Φωνές στη ψυχοθεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Φωνές στη ψυχοθεραπεία

    Είμαι 19 χρονων,έχω κοινωνικό άγχος,πηγαίνω σε έναν ψυχολογο κοντά στους 4 μήνες.Απο την αρχή μου είχε φανεί κάπως περίεργος καθώς ήταν υπερβολικά φιλικός σε σχέση με άλλους ψυχολόγους,συνήθηζε να μιλάει με πολύ απλή γλώσσα,να χρησιμοποιεί καμιά φορά βρισιες(για πλάκα) αλλά πίστευα ότι ίσως ήταν καλό που ήταν τόσο φιλικός.Υπηρχαν και άλλα πράγματα που μου είχαν φανεί κάπως αντιεπαγγελματικα και στις τελευταίες συνεδρίες μου φώναζε για αυτό σκέφτομαι να τον σταματήσω,δεν ξέρω.
    Last edited by ariana; 14-02-2020 at 01:12.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ενδεχομένως η συμπεριφορά του να ταιριάζει σε κάποιον άλλο ( αν και μου ακούγεται ανορθόδοξη σε αρκετά), εσένα όμως φαίνεται να μη σου ταιριάζει. Οπότε σταμάτα τον. Έγραψες σε άλλο μήνυμα ότι σκέφτεσαι μήπως να προσπαθήσεις για λίγο μόνη σου να εφαρμόσεις αυτά που αποκόμισεις από τους προηγούμενους ψυχολόγους, θα σου πρότεινα να το κάνεις. Άσε τις ψυχοθεραπείες για λίγο στην άκρη να δεις πως θα τα πας μόνη σου, ίσως άθελά του να σου κάνει από σπόντα μεγαλύτερο καλό αυτός εδώ, κατά κάποιο τρόπο να σε "πείσμωσε" όλο αυτό, να μπούχτησες από τους ψυχολόγους και να δυναμώσεις τον εαυτό σου περισσότερο μόνη σου.

  3. #3
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Είμαι 19 χρονων,έχω κοινωνικό άγχος,πηγαίνω σε έναν ψυχολογο κοντά στους 4 μήνες.Απο την αρχή μου είχε φανεί κάπως περίεργος καθώς ήταν υπερβολικά φιλικός σε σχέση με άλλους ψυχολόγους,συνήθηζε να μιλάει με πολύ απλή γλώσσα,να χρησιμοποιεί καμιά φορά βρισιες(για πλάκα) αλλά πίστευα ότι ίσως ήταν καλό που ήταν τόσο φιλικός.Υπηρχαν και άλλα πράγματα που μου είχαν φανεί κάπως αντιεπαγγελματικα πχ σήκωνε τηλ μες την συνεδρία,στέλνει μυνήματα μες την συνεδρία,ασχολείται με άλλα πράγματα,μου έλεγε ότι οι προηγούμενοι ψυχολόγοι μου ήταν αποτυχημένοι και με πιέζει πολύ να του μιλήσω για το παρελθόν για κάτι που του έχω πει ότι δεν είμαι έτοιμη.Τελος σπάντων δεν έδωσα τόσο μεγάλη σημασία για αυτά γιατί δεν θέλω να αλλάζω και συνέχεια ψυχολόγος.Η κατάσταση όμως ξέφυγε στην προηγούμενη συνεδρια.Πιο συγκεκριμένα μου είχε βάλει ασκήσει να γράψω σε ένα χαρτί τις αρνητικές μου σκέψεις και να τις αμφισβητησω,και εγώ έγραψα πχ την τάδε σκέψη και έγραψα ότι για να την αμφισβητησω έκανα τις αναπνοές που μου έδειξε και ότι χρησιμοποιησα κάποιες αμφισβητήσεις του προηγούμενου μου ψυχολογου.Εγινε έξαλλος λοιπόν άρχισε να φωνάζει ότι δεν το ακούω,ότι είμαι αλλού,ότι οι προηγούμενες μου ψυχοθεραπείες είναι αποτυχημένες και ότι θέλω να αποτύχω και την δική μας,ότι κάνω κοιλιά,ότι κάνω αντίσταση στην θεραπεία,ότι δεν βελτιωνωμαι,ότι μου έχει πει τόσα πράγματα και εγώ δε κάνω τίποτα,και του είπα ότι τα κάνω και μου λέει και που είναι γραμμένα? Όλα αυτά μου τα έλεγε φωνάζοντας κυριολεκτικά ,και αλλες φορές έχει φωνάξει απλά τότε φώναζε για το πόσο άχρηστοι ήταν οι προηγούμενοι ψυχολόγοι μου,τώρα όμως φώναζε σε εμένα και αυτό για το κοινωνικό μου άγχος ήταν πολύ ταπεινωτικό,δεν ήξερα πως να αντιδράσω φοβήθηκα πάρα πολύ.Του είπα κιόλας στην ίδια συνεδρία ότι ντρέπομαι πχ να παραγγείλω καφέ λόγω του κοινωνικού μου άγχους που αυτό είναι πολύ δυνηθησμενος φόβος των κοινωνικό φοβικών και μου απαντάει : πας καλά σιγά μην κρίνει ο υπάλληλος εσένα,τι νομίζεις ότι είσαι το επίκεντρο η την άλλη φορά του είχα πει ότι οι συγγενείς μου φοβάμαι μην με κρίνουν που όντως με έχουν κρίνει και μου είχε απαντησει πάλι κάτι παρόμοιο και αυτο με κάνει να φοβάμαι να του πω πράγματα για να μην με κρίνει.Και γενικά τώρα μετά από τις φωνές φοβάμαι πάρα πολύ να πάω στην επόμενη συνεδρία,και στην προηγούμενη φοβόμουν να παω.Εχω πάρα πολύ άγχος γιατί φοβάμαι μην μου ξαναφωναξει
    εγω θα ειχα φυγει τρέχοντας παντως απο αυτον!!!τοσοι ψυχολογοι υπαρχουν.ποιος ο λογος να πηγαινεις σε αυτον να τον πληρωνεις και να τον φοβασαι κι απο πανω?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ενδεχομένως η συμπεριφορά του να ταιριάζει σε κάποιον άλλο ( αν και μου ακούγεται ανορθόδοξη σε αρκετά), εσένα όμως φαίνεται να μη σου ταιριάζει. Οπότε σταμάτα τον. Έγραψες σε άλλο μήνυμα ότι σκέφτεσαι μήπως να προσπαθήσεις για λίγο μόνη σου να εφαρμόσεις αυτά που αποκόμισεις από τους προηγούμενους ψυχολόγους, θα σου πρότεινα να το κάνεις. Άσε τις ψυχοθεραπείες για λίγο στην άκρη να δεις πως θα τα πας μόνη σου, ίσως άθελά του να σου κάνει από σπόντα μεγαλύτερο καλό αυτός εδώ, κατά κάποιο τρόπο να σε "πείσμωσε" όλο αυτό, να μπούχτησες από τους ψυχολόγους και να δυναμώσεις τον εαυτό σου περισσότερο μόνη σου.


    Η συμπεριφορα του συγκεκριμενου ειναι εξοχως αντιεπαγγελματικη και φυσικα δεν ειναι θεμα "ταιριασματος" της φιλης με τον συγκεκριμενο... Ημαρτον. ariana και η δικη μου συμβουλη ειναι φυγε τρεχοντας: οχι απλα τα τελευταια που γραφεις οτι συνεβησαν αλλα ηδη οι αρχικες συμπεριφορες (κριτικη στο προσωπο σου, απαξιωτικες αναφορες σε πρωην θεραπευτες) ειναι απαραδεκτες απο καθε αποψη. Βασικα συμπεριφερεται σαν αφεντικο σου ενω τον πληρωνεις εσυ, και σου προκαλει ψυχικη οδυνη ενω υποτιθεται τον εχεις για το ακριβως αντιθετο... Μην δισταζεις και μη κατηγορεις τον εαυτο σου επ΄ουδενι, ο τυπος ειναι περιπτωση.
    Last edited by oboro; 11-02-2020 at 16:08.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ελπιζω επισης να μη σε αποθαρρυνει απο την ψυχοθεραπεια γενικοτερα η συγκεκριμενη αρνητικη εμπειρια. Το να εγκαταλειπουμε μια θεραπευτικη οδο εξαιτιας ενος επιορκου θα ηταν διπλα κριμα: αφενος επιτρεπεις σε εναν αυταρχικο ασχετο να σε νικησει, αφετερου ειναι σαν να αναγεται μετα ο αντιεπαγγελματισμος του σε μετρο συγκρισης για το αν σου κανει η ψυχοθεραπεια η οχι... Λυπαμαι που σου ετυχε μια τοσο αρνητικη εμπειρια και η αληθεια ειναι οτι ειναι θεμα χρονου και τυχης να βρεις τον σωστο θεραπευτη, ειδικα οταν δεν εχεις καποιο δικτυο παραπομπων η καποιο ατομο εμπιστοσυνης να σου προτεινει. Δεν σημαινει ομως οτι δεν αξιζει το κοπο να επιμεινεις στην αναζητηση.
    Last edited by oboro; 11-02-2020 at 16:10.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν έχω καταλάβει καλά από τα προηγούμενα σχόλιά της στο φόρουμ, η Αριάνα μόνο αποθαρρυμένη δεν είναι από τους ψυχολόγους. Ίσα ίσα λέει ότι έχει βοηθηθεί πολύ, απλά με τον προηγούμενο που τον είχε χρόνια αισθάνθηκε να της έχει δώσει ότι είχε να της δώσει και για αυτό έψαξε άλλον.

  7. #7
    Όντως η αλήθεια είναι πως πια έχω πάει σε αρκετούς ψυχολόγους και ξέρω ότι υπάρχουν κακοι και καλοί στην δουλειά τους,με κάποιους που ταιριάζεις και με κάποιους όχι.Τον συγκεκριμένο έχω φτάσει σε σημείο να τον φοβάμαι.Οντως έχω αποφασίσει να τον σταματήσω και ίσως προσπαθήσω λίγο μόνη μου και βλέπω άμα δεν μπορώ ξαναρχίζω ψυχοθεραπεία με κάποιον άλλον αργότερα.Το θέμα είναι ότι φοβάμαι να του πω ότι θέλω να σταματήσουμε τις συνεδριες,θα καταλάβει ότι είναι πιο πολύ λόγω αυτού που έγινε και θα αρχίσει πάλι να λέει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άστον να λέει, λες και θα τον ξαναδείς;
    :D

  9. #9
    Ποια μέθοδο ψυχοθεραπείας εφαρμόζει?

    Η γνωσιακή συμπεριφορική μέθοδος συνιστάται για θέματα φόβου, διότι είναι μεθοδική. Το να γράψεις διαστρεβλωμένες σκέψεις αυτη τη μέθοδο μου θυμίζει, ίσως όμως να μην έπεσες στον καλύτερο ψυχολόγο της μεθόδου ή απλά να μην σ αρέσει η μέθοδος ή ο εν λόγω ψυχολόγος κι έτσι πιάνεσαι από κάποιες συμπεριφορές του, ίσως λόγω ευαίσθητου σου χαρακτήρα ή λόγω φόβου να εφαρμόσεις στην καθημερινότητα σου αυτα που σου μαθαίνει.

    Αν είναι της εν λόγω μεθόδου ο ψυχολογος αυτός κι αν σου μεταδίδει τη μέθοδο του μια χαρά ασχέτως αλλων συμπεριφορών του τότε μάλλον θα πρέπει να συνεχίσεις κοντά του και να πάρεις τα καλά που είναι η μέθοδος. Αλλιως αν δεν σου μεταδίδει συγκροτημένα τη μέθοδο θα πρέπει να πας αλλού κατά προτίμηση της ίδιας μεθόδου ψυχολόγο. Αυτα στα λέω διότι τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα για σενα που είσαι σε μικρή ηλικία και συνεπώς είσαι πιο εύπλαστη σαν χαρακτήρας κι άρα οι πιθανότητες αλλαγής προς το καλύτερο είναι μεγαλύτερες.
    γιάννης

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    43
    Και o άγιος φοβέρα θέλει. Τι να σου πω μπορεί η μεθοδός του να είναι με φωνές αλλά εντάξει άμα δε γουστάρεις να σε φωνάζουν τότε κάντον πέρα. Δεν είναι σωστός που σε φωνάζει αλλά και άλλος που δε σε φωνάζει μπορεί κάλιστα να σε κοροιδεύει και να κάνει υπομονή να πάρει τα χρήματα χωρίς να σε βοηθάει.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Είμαι 19 χρονων,έχω κοινωνικό άγχος,πηγαίνω σε έναν ψυχολογο κοντά στους 4 μήνες.Απο την αρχή μου είχε φανεί κάπως περίεργος καθώς ήταν υπερβολικά φιλικός σε σχέση με άλλους ψυχολόγους,συνήθηζε να μιλάει με πολύ απλή γλώσσα,να χρησιμοποιεί καμιά φορά βρισιες(για πλάκα) αλλά πίστευα ότι ίσως ήταν καλό που ήταν τόσο φιλικός.Υπηρχαν και άλλα πράγματα που μου είχαν φανεί κάπως αντιεπαγγελματικα και στις τελευταίες συνεδρίες μου φώναζε για αυτό σκέφτομαι να τον σταματήσω,δεν ξέρω.
    Φύγε τρέχοντας ο άνθρωπος είναι για καταγγελία. Αν στο έκανε αυτό κάποιος φίλο σου τι θα έλεγες γι αυτόν φύγε τρέχοντας. Kάτσε σκέψου αυτό είναι ψυχοθεραπεία? Τι είναι ψυχοθεραπεία για σένα τι ζητάς τι θέλεις για τον ευατό σου, βαθειά μέσα σου. Με αυτό τον τρόπο παίρνεις αυτό που θέλεις? Επειδή έχω βρεθεί στη θέση σου ταλαιπωρήθηκα πολλά πολλά χρόνια με θερπαευτές που δεν ήταν θεραπευτές που στο δικό μου μυαλό ήταν αλλά εκείνοι δεν φέρονταν όπως εγώ τους είχα στο μυαλό μου. Οταν ο άλλος σου λέει θεραπευτής πιστευεις ότι θα θεραπευσει το μέσα σου. Αυτό είναι θεραπευτής. Μια δουλειά που αντί να την κάνουμε εμείς περιμένουμε να την κάνει κάποιος άλλος. Επειδή δεν γνωρίζουμε ότι μπορούμε να την κάνουμε εμείς. Ναι η θεραπεία μπορεί να είναι καλή αλλά για να γίνει αυτό ο θεραπευτής πρέπει να είναι συνμπονετικός. Που ξανακούστηκε θερπαεία με φωνές και προσβολές? Αν ήσουν ένας δυνατός και στέρεος άνθρωπος θα τον είχες στείλει στο διάολο και θα είχες φύγει. Αλλά όπως κι εγώ κάθεσαι και ανέχεσαι τέτοιου είδους συμπεριφορές γιατί δεν έχεις μάθει να υπερασπίζεσαι τον ευατό σου γιατί δεν έχεις μέσα σου εδριαωμένες τις άμυνες σου και τις απσίδες σου. Βασικά εγώ ανεχόμουν τέτοιες συμπεριφορές από θεραπευτές μέχρι που γύρισα την προσοχή μου προς τα μέσα. Και τότε συνειδητοποίησα τον θυμο μου απέναντι τους και όσο τον συνειδητοποιούσα και πόσο δεν με σεβόντουσαν τόσο δυνάμωνα. Τόσο φευγαν οι κρίσεις πανικού τόσο φεύγαν οι φοβίες. Πίστευα ότι οι θερπαευτές θα μου φερόταν με σεβασμό και ισότιμα και έτσι τους είχα στο μυαλό μου ως ανθρώπους με καλοσύνη και ενασυναίσθηση. Αλλά αυτό ήταν αυτό που έπρεπε να είναι. Δεν ήταν όμως έτσι. Και μόλις άρχισα να το καταλαβαίνω απελευθερώθηκα. Από το 2008 ασχολούμε με την ψυχοθεραπεία πιο χαμένο χρόνο και χρήμα δεν έχω σπαταλήσει. Πεταμένα λεφτά. Και άλλαξα πολλούς πίστεψε με. Ούτε ένα δεν συνάντησα έτσι όπως θα έπρεπε να είναι οι θερπαευτές. Και αυτό που σου έγραψε κάποιος ότι για σένα μπορεί να μην κάνει και για άλλον κάνει είναι λάθος. Δεν είναι για κανένα. μετά παό όλα αυτά τα χρόνια από τεράστιες ζημιές από τέτοιες συμπεριφορές που ανεχόμουν χρόνια ολόκληρα και μαζευόμουν στην καρέκλα και ένιωθα σαν άχρηστο κουτάβι και ένιωθα μηδενικό και φοβομουν να πάω στις συνεδρίας και έτρεμα να μιλήσω λες και είχα ένα μπαμπούλα απέναντι μου και ήμουν σα μικρό παιδί και πλήρωνα συνεδρίες που δεν πήγαινα ενώ εκείνοι όταν ακύρωναν δεν έτρεχε κάστανο. Φοβόμουν τόσο πολύ που έτρεμα. Και όσο το έβλεπαν αυτό τόσο χειρότεροι γινόντουσαν. Καταλαβαίνεις? Ενα ναθρωπινο παιχνίδι είναι και αυτό. Γιατί σιγά να μην νοιάζεται ένας ξένος για σένα. Παράτα τους ψυχολόγους όλους πριν να είναι αργά. Στρέψου προς τα μέσα. Στρέψου προς τον ευατό σου. Ακου της εσωτερική φωνή σου. Οσο ακούς αυτούς τόσο θα χάνεις τον ευατό σου. Συνειδητοποίησε πόσο πολύ σε επηρεάζουν εξαιτίας της θέσης τους. Είσαι τραυματισμένος σίγουρα για να πηγαίνεις σε ψυχολόγο και ζητάς θεραπείας για τα τραυμαάτα σου. Θέλει σεβασμό αυτό όχι φωνές και ύβρις. Αν είναι δυνατόν. Αλλά μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Μόνος σου να περιθάλψεις τα τραυματα σου και ν αγαπήσεις τον εαυτό σου ως άλλος γονέας ή ως άλλος θεραπευτής. Και θα νιώσεις πολύ γρήγορα καλά. Καθε μέρα θα δεις τον ευατό σου να δυναμώνει. Να σταθεροποιείται όλο και περισσότερο. Στο λέω με όλη μου την ειλικρίναι ότι εγώ το πέτυχα και τώρα κανείς δεν μπορεί να με κλονήσει. Κοιμάμαι ήσυχα δεν έχω πια κρίσεις πανικού και δεν παίρνω κανε΄να φάρμακο που με είχαν ταράξει. Και θεράπευσα μόνη μου όλες τις πληγές που μου είχαν κάνει. Διάβασε το βιβλίο της Alice Miller to σώμα δεν ψευδεται ποτέ. Ελπίζω να βοήθησα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4
    Γεια σου, βρίσκεσαι στην Αθήνα; Η περιγραφή σου είναι ολόιδια με το τρόπο που ξεκίνησε η δική μου άσχημη εμπειρία. Αν θέλεις να επικοινωνήσουμε μπορώ να αφήσω ενα μειλ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Σωστό αυτό που έγραψε ο Κάπα για τον τρόπο που έμαθες να μην υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου, εκεί πάτησε και ο εν λόγω ψυχολόγος και παραβίασε τα δικά σου όρια. Όσο για τα δικά του, θέλουν δουλειά. Κάποιοι ψυχολόγοι θέλουν ψυχολόγο. :P
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  14. #14
    The Laughing Heart said:
    28-08-2020 00:39
    Γεια σου, βρίσκεσαι στην Αθήνα; Η περιγραφή σου είναι ολόιδια με το τρόπο που ξεκίνησε η δική μου άσχημη εμπειρία. Αν θέλεις να επικοινωνήσουμε μπορώ να αφήσω ενα μειλ

    Γεια,δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα, αλλά ναι θα χαρώ πολύ να επικοινωνήσουμε:),τώρα ευτυχώς έχω φύγει από αυτήν την τοξική θα έλεγα θεραπευτική σχέση και έχω βρει έναν ψυχολόγο που είναι συνάμα και άνθρωπος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Φύγε!!! Γιατί να σε φωνάζει; Δεν το βρίσκω σωστό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φωνες
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 67
    Last Post: 02-04-2018, 11:13
  2. φωνες.
    By diamantina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 19-01-2013, 17:48
  3. φωνες -ψυχοθεραπεια
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-11-2012, 00:32
  4. φωνες
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-01-2012, 23:37
  5. φωνες
    By pythagoras in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 116
    Last Post: 31-07-2011, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •