LYRICA και ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 281
  1. #1
    YokoChoco
    Guest

    LYRICA και ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

    Επειδή παρουσιάζω αρκετά ''σκαμπανεύασματα'' στην διάρκεια της ημερας, συζήτησα με τον γιατρό μου και θα πάω αύριο να μου συνταγογραφήσει LYRICA ως σταθεροποιητή. Solian παίρνω και πότε Lexotanil πότε Imovane για να κοιμηθώ..
    Οριακή έχω αλλά παρουσιάζω και Διπολικότητα, ΙΔΨ, Σωματοδυσμορφισμό και Αγοραφοβία..
    Νομίζω θα με βοηθήσει το φάρμακο, να φτιάξω και τον ύπνο μου, έχω πολλούς εφιάλτες και αφυπνίσεις, αν και φοράω 15 μέρες cpap και θεωρητικά έπρεπε να δώ βελτίωση-είδα λίγη βέβαια, αλλά νομίζω είναι εσώψυχες φοβίες που με ταλαιπωρούν.
    Συνεχίζονται κάποιες κεφαλαλγίες, ζαλάδες κ η υπνηλία αρκετά λιγότερη, αλλά έχω ακόμα θέμα.
    Νομίζω φταίει και η διαταραχή της διάθεσης και πρέπει να την ισορροπήσω.
    Τι λέτε για το LYRICA?
    Βασική δόση θα πάρω αρχικά 25 mg την κατώτατη και βλέπουμε, αν θα ανέβουμε..

  2. #2
    ntinti
    Guest
    Lyrica είχα πάρει και εγώ και για τον πόνο που είχα άλλα και γιατί δεν ηθελα τα ζαναξ....
    Με βοήθησαν πολύ αλλά σε μικρή δόση ,στην αρχή είχα κάποιες ζαλάδες αλλά μετά πέρασαν ...
    Δεν τα πήρα βέβαια και πολύ καιρό κάνα τρίμηνο μέχρι να σταθεροποιηθω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα επαιρνα για καποιο διαστημα 150mg .ξεραινομουν στον υπνο ουτε ονειρα ουτε τιποτα.14 -15 ωρες υπνος και οταν σηκωνομουν ημουν σαν μαστουρωμενη παραπαταγα δε μπορουσα να αρθρωσω προταση.επισης μου εδιωξε το αγχος
    εξαρταται και τι δοση παινεις και ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα
    αλλα για αυπνια και αγχος με βοηθησε πολυυυ
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλα για τοσο εξειδικευμενα θεματα ρωτας τον καθε ασχετιδη εδω μεσα ? τον γιατρο σου ρωτα ....

  5. #5
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλα για τοσο εξειδικευμενα θεματα ρωτας τον καθε ασχετιδη εδω μεσα ? τον γιατρο σου ρωτα ....
    Το να Ρωτάς τις εμπειρίες κάποιον που έχει κανει χρήση και αν τον βοήθησε ένα φάρμακο δεν είναι κακό...
    Το να υιοθετης τις απόψεις του και Ν πάρα βλέπεις τον γιατρό σου είναι λάθος....

    Κάτι τέτοιο δεν συμβαινει οπότε αν δεν έχουμε να πούμε κάτι σχετικό καλό είναι να μην προβαίνουμε σε χαρακτηρισμούς και σχόλια που δεν βοηθούν.....

  6. #6
    YokoChoco
    Guest
    Απόψε το ξεκινάω, δεν ξέρω σε ποιο βαθμό θα με βοηθήσει, το ελπίζω να με σταθεροποιήσει λίγο και να φτιάξει ο ύπνος.
    25 mg θα παίρνω..

    @boo τα 150 mg είναι πολλά για μένα... γενικά έχω ευαισθησία στις μεγάλες δόσεις δεν τις αντέχω.

    Ότι κάνω είναι πάντα σε συννενοηση με τον γιατρό, ΑΛΛΑ εγώ επιλέγω την αγωγή και την δοσολογία, δικό μου είναι το σώμα και το ξέρω καλύτερα απ'τον καθένα. Απλά η συμβουλή γιατρού και η εμπειρία του είναι απαραίτητη... είμαι υπέρ της Επιστήμης όχι κατά.

    Σήμερα δεν είχα σχεδόν καθόλου υπνηλία, ακόμα και μετά το μεσημεριανό, μάλλον η CPAP άρχισε να με πιάνει. Όμως έχω πολύ άγχος τελευταία.... θα υποχωρήσει με το Lyrica πιστεύω. Όλα καλά :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μην ρωτας μας τους ασχετους , τονγιατρο σου συμβουλεψου ......................... θα σου πουμε μπουρδες ......

  8. #8
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μην ρωτας μας τους ασχετους , τονγιατρο σου συμβουλεψου ......................... θα σου πουμε μπουρδες ......
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση



    Λοιπόν αγαπητοί/ες, πήρα το Lyrica και νοιώθω μία μικρή βελτίωση, κάπως πιο ήρεμος, θα περιμένω καμιά 10αρια μέρες να δώ πως θα πάω στην πορεία, αλλά νομίζω θα με βοηθήσει το συγκεκριμένο φάρμακο. Ο ύπνος απόψε αισθητά καλύτερος, δεν έλειψαν τα όνειρα βέβαια.
    Last edited by Aeon; 02-05-2020 at 15:23.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 02-05-2020 at 15:23.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    @Macgyver
    Κάποτε είχα ακούσει έναν ειδικό στις διαταραχές προσωπικότητας να λέει: "who is the borderline? The borderline is his problems!". Μην πασχίζεις άδικα να δώσεις λύσεις στα προβλήματα ενός οριακού. Δεν θέλει λύσεις στα προβλήματά του, τα χρειάζεται για να ασχολούνται οι άλλοι με αυτά.

  11. #11
    Καλησπέρα σας. Είμαι γυναίκα και εχω γνωρίσει κάποιον που παίρνει το Lyrica , χωρίς να μου έχει πει το λόγο. Μιλάμε λίγους μήνες εδώ στο ίντερνετ. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε κάτι το ερωτικό, απλά μια διαδικτυακή συνομιλία. Από την αρχή είχα την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά και άρχισα να διαβάζω μανιωδώς το φόρουμ, χωρίς να γνωρίζω κάτι για την οριακή διαταραχή. Σας διαβάζω καιρό αλλά δεν είχα γράψει ως τώρα. Μόλις είδα τη λέξη Lyrica έκανα εγγραφή για να γράψω σε αυτό το φορουμ. Θέλω να μιλήσω ειδικά με τον aeolus74, καθώς έχω διαβάσει τα πάντα για την ιστορία σου. Το δικό μου θέμα είναι ότι, αν και έχουμε συμφωνήσει για διάφορους λόγους να είμαστε φίλοι και να μην κάνουμε κάτι ερωτικό, δεν μπορώ να απομακρυνθώ κιόλας από αυτόν τον άνθρωπο. Μου ασκεί μια απίστευτη επίδραση. Διαβάζοντας τις ιστορίες σας, καταλαβαίνω ότι αν είχε προκύψει ερωτική σχέση θα την είχα πατήσει άγρια. Αλλά ακόμα κι έτσι, αισθάνομαι ότι χρειάζομαι κάποιου είδους συζήτηση ή βοήθεια αν θέλω να συνεχίσω να συνομιλώ μαζί του.
    Ελπίζω να με συγχωρήσει ο θεματοθέτης που γράφω στο θέμα του και δεν άνοιξα νέο θέμα, αλλά έχει άμεση σχέση με το Lyrica .

  12. #12
    YokoChoco
    Guest
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 02-05-2020 at 15:23.

  13. #13
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Καλησπέρα σας. Είμαι γυναίκα και εχω γνωρίσει κάποιον που παίρνει το Lyrica , χωρίς να μου έχει πει το λόγο. Μιλάμε λίγους μήνες εδώ στο ίντερνετ. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε κάτι το ερωτικό, απλά μια διαδικτυακή συνομιλία. Από την αρχή είχα την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά και άρχισα να διαβάζω μανιωδώς το φόρουμ, χωρίς να γνωρίζω κάτι για την οριακή διαταραχή. Σας διαβάζω καιρό αλλά δεν είχα γράψει ως τώρα. Μόλις είδα τη λέξη Lyrica έκανα εγγραφή για να γράψω σε αυτό το φορουμ. Θέλω να μιλήσω ειδικά με τον aeolus74, καθώς έχω διαβάσει τα πάντα για την ιστορία σου. Το δικό μου θέμα είναι ότι, αν και έχουμε συμφωνήσει για διάφορους λόγους να είμαστε φίλοι και να μην κάνουμε κάτι ερωτικό, δεν μπορώ να απομακρυνθώ κιόλας από αυτόν τον άνθρωπο. Μου ασκεί μια απίστευτη επίδραση. Διαβάζοντας τις ιστορίες σας, καταλαβαίνω ότι αν είχε προκύψει ερωτική σχέση θα την είχα πατήσει άγρια. Αλλά ακόμα κι έτσι, αισθάνομαι ότι χρειάζομαι κάποιου είδους συζήτηση ή βοήθεια αν θέλω να συνεχίσω να συνομιλώ μαζί του.
    Ελπίζω να με συγχωρήσει ο θεματοθέτης που γράφω στο θέμα του και δεν άνοιξα νέο θέμα, αλλά έχει άμεση σχέση με το Lyrica .
    Καλησπέρα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

  14. #14
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Καλησπέρα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
    Αγαπητέ φίλε,

    διάβασα και τη δική σου ιστορία. Μια και εσύ έχεις την οριακή, θα ήθελες να μιλήσουμε πάνω σε αυτά που περνάς; Αν ήμουν φίλη σου, πως θα ήθελες να σου συμπεριφέρομαι; Εχω προσέξει ότι δεν θέλετε να σας πλησιάζουμε παραπάνω από ένα όριο, το οποίο εσείς βάζετε. Την ίδια στιγμή όμως λέτε διαρκώς πόσο μόνοι αισθάνεστε και ότι κανείς δεν σας καταλαβαίνει. Η προσπάθεια επικοινωνίας μαζί σας είναι σαν να ακροβατούμε σε τεντωμένο σχοινί. Διαρκώς φοβάμαι μην πω κάτι λάθος και εκνευρίσω τον φίλο μου. Αλλά και διαρκώς εκείνος προσπαθεί να βρει τρόπους (δικούς του, κάπως περίεργους τρόπους) ώστε να έχουμε επικοινωνία.

    Η ερώτησή μου είναι, εσύ πως θέλεις να σου φέρονται οι φίλοι σου; Οταν δεν δείχνεις να θέλεις επικοινωνία, να επιμένουν ή να σε αφήνουν ήσυχο μέχρι να επικοινωνήσεις εσύ;

    Εκανες το χειρουργείο στη μέση σου; Είσαι καλά τώρα;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by silver and gold View Post
    Θέλω να μιλήσω ειδικά με τον aeolus74, καθώς έχω διαβάσει τα πάντα για την ιστορία σου....
    Ειμαι στη διάθεσή σου

Page 1 of 19 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. Οριακή η ναρκισσιστικη διαταραχή;
    By Melina27 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2020, 22:53
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 14:59
  5. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •