LYRICA και ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 19 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 281
  1. #181
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Τελικά 07:30 κοιμήθηκα αφού έφαγα 400γρ χαλβά!!! Όλο το κουτί... κ ξύπνησα τώρα 15:00, με πολλούς εφιάλτες στο ενδιάμεσο, πέρασα δύσκολη νύχτα.
    Τώρα είσαι στη αρχή της θεραπείας σου ...
    Μόλις περάσουν λίγο οι μέρες προσπάθησε να κοιμάσαι τα βράδυα όσες ώρες περισσότερες μπορείς και τα πρωινά να κάνεις πράγματα τουλάχιστον μέχρι το μεσημέρι που θα προτιμάς να καλύπτεις τις χαμένες ώρες ύπνου...
    Βάλε όσο μπορείς πρόγραμμα και σε αυτό για να ρυθμιστεί και εκεί ο οργανισμός σου να κοιμάται τις ώρες που πρέπει ...

  2. #182
    YokoChoco
    Guest
    Αρχικά να πώ ότι έχω κόψει τον καφέ απ'το 2014. Το τσάι ίσως καμιά 2ετία. Αναψυκτικά έχω να πιώ περίπου 7 χρόνια. Προ 2ετίας, το 2018, έβλεπα μία εξαιρετική ψυχολόγο και συζητούσαμε περί διατροφής, με συμβούλεψε λοιπόν, να κόψω το ζεστό κακάο και τις μαύρες σοκολάτες, γιατί φαινόταν ότι παρουσιάζω ευαισθησία μάλλον στην καφείνη. Είχα και τότε τρομερό πρόβλημα δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Εχθές λοιπόν, κατά τις 4μμ έφαγα μία μαύρη σοκολάτα 100γρ. Είμαι βέβαιος ότι η καφεινη που περιείχε με άφησε άυπνο παρά τα φάρμακα, με συνέπεια το πρωι να αγχωθώ και να φάω τον χαλβά. Τι έκανα λοιπόν σήμερα; ΠΕΤΑΞΑ 2 κουτιά κακάο που είχα. ΤΕΛΟΣ. Ούτε κακάο, ούτε σοκολάτα, ούτε σοκολατούχο γάλα πλέον.Τα κόβω οριστικά. Όπως έκανα το 2014 με τον καφέ, θυμάμαι αρχικά ήταν δύσκολο αλλά μετά το συνήθισα. Αυτό θα με βοηθήσει πιστεύω να έχω περισσότερη νορμοθυμία και να χάσω κ λίγα κιλά(αφού δεν θα τρώω σοκολάτες ούτε θα πίνω milko). Και επίσης είναι αλήθεια ότι μέρες που δεν έπινα καθόλου κακάο ή δεν έτρωγα ούτε σοκολάτα, έτρωγα λιγότερο φαί, είχα μειωμένη όρεξη, δλδ έτρωγα νορμάλ, ενώ αν έπινα κακάο πεινούσα συνέχεια μετά.
    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ λοιπόν!

  3. #183
    ntinti
    Guest
    Να ξέρεις ότι η ζάχαρη ανεβάζει τον γλυκαιμικό μας δείκτη και αυτό έχει ως συνέπεια το αίσθημα της πείνας να είναι πιο έντονο.
    Γι αυτό σε περιπτώσεις διατροφής πρέπει να απουσιάζει τελείως ή αν δεν αντέχουμε προσπαθούμε να την περιορίσουμε και αυτό αυστηρά μέχρι της έξι το απόγευμα μετά απαγορεύεται.

    Το κακάο είναι απαραίτητο ειδικά σε εμάς που έχουμε το γνωστό θέμα δεν είναι τυχαίο ότι το προτείνουν και οι γιατροί ..
    Είναι πλούσιο σε μαγνήσιο ψευδάργυρο Β1 Β6 και μαγγάνιο που είναι πολύ σημαντικό για τους χοντρούς και τα οστά...
    Ακόμα αυξανει τα επίπεδα των νευροδιαβιβαστων και όλο αυτό έχει να κάνει με την διάθεσή μας...
    Μπορώ να σου γράφω μέχρι αύριο...
    Προτίμησε να το πίνεις σκέτο και συνήθως πρωινές ώρες μην το κόβεις τελείως....

    Καλή επιτυχία στις αλλαγές σου λοιπόν!!

  4. #184
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Να ξέρεις ότι η ζάχαρη ανεβάζει τον γλυκαιμικό μας δείκτη και αυτό έχει ως συνέπεια το αίσθημα της πείνας να είναι πιο έντονο.
    Γι αυτό σε περιπτώσεις διατροφής πρέπει να απουσιάζει τελείως ή αν δεν αντέχουμε προσπαθούμε να την περιορίσουμε και αυτό αυστηρά μέχρι της έξι το απόγευμα μετά απαγορεύεται.

    Το κακάο είναι απαραίτητο ειδικά σε εμάς που έχουμε το γνωστό θέμα δεν είναι τυχαίο ότι το προτείνουν και οι γιατροί ..
    Είναι πλούσιο σε μαγνήσιο ψευδάργυρο Β1 Β6 και μαγγάνιο που είναι πολύ σημαντικό για τους χοντρούς και τα οστά...
    Ακόμα αυξανει τα επίπεδα των νευροδιαβιβαστων και όλο αυτό έχει να κάνει με την διάθεσή μας...
    Μπορώ να σου γράφω μέχρι αύριο...
    Προτίμησε να το πίνεις σκέτο και συνήθως πρωινές ώρες μην το κόβεις τελείως....

    Καλή επιτυχία στις αλλαγές σου λοιπόν!!
    Όποτε έκανα χρήση κακάο, μου δημιουργούσε κάτι σαν υπομανιακό επεισόδιο, δλδ με ''ανέβαζε'', αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι στις ψυχικές παθήσεις ΚΟΒΕΤΑΙ τελείως η καφείνη κάθε είδους. Για τις βιταμίνες που λές, μπορείς να παίρνεις πολυβιταμίνη. Εμένα επίσης μου άνοιγε την όρεξη. Λοιπόν τώρα ζυγίστηκα 82.1 κιλά από 80.5 προ 1 εβδομάδα, δεν είναι καλό αυτό έχω πρόβλημα είναι εμφανές κ η μέση με πονάει πάλι.

  5. #185
    YokoChoco
    Guest
    Χρυσές συμβουλές για μανιοκαταθλιπτικούς (Το Ολιστικό Θεραπευτικό Μοντέλο)

    Σε προηγούμενο άρθρο μου είχα αναφέρει οτι μερικοί διπολικοί (μανιοκαταθλιπτικοί) ασθενείς έχουν καταφέρει να ελέγξουν τόσο καλά την ασθένειά τους ώστε να τους ζηλεύουν και “φυσιολογικοί”, ή να μην δίνουν καθόλου την εντύπωση οτι έχουν κάποια ψυχική διαταραχή. Σε αυτό το άρθρο θα ασχοληθούμε με τα μυστικά που έκαναν πράξη αυτοί οι άνθρωποι, μυστικά τα οποία τους βοήθησαν να δαμάσουν την διπολική διαταραχή.
    Τα μυστικά αυτά δεν τα λένε συνήθως οι ψυχίατροι. Όμως, τα τελευταία χρόνια που διαβάζω βιβλία και άρθρα για τη διπολική διαταραχή, διαπιστώνω οτι αυτά τα μυστικά όλο και περισσότερο διαδίδονται στην αγγλόφωνη βιβλιογραφία. Πρέπει δε να αναφέρω ότι έχουν σχέση με το ολιστικό μοντέλο θεραπείας, το οποίο έχει διαμορφωθεί στο εξωτερικό πρόσφατα και στην Ελλάδα δεν έχει διαδοθεί ακόμη. Προσωπικά το εφαρμόζω αυτό το μοντέλο και έχω δει πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.
    Για να εφαρμόσετε αυτές τις συμβουλές κατά 100% δεν είναι εφικτό να γίνει σε σύντομο διάστημα μετά από ένα επεισόδιο. Εμένα μου πήρε αρκετά χρόνια για να εφαρμόσω κατά 90-95% όσα λέγονται πιο κάτω. Αν έχετε πάντως τη διάθεση να το κάνετε, να κάνετε δηλαδή πράξη όσα λέγονται παρακάτω, πρέπει να θυμάστε ότι η πρόοδος θα γίνεται με ρυθμό σαλιγκαριού, με μικρά–μικρά βηματάκια και μερικές φορές ακόμη και πισωγυρίσματα. Και η αρχή για το κάθε τι θα μπορεί να γίνει κυρίως όταν είστε σε νορμοθυμία. Είναι δύσκολο να κάνετε καινούρια ξεκινήματα για να αλλάξετε συνήθειες στην ζωή σας όταν είστε σε μανία ή κατάθλιψη. Αν πραγματικά θέλετε να κάνετε πράξη σε μόνιμη βάση το ολιστικό θεραπευτικό μοντέλο, τότε πρέπει να κάνετε τα ξεκινήματα και τις αλλαγές που αυτό συνεπάγεται όταν έχετε διάθεση σταθερή.

    Ιδού λοιπόν οι συμβουλές:

    Να φροντίζετε να πέφτετε για ύπνο και να ξυπνάτε περίπου την ίδια ώρα μέσα στο 24ωρο. Δηλαδή να έχετε μια σταθερή ρουτίνα ύπνου. Επίσης να κοιμάστε όχι λιγότερο από 7-8 ώρες το 24ωρο όταν είστε σε νoρμοθυμία. Περιορίστε τα ξενύχτια σε σπάνια πρακτική, κι όταν τα κάνετε, πάντα να αναπληρώνετε τον ύπνο που χάσατε. Γενικά να έχετε σταθερό ωράριο όχι μόνο στον ύπνο αλλά και στα γεύματα και στη λήψη φαρμάκων.

    Να κόψετε εντελώς την καφείνη (καφές, μαύρο τσάι, κόκα κόλες), energy drinks τύπου Red Bull, αλκοόλ, αεριούχα αναψυκτικά, ναρκωτικές ουσίες και γενικά κάθε τύπου διεγερτικά ή κατασταλτικά. Όσο μπορείτε να αποφεύγετε τη ζάχαρη. Να αποφεύγετε επίσης το κάπνισμα, ακόμη και το παθητικό.

    Να βάλετε στη ζωή σας καθημερινά ή σχεδόν καθημερινά την σωματική άσκηση. Να βρίσκετε αφορμές να περπατάτε.
    Να κάνετε ορθομοριακή διατροφή με βιολογικά προόντα. Επίσης να πίνετε νερό από ένα καλό φίλτρο.

    Να κάνετε ψυχοθεραπεία ατομική, οικογενειακή, ομαδική και ζευγαριού.

    Να παίρνετε καλής ποιότητος διατροφικά συμπληρώματα, (πάντα με ιατρική παρακολούθηση) και οπωσδήποτε ζωτικά λιπαρά Ω3.

    Να κάνετε ψυχοεκπαίδευση, δηλαδή να μάθετε πράγματα για την διαταραχή σας. Επειδή στη Ελλάδα η ψυχοεκπαίδευση δεν είναι τόσο διαδεδομένη και δεν παρέχεται σε σταθερή βάση, αναζητήστε την από άλλη πηγή. Μπορείτε να διαβάσετε εκλαϊκευμένα βιβλία για τη διπολική διαταραχή και να διαβάζετε άρθρα στο Διαδίκτυο.

    Να παίρνετε καθημερινά τα ψυχοφάρμακά σας. Αν το φαρμακευτικό σας σχήμα δεν σας πιάνει καλά, αυτό είναι σημάδι οτι πρέπει ο ψυχίατρος να κάνει κάποιες αλλαγές. Αν διαθέτετε τα απαραίτητα χρήματα, να κάνετε εξέταση απεικόνισης του εγκεφάλου σε συσκευή PET ή SPECT.

    Να αξιοποιήσετε τη ζωή σας βάζοντας δραστηριότητες που σας παρέχουν τόσο δομή όσο και αφήνουν τη δημιουργικότητά σας να εκφραστεί. Επίσης, βρείτε νόημα στη ζωή σας, κάτι για το οποίο να παθιάζεστε. Να βάλετε στη ζωή σας τη διασκέδαση, τη χαρά και το γέλιο. Δεν είναι εύκολα αυτά, αλλά είναι κατορθωτά.

    Μην μένετε μόνιμα με τους γονείς σας, αν αυτό είναι δυνατόν. Βάλτε στόχο να φύγετε από το πατρικό σας σπίτι μόλις αποκτήσετε τις προϋποθέσεις.

    Να διατηρείτε όσο μπορείτε στη ζωή σας καλούς φίλους. Αποφύγετε οσο μπορείτε να κάνετε παρέα με παλιούς φίλους που σας βάζουν στο πειρασμό να καταναλώνετε τις ουσίες που αναφέρονται στο Νούμερο 2 ή να ξενυχτάτε.

    Aν δεν εργάζεστε, βάλτε στόχο να εργαστείτε στο μέλλον μόλις μπορέσετε. Αποκτήστε επαγγελματικά εφόδια. Κάντε επαγγελματικό προσανατολισμό. Βρείτε ποια δουλειά σας αρέσει και σας ταιριάζει και βάλτε στόχο να την κάνετε μόλις μπορέσετε. Αν εργάζεστε και η δουλειά σας δεν σας ικανοποιεί, βάλτε στόχο να την αλλάξετε.

    Βγάλτε από τη ζωή σας όσο περισσότερο στρες μπορείτε. Ο ψυχοθεραπευτής σας ίσως μπορέσει να σας βοηθήσει να εντοπίσετε ποια πράγματα σας στρεσάρουν και να κάνετε αλλαγές.

    Όπως δεν πρέπει να ταϊζετε το σώμα σας με σκουπιδοτροφή, έτσι και το μυαλό σας δεν πρέπει να το ταίζετε με σκουπιδοερεθίσματα. Αντί πχ. να τρώτε το χρόνο σας μπροστά στη τηλεόραση κάνοντας ζάπινγκ από τη μια ηλίθια εκπομπή στην άλλη, γίνετε πιο συνειδητοποιημένος τηλεθεατής και αξιοποιήστε το χρόνο σας κάνοντας κάποια δραστηριότητα πιο χρήσιμη για εσάς (διάβασμα γυμναστική, σκάκι, λέσχες, σύλλογοι, τηλεθέαση μετά από συνειδητή επιλογή εκπομπών, μαγειρική κλπ).

    Πάρτε μέρος σε ομάδες υποστήριξης (support groups)και αυτοβοήθειας.

    Συνδικαλιστείτε. Ενώστε τη φωνή σας με άλλα άτομα σαν κι εσάς.Αγωνιστείτε για τα δικαιώματά σας ως ασθενής και ώστε να έχετε καλής ποιότητος παροχές ψυχικές υγείας από το κράτος, αγωνιστείτε ενάντια στο στίγμα για την ψυχική ασθένεια, αγωνιστείτε ενάντια στις υποχρηματοδοτήσεις για την ψυχική υγεία κλπ. Η ΔΥΨΑ σας παρέχει ένα τέτοιο πλαίσιο.

    Όσο μπορείτε, να έχετε τους χώρους όπου βρίσκεστε (σπίτι, γραφείο κλπ) συμμαζεμένους και καθαρούς.

    Φροντίστε να βρείτε τρόπους να διαχειρίζεστε σωστά τα οικονομικά σας και να μην προβαίνετε σε κινήσεις παρορμητικές που σας οδηγούν σε οικονομικές ζημιές

    Πάρτε την ευθύνη της ψυχικής σας υγείας στα δικά σας χέρια. Να παίρνετε εσείς τα φάρμακά σας και όλες τις αποφάσεις που σας αφορούν, συμπεριλαμβανομένων και των αποφάσεων που έχουν σχέση με τη θεραπεία σας. Ζητήστε από τον ψυχίατρο σας να μην είναι δογματικός και να συζητάει μαζί σας, παίρνοντας και τη δική σας γνώμη.

  6. #186
    YokoChoco
    Guest
    ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ, ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ:

    Yπνος:Δεν μπορείτε να έχετε ψυχική υγεία αν δεν κοιμάστε αρκετά και χωρίς διακοπές. Η έρευνα έχει αποφανθεί οτι η σταθερή ρουτίνα μέσα στην ημέρα, ιδιαίτερα του ύπνου είναι υψίστης σημασίας για να είναι νορμοθυμικός ένας διπολικός. Εξηγείστε στους άλλους ανθρώπους οτι αυτή είναι υψίστης σημασίας ανάγκη για σας όταν σας προτρέπουν να ξενυχτήσετε ή να καταστρατηγήσετε τη ρουτίνα σας αυτή.

    Τα διεγερτικά και τα κατασταλτικά επηρρεάζουν τα “ανεβάσματα” σας και τα “κατεβάσματά” σας, (δηλαδή σας χαλάνε το μηχανισμό που σας κρατάει σε νορμοθυμία). Αν ο ύπνος σας είναι όπως πρέπει και το φαρμακευτικό σας σχήμα σωστό, δεν τα έχετε καμία ανάγκη. Αν κάνετε χρήση ουσιών, ζητήστε βοήθεια από μονάδες απεξάρτησης. Το αλκοόλ επίσης αντιδρά με τα φάρμακά σας και με τη φυσιολογία του οργανισμού σας. Σε καμία περίπτωση μην πίνετε αλκοόλ, έστω και ελάχιστο, το βράδυ ή όταν παίρνετε φάρμακα, σε απόσταση κάποιων ωρών. Ο καφές δεν σας χρειάζεται. Αν νοιώθετε οτι χρειάζεστε ένα τονωτικό, αυτό σημαίνει είτε οτι δεν κοιμάστε καλά, είτε οτι τα φάρμακα σας είναι βαρύτερα απ’όσο θα έπρεπε, είτε οτι έχετε φορτώσει τη ζωή σας με παραπάνω υποχρεώσεις απ’ όσο αντέχει το σύστημά σας. Αν σας αρέσει να πίνετε καφέ,υπάρχει και ο ντεκαφεινέ. Αν κάνετε υγιεινή ζωή, θα αποκτήσετε σύντομα υγιή ζωτικότητα και η διάθεσή σας θα καλυτερεύσει κατά πολύ. Άλλωστε όλες οι ουσίες που αναφέρονται στο σημείο 2 επιδρούν αρνητικά στην υγεία. Να θυμάστε οτι “Νους υγιής εν σώματι υγιεί”.

    Η άσκηση μπορεί να σας φαίνεται επουσιώδης. Η έρευνα όμως δείχνει ότι η έλλειψή της μακροπρόθεσμα υπονομεύει την υγεία και χωρίς αυτήν δεν μπορείτε να έχετε πραγματική υγεία, ούτε ψυχική υγεία. Η άσκηση βελτιώνει την κατάθλιψη, λόγω του οτι στον οργανισμό μας παράγονται ενδορφίνες (φυσικές χημικές ουσίες του οργανισμού που φτιάχνουν την διάθεση) και προάγει την νορμοθυμία. Όλοι οι εναλλακτικοί γιατροί συμφωνούν σήμερα οτι η άσκηση είναι απαραίτητη. Να αποφεύγετε όμως την πολύ έντονη άσκηση αν νοιώθετε οτι το σύστημά σας δεν την αντέχει. Η υπερβολική εφίδρωση ανεβάζειτην τοξικότητα του λιθίου στον οργανισμό σας. Θα ασκείστε τόσο έντονα όσο αντέχετε. Θα πίνετε τουλάχιστον 2-3 λίτρα νερό την ημέρα. Η ήπια άσκηση μπορεί να σας ταιριάζει περισσότερο,ιδιαίτερα αν είσαστε αρκετά υπέρβαρος.

    Τα υπόλοιπα εδώ https://alternativebipolar.gr/xrisimos-odigos-gia-depy/

  7. #187
    YokoChoco
    Guest
    Ήρθε η ωρα των μεγάλων αλλαγών, λοιπόν, σίγουρα δεν μιλάω για ''Ορθομοριακή'' διατροφή, αλλά θα ''καθαρίσω'' τον οργανισμό, από επιβλαβής ουσίες όσο μπορώ και θα τρώω ''καθαρές'' τροφές και θα αποφεύγω τα διεγερτικά κ νομίζω θα πάνε όλα καλά. Σίγουρα το κόψιμο κ του κακάο(έλλειψη καφεινης) θα με ζορίσει λίγο αλλά θα προσπαθήσω να το παλέψω.

  8. #188
    ntinti
    Guest
    Την διατροφή βάση της ομάδας αίματος σου την γνωρίζεις???
    Δεν υπάρχει καλύτερη ...η καλύτερη αποτοξίνωση ..
    Ευεξία ψυχική και σωματική αρκεί να γίνεται σωστά.

  9. #189
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Την διατροφή βάση της ομάδας αίματος σου την γνωρίζεις???
    Δεν υπάρχει καλύτερη ...η καλύτερη αποτοξίνωση ..
    Ευεξία ψυχική και σωματική αρκεί να γίνεται σωστά.
    Την είχα δοκιμάσει παλιά δεν με βοηθησε, απ'ότι θυμάμαι.

    Κοίτα αυτο που λέω είναι δεν μπορεί να πίνει κάποιος 2 λίτρα fanta κάθε μέρα, 4-5 freddo με ζάχαρες να τρώει κ ένα μεγάλο γεύμα την ημέρα και μετά να λέει ''έχω αποδεχθεί ότι θα είμαι 120 κιλά και χοντρός'', να μην περπατά ποτέ του κ να αντιδρά σε όσα του λέω. Το αναφέρω για ένα γνωστό που τα κάνει και δεν με άκουγε παλιά και εγκατέλειψα και'γω και δεν ξανασχολήθηκα.
    Θυμάμαι μου έλεγε ότι αυτά που κάνει ''δεν παχαίνουν, αλλα φταίει το μεταβολικό του σύνδρομο''.
    Μα η fanta έχει 60 θερμίδες/100γρ. οπότε 2 λίτρα=1200 θερμίδες καθαρή ζάχαρη. + 4-5 καφέδες με ζάχαρες άλλες 1000 θερμίδες + πρωινό + βραδυνο άλλες 1000 θερμίδες και βάλε οπότε σύνολο 4000 θερμίδες + 2 πακέτα τσιγάρα. Ε μετά του έφταιγε το ''μεταβολικό σύνδρομο''. IQ ραδικιού...

    ΑΚΟΥΣΤΕ ΠΑΙΔΕΣ:
    1) Υγιεινή Διατροφή(βιολογικά προιόντα κατά προτίμηση ανόθευτα, ανεπεξέργαστα)
    2) Άσκηση
    3) Φάρμακα
    4) Ψυχοθεραπεία
    5) Εργασία
    + τα άλλα που λέει το ΔΥΨΑ. Αυτά είναι τα tips θεραπείας, τίποτα άλλο...

  10. #190
    ntinti
    Guest
    Το θέμα δεν είναι να κάνεις μια απλή διατροφή ....
    Πόσους έχω ακούσει ότι "ξέρεις τον πρώτο καιρό έχανα αλλά τώρα έχω μείνει στάσιμος και δεν ξέρω τι φταίει.."
    Φυσικά η διατροφή φταίει ...δεν πα να τρως όλη μέρα λαχανικά και κοτόπουλα αν η διατροφή σου δεν ενεργοποιεί τον μεταβολισμό σου βάρος δεν πρόκειται να χάσεις ...
    Και προσοχή όταν λέμε για βάρος εννοουμε λίπος ,ούτε μυϊκή μάζα ούτε να φτάσεις στο σημείο να μην μπορείς να πάρεις τα πόδια σου από έλλειψη βιταμινών...

    Η διατροφή με την ομάδα αίματος θέλει πολύ υπομονή δεν την κάνω ένα μήνα και περομενω να δω αποτελέσματα κατευθείαν..
    Απ' αξ και ξεκινήσει ο οργανισμός να μεταβολίζει ότι τροφή δέχεται μετά δεν πιστεύεις στο αποτέλεσμα..

    Την έκανα και παλιά όταν ήμουν σε αγωνιστική περίοδο αλλά και μετά το χειρουργείο για να μπορέσω να επανέλθω...

    Καλή επιτυχία σε ότι ξεκινήσεις και εύχομαι σύντομα εκτός από το σώμα σου να βλέπεις να αλλάζει και η διάθεση σου..

  11. #191
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Το θέμα δεν είναι να κάνεις μια απλή διατροφή ....
    Πόσους έχω ακούσει ότι "ξέρεις τον πρώτο καιρό έχανα αλλά τώρα έχω μείνει στάσιμος και δεν ξέρω τι φταίει.."
    Φυσικά η διατροφή φταίει ...δεν πα να τρως όλη μέρα λαχανικά και κοτόπουλα αν η διατροφή σου δεν ενεργοποιεί τον μεταβολισμό σου βάρος δεν πρόκειται να χάσεις ...
    Και προσοχή όταν λέμε για βάρος εννοουμε λίπος ,ούτε μυϊκή μάζα ούτε να φτάσεις στο σημείο να μην μπορείς να πάρεις τα πόδια σου από έλλειψη βιταμινών...

    Η διατροφή με την ομάδα αίματος θέλει πολύ υπομονή δεν την κάνω ένα μήνα και περομενω να δω αποτελέσματα κατευθείαν..
    Απ' αξ και ξεκινήσει ο οργανισμός να μεταβολίζει ότι τροφή δέχεται μετά δεν πιστεύεις στο αποτέλεσμα..

    Την έκανα και παλιά όταν ήμουν σε αγωνιστική περίοδο αλλά και μετά το χειρουργείο για να μπορέσω να επανέλθω...

    Καλή επιτυχία σε ότι ξεκινήσεις και εύχομαι σύντομα εκτός από το σώμα σου να βλέπεις να αλλάζει και η διάθεση σου..
    Βασικά αυτό που θέλω να κάνω είναι η διατροφή των μοναχών, όχι να τρώω όσπρια νερόβραστα και παξιμάδι, αλλά να τρώω λίγο και συντηρητικά, είναι δεδομένο ότι το φαγητό ελέγχει και τον ψυχισμό μας. Άμα τρώω 3 πιάτα φακές και μισό μπαστούνι χαλβά αυτό δεν είναι αυτοέλεγχος. Όμως ένα μικρό μπιφτεκάκι με λίγο ρύζι καστανό κ το απόγευμα 1 φρούτο κ το βράδυ άπαχο γιαούρτι με λίγες σταφίδες, αυτό είναι αυτοέλεγχος. Έχω ένα θείο που το πρωί πίνει ένα Νες, το μεσημέρι τρώει λίγες τηγανιτές πατάτες με λίγο κρέας ή φασόλια με πατάτες αλλά μισή μερίδα κ το βράδυ το ίδιο. Φρούτα δεν τρώει, 65 ετών πολύ αδύνατος, ούτε πίεση έχει ούτε τίποτα.

  12. #192
    YokoChoco
    Guest
    Στο Άγιο Όρος οι μοναχοί τρώνε 2 φορές την ημέρα.
    Στο Θιβέτ 1 φορά την ημέρα.
    Είναι αδύνατοι και υγιέστατοι, και'μεις με τόση μάσα έχουμε γίνει σαν τσιχλόφουσκες!

  13. #193
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Στο Άγιο Όρος οι μοναχοί τρώνε 2 φορές την ημέρα.
    Στο Θιβέτ 1 φορά την ημέρα.
    Είναι αδύνατοι και υγιέστατοι, και'μεις με τόση μάσα έχουμε γίνει σαν τσιχλόφουσκες!
    εδώ πας αλλού ...
    δεν είναι μόνο τι τρώνε, είναι και το που μένουν και γενικά πάρα πολλά που εμείς οι κοσμικοί ούτε στην σκέψη δεν αντέχουμε να τα κάνουμε.....

  14. #194
    YokoChoco
    Guest
    3η μέρα χωρίς καφεΐνη, πρέπει να πώ ότι τα 150mg Lyrica μαζί με τα Aerius, Solian, Lexotanil μ'εχουν διαλύσει, συνέχεια υπνηλία έχω, αισθάνομαι ''κλειδωμένος'', ''κουμπωμένος'', έχω μέχρι και έλλειψη δύναμης στο να περπατήσω. Μήπως πρέπει το Lyrica να πέσει στην 1/2 δόση;; Νομίζω μου πέφτει βαρύ... 75mg δεν αρκούν για το πρόβλημα της μέσης;

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Τελικά 07:30 κοιμήθηκα αφού έφαγα 400γρ χαλβά!!! Όλο το κουτί... κ ξύπνησα τώρα 15:00, με πολλούς εφιάλτες στο ενδιάμεσο, πέρασα δύσκολη νύχτα.
    Μα καλά, πώς μπόρεσες και τον έφαγες μονοκοπανιά? Μήπως να παίρνεις κάτι που σε βοηθάει στον ύπνο? Το πολύ φαί μας κάνει να θέλουμε να κοιμηθούμε, αλλά πρέπει να μπορούμε να κοιμόμαστε μετά από λίγο φαγητό

Page 13 of 19 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 13:34
  2. Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;
    By Melina27 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2020, 21:53
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 29-01-2016, 23:19
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 13:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •