Αισθημα πνιγμου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234

    Αισθημα πνιγμου

    Γεια σας ειναι καινουργια στη παρεα σας κ αν κ σας διαβαζω καιρο πρωτη φορα σας γραφω..ας τα παρουνε ομως απο την αρχη..ειμαι 31 χρονων κ στα 20.περιπου παρουσιασα κρίσεις πανικου σε καθημερινη βαση λογω οικογενειακων προβληματων..ειχα ολα τα γνωστα συμπτωματα κ ετρεχα απο γιατρο σε γιατρο οπου μου ελεγαν αγχος δν εχεις κατι..τελικα με πολυ κοπο καταφερα μονη μου να το ξεπερασω βοηθησε κ το γεγονος οτι βρηκα δουλεία κ μπηκα σε μια ρουτινα..ολα αυτα τα χρονια ειχα ενα δυο επισοδεια αλλα οχι κατι σοβαρο σε περιοδους εντονου αγχους..εκανα κ 2 παιδακια κ ολα κυλουσαν μια χαρα μεχρι περιπου ενα 4 μηνο τωρα που ξεκινησα να εχω παλι κρισεις ηαφνικα κ χωρις ουσθαστικο λογο..μπορουσα κ τις διαχειριζομουνα γτ ηξερα πλεον ομως σήμερα εγινε κατι που με τρομαξε πολυ..ξυπνησα κ ενω πλενομουνα ενιωσα ξαφνικα σαν να κλεινει ο λαιμος μου σαν να πριζεραι κ να μην μπορω να ανασανω με αποτελεσμα να αρχισω να βηχω κ να προσπαθω να παρω ανασα κρατησε λιγα λεπτα κ μετα ηρεμησα ..τωρα που σας γραφω εχει περασει ενα 2ωρο νιωθω καλα αλλα μου εχει μεινει ο φοβος κ η αισθηση οτι κατι εχω στο λαιμο..εχει συμβει σε κανεναν αλλον?θα χαρω πολυ να ακουσω τις δικες σας ιστοριες..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Σαν να διαβάζω τον εαυτό μ.... Το πρωτο π πρέπει να αποκλεισεις όπως τα διαβάζω είναι ο θυρεοειδής σ το αίσθημα πνιγ μου είναι ένα συμπτώματα.. Μετά μπορεί να υπάρχουν πολλοι λόγοι ίσως είναι η υγρασία αν μένεις σε περιοχη με υγρασια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Εχω κανει προσφατα εξετασεις κ δν εχω θυροειδη..αυτο ηταν σιγουρα κριση πανικού γτ αυτο το καιρο εχω πιεστει πολλα απο διαφορα κ επισης δν ξερω αν εχει να κανει αλλα περιμενω κ περιοδο κ νιωθω χάλια..το ειχες παθει κ εσυ δηλαδη αυτο με το πνιγμο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ου καλά κ να βηχω κ να μη μπορώ να παρω ανάσα η τλχ έτσι να νομίζω ... Κ στη περίοδο οι ορμόνες είναι έξαλλες κ λιγο πριν κ λιγο μετά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Πραγματικα το σχολιο σου μου εδωσε δυναμη γτ εχω μπει παλι στο τρυπάκι ξερεις οτι κατι εχω κ να παω σε γιατρους ενω μεσα μου ξερω οτι ειναι η πιεση αυτου του καιρου..εσυ εχεις παει σε καποιον ειδικο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Όταν ήμουν στα 18 πηγα μια φορά σε ψυχολόγο τότε πάθαινα τραγικές κρίσεις πανικου μ εξήγησε τι είναι κ έμαθα απλά να το διαχειρίζομαι.. Βοήθησε κ το μυαλό τ 18χρονου π ξεχνάει ευκολα.. Πριν ένα χρόνο μετά από μια υπεροχη κρίση πανικου μπήκα σε διαδικασία με γιατρους καρδιολογους Απ ολα πλεον παίρνω μόνο Β αναστολείς για να μ ρίχνει την αδρεναλίνη να μη παθαίνω τόσο ευκολα άγχος γτ έρχονται κ τα υπόλοιπα Ταχυοαλμιες εκτατες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Ναι κ εγω ενω για πολλα χρονια ειχα ηρεμησει αυτο το 4 μηνο τα εχω ολα παλι κ εκτακτες κ ταχυπαλμιες αλλα κ ζαλη αλλα αυτο το σημερινο το επαθα πρωτη φορα κ εχω τρμαξει απον την αλλη δν θελω να μπω παλι στο τριπακι με τις κρισεις γτ τωρα εχω κ 2 μικρα παιδακια κ θελω να ειναι καλα απλα δν ξερω πως να το δουλεψω στο μυαλο μου..εκει που λεω ολα καλα δν εχεις τιποτα ολα μεσα στο μυαλο ειναι μου ερχεται μια κριση κ με ριχνει παλι κ παει λεγοντας..

  8. #8
    ntinti
    Guest
    Βάλαμε και εμένα σο κλαπ.....
    Το πρώτο σύμπτωμα ήταν ο πνιγμός ,ένα κόμπος στο λαιμό ο οποίος εξελίχτηκε σε βήχα χωρίς βέβαια κανένα παθολογικό αίτιο .....
    Με θύμαται καθε φορά που στρεσαρομαι ,είναι το προερτειο μια ακόμα κρίσης πανικού....

    Είναι το μόνο που έπαψε πια να με πανικοβαλει ,όταν αισθάνομαι αυτό το πνίξιμο ,τον κόμπο στο λαιμό, πολύ απλά του λέω "βρε Καλώς το καιρό είχες πάλι να με θυμηθείς" και σε λίγα λεπτά φεύγει ,το ξεχναω....

    Βέβαια μετα από αυτό το δικό μου μυαλό βρηκε και τρύπωσε σε κάτι άλλο ότι έχω......
    κάθε φορά που το αντιμετωπίζω και αυτό εμφανίζεται κάποιο άλλο και κάποιο άλλο και έτσι καλώς ή κακώς είναι η ζωή ενός αγχώδεις χαρακτήρα .....
    Οι κρίσεις πανικού αν σε επισκεφτούν μια φορά μετά δύσκολα σε ξεχνούν και δυστυχώς εμφανίζονται κάθε φορά με διαφορετικό πρόσωπο.....

    Ο μόνο τρόπος είναι πάντα να αποκλείεις τα παθολογικά αίτια και μετά να μάθεις το μυαλό σου Ν τα διαχειρίζεται όλα αυτά.....

    Ο τρόπος τώρα αν με Ρωτάς ????
    Πραγματικά δεν ξερω γιατί εγώ μόνο με αγωγή κατάφερα να τις ξεπεράσω ....
    Η ψυχοθεραπεία δυστυχώς δεν με βοηθησε και πολύ γιατί πολύ απλά ήξερα κάθε φορά τι έπρεπε να κάνω αλλά όταν με έπιανε τίποτα δεν λειτουργούσε.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Αυτό ακριβώς ξέρω τι μπορεί να προκαλει το άγχος έκανα προσωπικα το δημιουργεί η δουλειά αλλά μη γελιόμαστε να βρω άλλη δυσκολο να παραιτηθώ αδιανόητο γτ μετά τι γίνεται; κάθε φορά ξέρω πως να το διαχειριστώ αλλά είναι τόσο δυσκολο π πειστηκα από το γιατρό να πάρω αγωγή να γίνει η Καθημερινοτητα πιο ευκολη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Σιγουρα στο καθενα μας εμφανιζεται διαφορετικά..εγω στο παρελθον ειχα θεμα με ταχυκαρδιες κ γενικα νομιζα οτι κατι εχω στη καρδια ενω ειχα κανει απειρες εξετασεις..μετα ειχα σταθεια κ φοβομουν οτι θα λυποθυμισω τωρα εμφανιστηκε ετσι..απλα.εμω ξερω ουι ο λογος που ειμαι ετσι παλι ειναι πι καταστασεις που περναω παλι το μυαλο μου γυρναει οτι εχω κατι παθολογικο..γενικα το 2020 μας μπηκε ασχημα ..χασαμε το πεθερο μου ξαφνικα εχουμε ενα δανειο που τρεχει κ εγω δν βρισκω με τιποτα δουλεια συν ουι πι κολλητες εφυγαν εξωτερικο..οππυε σκεψου εχω μεινει μονη μου σε ενα σπιτι με 2 παιδια κανω καθε μερα τα ιδια πραγνατα κ μονη παρεα ο ανδρας μου οταν δν δουλευει..τελειως αδιαφορια απο την οικογενεια μου αρρα λογικο να γυρισω παλι στις κρισεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Αφρουλα μ για να καταλάβεις... Το γεναρη χάσαμε ξαφνικά κ εμεις έναν φίλο μας άνθρωπο κάτι πολυ δυσκολο κ για μένα κ τον άντρα μ έχουμε κ εμεις δανειο άθλιες δουλειές με χάλια συνθήκες κ εγώ μενω σε άλλην πόλη μακρυά από τους δικους μ δν εχω δλδ κα έναν δικό μ εδώ πέρα από τον άντρα μ κ την δική τ οικογένεια π έχουν τα δικά τους κ αυτή μόνον παιδάκι δν έχων κατά τα αλλά όλα ίδια τα έχουμε οπότε δν είσαι μόνη

  12. #12
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Σιγουρα στο καθενα μας εμφανιζεται διαφορετικά..εγω στο παρελθον ειχα θεμα με ταχυκαρδιες κ γενικα νομιζα οτι κατι εχω στη καρδια ενω ειχα κανει απειρες εξετασεις..μετα ειχα σταθεια κ φοβομουν οτι θα λυποθυμισω τωρα εμφανιστηκε ετσι..απλα.εμω ξερω ουι ο λογος που ειμαι ετσι παλι ειναι πι καταστασεις που περναω παλι το μυαλο μου γυρναει οτι εχω κατι παθολογικο..γενικα το 2020 μας μπηκε ασχημα ..χασαμε το πεθερο μου ξαφνικα εχουμε ενα δανειο που τρεχει κ εγω δν βρισκω με τιποτα δουλεια συν ουι πι κολλητες εφυγαν εξωτερικο..οππυε σκεψου εχω μεινει μονη μου σε ενα σπιτι με 2 παιδια κανω καθε μερα τα ιδια πραγνατα κ μονη παρεα ο ανδρας μου οταν δν δουλευει..τελειως αδιαφορια απο την οικογενεια μου αρρα λογικο να γυρισω παλι στις κρισεις
    Εφόσον ξέρεις την πηγή που σου προκαλεί όλη αυτή την κατάσταση Είναι πολύ πιο διαχειρίσιμο όλο αυτό....
    Δεν περνάς και λίγα ,πιέζεται αρκετά ....
    Βρες τρόπους να ξεφεύγει το μυαλό ,μην κάθεσαι σπίτι όλη μέρα και τα σκέφτεσαι γιατί όλη αυτή η κατάσταση θα σε ρίξει ακομα περισσότερο......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Το ξερω οτι υπαρχουν κ πολυ χειροτερα απλα καταλαβινεις πως ο καθενας τα δικα του προβληματα τα βλεπει τεραστια..ειμαι κ χαρακτηρας δυστυχις που δν μιλαει γενικα θελει να δειχνει παντα καλα κ δυνατος κ αυτο δν ειναι καλο..πρωτη φορα μιλαω ανοιχτα σε καποιον εδω σε σας γτ ξερω πως θα με καταλάβατε κ πραγματικα νιωθω ηδη καλύτερα..ξερω πως κ αθτη τη φορα θα τα καταφερω απλα υπαρχουβ κ οι μερες που τα βλεπω ολα μαυρα κ ασχημα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Προσπαθω να κανω πράγματα..ας πουμε οταν ειναι εδω ο ανδρας μου κ βγαινουνε κ κανουμε πραγματα ειμαι μια χαρα..σημερα που θα ειμαο.μονη μου ολη μερα με επιασαν αυτα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Δεν εννοουσα ότι δν ειναι σοβαρά τα προβληματα σ.. Συγγνώμη αν φάνηκε έτσι εννοουσα ότι υπάρχουν κ άλλοι κ μάλιστα ακριβώς τα ίδια για να δεις ότι δν είσαι μόνη σ.. Όπως το είπες μέρες μαυρες.... Κ είναι κ μέρες καλές.. Πάρε μια βαθιά ανάσα κ προσπάθησε απλά να καλυτετευσεις τη καθημερινότητα μν αφήσεις όλα αυτά να σε ριυφηξουν..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΝΙΓΜΟΥ-ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By LILA28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 06-10-2023, 21:47
  2. Αίσθημα πνιγμού
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-09-2019, 03:20
  3. Αίσθηση 'πνιγμου' τρώγοντας η και μετά το φαΐ.
    By VALERIAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 05-05-2019, 17:07
  4. Φοβος πνιγμου
    By STAI in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 20-01-2019, 23:37
  5. ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2011, 19:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •