LYRICA και ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 19 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 121 to 135 of 281
  1. #121
    ntinti
    Guest
    Άσε οποίος δεν ξέρει...
    Εγώ πάντως με το αντικαταθλιπτικό έμαθα να διαχειρίζομαι τον πόνο...
    Κάθε φορά που αισθανομουν πόνο πάθαινα κρίσεις πανικού και ο πόνος αυξανόταν ....
    Τώρα όχι ότι δεν πονάω αλλά η διάθεση είναι λιγάκι πιο αναιβασμενη και αυτό με βοηθάει στο να κάνω πράγματα και να ξεχνιέμαι....

    Κακά τα ψέματα οποίος έχει θέμα με την μέση η ποιότητα και ο τρόπος ζωής του αλλάζει ....
    Το θέμα είναι να μάθουμε να το διαχειριζόμαστε και να ζούμε με αυτό...

    Όταν πας γράψε νέα σου να δούμε τι σου είπε.

  2. #122
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Άσε οποίος δεν ξέρει...
    Εγώ πάντως με το αντικαταθλιπτικό έμαθα να διαχειρίζομαι τον πόνο...
    Κάθε φορά που αισθανομουν πόνο πάθαινα κρίσεις πανικού και ο πόνος αυξανόταν ....
    Τώρα όχι ότι δεν πονάω αλλά η διάθεση είναι λιγάκι πιο αναιβασμενη και αυτό με βοηθάει στο να κάνω πράγματα και να ξεχνιέμαι....

    Κακά τα ψέματα οποίος έχει θέμα με την μέση η ποιότητα και ο τρόπος ζωής του αλλάζει ....
    Το θέμα είναι να μάθουμε να το διαχειριζόμαστε και να ζούμε με αυτό...

    Όταν πας γράψε νέα σου να δούμε τι σου είπε.
    Μίλησα τηλεφωνικά μαζί του, μου είπε ότι έπρεπε να αποφύγω το χειρουργείο(γενικά έχω να συναντηθώ μαζί του κανά χρόνο) ενδιάμεσα είχα πάει σε άλλο γιατρό να πάρω και άλλες γνώμες, τέλος πάντων, μου συνταγογράφησε LYRICA 75mg για 15 μέρες και αν δεν δώ βελτίωση να πάω σε διπλάσια δόση δλδ 150mg, αυτή είναι η δοσολογία για νευροπαθητικό πόνο. Αν δώ διαφορά να παραμείνω στα 75mg, τον ρώτησα αν υπάρχει εναλλακτικό φάρμακο είπε όχι, αυτό δίδεται σε πόνους και άγχος, τώρα για το θέμα δυσκοιλιότητα, πρέπει εγώ να το ρυθμίσω, θα αυξήσω τις φυτικές ίνες στον βαθμό που μπορώ.

    Σήμερα έκανα 2η ένεση neurobion πρέπει να πώ το πρωί περπάτησα 2,5 χλμ περίπου χωρίς ζώνη, δεν πόναγα ιδιαίτερα βέβαια αργά έκανα την διαδρομή, νομίζω υπάρχει σχετική βελτίωση... μακάρι να περάσει να ξαναγίνω λειτουργικός.
    Από χθές δεν έχω φορέσει καθόλου ζώνη..

  3. #123
    ntinti
    Guest
    Πάντως μου κάνει εντύπωση που μετά το χειρουργείο δεν μπήκες σε πρόγραμμα αποκατάστασης.

    Έμενα αυτό με βοήθησε και δυναμωσα.
    Πρέπει να βρεις κάποιον φυσιοθεραπευτή να σε παρακολουθεί και να σου δείχνει τον τρόπο για κάποιες ασκήσεις γιατί μπορεί χωρίς να το ξέρουμε να κάνουμε ζημιά σε ορισμένες.

    Να είσαι προετοιμασμένος για το λυρικα 150 είναι μεγάλη δόση και έχει πολύ υπνηλία και ζάλη..

  4. #124
    YokoChoco
    Guest
    Απόψε βγήκα και περπάτησα 2η φορά, ε εκεί δεν έβγαινε το ''πρόγραμμα'' ζορίστηκα στην επιστροφή κοντά 1 χλμ έκανα. Δεν έπρεπε να πάω,το πρωι αρκούσε.

    Lyrica δεν θα ανέβω πανω από 75mg πιστεύω να φτάνει μαζί με Neurobion κανά depon και περπάτημα μαζί με κοιλιακούς-ραχιαιους... για κολύμπι δεν το βλέπω, δεν ξέρω κ δεν μ'αρέσει κιόλας, γενικά φοβάμαι πισίνες και θάλασσα δεν πλησιάζω.

    Για φυσικοθεραπεία ψήνομαι είναι η αλήθεια αλλά προς το παρών μου λένε όχι, ισως σε κανά μήνα πιστούν να μου γράψουν να πάω.

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Άσε οποίος δεν ξέρει...
    Εγώ πάντως με το αντικαταθλιπτικό έμαθα να διαχειρίζομαι τον πόνο...
    Κάθε φορά που αισθανομουν πόνο πάθαινα κρίσεις πανικού και ο πόνος αυξανόταν ....
    Τώρα όχι ότι δεν πονάω αλλά η διάθεση είναι λιγάκι πιο αναιβασμενη και αυτό με βοηθάει στο να κάνω πράγματα και να ξεχνιέμαι....

    Κακά τα ψέματα οποίος έχει θέμα με την μέση η ποιότητα και ο τρόπος ζωής του αλλάζει ....
    Το θέμα είναι να μάθουμε να το διαχειριζόμαστε και να ζούμε με αυτό...

    Όταν πας γράψε νέα σου να δούμε τι σου είπε.
    Αν σκεφτώ τις 2-3 μέρες που με είχε πιάσει κάποτε η μέση, όντως δε θέλω να φανταστώ πως είναι να το βιώνεις αρκετά πιο έντονα και χρόνια. Κουράγιο, τι άλλο να πουμε.

  6. #126
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Απόψε βγήκα και περπάτησα 2η φορά, ε εκεί δεν έβγαινε το ''πρόγραμμα'' ζορίστηκα στην επιστροφή κοντά 1 χλμ έκανα. Δεν έπρεπε να πάω,το πρωι αρκούσε.

    Lyrica δεν θα ανέβω πανω από 75mg πιστεύω να φτάνει μαζί με Neurobion κανά depon και περπάτημα μαζί με κοιλιακούς-ραχιαιους... για κολύμπι δεν το βλέπω, δεν ξέρω κ δεν μ'αρέσει κιόλας, γενικά φοβάμαι πισίνες και θάλασσα δεν πλησιάζω.

    Για φυσικοθεραπεία ψήνομαι είναι η αλήθεια αλλά προς το παρών μου λένε όχι, ισως σε κανά μήνα πιστούν να μου γράψουν να πάω.
    Κοίτα δεν θα κάνεις υπερβολές ...
    Θα κάνεις άσκηση μια φορά την ημέρα και θα ανεβάζεις επίπεδα ανάλογα με το πώς θα είσαι.
    Δηλαδή σήμερα θα περπατήσεις ένα εικοσαλεπτο θα δεις πως αντέδρασε ο οργανισμός σου ,δηλαδή πονουσες κουραστικές και ανάλογα θα κανεις την επόμενη.
    Αν την επόμενη είσαι καλά τότε το εικοσαλεπτο θα γίνει μισάωρο .Αν δεις ότι πονουσες θα ξεκουραστείς και θα ξαναεπανελθεις στο εικολεπτο μέχρι να νοιώσεις ότι μπορείς να πας παρακάτω.
    Να μάθεις να ακούς το σώμα σου αυτό θα σε καθοδηγεί και το κυριότερο δεν θέλει βιασύνη για να επανέλθεις ...

    Να ξέρεις ότι το ποσοστό επιτυχίας ενός χειρουργείο στη μέση καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό από την αποκατάσταση του...ο χειρουργός ότι ήταν να κάνει το έκανε τώρα από εδώ και πέρα είναι δουλειά του φυσιοθεραπευτή ...
    Και να ξέρεις απολογισμό θα κάνεις μετα τα δύο χρόνια...

    Τώρα αν θες να με ακούσεις κοιλιακούς και ραχεους αν δεν σου δείξει τον τρόπο κάποιος φυσιοθεραπευτής μην κάνεις μόνος σου ..μπορεί να κάνεις περισσότερο ζημιά παρά να βοηθήσεις την μέση σου να δυναμώσει.
    Καλώς η κακός εμείς οι χειρουργημένοι έχουμε άλλο τρόπο που πρέπει να εκτελούμε ακόμα και την πιο απλή άσκηση..
    Παίζει μεγάλο ρόλο ακόμα και ο τρόπος που σηκώνεσαι ή ξαπλώνεις στο κρεβάτι.

  7. #127
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Κοίτα δεν θα κάνεις υπερβολές ...
    Θα κάνεις άσκηση μια φορά την ημέρα και θα ανεβάζεις επίπεδα ανάλογα με το πώς θα είσαι.
    Δηλαδή σήμερα θα περπατήσεις ένα εικοσαλεπτο θα δεις πως αντέδρασε ο οργανισμός σου ,δηλαδή πονουσες κουραστικές και ανάλογα θα κανεις την επόμενη.
    Αν την επόμενη είσαι καλά τότε το εικοσαλεπτο θα γίνει μισάωρο .Αν δεις ότι πονουσες θα ξεκουραστείς και θα ξαναεπανελθεις στο εικολεπτο μέχρι να νοιώσεις ότι μπορείς να πας παρακάτω.
    Να μάθεις να ακούς το σώμα σου αυτό θα σε καθοδηγεί και το κυριότερο δεν θέλει βιασύνη για να επανέλθεις ...

    Να ξέρεις ότι το ποσοστό επιτυχίας ενός χειρουργείο στη μέση καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό από την αποκατάσταση του...ο χειρουργός ότι ήταν να κάνει το έκανε τώρα από εδώ και πέρα είναι δουλειά του φυσιοθεραπευτή ...
    Και να ξέρεις απολογισμό θα κάνεις μετα τα δύο χρόνια...

    Τώρα αν θες να με ακούσεις κοιλιακούς και ραχεους αν δεν σου δείξει τον τρόπο κάποιος φυσιοθεραπευτής μην κάνεις μόνος σου ..μπορεί να κάνεις περισσότερο ζημιά παρά να βοηθήσεις την μέση σου να δυναμώσει.
    Καλώς η κακός εμείς οι χειρουργημένοι έχουμε άλλο τρόπο που πρέπει να εκτελούμε ακόμα και την πιο απλή άσκηση..
    Παίζει μεγάλο ρόλο ακόμα και ο τρόπος που σηκώνεσαι ή ξαπλώνεις στο κρεβάτι.
    Μίλησα απόψε με τον Νευροχειρούργο. Του είπα ότι ο ψυχίατρος μου έδωσε LYRICA 75mg κάθε βράδυ, αυτός μου είπε να το παίρνω πρώι βράδυ (150mg) για 3 μήνες ώστε να θεραπευτεί ο νευροπαθητικός πόνος. Του λέω ''βαρύ θα μου πέσει θα'χω υπνηλία'' μου λέει να μην φοβάμαι σκοπός είναι να θεραπεύσουμε τον πόνο. Να παίρνω και το Neurobion και να κόψω το Tenoxicam τελείως, μόνο Lyrica και πιστεύει μέρα με την μέρα θα είμαι καλύτερα. Θα ακούσω τον γιατρό ειλικρινά δεν πάει άλλο. Είδε και το ηλεκτρομυογράφημα η ''ζημια'' δεν είναι μεγάλη είναι κάτι που θεραπεύεται μου είπε κ να κανω υπομονή. Λόγω και ευαισθησίας πονάω έτσι πιστεύει θα γίνω καλά. Θα φανεί πιστεύω σε 15 μέρες. Νομίζω πρέπει να κόψω ίσως το Lexotanil δεν θα το χρειάζομαι με τόσο Lyrica.

  8. #128
    YokoChoco
    Guest
    Λοιπόν απόψε κοιμήθηκα χωρίς Lexotanil μόνο με Solian και Lyrica. 01:00 κοιμήθηκα 07:30 ξύπνησα, λίγος ύπνος συνήθως κοιμάμαι έως τις 09:30-10:00 θέλω δλδ 9 ώρες για να είμαι «καλά».
    Πρέπει να πώ, ότι έχω φούλ ζάλη και κεφαλαλγία, δλδ ζαλίζομαι κάργα και έχω βάρος στο κεφάλι(όχι πόνο), το σώμα μου το νοιώθω ''κλειδωμένο'' και ψιλοαδύναμο μάλλον παρενέργειες του Lyrica, ελπίζω σε κάποιο βαθμό να υποχωρήσουν μην έχω αυτό το πράγμα 3 μήνες, θα πρέπει ο οργανισμός να συνηθίσει έτσι;

  9. #129
    YokoChoco
    Guest
    Τώρα το πρωί περπάτησα 1,5 χλμ σε 35'

  10. #130
    ntinti
    Guest
    Καλό μήνα!!!
    Ναι είναι παρενέργειες δυστηχως το λυρικά φέρνει πολύ ζάλη. ..Κάνε υπομονή και θα φύγουν ...επανέρχονται μόνο αν αυξησης Την δόση.....

    Δεν έχει σημασία πόσο περπατήσεις αλλά το πως αισθάνεσαι κατά την διάρκεια και μετα το περπάτημα ...
    Αν είσαι εντάξει και δεν πονάς μια χαρα τότε!!!

    Εγώ πάντως καθημερινά νοιώθω το σώμα μου κλειδωμένο ....κάνω δουλειές και το μυαλό μου είναι μόνιμα μην κάνω καμία κινήσει που δεν πρέπει. ...,
    Από πόνο εντάξει υπάρχει αλλά πλέον έχει γίνει καθημερινοτητα μου,,,

  11. #131
    YokoChoco
    Guest
    Η αγωγή είναι για το επόμενο 3μηνο, LYRICA 150mg και NEUROBION. Δεν μπορεί ν'αλλάξει.

    @Ntinti να σε ρωτήσω, το Λύρικα θεραπεύει την βλάβη στα νεύρα ή απλά σταματάς να πονάς κ όταν κόψεις το χάπι επανέρχεται ο πόνος; Γιατί εσύ μου λές ότι τώρα πονάς πότε πότε. Ποδήλατο επιτρέπεται να κάνεις;
    Ο νευροχειρούργος μου είπε οτι θα ξανακάνω ποδήλατο.

    Σήμερα περπάτησα 1,3 χλμ σε 30' περίπου, μετά έκανα απαλά, λιγα McKenzie, ραχιαίους-κοιλιακους.. προσπαθώ έχω ψιλοενοχλήσεις, νομίζω σε 15 μέρες θα φανεί η διαφορά.

  12. #132
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Η αγωγή είναι για το επόμενο 3μηνο, LYRICA 150mg και NEUROBION. Δεν μπορεί ν'αλλάξει.

    @Ntinti να σε ρωτήσω, το Λύρικα θεραπεύει την βλάβη στα νεύρα ή απλά σταματάς να πονάς κ όταν κόψεις το χάπι επανέρχεται ο πόνος; Γιατί εσύ μου λές ότι τώρα πονάς πότε πότε. Ποδήλατο επιτρέπεται να κάνεις;
    Ο νευροχειρούργος μου είπε οτι θα ξανακάνω ποδήλατο.

    Σήμερα περπάτησα 1,3 χλμ σε 30' περίπου, μετά έκανα απαλά, λιγα McKenzie, ραχιαίους-κοιλιακους.. προσπαθώ έχω ψιλοενοχλήσεις, νομίζω σε 15 μέρες θα φανεί η διαφορά.
    Κοίτα ξέρω περιπτώσεις που δεν είναι χειρουργησημες και περνούν το λυρικα εφ ορου ζωής....
    Δυστηχως δεν θεραπεύει το νεύρο απλά το "κοιμίζει"ας πούμε και βοηθάει στο εγκέφαλο να διαγράψει τον πόνο ....
    Το νεύρο δυστηχως αν τραυματιστεί δεν επανέρχεται και το κυριότερο έχει μνήμη...
    Με την παραμικρή φλεγμονή ενόχληση πονάς ....
    Γι αυτό θέλει διπλή προσοχή όταν είσαι σε θεραπεία στις κινήσεις σου....

    Ποδήλατο όχι εγώ και γενικά το αριστερό μου πόδι δεν έχει την δύναμη που είχε πριν...ακόμα και η οδηγήσει με ενοχλούσε για αυτό και πήρα αυτόματο...

    Δυστηχως θα μάθουμε να ζούμε με τον πόνο αυτό...θα κάνεις την θεραπεία σου θα δεις θα σταματήσει ο πόνος αλλά θέλει να προσέχεις μέχρι να δυναμώσει πολύ καλά...

    Εμένα μια μικρή φλεγμονή μου ακύρωσε τρία χρόνια σωματικής δουλειας ...τώρα είμαι ξανά από την αρχή...

  13. #133
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Κοίτα ξέρω περιπτώσεις που δεν είναι χειρουργησημες και περνούν το λυρικα εφ ορου ζωής....
    Δυστηχως δεν θεραπεύει το νεύρο απλά το "κοιμίζει"ας πούμε και βοηθάει στο εγκέφαλο να διαγράψει τον πόνο ....
    Το νεύρο δυστηχως αν τραυματιστεί δεν επανέρχεται και το κυριότερο έχει μνήμη...
    Με την παραμικρή φλεγμονή ενόχληση πονάς ....
    Γι αυτό θέλει διπλή προσοχή όταν είσαι σε θεραπεία στις κινήσεις σου....

    Ποδήλατο όχι εγώ και γενικά το αριστερό μου πόδι δεν έχει την δύναμη που είχε πριν...ακόμα και η οδηγήσει με ενοχλούσε για αυτό και πήρα αυτόματο...

    Δυστηχως θα μάθουμε να ζούμε με τον πόνο αυτό...θα κάνεις την θεραπεία σου θα δεις θα σταματήσει ο πόνος αλλά θέλει να προσέχεις μέχρι να δυναμώσει πολύ καλά...

    Εμένα μια μικρή φλεγμονή μου ακύρωσε τρία χρόνια σωματικής δουλειας ...τώρα είμαι ξανά από την αρχή...
    Περαστικά σου εύχομαι.
    Οπότε να ξεχάσω την ποδηλασία;
    Πόσο καιρό θέλει το lyrica να αποδώσει;
    Εννοείται βάρη και γυμναστήριο δεν ξανακάνω, μόνο περπάτημα και ίσως λίγο Tai Chi Quan και ποδήλατο αν δω και μπορώ(ο νευροχειρούργος επιμένει ότι θα μπορέσω, για να δούμε)

  14. #134
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Περαστικά σου εύχομαι.
    Οπότε να ξεχάσω την ποδηλασία;
    Πόσο καιρό θέλει το lyrica να αποδώσει;
    Εννοείται βάρη και γυμναστήριο δεν ξανακάνω, μόνο περπάτημα και ίσως λίγο Tai Chi Quan και ποδήλατο αν δω και μπορώ(ο νευροχειρούργος επιμένει ότι θα μπορέσω, για να δούμε)
    Είναι ανάλογα τις περιπτώσεις...
    Εμενα με βοήθησε πολύ πιλάτες ...άρχισα να αποκτώ ευλυγισία και το τραυματισμένο νεύρο απέκτησε παραπάνω ελαστικοτητα....

    Τώρα μόνο περπατημα μέχρι να σταματήσω να έχω πόνους μουδιάσματα και μετά πάλι θα ξαναξεκινησω πιλάτες..

    Το λυρικα εμένα με έπιασε στο εικοσαημερο αλλά μέχρι 100 ..με το που πήγα 150 δεν άντεξα την ζάλη και την υπνηλία και το μείωσα μέχρι που το έκοψα και μου πρόσθεσε το αντικαταθλιπτικό για έξη μήνες και τέλος μετά...

  15. #135
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Είναι ανάλογα τις περιπτώσεις...
    Εμενα με βοήθησε πολύ πιλάτες ...άρχισα να αποκτώ ευλυγισία και το τραυματισμένο νεύρο απέκτησε παραπάνω ελαστικοτητα....

    Τώρα μόνο περπατημα μέχρι να σταματήσω να έχω πόνους μουδιάσματα και μετά πάλι θα ξαναξεκινησω πιλάτες..

    Το λυρικα εμένα με έπιασε στο εικοσαημερο αλλά μέχρι 100 ..με το που πήγα 150 δεν άντεξα την ζάλη και την υπνηλία και το μείωσα μέχρι που το έκοψα και μου πρόσθεσε το αντικαταθλιπτικό για έξη μήνες και τέλος μετά...
    Αν δοκιμάσεις για μόνιμα Lyrica 75mg? Εγώ έτσι το σκέφτομαι άμα περάσει το 3μηνό να το παίρνω μισή δόση ως συντήρηση για τον πόνο αλλά και για το άγχος.

Page 9 of 19 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 13:34
  2. Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;
    By Melina27 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2020, 21:53
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 29-01-2016, 23:19
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 13:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •