Βλέννη και αίμα στα κόπρανα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Βλέννη και αίμα στα κόπρανα

    Έχω τέτοιες κενώσεις το τελευταίο διάστημα. Έχω κάνει κολονοσκοπηση και βρέθηκε ευερέθιστο έντερο. Βιώνει κάποιος άλλος ανάλογα συμπτώματα; Έχω αγχωθει και φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι από στιγμή σε στιγμή. Έχω και θέματα με το στομάχι και τον οισοφάγο και φοβάμαι μήπως η αιμορραγία είναι από εκεί,αν και όταν το αίμα είναι ζωηρό ξέρω ότι συνήθως προέρχεται από το κατώτερο γαστρεντερικό.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Έχω τέτοιες κενώσεις το τελευταίο διάστημα. Έχω κάνει κολονοσκοπηση και βρέθηκε ευερέθιστο έντερο. Βιώνει κάποιος άλλος ανάλογα συμπτώματα; Έχω αγχωθει και φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι από στιγμή σε στιγμή. Έχω και θέματα με το στομάχι και τον οισοφάγο και φοβάμαι μήπως η αιμορραγία είναι από εκεί,αν και όταν το αίμα είναι ζωηρό ξέρω ότι συνήθως προέρχεται από το κατώτερο γαστρεντερικό.
    Κοίταξε να ηρεμήσεις απέβαλε το άγχος .
    Κάτι παρόμοιο με πόνο και ίχνη αίματος αντιμετώπισα. Πήγα και ε γαστρεντερολογο για το ενδεχόμενο αιμμοροιδων . Δεν είχα τίποτα που με εξέτασε. Μου έδωσε κάτι φάρμακα (πιο πολύ βιολογικά) μου είπε εάν δεν ηρεμήσεις θα έχεις τέτοια θέματα.
    Εδώ και 1,5 χρόνο έχει περιοριστεί αρκετά το φαινόμενο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μπορει να ωφειλεται στο αλκοολ .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    απο την στιγμη που εκανες κολονοσκοπηση μιλα με τον γιατρο σου και ηρεμησε...! ξερω ειναι φρικη ολα αυτα που περνας και σε καταλαβαινω...! αλλα εκανες μια πολυ βασικη εξεταση...! μπορει να εχει να κανει με παρα πολλες αιτιες αυτο...! απλα προσπαθησε να εισαι χαλαρος και μην ψαχνεις στο ιντερνετ.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Θα ηταν μαυρο το αιμα αν ηταν απο ψηλα. Ε τουλαχιστον ξερεις τι εχεις ρε Αντωνη! Ο διατροφολογος θα σε βοηθησει σιγουρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    απο την στιγμη που εκανες κολονοσκοπηση μιλα με τον γιατρο σου και ηρεμησε...! και μην ψαχνεις στο ιντερνετ.....
    Kολονοσκοπηση ? και ανησυχεις ? κακως , κακιστα ............ μην ψαχνεις στο ιντερνετ, παντα σε βγαζει αρρωστο, αμα φοβασαι κιολας ....οτι και ναχω , ποτε δεν ψαχνομαι στο ιντερνετ .....
    εισαι παντως αδελφακι μου πολυ νοσοφοβικος ........στον Αντωνη τα λεω ......

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Είναι φυσιολογικό το αίμα, εφόσον είναι ζωντανό. Και γω έχω ευερέθιστο έντερο και χρόνια δυσκοιλιότητα και περνάω χάλια φάσεις, αλλά το αίμα δεν με άγχωσε ποτέ. Εφόσον, στις εξετάσεις σου είσαι κομπλέ γιατί αγχώνεσαι; Επίσης, προσπάθησε να θυμηθείς, πριν σου έρθει όλο το άγχος και ξεκίνησαν οι επισκέψεις στους γιατρούς, είχες ξανά αίμα στα κόπρανα αλλά τότε δεν το έδωσες βάση; Είμαι σχεδόν σίγουρη πως σου χει συμβεί και στο παρελθόν αλλά δεν σε ένοιαξε τότε. Όλα καλά θα πάνε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Αντώνη από τη στιγμή που έκανες κολονοσκόπηση και είσαι μόνο με ευερέθιστο, είσαι μια χαρά! Το αίμα κατά 99%! το αίμα ειναι από αιμορροΐδες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Αντώνη από τη στιγμή που έκανες κολονοσκόπηση και είσαι μόνο με ευερέθιστο, είσαι μια χαρά! Το αίμα κατά 99%! το αίμα ειναι από αιμορροΐδες.
    Συμφωνω .......

Similar Threads

  1. αίμα στα ούλα
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 17-08-2018, 09:53
  2. φοβίες και αίμα
    By lepetit in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 8
    Last Post: 16-07-2016, 20:31
  3. Aναγκη για αιμα
    By Sofia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2010, 13:26
  4. Νεο αιμα
    By Anaorexia in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 3
    Last Post: 13-02-2010, 13:09
  5. Ανάγκη για αίμα
    By anitak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-05-2007, 01:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •