Ψυχολόγος η ψυχίατρος??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125

    Ψυχολόγος η ψυχίατρος??

    Θα ήθελα να μου πείτε ποιος σας βοήθησε περισσοτερο σε περίπτωση μέτριας κατάθλιψης χωρίς σκέψεις αυτοκτονίας.. Ψυχολόγος η ψυχίατρος? Συνήθως πρώτα επισκέφθηκατε ψυχολογο και μετά ψυχίατρο?? Νομίζω ότι έχω κατάθλιψη και δεν ξέρω μπορω να απευθυνθώ..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    20
    Καλησπέρα
    Σε ψυχολόγο θα πας.. Αν αυτός το κρίνει απαραίτητο θα σε στείλει ο ίδιος σε ψυχίατρο..
    Γιατί νομίζεις ότι έχεις κατάθλιψη;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Καλησπερα, το τελευταιο καιρο ειχα καποια δυσαρεστα γεγονοτα στην ζωη μου.. απ τοτε εχω κλειστει στον ευατο μου και δεν με ευχαριστει τιποτα.. ολη μερα οτι κανω ειναι με το ζορι.. το βραδυ δεν κοιμαμαι και κλαιω.. με το φαγητο δεν εχω ιδιαιτερη ορεξη να φαω αλλα με πιεζει η οικογενεια μου..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Αν έχουν συμβεί δυσάρεστα πράγματα στη ζωή σου, λογικό είναι να αισθάνεσαι άσχημα και να κλαις.. Το πιο ανησυχητικό (κατά τη γνώμη μου) είναι αυτό που λες για το φαγητό..
    Καλό είναι να πας σε έναν ψυχολόγο.. Να μιλήσεις για ότι σε απασχολεί.. Ή αν έχεις δικούς σου ανθρώπους. Γενικά κάνει καλό να μιλάς και να μην κρατάς μέσα σου πράγματα που σε πονάνε..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    δεν μιλαω ευκολα και κλεινομαι στον ευατο μου επειδη νιωθω οτι δυσκολευομαι να τα διαχειριστω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ψ υ χ ο λ ο γ ο ς ασυζητητι.........τι καταφερα με 18 χρονια με κτθλψη που πηγαινε σε διαφορετικους ψυχιατρους ? τιποτα , οτι καταφερα , ιδιαις δυναμεις ...... η ο Θεος , δεν ξερω , εκανα πολλη προσευχη ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    δεν μιλαω ευκολα και κλεινομαι στον ευατο μου επειδη νιωθω οτι δυσκολευομαι να τα διαχειριστω
    Γι αυτό δυσκολεύεσαι να τα διαχειριστεις.. Επειδή τα κρατάς μέσα σου.. Όταν πας στον ψυχολόγο και τα συζητήσεις όλα θα μπουν σε μια σειρά.. Θα δεις ότι δεν είναι τόσο τρομακτικά όσο τα βλέπεις εσύ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    χθες κοιμηθηκα στις 3:30 τα ξημερωματα μετα απο αρκετο κλαμα..οσο μπορω την ημερα ειμαι λειτουργικη.. προσπαθω να δειχνω οτι ειμαι καλα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    χθες κοιμηθηκα στις 3:30 τα ξημερωματα μετα απο αρκετο κλαμα..οσο μπορω την ημερα ειμαι λειτουργικη.. προσπαθω να δειχνω οτι ειμαι καλα..
    Δεν ωφελεί να προσπαθείς να "δείχνεις" καλά.. Πρέπει να κάνεις κάτι για να βοηθήσεις τον εαυτό σου..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #10
    george1520
    Guest
    Ψυχολόγο... Αυτός θα σε παραπέμψει σε ψυχίατρο αν χρειαστεί.

    Πως είναι τα πράγματα στο σπίτι? Έξω? Βρήκες κάποιον να πεις μια κουβέντα?

    Ότι και να νιώθεις.. Οοοοσο χάλια και να είσαι.. Προσπάθησε να βγαίνεις από το σπίτι,..εστω και στην αυλή. Οι 4 τοίχοι είναι ότι χειρότερο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Ζω με τους γονείς μου οι οποίοι ευτυχως και κυρίως η μητέρα μου με στηρίζει και φροντίζει να πίνουμε το καφέ μας στην αυλή τώρα που έχει ήλιο..εχω και φίλες αλλά νιώθω ότι δεν με γεμίζουν αρκετά.. Βρήκα μία ψυχολογο και θα μιλήσω μαζί της ελπίζω στο οικονομικό κομμάτι να μην τσιμπάει πολλα..

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    Ζω με τους γονείς μου οι οποίοι ευτυχως και κυρίως η μητέρα μου με στηρίζει και φροντίζει να πίνουμε το καφέ μας στην αυλή τώρα που έχει ήλιο..εχω και φίλες αλλά νιώθω ότι δεν με γεμίζουν αρκετά.. Βρήκα μία ψυχολογο και θα μιλήσω μαζί της ελπίζω στο οικονομικό κομμάτι να μην τσιμπάει πολλα..

    Θα διαμορφώσεις τις συνεδρίες όπως εσένα σε βολεύει.. Χρειάζεται υπομονή όλο αυτό και πείσμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Αχχ σίγουρα.. Έχω αρχίσει να νιώθω και εκνευρισμό..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    υπαρχουν και ψυχειατροι που εκαναν μεταπτυχιακο και ειναι και ψυχολογοι ,αυτο ειναι το καλητερο .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    υπαρχουν και ψυχειατροι που εκαναν μεταπτυχιακο και ειναι και ψυχολογοι ,αυτο ειναι το καλητερο .
    Χμμμ ναι σωστά! Αλλά επειδή μένω επαρχία δεν εχω πολλές επιλογές...

Similar Threads

  1. ΣΟΣ ψυχολογος-ψυχιατρος
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 11-09-2015, 10:07
  2. ψυχολογος vs ψυχιατρος
    By koukouvagia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-10-2013, 14:03
  3. Ψυχολογος ή ψυχιατρος?
    By jimmaster in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 14-06-2012, 10:23
  4. ψυχολογος ή ψυχιατρος;
    By aleg in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 24-09-2011, 00:49
  5. Ψυχολογος ή Ψυχιατρος
    By giorgos_86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-07-2008, 00:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •