LYRICA και ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 19 FirstFirst ... 51314151617 ... LastLast
Results 211 to 225 of 281
  1. #211
    YokoChoco
    Guest
    @ntinti σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, σήμερα έφαγα μία Μαύρη σοκολάτα, μετά από 1 εβδομάδα, δεν είχα φάει γλυκό. Προσπαθώ να τρώω άπαχο κρέας, λίγη σαλάτα, ρύζι καστανό, αρκετά φρούτα, γιαούρτι, ταχίνι κ μέλι. Αποφάσισα δλδ να φτιάξω την διατροφή μου γιατί εχουμε ιστορικό σακχάρου στην οικογένεια και η μητέρα μου αλλά κι άλλοι συγγενείς πέθαναν από αυτό. Μία γιατρός παθολόγος μου είχε πει να προσέχω να μην πάρω κιλά γιατί κινδυνεύω.

    Σήμερα 42η μέρα θεραπείας με Lyrica 75mg και Neurobion περπάτησα 5χλμ αλλά ξέχασα να κάνω διατάσεις. Είχα ενοχλήσεις στην τομή και με έσφιγγε η μέση, όμως τα πόδια εντάξει είναι ελεύθερα χωρίς μουδιάσματα ή πόνους. Τώρα λέω να βάλω θερμοφόρα για κανένα 15' στην μέση να βελτιώσω την αιμάτωση και να ξεμπλοκάρει το νεύρο.

    Αύριο θα περπατήσω λιγότερο και θα κάνω ασκήσεις... συνήθως κάνω ή πολλά χιλιόμετρα ή λίγα κ ασκήσεις, δεν θέλω να ζορίζομαι.

    Το επόμενο διάστημα θα ξαναπάω στον Ορθοπεδικό να του ζητήσω να μου γράψει καμιά 10αρια φυσικοθεραπείες.

    Ενα θετικό ότι σπάνια πίνω παυσίπονα... κανά 1000αρι ντεπόν 2 φορές την εβδομάδα.

  2. #212
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    @ntinti σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, σήμερα έφαγα μία Μαύρη σοκολάτα, μετά από 1 εβδομάδα, δεν είχα φάει γλυκό. Προσπαθώ να τρώω άπαχο κρέας, λίγη σαλάτα, ρύζι καστανό, αρκετά φρούτα, γιαούρτι, ταχίνι κ μέλι. Αποφάσισα δλδ να φτιάξω την διατροφή μου γιατί εχουμε ιστορικό σακχάρου στην οικογένεια και η μητέρα μου αλλά κι άλλοι συγγενείς πέθαναν από αυτό. Μία γιατρός παθολόγος μου είχε πει να προσέχω να μην πάρω κιλά γιατί κινδυνεύω.

    Σήμερα 42η μέρα θεραπείας με Lyrica 75mg και Neurobion περπάτησα 5χλμ αλλά ξέχασα να κάνω διατάσεις. Είχα ενοχλήσεις στην τομή και με έσφιγγε η μέση, όμως τα πόδια εντάξει είναι ελεύθερα χωρίς μουδιάσματα ή πόνους. Τώρα λέω να βάλω θερμοφόρα για κανένα 15' στην μέση να βελτιώσω την αιμάτωση και να ξεμπλοκάρει το νεύρο.

    Αύριο θα περπατήσω λιγότερο και θα κάνω ασκήσεις... συνήθως κάνω ή πολλά χιλιόμετρα ή λίγα κ ασκήσεις, δεν θέλω να ζορίζομαι.

    Το επόμενο διάστημα θα ξαναπάω στον Ορθοπεδικό να του ζητήσω να μου γράψει καμιά 10αρια φυσικοθεραπείες.

    Ενα θετικό ότι σπάνια πίνω παυσίπονα... κανά 1000αρι ντεπόν 2 φορές την εβδομάδα.
    Απο αυτο καταλαβαινεις την εξελιξη στην ολη προσπαθεια που κανεις!

    Η μειωση του πονου ειναι ενα κινητρο να συνεχισεις την ηδη υπαρχων ασκηση παυ κανεις χωρις υπερβασεις και οταν πλεον εισαι τελειως "καθαρος" απο παυσιπονα τοτε θα μπορεις να κανεις και το επομενο βημα οποιο κρινεται αναγκαιο απο τον θεραπευτη σου.

    Δεν ξερω αν εχεις την δυνατοτητα της κολύμβησης ,παντως τωρα που εφτιαξε ο καιρος δεν υπαρχει καλυτερη ασκηση απο το κολύμπι για εμας ...Γυμναζεις ολοκληρο το σωμα χωρις να εχεις την παραμικρη καταπόνηση .
    Προσοχη ομως με την θερμοκρασια ,να μην ειναι παγωμενο το νερο ή τουλαχιστον να μην το αισθανεσαι εσυ ετσι γιατι τοτε κανει απιστευτο πισωγύρισα ....

  3. #213
    YokoChoco
    Guest
    Γενικά στην θάλασσα δεν πάω δεν μου αρέσει.

    Θα πώ το επόμενο διάστημα σ'έναν Ορθοπεδικό να μου γράψει φυσικοθεραπείες να πάω να κάνω γιατί μου βγάζει έντονα ποναλάκια η μέση κ χθές πραγματικά νόμιζα ότι θα σπασει, πονούσα κ μόνο με την θερμοφόρα είδα διαφορά.

    Απλά τις τελευταίες ημέρες ψάχνω σπίτι να μετακομίσω κ βρίσκομαι σε υπερένταση, με συνέπεια να μην μπορώ το βράδυ να κοιμηθώ κ να μου ανοίγει η όρεξη και να τρώω, αλλά προσπαθώ όσο μπορώ φρούτα, άπαχο κρέας, γιαούρτι και όχι γλυκά. Τουλάχιστον να πάρω ''καλές'' θερμίδες.

    Ευχαριστώ

  4. #214
    YokoChoco
    Guest
    Σήμερα 52η μέρα του LYRICA 75mg και 2 tbs Neurobion, τις τελευταίες ημερες έχει χειροτερέψει λίγο η κατάσταση, μουδιάζει ο δεξιός αστράγαλος και πονάει η μέση, μίλησα με τον Νευροχειρουργό μου είπε να κάνουμε ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ χειρουργείο και αρνήθηκα. Μου λέει να δούμε τι πρόβλημα υπάρχει δλδ να με ανοίξει να δει τι συμβαίνει, του λέω ξέρουμε τι συμβαίνει, ΡΙΖΙΤΙΚΗ ΒΛΑΒΗ Ο5-Ι1 αλλά γιατί δεν περνάει;;;
    Μου λέει αν παίρνω LYRICA 150mg του λέω παίρνω 75 γιατι δεν αντέχω παραπάνω δόση(απόψε πήρα 150 παρεπιπτόντως είπα να ξαναπροσπαθήσω σε παραπάνω δόση) μου λέει ότι τότε το 3μηνο της θεραπείας θα γίνει 5μηνο κ βλέπουμε. Σώνει και καλά να ξαναμπώ για επέμβαση, ε όχι δεν μπαίνω.
    Του είπα ότι θα κάνω φυσικοθεραπείες, μου λεει οτι δεν ειναι ζεστος για κατι τέτοιο γιατί σπάνια βρίσκει κανείς καλό φυσικοθεραπεύτη, του λέω έχω φιλο γιατρό γενικής χειρουργικής να μου συστήσει κάποιον... πιστεύω θα βρώ να δοκιμάσω μπας κ υπάρξει βελτίωση, ειλικρινά δεν την παλεύω.

  5. #215
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Σήμερα 52η μέρα του LYRICA 75mg και 2 tbs Neurobion, τις τελευταίες ημερες έχει χειροτερέψει λίγο η κατάσταση, μουδιάζει ο δεξιός αστράγαλος και πονάει η μέση, μίλησα με τον Νευροχειρουργό μου είπε να κάνουμε ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ χειρουργείο και αρνήθηκα. Μου λέει να δούμε τι πρόβλημα υπάρχει δλδ να με ανοίξει να δει τι συμβαίνει, του λέω ξέρουμε τι συμβαίνει, ΡΙΖΙΤΙΚΗ ΒΛΑΒΗ Ο5-Ι1 αλλά γιατί δεν περνάει;;;
    Μου λέει αν παίρνω LYRICA 150mg του λέω παίρνω 75 γιατι δεν αντέχω παραπάνω δόση(απόψε πήρα 150 παρεπιπτόντως είπα να ξαναπροσπαθήσω σε παραπάνω δόση) μου λέει ότι τότε το 3μηνο της θεραπείας θα γίνει 5μηνο κ βλέπουμε. Σώνει και καλά να ξαναμπώ για επέμβαση, ε όχι δεν μπαίνω.
    Του είπα ότι θα κάνω φυσικοθεραπείες, μου λεει οτι δεν ειναι ζεστος για κατι τέτοιο γιατί σπάνια βρίσκει κανείς καλό φυσικοθεραπεύτη, του λέω έχω φιλο γιατρό γενικής χειρουργικής να μου συστήσει κάποιον... πιστεύω θα βρώ να δοκιμάσω μπας κ υπάρξει βελτίωση, ειλικρινά δεν την παλεύω.
    Πόσο καιρό έχει που χειρουργηθηκες και μιλάει για επαναληπτικό χειρουργείο???
    Εκτίμηση αποτελέσματος χειρουργείου γίνεται τουλάχιστον μετά τον πρώτο χρόνο ....
    Αν θες να δεις τι γίνεται και πονάς το πρώτο που κανείς είναι μαγνητική με σκιαγραφικο Ν δεις αν τυχών δημιουργήθηκαν κάποιες συμφυσεις στη περιοχή ή κάτι άλλο που σου προκαλεί αυτό τον πόνο....

    Παντως δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά με το χειρουργείο δεν σταματάς τον πόνο αυτό έπρεπε να στο επε ο γιατρός ...Η ζημιά στο νεύρο έγινε απλά σταματάς την περεταίρω εξέλιξη της....

    Κάνε μαγνητική ,μιλά με νευροχειρουργο και μετά με ορθοπεδικό και κατευθείαν σε φυσιοθεραπευτή...Μην το αφεινεις άλλο ήδη άργησες πρέπει να γινει αποκατασταση και ενδυνάμωση κοιλιακών και ραχαιων ώστε να αποκτήσεις καλή σταθεροποίηση μόνο έτσι θα σταματήσεις να πονάς...

  6. #216
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Πόσο καιρό έχει που χειρουργηθηκες και μιλάει για επαναληπτικό χειρουργείο???
    Εκτίμηση αποτελέσματος χειρουργείου γίνεται τουλάχιστον μετά τον πρώτο χρόνο ....
    Αν θες να δεις τι γίνεται και πονάς το πρώτο που κανείς είναι μαγνητική με σκιαγραφικο Ν δεις αν τυχών δημιουργήθηκαν κάποιες συμφυσεις στη περιοχή ή κάτι άλλο που σου προκαλεί αυτό τον πόνο....

    Παντως δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά με το χειρουργείο δεν σταματάς τον πόνο αυτό έπρεπε να στο επε ο γιατρός ...Η ζημιά στο νεύρο έγινε απλά σταματάς την περεταίρω εξέλιξη της....

    Κάνε μαγνητική ,μιλά με νευροχειρουργο και μετά με ορθοπεδικό και κατευθείαν σε φυσιοθεραπευτή...Μην το αφεινεις άλλο ήδη άργησες πρέπει να γινει αποκατασταση και ενδυνάμωση κοιλιακών και ραχαιων ώστε να αποκτήσεις καλή σταθεροποίηση μόνο έτσι θα σταματήσεις να πονάς...
    8 μήνες σημερα που έχω χειρουργηθεί!

  7. #217
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    8 μήνες σημερα που έχω χειρουργηθεί!
    Και θέλει να σε ξαναχειρρουργήσει?Απίστευ� �ο καταρχήν αυτό είναι πολύ επικυνδινο....
    Να φανταστείς ότι σε τέτοια χειρουργεία δεν κάνει να καθησεις τουλάχιστον για τους τρεις πρώτους μήνες και μετά ξεκινάς σταδιακά αφού πλέον έχεις μπει σε πρόγραμμα αποκαταστάσης......

    Αν πονάς τόσο πολύ Κάνε μια μαγνητική να δεις τι πήγε στραβά και πάρε και μια δεύτερη γνώμη .Αν και νομίζω θα σου πουν όλοι ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα ....

  8. #218
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Και θέλει να σε ξαναχειρρουργήσει?Απίστευ� �ο καταρχήν αυτό είναι πολύ επικυνδινο....
    Να φανταστείς ότι σε τέτοια χειρουργεία δεν κάνει να καθησεις τουλάχιστον για τους τρεις πρώτους μήνες και μετά ξεκινάς σταδιακά αφού πλέον έχεις μπει σε πρόγραμμα αποκαταστάσης......

    Αν πονάς τόσο πολύ Κάνε μια μαγνητική να δεις τι πήγε στραβά και πάρε και μια δεύτερη γνώμη .Αν και νομίζω θα σου πουν όλοι ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα ....
    Είμαι αρνητικός σε 2ο χειρουργείο, θα το πάω όσο μπορώ συντηρητικά, δλδ 150 mg Lyrica, Neurobion, παυσίπονα κ φυσικοθεραπειες κτλ αν με τίποτα δεν συνέρχομαι τότε μαγνητική να δούμε τι φταίει κ αν το πρόβλημα δεν διορθώνεται με τίποτα τότε νέο χειρουργείο αλλά σε άλλο γιατρό δεν ξαναπάω στον ίδιο. Θεωρώ έχει ευθύνη..

  9. #219
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Είμαι αρνητικός σε 2ο χειρουργείο, θα το πάω όσο μπορώ συντηρητικά, δλδ 150 mg Lyrica, Neurobion, παυσίπονα κ φυσικοθεραπειες κτλ αν με τίποτα δεν συνέρχομαι τότε μαγνητική να δούμε τι φταίει κ αν το πρόβλημα δεν διορθώνεται με τίποτα τότε νέο χειρουργείο αλλά σε άλλο γιατρό δεν ξαναπάω στον ίδιο. Θεωρώ έχει ευθύνη..
    Ετσι μην προχωρησεις αμεσα σε δευτερο χειρουργειο ειναι πολυ επικυνδινο ...
    κανε υπομονη παλεψε το ετσι....... και για να σου δωσω θαρρος και δυναμη εγω μετα τον 1,5 χρονο αρχισα να βλεπω διαφορα ,αλλα και πάλι σου λεω υπαρχουν στιγμες που ενταξει ποναω αν κουραστω ιδιατερα με το σπιτι,θελει εφορου ζωης απο εδω και περα τεραστια προσοχη......
    και δεν εισαι ο μονος που προβληματιζεσαι ,για ενα χρονο ημουν στην ομαδα στηριξης του νοσοκομειου μας και ειχα επαφες με πολλους ασθενεις ειτε χειρουργημενους ,ειτε με αυτους που καταφεραν και ξεπερασαν το προβλημα χωρις επεμβαση......κοινος παρονομαστης με ολους ο πονος ,τα μουδιασμα ,μυρμηγκιασματα και φυσικα ολα αυτα πολλους τους οδηγησαν σε τρομερες κρισεις πανικου...

    Αν ξεκινησεις φυσιοκοθεραπεια καλο ειναι να κναεις μια μαγνητικη ή ακτινογραφια και να προσεξεις παρα πολυ ποιος θα σε αναλαβει ....η επιτυχια ενος χειρουργειου εξαρτάτε παρα πολυ απο την αποκατασταση που.

    Και μην ξεχνα πολυ υπομονη και δυμανη εχεις δρομο μπροστα σου δεν ειναι ευκολο !
    Οτι χρειαστεις πεσμου !

  10. #220
    YokoChoco
    Guest
    Την επόμενη εβδομάδα θα μετακομίσω και θα είμαι πιο κοντά σε γιατρούς, φυσικοθεραπεύτες.. θα πάω να δώ έναν ορθοπεδικό θα του ξαναδείξω τις εξετάσεις, ακτινογραφία μετά το χειρουργείο κ ηλεκτρομυογράφημα και θα του ζητήσω να μου γράψει φυσικοθεραπείες, να κάνω καμιά 10αρια γιατί πλέον με πονάει δεξιά η μέση(πρώτα με πόναγε αριστερά εκεί που είναι το πρόβλημα, δλδ άμφω όπως λέει η μαγνητική). Είμαι ''λίγο'' καλύτερα, αλλά υπάρχει πόνος.

    Το Lyrica πλέον το αντέχω στα 150 mg όπως παρατήρησα, και ίσως πρέπει να αυξηθεί η δόση στα 225 mg (όριο είναι τα 600 mg για νευροπαθητικό πόνο και άγχος) αλλά θα το συζητήσω με ψυχίατρο. Πάντως και με τα 150 δεν κοιμάμαι χωρίς Lexotanil δεν με πιάνει, περίεργο πράγμα. Ίσως στα 225 να μπορέσω να κοιμηθώ χωρίς Lexo και να είναι πιο θεραπευτικό στην μέση. Φαίνεται ότι το συνήθισα, ήθελα χρόνο αλλά οκ προσαρμόστηκα αρκετά καλά θα έλεγα(ελπίζω σε 1-2 μέρες να μην μου βγάλει στραβές).

    Για νέα μαγνητική μόνο αν δεν βοηθήσουν οι φυσικοθεραπείες, πάντως υπάρχει κ σαν σκέψη το κολυμβητήριο να πάω να κάνω μερικές ασκήσεις με βοήθεια προπονητή, δλδ να πάω 5-10 φορές, αλλά το θέμα είναι τι λεφτά θα θέλει, στην παρούσα φάση δεν μπορώ να ανταποκριθώ η μετακόμιση μου στοιχίζει πολλά.

    @ntinti 1,5 χρόνο πόναγες μετά το χειρουργείο;

  11. #221
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Την επόμενη εβδομάδα θα μετακομίσω και θα είμαι πιο κοντά σε γιατρούς, φυσικοθεραπεύτες.. θα πάω να δώ έναν ορθοπεδικό θα του ξαναδείξω τις εξετάσεις, ακτινογραφία μετά το χειρουργείο κ ηλεκτρομυογράφημα και θα του ζητήσω να μου γράψει φυσικοθεραπείες, να κάνω καμιά 10αρια γιατί πλέον με πονάει δεξιά η μέση(πρώτα με πόναγε αριστερά εκεί που είναι το πρόβλημα, δλδ άμφω όπως λέει η μαγνητική). Είμαι ''λίγο'' καλύτερα, αλλά υπάρχει πόνος.

    Το Lyrica πλέον το αντέχω στα 150 mg όπως παρατήρησα, και ίσως πρέπει να αυξηθεί η δόση στα 225 mg (όριο είναι τα 600 mg για νευροπαθητικό πόνο και άγχος) αλλά θα το συζητήσω με ψυχίατρο. Πάντως και με τα 150 δεν κοιμάμαι χωρίς Lexotanil δεν με πιάνει, περίεργο πράγμα. Ίσως στα 225 να μπορέσω να κοιμηθώ χωρίς Lexo και να είναι πιο θεραπευτικό στην μέση. Φαίνεται ότι το συνήθισα, ήθελα χρόνο αλλά οκ προσαρμόστηκα αρκετά καλά θα έλεγα(ελπίζω σε 1-2 μέρες να μην μου βγάλει στραβές).

    Για νέα μαγνητική μόνο αν δεν βοηθήσουν οι φυσικοθεραπείες, πάντως υπάρχει κ σαν σκέψη το κολυμβητήριο να πάω να κάνω μερικές ασκήσεις με βοήθεια προπονητή, δλδ να πάω 5-10 φορές, αλλά το θέμα είναι τι λεφτά θα θέλει, στην παρούσα φάση δεν μπορώ να ανταποκριθώ η μετακόμιση μου στοιχίζει πολλά.

    @ntinti 1,5 χρόνο πόναγες μετά το χειρουργείο;

    τέσσερις μηνες εκανα να καθησω κανονικα μετα το χεορουργειο (αυτη ηταν η πιο αυστηρη οδηγια του γιατρου μου )....και φαγητο ορθια ετρωγα και μονο ξαπλωμενη..
    μετα το τετραμηνο και παραλληλα με την ολοκληρωση του πρωτου κυκλου φυσιοθεραπειας ,δηλαδη αφου ειχε ερθει η μερικη ενδυναμωση της μεσης ξεκινησα να καθομαι για λιγο και τοτε ξκινησαν και παλι οι πονοι οι οποιοι βεβαια δεν ειχαν καμια σχεση με αυτους που ειχα πριν το χειρουργειο....
    ηταν απολυτος φυσιολογικο.....
    μετα τους εξι μηνες με οχτώ αρχισα να επανέρχομαι πλεον στην φυσιολογικη μου καθημερινοτητα και παντα με παραλληλη καθοδηγηση απο τον φυσιοθεραπευτη...
    ξεκινησα και εγω τα λυρικα αλλα σου ειπα δεν τα αντεξα γιατι μου εφερναν απιστευτη ζαλη και υπνηλια ειδικα στην δουλεια......... επειδη ειμαι παρα πολλες ωρες σε υπολογιστη δεν μπορουσα με τιποτα να δουλεψω...
    τα σταματησα και ξεκινησα την αγωγη με το συγκεκριμενο αντικαταθλιπτικο σε μκρη δοση η οποια ενεργει στον πονο του νευρου...
    παραλληλα εκανα και βελονισμο που βοηθησε απιστευατα και μετα απο ολα αυτα επανηλθα πληρως σε σημειο που να μην θυμομουν καν οτι χειρουργηθηκα .....ολο αυτο διήρκεσε περιπου εναμιση χρονο ...

    μεχρι την στιγμη που περσυ τον οκτώβριο εκανα την βλακεια και κουραστηκα με το σπιτι και δημιουργηθηκε φλεγμωνη στο σημειο και επανηλθε ο πονος ...ο οποιος βεβαια πλεον ηξερα και κατευθειαν ξαναεκανα βελονισμο ,ξαναξεκινησα και το χαπι και πλεον τωρα μπορω να πω οτι ειμαι μια χαρα !

    θυμαμαι τοτε και στην ομαδα που ημουνα για ψυχολογικη υποστηριξη οτι ο γιατρος μας ελεγε πως εκτιμηση χερουργειου θα κανετε μετα το κλεισιμο των 2 χρονων ...να μην βιαστουμε να απογοητευτουμε και το κυριοτερο να μην αγχονομαστε ..

    δεν μπορουσα τοτε να καταλαβω οτι καθε φορα που πονουσα και με επιανε πανικος οτι κατι πηγε στραβα με την επεμβαση, ο πονος αυξανοταν στο δεκαπλασιο....
    μας ελεγαν μολις ηρεμησετε και αντιμετωπισετε τον πονο σαν κατι αναμενομενο και φυιολογικο τοτε μονο ο εγκεφαλος θα το καταγραφει ετσι ,ωστε να ερθει μια μερα που ολο αυτο θα αφομειωθει και θα εξαφανιστει...
    και οντως ετσι εγινε και δεν το πιστευα .....

    τωρα οσο αφορα την αποκατασταση το καλυτερο ακομα και απο φυσικοθεραπεια ειναι το κολυμπι αλλα παντα με καθοδηγηση ...δεν μπαινεις ετσι σε μια πισινα και κολυμπας και προσοχη με την θερμοκρασια του νερου...

  12. #222
    YokoChoco
    Guest
    @ntinti από τον πρώτο μήνα καθομουνα σε καρέκλα οκ πόναγα και ξάπλωνα, αλλά σκέψου ότι 1 μήνα μετά το χειρουργείο πήγα στην δουλειά κ δούλεψα 15 μέρες, εξωτερική δουλειά, περπάτημα σε πελάτες κτλ είμαι διαφημιστής, έπαιρνα μόνο αντιβίωση όχι Lyrica. Πιστεύω δεν έχει γίνει σωστη αποθεραπεία, ούτε φυσικοθεραπείες ούτε τίποτα. Έκανα μόνο περπάτημα, καθόμουνα η/υ αρκετή ώρα κτλ έσκυβα κτλ έκανα λάθη νομίζω, αλλά έπρεπε να δουλέψω χρειαζόμουν χρήματα.
    Δεν είχα κάποιον να με βοηθήσει... στον 2ο μήνα πήγαινα ψώνιζα μόνος, μαγείρευα, πέταγα σκουπίδια(έχουν βάρος ) κτλ..

    Ελπίζω τώρα με τις φυσικοθεραπείες να δώ μια βελτίωση κ θα δώ κ το κολύμπι σε πισίνα δεν έχω πάει ποτέ μου, δεν ξέρω να κολυμπάω, τουλάχιστον να κάνω ασκήσεις, αλλά αυτό από Αυγουστο, τώρα αδύνατον, no money

    Ισως τελικά η ριζιτική βλάβη στο Ο5-Ι1 να είναι συνδιασμός χειρουργείου και ατελούς αποθεραπείας... δεν ξέρω αν μπορούμε να σώσουμε την κατάσταση, αλλά 2ο χειρουργείο δεν κάνω κι ας λέει αυτός

  13. #223
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    @ntinti από τον πρώτο μήνα καθομουνα σε καρέκλα οκ πόναγα και ξάπλωνα, αλλά σκέψου ότι 1 μήνα μετά το χειρουργείο πήγα στην δουλειά κ δούλεψα 15 μέρες, εξωτερική δουλειά, περπάτημα σε πελάτες κτλ είμαι διαφημιστής, έπαιρνα μόνο αντιβίωση όχι Lyrica. Πιστεύω δεν έχει γίνει σωστη αποθεραπεία, ούτε φυσικοθεραπείες ούτε τίποτα. Έκανα μόνο περπάτημα, καθόμουνα η/υ αρκετή ώρα κτλ έσκυβα κτλ έκανα λάθη νομίζω, αλλά έπρεπε να δουλέψω χρειαζόμουν χρήματα.
    Δεν είχα κάποιον να με βοηθήσει... στον 2ο μήνα πήγαινα ψώνιζα μόνος, μαγείρευα, πέταγα σκουπίδια(έχουν βάρος ) κτλ..

    Ελπίζω τώρα με τις φυσικοθεραπείες να δώ μια βελτίωση κ θα δώ κ το κολύμπι σε πισίνα δεν έχω πάει ποτέ μου, δεν ξέρω να κολυμπάω, τουλάχιστον να κάνω ασκήσεις, αλλά αυτό από Αυγουστο, τώρα αδύνατον, no money
    Πολύ κακός Όλα αυτά και ξέρω και πολλούς σαν και εσένα που δεν είχαν την σωστή καθοδήγηση από τον γιατρό τους και δυστηχως πονάνε ακόμα....
    Δεν κάνει να καθησεις για τουλάχιστον τρεις μήνες γι αυτό σου λένε πριν το χειρουργείο αν μπορείς να κάνεις σωστή αποθεραπεία ....
    Για εμένα η αποθεραπεία ήταν το πιο δύσκολο κομμάτι ,είναι πολύ ψυχοφθόρο όλη μέρα από εκεί που ήσουν ένα δραστήριο άτομο να είσαι καθηλωμένη σε ένα κρεβάτι μέσα στο σπίτι με ελάχιστες εξόδους ......
    Καταλαβαίνω σε τι κατάσταση εισαι και ότιδεν είχες άλλη επιλογή για βιοποριστικούς λόγους αλλά πρόσεχε από εδώ και πέρα τουλάχιστον και πάλεψε το όσο μπορείς ..
    Δεν χρειάζεται να ξέρεις κολύμπι ου το συ άλλος στην αρχή κανείς ενδυνάμωση με ασκήσεις μέσα σε μικρή πισίνα για αποφυγή κραδασμών και τριβής...
    Αργότερα μπαίνεις σε μεγάλη πισινα και πάντα με σανίδα για να είναι οι κινήσει σου ήρεμες μέσα στο νερό.

    Μακάρι σύντομα να μπορέσεις να ξεκινήσεις οτιδήποτε θα σε κάνει να νοιώσεις καλά και αν αντέχεις το λυρικά μην το σταματήσεις αρκεί στο εξάμηνο να κάνεις αιματολογικές και Ν προσέχεις τις τιμές από το συκώτι σου ,είναι δυνατό φάρμακο να έχεις τον νου σου...

  14. #224
    YokoChoco
    Guest
    Μίλησα με τον νευροχειρουργό τώρα, μου είπε να συνεχίσω το Lyrica στα 150 mg, για τουλάχιστον 1 μήνα ακόμα, αλλά ίσως και παραπάνω(άλλους 2-3 μήνες αν χρειαστεί). Το Lyrica σταματάει τον πόνο στις απολήξεις των νεύρων. Το νεύρο είναι τραυματισμένο προ χειρουργείου και προσπαθεί να επουλωθεί αναπλαθεί, αυτό γίνεται με την βοήθεια του Neurobion 2 tbs... Να κάνω λέει φυσικοθεραπείες, βελονισμό κτλ και γιατί όχι να δώ και το κολυμβητήριο να πάω να κάνω ασκήσεις + περπάτημα και πιστεύει θα περάσει. Σίγουρα όμως ταλαιπωρούμαι.
    Στον οξύ πόνο προτίνει Lonarid αλλά επειδή έχει καφείνη κ δεν το θέλω, του είπα για 1000αρι Depon και μου είπε οκ.
    Ο γιατρός πιστεύει ότι θα το ξεπεράσω αλλά θα πάρει χρόνο.

  15. #225
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Μίλησα με τον νευροχειρουργό τώρα, μου είπε να συνεχίσω το Lyrica στα 150 mg, για τουλάχιστον 1 μήνα ακόμα, αλλά ίσως και παραπάνω(άλλους 2-3 μήνες αν χρειαστεί). Το Lyrica σταματάει τον πόνο στις απολήξεις των νεύρων. Το νεύρο είναι τραυματισμένο προ χειρουργείου και προσπαθεί να επουλωθεί αναπλαθεί, αυτό γίνεται με την βοήθεια του Neurobion 2 tbs... Να κάνω λέει φυσικοθεραπείες, βελονισμό κτλ και γιατί όχι να δώ και το κολυμβητήριο να πάω να κάνω ασκήσεις + περπάτημα και πιστεύει θα περάσει. Σίγουρα όμως ταλαιπωρούμαι.
    Στον οξύ πόνο προτίνει Lonarid αλλά επειδή έχει καφείνη κ δεν το θέλω, του είπα για 1000αρι Depon και μου είπε οκ.
    Ο γιατρός πιστεύει ότι θα το ξεπεράσω αλλά θα πάρει χρόνο.
    Ακριβως οτι σου ειπε ο γιατρος σου να κανεις!
    Θελουν πολυ υπομονη αυτα τα χειρουργεια και η αποκατασταση ειναι επιπονη.....
    Να ξερεις σε καταλαβαινω απολυτα ,αλλα μην ξεχνας να προσεχεις ενα περισσοτερο που εισαι μονος σου και δεν εχεις βοηθεια...
    Ξεκινα απο αυριο την σωστη αποκατασταση ειναι νωρις ακομα για να μην πονας .

    Εγω στον πονο παίρνω ντεποβν 1000αρι πρωι βραδυ ειναι πιο καλο ,λοναριτ και αντιφλεγμωνωδη ειναι βαρια μην τα προτιμας...

    Εξοπλισου με υπομονη και επιμονη και θα δεις σε κανα χρονο θα το ξεχασεις κιολας ...

    Οτι θες ειμαι εδω τα εζησα και ξερω ποσο ψυχοφθορο ειναι ολο αυτο !

    Δυναμη τιποτε αλλο!

Page 15 of 19 FirstFirst ... 51314151617 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 13:34
  2. Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;
    By Melina27 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2020, 21:53
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 29-01-2016, 23:19
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 13:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •