LYRICA και ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 19 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast
Results 196 to 210 of 281
  1. #196
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Μα καλά, πώς μπόρεσες και τον έφαγες μονοκοπανιά? Μήπως να παίρνεις κάτι που σε βοηθάει στον ύπνο? Το πολύ φαί μας κάνει να θέλουμε να κοιμηθούμε, αλλά πρέπει να μπορούμε να κοιμόμαστε μετά από λίγο φαγητό
    Είχα πάρει Lexotanil αλλά δεν με βοήθησε να κοιμηθώ. Έκοψα τελείως και το κακάο τώρα κ τις σοκολάτες, οπότε είμαι 3η μέρα με 0 καφείνη. Για να δούμε, πάντως κ χθές πήρα τα φάρμακα 20:00 το λεξοτανίλ 23:30 κ κοιμήθηκα 02:30....

  2. #197
    YokoChoco
    Guest
    Μίλησα με τον ψυχίατρο, μου είπε να κατεβάσω την δόση στα 75mg και ότι γενικά ο πόνος είναι κάτι το υποκειμενικό, δλδ εντολές του μυαλού ότι πονάμε.
    Πάντως με την Pfizer που μίλησα μου είπαν οτι τα 150 είναι η κατώτατη δόση, και δεν ξέρουν αν στα 75 θα αποδώσει, αυτό μου ειπαν θα το δεί ο γιατρός μου.
    Οπότε 75 και βλέπουμε(κι'έχει ο Θεός)..

  3. #198
    YokoChoco
    Guest
    Καλησπέρα...

    σήμερα μετά από 1/2 δόση Lyrica(75mg) νοιώθω πιο ελαφρύς θα έλεγα, χωρίς τόσο έντονη υπνηλία και ζάλη.
    Όμως πάλι εχθές, ενώ ήμουνα 4 μέρες χωρίς κακάο κ σοκολάτα, κόντεψα να μείνω άυπνος, ούτε το Lexotanil
    δεν με έπιασε κ ήπια δύο βαλεριάνες για να με πάρει αρκετά δύσκολα ο ύπνος.
    Ε σήμερα λοιπόν ΞΑΝΑΠΗΡΑ σοκολάτα και έφαγα, πήρα και κακάο και θα προσπαθήσω να βάλω όρια στον
    εαυτό μου, να μην πίνω/τρώω μετά τις 1μμ το μεσημέρι. Μόνο πρωί το συγκεκριμένο τρόφιμο.
    Είναι κρίμα να το βγάλω απ'την διατροφή μου, έχει πολλά οφέλη σε μικρές ποσότητες.

    Ισως το κακάο να είναι το μοναδικό τρόφιμο που σε μικρές ποσότητες και ειδικά το πρωί να κάνει καλό στις
    ψυχικές ασθένειες. Ο καφές παραείναι διεγερτικός, ενώ κ το τσάι έχει αρκετή καφεινη + το ότι κάνει αρκετή
    δυσκοιλιότητα.
    Γενικά πειραματίζομαι κ βλέποντας κ κάνοντας.

    Πόναγα λίγο το πρωί, ήπια 1000αρι ντεπόν και συνήλθα.

    Ευχαριστώ

  4. #199
    YokoChoco
    Guest
    Kαλησπέρα,

    αισίως 22η μέρα θεραπείας με το Lyrica η σημερινή, σε συνδιασμό με 2 Neurobion/ημέρα. Πίνω και μία Centrum Men(μπήκα στο 2ο μπουκαλάκι), ενώ πρόσθεσα και Ω3 μουρουνέλαιο Moller's, μία κουταλιά της σούπας.

    1ον) παρατηρώ μία εξισορρόπηση στο άγχος, αλλά και στην διάθεση, φαίνεται πως εκτός από αγχολυτική δράση, έχει και σταθεροποιητική, γενικά νοιώθω πιο ευδιάθετος.

    2ον) το μούδιασμα του αριστερού ποδιού απλά έχει εξαφανιστεί(υπήρχε προ 1,5 μήνα που σερνόμουνα), ο δεξιός αστράγαλος ελαφρός μουδιάζει εσωτερικά, υπάρχει δλδ ενόχληση. Η μέση με ενοχλεί εκεί που είναι η τομή, όλο το νεύρο, ποναλάκια κάποιες φορές σαν να με σφίγγει και να γίνεται άκαμπτο, άλλες σαν μαχαιριές κάπως έντονες, ΑΛΛΑ έχω βγάλει την ζώνη ΤΕΛΕΙΩΣ εδώ και 1 μήνα.

    3ον) αφού προσαρμόστηκε η δόση στα 75mg(Lyrica), νοιώθω πιο ελαφρύς, χωρίς υπνηλίες, χωρίς πρηξήματα στο στομάχι, χωρίς έντονη πείνα ή ζάλη κτλ, μάλλον αυτή η δόση δείχνει προς το παρών εντάξει

    Περιμένω να δώ τις επόμενες μέρες πως θα πάει, ο ορθοπεδικός μου είπε στις 30 μέρες πρέπει να φανεί η βελτίωση.

    Ευχαριστώ

  5. #200
    ntinti
    Guest
    στο ειχα πει για το κακαο...
    ειδικα σε εμας κανει πολυ καλο αρκει να βρεις το σωστο, δεν ειναι ολα το ιδιο ,να προτιμας να το παιρνεις απο μαγαζι με βιολογικα προιοντα !

    τωρα που εβγαλες την ζωνη ακομα πιο πολυ προσοχη μεχρι να δεσει καλα η περιοχη της μεσης

    καλο κουραγιο!

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Όντως, καλή κίνηση που ξανάρχισες το κακάο αν μπορείς να το πίνεις ζεστό τώρα το καλοκαίρι. Απλά να βάζεις ελάχιστη έως καθόλου ζάχαρη, γιατί είναι άχρηστη και μπορεί να σου αυξήσει την όρεξη για φαγητό

  7. #202
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    στο ειχα πει για το κακαο...
    ειδικα σε εμας κανει πολυ καλο αρκει να βρεις το σωστο, δεν ειναι ολα το ιδιο ,να προτιμας να το παιρνεις απο μαγαζι με βιολογικα προιοντα !

    τωρα που εβγαλες την ζωνη ακομα πιο πολυ προσοχη μεχρι να δεσει καλα η περιοχη της μεσης

    καλο κουραγιο!
    Ναι καλό κάνει το κακάο με μέτρο πάντα.

    Σήμερα περπάτησα 1,5 χλμ, αλλά με ενοχλούσε η μέση κ με τσίμπαγε το δεξί μπούτι. Έκανα μετά ασκήσεις κάπως καλύτερα.

    Να σε ρωτήσω, βοηθάει η χρήση θερμοφόρας στην μέση;

    Έχω πάρει μία και την εβαλα πριν λίγο κάπως μου ελάττωσε τον πόνο.

    Άλλες φορές βάζω Biofreeze, που δίνει την αίσθηση του πάγου, κι αυτό κάπως βοηθάει.

    Θα δώ το βράδυ αν έχω λίγες δυνάμεις να περπατήσω άλλο 1 χλμ.

  8. #203
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Όντως, καλή κίνηση που ξανάρχισες το κακάο αν μπορείς να το πίνεις ζεστό τώρα το καλοκαίρι. Απλά να βάζεις ελάχιστη έως καθόλου ζάχαρη, γιατί είναι άχρηστη και μπορεί να σου αυξήσει την όρεξη για φαγητό
    Πάντα ζεστό! με λίγη φρουκτόζη :)

  9. #204
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Ναι καλό κάνει το κακάο με μέτρο πάντα.

    Σήμερα περπάτησα 1,5 χλμ, αλλά με ενοχλούσε η μέση κ με τσίμπαγε το δεξί μπούτι. Έκανα μετά ασκήσεις κάπως καλύτερα.

    Να σε ρωτήσω, βοηθάει η χρήση θερμοφόρας στην μέση;

    Έχω πάρει μία και την εβαλα πριν λίγο κάπως μου ελάττωσε τον πόνο.

    Άλλες φορές βάζω Biofreeze, που δίνει την αίσθηση του πάγου, κι αυτό κάπως βοηθάει.

    Θα δώ το βράδυ αν έχω λίγες δυνάμεις να περπατήσω άλλο 1 χλμ.

    μονο βοηθαει ειναι θεραπεια !!!

    εχω σωθει με το θερμαινομενο στρωμμα....ειναι οτι καλυτερο αρκετες φορες μεσα στο χειμωνα αντι για παυσιπονο ξαπλωνα σε αυτο για μιση ωριτσα και εκτος απο την μεση χαλαρωνε και το νευρο...

    να φανταστεις οτι στο τελος καθε φυσιοθεραπειας ενα τεταρτο μου ειχε θερμοφορα με καυτη λαβα...

  10. #205
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    μονο βοηθαει ειναι θεραπεια !!!

    εχω σωθει με το θερμαινομενο στρωμμα....ειναι οτι καλυτερο αρκετες φορες μεσα στο χειμωνα αντι για παυσιπονο ξαπλωνα σε αυτο για μιση ωριτσα και εκτος απο την μεση χαλαρωνε και το νευρο...

    να φανταστεις οτι στο τελος καθε φυσιοθεραπειας ενα τεταρτο μου ειχε θερμοφορα με καυτη λαβα...
    Από ασκήσεις, τι ακριβώς κάνεις; Κοιλιακούς, ραχιαίους και McKenzie?

    Όντως η θερμοφόρα είναι ευεργετική, αυξάνει την αιμάτωση των μυών και τους κάνει πιο ελαστικούς.

    Σήμερα κοιμήθηκα 05:30 ξύπνησα 14:00, 8,5 ώρες ύπνο. Έκανα και περπάτημα 2,4 χλμ περίπου, όχι ιδιαίτερη ενόχληση. Γενικά παυσίπονα τώρα δεν πίνω στηρίζομαι στο Lyrica 75mg και το Neurobion, σπάνια κανά Depon Maximum αναβράζων.

    Σε ευχαριστώ :)

  11. #206
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Από ασκήσεις, τι ακριβώς κάνεις; Κοιλιακούς, ραχιαίους και McKenzie?

    Όντως η θερμοφόρα είναι ευεργετική, αυξάνει την αιμάτωση των μυών και τους κάνει πιο ελαστικούς.

    Σήμερα κοιμήθηκα 05:30 ξύπνησα 14:00, 8,5 ώρες ύπνο. Έκανα και περπάτημα 2,4 χλμ περίπου, όχι ιδιαίτερη ενόχληση. Γενικά παυσίπονα τώρα δεν πίνω στηρίζομαι στο Lyrica 75mg και το Neurobion, σπάνια κανά Depon Maximum αναβράζων.

    Σε ευχαριστώ :)
    Τώρα είμαι στο πρόγραμμα αποκατάστασης πάλι γιατί τον Νοέμβριο λόγω υπερκόπωσης έκανα φλεγμονή στη μέση και μου έκανε ένα τρομερό πισωγύρισμα .....

    Αφού έχω τελειώσει με τις 20 θεραπειες ,μου έχει βγάλει πρόγραμμα ....ξεκίνησα αρχικά με ήπιο περπάτημα και ασκήσεις στο μονόζυγο κυρίως για να διατηρούνται οι σπόνδυλο ανοιχτοί,..
    Τώρα είμαι πλέον στα 7 με 10 χιλιόμετρα την μέρα κάποιες μέρες άμμο στο τέλος ένα τέταρτο διατάσεις και αν συνεχίσω να μην πονάω θα μπω σε λίγο καιρό σε κοιλιακούς και ραχαιους.....
    Αρχικά όμως είμαι σε διατροφή για να αποκτήσω την μυϊκή μάζα που πρέπει γιατί έχασα πολλά κιλά για να μπορέσει να κρατηθεί η Μέση σταθερή..
    Μετά έχει σειρά πιλατες ή κολυμβητήριο θα δω ανάλογα τα κέφια...
    Εγώ βέβαια θέλω να ξαναξεκινησω και το βολευ που έπαιζα αλλά αυτό θα εξαρτηθεί όταν πλέον ολοκληρώσω όλη την αποκατάσταση και γίνει η τελική εκτίμηση. ..

    Όλα αυτά βέβαια για την δική μου αποκατάσταση έτσι? Τα εχει βγάλει φυσιοθεραπευτής μαζί με την νευρολογο που πάω και αυτό γιατί μετά από κάθε χειρουργείο μέσης η αποκατάσταση είναι τελείως προσωπική υπόθεση ανάλογα με το όλο ιστορικό της σπονδυλικής σου στήλης ....

    Δεν κάνουμε τιποτα απο μόνοι μας γιατί μπορεί να κάνουμε περισσότερο ζημιά παρά καλό ..

    Συνέχισε να κάνεις ασκήσεις ΜΟΝΟ όταν δεν πονάς. ..Αυτό είναι το μυστικό για να επανέλθεις πιο γρήγορα...ακούμε το σώμα μας και πάντα το σεβόμαστε άσχετα με το τι έχουμε όρεξη εμείς να κάνουμε .

  12. #207
    YokoChoco
    Guest
    Καλησπέρα εύχομαι να είστε καλά στην υγεία σας και στην διάθεση σας,

    Σήμερα είναι η 4η μέρα που δεν νοιώθω πόνο, αλλά ακόμα δεν είμαι καλά. Εχθές κ προχθές έμεινα σπίτι δεν έκανα καμία άσκηση είχε βέβαια και κακοκαιρία, βγήκα όμως τώρα το μεσημέρι κ περπάτησα 4 χλμ περίπου, σχετικά καλά θα έλεγα ούτε σφιξίματα ούτε τίποτα. Το θέμα είναι ότι 3 μέρες τώρα έχω κακή διάθεση, δεν είμαι καλά ψυχολογικά, νοιώθω πεσμένος, δεν έχω όρεξη γενικότερα, ίσως η ασθένεια κάνει τον κύκλο της και γυρίζει σε δυσθυμία, αν κ το Lyrica έχει την δράση του σταθεροποιητή σε κάποιο βαθμό. Νομίζω ρόλο παίζει και το Πανεπιστήμιο που θέλω να σπουδάσω και πρέπει να γραφτω σε φροντιστήριο από Σεπτέμβρη και ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα μείνω Ρέθυμνο να σπουδάσω στο Οικονομικό που έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση ή να πάω Ηράκλειο να σπουδάσω στο Μαθηματικό που μ'αρέσει μεν περισσότερο αλλά όταν και αν το τελειώσω θα είμαι 50αρης οπότε άντε βρές δουλειά ειδικά στην Ελλάδα. Αν ήμασταν στην Αγγλία θα ήταν αλλιώς θα είχα μία θέση κάπου αλλά εδώ είναι Ελλαδιστάν.
    Επίσης ο σπιτονοικοκύρης, μου είπε πριν 1 μήνα να φύγω γιατί θέλει να ανακαινήσει το σπίτι και ψάχνω νέα γκαρσονιέρα κ νομίζω κι αυτό με πιέζει αρκετά. Ίσως όλα αυτά με έχουν κάπως ρίξει... η μέση, οι σπουδές, η αλλαγή σπιτιού κτλ... μπόρα είναι θα περάσει θα μου πείτε, άλλωστε μετά την Θύελλα έρχεται πάντα νηνεμία.

  13. #208
    YokoChoco
    Guest
    Απόψε περπάτησα περίπου 5χλμ την μεγαλύτερη που έκανα χωρίς ζώνη. Φαίνεται πως τις τελευταίες ημέρες έχει σχεδόν εξαφανιστεί το μούδιασμα στον δεξιό αστράγαλο που επέμενε συνεχώς. Η ενόχληση τώρα είναι μόνο στην μέση, εκεί υπάρχουν σφιξίματα, ποναλάκια κτλ και αισθάνομαι πως αν πιεστώ λίγο παραπάνω θα πονέσω.
    Βρίσκομαι στην 33η μέρα θεραπείας με Lyrica και Neurobion..
    Θα δείξει πως θα πάει τις επόμενες ημέρες κ αν θα υπάρξει περαιτέρω βελτίωση.

  14. #209
    YokoChoco
    Guest
    Καλησπέρα. Συνεχίζεται η θεραπεία 36η μέρα των Lyrica 75mg και Neurobion , αργώ το βράδυ να κοιμηθώ πάει 03:00-04:00 και σήμερα ξύπνησα 14:30 περίπου, αλλά κάνω καλό ύπνο, τον ευχαριστιέμαι.. βαθύς ύπνος(μαζί με Lexotanil 3mg).
    Η μέση είναι σε μία σταθερή κατάσταση, τώρα 3 μέρες δεν έχω κάνει κάποια σημαντική απόσταση ως περπάτημα, εκτός από 1χλμ εχθές που έψαχνα για σπίτι. Αύριο το απόγευμα λέω να βγώ να κάνω 2-3χλμ. Σήμερα θα βάλω πιο βράδυ θερμοφόρα.
    Το θέμα είναι ότι χάλασα λίγο την διατροφή μου, έφαγα αρκετά παγωτά και γλυκά τώρα 4-5 μέρες κ έβαλα 1,2 κιλά. Αλλά μιλάμε για ποσότητα. Οπότε από σήμερα ξεκίνησα πάλι διατροφή, με γάλα, γιαούρτι, σαλάτα, απαχο κρέας, τόνο και φρούτα κ αρκετό νερό όσο μπορώ, να χαθεί το 1,2 αλλά κ περισσότερο να αλαφρύνει και η μέση,,, νομίζω άμα χάσω 3-4 κιλά θα βοηθηθεί το νεύρο.
    Ένας φίλος ήταν προ 10 μήνες περίπου 1.76 και 82 κιλά και σήμερα είναι 70 κιλά. Το'ριξε στα χόρτα, βρώμη με γάλα, άπαχο γιαούρτι, κολοκυθάκια με πατάτες, έκοψε γλυκά και τηγανιτά και έχασε τα κιλά(απλά έκοψε τελείως το κρέας και έχασε πολύ μυική μάζα, κακό αυτό). Το'χα κάνει και'γω προ 3ετίας και είχα γίνει 73 κιλά και 1.82 ύψος, είχα αδυνατίσει πολυ όμως, τώρα είμαι 81 και θέλω να πάω 78 εκεί θα είμαι καλά, πιστεύω πιο κάτω είναι υπερβολικά λίγο θα είμαι ελλιποβαρής.

  15. #210
    ntinti
    Guest
    προσεχε με την διατροφη σου και να τρως οσο πιο πολυ κρεας μπορεις, κυρίως κοτοπουλο σε οτι μορφή θες και κατα δεύτερον μοσχαρι ,χοιρινο καθολου....
    εμεις με την μεση μας δεν πρεπει να χανουμε καθολου μυικη μαζα ειδικα στην περιοχη της μεσης και της κοιλιας για να μην χανετε η σταθεροποιηση που πρεπει να εχουμε για να μην ποναμε..
    προσθεσε τα μανιταρια αν μπορεις στην διατροφη σου βοθαει πολυ,ασε πο μπορεις να φτιαχνεις απίστευτα υγιεινες συνταγες με αυτα !
    Καλο κουραγιο και καμια ατασταλια που και που δεν πειράζει απλα μην τις κάνεις μαζεμενες ...όρισε μια ημέρα την εβδομαδα που θα φας το γλυκο της αρεσκείας σου σε λογικη ποσοτητα βεβαιως...
    Ετσι αποφεύγεις τα στερητικά γιατι οσο και να μην το πιστευουμε η σοκολατα και γενικα η ζαχαρη κανει και ειναι αυτο που μας ωθεί να πέφτουμε με τα μούτρα κάποιες φόρες..
    ολα με μετρο!
    και το κυριότερο κοιλιακούς και ραχιαίους πριν το περπάτημα και μετά διατάσεις να αποκτήσουν ελαστικότητα τα νεύρα ...

Page 14 of 19 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 13:34
  2. Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;
    By Melina27 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2020, 21:53
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 29-01-2016, 23:19
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 13:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •