Πόνοι ψυχοσωματική? +Λεμφαδένες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Πηγα σε παθολογο ναι. Οχι, σωστη ψηλαφηση σου εκανε. Εγω εχω ενα γρομπαλακι ακομη, που μαλλον θα το χω για πολυ καιρο καθως ο λαιμος ειναι ακομη χαλια. Σε ολους μας ριχνει υποσυνειδητα την ψυχολογια και τρελαινομαστε το google search. I know.

  2. #17
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πόσο χρόνων είσαι; Με ολη την καλη διαθεση στη θέση σου θα συνεχιζα να γκουγκλαρω μηπως και μαθω τα βασικά για το ανθρωπινο σώμα. Είναι δυνατόν να μην ξέρεις τι ειναι οι αμυγδαλές και τι οι λεμφαδένες; Στο σώμα υπαρχουν παντου λεμφαδένες,όχι μονο στο λαιμό. Σε υποψια λεμφαδενοπαθειας ψηλοφονται αυτοί στο λαιμό,έσω του στερνου,κατω από τις μασχάλες και στη βουβωνικη περιοχή.
    17 είμαι... Οι αμυγδαλές δεν είναι μέσα στο στόμα? Και οι λεμφαδένες στον λαιμό? Στο λαιμό έχω κάποιους που ψηλαφηζονται πουθενά αλλού, μήπως δεν κατάλαβε τι την είπα? Της είπα να μου κοιτάξει τους αδένες στον λαιμό και μου λέει είναι οι αμυγδαλές σου αυτοί.. και πάλι με ψηλαφησε.. μήπως αδένες και λεμφαδένες δεν είναι το ίδιο και δεν κατάλαβε?

  3. #18
    Quote Originally Posted by chryssa990 View Post
    Πηγα σε παθολογο ναι. Οχι, σωστη ψηλαφηση σου εκανε. Εγω εχω ενα γρομπαλακι ακομη, που μαλλον θα το χω για πολυ καιρο καθως ο λαιμος ειναι ακομη χαλια. Σε ολους μας ριχνει υποσυνειδητα την ψυχολογια και τρελαινομαστε το google search. I know.
    Το γρομπαλακι πόσο καιρό το έχεις? Σου εμφανίστηκε μαζί με τον πονόλαιμο?

  4. #19
    Ναι καλά ήξερα που είναι οι αμυγδαλές τώρα που το έψαξα για λίγο αλλά και πάλι που κολλάνε οι αμυγδαλές εφόσον την είπα να με ψηλαφήσει στον λαιμό?

  5. #20
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Το εχω κανα μηνα. Εμφανιστηκε μαζι με την ιωση που ειχα. Αλλα κ μενα μου ειπε οτι δεν βρισκει κατι ανησυχητικο. Ευτυχως.

  6. #21
    Και γω νομίζω με τον δυνατό βήχα που είχα πριν κάτι βδομάδες εμφανίστηκε αυτό εγώ δεν θα ξανά ασχοληθώ.. κάνε και συ το ίδιο εφόσον σου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικο ο γιατρός.. απλά εμένα με μπέρδεψε λίγο

  7. #22
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    17 είμαι... Οι αμυγδαλές δεν είναι μέσα στο στόμα? Και οι λεμφαδένες στον λαιμό? Στο λαιμό έχω κάποιους που ψηλαφηζονται πουθενά αλλού, μήπως δεν κατάλαβε τι την είπα? Της είπα να μου κοιτάξει τους αδένες στον λαιμό και μου λέει είναι οι αμυγδαλές σου αυτοί.. και πάλι με ψηλαφησε.. μήπως αδένες και λεμφαδένες δεν είναι το ίδιο και δεν κατάλαβε?
    Είσαι 17 και δεν ξέρεις τι είναι οι λεμφαδένες; Εχουνε καταργήσει τη βιολογια στο σχολείο;

    Πώς ξέρεις ότι δεν έχεις πουθενα αλλου λεμφαδένες που ψηλαφιζονται; Καταρχάς είσαι καποιο θαύμα της φύσης; Γιατί λεμφαδένες ψηλαφιζονται και στις περιοχές που σου ειπα ανεξάρτητα απο το αν είναι διογκωμενοι ή όχι. Και σε μια υποψια λεμφαδενοπαθειας ο γιατρός κοιτάει και αυτές τις περιοχές.

    Δεν μπορω να ξέρω τι κατάλαβε και τι δεν κατάλαβε η γιατρός σου απο αυτά που λες. Το σωστό είναι να εμπιστευτεις τον γιατρό σου,τώρα αν δεν της τα εξηγησες καλά,εσύ το ξέρεις αυτό.

  8. #23
    Φίλε συγγνώμη που δεν ήξερα τι ήταν η λεμφαδένες εξάλλου είναι και αναγκαιο? Πιο παλιά δεν ήμουν φοβητσιαρης τώρα που απέκτησα άγχος αρχίζω και ασχολούμαι με όλα αυτά... Καταρχάς δεν είπα κάτι τέτοιο όλο και κάπου αλλού θα έχω και αφού εσύ ξέρεις από αυτά πως θα καταλάβω αν είναι διογκωμένη η όχι γιατί όπως προείπα πρέπει να πατήσω το δέρμα για να τους βρω και η παθολόγος με ψηλαφησε διαφορετικά για αυτό παραξενεύτηκα.. λοιπόν και τώρα θα σου τι ακριβώς της είπα η αν δεν κατάλαβα κάτι εγώ καλά η δεν τις τα εξήγησα καλά της είπα να μου κοιτάξει τους αδένες και εκείνη την στιγμή της έδειξα σε πιο σημείο (πάνω στον λαιμο λίγο πιο δίπλα εκεί που είναι ο θυρεοειδής στην δεξιά μεριά) και μου λέει εκεί είναι η αμυγδαλές σου έτσι ακριβώς... Τέλος πάντων με βάζει κάτω να κάτσω επειδή ειμαι και ψηλός και δεν με έφτανε :') με φηλαφηζει απαλά χωρίς να πατάει το δέρμα και την ώρα που με ψηλαφηζε μου εξηγούσε που υπάρχουν λεμφαδένες στον τράχηλο... Και μου λέει στο τέλος ότι όλα είναι φυσιολογικά δεν βλέπω κάτι... αυτό, και μετά κοίταξε τον λαιμό μου και τις αμυγδαλές μου επίσης όλα καλά απλά λίγο κόκκινος ο λαιμός αλλά όλοι το έχουν μου είπε... επίσης είναι κακό αν κάποιος έχεις κάποιους αδένες ψηλαφητους? ξέχασα να της το ρωτήσω ρε γαμωτο... Και δεν πρόκειται να ξανά ασχοληθώ με αυτό το θέμα εφόσον το κοίταξε εγώ θα την εμπιστευτώ

  9. #24
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Φίλε συγγνώμη που δεν ήξερα τι ήταν η λεμφαδένες εξάλλου είναι και αναγκαιο? Πιο παλιά δεν ήμουν φοβητσιαρης τώρα που απέκτησα άγχος αρχίζω και ασχολούμαι με όλα αυτά... Καταρχάς δεν είπα κάτι τέτοιο όλο και κάπου αλλού θα έχω και αφού εσύ ξέρεις από αυτά πως θα καταλάβω αν είναι διογκωμένη η όχι γιατί όπως προείπα πρέπει να πατήσω το δέρμα για να τους βρω και η παθολόγος με ψηλαφησε διαφορετικά για αυτό παραξενεύτηκα.. λοιπόν και τώρα θα σου τι ακριβώς της είπα η αν δεν κατάλαβα κάτι εγώ καλά η δεν τις τα εξήγησα καλά της είπα να μου κοιτάξει τους αδένες και εκείνη την στιγμή της έδειξα σε πιο σημείο (πάνω στον λαιμο λίγο πιο δίπλα εκεί που είναι ο θυρεοειδής στην δεξιά μεριά) και μου λέει εκεί είναι η αμυγδαλές σου έτσι ακριβώς... Τέλος πάντων με βάζει κάτω να κάτσω επειδή ειμαι και ψηλός και δεν με έφτανε :') με φηλαφηζει απαλά χωρίς να πατάει το δέρμα και την ώρα που με ψηλαφηζε μου εξηγούσε που υπάρχουν λεμφαδένες στον τράχηλο... Και μου λέει στο τέλος ότι όλα είναι φυσιολογικά δεν βλέπω κάτι... αυτό, και μετά κοίταξε τον λαιμό μου και τις αμυγδαλές μου επίσης όλα καλά απλά λίγο κόκκινος ο λαιμός αλλά όλοι το έχουν μου είπε... επίσης είναι κακό αν κάποιος έχεις κάποιους αδένες ψηλαφητους? ξέχασα να της το ρωτήσω ρε γαμωτο... Και δεν πρόκειται να ξανά ασχοληθώ με αυτό το θέμα εφόσον το κοίταξε εγώ θα την εμπιστευτώ


    Το πως θα το καταλάβεις δεν ξέρω να στο εξηγήσω, εγώ πάντως το καταλαβαίνω αμέσως με τη ψηλάφηση. Κανονικά αυτό θέλει υπέρηχο λεμφαδένων για να δουν διαστάσεις, αλλά μόνο αν υπάρξει υποψία διόγκωσης κατά την ψηλάφηση.
    Ψηλάφησε και κάτω από την μασχάλη σου αν πιάνεις κάτι και στη βουβωνική περιοχή και εσω του κόκαλου στο λαιμό. Είναι τα βασικά σημεία που διογκώνονται οι λεμφαδένες σε πολλές παθολογικές καταστάσεις.

    Οι αμυγδαλές κάποιες φορές ψηλαφούνται και εξωτερικά ναι. Ο λεμφαδένας είναι λίγα εκατοστά παραπέρα και στις δυο μεριές.
    Ο κόκκινος λαιμός δεν είναι φυσιολογικός σε όλους. Εγώ κόκκινο λαιμό έχω όταν είμαι κρυωμένος, ή λόγω παλινδρόμησης. Αλλά αν δεν πονάς, μπορεί απλώς να είναι ελαφρώς ερεθισμένος για κάποιο λόγο.

    Οι λεμφαδένες στο λαιμό φουσκώνουν πολύ εύκολα, από μια ενόχληση σε ένα δόντι, μέχρι ελαφρύ κρύωμα. Και μπορεί να μείνουν διογκωμένοι και αρκετές μέρες μετά το κρύωμα. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν μένουν για πολυ καιρό διογκωμένοι και δεν υπάρχει κάποια προφανής αιτία όπως ένα κρύωμα, καθώς και από άλλα σύνοδα συμπτώματα που μπορεί να υποψιάσουν τον εκάστοτε γιατρό. Εγώ είχα διογκωμένους για ένα μήνα, μετά φούσκωσε και ένας λίγο πιο κάτω από τον λαιμό που φαινόταν και εξωτερικά σχεδόν καθώς και πίσω από τα αυτιά. Έκανα υπέρηχο λεμφαδένων και ένα σωρό εξετάσεις, ακόμα δεν βρήκαμε την αιτία αλλά στο μεταξύ ξεφούσκωσαν. Εγώ έχω και άλλα θέματα υγείας που ψάχνω. Ωστόσο φουσκώνουν πολύ εύκολα αυτοί στο λαιμό.

    Τέλος, ναι, καλό είναι να ξέρεις κάποια πράγματα για το σώμα σου, όχι λόγω αρρωστοφοβίας, αλλά γιατί πρόκειται για χρήσιμες εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Ούτε είναι κακό να γνωρίζουμε για ασθένειες και να πηγαίνουμε στο γιατρό αν νιώθουμε ότι κάτι δεν πάει καλά. Αλλά το κλειδί είναι να μην το παρακάνουμε και να μην φοβόμαστε ότι έχουμε όσα διαβάζουμε.
    Last edited by Antonis8; 28-02-2020 at 00:11.

  10. #25
    Φίλε σου δίνω το χέρι όσες απορίες είχα μου τις έλυσες μόλις τώρα!!! Αλλά και γω μπορώ να πω ότι κάνω βλακιες επειδή τα πιάνω όλη την ώρα μην τυχόν φουσκώνουν η κάτι, νομίζω ότι αυτός παίζει να είναι ο λόγος που δεν ξεπριζονται αλλά τώρα που πήγα σε γιατρό και μου είπε ότι όλα οκ δεν τα ξανά πειράζω... Στα σημεία που λες έχω ψάξει αλλά δεν βρίσκω κάτι αλλά όλο και μπορεί να υπάρχει κανένας και να μην τον εντοπίζω... Ναι πέρασα και κρυωλογημα με δυνατό βήχα και φτέρνισμα τότε τους εντόπισα αυτούς στο λαιμό είναι κάτι σαν να πιάνω 3 κολλημένους αλλά εφόσον η γιατρός δεν βρήκε κάτι το περίεργο θα την ακούσω και δεν θα ξανά ασχοληθώ ούτε δεν θα τους ξανά πιάσω... Όταν είδε τον λαιμό μου είπε ότι είναι λίγο κόκκινος οπότε δεν νομίζω να είναι και κάτι ανησυχητικό... Να σε καλά και σε ευχαριστώ για τις απορίες που μου έλυσες συμπτώματα δεν έχω εκτός από τα συμπτώματα τους άγχους κάποιες φορές.. λες να κάνω υπέρηχο αλλά λέω να μην ασχοληθώ άλλο έχω και άλλα πράγματα να κάνω που τα έχω αφήσει πίσω οδοντίατρο, οφθαλμίατρο κλπ κλπ

  11. #26
    Antonis8
    Guest
    Όχι μην κάνεις υπέρηχο, αν είδε ότι δεν είδε διογκωμένοι με την ψηλάφηση,δεν χρειάζεται. Αν πας ποτέ σε ενδοκρινολόγο ή αν πας σε έναν γενικό ιατρό/παθολόγο κάποια στιγμή , πες να κοιτάξει το θυροειδή σου (στη μέση του λαιμού) με τον υπέρηχο, εγώ βρήκα τυχαία μια κύστη εκει, αλλά είναι ακίνδυνο,δεν αξιολογείται, ωστόσο είναι καλό να το ξέρεις.

  12. #27
    Οκ φίλε σε ευχαριστώ πολύ θα τα έχω υπόψην όσα μου πες )

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Οι πόνοι σε διάφορα σημεία του σώματος μπορεί να θεωρούνται ψυχοσωματικη? Κάποιες φορές έχω πόνους αριστερά λίγο πιο κάτω από την καρδιά εκεί είναι ο σπλήνας? , μια λίγο πιο κάτω από την μασχάλη στα πλάγια , μια στα πλευρά, στο στομάχι και κάποιες φορές και δεξιά είχα ανοίξει πριν 1 μήνα θέμα για τους λεμφαδένες δεν έχω πάει ακόμα σε γιατρό να τους κοιτάξω αλλά θα πάω εδώ και καιρό έχω 2 λεμφαδένες ο ένας αριστερά και ο άλλος δεξιά βασικά στα αριστερά δεν ξέρω εάν είναι λεμφαδένας μοιάζει και πιο πολύ σαν φλέβα αλλά ούτε μεγαλώνουν ούτε μικραίνουν εδώ και 4 μέρες είχα ίωση δυνατό βήχα , φτέρνισμα κλπ κλπ παρατηρησα ότι πριστηκαν και άλλοι λεμφαδενες στην δεξιά μεριά λίγο πιο κάτω από αυτι στον λαιμό και έχω τρελαθεί κατά την ψηλάφηση μοιάζουν σαν να είναι 2 μαζί κολλημένη μπορεί και να είναι και από την ίωση βέβαια γιατί έχω διαβάσει ότι είναι σαν άμυνα του οργανισμού αλλά σήμερα το πρωί ξύπνησα ιδρωμενος και τώρα το μεσημέρι που κοιμηθηκα λίγο πάλι το ίδιο δεν ξέρω εάν φταίει το πάπλωμα αλλά έχω διαβάσει ότι είναι σύμπτωμα λεμφώματος και εάν εκεί που κάποιες φορές νιώθω πόνο κάτω από την καρδιά είναι ο σπλήνας είναι επίσης συμπτώμα.. βέβαια υπάρχουν και τόσες ακόμα λοιμώξεις που μπορεί να έχουν τα ίδια συμπτώματα για αυτό προσπαθώ να είμαι ήρεμος αλλά με το που γκογλαρω κάτι πάντα βγάζει για καρκίνους, είμαι στεναχωρημένος, και θυμωμένος με τον εαυτό μου που έχω καταντήσει έτσι... Αυτά και συγνώμη εάν κούρασα :9
    Καλησπέρα Γιάννη,
    Αυτό με τους λεμφαδένες το είχα κι εγώ. Για ένα διάστημα σφιγγομουν φαίνεται πολύ από το άγχος και πέταξα ένα εξογκωμα στο λαιμό στο κέντρο ψηλά. Έκανα υπέρηχο κλπ και τελικά ήταν απ το στρες. Έφυγε μόνο του μετά από να διάστημα. Κατά καιρούς όμως ένιωθα τραβήγματα γύρω απ το λαιμό. Μόλις χαλάρωσα σταδιακά έφυγαν.

  14. #29
    Quote Originally Posted by Luna View Post
    Καλησπέρα Γιάννη,
    Αυτό με τους λεμφαδένες το είχα κι εγώ. Για ένα διάστημα σφιγγομουν φαίνεται πολύ από το άγχος και πέταξα ένα εξογκωμα στο λαιμό στο κέντρο ψηλά. Έκανα υπέρηχο κλπ και τελικά ήταν απ το στρες. Έφυγε μόνο του μετά από να διάστημα. Κατά καιρούς όμως ένιωθα τραβήγματα γύρω απ το λαιμό. Μόλις χαλάρωσα σταδιακά έφυγαν.
    Μετά από πόσο καιρό σου έφυγαν θυμάσαι? Εμένα δεν έχουν φύγει.. Εγώ έχω κάποιους ψηλαφητους αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πρησμένοι η όχι λόγω ότι επειδή είναι ψηλαφητοι... Αλλά εφόσον πήγα σε παθολόγο και με ψηλαφησε δεν ξανά ασχολούμαι

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ζαλαδα ψυχοσωματική
    By Pako23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-09-2019, 21:27
  2. Πρησμενοι λεμφαδενες
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 16-10-2018, 21:12
  3. Ψυχοσωματικη Ασταθεια-ιλιγγος
    By Panos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-06-2018, 22:54
  4. Αρρωστοφοβία-πρησμένοι λεμφαδένες
    By kunteo in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 01-11-2013, 02:41
  5. Ψυχοσωματικη διαταραχη
    By Fearg in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2010, 13:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •