ποτε ηταν η τελευταια φορα που ερωτευθηκατε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    βολος
    Posts
    222

    ποτε ηταν η τελευταια φορα που ερωτευθηκατε

    εμενα ηταν πριν απο 8 χρονια περιπου οταν ημουν 21,τωρα ειμαι σχεδον 30.θυμαμαι οτι ηταν πολυ ωραιο συναισθημα και μακαρι καποια στιγμη να το ξαναζησω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    πριν 4 μηνες.Καλα βρε τομας δεν βρεθηκε αλλη γυναικα να σε κανει να νοιωσεις το συναισθημα του ερωτα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    βολος
    Posts
    222
    οχι φιλε μου γιατι ολα αυτα τα χρονια ειμαι off δεν με ενδιαφερει και πολλυ να ερωτευτω.το μονο που με ενδιαφερει ειναι να γινω καλα κατι που δεν ξερω αν συμβει τελικα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    στη ζωη ταξιδευουμε.μπορει να χρειαστει μερικες φορες να σπρωξουμε το χαλασμενο αυτοκινητο μας,αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορουμε να ριξουμε μια ματια γυρω μας να χαρουμε τη φυση.Αν βλεπουμε μονο το αμαξι μας τοτε χανουμε την διαδρομη.Ας παμε και λιγο πιο αργα στον προορισμο μας δεν πειραζει.Για αλλους ειναι σημαντικοτερο το κυπελο,για αλλους η διαδρομη....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    βολος
    Posts
    222
    ωραια τα λες φιλε μου αλλα διστυχως δεν μπορω να τα υλοποιησω γενικα λιγα πραγματα μπορω να υλοποιησω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Ας πουμε πως μου ερχεται η ιδεα να γινω γιατρος.Μπορω;οχι δεν μπορω.Αλλα αν το καλοσκεφτουμε αν αφησω την ζωη μου και κατσω να διαβασω ,εξετασεις κλπ κλπ και παιδευτω 10 χρονια με διαβασματα βαζοντας το στοχο,ολο και κατι θα καταφερω.Αλλα ειναι κουραστικο,πολλες φορες θα θελησω να το παρατησω γιατι θα μου λενε να βγω εξω αλλα θα πρεπει να διαβασω,ο δρομος του στοχου ειναι δυσκολος,ενω το να αποφυγω τον στοχο ειναι πιο ευκολο.Βεβαια υπαρχουν και τα ακατορθωτα...ειναι δυσκολο να δαμαζουμε τα συναισθηματα μας,και υπαρχει διαφορα λεγοντας δαμαζουμε με το να καταπιεζουμε.Σιγα σιγα,υπομονη και δουλεια με τον εαυτο μας θελει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    βολος
    Posts
    222
    μου φενονται ολα βουνο ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι.δεν ξερω πιστευω οτι δεν θα μπορεσω να ξαναερωτευτο ξανα.τα χρονια περνανε και φευγουν φιλε μου και εχω να ζησω 8 ολοκληρα χρονια.αυτο που λες παντως ειναι σημαντικο για το στοχο.αυριο λεω να παω δουλεια ας πουμε πρεπει να τα καταφερω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    το πως κοιταζεις μια κατασταση ειναι πολυ σημαντικο.αν θελεις μπορεις να το δοκιμασεις και εσυ.κατσε απεναντι απο την βρυση του σπιτιου σου και λεγε συνεχεια,επι 5 λεπτα,δεν θα καταφερω να ανοιξω την βρυση.Στο τελος θα αρχισεις να πιστευεις πως αμα πας δεν θα καταφερεις να την ανοιξεις.Αν μετα αρχιζεις επι ενα 5 λεπτο και λες μεσα σου,θα παω και θα την ανοιξω τερμα,μπορω και θα το κανω.Θα δεις για ποτε θα πας να την ανοιξεις.Η θετικη σκεψη ειναι πολυ σημαντικο πραγμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    και ενα αλλο παραδειγμα που δειχνει τα παιχνιδια του μυαλου,πες μια λεξη,πχ \"ηλιος\" και επανελαβε την συνεχεια,στο τελος χανει το νοημα της.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    34
    υπαρχει περιπτωση να μην ξεπερασεις ποτε καποιον που ειχες ερωτευτει και εχεις πληγωθει??

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    καμμια φορα υψωνουμε τειχη γυρω μας ωστε να μην εκτεθουμε στον κινδυνο να πληγωθουμε ξανα..ακομα κι αν δεν νιωθουμε τιποτα για τον υπαιτιο του αρχικου πονου..μενει κατι σαν φοβια σαν αυτοαμυνα..
    Dum spiro spero (?)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Empneustns
    και ενα αλλο παραδειγμα που δειχνει τα παιχνιδια του μυαλου,πες μια λεξη,πχ \"ηλιος\" και επανελαβε την συνεχεια,στο τελος χανει το νοημα της.

    Ναι αυτό λέγεται \"εξοικείωση\". Όπως όταν φωράς ένα καινούργιο ρολόι, στην αρχή αισθάνεσαι έντονα την μεταλλική υφή του, μετά από λίγο όμως δεν το καταλαβαίνεις καν χε.


    Επίσης όταν βλέπεις, τα μάτια κάνουν συνέχεια μικρο-κινήσεις (σακκαδικές κινήσεις), γιατί το ανθρώπινο μυαλό δημιουργεί την πραγματικότητα δυναμικά, συγκρίνοντας συνέχεια διαφορές. Αν ρίξεις παραλυτικό υγρό στους μυες των ματιών, τότε επέρχεται τύφλωση, επειδή τα κύτταρα του αμφιβληστροειδή \"εξοικειώνονται\"γρήγορα με τις σταθερές πληροφορίες.


    Empneustis και σε όλους εδώ μέσα, σας συνιστώ να διαβάσετε ένα φοβερό βιβλίο...το έχω ξαναπροτείνει πολλές φορές, λέγεται


    Daniel Gilbert- \"Αναζητώντας Την Ευτυχία- Μαθήματα για τις πλάνες του νου\", Εκδόσεις Κάτοπτρο

    και επίσης ένα ακόμα καλό...

    Jacques Ninio- \"Η Επιστήμη Των Ψευδαισθήσεων\"

    επίσης από τις εκδόσεις Κάτοπτρο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by Empneustns
    στη ζωη ταξιδευουμε.μπορει να χρειαστει μερικες φορες να σπρωξουμε το χαλασμενο αυτοκινητο μας,αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορουμε να ριξουμε μια ματια γυρω μας να χαρουμε τη φυση.Αν βλεπουμε μονο το αμαξι μας τοτε χανουμε την διαδρομη.Ας παμε και λιγο πιο αργα στον προορισμο μας δεν πειραζει.Για αλλους ειναι σημαντικοτερο το κυπελο,για αλλους η διαδρομη....
    Συμφωνώ μαζί σου Εμπνευστή. Πολύ όμορφα τα λες... Βαζοντας στόχους δεν μας ωφελεί να μη απολαμβάνουμε τη διαδρομή. Θέτοντας σα στόχο την Ιθάκη μας ας απολαύσουμε τη διαδρομή... Που μπορεί να είναι πολύ απρόβλεπτη...απρόβλεπτα ευχάριστη:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
    να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
    γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
    Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
    τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
    τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
    αν μέν’ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
    συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
    Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
    τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
    αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
    αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

    Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
    Πολλά τα καλοκαιρινά πρωιά να είναι
    που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
    θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους·
    να σταματήσεις σ’ εμπορεία Φοινικικά,
    και τες καλές πραγμάτειες ν’ αποκτήσεις,
    σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κ’ έβενους,
    και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
    όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά·
    σε πόλεις Aιγυπτιακές πολλές να πας,
    να μάθεις και να μάθεις απ’ τους σπουδασμένους.

    Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
    Το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
    Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
    Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
    και γέρος πια ν’ αράξεις στο νησί,
    πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
    μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

    Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
    Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
    Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

    Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
    Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
    ήδη θα το κατάλαβες η
    οι Ιθάκες τι σημαίνουν.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο.Πως θα αισθανόσαστε αν δεν είχατε ποτέ ερωτευθεί,δεν είχατε πάει ένα ραντεβουδάκι δεν έίχατε νιώσει ότι έχετε εναν άνθρωπο δίπλα σας αν ακόμη δεν κλάψατε από μια αγάπη που τελείωσε;Αν κατα βάθος θέλατε να ζήσετε κάτι έντονο έστω και αν κράτησε λίγο;Δεν θα νιώθατε συναισθηματική αναπηρία;Θα νιώθατε μια δίψα ένα κενό μια καταπίεση συναισθημάτων.Να χωθείς σε μια αγκαλιά να νιώσεις ασφαλεια να δεις για πότε κόβονται τα αντικαταθλιπτικά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •