Πρόβλημα με τον ύπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9

    Πρόβλημα με τον ύπνο

    Καλησπέρα!
    Τους τελευταίους δύο μήνες αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον ύπνο σε καθημερινή βαση..ενω κοιμάμαι σχετικά νορμαλ ωρα γύρω στης 11 ,κατα της 2 με 3 π.μ ξυπνάω με μια αίσθηση "τρόμου", "άγχους"..δε ξρω πως να το περιγράψω και δεν ξανά κλείνω μάτι .. ουσιαστικά κοιμάμαι καθημερινά 3-4 ώρες..δε ξέρω τι να κάνω..

  2. #2
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Καλησπέρα.. Το είχα χροοοονια αυτο το θέμα. Ακόμη το έχω αλλά οχι σε τέτοιο βαθμό.
    Εμενα οφειλόταν σε ψυχολογικό παράγοντα. Με βοηθησε η ψυχολόγος σε αυτό.. Αμα συνεχιζόταν θα έπαιρνα φαρμακευτική αγωγη γιατί δεν την πάλευα.. Η αϋπνία και ο κακος ο ύπνος δημιουργούν πολλα θέματα και σωματικά και ψυχολογικά .
    Επίσης βοηθάει η γυμναστική και η διατροφή..εμενα με βοηθάει και η μουσική. . Δοκίμασε σιγουρα 2-3 ωρες πριν κοιμηθείς να μην φας κατι.. Μην ασχολείσαι με κινητό, τηλεόραση κτλ.. Ολα κλειστά, ησυχία στο δωμάτιο και μονο μια χαλαρωτική μουσική.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Η αλήθεια είναι πως ολα αυτα που αναφέρεις τα έχω δοκιμάσει αλλα χωρίς αποτέλεσμα..

  4. #4
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by ggrecaa View Post
    Η αλήθεια είναι πως ολα αυτα που αναφέρεις τα έχω δοκιμάσει αλλα χωρίς αποτέλεσμα..
    Κάτι φυτικό εχεις δοκιμάσει; υπαρχουν στα φαρμακεία.. Μελατονινη, βαλεριάνα.
    Βοηθάει και η φαρμακευτική κάνναβη.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Σαν σκεύασμα εννοεις την βαλεριάνα ή σαν αφέψημα;
    Το μονο που εχω δοκιμάσει είναι χαμομήλι ..

  6. #6
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by ggrecaa View Post
    Σαν σκεύασμα εννοεις την βαλεριάνα ή σαν αφέψημα;
    Το μονο που εχω δοκιμάσει είναι χαμομήλι ..
    Και τα δύο.. Αμα δεν έχεις δοκιμάσει ξεκίνα απο το αφέψημα και μετα πήγαινε στο χάπι..
    Εμενα προσωπικά δεν με βοήθησαν γθατι είχα ήδη χρόνιο θέμα οταν άρχισα να ψαχνομαι.. Πολλοί ομως λένε οτι τους βοηθάει..
    Είναι γεμάτη η μέρα σου; κουράζεσαι μεσα στην μέρα;;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Ναι νιώθω κούραση γενικότερα και σωματική και πνευματική... αλλά νομίζω πως ολο αυτο οφείλεται στην έλλειψη ύπνου και οχι απο τις καθημερινές δραστηριότητες ή υποχρεώσεις... επίσης να ρωτήσω και κατι που ισως να γνωρίζεις;η έλλειψη βιταμινών π.χ β12 υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει κατά καποιο τρόπο τον υπνο;

  8. #8
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by ggrecaa View Post
    Ναι νιώθω κούραση γενικότερα και σωματική και πνευματική... αλλά νομίζω πως ολο αυτο οφείλεται στην έλλειψη ύπνου και οχι απο τις καθημερινές δραστηριότητες ή υποχρεώσεις... επίσης να ρωτήσω και κατι που ισως να γνωρίζεις;η έλλειψη βιταμινών π.χ β12 υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει κατά καποιο τρόπο τον υπνο;
    Ναι υπάρχει πιθανότητα.. Δεν τα γνωρίζω ακριβώς βέβαια. Εγω για παράδειγμα οταν ειχα έλλειψη βιταμίνης d και σιδήρου ένιωθα ατονία ολη μέρα και κούραση. Μετά πηρα συμπληρώματα και βιταμίνες και επανήλθα..
    Κανω εξετάσεις κάθε 3 μήνες οποτε τα παρακολουθώ όλα αυτά.. Θα μπορούσες να πας να κανεις μια αιματολογικη για να δεις τι γίνεται με τους δείκτες.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Έχω κάνει αιματολογικές και παίρνω συμπλήρωμα β12..

  10. #10
    george1520
    Guest
    Σε αγχώνει κάτι αυτή την περίοδο;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Δεν περνάω και την καλύτερη φαση της ζωής μου η αλήθεια ειναι.. είμαι αρκετά απογοητευμένη και πιεσμένη το τελευταίο διάστημα, γενικά νιωθω οτι εχω πιάσει πάτο..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όταν είμαστε χάλια ψυχολογικά, κάνουμε και ανήσυχο και διακεκομμένο και γενικά χάλια ύπνο.

  13. #13
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ggrecaa View Post
    Δεν περνάω και την καλύτερη φαση της ζωής μου η αλήθεια ειναι.. είμαι αρκετά απογοητευμένη και πιεσμένη το τελευταίο διάστημα, γενικά νιωθω οτι εχω πιάσει πάτο..
    Οπότε ξέρεις και ποια είναι η αιτία.. Δες τι μπορείς να κάνεις σχετικά με αυτό το ζήτησα. Καθημερινά πως είσαι? Ψυχολογικά εννοώ.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    9
    Πολλές ειναι οι φορές που δεν μπορώ να διαχειριστώ τα συναισθήματα μου..νιωθω πως το μυαλό μου ειναι ενας λαβύρινθος οπου εγω προσπαθώ να βρω απεγνωσμένα μια διέξοδο, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα..δε ξέρω τι συμβαίνει ,πρωτη φορα νιωθω κάπως έτσι!

  15. #15
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ggrecaa View Post
    Πολλές ειναι οι φορές που δεν μπορώ να διαχειριστώ τα συναισθήματα μου..νιωθω πως το μυαλό μου ειναι ενας λαβύρινθος οπου εγω προσπαθώ να βρω απεγνωσμένα μια διέξοδο, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα..δε ξέρω τι συμβαίνει ,πρωτη φορα νιωθω κάπως έτσι!
    Πως προσπαθείς να βγεις από όλο αυτό?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος για τον υπνο
    By Antonis8 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 5
    Last Post: 20-04-2019, 10:52
  2. Πριν τον υπνο
    By Lupo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-09-2018, 16:51
  3. Πρόβλημα με τον Ύπνο
    By Δημήτρης7 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 13
    Last Post: 19-04-2013, 22:14
  4. Άγχος για τον ύπνο.!!
    By Eva1995 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 14-09-2011, 17:07
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •