιγεσαι λοιπον. και οι δυο κανατε λαθη. αποφασισε αν θα χωρισεις η οχι, χωρις να κλαιγεσαι οτι αδικηθηκες . κι εσυ του φερθηκες ασχημα και εξακολουθεις να του φερεσαι πολυ ασχημα γιατι τον εξαπατας μεσα στα μουτρα σου και κλαιγεσαι κι απο πανω.

    και οχι, δεν υπαρχουν πολλοι δρομοι.
    δυο ειναι οι δρομοι. η χωριζεις η δεν χωριζεις. παρε μια αποφαση. δεν μπορουμε να την παρουμε εμεις για λογαριασμο σου.
    αλλα μεχρι να την παρεις, ειναι καλυτερο να μην τον εξαπατας.

    κι ασε αυτην την καραμελα της "μανας" να χαρεις... μανα θα εισαι κι αν χωρισεις. το ενα παιδι θα παει φανταρος, για ποια παιδια μιλας... οκ το κοριτσι ειναι μικρο ακομα, αλλα δεν ειναι και μωρο.

  6. #231
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πως θα σου δείξει ένα άντρας την αγάπη του? Πες μου παραδείγματα.
    Απλά να είναι συναισθηματικά κοντά μου και να έχει ενσυναίσθηση. Να με κάνει να γελάω και να είναι θετικός άνθρωπος.

  7. #232
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πως θα σου δείξει ένα άντρας την αγάπη του? Πες μου παραδείγματα.
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, εγωισμος ειναι.
    μα δεν σκεφτεσαι 3 ανθρωπους, το λες ξεκαθαρα παρακατω.
    τον εαυτο σου σκεφτεσαι. δεν θα ησουν εγωιστρια αν χωριζες. οσοι δεν ταιριαζουν πλεον η θελουν αν ζησουν με αλλους ανθρωπους, χωριζουν.
    εγωισμος ειναι που τον κρατας ομηρο τον ανδρα σου λεγοντας ψεματα οτι η απιστια ειναι παρελθον, ενω στην πραγματικοτητα συνεχιζεται, για να αποφασισεις πως θα εισαι καλυτερα ΕΣΥ βολεμενη.αυτο ειναι εγωισμος. ας καει ο κοσμος ολος κι ας περιμενει τις αποφασεις σου μη τυχον χασεςι κατι εσυ.
    φοβασαι μη μεινεις μονη σε αυτην την ηλικια και χασεις την οικονομικη στηριξη και την ωραια σου ρουτινα.
    φοβασαι οτι αν δεν χωρισεις, θα νοσταλγεις τον εραστη και δεν θα ξαναβρεις το ερωτικο ενδιαφερον με τον ανδρα σου.

    μας λες οτι σε συγχωρεσε.
    για ποιο πραγμα σε συγχωρεσε; για την παλια την απιστια η για την τωρινη;
    το ξερει οτι η σχεση με τον εραστη συνεχιζεται;; και εξακολουθει να σε συγχωρει;
    μηπως απλα δεν το ξερει οτι συνεχιζεις με τον εραστη σου;

    οπως ειπες, κι εσυ δεν του σταθηκε στις δυσκολιες του κι εκεινος εκανε το ιδιο . μην κλαιγεσαι λοιπον. και οι δυο κανατε λαθη. αποφασισε αν θα χωρισεις η οχι, χωρις να κλαιγεσαι οτι αδικηθηκες . κι εσυ του φερθηκες ασχημα και εξακολουθεις να του φερεσαι πολυ ασχημα γιατι τον εξαπατας μεσα στα μουτρα σου και κλαιγεσαι κι απο πανω.

    και οχι, δεν υπαρχουν πολλοι δρομοι.
    δυο ειναι οι δρομοι. η χωριζεις η δεν χωριζεις. παρε μια αποφαση. δεν μπορουμε να την παρουμε εμεις για λογαριασμο σου.
    αλλα μεχρι να την παρεις, ειναι καλυτερο να μην τον εξαπατας.

    κι ασε αυτην την καραμελα της "μανας" να χαρεις... μανα θα εισαι κι αν χωρισεις. το ενα παιδι θα παει φανταρος, για ποια παιδια μιλας... οκ το κοριτσι ειναι μικρο ακομα, αλλα δεν ειναι και μωρο.
    Εγώ δεν νιώθω εγωιστρια. Νιώθω μπερδεμένη. Δεν μπορώ να πω για την απιστία μου διότι θα φύγει και έχουμε πανελλαδικές εξετάσεις.

  8. #233
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Εγώ δεν νιώθω εγωιστρια. Νιώθω μπερδεμένη. Δεν μπορώ να πω για την απιστία μου διότι θα φύγει και έχουμε πανελλαδικές εξετάσεις.
    Αυτο βεβαια δεν σε εμποδισε να απιστησεις στη δεδομενη χρονικη συγκυρια αλλα οκ. Ειπαμε δικαιολογεισαι αυτοματως. Κι επειδη τα βλεπεις λιγο μαυρο-ασπρο ολα, ναι ειναι απολυτως εφικτο να εισαι και εγωιστρια και μπερδεμενη μαζι, αμφοτερα σε υπερθετικο βαθμο και το ενα να τροφοδοτει το αλλο. Μου εκανε εντυπωση που οταν σε ρωτησαν τι απαιτησεις εχεις απο τους αλλους, εδωσες κανονικη λιστα αιτηματων λεπτομερεστατη. Στο απολυτως φυσικο ερωτημα-επακολουθο του τι εισαι διατεθιμενη να δωσεις εσυ ομως, απαντησες με την μεγαλυτερη γενικοτητα που μπορει να δωσει ανθρωπος.

    Εισαι ενας πολυ μπερδεμενος ανθρωπος που δε θελει να ξεμπερδευτει απο εγωισμο, και οι δικοι σου εχουν αναλαβει, χωρις να το γνωριζουν ακομα βεβαια, ολο τον ψυχικο φορτο. Γελιεσαι αν νομιζεις οτι τους γλιτωνεις με το να κρυβεσαι, γιατι οταν σκασουν ολες οι βομβες μαζι δε νομιζω να τη γλιτωσει και κανεις.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #234
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Απλά να είναι συναισθηματικά κοντά μου και να έχει ενσυναίσθηση. Να με κάνει να γελάω και να είναι θετικός άνθρωπος.
    Θέλω παράδειγμα.. Όχι γενικότητες.. Και μετά θα σου πω γιατί.

    Αυτά που είπες ο καθένας μπορεί να τα καταλάβει όπως τα αντιλαμβάνεται. Θέλω εσένα να δω πως τα βλέπεις.

  10. #235
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Θέλω παράδειγμα.. Όχι γενικότητες.. Και μετά θα σου πω γιατί.

    Αυτά που είπες ο καθένας μπορεί να τα καταλάβει όπως τα αντιλαμβάνεται. Θέλω εσένα να δω πως τα βλέπεις.
    Με τα βιώματα που έχω είναι δύσκολο. Σήμερα θέλω εγώ να νιώσω ότι αγαπάω. Δεν υπάρχουν παραδείγματα.

  11. #236
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Με τα βιώματα που έχω είναι δύσκολο. Σήμερα θέλω εγώ να νιώσω ότι αγαπάω. Δεν υπάρχουν παραδείγματα.
    Θα σε βοηθήσει να είσαι πιο συγκεκριμένη για να δεις και τι θέλεις από τον άλλον και αν στο δίνει. Μετά θα καταλάβεις πως η αγαπη δεν είναι ένα πράγμα.. Εσύ μπορεί να θες να σου δείξει την αγάπη του πχ με το να σου φτιάχνει πρωινό και να στο φέρνει στο κρεβάτι (ένα χαζό παράδειγμα). Ο άλλος όμως μπορεί να στην δείχνει με μια αγκαλιά, με ένα φιλι.. Επειδή όμως περιμένεις την συγκεκριμένη ενέργεια, δεν είσαι σε θέση να δεις όλα τα άλλα και τα ακυρώνεις.

  12. #237
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Θα σε βοηθήσει να είσαι πιο συγκεκριμένη για να δεις και τι θέλεις από τον άλλον και αν στο δίνει. Μετά θα καταλάβεις πως η αγαπη δεν είναι ένα πράγμα.. Εσύ μπορεί να θες να σου δείξει την αγάπη του πχ με το να σου φτιάχνει πρωινό και να στο φέρνει στο κρεβάτι (ένα χαζό παράδειγμα). Ο άλλος όμως μπορεί να στην δείχνει με μια αγκαλιά, με ένα φιλι.. Επειδή όμως περιμένεις την συγκεκριμένη ενέργεια, δεν είσαι σε θέση να δεις όλα τα άλλα και τα ακυρώνεις.
    Ο άντρας μου σήμερα σε τέτοια πράματα είναι οτι θα
    Last edited by mariasilk; 09-03-2020 at 13:52.

  13. #238
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Ο άντρας μου σήμερα σε τέτοια πράματα είναι οτι θα ήθελε μια γυναίκα. Με βοηθάει με όλα τα πρακτικά πράματα. Θα πάμε ταξίδια, βόλτες και πάρτι. Θα μου ψωνίσει οτι θέλω εφοσον μπορεί. Θα μου φέρει καφέ στο κρεβάτι. Θα μου δώσει μια αγκαλιά και ένα φιλί. θα με ακούσει για τις στεναχώριες μου. Θα μου δείξει στοργή και συντροφικότητα. Γενικά μου δίνει οτι θα ήθελα αν τον αγαπούσα ερωτικά και ένιωθα την θετική πλευρά τους. Αυτό ειναι που δεν νιώθω όμως. Μετά απο όλα αυτά δεν νιώθω καλά. Εχω κατεβάσει ρολά μαζί του. Νιώθω οτι πνίγομαι.
    Οποτε το πρόβλημα το έχεις ΕΣΎ... γιατί ότι θες στο προσφέρει αλλά δεν σου είναι αρκετό. Είμαι της άποψης πως όταν ξενερώνει κάποιος με κάτι.. Ότι και να γίνει δεν ανάβει ξανά η φλόγα. Θα στο πω για τελευταία φορά. Πήγαινε σε ένα ψυχολόγο. Αυτός θα σε βοηθήσει να δεις τα πράγματα διαφορετικα και να πάρεις μια απόφαση. Παίζεις με τις ζωές των ανθρώπων γιατί τα θες όλα δικά σου. Θες όλα όσα σου προσφέρει ο άντρας σου για να έχεις μια ήρεμη καθημερινότητα αλλά επειδή δεν νιώθεις πλέον τίποτα για αυτόν προτιμάς να έχεις και ένα εραστή. Δεν πάει έτσι όμως.

  14. #239
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Οποτε το πρόβλημα το έχεις ΕΣΎ... γιατί ότι θες στο προσφέρει αλλά δεν σου είναι αρκετό. Είμαι της άποψης πως όταν ξενερώνει κάποιος με κάτι.. Ότι και να γίνει δεν ανάβει ξανά η φλόγα. Θα στο πω για τελευταία φορά. Πήγαινε σε ένα ψυχολόγο. Αυτός θα σε βοηθήσει να δεις τα πράγματα διαφορετικα και να πάρεις μια απόφαση. Παίζεις με τις ζωές των ανθρώπων γιατί τα θες όλα δικά σου. Θες όλα όσα σου προσφέρει ο άντρας σου για να έχεις μια ήρεμη καθημερινότητα αλλά επειδή δεν νιώθεις πλέον τίποτα για αυτόν προτιμάς να έχεις και ένα εραστή. Δεν πάει έτσι όμως.
    Δεν είναι οτι δεν νιώθω. Σου είπα και έρωτα μου αρέσει να κάνω μαζί του και όταν είμαστε σε πάρτι μου βγάζει ερωτισμό. Προφανώς εγώ το έχω το πρόβλημα. Του το έχω πει. Του έχω πεί οτι δεν νιώθω όπως ένιωθα και δεν ξέρω αν θα νιώσω στο μέλλον. Στην ηλικία μου σκέφτομαι μερικές φορές αν ζητάω πράγματα ουτοπικά. Δεν ξέρω αν μετά απο 33 χρόνια το να νιώθεις ερωτικά συναισθηματικά ειναι παλαβό. Εδω είναι το πρόβλημα για εμένα. Απλά είμαι ακόμα ερωτευμένη στο μυαλό μου με εκείνον το καλοκαίρι. Αυτό δεν ξέρω αν φύγει πως θα δω τον άντρα μου. Αυτό είναι που περιμένω. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να τον βγάλω απο το μυαλό μου. Αν μου φύγει και στο μεταξύ έχω χάσει και τον άντρα μου. Αν έχω χάσει και την οικογένεια που τόσα πολλά έχω τραβήξει για να την διατηρήσω? Δεν ξέρω αν στην ηλικία μου πας με την καρδιά ή με την λογική? Δεν είμαι 40. Εχω πάει σε ψυχολόγους και το μόνο που μου λένε είναι οτι είμαι μπερδεμένη επειδή μου έπεσαν πολλά απότομα.

    Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι τα πράματα για μια γυναίκα στην φάση που βρίσκομαι δεν είναι ξεκάθαρα. Δεν υπάρχουν καλές και κακές λύσεις. Οτι και να κάνω δεν θα βρω ευτυχία. Αν χωρίσω θα έχω τρομερές τύψεις οτι διέλυσα αυτό που ήθελα και που προσπάθησα να διατηρήσω. Ενδεχομένως να καταλάβω οτι η αγαπη μου για τον άντρα μου ήταν απλά θαμμένη. Απο την άλλη αν δεν χωρίσω δεν ξέρω πως θα νιώσω ξανά μαζί του και πότε. Οι ψυχολόγοι μου λένε να δω αυτό που έχω σήμερα και να το χαρώ. Δεν μπορώ όμως. Ξέρω οτι είναι δίπλα μου αλλα εγω δεν είμαι δίπλα του. Εγω έχω φύγει. Εχω φύγει διότι μου κάνει κάτι αυτός? Οχι. Αντίθετα θα έλεγα. Απλά έχω ακόμα στο μυαλό μου τον θάνατο της μητέρας μου, τον ανεκπλήρωτο έρωτα, την κρίση μέσης ηλικίας, εναν πατέρα χήρο σε κατάθλιψη, τα προβλήματα που έχουμε όπως ολα τα σπίτια. Δεν είναι οτι δεν έχω προβλήματα.

  15. #240
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Δεν είναι οτι δεν νιώθω. Σου είπα και έρωτα μου αρέσει να κάνω μαζί του και όταν είμαστε σε πάρτι μου βγάζει ερωτισμό. Προφανώς εγώ το έχω το πρόβλημα. Του το έχω πει. Του έχω πεί οτι δεν νιώθω όπως ένιωθα και δεν ξέρω αν θα νιώσω στο μέλλον. Στην ηλικία μου σκέφτομαι μερικές φορές αν ζητάω πράγματα ουτοπικά. Δεν ξέρω αν μετά απο 33 χρόνια το να νιώθεις ερωτικά συναισθηματικά ειναι παλαβό. Εδω είναι το πρόβλημα για εμένα. Απλά είμαι ακόμα ερωτευμένη στο μυαλό μου με εκείνον το καλοκαίρι. Αυτό δεν ξέρω αν φύγει πως θα δω τον άντρα μου. Αυτό είναι που περιμένω. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να τον βγάλω απο το μυαλό μου. Αν μου φύγει και στο μεταξύ έχω χάσει και τον άντρα μου. Αν έχω χάσει και την οικογένεια που τόσα πολλά έχω τραβήξει για να την διατηρήσω? Δεν ξέρω αν στην ηλικία μου πας με την καρδιά ή με την λογική? Δεν είμαι 40. Εχω πάει σε ψυχολόγους και το μόνο που μου λένε είναι οτι είμαι μπερδεμένη επειδή μου έπεσαν πολλά απότομα.
    Δεν νομίζω να σου λένε αυτό.. Αυτό θες να ακούσεις όμως. Εγώ βλέπω ένα άνθρωπο ο οποίος έχει κλείσει τα αφτιά του και δεν τον νοιάζει τίποτα. Δεν ξέρω αν στην ηλικία που είσαι και μετά από τόσα χρόνια γάμου είναι λογικό να υπάρχει ο έρωτας. Ξέρω όμως ότι το πιο σημαντικό σε μια μακροχρόνια σχέση είναι η αγάπη και η κατανόηση. Αυτά που εσύ τα έχεις αγνοήσει και έχεις κολλήσει στον έρωτα.
    Ότι και να σου γράψω, ότι και να σου πω εσύ πιστεύεις τα δικά σου και πράττεις με βάση αυτά. Την γνώμη μου σου την καταθέτω σαν τρίτος και σαν άντρας.. Αν θες να ακούσεις έστω κάτι από αυτά που σου είπα καλώς, αν όχι τότε πες μου να σταματήσω να ασχολούμαι..

Page 16 of 57 FirstFirst ... 6141516171826 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 12:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 21:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 12:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 12:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •