LYRICA και ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 19 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 281
  1. #31
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Κατάλαβα. Δεν ξέρω αν ταιριάζει αυτό, αλλά εμένα μου έχει πετάξει αρκετές φορές το ότι "γέρασε και δεν είναι πια ωραίος" (είναι 57), περιμένοντας ίσως την επιβεβαίωση από μένα ότι όχι, είναι ακόμα ωραίος. Το οποίο βέβαια ταιριάζει και με ναρκισσιστική διαταραχή. Βέβαια όλοι θέλουμε να αρέσουμε, αλλά το είπε πιο έντονα και επαναλαμβανόμενα από το συνηθισμένο.
    Αμα είχε ναρκισσισμό θα έλεγε ''είμαι κούκλος, παιδαρος''.... ισως έχει ανασφάλειες σαν και μένα.

    Πήγα απόψε σε έναν ειδικό(γιατρό) και του λέω
    «Πιστευω ότι έχω μικρό πέος, εσύ τι άποψη έχεις δες και πες μου»
    και τι μου λέει;
    «Είσαι απ'τους πιο προικισμένους ρε φίλε, μια χαρά είσαι κανονικότατος»
    τον κοιτάω λέω πλάκα μου κάνει κ του λέω
    «μα στις τσόντες το εχουν 25 εκ κτλ»
    μου απαντά
    «εκεί είναι 20-30 άνθρωποι από όλο τον κόσμο με τέτοια μεγέθη που συνεχώς τους ανακυκλώνουν, εσύ είσαι μια χαρά, δεν έχεις θέμα, να ξέρεις το μ.ο. είναι 13εκ για την λευκή φυλή και 11-15εκ παγκόσμια, στην Ελλάδα περίπου 12,5εκ»
    (Είναι γιατρός γενικής χειρουργικής έτσι;)

    Ρε μήπως τελικά όλα είναι μέσα στο χαζό μυαλό μου, μάλλον ε;;

  2. #32
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Αμα είχε ναρκισσισμό θα έλεγε ''είμαι κούκλος, παιδαρος''.... ισως έχει ανασφάλειες σαν και μένα.

    Πήγα απόψε σε έναν ειδικό(γιατρό) και του λέω
    «Πιστευω ότι έχω μικρό πέος, εσύ τι άποψη έχεις δες και πες μου»
    και τι μου λέει;
    «Είσαι απ'τους πιο προικισμένους ρε φίλε, μια χαρά είσαι κανονικότατος»
    τον κοιτάω λέω πλάκα μου κάνει κ του λέω
    «μα στις τσόντες το εχουν 25 εκ κτλ»
    μου απαντά
    «εκεί είναι 20-30 άνθρωποι από όλο τον κόσμο με τέτοια μεγέθη που συνεχώς τους ανακυκλώνουν, εσύ είσαι μια χαρά, δεν έχεις θέμα, να ξέρεις το μ.ο. είναι 13εκ για την λευκή φυλή και 11-15εκ παγκόσμια, στην Ελλάδα περίπου 12,5εκ»
    (Είναι γιατρός γενικής χειρουργικής έτσι;)

    Ρε μήπως τελικά όλα είναι μέσα στο χαζό μυαλό μου, μάλλον ε;;
    Σαν γυναίκα 50 ετών σου λέω ειλικρινά ότι όσα έχω δει στη ζωή μου (πριν το γάμο μου αλλά και στο γάμο μου) δεν ξεπερνούσαν τα 13-15 εκ. Βέβαια, οι ... κάτοχοί τους έλεγαν μόνοι τους άλλα νούμερα ( ! ) αλλά είχαμε βρει ένα σύστημα με τις φίλες μου (μετρώντας την παλάμη μας) να τα μετράμε μόνες μας, στα κρυφά.

    Και πάντως, ποτέ δεν μας απασχόλησε αν είναι 13 εκ ή 12 ή 14 ξέρω γω. Αυτές είναι αντρικές ανησυχίες.

  3. #33
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Σαν γυναίκα 50 ετών σου λέω ειλικρινά ότι όσα έχω δει στη ζωή μου (πριν το γάμο μου αλλά και στο γάμο μου) δεν ξεπερνούσαν τα 13-15 εκ. Βέβαια, οι ... κάτοχοί τους έλεγαν μόνοι τους άλλα νούμερα ( ! ) αλλά είχαμε βρει ένα σύστημα με τις φίλες μου (μετρώντας την παλάμη μας) να τα μετράμε μόνες μας, στα κρυφά.

    Και πάντως, ποτέ δεν μας απασχόλησε αν είναι 13 εκ ή 12 ή 14 ξέρω γω. Αυτές είναι αντρικές ανησυχίες.
    Θυμάμαι στο σχολείο έλεγαν διάφοροι «την εχω 21 εκ, την εχω 19 εκ κτλ» εννοείται παραμύθια, δεν ξέρω πως την μέτραγαν και τι έκαναν. Προσωπικά το καλοκαίρι που η στύση θεωρείται καλύτερη απ'ότι τον χειμώνα, έχω μετρήσει το μόριο μου στα 15,5+ εκ αλλά όταν το είπα σε ψυχολόγο λέει «μάλλον λάθος έκανες, ιδέα σου είναι». Ειλικρινά δεν έκανα λάθος θυμάμαι το μέτρησα πάνω από 5-10 φορές συνεχόμενες λέγοντας ''μάλλον είναι λάθος''. Τέσπα οταν το σύγκρινα με τον Ρίκο Στρόνγκ που το έχει 25 εκ λέω ''τελικά έχω μικρό πέος, είμαι ανίκανος''. Ακόμα και 15,5 να ειναι εγώ πιστεύω ότι είναι μικρό, νομίζω χρειάζομαι ψυχοθεραπεύτη να με βοηθήσει, τι να σου κάνει και ο ουρολόγος πέρα από καμιά φαλλοπλαστική;;;

  4. #34
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Θυμάμαι στο σχολείο έλεγαν διάφοροι «την εχω 21 εκ, την εχω 19 εκ κτλ» εννοείται παραμύθια, δεν ξέρω πως την μέτραγαν και τι έκαναν. Προσωπικά το καλοκαίρι που η στύση θεωρείται καλύτερη απ'ότι τον χειμώνα, έχω μετρήσει το μόριο μου στα 15,5+ εκ αλλά όταν το είπα σε ψυχολόγο λέει «μάλλον λάθος έκανες, ιδέα σου είναι». Ειλικρινά δεν έκανα λάθος θυμάμαι το μέτρησα πάνω από 5-10 φορές συνεχόμενες λέγοντας ''μάλλον είναι λάθος''. Τέσπα οταν το σύγκρινα με τον Ρίκο Στρόνγκ που το έχει 25 εκ λέω ''τελικά έχω μικρό πέος, είμαι ανίκανος''. Ακόμα και 15,5 να ειναι εγώ πιστεύω ότι είναι μικρό, νομίζω χρειάζομαι ψυχοθεραπεύτη να με βοηθήσει, τι να σου κάνει και ο ουρολόγος πέρα από καμιά φαλλοπλαστική;;;
    Φίλε μου ειλικρινά, δεν είναι μικρό.

    Σου μιλάω από τα νούμερα που ξέρω εγώ και οι φίλες μου. Οταν ήμασταν νέες, το είχαμε λίγο στην πλάκα να
    μετράμε στα κρυφά, όχι γιατί μας ένοιαζε πόσο τον έχουν στ' αλήθεια οι γκόμενοί μας, αλλά επειδή σπάγαμε
    πλάκα με τη διαφορά ανάμεσα στο πόσο ήταν (πχ 12) και πόσο λέγανε αυτοί ότι είναι (πχ 17 χωρίς να ρωτάμε εμείς)

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    χαχαχα κλασική συμπεριφορά borderline
    Η μη-κλασσικη συμπεριφορα καποιου που "υπεμενε" "στωικα" μια οριακη σχεση για τεσσερα χρονια και σημερα αντι να ψαχτει λιγακι ο ιδιος και να δει τι τον οδηγησε σε ολα αυτα, το χει ριξει κατα τραγικη ειρωνια ο ιδιος στην υποτιμηση και σταυροφορια εναντιων των "κακων οριακων", και μαλιστα σε ενα φορουμ υποστηριξης, πως λεγεται;

    Ειλικρινα aeolus αυτος ηταν ο λογος που επαψα να γραφω στο θρεντ σου "οριακη μου αγαπη" - δεν ειχε απλα ξεφυγει το πραγμα, αλλα ειχες αρχισει να ποσταρεις ακομη και καραμπινατες ανακριβειες γυρω απο το αντικειμενο. Τοσο μονολιθικη και μονοπλευρη αντιμετωπιση δεν νομιζω οτι θα βοηθησει και πολυ οσους σε διαβαζουν στα βαθια νερα που βρισκονται...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Η μη-κλασσικη συμπεριφορα καποιου που "υπεμενε" "στωικα" μια οριακη σχεση για τεσσερα χρονια και σημερα αντι να ψαχτει λιγακι ο ιδιος και να δει τι τον οδηγησε σε ολα αυτα, το χει ριξει κατα τραγικη ειρωνια ο ιδιος στην υποτιμηση και σταυροφορια εναντιων των "κακων οριακων", και μαλιστα σε ενα φορουμ υποστηριξης, πως λεγεται;

    Ειλικρινα αυτος ηταν ο λογος που επαψα να γραφω στο θρεντ σου "οριακη μου αγαπη" - δεν ειχε απλα ξεφυγει το πραγμα, αλλα ειχες αρχισει να ποσταρεις ακομη και καραμπινατες ανακριβειες γυρω απο το αντικειμενο. Τοσο μονολιθικη και μονοπλευρη αντιμετωπιση δεν νομιζω οτι θα βοηθησει και πολυ οσους σε διαβαζουν στα βαθια νερα που βρισκονται...
    Και που ξέρεις εσύ αν έχω ψαχτεί και τι έχω κάνει? Υποστήριξη δεν χρειάζονται μόνο οι πάσχοντες αλλά και τα θύματά τους και κατά την γνώμη μου πολύ περισσότερη. Εσύ μιας που κολυμπάς στα ρηχά μήπως μπορείς να μας διαφωτίσεις εκτός από το να ασκείς κριτική?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Αν οσα γραφεις ειναι μετα απο ψαξιμο, πολυ θα ηθελα να εβλεπα την προσεγγιση σου στο θεμα αν δεν ειχες ψαχτει καθολου... Τα μετεπειτα ποστ σου στο θρεντ εκεινο, περα απο το οτι βριθουν ανακριβειων, ανακυκλωνουν την ιδια στρατηγικη: υποτιμηστε τους οριακους, λεγετε τους οριακους βασικα, οχι φιλους η ο,τιδηποτε, και διατηρηστε μια διανοητικοποιημενη εικονα του ζητηματος χωρις αυτοκριτικη. Στο επεσημαναν και αλλα μελη στο θρεντ εκεινο, αιολε, οποτε μπορεις μεν να επιμεινεις αλλα στην πραξη υπερασπιζεσαι ενα φρουριο που εχεις χτισει για να μην αντιμετωπισεις το θεμα. Ηδη το ριχνεις αντανακλαστικα στην αντι-προβολη καταλογιζοντας μου ρηχοτητα... Βρηκες πραγματικα εκπροσωπο της, τι να σου πω. Δεν εχω κανενα προβλημα να ποσταρω σε εκεινο το θρεντ με σημειο-προς-σημειο κριτικη (οι επαναλαμβανομενες ανορθογραφιες των ξενων ορων ειδικα ειναι κραυγαλεες) αλλα δεν ξερω αν θα σε βοηθησει και πολυ. Απλα, ξερεις, επειδη η κοπελα προσπαθει να βγαλει και μια ακρη, κι εσυ κατα κυριο λογο εκπροσωπεις τη σχολη του "βαλτε τα με τους οριακους και διανοητικοποιηστε μεχρι θανατου το θεμα αντι να κοιταξετε τη μαχη με τον εαυτο σας", δεν πιστευω οτι η προσεγγιση σου βοηθαει και τοσο περα απ' το να τροφοδοτει τη συσσωρευση γνωσεων γυρω απο τα σημαντικα μεν αλλα οχι τα φλεγοντα ζητηματα της οριακοτητας: που ειμαστε εμεις σε ολο αυτο; Οκ ο κακος οριακος ξερουμε πια... Εμεις που ειμαστε, και ειδικα οσοι ειναι ακομα "μεσα" σε αυτο, που πανε; Για αυτο ειναι το φορουμ και οχι για σταυροφοριες κατα διαταραχων που μας πληγωσαν...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Σε καθε περιπτωση ο τροπος που μιλησες στον yokochoco ειναι απαραδεκτος. Βρισκεις οτι καποιος συμπεριφερεται πχ υπερβολικα, αλλοπροσαλλα, ο,τιδηποτε; Επισημανε του οτι συμπεριφερεται υπερβολικα η αλλοπροσαλλα με επιχειρηματα και οσο σεβασμο γινεται (ειναι και ο θεματοθετης, για να μην ξεχνιομαστε). Σιγουρα οχι με ψυχιατρικες ταμπελες και γελακια... Θεωρεις οτι σε ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης μπορεις να χρησιμοποιεις τη διαγνωσμενη παθηση καποιου ως προσβολη; Αν εισαι οντως "του χωρου" (οπως λενε του οι χωρου...) τοτε ειναι διπλα απαραδεκτο. Συν το οτι οπως εγραψα, για οποιον ειναι εχει διανυκτερευσει και λιγο στη ιερουσαλημ, κανει μπαμ οτι εχεις απωθημενα με τους οριακους και δεν κανεις απλα "αντικειμενικη περιγραφη της συμπεριφορας τους". Για να ξεκαθαρισω λιγο, οι ανακριβειες στο αλλο θρεντ δεν ηταν γυρω απο λεπτομερειες αλλα θεμελιωδη ζητηματα οπως το τι σημαινει splitting, η διαφορα μεταξυ μεταιχμιακης και οριακων οργανωσεων γενικοτερα, το ρολο και την αξια της ψυχοδυναμικης προσεγγισης και αλλα πολλα. Αν προκειται να χτισεις ενα προφιλ ακαδημαϊκου τυπου για να υπερασπιστεις αυτο το ατερμονο σκοραρισμα ιδεατων ποντων κατα των οριακων τουλαχιστον φροντισε να ξερεις λιγο και τι λες...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #39
    Καλημέρα. Αν λέτε για το θέμα "οριακή μου αγάπη", το οποίο ξαναδιάβαζα εχθές το βράδυ, αυτό το θέμα κλειδώθηκε στο τέλος του και άνοιξε νέο θέμα, το "οριακή μου αγάπη 2". Τα διάβασα και τα 2.

    Σε ό,τι με αφορά εμένα, είμαι εδώ κυρίως επειδή ψάχνω τον εαυτό μου μέσα σε όλα αυτά και όχι τόσο πως να βοηθήσω τον φίλο μου. Οπως έγραψα και πιο πάνω, το συναίσθημα που ένιωσα ήταν ότι ίσως και να είμαι εγώ οριακή και ψάχνομαι 6 μήνες τώρα πάνω στο τι είμαι εγώ. Ομως η ψυχολόγος μου το απέκλεισε κατηγορηματικά. Τότε γιατί είχα και έχω τόσο έντονες αντιδράσεις;

    Αν με ρωτάτε αν έχω ερωτευτεί τον φίλο μου, η απάντηση είναι όχι. Δεν είναι έρωτας, είναι όμως μια απίστευτη εγκεφαλική έλξη. Δεν ονειρεύομαι δηλ. να είμαστε ή να γίνουμε ζευγάρι, όμως , πως να σας το πω, είναι σαν να ζω στο μυαλό μου μια παράλληλη ιστορία μεταξύ φιλίας και έρωτα, κάτι που μου αρκεί. Δηλαδή μου αρκεί να είναι στο μυαλό μου και σε μερικά τηλεφωνήματα ή συναντήσεις. Δεν θέλω να γίνει στην πραγματικότητα κάτι.

    Ολα αυτά δεν δείχνουν πράγματα για μένα; Προσπαθώ να βγάλω άκρη με την ψυχολόγο μου, αλλά δεν αισθάνομαι ότι με
    βοηθάει και πολύ. Μου λέει απλά ότι εμένα με θεωρεί ψυχικά υγιή σε γενικές γραμμές και να απομακρυνθώ από τον φίλο μου και τελειώνει εκεί τη συζήτηση.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    προτείνω λοιπόν τη δημιουργία νέας κατηγορίας στο forum για survivors, για θύματα κακοποίησης από διαταραχές προσωπικότητας πλέγματος Β!. Ίσως έτσι αποφευχθούν παρόμοιες παρεξηγήσεις. Επίσης, δεν σε κατηγόρησα για ρηχότητα όπως βιάστηκες να υποστηρίξεις. Εσύ μίλησες για "βαθιά νερά".

    Κάτι ακόμα. Όσοι έχουν ασχοληθεί με τις συνέπειες της συναισθηματικής κακοποίησης από διαταραχές cluster B! γνωρίζουν ότι αυτό που έχει την μεγαλύτερη σημασία την πρώτη περίοδο δεν είναι η εστίαση στον εαυτό, αλλά η ανακάλυψη του τι έγινε, τι είχα απέναντί μου. Η εστίαση στον εαυτό και η προσωπική ευθύνη είναι το επόμενο βήμα. Το άτομο που έχει βγει από μία κακοποιητική σχέση έχει αρχικά ανάγκη από εκτόνωση και υποστήριξη και όχι από ανάληψη ευθυνών αν και δεν τις απαρνήθηκα ως ένα βαθμό. Αν δεν έχεις έρθει σε αυτή την θέση τότε είναι λογικό να μην μπορείς να κατανοήσεις αυτό που γράφω.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Καλημέρα. Αν λέτε για το θέμα "οριακή μου αγάπη", το οποίο ξαναδιάβαζα εχθές το βράδυ, αυτό το θέμα κλειδώθηκε στο τέλος του και άνοιξε νέο θέμα, το "οριακή μου αγάπη 2". Τα διάβασα και τα 2.

    Σε ό,τι με αφορά εμένα, είμαι εδώ κυρίως επειδή ψάχνω τον εαυτό μου μέσα σε όλα αυτά και όχι τόσο πως να βοηθήσω τον φίλο μου. Οπως έγραψα και πιο πάνω, το συναίσθημα που ένιωσα ήταν ότι ίσως και να είμαι εγώ οριακή και ψάχνομαι 6 μήνες τώρα πάνω στο τι είμαι εγώ. Ομως η ψυχολόγος μου το απέκλεισε κατηγορηματικά. Τότε γιατί είχα και έχω τόσο έντονες αντιδράσεις;
    Υπαρχει ενας πολυπλοκος μηχανισμος αμυνας μεσα σε ολους μας, μια ψυχικη λειτουργια περισσοτερο, που οι ψυχαναλυτες λενε προβλητικη ταυτιση (projective identification). Με λιγα λογια εχει να κανει με την ανταλλαγη τροπον τινα ψυχικου υλικου μεταξυ των ανθρωπων στο πλαισιο των συναναστροφων τους. Οσο πιο στενη η σχεση, τοσο μεγαλυτερη η ανταλλαγη. Βασικα αν εγω πχ εχω ενα αγχος που δεν συνειδητοποιω ισως καν, που δεν μπορω να επεξεργαστω ψυχικα, το προβαλλω ανεπαισθητα σε εσενα, οποτε το βιωνεις και εσυ. Ξερεις ομως καλυτερα απο εμενα πως να το χειριστεις/επεξεργαστεις, και μετα απο λιγο μπορεις να το προβαλλεις σε εμενα, επεξεργασμενο πλεον, και αισθανομαι μετα καλυτερα. Ολα αυτα στο πλαισιο εξωλεκτικων αλληλεπιδρασεων, ασχετα αν υπαρχει εντονη συζητηση, ολα συμβαινουν στο παρασκηνιο. Και οι ερωτικες σχεσεις και οι πραγματικες φιλιες εχουν αυτο το παρε-δωσε που στην επιτυχημενη του μορφη λεγεται περιεχουσα λειτουργια (containing).

    Το προβλημα, οπως φανταζομαι υποψιαζεσαι ηδη, ειναι με τους φιλους μας τους οριακουυυς λολ. Τα εσωτερικα αγχη τους ειναι ακραια, πρωτογενη, σχεδον ανεξελεγκτα. Μοιραια γινεσαι ψυχικο τους σκευος υποκαθιστοντας τις λειτουργειες που σε εκεινους υστερουν. Πιο συγκεκριμενα, καταληγεις με δικος ψυχικο υλικο "σφηνωμενο" μεσα σου... Τετοια "κομματια" μπορουν να παραμεινουν ακομα και μετα τη ληξη την οριστικη μιας τετοιας σχεσης και να δημιουργουν ανασφαλειες η και χειροτερα ακομα και μετα απο χρονια. Οπως πχ, την ιδεα οτι μπορει να εισαι εσυ η οριακη... Και οχι ο οριακος φιλος σου, που εχεις εσωτερικευσει, στο πλαισιο της μεταξυ σας επικοινωνιας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #42
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Υπαρχει ενας πολυπλοκος μηχανισμος αμυνας μεσα σε ολους μας, μια ψυχικη λειτουργια περισσοτερο, που οι ψυχαναλυτες λενε προβλητικη ταυτιση (projective identification). Με λιγα λογια εχει να κανει με την ανταλλαγη τροπον τινα ψυχικου υλικου μεταξυ των ανθρωπων στο πλαισιο των συναναστροφων τους. Οσο πιο στενη η σχεση, τοσο μεγαλυτερη η ανταλλαγη. Βασικα αν εγω πχ εχω ενα αγχος που δεν συνειδητοποιω ισως καν, που δεν μπορω να επεξεργαστω ψυχικα, το προβαλλω ανεπαισθητα σε εσενα, οποτε το βιωνεις και εσυ. Ξερεις ομως καλυτερα απο εμενα πως να το χειριστεις/επεξεργαστεις, και μετα απο λιγο μπορεις να το προβαλλεις σε εμενα, επεξεργασμενο πλεον, και αισθανομαι μετα καλυτερα. Ολα αυτα στο πλαισιο εξωλεκτικων αλληλεπιδρασεων, ασχετα αν υπαρχει εντονη συζητηση, ολα συμβαινουν στο παρασκηνιο. Και οι ερωτικες σχεσεις και οι πραγματικες φιλιες εχουν αυτο το παρε-δωσε που στην επιτυχημενη του μορφη λεγεται περιεχουσα λειτουργια (containing).

    Το προβλημα, οπως φανταζομαι υποψιαζεσαι ηδη, ειναι με τους φιλους μας τους οριακουυυς λολ. Τα εσωτερικα αγχη τους ειναι ακραια, πρωτογενη, σχεδον ανεξελεγκτα. Μοιραια γινεσαι ψυχικο τους σκευος υποκαθιστοντας τις λειτουργειες που σε εκεινους υστερουν. Πιο συγκεκριμενα, καταληγεις με δικος ψυχικο υλικο "σφηνωμενο" μεσα σου... Τετοια "κομματια" μπορουν να παραμεινουν ακομα και μετα τη ληξη την οριστικη μιας τετοιας σχεσης και να δημιουργουν ανασφαλειες η και χειροτερα ακομα και μετα απο χρονια. Οπως πχ, την ιδεα οτι μπορει να εισαι εσυ η οριακη... Και οχι ο οριακος φιλος σου, που εχεις εσωτερικευσει, στο πλαισιο της μεταξυ σας επικοινωνιας.
    Ναι, αυτή είναι μια ωραία εξήγηση. Προσέξτε τώρα και οι δυο (κι εσύ αίολε). Εγώ είμαι αποδεδειγμένα survivor από το σπίτι και την οικογένειά μου. Μεγάλωσα με έναν πατέρα τέρμα νάρκισσο και μητέρα μάλλον οριακή και με ψυχωτικά ενδεχομένως στοιχεία. Η σχέση τους θυελλώδης. Υποφέραμε πολύ, εμείς τα παιδιά. Βασικά ήξερα για τον πατέρα μου, μια και έκανε μπαμ η κατάστασή του, αλλά για την μητέρα μου δεν ήξερα - καταλάβαινα τι συμβαίνει ακριβώς και τα συνειδητοποιώ μόλις το τελευταίο εξάμηνο, διαβάζοντας τόσα για την οριακή.

    Γι' αυτό όλα αυτά είναι πολύ βασικά για να καταλάβω εμένα, τον εαυτό μου, τις δικές μου σχέσεις. Γενικά δεν είχα, δεν τολμούσα να έχω εαυτό. Δεν μου επιτρεπόταν να εκφράσω σκέψεις και επιθυμίες ως παιδί. Μετά παντρεύτηκα και πολύ φοβάμαι ότι ακολούθησα το ίδιο μοτίβο, με το να μην έχω εαυτό και να ακολουθώ αυτά που μου έλεγε ο άντρας μου.

    Τώρα βιώνω μια εσωτερική επανάσταση, καθώς οι προβολές που κάνει ο οριακός φίλος μου είναι σαν να με τσιγκλάνε να
    καθίσω να σκεφτώ πάνω σε όλα αυτά και να σκεφτώ για πρώτη φορά τι μπορεί να είμαι εγώ, αν υπάρχει εγώ και αν δεν είμαι πάντα και μόνο ο καθρέφτης των άλλων, που ακολουθώ αυτά που μου λένε χωρίς να τολμώ να διαμαρτυρηθώ.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Α σιλβερ επισης κατι ακομα που ηθελα να ρωτησω που μπορει να ειναι σχετικο: παιζει να εισαι sapiosexual/sapioromantic?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #44
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    προτείνω λοιπόν τη δημιουργία νέας κατηγορίας στο forum για survivors, για θύματα κακοποίησης από διαταραχές προσωπικότητας πλέγματος Β!. Ίσως έτσι αποφευχθούν παρόμοιες παρεξηγήσεις. Επίσης, δεν σε κατηγόρησα για ρηχότητα όπως βιάστηκες να υποστηρίξεις. Εσύ μίλησες για "βαθιά νερά".

    Κάτι ακόμα. Όσοι έχουν ασχοληθεί με τις συνέπειες της συναισθηματικής κακοποίησης από διαταραχές cluster B! γνωρίζουν ότι αυτό που έχει την μεγαλύτερη σημασία την πρώτη περίοδο δεν είναι η εστίαση στον εαυτό, αλλά η ανακάλυψη του τι έγινε, τι είχα απέναντί μου. Η εστίαση στον εαυτό και η προσωπική ευθύνη είναι το επόμενο βήμα. Το άτομο που έχει βγει από μία κακοποιητική σχέση έχει αρχικά ανάγκη από εκτόνωση και υποστήριξη και όχι από ανάληψη ευθυνών αν και δεν τις απαρνήθηκα ως ένα βαθμό. Αν δεν έχεις έρθει σε αυτή την θέση τότε είναι λογικό να μην μπορείς να κατανοήσεις αυτό που γράφω.
    Να ανοίξουμε εδώ ένα θέμα για survivors

  15. #45
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Α σιλβερ επισης κατι ακομα που ηθελα να ρωτησω που μπορει να ειναι σχετικο: παιζει να εισαι sapiosexual/sapioromantic?
    Δεν ήξερα τι σημαίνει ο όρος και τον γκούγκλαρα. Μα αυτό ακριβώς είμαι. Ερωτεύομαι εγκεφαλικά και αν είναι να διαλέξω ανάμεσα σε μια ερωτική συνομιλία με λέξεις και το κρεβάτι, προτιμώ το πρώτο. Γενικά προτιμώ να φαντάζομαι το σεξ παρά να το κάνω και πιο πολύ με ενδιαφέρει η εγκεφαλική διέγερση.

Page 3 of 19 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;
    By Melina27 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2020, 22:53
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 14:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •