LYRICA και ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 19 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 281
  1. #166
    YokoChoco
    Guest
    Σήμερα περπάτησα 3,8 χλμ σε χρόνο 50', είναι ίσως η μεγαλύτερη απόσταση που έχω κάνει χωρίς την ζωνη. Στο τέλος βέβαια με ενοχλούσε λίγο η μέση. Είναι όμως μια σημαντική βελτίωση.

  2. #167
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Σήμερα περπάτησα 3,8 χλμ σε χρόνο 50', είναι ίσως η μεγαλύτερη απόσταση που έχω κάνει χωρίς την ζωνη. Στο τέλος βέβαια με ενοχλούσε λίγο η μέση. Είναι όμως μια σημαντική βελτίωση.
    Μετά το περπάτημα κανεις διατατικες??

  3. #168
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Μετά το περπάτημα κανεις διατατικες??
    Μπα όχι! Έχεις δίκιο που μου το υπενθύμισες χρειάζονται για να αποκτούν ελαστικότητα οι μύες.

  4. #169
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Μπα όχι! Έχεις δίκιο που μου το υπενθύμισες χρειάζονται για να αποκτούν ελαστικότητα οι μύες.
    Αν δεν κανεις διατασεις μετα το περπατημα ειναι σαν μην εχεις περπατησει καθολου. ...
    Ακόμα και το πρωι που σηκώνεσαι από το κρεβατι πρέπει να κάνεις δυο συγκεκριμένες ασκήσεις για να αρχίσουν να ξανά έχουν ελαστικότητα τα νεύρα...

    Έχεις κάνει και σπονδυλοδεσια ?αν όχι να ξέρεις ότι το μονόζυγο είναι σωτηριο

  5. #170
    YokoChoco
    Guest
    Ναι έχω κάνει σπονδυλοδεσία..

  6. #171
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Ναι έχω κάνει σπονδυλοδεσία..
    Εγώ πιστεύω πως πρέπει να πας άμεσα σε φυσιοθεραπευτή
    Οι γιατροί είναι για την επέμβαση από εκεί και πέρα είναι δουλειά του φυσιοθεραπευτή να σου δείξει ακόμα και τον τρόπο που πρέπει να σηκώνεσαι από το κρεβάτι σου.
    Ξέρεις αυτό που λένε ότι τον καλύτερο γιατρο να έχεις, το καλύτερο χειρουργικό αποτέλεσμα να έχεις αν δεν κάνεις σωστή αποκατάσταση μετά και εφ όρου ζωής σωστή συντήρηση είναι σαν μην έχεις κάνει ποτέ χειρουργείο...

  7. #172
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Εγώ πιστεύω πως πρέπει να πας άμεσα σε φυσιοθεραπευτή
    Οι γιατροί είναι για την επέμβαση από εκεί και πέρα είναι δουλειά του φυσιοθεραπευτή να σου δείξει ακόμα και τον τρόπο που πρέπει να σηκώνεσαι από το κρεβάτι σου.
    Ξέρεις αυτό που λένε ότι τον καλύτερο γιατρο να έχεις, το καλύτερο χειρουργικό αποτέλεσμα να έχεις αν δεν κάνεις σωστή αποκατάσταση μετά και εφ όρου ζωής σωστή συντήρηση είναι σαν μην έχεις κάνει ποτέ χειρουργείο...
    Σε ευχαριστώ πολύ Ντίντι.
    Θα περιμένω να περάσουν 4-6 εβδομάδες θεραπείας με το Lyrica 150mg + 2 χάπια Νeurobion + 1 χάπι Centrum Men, για να δώ πως θα είμαι. Ο Ορθοπεδικός είπε ότι στις 30-40 μέρες φαίνεται η διαφορά. Υπάρχει βελτίωση κακά τα ψέμματα, αλλά θέλει αρκετά ακόμα.
    Για άσκηση η νευρολόγος μου είπε κολύμπι αλλά δεν ξερω, και απεχθάνομαι την θάλασσα. Η εναλλακτική ίσως είναι Tai Chi, Φυσικοθεραπεία(αλλά κάνω Μακ Κένζι και πονάω), το Περπάτημα εννοείται, Κοιλιακοί-Ραχιαίοι, όλοι λένε πως βοηθάει το Ποδήλατο, η Γιόγκα δεν νομίζω έχει δύσκολες στάσεις, ίσως η Ρεφλεξολογία κτλ.
    Νομίζω όμως ότι αρχικά, φάρμακα και περπάτημα και βλέπουμε, ας δώσουμε χρονο να δουλέψει η αγωγή.
    Στον 1,5 μήνα θα πάω στον Ορθοπεδικό και θα δούμε πως θα είμαι και αναλόγως θα πράξουμε, ίσως του ζητήσω φυσικοθεραπείες, θα δούμε, θέλω να δώσω χρόνο στο Lyrica, που κακά τα ψέμματα μιλάμε κοιμάμαι σαν ελέφαντας.
    Χθες το βράδυ το πήρα 21:30 και στις 01:30 ένα Lexotanil, ε κοιμήθηκα δύσκολα στις 03:00 και ξύπνησα περίπου 14:00, είναι κοντά 11 ώρες.... πιστεύω η δόση μου είναι 75mg όχι 150, αλλά θα παραμείνω στα 150 για να θεραπεύσω τον πόνο, και μετά το ελαττώνω, όλα στην ώρα του.
    Σε ευχαριστώ κ πάλι.

    ΥΓ: Σήμερα περπάτησα 1χλμ πήγα σούπερ μάρκετ, τίποτα άλλο, χαλαρά έχει και μίνι καύσωνα.

  8. #173
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ Ντίντι.
    Θα περιμένω να περάσουν 4-6 εβδομάδες θεραπείας με το Lyrica 150mg + 2 χάπια Νeurobion + 1 χάπι Centrum Men, για να δώ πως θα είμαι. Ο Ορθοπεδικός είπε ότι στις 30-40 μέρες φαίνεται η διαφορά. Υπάρχει βελτίωση κακά τα ψέμματα, αλλά θέλει αρκετά ακόμα.
    Για άσκηση η νευρολόγος μου είπε κολύμπι αλλά δεν ξερω, και απεχθάνομαι την θάλασσα. Η εναλλακτική ίσως είναι Tai Chi, Φυσικοθεραπεία(αλλά κάνω Μακ Κένζι και πονάω), το Περπάτημα εννοείται, Κοιλιακοί-Ραχιαίοι, όλοι λένε πως βοηθάει το Ποδήλατο, η Γιόγκα δεν νομίζω έχει δύσκολες στάσεις, ίσως η Ρεφλεξολογία κτλ.
    Νομίζω όμως ότι αρχικά, φάρμακα και περπάτημα και βλέπουμε, ας δώσουμε χρονο να δουλέψει η αγωγή.
    Στον 1,5 μήνα θα πάω στον Ορθοπεδικό και θα δούμε πως θα είμαι και αναλόγως θα πράξουμε, ίσως του ζητήσω φυσικοθεραπείες, θα δούμε, θέλω να δώσω χρόνο στο Lyrica, που κακά τα ψέμματα μιλάμε κοιμάμαι σαν ελέφαντας.
    Χθες το βράδυ το πήρα 21:30 και στις 01:30 ένα Lexotanil, ε κοιμήθηκα δύσκολα στις 03:00 και ξύπνησα περίπου 14:00, είναι κοντά 11 ώρες.... πιστεύω η δόση μου είναι 75mg όχι 150, αλλά θα παραμείνω στα 150 για να θεραπεύσω τον πόνο, και μετά το ελαττώνω, όλα στην ώρα του.
    Σε ευχαριστώ κ πάλι.

    ΥΓ: Σήμερα περπάτησα 1χλμ πήγα σούπερ μάρκετ, τίποτα άλλο, χαλαρά έχει και μίνι καύσωνα.
    Εγώ έχω δέκα μέρες με τ οσυμπλήρωμα και νομίζω άρχισα να βλέπω διάφορα ....ανέβασα και τα χιλιόμετρα πήγα στα εφτά και μετά κοιλιακούς και ραχαιους.....
    Η Μέση μπορώ να πω δεν με ενοχλει αλλά το πόδι τσιμπάει ...

    Για γυμναστική είπα τώρα μόνο κολύμπι όταν ζεστάνει λίγο η θάλασσα και από Σεπτέμβριο κολυμβητήριο ....πιλατες δεν θα ξαναπάω γιατί πλέον με τόσο καιρό βγάζω το πρόγραμμα μου μόνη και στο σπίτι...

    Έχουμε μέλλον ακόμα θα τα λέμε και προσοχή όχι υπερβολές να ακούς το σώμα σου!!!!

  9. #174
    YokoChoco
    Guest
    5. ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΝΕΥΡΟΠΑΘΗΤΙΚΟΥ
    ΠΟΝΟΥ


    5.1 Μόρια που δεσμεύουν την α2δ1 υπομονάδα των εξαρτώμενων από δυναμικό διαύλων
    ασβεστίου.

    Κύριοι εκπρόσωποι είναι η Πρεγκαμπαλίνη και η Γκαμπαπεντίνη. Ελέγχουν τον μηχανισμό της κεντρικής
    ευαισθητοποίησης διότι δεσμεύονται με την α2δ1 υπο μονάδα των εξαρτώμενων από δυναμικό διαύλων
    ασβεστίου, ελαττώνοντας έτσι την εισροή ασβεστίου στις νευρικές απολήξεις και αναστέλλοντας την
    απελευθέρωση του διεγερτικού νευροδιαβιβαστή γλουταμικού οξέος στο συναπτικό διάστημα, μειώνοντας τη
    μετάδοση διεγερτικών μηνυμάτων μετασυναπτικά.

    Η Πρεγκαμπαλίνη αναπτύσσει ισχυρότερο δεσμό από την Γκαμπαπεντίνη με την α2δ1 υπομονάδα.

    Η φαρμακοκινητική της είναι γραμμική, η βιοδιαθεσιμότητά της είναι 90%, ο χρόνος μισής ζωής 6 ώρες
    αποβάλλεται δε αναλύωτη από τους νεφρούς.

    Δεν παρουσιάζει αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα, οι δε ανεπιθύμητες δράσεις της εφ’ όσον εκδηλωθούν, είναι
    ήπιας ή μέτριας βαρύτητας & υποχωρούν σε 2-3 ημέρες. Προσοχή απαιτείται στη χορήγησή της σε άτομα με
    νεφρική ανεπάρκεια. Η προσαρμογή των δόσεων πρέπει να γίνεται ανάλογα με την κάθαρση κρεατινίνης του
    ασθενούς.

    Τα χαρακτηριστικά του φαρμάκου επιτρέπουν ταχύτερη τιτλοποίηση συγκριτικά με την Γκαμπαπεντίνη. Η
    Γκαμπαπεντίνη δεν έχει γραμμική φαρμακοκινητική, η βιοδιαθεσιμότητά της είναι 60% και απαιτείται αργή
    τιτλοποίηση της δόσης.

    Πρεγκαμπαλίνη
    Δόση έναρξης :
    75mg μία φορά την ημέρα κατά προτίμηση το βράδυ

    Τιτλοποίηση: Αύξηση κατά75- 150 mg ανά 3-7 ημέρες

    Μέγιστη δόση : 600 mg/ημ. σε δύο ή τρεις δόσεις

    Απαιτούμενος Χρόνος μελέτης αποτελέσματος : 4 εβδομάδες

    Σύσταση : προσαρμογή δόσεων προς τα κάτω σε άτομα με νεφρική ανεπάρκεια.
    Βραδεία τιτλοποίηση σε άτομα με συνοσηρότητες και σε εμφάνιση ανεπιθύμητων ενεργειών

  10. #175
    YokoChoco
    Guest
    ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΥΡΟΠΑΘΗΤΙΚΟΥ ΠΟΝΟΥ

    Θεραπεία της ίδιας της αιτίας όταν αυτή είναι γνωστή και αντιμετωπίσιμη. Για παράδειγμα ο στενός έλεγχος των επιπέδων σακχάρου στο αίμα στους ασθενείς με σακχαρώδη διαβήτη περιορίζει τα συμπτώματα νευροπαθητικού πόνου. ο απεγκλωβισμός κάποιου παγιδευμένου νεύρου σταματάει συνήθως το νευροπαθητικό πόνο.


    Φάρμακα:
    1. Αντικαταθλιπτικά:
    χορηγούνται για την αντιμετώπιση του νευροπαθητικού πόνου και συχνά αποδεικνύονται αποτελεσματικά. Υπάρχουν συνήθως δύο κατηγορίες που προτιμώνται, τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά και οι αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονίνης και νορεπινεφρίνης. Οι εκλεκτικοί αναστολείς επαναπρόσληψης της σεροτονίνης είναι μια τρίτη κατηγορία αντιεπιληπτικών που φαίνεται να επιτυγχάνει κάποια αποτελέσματα, αλλά χρειάζεται ακόμη περαιτέρω τεκμηρίωση. Η αύξηση της δόσης των αντικαταθλιπτικών πρέπει να γίνεται αργά, για να αποφευχθούν ή να περιοριστούν οι ανεπιθύμητες ενέργειες των φαρμάκων. Η δράση τους μπορεί να εμφανιστεί από τις πρώτες ημέρες ή και μετά από 4-6 εβδομάδες αργής αύξησης της δόσης. Κάποιοι ασθενείς απογοητεύονται νωρίς και διακόπτουν το φάρμακο λανθασμένα.

    2. Αντιεπιληπτικά : είναι φάρμακα που χορηγούνται για τη θεραπεία της επιληψίας αλλά έχει αποδειχτεί ότι ελαττώνουν το νευροπαθητικό πόνο. Είναι μια εναλλακτική λύση αντί των αντικαταθλιπτικών αλλά μπορεί να δοθούν και σε συνδυασμό με αυτά όταν η μονοθεραπεία είναι αναποτελεσματική. Η δράση τους μπορεί να εμφανιστεί από τις πρώτες ημέρες ή και μετά από 4-6 εβδομάδες αργής αύξησης της δόσης. Κάποιοι ασθενείς απογοητεύονται νωρίς και διακόπτουν το φάρμακο λανθασμένα.

    3. Τραμαδόλη: Έχει δράση αγωνιστή στους υποδοχείς οπιοειδών και επίσης αναστέλλει την επαναπρόσληψη των νευροδιαβιβαστών σεροτονίνη και νορεπινεφρίνη. Αυτός ο διπλός τρόπος δράσης (μηχανισμός δράσης οπιοειδούς και αντικαταθλιπτικού) περιορίζει την μετάδοση των επώδυνων σημάτων στην ανιούσα και κατιούσα οδό του πόνου. Δεν έχει αντιφλεγμονώδη δράση και δεν επιδρά δυσμενώς στο καρδιαγγειακό. Χρειάζεται προσοχή στις δόσεις όταν χορηγείται σε συνδυασμό με αντικαταθλιπτικά, λόγω του κινδύνου πρόκλησης σεροτονινεργικού συνδρόμου

    4. Οπιοειδή: δεν αποτελούν φάρμακο εκλογής στο νευροπαθητικό πόνο αλλά χορηγούνται όταν αυτός δεν αντιμετωπίζεται επαρκώς με τα προηγούμενα θεραπευτικά σχήματα και τους συνδυασμούς τους.



    ΕΠΙΘΕΜΑ ΚΑΠΣΑΪΚΙΝΗΣ : Είναι καινούριο φάρμακο στην Ελληνική αγορά, με αποδεδειγμένη αποτελεσματικότητα σε υψηλό ποσοστό ασθενών που πάσχουν από περιφερικό νευροπαθητικό πόνο.


    ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ- TENS: Σε μερικές περιπτώσεις ο βελονισμός, οι θεραπείες χαλάρωσης (μασάζ, shiatsu κλπ), η εφαρμογή διαδερμικής ηλεκτρικής νευροδιέγερσης (TENS), βοηθούν σε συνδυασμό με τις προαναφερθείσες θεραπείες στην ανακούφιση του πάσχοντος.

  11. #176
    ntinti
    Guest
    Εκείνο που δεν πίστευα ποτέ ότι θα βοηθούσαν είναι τα αντικαταθλιπτικά .....Και όμως είναι αυτα που κάνουν την καλύτερη δουλειά αλλά Θέλουν πολύ προσοχή στην δοσολογία...

  12. #177
    YokoChoco
    Guest

    ..........

    ......... πφφφφ αυπνιες και υπερφαγικό επεισοδειο
    Last edited by YokoChoco; 17-05-2020 at 07:43. Reason: .........

  13. #178
    YokoChoco
    Guest
    Ούτε τα Lyrica με κοιμίζουν ούτε τα Lexotanil, σκέτη απογοήτευση

  14. #179
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Ούτε τα Lyrica με κοιμίζουν ούτε τα Lexotanil, σκέτη απογοήτευση
    Κάνε υπομονή όλα θα ρυθμιστούν .

  15. #180
    YokoChoco
    Guest
    Τελικά 07:30 κοιμήθηκα αφού έφαγα 400γρ χαλβά!!! Όλο το κουτί... κ ξύπνησα τώρα 15:00, με πολλούς εφιάλτες στο ενδιάμεσο, πέρασα δύσκολη νύχτα.

Page 12 of 19 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;
    By Melina27 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2020, 22:53
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 14:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •