Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 29
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 29 of 57 FirstFirst ... 19272829303139 ... LastLast
Results 421 to 435 of 855
  1. #421
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    [QUOTE=mariasilk;1135315]
    Quote Originally Posted by Marilou View Post

    Αυτά τα αν με γεμίζουν φοβίες. Αυτό μου επισημαίνει και η ψυχίατρος. Οτι στην ουσία δεν έχω κάνει καμία προσπάθεια να φτιάξω τον γάμο μου επειδή δεν έχω την ψυχολογία που απαιτείται. Μου είναι ευκολότερο να τον κατηγορώ για όλα, να τον κατηγορώ για τα απωθημένα μου, κλπ. Δεν ξέρω αν με παρατήσει πως θα νιώσω. Σίγουρα όμως θα νιώσω οτι δεν προσπάθησε αρκετά. Δεν μπορώ να δεχτώ οτι φταίω και εγω. Το ξέρω αλλά αντιδρώ καθώς όταν θυμάμαι τι έχω περάσει ... δεν φταίω. Δηλαδή το φταις εσύ κατά 90% και εγώ για 10%. Είμαι πολύ εγωίστρια πλέον. Αυτό το 50/50 που λένε δεν με αγγίζει.

    Έχω χάσει το φρένο μου μαζί του. Γενικά το εχω χάσει αλλα δεν έχω κανένα άλλον να κατηγορήσω. Λάθος τραγικό και δείχνει κάτι που δεν ήμουνα αλλά έγινα. Έγινα πλέον κακιά με τον άντρα μου και μια χαρά με τους άλλους. Τον πληγώνω και αδιαφορώ. Με πληγώνει ο γκόμενος και τον συγχωρώ. Γκόμενος δεν είναι βέβαια αλλά θυμάμαι όταν ήτανε που τον συγχωρούσα.

    Πέρασα πολλά και ειλικρινά τώρα δεν πιστεύω οτι άλλη γυναίκα με όλα αυτά θα ήτανε καλύτερα. Ενα λάθος έκανα. Δεν χώρισα όταν είχα την δικαιολογία. Αντίθετα έκανα μια σχέση εκτόνωσης. Παράλογο δεν το λες. Στην φάση που ήμουνα ήτανε φάρμακο. Αυτός πήρε το πήδημα και εγω ενδιαφέρον. Τελικά ερωτεύτηκα πολύ. Σιγά το δύσκολο όπως ήμουνα. Ελα όμως που μας βγήκε και όταν χωρίσαμε ένιωσα χάλια. Είχα βάλει πολλές ελπίδες επάνω του. Ολα αυτά μου έβγαλαν μίσος για τον άντρα μου. Για ολα φταίει εκείνος.

    Ηρεμώ και αντί να αναλαμβάνω ευθύνες .... αντιδρώ. Δεν μπορώ διότι δεν θα ηρεμήσω. Μου λέει μια φίλη μου χωρισμένη. Φύγε και τράβα στον γκόμενο να ηρεμήσεις. Ο πρώην της πολύ μαλάκας. Είχε επί 8 χρόνια παράλληλη σχέση με παιδί. Βέβαια σήμερα της δίνει 5000 ευρώ τον μήνα διατροφή και κάνει την ζωή της. Δεν την εμπιστεύομαι. Δεν είμαι σαν και αυτήν.

    Με ρωτάει η ψυχιατρος πως θα νιώσεις αν φύγει ο άντρας σου ή τον δεις με άλλη? Οτι είναι διπλά μαλάκας. Διότι τώρα που τον έχω ανάγκη δεν είναι δίπλα μου. Με έχουν πιάσει και τα φεμινιστικά μου. Γαμιόμαστε με τα παιδιά, χάνουμε την ζωή μας και στο τέλος παίρνουμε τα πατάρια μας. Δεν φταίνε τα παιδιά αλλά να τα μεγαλώνουμε παρέα. Εκείνος μου λέει όσο μπορούσα ήμουνα κοντά σας αλλά δούλευα 20 ώρες την ημέρα. Χέστηκα ρε φιλε. Να είχες φράγκα να περνάμε καλά. Αμαν με την δικαιολογία οτι επειδή δουλεύεις θα μας γαμήσεις. Δεν μπορείς να ανταποκριθείς ... μην κάνεις οικογένεια. Ειδικά όταν το πάει στα απόλυτα νούμερα μου την δίνει. Εχεις βγάλει ποτέ σε ελεύθερο επάγγελμα 15000 τον μήνα? Τι σημαίνει αυτό? Σιγά ρε φίλε και εγω δουλεύω, μεγαλώνω παιδιά, μαγειρεύω, κλπ. Οκ δεν βγάζω τα δικά σου χρήματα αλλα εσύ ήθελες οικογένεια. Να είχες προνοήσει. Εννοείται οτι αν είχα μυαλό τότε σιγά μην τον έπαιρνα. Με είχε τυφλώσει η αγάπη, η μαλακία και τα πρέπει. Μεγάλη παντρεύτηκα διότι ήμασταν 14 χρόνια παρέα. Την κόρη μου πάντως δεν θα την αφήσω έτσι. Θα της πω ζήσε τις αγάπες και τους έρωτες αλλα μην δοθείς ποτέ. Κράτα πράγματα για τον εαυτό σου. Παντρέψου όταν θα βρεις ένα άντρα διαχειρίσιμο και με λεφτά. Ασε πουλάκι μου τους ιδιαίτερους άντρες. Να τους χαρείς μικρή αλλά να τους πετάξεις. Μου λένε οι κολλητές μου, βρε ηλίθια ουρά θα κάνουν αν τον χωρίσεις. Έχει το πακέτο και δεν το παίζει σαν μερικούς. Το ξέρω και ξέρω οτι μάλλον μόνη μου θα μείνω διότι θα συγκρίνω πάντα μαζί του. Αντε τώρα να βγάλεις άκρη. Απεξάρτηση απο τους άντρες θέλουμε. Χρήσιμα σκουπίδια είναι.
    Αααα...Ποσα θες να μας τρελανεις??? Λες δεν ειχες συμπαρασταση απο τον αντρα σου και τωρα λες "χεστηκα ρε φιλε" που δουλευε 20 ωρες τη μερα? Μα γι αυτο δεν ειχες συμπαρασταση, γιατι και αυτος ειπε "χεστηκα" μαλλον. Οτι δινεις θα παρεις απο ολους..
    Αυτο που σκεφτεσαι να πεις στην κορη σου ειναι απλα απαραδεκτο.
    Και αποφασισε εσυ να χωρισεις πρωτα και μετα σκεψου αν θα μεινεις μονη σου. Και να μεινεις δεν θα ειναι το τελος του κοσμου..Υπαρχουν κι αλλες, ξερεις, που ειναι μονες και ειναι μια χαρα...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #422
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    [QUOTE=Αλεξία10;1135319]
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post

    Αααα...Ποσα θες να μας τρελανεις??? Λες δεν ειχες συμπαρασταση απο τον αντρα σου και τωρα λες "χεστηκα ρε φιλε" που δουλευε 20 ωρες τη μερα? Μα γι αυτο δεν ειχες συμπαρασταση, γιατι και αυτος ειπε "χεστηκα" μαλλον. Οτι δινεις θα παρεις απο ολους..
    Αυτο που σκεφτεσαι να πεις στην κορη σου ειναι απλα απαραδεκτο.
    Και αποφασισε εσυ να χωρισεις πρωτα και μετα σκεψου αν θα μεινεις μονη σου. Και να μεινεις δεν θα ειναι το τελος του κοσμου..Υπαρχουν κι αλλες, ξερεις, που ειναι μονες και ειναι μια χαρα...
    Συγνώμη δηλαδή επειδή δούλευες 20 ώρες την ημέρα και μπήκες σε κατάθλιψη και δεν ειχες καμία διάθεση για σεξ και με είχες κάνει κομμάτια με την συμπεριφορά σου ... φταίω εγω? Δηλαδή εγω δεν ήταν λογικό να αδιαφορήσω πλέον? Δηλαδή θα πρέπει να πω βρε τον τρομερό μου άντρα που δουλευε σαν το σκυλι άρα τώρα σε ξαναερωτεύομαι και όλα καλά μετά απο 6 χρόνια. Εγω που φταίω? Δεν το έκανα επίτηδες. Δεν το έκανε επίτηδες. Το χέστηκα πλέον το λέω διότι οτιδήποτε άλλο θα χρειαστεί μια αποδοχή που δεν μου βγαίνει. Εμένα δεν μου βγαίνει έτσι διότι πλέον τα απωθημένα μου είναι τεράστια. Αυτά τα απωθημένα και το γαμώτο πως θα το γυρίσω? Δεν άντεξα ρε παιδιά και τωρα που ηρεμήσαμε και με ότι μου έχει συμβεί δεν μου βγαίνει. Δεν αφήνει το μυαλό μου να μου βγει. Κρίμα το ξέρω αλλα that's life.

  3. #423
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    εχω φτάσει λοιπόν σε ένα επίπεδο που πλέον δεν είμαι ούτε δυστυχισμένη ούτε ευτυχισμένη και δεν μπορώ να αλλάξω. Δεν έχω πλέον αυθόρμητα συναισθήματα. Ειμαι σε μια κατάσταση στην μέση. Δεν μπορώ να πάρω χαρά από τίποτα. Όσο καλά και να περνάω νιώθω αδιάφορη. Το 1/10 να είχα απο κάποιον άλλον θα ήμουνα ευτυχισμένη. Άλλαξα απέναντί του τραγικά. Μου αρέσει να του μιλάω όποτε θέλω εγώ. Δεν θέλω όμως να ακούω τα δικά του προβλήματα. Δεν με αγγίζει πλέον τίποτα. Ηρεμη είμαι αλλα η ηρεμία δεν μου λέει τίποτα. Σε συναισθηματικό νιώθω χάλια. Σαν μάνα είμαι καλά. Μια χαρά. Σαν άνθρωπος όμως μου λείπει το συναίσθημα.

  4. #424
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Σήμερα τον γάμησα πάλι με τη ειλικρίνεια μου. Του ειπσ ότι από την στιγμή που δεν νιώθω συναισθηματικό δέσιμο μαζί σου αν απιστησω παλι δεν θα φταίω εγώ. Δεν έχω πλέον κανένα συναισθηματικό ενδοιασμό να με κρατάει μακρυά. Ειλικρινά δεν μπορώ να συγκρατήσω τον εαυτό μου. Ούτε στον χειρότερο εχθρό δεν τα κάνεις αυτά πόσο μάλλον στο άντρα σου. Όλα αυτά ήρεμη. Τον πληγώνω για να τον διώξω, τον πληγώνω για να τον τιμωρήσω, για να δικαιολογήσω τον έρωτα που έχασα. Δεν ξέρω. Τόσο μίσος για έναν άνθρωπο που αγάπησα δεν το περίμενα. Έσκασσν τόσα χρόνια υπομονής και δεν τα μαζεύω πλέον. Δεν θέλω να παραδεχτώ ότι η καρδιά μου έφυγε με την απιστία μου. Το λάθος μου αυτό το τραγικό. Αυτό που με στοιχειώνει. Άντε να με ηρεμεί και να με κάνει τρυφερή μαζί του μου βγαίνει τεράστιο μίσος..

  5. #425
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Θα παει στο ιδρυμα ο νεαροσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #426
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    [QUOTE=mariasilk;1135551]
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post

    Συγνώμη δηλαδή επειδή δούλευες 20 ώρες την ημέρα και μπήκες σε κατάθλιψη και δεν ειχες καμία διάθεση για σεξ και με είχες κάνει κομμάτια με την συμπεριφορά σου ... φταίω εγω? Δηλαδή εγω δεν ήταν λογικό να αδιαφορήσω πλέον? Δηλαδή θα πρέπει να πω βρε τον τρομερό μου άντρα που δουλευε σαν το σκυλι άρα τώρα σε ξαναερωτεύομαι και όλα καλά μετά απο 6 χρόνια. Εγω που φταίω? Δεν το έκανα επίτηδες. Δεν το έκανε επίτηδες. Το χέστηκα πλέον το λέω διότι οτιδήποτε άλλο θα χρειαστεί μια αποδοχή που δεν μου βγαίνει. Εμένα δεν μου βγαίνει έτσι διότι πλέον τα απωθημένα μου είναι τεράστια. Αυτά τα απωθημένα και το γαμώτο πως θα το γυρίσω? Δεν άντεξα ρε παιδιά και τωρα που ηρεμήσαμε και με ότι μου έχει συμβεί δεν μου βγαίνει. Δεν αφήνει το μυαλό μου να μου βγει. Κρίμα το ξέρω αλλα that's life.
    Οταν δεν σου βγαινει, φευγεις. Δηλαδη τι αλλο μπορουμε να σου πουμε? Εγω προσωπικα δεν ξερω καμια που να εχει πεθανει επειδη "δεν της βγηκε" και χωρισε.. Ουτε και κανενα παιδι που επαθε κατι επειδη χωρισαν οι γονεις του. Δυο μεγαλωνω..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #427
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    [QUOTE=Αλεξία10;1135609]
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post

    Οταν δεν σου βγαινει, φευγεις. Δηλαδη τι αλλο μπορουμε να σου πουμε? Εγω προσωπικα δεν ξερω καμια που να εχει πεθανει επειδη "δεν της βγηκε" και χωρισε.. Ουτε και κανενα παιδι που επαθε κατι επειδη χωρισαν οι γονεις του. Δυο μεγαλωνω..
    Δεν μου βγαίνει το ξέρω και το ξέρει. Μου λέει να χωρίσουμε και του λέω δεν μπορώ γιατί έχω παιδιά. Μου λέει εαν είμαι ακόμα ερωτευμένη με τον άλλον στο μυαλό μου και αν ήθελα να ειμαι μαζί του και του λέω δεν ξέρω. Θα ήθελα αλλα δεν είναι λύση στο δικό μας πρόβλημα. Του λέω θέλω να με αφήσεις στην ησυχία μου για να δω αν σε θέλω και μου λέει δεν είναι εύκολο. Του λέω με έχεις κουράσει με την ανασφάλεια που έχεις με την απιστία μου και με διώχνεις. Μου λέει μήπως δεν μπορείς να παραδεχτείς οτι με έχεις χωρίσει στο μυαλό σου και του λέω μπορεί. Θέλεις να χωρίσουμε και να στα δίνω όλα ώστε να μην νιώσεις οτι χάνεις αυτά που θέλεις? δεν ξέρω. Τον έχω φτάσει σε απόγνωση.

  8. #428
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εδω εχεις φτασει εμας, σε απογνωση...
    τα δεδομενα σου ειναι πολυ συγκεκριμενα και δεν αλλαζουν. δεν εχεις κατι παραπανω να σκεφτεις. δεν υπαρχουν νεα δεδομενα.
    η παρε τις ευθυνες των πραξεων σου, δες και πως ειναι η ζωη σου τωρα και χωρισε, η μην χωριζεις και συμβιβασου σε εναν γαμο χωρις ερωτα.
    δεν βγαινει τπτ να το μυρηκαζεις... απολυτως τπτ..

  9. #429
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Σήμερα τον γάμησα πάλι με τη ειλικρίνεια μου. Του ειπσ ότι από την στιγμή που δεν νιώθω συναισθηματικό δέσιμο μαζί σου αν απιστησω παλι δεν θα φταίω εγώ. Δεν έχω πλέον κανένα συναισθηματικό ενδοιασμό να με κρατάει μακρυά. Ειλικρινά δεν μπορώ να συγκρατήσω τον εαυτό μου. Ούτε στον χειρότερο εχθρό δεν τα κάνεις αυτά πόσο μάλλον στο άντρα σου. Όλα αυτά ήρεμη. Τον πληγώνω για να τον διώξω, τον πληγώνω για να τον τιμωρήσω, για να δικαιολογήσω τον έρωτα που έχασα. Δεν ξέρω. Τόσο μίσος για έναν άνθρωπο που αγάπησα δεν το περίμενα. Έσκασσν τόσα χρόνια υπομονής και δεν τα μαζεύω πλέον. Δεν θέλω να παραδεχτώ ότι η καρδιά μου έφυγε με την απιστία μου. Το λάθος μου αυτό το τραγικό. Αυτό που με στοιχειώνει. Άντε να με ηρεμεί και να με κάνει τρυφερή μαζί του μου βγαίνει τεράστιο μίσος..
    φυσικα και δεν φταις εσυ. αυτος φταιει που καθεται και σε κοιταει ακομα.
    αν σε ηθελε ακομα ο εραστης σου, θα εφευγες χθες. καθεσαι για το βολεμα και μονο.
    ουτε εκεινος θα φταιει αν βαρεθει ολη αυτη την ταλαιπωρια και βρει αλλην.

  10. #430
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Μα δεν θέλει άλλη. Το ξέρω ότι με αγαπάει. Το ξέρω ότι θέλει να με κάνει ευτυχισμένη. Δεν είναι άνθρωπός εγωιστής. Πάντα την οικογένεια σκεφτόταν. Αυτό του λέω και εγώ. Μου απάντησε ότι στην ζωή του είχες πάνω από 20 ευκαιρίες ακόμα και όταν ήμασταν χάλια και δεν μπόρεσε να το κάνει. Δεν του βγήκε. Τώρα μου λέει που πλέον έχει γίνει πολύ συναισθηματικός με εμένα του είναι αδιάφορο.

    Μου λέει ήμουνα σαν και εσένα και ξέρω πως είναι. Δεν μπορώ να σε κρίνω αρνητικά. Σου δίνω ότι θα ήθελα να μου έχεις δώσει εσύ. Οι άνθρωποι αγαπάνε με βάση τα δικά τους βιώματα. Όταν κάποιος είναι χάλια βρίσκουν την δύναμη να βάλουν τα πάντα πίσω και να κοιτάνε μόνο τον άλλον. Καλώς ή κακώς έτσι νιώθω. Μου λέει και το φοβερό. Εγώ έτσι αγαπώ όταν δεν έχω κατάθλιψη και το ξέρεις.

    Μπράβο μας γάμησες πάλι λέω εγώ. Νιώθω ότι με γαμαει με την αγάπη του. Αυτή την δύναμη του δεν μπορώ. Να με κάνει να νιώθω ακόμα πιο άσχημα που θέλω να χωρίσω. Δεν μπορείς ρε φίλε να αντιδράσεις σαν φυσιολογικός άνθρωπος και να μου πεις άντε γαμησου. Μην πάτε σε ψυχίατρο να σας εξηγήσει τέτοια συμπεριφορά. Μου λένε ότι και εκείνος είναι ειλικρινής μαζί μου. Και μετά από τόσο καιρό δεν το παίζει. Έτσι αισθάνεται και έτσι κάνει. Ωραία θα τον λυπηθούμε και από επάνω. Εγώ γαμηθηκα και θα λυπηθούμε τον άλλον?

    Θέλεις αγόρι μου να μείνουμε αδερφάκια και αν μας βγει μας βγήκε? Θέλεις να με αφήσεις να ηρεμήσω και αν γουστάρω να πάω με άλλον να πάω? Θέλεις να το παίζεις δυνατός. Κάντο μόνος σου.

    Εγώ δεν είναι υποχρεωμένη να είμαι δυνατή για άλλη μια φορά. Ας το έκανες πριν την απιστία μου. Το έκανα μου λέει αλλά είχες την μάνα σου και τον γκόμενο.

    Οκ θέλεις να φταίω εγω... Φταίω. Αν σταματήσεις ποτέ τον διαγωνισμό ποιός φταίει θα είμαστε καλύτερα μου λέει.

    Δεν έχει μάθει να παίζει με τις γυναίκες και να τις καταφέρνει. Ούτε σε αυτό είναι νορμάλ. Ένα νορμάλ άνθρωπο ήθελα και έπεσα στον τρελό. Ο νορμάλ σου λέει άντε γαμησου. Αν σε συνεφέρει έγινε. Ποιός σου είπε βρε φίλε ότι η δική σου δύναμη βοηθάει. Απο μικρός είχε μάθει να είναι δυνατός για να επιβιώσει. Εγώ το αντίθετο.

    Δυνατός και ταυτόχρονα συναισθηματικός σε όσους ήθελε. Μου άρεσε στην αρχή. Να βλέπεις έναν άνθρωπο σκληρό και δυνατό να λιώνει επάνω σου. Να βλέπεις τις πουτανες να τον περιτριγυρίζουν και αυτός να τις φτύνει γιατί έχει εσένα. Καύλα τρελή. Ποτέ δεν κοιμήθηκε όταν μπορούσε μακρυά μου. Να γυρνάει τον μισό πλανήτη και να μου φέρνει δώρα. Να του λέω δεν θέλεις να ξεκουραστείς και να μου λέει που θες να πάμε.

    Χάθηκε αυτό το παλληκάρι για εμένα και τώρα νιώθω δίπλα μόνη μου. Τον διώχνω πλέον διότι δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι. Άλλαξε για να μπορέσω να σε χωρίσω του λέω στην πραγματικότητα. Τραγικό. Αλλά πλέον δεν νιώθω. Με παγώσες που σε έχασα για έξι χρόνια. Με πάγωσε ξανά που απιστησα για να ξεφύγω. Θέλω εκείνο το παιδί που το λάτρευα αλλά πλέον το μισώ. Θέλω να ζήσω νορμάλ με έναν άνθρωπο που θα μου δίνει ότι παίρνει. Γιατί μου δίνεις όταν δεν παίρνεις. Ποιος σου είπε ότι με αυτο τον τρόπο με βοηθάς. Γιατί μου στερείς την δυνατότητα να αγαπήσω έναν κοινό θνητό όπως εγώ. ΟΚ μου δίνεις ότι θα ήθελες μια γυναίκα επί δέκα. Το κάνεις γιατί? Για να μην με αφήσεις ποτέ να βρω κάποιον άλλον και να νιώθω ότι οι άλλοι είναι χειρότεροι από εσένα? Μα εάν ήσουνα τόσο καλός γιατί φτάσαμε εδώ? Εάν ήσουνα τόσο δυνατός γιατί έπαθες κατάθλιψη. Δεν με είχες μάθει έτσι. Εχασνες προσπαθείες ετών και το γυρνουσες σε μια ημέρα. Πλέον το θεωρούσα φυσιολογικό. Μετά όμως γαμηθηκες. Είχες μάθει στην μαγκιά της επιβίωσης. Σε διέλυσε η ζωή και το έπαιζες δυνατός.

    Τώρα τι κατάλαβες? Τώρα τι κατάλαβα? Εναν νορμάλ άνθρωπο που να χάνει πράγματα και να στεναχωριεται ήθελα.Να γίνετε λιώμα. Να με κάνει να θέλω να τον βοηθήσω. Αυτος μαγκιά και πάμε μπροστά. Έπαψε να είναι άνθρωπος. Έπαψε να κλαει. Έπαψε να μου δείχνει πράγματα. Δεν μου έβγαινε μου λέει διότι είχα κατάθλιψη. Τώρα πάλι τα ίδια. Δυνατός. Τι να σε κάνω τώρα. Τώρα δεν σε αγαπάω όπως τότε. Τώρα έφυγα. Τώρα νιώθω δίπλα μόνη μου. Σαν να έφταιγα μόνο εγώ
    που δεν έχω την δύναμη να συνεχίσω. Δεν είχα ποτέ μου τέτοια δύναμη.

    Ας το κάνουμε λίγο χαρούμενο. Μέχρι και η ψυχίατρος έκλαιγε μαζί μου. Σαν γυναίκα μου λέει κλαιω διότι δεν έχω ζήσει ποτέ κάτι τόσο δυνατο. Σαν γυναίκα θα ήθελα να το ζήσω. Σαν ψυχιατρος όμως είναι καταστροφικό ειδικά στην ηλικία σου. Παντρευόμαστε μου λέει ανθρώπους που μας δίνουν που θέλουμε και όχι αυτό που θέλουν εκείνοι. Αυτό που μπορούμε σαν προσωπικότητες να διαχειριστούμε. Ήσουνα ανασφαλής και βρήκες κάποιον ασφαλή. Λογικό. Όταν έγινες παλι ανασφαλής δεν άντεξες. Νόμιζες ότι όσο σε αγαπάει είσαι ασφαλής. Όταν σταμάτησε διαλύθηκες. Τώρα δεν θέλεις να δεχτείς ότι είσαι πιο ανασφαλής και σου δίνει αυτό που πάντα του ζητούσες.

    Αν πας με τέτοια μυαλά σε άλλη σχέση θα διαλύσεις αυτόν που θεωρείς νορμάλ. Τώρα θέλεις κάποιον ακόμα πιο δυνατό από τον άντρα σου. Επειδή ξέρεις ότι δεν θα βρεις σου βγάζει θυμό.

  11. #431
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Δηλαδή αυτό το σε αγαπώ με αγαπάς και περναμε ήρεμα και ωραία που πήγε? Πρέπει να γαμιομαστε συνέχεια με προβλήματα. Χάνουμε αγώνες ετών, χρεοκοπουμε, αρρώστιες ετών, θάνατοι, απιστίες, παιδιά, σκυλιά, χάνουμε τον εαυτό μας στο τέλος. Πολλές σφαλιάρες. Μου λέει όταν ξεκινάς από χαμηλά έτσι είναι. Μα σε αγαπούσα που ξεκίνησες απο χαμηλά και μου άρεσε να σε βλέπω να προσπαθείς. Κουράστηκα απλά. Κερδίσαμε κάτι σαν ζευγάρι? Χάσαμε λέω εγώ. Εγώ όμως δεν σου ζήτησα να προσπαθήσεις. Μου λες ότι σε έκανα να νιώθεις μειονεκτικά επειδή είχα μάθει διαφορετικά. Οκ δεν το έκανα επίτηδες. Οι άλλοι το καταλάβαιναν και έφευγαν. Εσύ κόλλησες επειδή μπορούσες και είχες μάθει να πολεμάς. Δεν είμαι κακιά διότι για τόσα χρόνια που περνάγαμε χάλια δεν σε άφησα. Γκρινιαζα από την κούραση. Το ξέρεις ότι έτσι ήμουνα. Γκρινιάρα. Τότε όμως δεν σε ένοιαζε. Τότε με αγαπούσες και σε αγαπούσα. Τότε ήσουνα ο άνθρωπος μου. Τότε γελαγες και.με έπαιρνες αγκαλιά και μου έφευγε η γκρίνια. Ήξερες τότε. Μετά κουράστηκες και κουράστηκα και εγώ. Δεν θέλεις να παραδεχτείς ότι κουράστηκες. Δεν θέλεις να παραδεχτείς ότι πλέον χάσαμε την μάχη. Επιμένεις να πολεμάς μόνος σου. Εγώ δεν είμαι στο πλευρό σου. Κουράστηκα. Σε αγαπώ πάρα πολύ αλλά κουράστηκα. Με κούρασε η δύναμη σου. Ο αγώνας σου. Ξέρω ότι δεν είναι λογικό διότι σε αγαπώ και με αγαπάς. Ξέρω ότι είμαι τόσο ερωτευμένη μαζί σου που θα διαλυθω. Άφησα όμως τον εαυτό μου σε έναν άλλον από ανάγκη. Τον έχασα και αυτόν. Ερωτεύτηκα για να σταματήσω να αγαπώ εσένα. Με φοβίζει πλέον η σχέση μας. Έφτασα σε μια ηλικία που θέλω κάτι ήρεμο και λιγότερο έντονο. Έναν άνθρωπο νορμάλ χωρίς τις δικές σου ιδιαιτερότητες. Μια νορμάλ σχέση από εκείνες που βρίσκεις στο σπίτι σου ηρεμία. Που νιώθεις ότι βρίσκεις γαλήνη. Γαλήνη δεν νιώθω πλέον κοντά σου γιατί σε αγαπώ τόσο πολύ που δεν θέλω να σε χωρίσω αλλά θα αναγκαστώ. Που με έφτασες. Που μας έφτασε η ζωή. Δεν τα ελέγχουμε το ξέρω. Ξέρω τι είσαι για εμένα. Η ίδια μου η ζωή. Δεν την θέλω όμως πλέον. Μόνη μου θα ζήσω το ξέρω. Όχι δεν θέλω κανέναν. Δεν θα αφήσω κανένα διότι έζησα αυτό που δεν έπρεπε.

    Έζησα ένα πολύ μεγάλο έρωτα για πολλά πολλά χρόνια. Κάτι τόσο μοναδικό που με στοιχειώνει πλέον και δεν με αφήνει να δω την επόμενη ημέρα καθαρά. Δεν αντέχω μακρυά σου διότι σε αγαπάω. Δεν αντέχω κοντά σου διότι νιώθω ενοχές.

    Θα περάσουν πολλά χρόνια για να μάθω να εμπιστεύομαι τους ανθρώπους. Στην ηλικία μου δεν έχω πολλές ελπίδες. Φοβάμαι να μείνω μόνη. Φοβάμαι να αναγκαστώ να ερωτευτώ για να σε ξεχάσω. Δεν σε κρίνω αρνητικά. Την αλήθεια σου λέω.

    Δύο παιδιά, μια οικογένεια, υποχρεώσεις, σύζυγος και εγώ να τα διαλύσω όλα ...από φόβο.

    Εκεί λοιπόν σταματάνε οι ψυχίατροι. Εκεί δεν βρίσκουν να μου πούνε τίποτα.

  12. #432
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Όλο αυτός δυστηχως έχει ξεπεράσει τα όρια του φόβου και έχει γίνει εμμονή....

    Χρειάζεσαι επειγωντος βοήθεια ...

    Αμφιβάλω αν υπάρχει και ο γκόμενος ακόμα ...αν αντέχει την τόσο νοσηρή κατάσταση σου ..
    Τι όμορφο να κρατηθεί μέσα από αυτό ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #433
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Ο γκόμενος ειναι στο μυαλό μου. Τον φέρνω σαν εικόνα για να ηρεμώ. Κανένα όμορφο δεν μπορώ να κρατήσω. Τα εκαψσ όλα. Έκαψα έναν άνθρωπο που λατρεύω. Έναν άνθρωπο που ... Και το λέω με πλήρη συναίσθηση ... Είναι ότι καλύτερο και χειρότερο είχα και έχω στην ζωή μου. Και φάρμακα παίρνω εδώ και 8 μήνες και κάνω θεραπεία και ότι άλλο θέλεις. Και επειδή? Αφού εγώ κατέβασα ρολά.

    Πώς γίνεται να αγαπάς κάποιον για τριάντα χρόνια να τον αγαπάς ακόμα να τα έχεις όλα όσα πρέπει να έχεις και εσύ παγωμένη?

    Βαθειά κατάθλιψη του κερατά. Θα φύγω όμως θα ξεφύγω,? Ατάκα του άντρα μου... Βιάζεσαι αυτά παίρνουν χρόνια. Μην ψάχνεις να βρεις απαντήσεις. Δεν χρειάζονται. Τα φάρμακα δεν λύνουν όλα τα προβλήματα. Εγώ δεν μπορώ να σε αφήσω ιδιαίτερα τώρα. Σε αγαπώ και στο φινάλε ο χρόνος περνάει είτε το θέλουμε είτε όχι. Ορίστε μου έγινε και ψυχολόγος.

    Αυτό το σε αγαπώ πόσο μπορείς να το μισήσεις. Μου κάνει πλάκα και μου λέει με έχεις γσμησει τόσο πολύ που δεν θα βρω καμία άλλη ποτέ. Δεν μπορώ ρε φίλε. Μαζί σου πέρασα 100 σχέσεις.

    Γιατί δεν μου βγαίνει είναι το πρόβλημα ? Μήπως εάν δεν είχα απιστησει θα μπορούσα να έχω ελπίδα,,? Θεωρώ πως ναι. Τραγικό λάθος και τραγικό λάθος που το παραδέχτηκα.

    Ένα τέτοιο λάθος γιατί να διαλύει κάτι τόσο μοναδικό?

    Να σε συγχωρεί ο άλλος και εσύ να μην νιώθεις τίποτα? Να θέλεις και να μην μπορείς.

    Εδώ μεγάλες γυναίκες και δεν με καταλαβαίνουν. Θα με καταλάβουν τα παιδιά μου? Ένιωθα χάλια με την μάνα μου και μόνη μου και ερωτεύτηκα. Εγώ φταίω και για αυτό?

    Θα φύγω και θα σου δίνω ότι θέλεις αρκεί να είσαι καλά καί ευτυχισμένη? Τώρα να το ακούς αυτό και να νιώθεις κομμάτια.

    Με αγάπησε και με αγαπάει. Με λατρεύει και είναι τα πάντα για όλους. Να τον έχω απατήσει και να είναι δίπλα μου. Να τον διαλύω και αυτός αγάπη μου τι κάνεις. Να σου λέει να φύγω για να γίνεις καλά και ευτυχισμένη. Να ξέρεις ότι θα γίνει κομμάτια για να είσαι καλά.

    Εγώ παγωμένη. Να σκέφτομαι μήπως αν τον χωρίσω θα κάνω το λάθος του αιώνα διότι πλέον δεν έχω κάτι να του πω εναντίον. Ότι του λέω είναι πριν από δύο χρόνια.

    Το ωραίο να μου μείνει. Το ωραίο υπάρχει αλλά δεν μπορώ να το δω.

  14. #434
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Χωρισε βρε μη σκασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #435
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Να τον βλέπεις να είναι κομμάτια με δύο χιλιάδες προβλήματα να θες να τον αγκαλιάσεις και να μην το κάνεις από εγωισμό και απωθημένα.

    Μου λέτε να χωρίσω. Μα δεν θελω. Δεν θέλω ουτε για εμένα διότι τον αγαπώ. Νομίζουν πολλοί ότι τον τιμωρω. Ναι το έκανα στην αρχή. Τον τιμωρησα ακόμα και για αυτά που έφταιγα εγω. Μετά από την τιμωρία μου βγήκε θυμός. Μετά μου βγήκε πάγωμα. Τώρα που προσπαθώ να τον δω διαφορετικά ... Τώρα ... Νιώθω τύψεις. Οι τύψεις, θυμό και πίσω στην τιμωρία. Δεν μπορώ να το συγχωρέσω σαν εραστή διότι δεν μπου βγαίνει. Παράξενο πράγμα η ερωτική αγάπη. Δεν ξέρω γιατί μας κάνει τόσο κακό? Τι είναι αυτό που μας κάνει να είμαστε τόσο τρυφερές και όταν φύγει τόσο κακές? Γιατί αντιδρώ έτσι δεν ξέρω. Πήγα σήμερα πάλι στην ψυχίατρο. Πώς περνάς μου λέει. Χάλια διότι νιώθω τύψεις. Για τον γκόμενο? Όχι για τον άντρα μου. Τι είδους τύψεις? Που δεν μπορώ να τον αγαπήσω. Δεν είναι τύψεις αυτές. Οι τύψεις μας λένε ότι κάτι θέλουμε και το κάνουμε.

    Πόνο έχεις και θυμό. Πόνο που δεν σου βγαίνει ενώ θέλεις. Μην προσπαθείς να θέλεις. Άστο και αν σου έρθει σου ήρθε. Πόσο καιρό της λέω. Δεν ξέρω μου λέει μπορεί να πάρει χρόνια. Δεν είναι ευχάριστο αλλά εφόσον θέλεις μια απάντηση δεν πρέπει να την πιέσεις.

    Και αν δεν μου βγει και απλά περάσουν χρόνια? Μα σου βγαίνουν αλλά πράματα. Πηγαίνετε πλέον παντού μαζί που σου είχε λείψει, σε φροντίζει που σου είχε λείψει, κλπ.

    Μα δεν με γεμίζουν πλέον όλα αυτά? Διότι τα έχεις. Δεν τα έχεις χάσει.

    Αν θέλεις να κάνεις κάτι διαφορετικό θα πρέπει να μάθεις να χάνεις πράγματα. Ναι θα χάσεις πολλά. Ναι μπορεί να αποδειχτεί λάθος επιλογή αλλά δεν υπάρχουν δεδομένες καταστάσεις.

    Να χάσω και τον άνθρωπο της ζωής μου? Εσύ το θέτεις σε αμφισβήτηση διότι δεν μπορείς.

    Εγώ δεν θα σου πω τι να κάνεις. Ούτε να ακούς καμία φίλη σου. Στη θέση σου ούτε τον εαυτό μου δεν θα άκουγα. Τα παιδιά είναι η μεγαλύτερη δικαιολογία των γυναικών. Για εσένα μένεις διότι εσύ δεν μπορείς να φύγεις. Η συμπεριφορά του άντρα σου ειναι πλέον λογική. Σου μιλάει ειλικρινά και μάλιστα με αγάπη. Ερωτική αγάπη σου δείχνει. Εσύ δεν μπορεις να την διαχειριστείς διότι έκανες το λάθος να απιστησεις και παγιδεύτηκες στο λάθος σου.

    Παγιδεψες το μυαλό σου σε μια ουτοπία ευτυχίας επειδή δειλιάσεις να χωρίσεις. Τώρα που ο άντρας σου άλλαξε έχεις παγιδευτεί στον ανεκπλήρωτο έρωτα.

    Δεν υπάρχει λύση που δεν είναι στο μυαλό σου. Ο θυμός σου είναι με τον εαυτό σου. Μη το πετας επάνω του. Δεν βοηθάς κανένα. Σταματά και.με τον εαυτό σου να είσαι θυμωμένη διότι δεν τον βοηθάς.

    Θα σου πω ακριβώς τι κάνεις τώρα και δεν σου βγαίνει. Ο θυμός σου λειτουργεί σαν γόμα που σβήνει ότι εκείνος προσπαθεί να σου προσφέρει. Δεν έχεις αναμνήσεις από καλές στιγμές. Τις σβήνεις. Σβήνεις όλη σου την ζωή.

    Σβήνεις για να ξεχάσεις την δική σου ανασφάλεια και φόβο. Επειδή δεν μπορείς να ακολουθήσεις την καρδιά σου και να χωρίσεις την σβήνεις. Σβήνεις όλα σου τα συναισθήματα. Φοβάσαι να τα αντιμετωπίσεις. Φοβάσαι τόσο να φύγεις όσο και να μείνεις.

    Η λογική σου λέει μείνε και το συναίσθημα φύγε. Ένιωσες ερωτευμένη και άρα χαρούμενη. Φάρμακο είναι αλλά δεν είναι λύση σε κανένα πρόβλημα.

Page 29 of 57 FirstFirst ... 19272829303139 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 13:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 22:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 13:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 16:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 13:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •