LYRICA και ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 281
  1. #16
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Αγαπητέ φίλε,

    διάβασα και τη δική σου ιστορία. Μια και εσύ έχεις την οριακή, θα ήθελες να μιλήσουμε πάνω σε αυτά που περνάς; Αν ήμουν φίλη σου, πως θα ήθελες να σου συμπεριφέρομαι; Εχω προσέξει ότι δεν θέλετε να σας πλησιάζουμε παραπάνω από ένα όριο, το οποίο εσείς βάζετε. Την ίδια στιγμή όμως λέτε διαρκώς πόσο μόνοι αισθάνεστε και ότι κανείς δεν σας καταλαβαίνει. Η προσπάθεια επικοινωνίας μαζί σας είναι σαν να ακροβατούμε σε τεντωμένο σχοινί. Διαρκώς φοβάμαι μην πω κάτι λάθος και εκνευρίσω τον φίλο μου. Αλλά και διαρκώς εκείνος προσπαθεί να βρει τρόπους (δικούς του, κάπως περίεργους τρόπους) ώστε να έχουμε επικοινωνία.

    Η ερώτησή μου είναι, εσύ πως θέλεις να σου φέρονται οι φίλοι σου; Οταν δεν δείχνεις να θέλεις επικοινωνία, να επιμένουν ή να σε αφήνουν ήσυχο μέχρι να επικοινωνήσεις εσύ;

    Εκανες το χειρουργείο στη μέση σου; Είσαι καλά τώρα;
    To χειρουργείο το έκανα 3+ μήνες τώρα, πάω για 4μηνο. Φορούσα συνεχώς ζώνη οσφύος, τώρα έχω αρχίσει να την βάζω-βγάζω μέχρι να την βγάλω τελείως. Μου τοποθετήθηκαν 8 λάμες στην σπονδυλική στήλη. Εδώ κολλάει και το LYRICA το οποίο βοηθάει ΚΑΙ στους νευροπαθητικούς πόνους και δίδεται μετά από εγχειρήσεις.

    Δεν έχω μόνο Οριακή αλλά είναι σε συνδιασμό με Διπολικότητα, ΙΔΨ, Τελειοθηρία, Αγοραφοβία και Σωματοδυσμορφική(κτλ κτλ).
    Τα όρια πρέπει ο ''Οριακός'' να τα έχει πρώτα στον εαυτό του και μετά να τα βάζει και στους άλλους. Όταν θέλω να μείνω μόνος, καλύτερα να με αφήνουν μόνο. Έχω την ανάγκη να ασκητεύω συχνά πυκνά.
    Σκέψου έναν μοναχό είτε ορθόδοξο είτε βουδδιστή που αποτραβιέται για προσευχή ή διαλογισμό, οπότε θέλοντας και μη, τον αφήνεις να το κάνει και δεν τον ενοχλείς έως ότου τελειώσει αυτό που κάνει. Μετά επανεντάσεται στο κοινωνικό σύνολο.
    Ο ''Οριακός'' έχοντας και κυκλοθυμία χρειάζεται τον προσωπικό του χωροχρόνο... να μείνει λίγο μόνος, να σκεφτεί, να ισορροπήσει, να επανενταχθεί.
    Ομως χρειάζεται ΚΑΙ φάρμακα αλλά ΚΑΙ ψυχοθεραπεία(Γνωσιακή ή Συνθετική που αποδίδουν στις διαταραχές προσωπικότητας).

    Ο σύντροφος σου χρειάζεται θεραπεία, εσύ δεν μπορείς να βοηθήσεις.

    Επίσης στην σχέση αν ο ένας είναι διανοητικά πάσχων ο άλλος δεν πρέπει να είναι. Ο ένας χρειάζεται να είναι σταθερός στην σχέση(λόγια ψυχιάτρου).

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post

    ...Επίσης στην σχέση αν ο ένας είναι διανοητικά πάσχων ο άλλος δεν πρέπει να είναι. Ο ένας χρειάζεται να είναι σταθερός στην σχέση(λόγια ψυχιάτρου).
    Να τα λέμε και αυτά, γιατί οι περισσότεροι νομίζουν ότι: "ή και οι δύο ή κανένας".

  3. #18
    YokoChoco
    Guest
    ή και οι δύο ''υγιείς'' διανοητικά ή τουλάχιστον ο ένας...
    δύο σχιζοφρενείς ή καταθλιπτικοί μαζί θα είναι δύσκολο να ανταπεξέλθουν αλλά δεν αποκλείεται κιόλας.
    Απλά λέω τι μου είπε ένας ψυχιατρος και θεωρείται ο κανόνας, εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Μου κάνει εντύπωση πάντως αυτό που λες περι "ασκήτευσης". Από όσο γνωρίζω οι οριακές περιπτώσεις δεν αναζητούν την ασκήτευση ή τη μοναξιά. Δεν μπορούν ευκολα να την αντέξουν. Για αυτό το λόγο όταν τελειώσει η μία σχέση μεταπηδούν (συχνά το ίδιο εικοσιτετράωρο) στην επόμενη.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    ή και οι δύο ''υγιείς'' διανοητικά ή τουλάχιστον ο ένας...
    δύο σχιζοφρενείς ή καταθλιπτικοί μαζί θα είναι δύσκολο να ανταπεξέλθουν αλλά δεν αποκλείεται κιόλας.
    Απλά λέω τι μου είπε ένας ψυχιατρος και θεωρείται ο κανόνας, εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια.
    Αυτό έχει λογική γιατί όταν συναντούνται π.χ δυο ΟΔΠ ή ΟΔΠ+ΝΔΠ το μείγμα είναι πολύ εκρηκτικό για να αντέξει στο χρόνο.

  6. #21
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μου κάνει εντύπωση πάντως αυτό που λες περι "ασκήτευσης". Από όσο γνωρίζω οι οριακές περιπτώσεις δεν αναζητούν την ασκήτευση ή τη μοναξιά. Δεν μπορούν ευκολα να την αντέξουν. Για αυτό το λόγο όταν τελειώσει η μία σχέση μεταπηδούν (συχνά το ίδιο εικοσιτετράωρο) στην επόμενη.
    Εμένα μ'αρέσει να είμαι μόνος για μεγάλο χρονικό διάστημα, έχω επιλέξει σε μεγάλα διαστήματα της ζωής μου την Μοναχικότητα όχι την Μοναξιά είναι διαφορετικά πράγματα. Ήμουνα παλιά για 6,5 μήνες δόκιμος μοναχός σε Μοναστήρι.

    Η Οριακή είναι διαφορετική στον κάθε άνθρωπο, όπως πχ ο Χριστιανισμός έχει πολλές εκφάνσεις έτσι κ η Οριακή.

  7. #22
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    To χειρουργείο το έκανα 3+ μήνες τώρα, πάω για 4μηνο. Φορούσα συνεχώς ζώνη οσφύος, τώρα έχω αρχίσει να την βάζω-βγάζω μέχρι να την βγάλω τελείως. Μου τοποθετήθηκαν 8 λάμες στην σπονδυλική στήλη. Εδώ κολλάει και το LYRICA το οποίο βοηθάει ΚΑΙ στους νευροπαθητικούς πόνους και δίδεται μετά από εγχειρήσεις.

    Δεν έχω μόνο Οριακή αλλά είναι σε συνδιασμό με Διπολικότητα, ΙΔΨ, Τελειοθηρία, Αγοραφοβία και Σωματοδυσμορφική(κτλ κτλ).
    Τα όρια πρέπει ο ''Οριακός'' να τα έχει πρώτα στον εαυτό του και μετά να τα βάζει και στους άλλους. Όταν θέλω να μείνω μόνος, καλύτερα να με αφήνουν μόνο. Έχω την ανάγκη να ασκητεύω συχνά πυκνά.
    Σκέψου έναν μοναχό είτε ορθόδοξο είτε βουδδιστή που αποτραβιέται για προσευχή ή διαλογισμό, οπότε θέλοντας και μη, τον αφήνεις να το κάνει και δεν τον ενοχλείς έως ότου τελειώσει αυτό που κάνει. Μετά επανεντάσεται στο κοινωνικό σύνολο.
    Ο ''Οριακός'' έχοντας και κυκλοθυμία χρειάζεται τον προσωπικό του χωροχρόνο... να μείνει λίγο μόνος, να σκεφτεί, να ισορροπήσει, να επανενταχθεί.
    Ομως χρειάζεται ΚΑΙ φάρμακα αλλά ΚΑΙ ψυχοθεραπεία(Γνωσιακή ή Συνθετική που αποδίδουν στις διαταραχές προσωπικότητας).

    Ο σύντροφος σου χρειάζεται θεραπεία, εσύ δεν μπορείς να βοηθήσεις.

    Επίσης στην σχέση αν ο ένας είναι διανοητικά πάσχων ο άλλος δεν πρέπει να είναι. Ο ένας χρειάζεται να είναι σταθερός στην σχέση(λόγια ψυχιάτρου).
    Περαστικά σου έκανες μεγάλο χειρουργείο και δύσκολο ,καλή αποκατάσταση να έχεις και να προσεχείς!!!

    Έκανα και εγώ ένα χειρουργείο στην Μέση αλλά μόνο δισκοκοιλης και όχι σπονδοδεσια και ήταν και ενας ακομα λόγος που μου είχαν προτείνει τα λυρικά και πραγματικά βοήθησαν παρά πολύ στους πόνους .

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Εμένα μ'αρέσει να είμαι μόνος για μεγάλο χρονικό διάστημα, έχω επιλέξει σε μεγάλα διαστήματα της ζωής μου την Μοναχικότητα όχι την Μοναξιά είναι διαφορετικά πράγματα. Ήμουνα παλιά για 6,5 μήνες δόκιμος μοναχός σε Μοναστήρι.

    Η Οριακή είναι διαφορετική στον κάθε άνθρωπο, όπως πχ ο Χριστιανισμός έχει πολλές εκφάνσεις έτσι κ η Οριακή.
    Συμφωνώ, αλλά είναι η πρώτη φορά που ακούω συνύπαρξη οριακής και διπολικής. Έχω ακούσει ότι πολλές φορές γίνεται λάθος διάγνωση μεταξύ των δύο διαταραχών αλλά ποτέ για συνύπαρξη. Αν το καλοσκεφτούμε δεν μπορεί να υπάρχουν και οι δύο ταυτόχρονα.

  9. #24
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    To χειρουργείο το έκανα 3+ μήνες τώρα, πάω για 4μηνο. Φορούσα συνεχώς ζώνη οσφύος, τώρα έχω αρχίσει να την βάζω-βγάζω μέχρι να την βγάλω τελείως. Μου τοποθετήθηκαν 8 λάμες στην σπονδυλική στήλη. Εδώ κολλάει και το LYRICA το οποίο βοηθάει ΚΑΙ στους νευροπαθητικούς πόνους και δίδεται μετά από εγχειρήσεις.

    Δεν έχω μόνο Οριακή αλλά είναι σε συνδιασμό με Διπολικότητα, ΙΔΨ, Τελειοθηρία, Αγοραφοβία και Σωματοδυσμορφική(κτλ κτλ).
    Τα όρια πρέπει ο ''Οριακός'' να τα έχει πρώτα στον εαυτό του και μετά να τα βάζει και στους άλλους. Όταν θέλω να μείνω μόνος, καλύτερα να με αφήνουν μόνο. Έχω την ανάγκη να ασκητεύω συχνά πυκνά.
    Σκέψου έναν μοναχό είτε ορθόδοξο είτε βουδδιστή που αποτραβιέται για προσευχή ή διαλογισμό, οπότε θέλοντας και μη, τον αφήνεις να το κάνει και δεν τον ενοχλείς έως ότου τελειώσει αυτό που κάνει. Μετά επανεντάσεται στο κοινωνικό σύνολο.
    Ο ''Οριακός'' έχοντας και κυκλοθυμία χρειάζεται τον προσωπικό του χωροχρόνο... να μείνει λίγο μόνος, να σκεφτεί, να ισορροπήσει, να επανενταχθεί.
    Ομως χρειάζεται ΚΑΙ φάρμακα αλλά ΚΑΙ ψυχοθεραπεία(Γνωσιακή ή Συνθετική που αποδίδουν στις διαταραχές προσωπικότητας).

    Ο σύντροφος σου χρειάζεται θεραπεία, εσύ δεν μπορείς να βοηθήσεις.

    Επίσης στην σχέση αν ο ένας είναι διανοητικά πάσχων ο άλλος δεν πρέπει να είναι. Ο ένας χρειάζεται να είναι σταθερός στην σχέση(λόγια ψυχιάτρου).

    Δεν είναι σύντροφός μου. Θα μπορούσε μάλλον να είναι, αλλά ευτυχώς γνωριστήκαμε ενώ είμαστε και οι δυο σε άλλες σχέσεις. Για ένα μήνα περίπου είχαμε μια πολύ έντονη επικοινωνία, με πολλά υπονοούμενα από μεριάς του (κυρίως στο τηλέφωνο). Στο τέλος μου ζήτησε να βρεθούμε και του είπα "ως τι να βρεθούμε όμως; έχουμε και οι δυο σχέση" και απάντησε ότι τον έχω παρεξηγήσει και είμαστε δυο πολύ καλοί φίλοι και τίποτα περισσότερο.

    Ολο αυτό τον καιρό είχα τη δυνατότητα να παρακολουθώ όσα έλεγε και μου έκοψε και βρήκα αυτό το φόρουμ και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι οριακός.

    Αν δεν το πίστευα, θα είχα τρέξει πιθανόν στην αγκαλιά του τότε και τώρα θα είχαμε δράματα. Παρόλα αυτά δεν καταφέρνω να απομακρυνθώ από την τηλεφωνική μας επικοινωνία και την υποτιθέμενη φιλία μας (η οποία συνεχίζεται με υποννοούμενα όπως και πριν). Εχουμε συναντηθεί και 2-3 φορές, όπου το φλερτ πάει σύννεφο με διφορούμενα λόγια, αλλά κανείς από τους δυο δεν κάνει άλλη κίνηση.

    Ολο αυτό κρατάει ήδη ένα εξάμηνο πάνω κάτω. Το μεγαλύτερο διάστημα μη-επικοινωνίας ως τώρα ήταν 15 μέρες από μεριάς του, στο οποίο δεν του τηλεφώνησα καθόλου και περίμενα πότε θα ξαναπάρει αυτός.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να το ξεκόψω και έτσι διατηρώ αυτό το είδος της ερωτικής φιλίας και τον παρατηρώ από
    κάποια απόσταση.

    Εγώ είμαι ψυχικά υγιής (περίπου, έχω κάποια θεματάκια πχ ιδεοψυχαναγκασμούς) για τα οποία κάνω συνεδρίες. Ο ψυχολόγος μου συνέστησε να απομακρυνθώ από αυτόν, αλλά δεν μπορώ.

  10. #25
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Συμφωνώ, αλλά είναι η πρώτη φορά που ακούω συνύπαρξη οριακής και διπολικής. Έχω ακούσει ότι πολλές φορές γίνεται λάθος διάγνωση μεταξύ των δύο διαταραχών αλλά ποτέ για συνύπαρξη. Αν το καλοσκεφτούμε δεν μπορεί να υπάρχουν και οι δύο ταυτόχρονα.
    Απ' ό,τι διάβασα εγώ , οι οριακοί ταιριάζουν 1) με Νάρκισσους (καθαρά νάρκισσους) επειδή είναι σταθεροί και τους βάζουν όρια αλλά σταθερά και 2) με ευαίσθητους ανθρώπους που δεν τους βάζουν κανένα όριο. Τους δεύτερους τους τσακίζουν.

  11. #26
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αυτό έχει λογική γιατί όταν συναντούνται π.χ δυο ΟΔΠ ή ΟΔΠ+ΝΔΠ το μείγμα είναι πολύ εκρηκτικό για να αντέξει στο χρόνο.
    Για 2 οριακούς δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά ο οριακός με τον νάρκισσο (τον over, τον φανερό) ταιριάζουν πολύ και κάνουν σταθερές μακροχρόνιες σχέσεις (όπως διάβασα)

  12. #27
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    To χειρουργείο το έκανα 3+ μήνες τώρα, πάω για 4μηνο. Φορούσα συνεχώς ζώνη οσφύος, τώρα έχω αρχίσει να την βάζω-βγάζω μέχρι να την βγάλω τελείως. Μου τοποθετήθηκαν 8 λάμες στην σπονδυλική στήλη. Εδώ κολλάει και το LYRICA το οποίο βοηθάει ΚΑΙ στους νευροπαθητικούς πόνους και δίδεται μετά από εγχειρήσεις.

    Δεν έχω μόνο Οριακή αλλά είναι σε συνδιασμό με Διπολικότητα, ΙΔΨ, Τελειοθηρία, Αγοραφοβία και Σωματοδυσμορφική(κτλ κτλ).
    .
    Περαστικά φίλε ! (τι είναι η σωματοδυσμορφική; )

    Εσύ ως οριακός μπορείς και θέλεις να έχεις γυναίκες φίλες ή είναι μια κατάσταση που θα τη συντηρούσες μόνο
    με την ελπίδα ότι ίσως μια μέρα γίνετε παραπάνω από φίλοι;

    Δεν είμαι σίγουρη για ποιό λόγο επιμένει μετά από τόσο καιρό.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Συμφωνώ, αλλά είναι η πρώτη φορά που ακούω συνύπαρξη οριακής και διπολικής. Έχω ακούσει ότι πολλές φορές γίνεται λάθος διάγνωση μεταξύ των δύο διαταραχών αλλά ποτέ για συνύπαρξη. Αν το καλοσκεφτούμε δεν μπορεί να υπάρχουν και οι δύο ταυτόχρονα.
    Φυσικα και υπαρχει συννοσηροτητα μεταξυ οριακης και διπολικης. Γενικα υπαρχουν συννοσηροτητες μεταξυ διαταραχων διαθεσης και διαταραχων προσωπικοτητας. Αν βαλεις δυο οποιουσδηποτε καταλογους διπλα διπλα με διαταραχες διαθεσης απ' τη μια και προσωπικοτητας απ' την αλλη, σχεδον 1-1 αντιστοιχια υπαρχει ακομα και στις ονομασιες. Μονο παραξενο δεν ειναι να υπαρχει συννοσηροτητα και φυσικα ενα ψαξιμο για borderline+bipolar+comorbidity βγαζει απειρα λινκς και να μην ειναι κανεις σχετικος με το αντικειμενο.
    Last edited by oboro; 18-02-2020 at 16:27.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #29
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Περαστικά φίλε ! (τι είναι η σωματοδυσμορφική; )

    Εσύ ως οριακός μπορείς και θέλεις να έχεις γυναίκες φίλες ή είναι μια κατάσταση που θα τη συντηρούσες μόνο
    με την ελπίδα ότι ίσως μια μέρα γίνετε παραπάνω από φίλοι;

    Δεν είμαι σίγουρη για ποιό λόγο επιμένει μετά από τόσο καιρό.
    Η σωματοδυσμορφική διαταραχή χαρακτηρίζεται από μια έντονη ενασχόληση του ατόμου με ένα ή περισσότερα σημεία του σώματος του τα οποία το άτομο πιστεύει ότι παρουσιάζουν κάποιο ελάττωμα, κάτι όμως που δεν είναι παρατηρήσιμο ή δεν θεωρείται μη φυσιολογικό από τους άλλους.

    Ποια είναι τα συμπτώματα της σωματοδυσμορφικής διαταραχής;

    Τα άτομα με σωματοδυσμορφική διαταραχή συνήθως νιώθουν ότι είναι άσχημα, πιστεύουν ότι έχουν κάτι περίεργο και ασχολούνται πολύ με τον εαυτό τους. Μέσα στο άγχος τους για την εμφάνιση τους υιοθετούν καταναγκαστικές συμπεριφορές, όπως η συνεχή αυτοεξέταση συνήθως μπροστά στον καθρέφτη.
    Συχνά προβαίνουν σε χειρουργικές αισθητικές επεμβάσεις οι οποίες ωστόσο δεν τους δίνουν την ικανοποίηση που θα ήθελαν και δεν σταματούν την καταναγκαστική τους ανάγκη να υπερασχολούνται με το σώμα τους. Επίσης υιοθετούν ακραίες διατροφικές συνήθειες, ασκούνται υπερβολικά και λαμβάνουν διάφορες ουσίες, οι γυναίκες για να αδυνατίσουν και να αποκτήσουν ένα πιο λεπτό, αψεγάδιαστο σώμα και οι άντρες για να αποκτήσουν περισσότερο όγκο.
    Καταλαβαίνουν πολλές φορές ότι η ανησυχία τους αυτή είναι υπερβολική, όμως δεν μπορούν να το κατανικήσουν. Οι πρώτοι στους οποίους απευθύνονται είναι οι δερματολόγοι και οι πλαστικοί χειρουργοί.


    Κοίτα δεν έχω το πρόβλημα συνέχεια αλλά ανά διαστήματα, δλδ πιστεύω ότι είμαι παραμορφωμένος και κακάσχημος, αν και όσους ξέρω με λένε ''εμφανισημο'' και ''ωραίο'' κτλ, εγώ δεν είμαι βέβαιος γι'αυτό και αισθάνομαι ''παράξενα'' όταν με κοιτάνε δλδ ότι ''κρίνουν'' την εμφάνιση μου-που δήθεν δεν είναι επαρκής κτλ... Μία ψυχολογος μου είχε πει ''αποδοχή του εαυτού χρειάζεται'' και ότι είμαι ''πάνω από το μέσο όρο σε εμφάνιση και κατά πολύ'' και ''όλα είναι μέσα στο μυαλό σου''.. Νομίζω εσώψυχες φοβίες ειναι όλα αυτά. Υπάρχουν στιγμές που πιστεύω ότι είμαι και ωραίος(μάλλον ναρκισσιστικη διαταραχή είναι αυτό). Έχω πολλές ''διαταραχές'' όχι μόνο Οριακή... αλλά τις έχω ελέγξει αρκετά καλά, περισσότερο με ψυχοθεραπεία παρά με φάρμακα, βέβαια και τα φάρμακα έχουν βοηθήσει σε κάποιο βαθμό.
    Αυτά

    ΥΓ: Έχω φίλες που δεν τις βλέπω σαν ''γκόμενες'' είναι απλά φίλες(αν και νομίζω αυτές με βλέπουν σαν ξερολούκουμο, η μία κάποτε μου ''πέταξε'' «φαντάζεσαι να τα είχαμε;; χαχαχα»... εδώ μία θεία μου πριν 20 χρόνια μου είπε «είσαι ωραίος άνδρας αλλά δεν είσαι του γούστου μου» κτλ)... τέσπα.
    Μαγειρεύω τώρα θα τα ξαναπούμε

  15. #30
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post

    Κοίτα δεν έχω το πρόβλημα συνέχεια αλλά ανά διαστήματα, δλδ πιστεύω ότι είμαι παραμορφωμένος και κακάσχημος, αν και όσους ξέρω με λένε ''εμφανισημο'' και ''ωραίο'' κτλ, εγώ δεν είμαι βέβαιος γι'αυτό και αισθάνομαι ''παράξενα'' όταν με κοιτάνε δλδ ότι ''κρίνουν'' την εμφάνιση μου-που δήθεν δεν είναι επαρκής κτλ... Μία ψυχολογος μου είχε πει ''αποδοχή του εαυτού χρειάζεται'' και ότι είμαι ''πάνω από το μέσο όρο σε εμφάνιση και κατά πολύ'' και ''όλα είναι μέσα στο μυαλό σου''.. Νομίζω εσώψυχες φοβίες ειναι όλα αυτά. Υπάρχουν στιγμές που πιστεύω ότι είμαι και ωραίος(μάλλον ναρκισσιστικη διαταραχή είναι αυτό). Έχω πολλές ''διαταραχές'' όχι μόνο Οριακή... αλλά τις έχω ελέγξει αρκετά καλά, περισσότερο με ψυχοθεραπεία παρά με φάρμακα, βέβαια και τα φάρμακα έχουν βοηθήσει σε κάποιο βαθμό.
    Αυτά
    Κατάλαβα. Δεν ξέρω αν ταιριάζει αυτό, αλλά εμένα μου έχει πετάξει αρκετές φορές το ότι "γέρασε και δεν είναι πια ωραίος" (είναι 57), περιμένοντας ίσως την επιβεβαίωση από μένα ότι όχι, είναι ακόμα ωραίος. Το οποίο βέβαια ταιριάζει και με ναρκισσιστική διαταραχή. Βέβαια όλοι θέλουμε να αρέσουμε, αλλά το είπε πιο έντονα και επαναλαμβανόμενα από το συνηθισμένο.

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;
    By Melina27 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2020, 22:53
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 14:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •