LYRICA και ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 19 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 281
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    silver, ειναι διαφορετικό το όταν κάποιος δεν έχει αίσθηση του εαυτού του, δλδ δεν ξέρει ποιος είναι, δεν έχει διαμορφώσει σταθερή αισθηση ταυτότητας, και είναι διαφορετικό να έχει στερηθεί την έκφραση του εαυτού του (δλδ υπάρχει η αίσθηση ταυτότητας αλλά το περιβάλλον δεν επέτρεψε την έκφρασή της). Τι πιστεύεις ότι ισχύει περισσότερο για εσένα?

  2. #47
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    silver, ειναι διαφορετικό το όταν κάποιος δεν έχει αίσθηση του εαυτού του, δλδ δεν ξέρει ποιος είναι, δεν έχει διαμορφώσει σταθερή αισθηση ταυτότητας, και είναι διαφορετικό να έχει στερηθεί την έκφραση του εαυτού του (δλδ υπάρχει η αίσθηση ταυτότητας αλλά το περιβάλλον δεν επέτρεψε την έκφρασή της). Τι πιστεύεις ότι ισχύει περισσότερο για εσένα?
    Δεν είμαι σίγουρη. Μέσα μου πάντα ήξερα τι θέλω, αλλά ως παιδί δεν είχα το δικαίωμα να το πω. Ακόμα πχ και στο τι θα σπουδάσω και που θα δουλέψω οι γονείς μου επενέβαιναν. Μετά βρήκα τον άντρα μου και θεώρησα ότι θα με βοηθήσει να ξεφύγω από την πατρική οικογένεια, όπως και έγινε. Ομως μετά ακολουθούσα αυτά που ήθελε και θέλει ο άντρας μου. Μέσα μου επαναστατώ αλλά δεν τολμώ να το εκφράσω.

    Η τυπική μου μέρα, ακόμα και τώρα στα 50 μου, είναι να κάνω εσωτερικούς διαλόγους στους οποίους βρίζω ατελείωτα τον άντρα μου και όταν έρχεται στο σπίτι να τον καλοσωρίζω με χαμόγελο και να μην του λέω τίποτα. Οσο είχαμε το παιδι στο σπίτι είχα εστιάσει σε εκείνο. Τώρα που έφυγε και είναι φοιτητής και το σπίτι είναι άδειο και είμαστε οι δυο μας πια, είναι πολύ έντονα όλα τούτα. Τα τελευταία 2 χρόνια ήταν πολύ τραγικά.

    Το τελευταίο εξάμηνο αντί να σκέφτομαι τον άντρα μου και τη μεταξύ μας σχέση σκέφτομαι τον φίλο μου κι αυτό με κάνει ευτυχισμένη. Γιατί όταν σκέφτομαι τον άντρα μου με πιάνει θυμός, οργή, απελπισία, έλλειψη οράματος για το μέλλον. Οταν σκέφτομαι τον φίλο μου, σκέφτομαι θετικά πράγματα για τη ζωή και για το μέλλον. Φοβάμαι όμως την οριακότητά του.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Δεν ήξερα τι σημαίνει ο όρος και τον γκούγκλαρα. Μα αυτό ακριβώς είμαι. Ερωτεύομαι εγκεφαλικά και αν είναι να διαλέξω ανάμεσα σε μια ερωτική συνομιλία με λέξεις και το κρεβάτι, προτιμώ το πρώτο. Γενικά προτιμώ να φαντάζομαι το σεξ παρά να το κάνω και πιο πολύ με ενδιαφέρει η εγκεφαλική διέγερση.
    Θα απαντησω και στα υπολοιπα που εγραψες λιγο αργοτερα, εδω ομως κοντοστεκομαι για νομιζω περιπλεκεται το πραγμα λιγο... Ο φιλος σου ειναι κι εκεινος sapiosexual (οχι απαραιτητα αποκλειστικα?) Οτι εισαι εσυ, εκεινος το γνωριζει; Ρωταω γιατι αναλογα με την απαντηση συγκροτειται αλλου ειδους δυναμικη μεταξυ σας οποτε βρισκοσαστε. Βασικα, και συγγνωμη αν ρωταω καπως ευθεως, αλλα το μεταξυ σας φλερτ που λες συμβαινει οποτε βρισκεστε και τα λέτε, κατα ποσο ειναι για εσενα μονο φλερτ (εστω και με ολο αυτο τον ηλεκτρισμο τελος παντων) και κατα ποσο το βιωνεις σαν καραμπινατη ερωτικη διεγερση; Μας εχεις πει οτι ο φιλος σου δεν δειχνει εξωτερικως τουλαχιστον να ενδιαφερεται για ερωτικη σχεση και πως οταν το εθεσες το απεκλεισε... Αλλο ομως να υπαρχει επιφανειακα εστω μια ανεκπληρωτη διεκδικηση στο πλαισιο ενος εντονου φλερτ και αλλο τετοιας ταξης αναντιστοιχια στο τι αποκομιζεις εσυ απο την καθε συναντηση σας και τι εκεινος.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #49
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Θα απαντησω και στα υπολοιπα που εγραψες λιγο αργοτερα, εδω ομως κοντοστεκομαι για νομιζω περιπλεκεται το πραγμα λιγο... Ο φιλος σου ειναι κι εκεινος sapiosexual (οχι απαραιτητα αποκλειστικα?) Οτι εισαι εσυ, εκεινος το γνωριζει; Ρωταω γιατι αναλογα με την απαντηση συγκροτειται αλλου ειδους δυναμικη μεταξυ σας οποτε βρισκοσαστε. Βασικα, και συγγνωμη αν ρωταω καπως ευθεως, αλλα το μεταξυ σας φλερτ που λες συμβαινει οποτε βρισκεστε και τα λέτε, κατα ποσο ειναι για εσενα μονο φλερτ (εστω και με ολο αυτο τον ηλεκτρισμο τελος παντων) και κατα ποσο το βιωνεις σαν καραμπινατη ερωτικη διεγερση; Μας εχεις πει οτι ο φιλος σου δεν δειχνει εξωτερικως τουλαχιστον να ενδιαφερεται για ερωτικη σχεση και πως οταν το εθεσες το απεκλεισε... Αλλο ομως να υπαρχει επιφανειακα εστω μια ανεκπληρωτη διεκδικηση στο πλαισιο ενος εντονου φλερτ και αλλο τετοιας ταξης αναντιστοιχια στο τι αποκομιζεις εσυ απο την καθε συναντηση σας και τι εκεινος.
    Ναι, είμαι απολύτως σίγουρη ότι είναι και εκείνος sapiosexual και υποψιάζομαι μάλιστα ότι έχει και θέματα στύσης λόγω ηλικίας (57 στα 58) και φαρμάκων που παίρνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Οχι, δεν έθεσα εγώ θέμα ερωτικής σχέσης. Συνέβη το εξής. Μετά από έναν μήνα έντονου φλερταρίσματος από το τηλέφωνο εκείνος μου ζήτησε να συναντηθούμε. Του απάντησα " είμαστε και οι δυο παντρεμένοι, ως τι θες να συναντηθούμε; Τι να πούμε από κοντά; Καλά δεν τα λέμε κι εδώ; " Και η απάντησή του ήταν ότι είμαστε δυο καλοί φίλοι, έχω παρεξηγήσει την κατάσταση και δεν θέλει τίποτα περισσότερο από το να πιούμε ένα καφέ και να τα λέμε σαν φίλοι.

    Η κατάσταση που "είχα παρεξηγήσει" περιλάμβανε ατάκες όπως "τι κρίμα που έχουμε παντρευτεί με άλλους, τι κρίμα να μην σε ξέρω πριν 25 χρόνια να είχαμε παντρευτεί μεταξύ μας και να είχαμε κάνει δικά μας παιδιά".

    Εννοείται πως εγώ βιώνω ως ερωτική διέγερση και τα τηλεφωνήματά μας και τις συναντήσεις μας. Εκείνος δεν ξέρω. Στην πραγματικότητα εμένα μου αρκεί η τηλεφωνική επικοινωνία. Εκείνος επιμένει στις συναντήσεις.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    προτείνω λοιπόν τη δημιουργία νέας κατηγορίας στο forum για survivors, για θύματα κακοποίησης από διαταραχές προσωπικότητας πλέγματος Β!. Ίσως έτσι αποφευχθούν παρόμοιες παρεξηγήσεις. Επίσης, δεν σε κατηγόρησα για ρηχότητα όπως βιάστηκες να υποστηρίξεις. Εσύ μίλησες για "βαθιά νερά".

    Κάτι ακόμα. Όσοι έχουν ασχοληθεί με τις συνέπειες της συναισθηματικής κακοποίησης από διαταραχές cluster B! γνωρίζουν ότι αυτό που έχει την μεγαλύτερη σημασία την πρώτη περίοδο δεν είναι η εστίαση στον εαυτό, αλλά η ανακάλυψη του τι έγινε, τι είχα απέναντί μου. Η εστίαση στον εαυτό και η προσωπική ευθύνη είναι το επόμενο βήμα. Το άτομο που έχει βγει από μία κακοποιητική σχέση έχει αρχικά ανάγκη από εκτόνωση και υποστήριξη και όχι από ανάληψη ευθυνών αν και δεν τις απαρνήθηκα ως ένα βαθμό. Αν δεν έχεις έρθει σε αυτή την θέση τότε είναι λογικό να μην μπορείς να κατανοήσεις αυτό που γράφω.
    Αν διαβασεις το ποστ σου πιο πανω, γραφεις οτι κολυμπαω στα ρηχα. Τρεις τροποι βλεπω ναυπαρχουν να ερμηνευτει αυτο - η ειναι ρηχη η προσεγγιση μου ως προς την οριακη, ειναι γενικοτερα ρηχη η προσεγγιση μου, η δεν ξερω τι εστι να εισαι survivor. Πραγματικα δεν ξερω που βασιστηκες για να υποστηριξεις οποιοδηποτε απο αυτα τα τρια... Χρειαζομαστε καποιου ειδους "ψυχοπασο" για να ειμαστε ουσιωδεις στις τοποθετησεις μας εδω μεσα; Το survivorship badge πού το καρφωνουμε συνηθως, στο πετο, στηθος η στο μετωπο; Για μελλοντικο reference ρωταω. Τελος παντων θετικο να παραδεχεσαι οτι δεν πρεπει να βγαζεις την ουρα σου απ' εξω αν και δεν ειναι θεμα "ευθυνων" οπως λες - σαν θυμα δεν εχεις ευθυνες, πληγες εχεις και πολλα κενα που σε κατεστησαν στοχο για τον κακοποιητη σου. Λοιπον επειδη το πρωτο θρεντ "οριακη μου αγαπη" (εγω αξιωθηκα να συνεισφερω μονο στον δευτερο τομο) ειναι ηδη 7 ετων (!), θα μου επιτρεψεις να εχω καποιες αμφιβολιες κατα ποσο χειριζεσαι υγιως το θεμα οταν 7+ χρονια μετα, πετας ατακες του στυλ "κλασσικο στυλ borderline amirite? lulz". Εγω περισσοτερο να κανεις κυκλους βλεπω, αλλα ειναι δικο σου θεμα αυτο... Εφοσον δεν επιτιθεσαι κατα παντων μεταιχμιων, δηλαδη.

    Τωρα οσον αφορα τον ανοιγμα μιας ενοτητας για επιζωντες που κακοποιηθηκαν απο ατομα με διαταραχες προσωπικοτητας, μου φαινεται απολυτα θετικη προταση... Μονο που οπως παραδεχτηκε επιτελους ο Aeon προσφατα, δεν υπαρχει σταθερος διαχειριστης στο φορουμ το τελευταιο διαστημα, και απο οσο γνωριζω, μονο Administrator και πανω μπορει να δημιουργησει τετοια ενοτητα. Τετοιο υποφορουμ θα χρειαζοταν επισης πολυ καλη επιβλεψη, τη στιγμη που το φορουμ σημερα βασιζεται σε δικα μας ριπορτ για τα στοιχειωδη (η μαλλον τα μισα απο αυτα τα στοιχειωδη). Ατομα με οριακη διαταραχη πχ εχουν συχνα την ταση να ξεστρατιζουν και να ποσταρουν σε ασφαλεις χωρους αλλων και χωρις καιριες παρεμβασεις απο μοντ κλπ το μπαχαλο ειναι εγγυημενο. Α, κατι αλλο: αρκετοι επιζωντες ειναι οι ιδιοι οριακοι. Εισαι προετοιμασμενος για αυτη την πραγματικοτητα; Σημειωτεον δεν ειναι καθολου υποχρεωμενος ενας οριακος να εχει "μετανοησει" για την οριακοτητα του για να ποσταρει σε εναν ασφαλη χωρο για την κακοποιηση που υπεστη. Χρωσταει κατι να βλεπει τον αιολο να ξιφουλκαει απαξιωτικα κατα των μπορντερλαϊν;

    Απλες σκεψεις.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #51
    Συγγνώμη που πετάγομαι τώρα που συζητάς με τον Αίολο, αγαπητή oboro (δεν ξέρω σίγουρα το φύλο σου, μου φαίνεσαι για γυναίκα με σπουδές ψυχολογίας, έχω πέσει μέσα; ) αλλά με ενδιαφέρουν πολύ αυτά που λες.

    Εγώ λέω να ανοίξουμε ένα τόπικ στο παρόν φόρουμ που να το λέμε survivors (εφόσον δεν είναι εύκολο να ανοιχτεί νέα κατηγορία). Με ενδιαφέρει κι εμένα ένα τέτοιο τοπικ.

    Και όσο γι αυτό: "Α, κατι αλλο: αρκετοι επιζωντες ειναι οι ιδιοι οριακοι. Εισαι προετοιμασμενος για αυτη την πραγματικοτητα;"
    Είναι από πριν οριακοί ή γίνονται μετά την αλληλεπίδραση λες; Η έχουν από πριν οριακά στοιχεία που τονίζονται; (δεν έχω πειστεί τελείως από την δική μου ψυχολόγο ότι δεν είμαι κι εγώ οριακή ή έστω με έντονα οριακά στοιχεία. Το παρελθόν μου ως παιδί δείχνει άλλα).

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Αν διαβασεις το ποστ σου πιο πανω, γραφεις οτι κολυμπαω στα ρηχα. Τρεις τροποι βλεπω ναυπαρχουν να ερμηνευτει αυτο - η ειναι ρηχη η προσεγγιση μου ως προς την οριακη, ειναι γενικοτερα ρηχη η προσεγγιση μου, η δεν ξερω τι εστι να εισαι survivor. Πραγματικα δεν ξερω που βασιστηκες για να υποστηριξεις οποιοδηποτε απο αυτα τα τρια...
    Ή βρίσκεσαι σε πλήρη σύγχυση ή δεν διαβάζεις τι γράφεις, ή και τα δύο. Από το πουθενά με κατηγορείς ότι υποστήριξα τα παραπάνω τρία φαντασιακά σενάρια! Μιλάμε για πλήρη διαστρέβλωση της πραγματικότητας! Θυμίζω ότι αυτό που είπα περί "ρηχών νερών" βασίστηκε σε κάτι που έγραψες εσύ προηγουμένως το οποίο παραθέτω:

    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Τοσο μονολιθικη και μονοπλευρη αντιμετωπιση δεν νομιζω οτι θα βοηθησει και πολυ οσους σε διαβαζουν στα βαθια νερα που βρισκονται...
    Και απάντησα ότι : αφού εμείς κολυμπάμε στα βαθιά (και είμαστε έτοιμοι να πνιγούμε), δώσε μας εσύ τα φώτα σου που κολυμπάς στα ρηχά. Είναι προφανές λοιπόν ότι όλα τα προηγούμενα αποτελούν προϊόν της φαντασίας σου, διότι ουδέποτε σε χαρακτήρισα ως "ρηχό" εσένα ή ως "ρηχά" αυτά που λές. Αντιθέτως εσύ με χαρακτηρίζεις ως "οριακό".

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    aeolus επειδη η παραναγνωση απο την πλευρα σου πολλων οσων εγραψα αλλα και αρκετων απο οσα εγραψες ο ιδιος αρχιζει να ξεφευγει, θα προτεινα να κανεις μερικα βηματα πισω και να ξαναδιαβασεις αφου ηρεμησεις λιγακι, γιατι εφτασες στο σημειο να βαλεις λογια στο στομα μου που δεν ειπα. Συνειδητοποιεις φανταζομαι πως δεν υπαρχει ουτε μια αμυνα ψυχικη που να μην χρησιμοποιει καποια στιγμη στη ζωη του ακομη και ο πιο υγιης ανθρωπος. Το οτι εχεις πεσει φουλ στην υποτιμηση δε σημαινει οτι εισαι οριακος ουτε χαρακτηρολογικος γενικοτερα, οπως το να ειναι καποιος σε φουλ αρνηση η φαση εξιδανικευσης δε σημαινει οτι ειναι σχιζοειδης η εξαρτητικος αντιστοιχα. Και αλλα παμπολλα παραδειγματα απο την καθημερινη ζωη και απο το φορουμ υπαρχουν πανω σε αυτο. Επισης δεν απαντησες σε κανενα απο τα θεματα του εθιξα, ουτε καν σε αυτο που κανεις κουοτ: απο που συμπερανες με τοση ευκολια οτι κολυμπαω στα ρηχα πχ αυτον τον καιρο; Επειδη καταφερνω να κραταω καποια αποσταση και να αποφευγω την παγιδα της υποτιμησης η των μονοπλευρων τοποθετησεων γενικοτερα; Αληθεια πως πιστευεις οτι βγαινει κανεις απο τα βαθια νερα; Σταματωντας ξαφνικα να κανει ολα τα προηγουμενα ως δια μαγειας; Η μηπως μολις βγεις στα ρηχα δεν υπαρχει κινδυνος να σε ξαναπαρει το κυμα;

    Ενας ενδεχομενος ασφαλης χωρος για survivors επ ουδενι δεν πρεπει να γινει πεδιο βολης κατα των κακοποιητων χωρις καποια στοιχειωδη οριοθετηση (δεν παει στην οριακη αυτο, αλλα στην θεσπιση υγειων οριων). Αλλο πραγμα η εκτονωση, αλλο μια γενικευμενη στρατηγικη απαξιωσης υπο τον οποιο μανδυα γνωστικης επαρκειας. Θεμιτο το πρωτο κι αναποφευκτο, βλαπτικο και ανατροφοδοτικο ανθυγιεινων καταστασεων το δευτερο. Στην τελικη ο yoko για υποστηριξη ανοιξε αυτο το θεμα, κι ακομα και αν ξεφυγε λιγο σε καποια φαση, εγινε αποδεκτης της απαξιωσης που καυτηριαζω πιο πανω. Αλλα ναι σωστα, εκεινος δεν ποσταρε ως survivor. Ξεχασα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post

    Είναι από πριν οριακοί ή γίνονται μετά την αλληλεπίδραση λες; Η έχουν από πριν οριακά στοιχεία που τονίζονται; (δεν έχω πειστεί τελείως από την δική μου ψυχολόγο ότι δεν είμαι κι εγώ οριακή ή έστω με έντονα οριακά στοιχεία. Το παρελθόν μου ως παιδί δείχνει άλλα).
    Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν γίνεσαι borderline μετά από μία σχέση. Το θέμα έχει κριθεί μέχρι την ηλικία 6-7. Στα πλαίσια μιας σχέσης με borderline από ένα σημείο και μετά μπορεί να φέρεσαι κι εσύ με συμπεριφορές που μοιάζουν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο πολλοί μετά το το τέλος μιας τέτοιας σχέσης νομίζουν ότι είναι οι ίδιοι διαταραγμένοι.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    aeolus επειδη η παραναγνωση απο την πλευρα σου πολλων οσων εγραψα αλλα και αρκετων απο οσα εγραψες ο ιδιος αρχιζει να ξεφευγει, θα προτεινα να κανεις μερικα βηματα πισω και να ξαναδιαβασεις αφου ηρεμησεις λιγακι, γιατι εφτασες στο σημειο να βαλεις λογια στο στομα μου που δεν ειπα. Συνειδητοποιεις φανταζομαι πως δεν υπαρχει ουτε μια αμυνα ψυχικη που να μην χρησιμοποιει καποια στιγμη στη ζωη του ακομη και ο πιο υγιης ανθρωπος. Το οτι εχεις πεσει φουλ στην υποτιμηση δε σημαινει οτι εισαι οριακος ουτε χαρακτηρολογικος γενικοτερα, οπως το να ειναι καποιος σε φουλ αρνηση η φαση εξιδανικευσης δε σημαινει οτι ειναι σχιζοειδης η εξαρτητικος αντιστοιχα. Και αλλα παμπολλα παραδειγματα απο την καθημερινη ζωη και απο το φορουμ υπαρχουν πανω σε αυτο. Επισης δεν απαντησες σε κανενα απο τα θεματα του εθιξα, ουτε καν σε αυτο που κανεις κουοτ: απο που συμπερανες με τοση ευκολια οτι κολυμπαω στα ρηχα πχ αυτον τον καιρο; Επειδη καταφερνω να κραταω καποια αποσταση και να αποφευγω την παγιδα της υποτιμησης η των μονοπλευρων τοποθετησεων γενικοτερα; Αληθεια πως πιστευεις οτι βγαινει κανεις απο τα βαθια νερα; Σταματωντας ξαφνικα να κανει ολα τα προηγουμενα ως δια μαγειας; Η μηπως μολις βγεις στα ρηχα δεν υπαρχει κινδυνος να σε ξαναπαρει το κυμα;

    Ενας ενδεχομενος ασφαλης χωρος για survivors επ ουδενι δεν πρεπει να γινει πεδιο βολης κατα των κακοποιητων χωρις καποια στοιχειωδη οριοθετηση (δεν παει στην οριακη αυτο, αλλα στην θεσπιση υγειων οριων). Αλλο πραγμα η εκτονωση, αλλο μια γενικευμενη στρατηγικη απαξιωσης υπο τον οποιο μανδυα γνωστικης επαρκειας. Θεμιτο το πρωτο κι αναποφευκτο, βλαπτικο και ανατροφοδοτικο ανθυγιεινων καταστασεων το δευτερο. Στην τελικη ο yoko για υποστηριξη ανοιξε αυτο το θεμα, κι ακομα και αν ξεφυγε λιγο σε καποια φαση, εγινε αποδεκτης της απαξιωσης που καυτηριαζω πιο πανω. Αλλα ναι σωστα, εκεινος δεν ποσταρε ως survivor. Ξεχασα.
    Η παρατήρησή σου ως προς το ύφος μου απέναντι στον Yoko είναι δεκτή. Πράγματι δεν εκφράστηκα σωστά και δεν έχω πρόβλημα να το παραδεχθώ. Τα υπόλοιπα, όσα ειπώθηκαν από εσένα αλλά και η επιθετικότητά σου θεωρούνται από την πλευρά μου απαράδεκτα και δεν ήταν αναγκαία. Σε διαβεβαιώ ότι είμαι πολύ ήρεμος και σε παρακαλώ να μου επισημάνεις σε ποιο σημείο ακριβώς έβαλα λόγια στο στόμα σου που όπως υποστηρίζεις δεν είπες. Γιατί ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Συγγνώμη που πετάγομαι τώρα που συζητάς με τον Αίολο, αγαπητή oboro (δεν ξέρω σίγουρα το φύλο σου, μου φαίνεσαι για γυναίκα με σπουδές ψυχολογίας, έχω πέσει μέσα; ) αλλά με ενδιαφέρουν πολύ αυτά που λες.

    Εγώ λέω να ανοίξουμε ένα τόπικ στο παρόν φόρουμ που να το λέμε survivors (εφόσον δεν είναι εύκολο να ανοιχτεί νέα κατηγορία). Με ενδιαφέρει κι εμένα ένα τέτοιο τοπικ.

    Και όσο γι αυτό: "Α, κατι αλλο: αρκετοι επιζωντες ειναι οι ιδιοι οριακοι. Εισαι προετοιμασμενος για αυτη την πραγματικοτητα;"
    Είναι από πριν οριακοί ή γίνονται μετά την αλληλεπίδραση λες; Η έχουν από πριν οριακά στοιχεία που τονίζονται; (δεν έχω πειστεί τελείως από την δική μου ψυχολόγο ότι δεν είμαι κι εγώ οριακή ή έστω με έντονα οριακά στοιχεία. Το παρελθόν μου ως παιδί δείχνει άλλα).
    Βασικα το θρεντ ειναι του yokochoko, οποτε στην πραγματικοτητα πεταγομαστε ασυστολως και οι τρεις μας :) (sorry yoko =( )

    Απ' οσα εγραψες για τους γονεις και τα παιδικα χρονια σου, ειναι λογικο να ανησυχεις "αν εχεις κατι", αλλα οχι και τοσο λογικο να ανησυχεις αν εισαι οριακη. Αυτο που μου βγαζει γενικοτερα ο τροπος που εκφραζεσαι και παραθετεις βιωματα και σκεψεις σου ειναι μια παθητικοτητα αλλα και μεγαλη ταση για εσωτερικευση καταστασεων, συναισθηματων, ανθρωπων... Κανεις μεσα σου την επεξεργασια ολων αυτων, εχεις κανει μουσκουλα bodybuilder σε αυτον τον τομεα, αλλα οπως λες στο τελος δεν εξωτερικευεις ουτε μετουσιωνεις σε πραξη η ουσιαστικη αλλαγη. Αυτα τα χαρακτηριστικα φοβαμαι πως σε καθιστουν ιδανικο "σκευος" για αυτο που κανει ο φιλος σου προβαλλοντας στοιχεια του σε εσενα. Παραλληλα ομως αυτα που εσωτερικευεις απο εκεινον, συμπληρωνουν τα δικα σου κενα. Γενικα εχω την αισθηση πως περιγραφεις μια ψυχολογικη αναπτυξη που ποτε δεν ολοκληρωθηκε στο 100% και που τροπον τινα εξαρτασαι απο αλλους να σε βοηθησουν σε αυτο... Παντα ομως ξαναβρισκεις αυτο το πρωταρχικο προβλημα μπροστα σου. Ψυχοθεραπεια ποσο καιρο κανεις; Σε καποια ηπια διαγνωση προσανατολιζεται η ψυχολογος σου περα απ' το να αποκλεει την οριακη, η ειναι ακομη νωρις; (δεν θυμαμαι επισης αν ανεφερες ποιας θεραπευτικης προσεγγισης ειναι)

    υ.γ. αντρας ειμαι (αν και δεν με εκφραζει η δυαδικη εννοια του φυλου και πολυ) με γνωσεις αλλα οχι σπουδες ψυχολογιας.
    Last edited by oboro; 19-02-2020 at 15:01.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    απο που συμπερανες με τοση ευκολια οτι κολυμπαω στα ρηχα πχ αυτον τον καιρο;
    Εσύ από που συμπέρανες με τόση ευκολία ότι αυτοί που με διαβάζουν βρίσκονται σε βαθιά νερά?

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Η παρατήρησή σου ως προς το ύφος μου απέναντι στον Yoko είναι δεκτή. Πράγματι δεν εκφράστηκα σωστά και δεν έχω πρόβλημα να το παραδεχθώ. Τα υπόλοιπα, όσα ειπώθηκαν από εσένα αλλά και η επιθετικότητά σου θεωρούνται από την πλευρά μου απαράδεκτα και δεν ήταν αναγκαία. Σε διαβεβαιώ ότι είμαι πολύ ήρεμος και σε παρακαλώ να μου επισημάνεις σε ποιο σημείο ακριβώς έβαλα λόγια στο στόμα σου που όπως υποστηρίζεις δεν είπες. Γιατί ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει!
    Θετικη η (τυπικη) παραδοχη για ξεκινημα. Τωρα γιατι δεν ειναι αρκετη για μια ατακα οπως "κλασσικη συμπεριφορα borderline lolol", οπως και γιατι η τελευταια ειναι υπεραρκετη να εξοργισει οποιον ειναι στοιχειωδως ευαισθητος για το θεμα (και που ειχε μπει στον κοπο να απαντησει σε εκεινο το θρεντ σου πριν η, εχμ, περιρρεουσα ατμοσφαιρα τον κανει σχεδον να το μετανιωσει), αυτο ειναι που πρεπει να σε απασχολησει next.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Εσύ από που συμπέρανες με τόση ευκολία ότι αυτοί που με διαβάζουν βρίσκονται σε βαθιά νερά?
    Για οσους βρισκονται σε βαθια νερα ανησυχω, ειδικα για οσους δεν το συνειδητοποιουν. Αυτοι ειναι που δεν ωφελουνται καθολου απο εκστρατειες κατα των κακων μεθοριακων και παρα οποιες διαβεβαιωσεις περι αντιθετου - το πρωτο σου θρεντ που κλειδωθηκε πχ ειχε ενα τετοιο disclaimer φατσα καρτα στο πρωτο ποστ: δεν θελω να υποτιμησω τα ατομα με αυτες τις διαταραχες κλπ. Ξερω γω ρε συ, εφτα χρονια μετα δε νομιζω οτι εχει ωριμασει και πολυ καλα το συγκεκριμενο ποστ... : /
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Θετικη η (τυπικη) παραδοχη για ξεκινημα. Τωρα γιατι δεν ειναι αρκετη για μια ατακα οπως "κλασσικη συμπεριφορα borderline lolol", οπως και γιατι η τελευταια ειναι υπεραρκετη να εξοργισει οποιον ειναι στοιχειωδως ευαισθητος για το θεμα (και που ειχε μπει στον κοπο να απαντησει σε εκεινο το θρεντ σου πριν η, εχμ, περιρρεουσα ατμοσφαιρα τον κανει σχεδον να το μετανιωσει), αυτο ειναι που πρεπει να σε απασχολησει next.
    Η χειριστικότητα του λόγου σου και η προσπάθεια υποτίμησης μου είναι έκδηλη και ξεκάθαρη! Θα μπορούσα να επισημάνω από την πλευρά μου αρκετά ref flags που μου έγιναν αντιληπτά και που χρήζουν ενασχόλησης από εσένα αλλά είναι καφρίλα να το κάνω χωρίς να μου ζητηθεί. Και επειδή δεν ανέχομαι άλλο να συναναστρέφομαι με οποιοδήποτε τρόπο με άτομα που προσπαθούν να μου προκαλούν δυσάρεστα συναισθήματα, θέλω να σε παρακαλέσω να μην αναφερθείς ή ασχοληθείς ξανά μαζί μου στο μέλλον. Δεν έχω πρόβλημα με την κριτική και το έχω αποδείξει αυτό νομίζω. Εσύ όμως εδώ κάνεις κάτι άλλο ;)

Page 4 of 19 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;
    By Melina27 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2020, 22:53
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 14:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •