LYRICA και ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ - Page 19
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 19 of 19 FirstFirst ... 9171819
Results 271 to 281 of 281
  1. #271
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Η σοκολάτα που έφαγα ήταν πολύ απόγευμα τελικά με συνέπεια να κοιμηθώ 06:00, τώρα 15:30 ξύπνησα, ούτε Lexo με πιάνει ούτε τίποτα. Αναγκάστικά 05:00 να φάω ένα μπιφτέκι κ να πιω σοκολατούχο γάλα λόγω τρομερής πείνας ε μετά ναρκώθηκα κ με πήρε ο ύπνος. Ισως τρώω παραπάνω θερμίδες κ θα τις μειώσω κάπως αλλά η πρωτεινή είναι οκ για αύξηση μυικής μάζας.
    αν θες να με ακουσεις κοψε την ζαχρη ή τουλαχιστον μειωσε την.....
    ειναι υπευθυνη για πολλα ¨κακα¨στο σωμα μας ακομα και για τον υπνο...
    και σου μιλαει ενας ανθρωπος που χωρις σοκολατα δεν ζω ετσι?αλλα μπροστα στην υγεια δεν διαπραγματευομαι ...

    Καλα κανεις με τη πρωτεινη και εγω παίρνω, αλλωστε δεν γινεται χωρις αυτη, αλλα παντα να προτιμας την βιολογικη ή τα τροφημα που εχουν υψηλη...
    Μην πεσεις στην παγιδα με αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο ειναι οτι χειροτερο.....
    Οποτε αυγουλακια φουλ και κυριως ομελετες με τα ασπραδια και βρωμη (τελειο πρωινο )μαζι με αβοκαντο και κοτοπουλακι σε σημειο που αρχιζεις και κακαριζεις...
    μονο ετσι καταφερα και εφτασα στα επιπεδα που ηθελα....

  2. #272
    YokoChoco
    Guest
    Έχω ευαισθησία στο στομάχι κ δεν μπορώ να φάω αυγά. Οπότε κοτόπουλο ή μοσχάρι άπαχο, τόνο σε νερό ή μπακαλιάρο στον ατμό τέτοια συνήθως, κότατζ που έχει λίγα λιπαρά και γάλα συνήθως κατσικίσιο.
    Πρωτεινη παίρνω αυτήν εδώ https://www.ola-bio.gr/whey-protein-powder-bio-500gr .
    Πρέπει να μειώσω όσο μπορώ τα σοκολατούχα γάλατα και τις πάστες κτλ... κάποια στιγμή έτρωγα σπάνια ήμουνα κάτω από 80κ. περίπου 77-78 τώρα είμαστα 82 περίπου ύψος 1.82, ξέρεις είναι η μοναδική ατασθαλία που κάνω, αναψυκτικά, γαριδάκια, μπισκότα κτλ δεν τρώω καθόλου δεν μ'αρέσουν.

    Σήμερα πήρα ''πρωινο'' 15:00, μισό milko free κ 1 φέτα ψωμί με λίγο ταχίνι κ μέλι κοντορίγανης βιολογικό
    τώρα 17;20 πίνω κακάο ζεστό σπιτικό με νερό από φίλτρο, 2 κ.γ. κακάο valrhona, 1 κ.γ. ζάχαρη καρύδας, λίγο πρόβειο γάλα Ολυμπος, κανέλα κευλάνης κ γλυκόριζα, σκετικά πικρό βγήκε, σκέψου τι ζάχαρη ρίχνουν μέσα στα σοκολατούχα για να βγούν γλυκά.

    Νομιζω κ μαύρη σοκολάτα πρέπει να τρώμε με 85% κακάο, οι άλλες πχ 70% έχουν αρκετή ζάχαρη.

    Ασκήσεις έκανα, πιο βράδυ έχει κ περπάτημα.

  3. #273
    YokoChoco
    Guest
    Απόψε είχε 35' περπάτημα, μετά κρέμασμα στο μονόζυγο.
    1 ακτινίδιο + 2-3 καρύδια αποκατάσταση

    και φαγητό
    Ζυμαρικά 120γρ, ρίγανη Αγιορείτικη, ελάχιστο λάδι, 2κσ grana pandano τυρι κ μπιφτέκι κοτόπουλο 250γρ.

    Πιο βράδυ ασκήσεις κ κανά γιαούρτι με ξηροκάρπι + ακτινίδιο πάλι

  4. #274
    YokoChoco
    Guest
    Έγινε η 2η φυσικοθεραπεία, αρχικά με μηχάνημα Tecar(ραδιοσυχνότητες) για αρκετή ωρα μαζί με ασκήσεις, μετά μπήκαν βεντούζες για λίγο κ μετά έγινε αυτό που έγινε δλδ μπήκαν βελόνες(βελονισμός) και σε 2' άρχισαν φρικτοί πόνοι στο αριστερό πόδι, να φωνάζω του φυσικοθεραπεύτη να έρθει, αυτός να μην ακούει... 15' του φώναζα, τελικά υποχώρησε ο πόνος,
    έρχεται του λέω ''σου φώναζα''
    λέει ''α εσύ ήσουν νόμιζα απ'εξω φώναζαν''
    και μου βγάζει τις βελόνες εκτός από μία
    σηκώνομαι και τραυμάτισα την γάμπα,
    του λέω ''εμεινε μία βελόνα πονάω πονάω''
    τέλος πάντων αυτά είχαμε σήμερα.

    Μπροστά μου μίλησε με τον νευροχειρουργό θα μου κάνει λέει ενδυνάμωση και σταθεροποίηση μέσης κ κοιλιακών κ σιγά σιγά θα με βάλει σε στατικό ποδήλατο σε όρθια θέση.. πιστεύει ότι μπορούμε να βάλουμε τις κήλες μέσα κατά 50%.

    Πραγματικά δεν ξέρω φοβάμαι 2ο χειρουργείο μην έχω άλλα δλδ... τώρα με πονάει πολύ η γάμπα την τραυμάτισε η βελόνα. Τι να πώ...

  5. #275
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Έγινε η 2η φυσικοθεραπεία, αρχικά με μηχάνημα Tecar(ραδιοσυχνότητες) για αρκετή ωρα μαζί με ασκήσεις, μετά μπήκαν βεντούζες για λίγο κ μετά έγινε αυτό που έγινε δλδ μπήκαν βελόνες(βελονισμός) και σε 2' άρχισαν φρικτοί πόνοι στο αριστερό πόδι, να φωνάζω του φυσικοθεραπεύτη να έρθει, αυτός να μην ακούει... 15' του φώναζα, τελικά υποχώρησε ο πόνος,
    έρχεται του λέω ''σου φώναζα''
    λέει ''α εσύ ήσουν νόμιζα απ'εξω φώναζαν''
    και μου βγάζει τις βελόνες εκτός από μία
    σηκώνομαι και τραυμάτισα την γάμπα,
    του λέω ''εμεινε μία βελόνα πονάω πονάω''
    τέλος πάντων αυτά είχαμε σήμερα.

    Μπροστά μου μίλησε με τον νευροχειρουργό θα μου κάνει λέει ενδυνάμωση και σταθεροποίηση μέσης κ κοιλιακών κ σιγά σιγά θα με βάλει σε στατικό ποδήλατο σε όρθια θέση.. πιστεύει ότι μπορούμε να βάλουμε τις κήλες μέσα κατά 50%.

    Πραγματικά δεν ξέρω φοβάμαι 2ο χειρουργείο μην έχω άλλα δλδ... τώρα με πονάει πολύ η γάμπα την τραυμάτισε η βελόνα. Τι να πώ...
    Δεν ηθελα να στο πω αλλα ο βελονισμος ποναει .....
    Κακως σου εβαλε βελονες και εφυγε ,επρεπε να ειναι εκει και να ελενχγει για αρχη την συχνοτητα και να στην αφήσει εκει που απλα σε ενοχλει και οχι να σου βγαζει πονο....

    Εγω δεν εκανα με ρευμα βελονισμο ,εκανα απλο ,για τον ιδιο λογο με εσενα ...επειδη μετα το χειρουργειο ο ταυματισμος του νευρου ειναι νωπος ακομα και θελει πολυ προσοχη στην ενταση που δινει ο βελονιστης ...
    Ξεχασε και βελονα επανω σου ?
    Μου ακουγοντε καπως ολα αυτα ..... τον νου σου και να θυμασαι η βελονα δεν πρεπει να βγαζει τοσο πολυ πονο ουτε φυσικα τραυματιμο...
    ναι μεν ενεργοποιει τα τιγκερ ποιντ αλλα με μετρο....

    Αποτελεσμα θα δεις μετα την εκτη με εβδομη θεραπεια αναλογα βεβαια και την περιπτωση καθε ανθρωπου...

    Σου ειπα εχεις δυσκολο δρομο με πολυ πονο ,δεν ειναι ευκολη η αποκατασταση γι αυτο πολλοι τα παρατανε ...

    Ποσες φορες γυρισα με κλαματα στο σπιτι και ελεγα οτι δεν θα ξαναπαω ...ποσες κρισης πανικου με επιαναν καθε φορα που εμπαινα στο ιατρειο ....
    Θυμαμαι ημουν ξαπλωμενη με τις βελονες και η κριση που με επιανε μου παρελυε ολο το σωμα ,ετρεμα σαν το ψαρι εκλαιγα σαν μωρο αλλα εκει δεν τα παρατουσα...Βεβαια ειχα και τον θεραπευτη μου που ο ανθρωπος δεν εφευγε απο διπλα μου ,ηταν εκει και μου εδινε πολυ κουραγιο γιατι ηξερε ειχε πολλα παρομοια περιστατικα....
    Να φανταστεις οτι εγω στο χειρουργειο κατελεξα απο λαθος χειρισμου ενος να πω βλακα φυσιοθεραπευτη που άσκησε περισσοτερο πιεση στο σημειο που υπηρχε η κηλη με αποτελεσμα να πεταξει ριζα και να αγκαλιασει το νευρομε προκαλώντας την μερικη παραλυση του αριστερου ποδιου.....

    Οποτε οταν πηγα για πρωτη φορα μετα το χειρουργειο στον καινουργιο φυσικοθεραπευτη ουσιαστικα πηγα και του ζητησα να ξεκινησουμε την αποκατασταση χωρις να με ακουμπησει την μεση ....
    Δεν δεχομουν κανενα, για τουλαχιστον κανα εξαμηνο να με ακουμπησει σε εκεινο το σημειο ,κατευθειαν παθαινα κριση πανικου....Θυμαμαι την πρωτη φορα που επρεπε να κανει μασζ στην περιοχη της μεσης η θεραπεια μου κρατησε 2 ωρες ,ποση υπομονη ειχε αυτος ο ανθρωπος.....καθε του αγγιγμα και μια κριση δικη μου ......
    Οταν τελειωσαμε τις θεραπειες και του ειπα πως πρεπει να με περασε για τρελλη οταν του ζητησα να ξεκινησουμε χωρις ουσιαστικα να με ακουμπησει δεν παραξενευτικε καθολου ....εστι συμβαινει μου ειπε κυριως σε περισταρτικα μετατραυματικου σοκ...


    Μην φοβασαι Υoco πραγματικα καταλαβαινω τι νοιωθεις ...Δειξε δυναμη και μην παρατησεις την θεραπεια οσο δυσκολη και να ειναι ,θα δεις ομως αποτελεσμα ...
    εγω δεν πιστευα ποτε οτι θα επανερχομουν οπως πριν το χειρουργειο και ομως εγινε ,με καποια πονακια βεβαια που και που αλλα πλεον δεν τα δινω σημασια και ουτε με σταματανε απο πραγματα που θελω να κανω....

    αφου τα καταφερα εγω μπορεις και εσυ ειμαι σιγουρη !

  6. #276
    YokoChoco
    Guest
    Πέρασες δύσκολα απ'ότι καταλαβαίνω, εύχομαι να μην ξαναδείς τόσο κακές μέρες ειδικά αυτές με πόνο, τις έχω περάσει κ γώ κ είναι δύσκολο όντως.

    Λοιπόν μου έκανε Κινέζικο Βελονισμό όχι Δυτικό... ο πόνος είπε προερχόταν από το νεύρο που αντιδρούσε στην βελόνα, τέσπα λάθος του που δεν είδε την μία και όταν σηκώθηκα τραυμάτησε λιγο το πόδι. Με πονάει τώρα κάπως... ελπίζω να περάσει.

    Δεν τα παρατάω γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, η εναλλακτική είναι 2η επέμβαση κ δεν θέλω.

    Θα δώσω χρόνο στον φυσικοθεραπεύτη να δώ τι ξέρει να κάνει.

    Προς το παρών βλέπω ότι κάνει χρήση 3 τεχνικών: Κινέζικου Βελονισμού, Βεντούζες και Ραδιοσυχνότητα(Tecar) σε συνδιασμό με ασκήσεις στο σπίτι, 30' περπάτημα και κρέμασμα στο μονόζυγο για 10''.

  7. #277
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Πέρασες δύσκολα απ'ότι καταλαβαίνω, εύχομαι να μην ξαναδείς τόσο κακές μέρες ειδικά αυτές με πόνο, τις έχω περάσει κ γώ κ είναι δύσκολο όντως.

    Λοιπόν μου έκανε Κινέζικο Βελονισμό όχι Δυτικό... ο πόνος είπε προερχόταν από το νεύρο που αντιδρούσε στην βελόνα, τέσπα λάθος του που δεν είδε την μία και όταν σηκώθηκα τραυμάτησε λιγο το πόδι. Με πονάει τώρα κάπως... ελπίζω να περάσει.

    Δεν τα παρατάω γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, η εναλλακτική είναι 2η επέμβαση κ δεν θέλω.

    Θα δώσω χρόνο στον φυσικοθεραπεύτη να δώ τι ξέρει να κάνει.

    Προς το παρών βλέπω ότι κάνει χρήση 3 τεχνικών: Κινέζικου Βελονισμού, Βεντούζες και Ραδιοσυχνότητα(Tecar) σε συνδιασμό με ασκήσεις στο σπίτι, 30' περπάτημα και κρέμασμα στο μονόζυγο για 10''.
    Κανενας να μην γνωριζει τετοιυς πονους λεω εγω !

    Ηταν δυσκολα ναι αλλα παει περασε το εχω πλεον αποδεχτει ,γι αυτο και μπορω και μιλαω , γιατι τον πρωτο χρονο μου ηταν παρα πολυ δυσκολο.....
    τεσπα, για καποιο λογο επρεπε να γινει ολο αυτο και εγινε ,μου εδωσε γερο μαθημα ,τιποτα δεν ειναι δεδομενο στη ζωη γι αυτο την απολαμβανουμε στο μεγιστο δυνατο!

    Ετσι να δωσεις χρονο και το κυριοτερο καλη ψυχολογια ,δεν πτοουμαστε !

    ο πονος ειναι γιατι ενεργοποιει ολα τα νευρα και σιγουρα και τα τραυματισμενα ....
    μην ξαφνιαστεις αν αυριο πονας και λιγο παραπανω ,πιστευω να σε άφησε κανα δυο μερες μεχρι την επομενη θεραπεια.

  8. #278
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Κανενας να μην γνωριζει τετοιυς πονους λεω εγω !

    Ηταν δυσκολα ναι αλλα παει περασε το εχω πλεον αποδεχτει ,γι αυτο και μπορω και μιλαω , γιατι τον πρωτο χρονο μου ηταν παρα πολυ δυσκολο.....
    τεσπα, για καποιο λογο επρεπε να γινει ολο αυτο και εγινε ,μου εδωσε γερο μαθημα ,τιποτα δεν ειναι δεδομενο στη ζωη γι αυτο την απολαμβανουμε στο μεγιστο δυνατο!

    Ετσι να δωσεις χρονο και το κυριοτερο καλη ψυχολογια ,δεν πτοουμαστε !

    ο πονος ειναι γιατι ενεργοποιει ολα τα νευρα και σιγουρα και τα τραυματισμενα ....
    μην ξαφνιαστεις αν αυριο πονας και λιγο παραπανω ,πιστευω να σε άφησε κανα δυο μερες μεχρι την επομενη θεραπεια.
    Παρασκεύη με έβαλε.

  9. #279
    ntinti
    Guest
    μια χαρα!

    ξεκουραση και προγραμματακι κανονικα!

  10. #280
    YokoChoco
    Guest
    Μιλάμε με πονάει το ποδι εκεί που έμεινε η βελόνα, τέσπα μα δεν την είδε τι να πώ. Έχει πειραχτεί το νεύρο, έβαλα biofreeze να ξεπονέσω λίγο. Και νομίζω κάτι σαν κεφαλαλγία μου έχει προκαλέσει ο βελονισμός δεν ξέρω νοιώθω λίγο περίεργα.

  11. #281
    YokoChoco
    Guest
    Αγαπητέ διαχειριστά, επειδή πλέον το θέμα μας είναι η ΣΠΟΝΔΥΛΟΔΕΣΙΑ, LYRICA ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ, τι λές να κλείσουμε το συγκεκριμένο θέμα και να ανοίξω άλλο; Πλέον δεν ασχολούμαστε με την Οριακή Διαταραχή.
    Ανοίγω λοιπόν άλλο και ας γράψει εκεί η αγαπητή ntinti και φυσικά όποιος άλλος θέλει.

Page 19 of 19 FirstFirst ... 9171819

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;
    By Melina27 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2020, 22:53
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 14:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •